AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte.
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Video: Futbalový zápas v Mexiku ukončili pre streľbu
23.8.2011
Futbalový zápas najvyššej mexickej súťaže medzi domácim Santosom Laguna a hosťujúcim Monacras Morelia rozhodcovia v sobotu predčasne ukončili po tom, ako sa pred štadiónom v meste Torreón začalo strieľať. Hráči utiekli do šatní, kým diváci sa snažili ukryť na tribúnach a v útrobách štadióna. Pri prestrelke bol postrelený jeden policajt. Úrady informovali, že nikoho v tejto súvislosti zatiaľ nezatkli. Od nástupu prezidenta Felipeho Calderóna do funkcie v roku 2006 je to vôbec po prvý raz, čo bol mexickej Primera División predčasne ukončený zápas kvôli takémuto incidentu.
Komentáre:  0
Pred Eiffelovkou sa pobili predavači suvenírov a polícia
Pred Eiffelovkou sa pobili predavači suvenírov a polícia
23.8.2011
Pred Eiffelovou vežou v Paríži sa v nedeľu večer strhla potýčka medzi pouličnými predavačmi suvenírov a políciou. Muži zákona sa totiž snažili vyhnať predavačov spred parížskej dominanty. Tí však na príslušníkov polície zaútočili kameňmi a fľašami. Výsledkom násilného stretu boli traja zranení policajti a desať zatknutých predavačov. Polícia v reakcii na incident vyhlásila, že predavači odteraz budú pod prísnu kontrolu, ich činnosť už nebude "viac tolerovaná" a budú "systematicky zatýkaní na uliciach". Ako pouliční predavači sa v európskych metropolách živia často ilegálni prisťahovalci zo severoafrických krajín.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Česi vynašli novú tkaninu na župany, ktorá saje vodu a drží teplo
Česi vynašli novú tkaninu na župany, ktorá saje vodu a drží teplo
23.8.2011
České firmy Texsr, Veba a Papillons v spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci (TUL) vyvinuli inovatívnu froté tkaninu s názvom Prowell. Tá je vhodná pre výrobu hotelového textilu, najmä županov, keďže dokáže účinne sať vodu a zároveň zachovávať teplo. Nový produkt, ktorý bol predstavený na veľtrhu Styl a Kabo na brnenskom výstavisku, sa začne predávať na jeseň. Prorektorka TUL Jana Drašarová uviedla, že nová tkanina vznikla kombináciou bavlny a syntetického vlákna. Podľa nej sa momentálne vyrábajú buď hrubé froté župany, ktoré sú teplé, ale nasajú čoskoro vodu a zostávajú mokré, alebo syntetické župany, ktoré zase nie sú dosť teplé.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Umelkyňa transformuje ľudí na
22.8.2011
Dvadsaťštyriročná americká umelkyňa Alexa Meadeová maľuje doslova na "živé plátno". Farby nanáša priamo na kožu svojich modelov s cieľom vytvoriť kompozíciu, ktorá bude na nerozoznanie od tradičného obrazu. Dotvára ju preto vhodne zvolenými kusmi nábytku, oblečením a inými predmetmi. Ak sa celá scéna vyfotografuje, len málokto by dokázal odhadnúť, že v skutočnosti nejde o reálnu olejomaľbu. Umelkyňa svoj štýl charakterizuje ako spojenie fotografovania, maľby a inštalácie. Meadeová sa dokonca podieľala na prezidentskej kampani Baracka Obamu v roku 2008, a ako sama tvrdí, práca s politikmi jej dala do života veľmi veľa.
Komentáre:  0
Letné výpredaje vrcholia, zľavy dosahujú až 70 percent
Letné výpredaje vrcholia, zľavy dosahujú až 70 percent
22.8.2011
Obdobie letných zliav oblečenia vrcholí, v niektorých obchodoch sa zľavy dostávajú na najvyššie úrovne 50 až 70 percent. Záujem ľudí o výpredaje je podľa niektorých obchodníkov porovnateľný s minulým rokom. Podľa obchodníkov však v poslednom období veľmi cítiť ekonomické správanie spotrebiteľov. "Ľudia viac čakajú na to, kým oblečenie zlacnie ešte výraznejšie," povedal Pavel Novák zo spoločnosti C&A. Na vyhliadnutý odev si tak počkajú a nakúpia ho potom lacnejšie. Obchodníci ponúkajú výraznejšie zlacnený tovar zvyčajne do vypredania zásob. Výpredaje tak nemusia z obchodov zmiznúť hneď po skončení leta. Niektoré letné oblečenie môžu ľudia lacno nakúpiť ešte aj počas prvých septembrových dní či až do polovice mesiaca.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Vedcom sa podarilo objaviť pozostatky "najstaršej formy života"
Vedcom sa podarilo objaviť pozostatky
22.8.2011
Drobné fosílie dokumentujúce históriu života na Zemi našli vedci na pláži Strelley Pool, v odľahlej oblasti Pilbara na západe Austrálie. Tím britských a austrálskych expertov ich objavil v baktérii, ktorá existovala pred 3,4 miliardami rokov. Žila v horúcom prostredí bez prítomnosti kyslíka a živila sa sírou, ktorá sa vytvára okolo sopečných kráterov. Tieto mikroorganizmy sa objavili na Zemi ešte v čase, keď tu nebol kyslík. Tento objav len potvrdzuje názor skupiny vedcov, ktorí na základe týchto zistení predpokladajú, že podobná forma života môže byť napríklad aj na Marse. "Schopnosť spracovávať zlúčeniny síry bola dlho považovaná za fázu prechodu zo sveta nebiologického do biologického," uviedol vedúci výskumného tímu David Wacey.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Talian vozí vo svojom kabriolete rakvu, prikázalu mu to Panna Mária
22.8.2011
Šesťdesiatpäťročný Talian Ivano De Marchi so svojím autom cestuje po cestách v okolí Benátok. Na tom by nebolo nič nezvyčajné, no pozornosť okoloidúcich vzbudzuje jeho netradičný spolujazdec - truhla. Takýmto spôsobom sa totiž rozhodol riešiť svoj ​​dlhoročný spor so starostom mesta Marcon. Konflikt začal ešte v roku 1988. Starosta vtedy zatvoril motokrosovú dráhu, ktorú Marchi vlastnil. Ten sa ju následne niekoľkokrát pokúšal znovuotvoriť. Do riešenia sporu však doslova zasiahla vyššia moc. Marchimu sa totiž v sne prihovorila Panna Mária, ktorá mu údajne povedala, že ak s rakvou navštívi tisíc kostolov v meste a okolí, konflikt sa úspešne vyrieši.
Komentáre:  0
Chávezovi priaznivci si hromadne oholili hlavy
22.8.2011
Niekoľko mladých obyvateľov Dominikánskej republiky sa rozhodlo nezvyčajným spôsobom prejaviť chorému venezuelskému prezidentovi Hugovi Chávezovi solidaritu - vyholili si svoje hlavy. Chávez, ktorý už dlhšiu dobu bojuje s rakovinou, po nedávno ukončenom prvom kole chemoterapie prišiel o vlasy. Prezident tvrdí, že už nemá metastázy, napriek tomu by však mal podstúpiť ďalšie dve chemoterapie. Kontroverzný líder, ktorý je pri moci od roku 1999, chce napriek všetkému kandidovať na funkciu hlavy štátu aj v roku 2012, bude sa uchádzať o svoje tretie funkčné obdobie.
Komentáre:  0
Video: Kaskadér zahynul pred očami divákov
22.8.2011
Počas leteckej show v americkom štáte Michigan došlo k tragédii, pri ktorej zahynul slávny kaskadér Todd Green. Ten sa snažil vo vzduchu preliezť z dvojplošníka do helikoptéry. Stratil však rovnováhu a spadol z výšky asi 60 metrov. Niektorí diváci si najskôr mysleli, že ide o súčasť predstavenia. Muža ihneď previezli do neďalekej nemocnice, no svojim zraneniam podľahol. Ide o ďalšiu tragickú udalosť na tohtoročných leteckých dňoch. Len pred pár dňami zahynul pilot akrobatickej letky Red Arrows, ktoré sa zrútilo v južnom Anglicku.
Komentáre:  1
Video: Ťahajú za vlasy len dievčatá?
22.8.2011
Steve Wallace, pretekár americkej motoristickej série NASCAR Nationwide Series, sa stal obeťou nezvyčajného útoku zo strany vedúceho konkurenčného tímu - Jerryho Baxtera. Ten sa chcel pomstiť za nehodu svojho pretekára Patricka Carpentiera, za ktorú mal byť zodpovedný Wallace. Po dojazde do cieľa prišiel Baxter k jeho vozidlu a začal pretekára ťahať za vlasy. "Len dievčatá sa ťahajú za vlasy," takýmito slovami reagoval napadnutý vodič na ojedinelý incident a dodal, že kolíziu nezapríčinil úmyselne.
Komentáre:  0
Až 83 percent užívateľov Google+ je neaktívnych
Až 83 percent užívateľov Google+ je neaktívnych
22.8.2011
Sociálna sieť Google+ zažila raketový nárast počtu užívateľov, keď bolo v priebehu prvých troch týždňov vytvorených asi 20 miliónov profilov. Podarilo sa to aj napriek tomu, že noví užívatelia stále potrebujú pre vstup pozvánku. Analytická spoločnosť Bime Analytics uskutočnila na vzorke 10 miliónov užívateľov prieskum s cieľom určiť niektoré základné charakteristiky bežného používateľa. Podarilo sa im napríklad zistiť, že až 83 percent registrovaných užívateľov je neaktívnych. Ide hlavne o ľudí, ktorí si zo zvedavosti vytvorili profil, ale už sa k nemu pravidelne nevracajú. Bime Analytics tiež zistil, že zo všetkých užívateľov je 30 percent žien a až 70 percent mužov.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Video: Fanúšik zaútočil na rozhodcu so svojím vozíkom
22.8.2011
Stretnutie druhej holandskej futbalovej ligy medzi mužstvami Top Oss a Almere City FC, ktoré sa odohralo 19. augusta, sa skončilo bizarným útokom na hlavného rozhodcu Edwina van der Graafa. Neidentifikovaný imobilný fanúšik domácich Top Oss totiž naňho zaútočil so svojím vozíkom, keď odchádzal z ihriska. Do van der Graafa as mu podarilo naraziť až dvakrát, v oboch prípadoch arbitra atakoval zozadu. Zápas sa skončil jednogólovou prehrou domáceho tímu 3:4, hoci ešte v 57. minúte duelu prehrával až o štyri góly.
Komentáre:  0
Vedci: Magnetické šperky sú podvod
Vedci: Magnetické šperky sú podvod
22.8.2011
Neexistuje žiaden hodnoverný dôkaz, ktorý by svedčil o pozitívnom účinku magnetických šperkov na ľudský organizmus. V novej vedeckej štúdii, ktorá vyšla v odbornom časopise British Medical Journal, to tvrdia lekár Bruce L. Flamm z medicínskeho centra Riverside a fyzik Leonard Finegold z Filadelfskej univerzity. Obaja sa rozhodli zhrnúť vedecké dôkazy o magnetoterapii, a to aj preto, že tržby za predaj rôznych liečebných magnetických pomôcok dosahujú celosvetovo ročne viac ako miliardu dolárov. "Ak existujú nejaké liečebné efekty magnetov, sú pravdepodobne malé, pretože experimentálne aj teoretické dôkazy nepodporujú akýkoľvek terapeutický prínos," uvádza sa v štúdii.
Médiá: 1
Komentáre:
1
Video: Švajčiarsky artista balansoval bez istenia stovky metrov nad zemou
22.8.2011
Švajčiarskemu artista Freddymu Nockovi sa podarilo predviesť kúsok, ktorý by sa mohol zapísať do Guinessovej knihy rekordov. Výnimočnosť jeho povrazolezeckého predstavenia spočíva predovšetkým v tom, že Nock nepoužil tyč na vyváženie, ani žiadne bezpečnostné postroje. Takýmto spôsobom sa mu podarilo zdolať lanovkový kábel, ktorý vedie na najvyššiu horu v Nemecku Zugspitze. Za asi 20 minút prešiel trasu dlhú jeden kilometer, pričom sa nachádzal v priemernej výške 348 metrov nad zemou. "Mám to za sebou a už to opäť neurobím. Určite nie bez tyče," povedal Nock po výkone.
Komentáre:  0
Kamerunčan Eto'o bude najlepšie zarábajúcim futbalistom sveta
Kamerunčan Eto'o bude najlepšie zarábajúcim futbalistom sveta
22.8.2011
Elitný kanonier Samuel Eto´o sa stane najlepšie zarábajúcim futbalistom sveta. Kamerunčan sa totiž podľa talianskych médií dohodol na prestupe z Interu Miláno do ruskej Machačkaly za 27 miliónov eur. Ruský klub Anži by mal Eto'ovi ponúknuť trojročnú zmluvu v hodnote dvadsať miliónov eur za rok. Anži Machačkalu z Dagestanu vlastní miliardár Sulejman Kerimov. Podľa magazínu Forbes je Kerimov s majetkom takmer osem miliárd dolárov na 118. mieste najbohatších ľudí na svete spolu s talianskym premiérom Silviom Berlusconim a jeho rodinou. Hráči Anži však z bezpečnostných dôvodov žijú a trénujú v kempe neďaleko Moskvy. Do Machačkaly cestujú iba na domáce zápasy.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Mourinho sa za incident odmieta ospravedlniť
22.8.2011
Hovorca kouča Realu Madrid Josého Mourinha uviedol, že portugalský tréner neľutuje svoje správanie počas odvetného duelu španielskeho Superpohára na barcelonskom štadióne Nou Camp. "José nebude nikoho žiadať o odpustenie. Je presvedčený, že správne hájil záujmy svojho klubu," dodal hovorca. Kontroverzný Mourinho vtedy neuniesol prehru svojho Realu Madrid v boji o španielsky Superpohár proti najväčšiemu rivalovi z Barcelony a v závere duelu vyťahal za ucho asistenta trénera Barcelony Tita Vilanovu. Na pozápasovej tlačovke sa Mourinho k incidentu odmietol vyjadriť.
Komentáre:  0
Talianskej ekonomike by mohla výrazne pomôcť prostitúcia
Talianskej ekonomike by mohla výrazne pomôcť prostitúcia
21.8.2011
V Taliansku sa stále častejšie objavujú hlasy volajúce po legalizácii prostitúcie. Medzi nimi je napríklad aj starosta mesta Altopascia Maurizio Marchetti. Podľa neho by peniaze z "najstaršieho remesla" výrazne pomohli štátnej ekonomike. V krajine totiž podľa odhadov pôsobí asi 100-tisíc prostitútok. Ak by sa začalo s ich zdaňovaním, len rozpočet Altopascia by narástol o viac ako jeden milión eur. "Dokážem si predstaviť kritiku, ale pýtam sa každého - je morálne, aby osoba zarábala 10-tisíc eur mesačne a živila tým kriminálne podsvetie, zatiaľ čo tu pracujú ľudia slušne a nemôžu prežiť do konca mesiaca," argumentuje Marchetti.
Médiá: 1
Komentáre:
1
Video: Maďarskí organizátori zahrali Nemkám nacistickú hymnu
21.8.2011
Nemecký dvojkajak v zložení Anne Knorrová a Debora Nicheová zvíťazil 19. augusta v disciplíne K2 žien na 1000 metrov na majstrovstvách sveta v kanoistike v Szegede. Maďarskí organizátori sa však pri medailovom ceremoniáli postarali o menší škandál. Nemkám totiž zahrali nesprávnu hymnu. Namiesto tretej slohy piesne Das Lied der Deutschen, ktorá sa používa od roku 1952, zahrali prvé dve slohy, ktoré sa používali aj počas vlády Adolfa Hitlera. Práve kvôli tomu, že ich využívala nacistická propaganda, túto verziu Spojenci po druhej svetovej vojny zakázali. "Som pohoršený, to nemôžeme akceptovať," uviedol tréner nemeckej výpravy Rainer Kissler.
Komentáre:  6
Video: Túto reklamu v televízii neuvidíte
21.8.2011
Najzaujímavejším dizajnovým prvkom nového modelu Hyundai Veloster je nepochybne asymetrické riešenie dverí. Na vodičovej (ľavej) strane sú totiž výlučne predné bočné dvere, zatiaľ čo na strane spolujazdca sú predné aj zadné bočné dvere. Práve na tento aspekt sa v 1-minútovom klipe rozhodla poukázať marketingová firma, ktorá pre Hyundai pôsobí v Holandsku. Reklama sa však do vysielania tamojších televízií nedostala. Nezakázala ju ale holandská vysielacia rada, za nevhodnú ju označila samotná spoločnosť. Spot v celej dĺžke zverejnila na svojom YouTube kanále amsterdamská agentúra Fitzroy.
Komentáre:  0
Švédsky kráľovský pár neobslúžili v nemeckej reštaurácii
Švédsky kráľovský pár neobslúžili v nemeckej reštaurácii
21.8.2011
Švédskeho kráľa Karola XVI. Gustáva a jeho manželku Silviu neobslúžili v reštaurácii v západonemeckom meste Ladenburg. Tamojšia hostinská, ktorá monarchov nespoznala, ich poslala zo svojho podniku preč, mali totiž plno. "Nemám čas čítať časopisy celý deň, preto som nespoznala kráľovnú, keď požiadala o stôl," uviedla hostinská Nadine Schellenbergerová. Jej manžel, šéfkuchár Michael Schellenberger, povedal, že sa teraz obáva o povesť ich rodinného hostinca. A smutne dodal: "V Ladenburgu nás teraz majú za idiotov." Švédsky kráľ a jeho manželka, rodená Nemka, ktorá pochádza z neďalekého Heidelbergu, sa napokon uspokojili s pizzou na miestnom námestí.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Video: Výtržníci vo Veľkej Británii strieľali i na policajnú helikoptéru
21.8.2011
Britská polícia zverejnila videozáznamy jedných z najnásilnejších momentov nedávnych nepokojov v Londýne i ďalších anglických mestách. Vidieť na nich ako zahalený výtržník vypálil niekoľko striel na policajnú helikoptéru, ktorá sledovala nepokojnú situáciu v uliciach mesta Birmingham. Ďalší útok sa odohral v štvrti Newton pred barom Barton Arms, ktorý sa pokúšala vyrabovať asi štyridsiatka útočníkov. Na záberoch vidieť ako jeden z nich začal strieľať na privolaných policajtov. Pri oboch incidentoch však žiaden strážca zákona neutrpel zranenia, oba prípady vyšetruje polícia ako pokus o vraždu.
Komentáre:  0
Floridských Rómov súdia za 40-miliónový podvod s veštením
Floridských Rómov súdia za 40-miliónový podvod s veštením
21.8.2011
Podľa polície v americkom štáte Florida sa jednej rómskej rodine podarilo získať asi 40 miliónov dolárov (takmer 28 miliónov eur), a to vďaka podvodu s veštením. Obvinených bolo dohromady osem ľudí, prípad sa vyšetruje už od roku 2007. Cigánske veštice mali varovať klientov, že sa im alebo ich blízkym stanú zlé veci, ak sa nebudú riadiť radami jasnovidiek. Podľa obžaloby prechádzali obete ťažkými životnými fázami, preto platili vešticiam hotovosťou, zlatými mincami či šperkmi. Obvinení sľúbili, že peniaze neminú, ale potom ich odmietli vrátiť. Jedným z ľudí, ktorí sa nechali nachytať, vraj bol aj autor knižných bestsellerov, ktorý nechal za veštenie 20 miliónov dolárov.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Video: Orangutan sa ochladzuje "ľudským spôsobom"
21.8.2011
Videli tieto orangutany nový film Zrodenie planéty opíc (angl. Rise of the Planet of the Apes) a inšpirovali sa ním? Návštevníkov zoologickej záhrady Tama v japonskej metropole prekvapila opica, ktorá sa ochladzovala veľmi "ľudským spôsobom". Uterák si namáčala do studenej vody v nádrži, vyžmýkala ho a potom si ním poutierala tvár a hornú časť tela. Ďalšiemu orangutanovi však už na ochladenie stačili vlastné ruky, do ktorých si nabral vodu a pokropil si ňou tvár. Orangutany sú známe tým, že zvyknú používať nástroje - jednak tie, ktoré nájdu v divočine, ale sú však schopné využívať aj predmety vyrobené ľuďmi.
Komentáre:  0
Pravekí ľudia boli vyspelejší ako sa predpokladalo
Pravekí ľudia boli vyspelejší ako sa predpokladalo
21.8.2011
Najnovšie archeologické objavy ukazujú, že naši predkovia sa plavili zo severnej Afriky cez Stredozemné more smerom do Európy už pred 130 000 rokmi, čo je o približne 100 000 rokov skôr ako sa predpokladalo podľa tradičnej teórie. Poznatky sa odvolávajú na výskumy primitívnych nástrojov z Kréty, ktoré mal používať človek vzpriamený. "Sme schopní dokázať, že nájdené nástroje sú oveľa staršieho dáta, ako sa predpokladalo," tvrdí geológ Karl Wegmann z North Carolina State University. "Prechod z Afriky do Európy cez Stredozemné more je jasným dôkazom, že naši predkovia neboli takí hlúpi, ako ich vykresľujeme. Boli skutočne schopní komplexných vecí," doplnil Wegmann.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Video: Benediktovi XVI. odfúklo jeho pápežskú čiapočku
21.8.2011
Pápež Benedikt XVI. musel na určitú dobu kvôli silnej búrke prerušiť sobotnú vigíliu na letisku Cuatro Vientos pri Madride, ktorá sa konala pri príležitosti Svetových dní mládeže v Španielsku. Silný vietor narobil problémy aj samotnému pápežovi, ktorému odfúkol jeho pápežskú čiapočku (pileolus). Napriek nepohodliu bola atmosfére na letisku Cuatro Vientos slávnostná a živá. Pútnici v dúhových slnečných klobúkoch mávali národnými vlajkami a mnohí sa pripravovali na prenocovanie priamo na mieste, kde sa v nedeľu uskutoční hlavná omša Svetových dní mládeže.
Komentáre:  0
Video: Koľko rokov má najmladší kazateľ na svete?
21.8.2011
Americký chlapec Kanon Tipton sa na YouTube preslávil už vo veku dvoch rokov, keď dokázal zobrať do ruky mikrofón a pustiť sa do "kázania" pred zhromaždením veriacich. Dnes ako štvorročný stojí pred náboženským zhromaždením v obleku a káže návštevníkom kostola o Bohu. Chlapec má k povolaniu pastora veľmi blízko, keďže Kanonov otec aj starý otec sú kazateľmi v tamojšej kresťanskej cirkvi.
Komentáre:  0
Július Satinský by dnes oslávil sedemdesiatku
Július Satinský by dnes oslávil sedemdesiatku
20.8.2011
Herec, humorista, spisovateľ a dramatik Július Satinský sa narodil 20. augusta a keby nebolo jeho predčasnej smrti v decembri 2002, oslávil by v sobotu svoje 70. narodeniny. V dvanástich rokoch sa na školskom predstavení zoznámil so svojím dlhoročným kolegom a partnerom Milanom Lasicom. Spolu vyštudovali dramaturgiu na Vysokej škole múzických umení, boli dramaturgmi Československej televízie. Spolu začali vystupovať. Koncom 60. rokov v Divadle na korze a od roku 1972 na Novej scéne v Bratislave. Po roku 1990 založili vlastné divadlo Štúdio L + S. Satinský je autorom viacerých kníh. V posledných mesiacoch svojho života ešte stihol vydať tri knihy: Chlapci z Dunajskej ulice, Polstoročie s Bratislavou a Čučoriedkáreň.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Vedci zvýšili účinok extázy, chcú ňou liečiť rakovinu
Vedci zvýšili účinok extázy, chcú ňou liečiť rakovinu
20.8.2011
Už v roku 2006 zistil výskumný tím na univerzite v Birminghame, že extáza a antidepresívum Prozac (fluoxetín) môžu zastaviť rast rakovinových buniek. Ukázalo sa ale, že by boli potrebné také vysoké dávky, že by mohli byť pre človeka smrteľné. V najnovšom výskume však experti našli riešenie. Zmenami v atómovej štruktúre totiž dokázali zvýšiť účinnosť až stonásobne. Navyše sa vedcom podarilo znížiť toxicitu pre mozog. "Výsledky testov účinku týchto nových zlúčenín proti rakovine, najmä proti leukémii, lymfómu a myelómu, ukázali, že v niektorých prípadoch sme schopní vyhubiť sto percent rakovinových buniek," uviedol John Gordon z vedeckého tímu.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Múzeum Madam Toussads nezakáže svojim návštevníkom heilovať
Múzeum Madam Toussads nezakáže svojim návštevníkom heilovať
20.8.2011
Pri návšteve Múzea voskových figurín Madam Toussads v Londýne čakalo židovský manželský pár nepríjemné prekvapenie. Dvojica tínedžerov sa tam totiž nechala vyfotografovať so vztýčenými rukami. Manželia, ktorých prarodičia prežili holokaust, sa vedeniu múzea sťažovali a incident označili za prejav "antisemitizmu a bigotnosti". Správu známej turistickej atrakcie tiež požiadali, aby odstránili samotnú sochu. Múzeum sa za prípadnú urážku ospravedlnilo, odmieta však odstrániť Hitlerovu podobizeň. "Trváme na tom, aby naši návštevníci mohli prichádzať do priameho kontaktu s vystavenými exponátmi, ak si to želajú," uviedlo múzeum s tým, že zamestnanci sú inštruovaní upozorňovať turistov v prípade, ak sa správajú neúctivo.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Vedci chceli vytvoriť kurča s "dinosaurím" zobákom
Vedci chceli vytvoriť kurča s
20.8.2011
Tímu biológov z Harvardovej univerzity sa podarilo upraviť zárodok kurčaťa tak, aby jeho zobák zostal v "dinosaurej" podobe. Do 14 dní od začiatku experimentu sa tak vytvorila hlava, na ktorej bol namiesto zobáka ňufák podobný aligátorom. Zviera sa však nevyliahlo, keďže pokus bol z etických dôvodov zastavený. Vedci vychádzali z predpokladu, že vtáky majú svojich predkov v dinosauroch, a i teraz v procese vývoja jedinca prechádzajú hlavnými štádiami svojej evolúcie. Na Univerzite štátu Montana sa zase pokúšajú rovnakým spôsobom zvrátiť vývoj kurčaťa tak, aby si vytvoril chvost a končatiny. Takéto procesy by v budúcnosti mohli umožniť aj zasahovanie do vývoja ľudských embryí s cieľom zvrátiť vrodené defekty.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
133012345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, sk1[at]m5.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk