AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte.
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Nobelovu cenu za medicínu udelili imunológom
Nobelovu cenu za medicínu udelili imunológom
3.10.2011
Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu dostali tento rok Bruce A. Beutler a Jules A. Hoffmann za objavy týkajúce sa aktivácie vrodenej imunity a Ralph M. Steinman za objav dendritickej bunky a jej úlohy v získanej imunite. Traja vedci údajne spôsobili revolúciu v chápaní imunitného systému tým, že objavila podstatu jeho aktivácie. Ocenení tak umožnili pohľad na mechanizmy rôznych ochorení. Ich výskum pomohol k vývoju prevencie a liečby rôznych infekcií, rakoviny a zápalových ochorení. Vedci si rozdelia cenu, ktorá je dotovaná finančnou odmenou vo výške 10 miliónov švédskych korún (vyše milióna eur).
Médiá: 2
Komentáre:
0
Video: Hluchá žena prvýkrát v živote počula svoj hlas
2.10.2011
Dvadsaťdeväťročná Američanka Sarah Churmanová bola od narodenia hluchá. Pred dvomi mesiacmi však podstúpila operáciu, pri ktorej jej lekári voperovali špeciálny ušný implantát s názvom Esteem. Vďaka nemu Churmanová prvýkrát v živote zistila, ako vlastne znie jej hlas. Zariadenie je umiestnené v strednom uchu, preberá vibrácie, ktoré sa dostanú do ucha. Tie následne posiela do zvukovodu a zároveň konvertuje na elektrické signály, ktoré mozog dokáže dekódovať. Moment, keď Sarah prvýkrát počula svoj vlastný hlas, zachytil na videokameru jej manžel. Američanka sa neubránila dojatiu a vyhŕkli jej z očí slzy šťastia.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Slováka v Maďarsku zabilo chýbajúce poistenie
Slováka v Maďarsku zabilo chýbajúce poistenie
1.10.2011
Lacnejšie náklady niektorých Slovákov lákajú, aby sa presťahovali iba kúsok za hranice. Dlhodobý pobyt v Maďarsku či Rakúsku, kde sa Slováci väčšinou usadia, však má aj riziká. Slováka žijúceho v Maďarsku zabila možno obyčajná nevoľnosť. Zdravotníci mu nepomohli, pretože si v našej susednej krajine neplatil poistenie. Ani Európsky zdravotný preukaz mu život nezachránil. Slovenské zdravotné poisťovne neraz upozornili, že ani pri dovolenkách nemusí európsky preukaz stačiť na to, aby sa ľudia vyhli dodatočným platbám za prípadnú liečbu. Platí iba pre krátkodobé pobyty.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Španielsko: Lekári zachránili dieťa mŕtvej tehotnej ženy Webnoviny
30.9.2011
Španielski lekári v piatok zachránili život nenarodeného dieťaťa nachádzajúceho sa v tele tehotnej ženy, ktorú zastrelil v jednom z madridských kostolov istý šialenec...  »
Štyri šálky kávy denne znižujú riziko depresie u žien
Štyri šálky kávy denne znižujú riziko depresie u žien
28.9.2011
Výsledky výskumu amerických vedcov z Harvardovej univerzity ukazujú, že štyri šálky kávy denne môžu pre ženu znamenať o 20 percent nižšie riziko nástupu depresie. "Zistili sme, že u tých žien, ktoré pravidelne pili štyri a viac šálok kávy za deň, sa znížilo riziko vyvinutia depresie o 20 percent oproti tým, čo pili kávu len občas alebo vôbec," uviedol Alberto Ascherio z vedeckého tímu. Jeho tím pozoroval viac ako 50-tisíc žien v priemernom veku 63 rokov, pričom ani jedna na začiatku pozorovania netrpela depresiou. Výskum prebiehal po dobu desiatich rokov.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Lekári vyoperovali novorodeniatku nádor veľký ako jeho hlavička
Lekári vyoperovali novorodeniatku nádor veľký ako jeho hlavička
27.9.2011
Lekársky tím detskej nemocnice Wolfson v meste Jacksonville na Floride odstránil dvojmesačnej Peyton Marie Kirbyovej obrovský nádor pod krkom, ktorý tvoril jednu tretinu pôrodnej hmotnosti dieťatka. Peyton prišla na svet 11. júla cisárskym rezom. Lekári totiž na základe ultrazvuku zistili, že plod má pod bradou veľký nádorovitý útvar. Išlo o cystický hydróm spôsobený vrodenou malformáciou lymfatického systému. Stav i prognózy bábätka sú však priaznivé. "Je zdravá, na krku jej zostala jazva. Keď bude staršia, podstúpi niekoľko plastických zákrokov," povedal po 14-hodinovej operácii lekár z jacksonvillskej nemocnice.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Začína sa tohtoročná chrípková sezóna
Začína sa tohtoročná chrípková sezóna
24.9.2011
Chrípková sezóna na severnej pologuli zvyčajne trvá od začiatku októbra do konca apríla. Už teraz však lekári v niektorých regiónoch Slovenska zaznamenávajú zvýšenú chorobnosť na chrípku. V Nitrianskom kraji stúpol počet nakazených o 50,6 percenta. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 104 osôb. Najviac chorých bolo vo vekovej kategórii do päť rokov (5 137 prípadov na 100 000 obyvateľov) a v skupine šesť až 14-ročných (3 411 obyvateľov na 100 000 obyvateľov). Chrípka a chrípke podobné ochorenia každoročne postihnú jeden až dva milióny Slovákov. Odborníci tvrdia, že najúčinnejší spôsob ako sa jej vyhnúť, je dať sa proti chrípke zaočkovať.
Médiá: 2
Komentáre:
0
S obrovskou prostatou sa budete môcť "zoznámiť" v troch mestách
S obrovskou prostatou sa budete môcť
19.9.2011
Pri príležitosti svetového týždňa urológie si návštevníci troch slovenských nákupných centier budú môcť pozrieť nadrozmernú maketu prostaty. Záujemcovia sa budú môcť dokonca aj prechádzať vnútri tohto orgán, a to v období od 19. do 24. septembra v Košiciach, Banskej Bystrici a v Bratislave. Budú sa tiež môcť dozvedieť niečo o funkcii tohto mužského orgánu a takisto o najčastejších urologických ochoreniach. K dispozícii bude aj odborník, ktorý bude poskytovať poradenstvo a odpovedať na otázky širokej verejnosti. Cieľom tejto osvetovej akcie je upriamiť pozornosť na túto medicínsku oblasť a podporiť tých, ktorí už majú problémy, aby sa zdôverili lekárovi.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Slovenská veda môže prísť o milióny eur, vedci chcú vlastné mestečko
Slovenská veda môže prísť o milióny eur, vedci chcú vlastné mestečko
16.9.2011
Slovenskí vedci navrhujú, aby v Bratislave vzniklo vedecké mestečko 21. storočia. Na príprave projektu už spolupracujú Slovenská akadémia vied, Univerzita Komenského a Slovenská technická univerzita. Vedci tak chcú predísť situácii, keď by Slovensku mohli prepadnúť stovky miliónov eur z eurofondov na vzdelávanie a výskum. Medzi Mlynskou dolinou a Patrónkou by tak mohli vyrásť moderné vedecko-výskumné centrá a inštitúcie so zameraním na progresívne materiály, biomedicínu, energetiku a informačné technológie. Problémom je však tzv. bratislavská výnimka. Región Bratislavy totiž nemá nárok na čerpanie prostriedkov zo štrukturálnych fondov EÚ.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Nechajte si na počkanie zistiť svoju krvnú skupinu
Nechajte si na počkanie zistiť svoju krvnú skupinu
12.9.2011
V dňoch 10. až 25. septembra 2011 sa v trinástich slovenských mestách uskutočnia podujatia Slovenského Červeného kríža (SČK) a zdravotnej poisťovne Dôvera, na ktorých si záujemcovia budú môcť nechať bezplatne zistiť svoju krvnú skupinu. Organizátori projektu Moja krvná skupina, ktorý vďaka sociálnej sieti Facebook pomáha zachraňovať životy, sa tak rozhodli ešte viac podporiť darcovstvo krvi. "Z reakcií mnohých ľudí vieme, že nepoznajú svoju krvnú skupinu. Preto im chceme umožniť, získať túto cennú informáciu rýchlo a ľahko," uviedla manažérka projektu Monika Laciková. Najbližšie sa bude krv zisťovať 15. septembra v Trnave a v Michalovciach.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Prieskum: Najviac stresu zažívajú belgickí zamestnanci
Prieskum: Najviac stresu zažívajú belgickí zamestnanci
11.9.2011
Z výsledkov prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala personálna spoločnosť StepStone, vyplýva, že až 54 percent belgických zamestnancov považuje svoje zamestnanie za stresujúce. Celoeurópska miera je pritom 44 percent neustále vystresovaných zamestnancov. Naopak, najlepšie sa v práci priemerne cítia susední Holanďania, ktorí podľa prieskumu sú v 66-percentnej miere absolútne spokojní so svojim zamestnaním a podmienkami práce. "Za vystresovanosťou Belgičanov je súhrn viacerých interných a externých faktorov ako dopravné zápchy cestou do práce, celková ekonomická situácia a pocit neistoty," myslí si Michel Tubbax, výkonný riaditeľ StepStone Belgicko.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Matka zistila, že jej dieťa má 150 súrodencov
Matka zistila, že jej dieťa má 150 súrodencov
10.9.2011
Štyridsaťosemročná Američanka Cynthia Dailyová chcela zistiť koľko súrodencov má jej vlastné dieťa. To sa narodilo po procese umelého oplodnenia, pričom spermie pochádzali od darcu. V príslušnom centrálnom registri však zistila, že jej potomok má minimálne 150 biologických súrodencov. Spermobanky tak čelia obvineniam z toho, že predávajú spermie "vysoko kvalitných" mužov bez takmer akýchkoľvek obmedzení. Vo väčšine európskych krajín môže pritom jeden darcu splodiť maximálne desať detí. "Povedia vám, že spermie putujú do celého sveta, a tak nie je šanca, že by sa súrodenci stretli a mohli mať sex," kritizovala vyhlásenia bánk Wendy Kramerová z registra súrodencov.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Úrady odoberú rodičom štyri deti. Kvôli obezite
Úrady odoberú rodičom štyri deti. Kvôli obezite
6.9.2011
Manželskému páru zo škótskeho mesta Dundee hrozí, že im sociálni pracovníci odoberú štyri zo siedmich detí. Hlavným dôvodom má byť údajná neschopnosť rodičov udržať normálnu váhu svojich potomkov. Päťročný chlapec a tri dievčatá vo veku 11, 5 a 1 sú totiž obézni. Manželia dostali prvé varovanie už pred troma rokmi, no i napriek intenzívnej kontrole zo strany úradov neimplementovali žiadne "diétne" opatrenia. Rodičom tak hrozí, že svoje deti uvidia až, keď dosiahnú plnoletosť, keďže úrady im chcú dovtedy zakázať akýkoľvek styk s nimi. S rozhodnutím však nesúhlasia viacerí kritici, ktorí hovoria, že prípad je dôkazom porušovania ľudských práv.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Vedci: Duševné choroby sú najväčším protivníkom Európy 21. storočia
Vedci: Duševné choroby sú najväčším protivníkom Európy 21. storočia
6.9.2011
Až 514 miliónov ľudí v 30 európskych krajinách sa zúčastnilo rozsiahlej štúdie, ktorej cieľom bolo zistiť rozšírenosť mentálnych a neurologických ochorení medzi Európanmi. Počas trojročného skúmania vedci zistili, že duševnými a neurologickými poruchami trpí až 38 percent obyvateľov Európy. K nim patria napríklad úzkostné stavy, depresia, závislosti, schizofrénia či rôzne neurologické ochorenia vrátane epilepsie, Parkinsonovej choroby a rôznych druhov sklerózy. Experti zároveň zistili, že len tretina z dotknutých Európanov dostáva potrebnú liečbu. "Duševné choroby sa stávajú najväčším protivníkom Európy 21. storočia," uvádzajú autori štúdie, ktorí poukazujú aj na nedostatok financovania výskumu duševných porúch.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Plešatosť: Vedci prišli na spôsob, ako vlasy prinútiť znova rásť
Plešatosť: Vedci prišli na spôsob, ako vlasy prinútiť znova rásť
3.9.2011
Pokusmi na laboratórnych myšiach sa americkým vedcom podarilo dokázať súvislosť medzi tukovými bunkami a plešatosťou. Podľa expertov by tento objav mohol v budúcnosti viesť k opätovnému rastu vlasov u plešatých mužov. Pokusmi sa zistilo, že myšiam s nedostatočným rastom srsti chýbajú zárodky tukových buniek. Práve tieto zárodočné bunky pritom vo veľkom množstve produkujú chemickú látku, ktorá funguje ako rastový faktor vlasov a ochlpenia (Doštičkový rastový faktor - PDGF). Zo zdravých myší preto odobrali tukové bunky obsahujúce PDGF, ktoré následne vstrekli testovaným jedincom. Po dvoch týždňoch zaznamenali obnovu ochlpenia. Celkovo sa oživilo celkom 86 percent dočasne nefunkčných vlasových folikulov.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
V Maďarsku od štvrtka platí daň na nezdravé potraviny
V Maďarsku od štvrtka platí daň na nezdravé potraviny
1.9.2011
V Maďarsku vstupuje do platnosti nový zákon o "dani národného zdravia". Ten by mal zaťažovať zvláštnou daňou presolené a presladené potraviny alebo nápoje s prehnaným množstvom kofeínu. Zákon ľudovo označovaný ako daň z čipsov, bol najskôr zameraný proti všetkým nezdravým potravinám, no nakoniec nezahŕňa napríklad salámy, čabajky alebo pečeňové paštéty, netýka sa ani fastfoodov. Médiá však upozorňujú, že producenti čipsov alebo energetických nápojov teraz zvažujú presunutie výroby z krajiny na iné miesto. Negatívne vidia situáciu aj maďarskí podnikatelia v potravinárstve. Kvôli dani budú musieť byť do konca roka uzavreté najmenej štyri podniky.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Vedci: Opaľovacie krémy nahradia tabletky
Vedci: Opaľovacie krémy nahradia tabletky
1.9.2011
Tím britských vedcov z King's College London tvrdí, že do piatich rokov sa im podarí vyvinúť tabletky, ktoré by dokázali ochrániť ľudskú pokožku a oči pred škodlivým ultrafialovým žiarením rovnako efektívne ako opaľovacie krémy. K dosiahnutie tohto cieľa im má dopomôcť odhalenie genetických a biochemických procesov koralov a niektorých rias v tropických oblastiach. Tieto organizmy totiž majú prirodzenú ochranu pred slnkom. Tím pod vedením Paula Longa najprv skopíruje genetický kód, ktorý koral používa na vytváranie ochranných látok a v laboratóriu ho vložia do baktérie. Tá im vďaka svojej schopnosti rýchlo sa reprodukovať umožní vyrobiť veľké množstvo účinnej látky.
Médiá: 1
Komentáre:
0
V Ázii sa objavil nový kmeň vtáčej chrípky
V Ázii sa objavil nový kmeň vtáčej chrípky
29.8.2011
Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo pri OSN (FAO) vyzýva ľudí na vyššiu ostražitosť. Dôvodom je možný prenos zmutovaného vírusu vtáčej chrípky. Takýto kmeň s označením H5N1-2.3.2.1., ktorý je údajne rezistentný voči existujúcim vakcínam, sa podľa FAO v súčasnosti rozširuje na území Číny a Vietnamu. OSN minulý týždeň oznámila, že na vtáčiu chrípku zomrelo šesťročné kambodžské dievča. Je v poradí už ôsmou osobou, ktorá tento rok v Kambodži podľahla vírusu H5N1. Od roku 2003 sa v celosvetovom meradle zaznamenalo 331 úmrtí z dovedna 565 potvrdených ochorení človeka na vtáčiu chrípku.
Médiá: 1
Komentáre:
1
FNN: Slováci začínajú byť závislí od liekov
FNN: Slováci začínajú byť závislí od liekov
26.8.2011
Lieky užívajú aj ľudia, ktorí by ich vôbec nemuseli brať. Odhadom až 20 miliónov balení liekov sa na Slovensku predpíše zbytočne. Upozorňujú na to lekári z občianskeho združenia Fórum nezávislých názorov (FNN), ktoré chce otvoriť verejnú diskusiu s cieľom ovplyvniť preskripciu liekov. "Sme medzi piatimi krajiny Európskej únie s najvyššou spotrebou liekov," tvrdí jeden zo zakladateľov fóra Stanislav Janota. Fórum upozorňuje najmä na problematický tlak farmaceutického priemyslu na lekárov a na tzv. indukovanú preskripciu, ktorá je podľa zakladajúceho člena FNN Ladislava Laha "najväčšou dierou v potápajúcom sa zdravotníckom Titanicu". Zníženiu nadmernej preskripcie by mala podľa lekárov pomôcť aj zavedenie predpisovania účinnej látky.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Tropické horúčavy sú veľkou záťažou pre chorých i zdravých
Tropické horúčavy sú veľkou záťažou pre chorých i zdravých
23.8.2011
V utorok platí kvôli vysokým teplotám od obeda do 18.00 h meteorologická výstraha prvého stupňa. Tá sa vzťahuje na územie západného a juhozápadného Slovenska, kde maximálne teploty vzduchu môžu dosahovať 33 až 35 stupňov. Takéto horúčavy sú podľa lekárov pre organizmus veľkou záťažou. Ak vlhkosť vzduchu presiahne 70 percent a je dusno, mali by sa pobytu vonku vyhýbať predovšetkým ľudia s chorobami srdca a ciev. Dôležité je dodržiavať v horúčave pitný režim - nosiť pri sebe pitie. Nie sú vhodné nápoje s kofeínom a alkohol, vrátane piva. Varujúcimi príznakmi vyčerpania z tepla sú bolesti hlavy, silné potenie a studená a vlhká pokožka.
Médiá: 7
Komentáre:
0
Vedci: Magnetické šperky sú podvod
Vedci: Magnetické šperky sú podvod
22.8.2011
Neexistuje žiaden hodnoverný dôkaz, ktorý by svedčil o pozitívnom účinku magnetických šperkov na ľudský organizmus. V novej vedeckej štúdii, ktorá vyšla v odbornom časopise British Medical Journal, to tvrdia lekár Bruce L. Flamm z medicínskeho centra Riverside a fyzik Leonard Finegold z Filadelfskej univerzity. Obaja sa rozhodli zhrnúť vedecké dôkazy o magnetoterapii, a to aj preto, že tržby za predaj rôznych liečebných magnetických pomôcok dosahujú celosvetovo ročne viac ako miliardu dolárov. "Ak existujú nejaké liečebné efekty magnetov, sú pravdepodobne malé, pretože experimentálne aj teoretické dôkazy nepodporujú akýkoľvek terapeutický prínos," uvádza sa v štúdii.
Médiá: 1
Komentáre:
1
V Rusku sa vraj menej pije, nie každý tomu verí
V Rusku sa vraj menej pije, nie každý tomu verí
19.8.2011
V minulom roku klesla spotreba alkoholu v Rusku na 15 litrov čistého liehu na hlavu, predvlani to bolo pritom ešte 18 litrov. Uvádza sa to vo vyhlásení hlavného experta tamojšieho ministerstva zdravotníctva Jevgenija Brjuna, ktorý zároveň pripustil, že menej sa pije len v mestách, ale na vidieku sa situácia nelepší. Laici i odborníci o oficiálnom odhade pochybujú, resp. majú podozrenie, že predchádzajúce odhady boli prehnané, aby sa Kremeľ mohol pochváliť rýchlym úspechom v ťažení proti alkoholizmu. Ako navyše upozornil ruský denník Vedomosti, metodika výpočtu spotreby alkoholu na ministerstve zdravotníctva nie je príliš jasná.
Médiá: 1
Komentáre:
1
Američanka "úspešne" pokračuje vo svojom zámere - chce vážiť jednu tonu
Američanka
17.8.2011
Američanka Susanne Emanová chce podľa vlastných slov dokázať, že je fyziologicky možné, aby človek dosiahol hmotnosť 1 tony. Tridsaťdvaročná žena sa preto rozhodla, že sa stane najobéznejšou ženou na svete, v súčasnosti váži 317,5 kilogramov. Cieľom slobodnej matky dvoch detí je do konca roka prekonať hranicu 360 kilogramov, uvažuje preto, že ešte zvýši svoj denný príjem kalórií. "Čím väčšia som, tým lepšie sa cítim. Cítim sa viac sebaistá a sexy. Tiež som si všimla, že viac priťahujem mužov," tvrdí Emanová a dodáva: "Prečo by som nemohla posunúť hranice a zistiť, aká obézna môžem byť a pritom sa stále cítiť zdravá?"
Médiá: 3
Komentáre:
1
Deň pred pôrodom zistili pacientke, že je tehotná
Deň pred pôrodom zistili pacientke, že je tehotná
17.8.2011
Úrad pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou vlani riešil takmer 1 500 podnetov na údajné pochybenia lekárov v oblasti gynekológie. Medzi nimi bol aj zarážajúci prípad, keď neplnoletej pacientke lekári zistili, že je tehotná, až deň pred pôrodom. Jej gynekológ si ani po dvoch vyšetreniach ultrazvukom túto skutočnosť nevšimol. Až nový gynekológ jej na Silvestra povedal, že čaká dieťa, prvého januára porodila. Bábätko sa ale narodilo so závažným poškodením mozgu a je motoricky a mentálne postihnuté. Gynekológ sa bránil tým, že pacientka mala ešte pár dní pred pôrodom ploché brucho a nechodila na odporúčané vyšetrenia. Úrad však rozhodol, že išlo o odborné zlyhanie lekára a udelil mu finančný trest.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Koniec chrípky? Vedci sú na stope univerzálneho lieku proti vírusom
Koniec chrípky? Vedci sú na stope univerzálneho lieku proti vírusom
15.8.2011
Americkí vedci z Massachusetts Institute of Technology zrejme objavili liek, ktorý dokáže proti vírusom bojovať rovnako efektívne ako si antibiotiká dokážu poradiť s baktériami. Ak dlhodobé testy preukážu jeho účinnosť a netoxickosť na ľudský organizmus, pôjde v medicíne o prevratný čin. Látka s názvom Draco (Double-stranded RNA Activated Caspase Oligomerizer) spoľahlivo likviduje bunky napadnuté vírusmi, pričom ponecháva zdravé bunky nedotknuté. "Teoreticky by to malo fungovať proti všetkým vírusom," uviedol vedec Todd Rider. Účinok látky bol úspešne testovaný na ľudských, opičích a myšacích bunkách. Prvé pokusy na myšiach napríklad úplne zlikvidovali chrípku H1N1 bez vedľajších účinkov.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Chlapcovi kvôli rakovine amputovali časť nohy. Zvyšok mu prišili naopak
13.8.2011
Trinásťročnému Duganovi Smithovi zo štátu Ohio diagnostikovali pred tromi rokmi rakovinu v jeho pravej nohe. Nádor veľkosti tenisovej loptičky v stehennej kosti sa postupne rozširoval, preto musela byť postihnutá časť amputovaná. Lekári sa nakoniec rozhodli, že uskutočnia ojedinelú procedúru (angl. Van Nes rotationplasty), pri ktorej bola postihnutá časť nohy amputovaná a zvyšok prišitý naspäť. Zostávajúca nezasiahnutá časť končatiny však bola prišitá otočená o 180 stupňov, aby päta chodidla mohla nahradiť funkciu kolena. Na chodidlo sa následne pripevní protéza, vďaka ktorej je Dugan plne mobilný. Výhodou procedúry je aj to, že chlapec pri chôdzi vynaloží len o 30 percent viac energie, kým pri amputácii celej nohy by s protézou musel vynaložiť až o 75 percent viac energie.
Komentáre:  0
Český lekár transplantoval novú tvár žene, ktorú znetvoril šimpanz
Český lekár transplantoval novú tvár žene, ktorú znetvoril šimpanz
11.8.2011
Američanka Charly Nashová, ktorej tím českého chirurga Bohdana Pomahača v bostonskej nemocnici v máji transplantoval tvár, sa prvýkrát predstavila verejnosti. V televíznom programe NBC Today povedala, že sa teší, keď bude môcť robiť veci, ktoré predtým považovala za samozrejmé - cítiť vôňu ruží, vnímať chuť jedla a dýchať nosom. Nashovú v roku 2009 napadol a znetvoril 90-kilogramový šimpanz, ktorého jej kamarátka chovala ako domáce zviera. Šimpanz Nashovej odtrhol z tváre nos, pery a očné viečka a navyše jej odtrhol obe ruky. Lekári neskôr museli žene odobrať oči, ktoré zviera vážne poškodilo.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Posilňovanie zdvojnásobuje šance na úspešné skončenie s fajčením
Posilňovanie zdvojnásobuje šance na úspešné skončenie s fajčením
11.8.2011
Posilňovanie neprináša ľuďom len nárast svalovej hmoty, fajčiarom pomáha aj pri odvykaní si od nikotínu. Tvrdí to americký vedecký tím z Miriam Hospital v štáte Rhode Island. Podľa expertov zvyšuje pravidelný silový tréning šancu na úspešné skoncovanie s fajčením až dvojnásobne. Vo svojej trojmesačnej štúdii vedci rozdelili 25-člennú skupinu fajčiarov do dvoch skupín. V prípade prvej skupiny, ktorá dostala nikotínové náplasti a zúčastňovala sa stretnutí s terapeutmi, skončilo s fajčením len 8 percent ľudí, navyše v priemere došlo k nárastu ich telesnej hmotnosti. V prípade druhej skupiny, ktorá absolvovala posilňovacie tréningy dvakrát týždenne, neprestalo s fajčením len 16 percent členov. Došlo, samozrejme, aj k poklesu ich hmotnosti.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Krvný test odhalí pohlavie dieťaťa už v 7 týždni tehotenstva
Krvný test odhalí pohlavie dieťaťa už v 7 týždni tehotenstva
10.8.2011
Rozbor krvi tehotnej ženy dokáže určiť pohlavie dieťaťa už v siedmom týždni tehotenstva. V utorok to prvýkrát oficiálne potvrdil tím amerických vedcov a lekárov z Tufts University. Test krvnej vzorky hľadá stopy po mužskom chromozóme. Jeho absencia znamená, že matka čaká dievčatko. Podľa expertov je krvná analýza spoľahlivá na 98,8 percenta v prípade chlapcov a na 94,8 percent v prípade dievčat. Význam takýchto testov spočíva v tom, že môžu matku ušetriť prípadných invazívnych procedúr pre zistenie genetických porúch, ktoré sú typické len pre jedno pohlavie. Podľa niektorých odborníkov však môže také skoré určenie pohlavia predstavovať etický problém. "Pohlavie nie je choroba; ak matka podstúpi kvôli tomu interrupciu, tak je to problém," tvrdí doktorka Mary Rosserová.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Riziko vzniku rakoviny je u "ranných fajčiarov" dvakrát vyššie
Riziko vzniku rakoviny je u
8.8.2011
Riziko vzniku rakoviny je u fajčiarov, ktorí si zapália krátko po zobudení, dvakrát vyššie ako u tých, ktorí počkajú minimálne jednu hodinu, a to bez ohľadu na všetky ostatné fajčiarskej návyky. V odbornom žurnále Cancer to tvrdia vedci z lekárskej fakulty americkej univerzity Penn State College. Počas prípravy tejto analýzy vedci preštudovali tisícky zdravotných dokumentácií a vyšetrili viac ako 3 500 pacientov. Experti zistili, že fajčiari, ktorí si zapália od 31 minút do 60 minút od zobudenia, majú 1,31-násobne vyššie riziko vzniku rakoviny pľúc ako tí, ktorí fajčia až po 60 minútach. Najhoršie na tom sú ľudia začínajúci s fajčením do 30 minút. U nich je riziko až 1,79-krát vyššie. Podobné výsledky vedci zaznamenali aj v prípade nádorov na krku a hlave.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
87123

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, sk1[at]m5.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk