AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte.
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Radičová
Prof. Iveta Radičová (7. december 1956, Bratislava) je terajšia predsedníčka vlády Slovenskej republiky, podpredsedníčka politickej strany SDKÚ-DS a slovenská sociologička. V rokoch 2005 až 2006 bola ministerkou práce, sociálnych vecí a rodiny. V parlamentných voľbách 2006 získala mandát poslanca NR SR za SDKÚ-DS. V roku 2009 neúspešne kandidovala na funkciu prezidenta Slovenskej republiky.

Radičová sľubuje, že Slovensko nezablokuje summit EÚ o Grécku
Radičová sľubuje, že Slovensko nezablokuje summit EÚ o Grécku
28.9.2011
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) nechce riskovať zrušenie summitu lídrov Európskej únie o eurovale, ktorý sa má konať 17. až 18. októbra 2011. Podľa ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ-DS) to znamená, že by NR SR o eurovale rozhodovala hneď na začiatku nasledujúcej schôdze, a to 11. októbra. Radičová dodala, že existuje viacero spôsobov ako riešiť podporu pre schválenie navýšenia eurovalu v slovenskom parlamente. Priestor na kompromisnú dohodu je pritom podľa nej pomerne široký, pričom existuje niekoľko možností kompromisov, ktoré sa môžu aj kombinovať. Jedno riešenie už predsedníčka vlády ponúkla predstaviteľom SaS, no zatiaľ ho nechce špecifikovať.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Radičová v Chorvátsku: Slovensko z eura profitovalo
Radičová v Chorvátsku: Slovensko z eura profitovalo
26.9.2011
Podľa premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) zavedenie eura prinieslo pre Slovensko ekonomické výhody, najmä v podobe prílevu zahraničných investícií. Radičová to povedala počas návštevy Chorvátska v rozhovore pre záhrebský denník Vjesnik. V súvislosti s pôžičkou Grécku podčiarkla, že základom efektívneho riešenia dlhovej situácie je zodpovedný prístup doma na úrovni národného štátu, zníženie deficitu verejných financií a reformné opatrenia. "Pôžička Grécku na bilaterálnej úrovni situáciu nevyriešila a dnes je poskytnutie ďalšej pomoci spojené s jasnými podmienkami," dodala Radičová.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Sulík šíri prostoduché nezmysly, tvrdí SDKÚ
Sulík šíri prostoduché nezmysly, tvrdí SDKÚ
26.9.2011
Predseda parlamentu a šéf SaS Richard Sulík šíri prostoduché nezmysli. Vyhlásil to hovorca SDKÚ-DS Michal Lukáč v reakcii na nedeľné Sulíkove vyjadrenia. "Časť najsilnejšej vládnej strany SDKÚ chce premiérku Ivetu Radičovú dotlačiť do spojenia hlasovania o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde, aj keď sama to nechce," povedal Sulík v diskusnej relácii TV Markíza Na telo. Konkrétne mená však uviesť odmietol. "Ak Sulík navrhuje trom stranám vládnej koalície, aby schválili záchranný euroval so stranou Smer-SD, usvedčuje sám seba, že mu nejde ani o val, ani o Slovensko," dodal Lukáč.
Médiá: 4
Komentáre:
4
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Sulík: Premiérku chcú odstaviť kolegovia z SDKÚ
Sulík: Premiérku chcú odstaviť kolegovia z SDKÚ
25.9.2011
Niektorí čelní predstavitelia SDKÚ-DS chcú premiérku Ivetu Radičovú (SDKÚ-DS) dotlačiť do spojenia hlasovania o eurovale s hlasovaním o dôvere vláde, aj keď sama to nechce. Vyhlásil to predseda parlamentu a šéf SaS Richard Sulík v diskusnej relácii TV Markíza Na telo. "Určite už nejde o euroval, lebo keby došlo k spojeniu s hlasovaním o dôvere vláde, Smer-SD už nemôže zahlasovať za euroval, ani keby hneď chcel. Takže ľuďom, ktorí na to tlačia, nejde len alebo primárne o euroval," uviedol Sulík. Odmietol však priamo pomenovať ľudí, ktorí môžu byť za intrigou voči predsedníčke vlády. Ďalší hosť relácie, predseda strany Most-Híd Béla Bugár, takúto špekuláciu odmietol.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Radičová počas prejavu v OSN varovala pred populizmom
Radičová počas prejavu v OSN varovala pred populizmom
25.9.2011
Predsedníčka vlády Iveta Radičová v piatok vystúpila so svojím prejavom počas rozpravy 66. Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. Hlavnou témou jej prejavu bola ekonomická a dlhová kríza. "Potrebujeme prísnejšie európske a národné rozpočtové pravidlá. Potrebujeme inštitút kontrolovaného bankrotu. Potrebujeme nové pravidlá pre riadenie finančného sektora. Potrebujeme úprimnosť, aby sme boli čestní voči občanom. Musíme dávať veľký pozor, aby technické riešenia dlhovej krízy nespôsobili eskaláciu nacionalizmu a populizmu," vyhlásila. V prejave sa odvolala aj na prejav brazílskej prezidentky Dilmy Rousseffovej, podľa ktorej je hlavnou výzvou nasledujúcich rokov "odvaha a úprimnosť".
Médiá: 3
Komentáre:
2
Radičová: Je možné, že spojíme hlasovania
Radičová: Je možné, že spojíme hlasovania
21.9.2011
Koalícia Ivety Radičovej sa dostala do najvážnejšej krízy od volieb. Minister financií Ivan Mikloš v utorok uviedol, že premiérka minulý týždeň informovala koaličných partnerov o zámere spojiť hlasovania o eurovale a o vyslovení dôvery vláde. Premiérka Radičová, ktorá je momentálne na pracovnej návšteve v USA, na otázku o spojení hlasovaní pre agentúru Reuters uviedla: "Teoreticky je to možné." Dodala, že Slovensko bude podľa nej posledná krajina, ktorá bude o rozšírení záchranného fondu eurozóny hlasovať. Hlasovanie zároveň podľa nej prichádza do úvahy len vtedy, ak krajiny, ktoré žiadajú pomoc, splnia všetky nevyhnutné podmienky pre nápravu svojich rozpočtových deficitov.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Obama chce s Radičovou diskutovať o otvorenom vládnutí
Obama chce s Radičovou diskutovať o otvorenom vládnutí
16.9.2011
Americký prezident Barack Obama listom oficiálne pozval slovenskú premiérku Ivetu Radičovú na pracovnú návštevu do New Yorku. Tu sa 20. septembra uskutoční fórum o otvorenom vládnutí - Open Government Partnership, ktorého hlavným cieľom bude diskusia o transparentnosti, zodpovednosti či občianskej angažovanosti pri vládnutí. Obama vyjadril potešenie, že súčasná slovenská vláda sa rozhodla spolupodieľať na vytváraní nového partnerstva v oblasti otvoreného vládnutia a zároveň sa teší na osobné stretnutie s Radičovou. Na úvodnom stretnutí v New Yorku zakladajúci členovia podpíšu deklaráciu o otvorenom vládnutí a predstavia zámery spoločnej iniciatívy.
Médiá: 2
Komentáre:
3
Radičová prežila svoje prvé hlasovanie dôvere
Radičová prežila svoje prvé hlasovanie dôvere
14.9.2011
Opozičným stranám Smer-SD a SNS sa nepodarilo odvolať premiérku Ivetu Radičovú (SDKÚ-DS). Po viac ako 12 hodinovom rokovaní v parlamente za návrh na vyslovenie nedôvery hlasovalo 69 poslancov zo 147, pričom na schválenie návrhu bolo potrebných minimálne 76 hlasov. Predsedníčku vlády podporili vo funkcii všetci prítomní poslanci SDKÚ-DS, SaS, KDH a Mosta-Híd. "Nemám nič s korupciou a ani nebudem mať," povedala Radičová. Koaliční i opoziční poslanci si počas nočného rokovania vyčítali aktuálne aj staršie kauzy. "Ide v skutočnosti o echtovného pravicového politika vybaveného jedinou teóriu - všetko musia zaplatiť ľudia, aj keď za to nemôžu," povedal o premiérke Robert Fico.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Vláda stojí za Radičovou, poslanec z KDH by ju nahradil Dzurindom
Vláda stojí za Radičovou, poslanec z KDH by ju nahradil Dzurindom
13.9.2011
Členovia vlády SR na utorňajšom mimoriadnom zasadnutí schválili jediný bod svojho programu - vyjadrenie dôvery premiérke Ivete Radičovej (SDKÚ-DS). Kabinet tak reagoval na návrh skupiny opozičných poslancov na vyslovenie nedôvery predsedníčke vlády v parlamente. S pokračovaním Radičovej súhlasí i SaS, ktorá sa kvôli problémom okolo eurovalu nechystá odísť z koalície. S riešením kritickej situácie však nie je spokojný poslanec Peter Muránsky z KDH. "Je najvyšší čas, aby za predsedu vlády nastúpil Mikuláš Dzurinda," uviedol v rozhovore pre aktuality.sk a dodal, že Dzurinda ako premiér "dokázal robiť harmonizáciu vzťahov vo vládnej koalícií. Radičová toho však nie je schopná."
Médiá: 4
Komentáre:
0
Maratón rokovaní nepomohol, Radičová Sulíka nepresvedčila
Maratón rokovaní nepomohol, Radičová Sulíka nepresvedčila
13.9.2011
Stranám vládnej koalície sa ani po celodennom rokovaní nepodarilo nájsť zhodu v otázke podpory eurovalu. Dohodli sa však na tom, že rozhovory budú pokračovať a Slovensko o eurovale rozhodne ako posledná krajina, kým o ňom nerozhodnú všetci ostatní členovia eurozóny. "Dohodli sme sa na štátnom rozpočte, reformných zákonoch, ale nie na eurovale. Máme zhodu, že pri eurovale budeme postupovať tak, aby občania neprišli ani o cent," uviedla premiérka Iveta Radičová. Dodala, že nechce spájať euroval s hlasovaním o dôvere vláde. "Veľmi dobre sme spravili, keď sme sa dohodli, že budeme hlasovať ako posledná krajina, čo nám dáva priestor na diskusiu," povedal líder SaS Richard Sulík.
Médiá: 7
Komentáre:
1
Braňo Ondruš (Smer-SD) sa pod odvolanie Radičovej podpísal dvakrát
Braňo Ondruš (Smer-SD) sa pod odvolanie Radičovej podpísal dvakrát
13.9.2011
Návrh na vyslovenie nedôvery predsedníčke vlády SR Ivete Radičovej (SDKÚ-DS) obsahoval až dva podpisy poslanca za stranu Smer-SD Braňa Ondruša. "Som takým horlivým zástancom odvolania tejto vlády, že návrh by som podpísal aj desaťkrát," povedal Ondruš pre denník Hospodárske noviny. Dodal, že druhý podpis sa pod návrh dostal nedopatrením. Údajne totiž zabudol, že sa pod neho už raz podpísal. Riaditeľka komunikačného odboru Národnej rady SR Beáta Skyvová v reakcii na incident uviedla, že návrh je platný a neplynú z toho žiadne dôsledky. Navrhovatelia totiž podpis vyškrtli ešte pred jeho podaním. Najsilnejšia opozičná strana sa Radičovú pokúsi odvolať v utorok.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Koalícia rozhoduje o svojom osude, novinári čakajú za plotom
Koalícia rozhoduje o svojom osude, novinári čakajú za plotom
12.9.2011
Pred desiatou hodinou ráno začali v Častej Papierničke rokovať zástupcovia koaličných strán. Zišla sa tu takmer celá koalícia - premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS), ministri aj 79 poslancov. Hlavnou témou je striktne odmietavý postoj strany SaS k podpore eurovalu, ale aj daňovo–odvodová reforma. Novinárov polícia do objektu účelového zariadenia parlamentu neďaleko Modry nevpustila a čakajú na lesnej cestičke pred plotom objektu. "Dôvodom je, že je to interná diskusia, Je to naozaj citlivá téma a verím, že aj pre vás je dôležité, aby sa rozumne, pomaly a rozvážne prediskutovala bez toho," vysvetľovala novinárom situáciu tajomníčka Richarda Sulíka Tatiana Tóthová.
Médiá: 6
Komentáre:
1
Radičovú čaká najdôležitejšie koaličné rokovanie
Radičovú čaká najdôležitejšie koaličné rokovanie
12.9.2011
Neochota strany SaS podporiť v parlamente euroval vyvolala v koalícii z jednu z najvážnejších kríz od svojho vzniku. Patovú situáciu sa budú lídri vládnych strán snažiť v pondelok riešiť na rokovaní v Častej-Papierničke. Kvôli tomu zrušili všetok svoj program. Odložené bolo tiež schvaľovanie zákonov v parlamente, kým sa nedohodnú. V hre naďalej zostáva aj možnosť, že sa hlasovanie o eurovale spojí s hlasovaním o dôvere vláde. "Otázka spojenia hlasovaní je legitímna a je namieste. Je to jedno z ústavných riešení," myslí si podpredseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH). Šéf SaS Richard Sulík však zatiaľ možný rozpad koalície rázne odmieta.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Dve tretiny Slovákov vnímajú súčasnú koalíciu negatívne
Dve tretiny Slovákov vnímajú súčasnú koalíciu negatívne
11.9.2011
Až 64,7 percenta občanov Slovenska vníma súčasnú vládnu koalíciu (SDKÚ-DS, SaS, KDH, Most-Híd) veľmi alebo skôr negatívne. Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry MVK na vzorke 1 038 ľudí. O tom, že súčasná koalícia by mala v nezmennej zostave pokračovať až do uplynutia mandátu, je presvedčených 33,9 percenta respondentov výskumu. Kladný vzťah ku koalícii majú najmä voliči SDKÚ-DS, vyjadrili sa tak štyri pätiny z nich (80,6 percenta). Zotrvanie premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) vo funkcii podporuje 44,7 percenta voličov. Výmenu na čele vlády SR si prajú najmä sympatizanti opozície – 78,8 percenta Smeru-SD a 83,2 percenta SNS.
Médiá: 5
Komentáre:
1
Pod návrh na odvolanie Radičovej sa podpísala aj SNS
Pod návrh na odvolanie Radičovej sa podpísala aj SNS
8.9.2011
V utorok 13. septembra bude predsedníčka vlády Iveta Radičová (SDKÚ-DS) čeliť v Národnej rade SR prvému pokusu o jej odvolanie. Predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) preto na tento termín zvolal mimoriadnu schôdzu na podnet opozičného Smeru. Pod iniciatívu Roberta Fica sa podpísali aj poslanci SNS. Opozícia premiérke vyčíta jej postoj v kauze prenájmu budovy pre košické daňové úrady a v úplatkárskej kauze týkajúcej sa dostavby biatlonového areálu v Osrblí. Smer-SD a SNS však v súčasnosti nemajú na odvolanie premiérky dostatok hlasov. Radičovej hovorca Rado Baťo odmietol na krok poslancov Smeru a SNS reagovať.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Radičová: Pavol Demitra napĺňal Slovákov pocitom hrdosti
Radičová: Pavol Demitra napĺňal Slovákov pocitom hrdosti
8.9.2011
Tragédia v Rusku zasiahla aj do slovenského politického života. "Pavol bol osobnosťou nielen pre fanúšikov ľadového hokeja, ale aj pre všetkých tých, ktorým ako kapitán národného mužstva daroval pocit hrdosti na to, že sú Slovákmi. Len málokto z nás má ten dar, že sa mu v srdciach ostatných ľudí podarí zanechať hlbokú a nezmazateľnú stopu," napísala v sústrastnom liste premiérka Iveta Radičová. Po skončení stredajšieho rokovania Koaličnej rady si jej členovia uctili obete leteckého nešťastia minútou ticha. Smer-SD zase včera zrušil tlačovú besedu, kde sa chcel vyjadriť k postoju premiérky Ivety Radičovej ku kauze prenájmu budovy pre košických daniarov.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Radičová: Údajná kauza prenájmu je pre mňa uzavretá
Radičová: Údajná kauza prenájmu je pre mňa uzavretá
7.9.2011
"Pre mňa je to je uzavretá téma. Ak to bola kauza, tak nie kauza tejto vlády," vyhlásila v stredu premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) na adresu kauzy prenájmu budovy pre košické daňové úrady. Predsedníčka vlády ďalej označila celú situáciu za absurdnú. Podľa ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ-DS) "ak to vôbec niekedy bola kauza, tak to bola kauza Roberta Fica a strany Smer-SD". Snahu Roberta Fica za odvolanie premiérky preto minister považuje za "drzosť". Obaja sa zároveň kriticky vyjadrili k práci médií, ktoré vraj o kauze informovali ako o klientelizme a živili ju. Mikloš zopakoval, že pri prenájme nebol porušený žiaden zákon a celý postup bol v súlade s verejným záujmom.
Médiá: 4
Komentáre:
2
Radičová podala žalobu na Fica, chce ospravedlnenie
Radičová podala žalobu na Fica, chce ospravedlnenie
6.9.2011
Predseda Smeru Robert Fico bude musieť čeliť žalobe na ochranu osobnosti, ktorú na neho podala predsedníčka vlády Iveta Radičová (SDKÚ-DS). Premiérka v nej požaduje ospravedlnenie "za nepravdivé a urážlivé tvrdenia, ktorými komentoval údajný vplyv jej osoby na vzdanie sa kandidatúry Jozefa Čentéša na funkciu generálneho prokurátora Slovenskej republiky". Na žalobu dnes reagoval aj Fico, podľa ktorého ide o snahu Radičovej "prekryť svoje mlčanie v kauze, ktorá súvisí s prenájmom budovy pre daňové úrady v Košiciach od spoločnosti okresného šéfa SDKÚ-DS Ondreja Sčurku".
Médiá: 3
Komentáre:
0
Prieskum: Pravicové strany by v parlamente získali 80 kresiel
Prieskum: Pravicové strany by v parlamente získali 80 kresiel
6.9.2011
Voľby do Národnej rady SR by v auguste jednoznačne vyhrala najsilnejšia opozičná strana Smer-SD, ktorá by so ziskom 36,1 percenta hlasov obsadila v parlamente 70 kresiel. Prieskum uskutočnila agentúra MVK na vzorke 1038 respondentov. Pravicové strany by dohromady získali v parlamente 80 kresiel. Najviac poslancov by pripadlo SDKÚ-DS s 13,2 percenta, nasleduje KDH s 9,9 percenta hlasov a Most-Híd s 9,7 percenta hlasov. Pred bránami NR SR by ostala SNS (4,2 percenta), SMK (3,9 percenta) a HZDS (3,2 percenta). Pod hranicou zvoliteľnosti by s dvomi percentami hlasov ostal aj novovznikajúci subjekt Igora Matoviča.
Médiá: 3
Komentáre:
5
Radičová bude čeliť prvému pokusu o odvolanie
Radičová bude čeliť prvému pokusu o odvolanie
5.9.2011
Prvýkrát od svojho nástupu do funkcie bude premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) čeliť pokusu o odvolanie. Na mimoriadnej schôdzi Národnej rady SR sa o to pokúsi najväčšia opozičná strana Smer-SD. "Nepôjde len o diskusiu, ktorá sa týka kauzy daňového riaditeľstva, ale tento návrh bude podaný aj za celkovú neschopnosť premiérky riadiť vládu Slovenskej republiky a za dôsledky, ktoré svojou neschopnosťou Slovenskej republike spôsobila," uviedol predseda Smeru Robert Fico po dnešnom rokovaní rozšíreného predsedníctva strany. Na vyslovenie nedôvery predsedníčke vlády je potrebná nadpolovičná väčšina hlasov (76), v súčasnosti má opozícia k dispozícii len 71 poslancov.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Radičovej sa nepáči Mihálov návrh zákona o dávkach v hmotnej núdzi
Radičovej sa nepáči Mihálov návrh zákona o dávkach v hmotnej núdzi
5.9.2011
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) požiadala ministerstvo práce, aby prepracovalo návrh zákona o dávkach v hmotnej núdzi. Nepáči sa jej, že neaktívni občania by dostali minimálnu dávku vo výške asi 38 eur. Dnes je to o tretinu viac. "Je nevyhnutné brať do úvahy aj to, či osoby v hmotnej núdzi majú vôbec dostatok príležitostí na aktiváciu," povedal premiérkin hovorca. Rezort tvrdí, že problém s umiestnením poberateľov dávky vie vyriešiť. Aktivačné pracovné miesta vytvoria ministerstvá dopravy, pôdohospodárstva či obrany. Premiérke prekáža aj to, že minister Jozef Mihál (SaS) chce siahnuť na dávky dôchodcom. Napokon však ustúpil a pri posudzovaní hmotnej núdze sa bude prihliadať na 50 percent dôchodkových dávok.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Fico: Sulík chce ísť do Austrálie, Radičová na žiadne oslavy nechodí
Fico: Sulík chce ísť do Austrálie, Radičová na žiadne oslavy nechodí
1.9.2011
Predseda Smeru Robert Fico vo štvrtok položil kvety k jazdeckej soche Svätopluka na nádvorí Bratislavského hradu. Kritizoval pritom predsedu parlamentu Richarda Sulíka (SaS) a premiérku Ivetu Radičovú (SDKÚ-DS), že neprejavujú dostatok náklonnosti k Slovenskej republike. "Druhý najvyšší ústavný činiteľ, ktorý prišiel z emigrácie, dnes hovorí, že chce odísť do Austrálie, a tretí najvyšší ústavný činiteľ, ktorý bol proti vzniku Slovenskej republiky, dnes v podstate sa žiadnych osláv ani nezúčastňuje." Fico dodal, že on sa na čele vlády usiloval vypĺňať biele miesta slovenskej histórie. Ľudia, ktorí nemajú radi Slovensko, sa podľa neho snažia spochybniť význam mnohých historických osobností, ako Dubček, Svätopluk, Rázus či Rúfus.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Fico vyzval premiérku, aby odvolala Mikloša
Fico vyzval premiérku, aby odvolala Mikloša
24.8.2011
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) sa odmieta vyjadriť, ako vníma skutočnosť, že nominant ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ-DS), šéf Daňového riaditeľstva Igor Krnáč, nezrušil spornú súťaž o prenájom budovy pre košické daňové úrady a zákazku zveril firme okresného predsedu SDKÚ-DS Ondreja Ščurku Nitra Invest. Líder opozičného Smeru Robert Fico obvinil Radičovú, že mlčaním chce zamiesť pod koberec "učebnicový príklad straníckeho klientelizmu". Premiérka môže podľa neho obnoviť rešpekt voči svojej osobe jedine odvolaním Mikloša, ktorý dlhodobo obhajoval spôsob výberu vhodnej budovy a označil ho za transparentný. Ak to neurobí, Smer-SD bude iniciovať jej odvolanie v parlamente.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Radičová: Slovensko ratifikuje euroval ako posledné
Radičová: Slovensko ratifikuje euroval ako posledné
22.8.2011
Slovenská republika pristúpi k ratifikácii dokumentov súvisiacich so zmenami v dočasnom a vytvorení trvalého eurovalu ako posledná krajina eurozóny. Po dnešnom rokovaní lídrov koaličných strán to oznámila premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS). Koalícia tak bude mať čo najdlhší čas na rokovania so stranou SaS, ktorá podporu eurovalu rozhodne odmieta. Bez jej poslancov nemá zvyšok vládneho štvorlístka dosť hlasov na schválenie zmien v eurovale. Radičová pripomenula, že na rozdielny názor v otázke eurovalu upozornila aj na júlovom summite Európskej únie. "Preto je úplne namieste, že potrebujeme čas na rokovania v snahe dosiahnuť takú zhodu, ktorá bude relatívne najlepším riešením pre SR. V danej situácii optimálne, dobré riešenie k dispozícii nie je," konštatovala.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Radičová si uctila obete augustových udalostí
Radičová si uctila obete augustových udalostí
22.8.2011
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) si uctila pamiatku obetí totalitného režimu položením venca k pamätníku na Ružinovskom cintoríne v Bratislave, urobila tak pri príležitosti 43. výročia invázie vojsk Varšavskej zmluvy. "Výročie augustových udalostí je výzvou nezabúdať a zároveň citlivo vnímať každý prejav nespravodlivosti, zneužitia vplyvu a postavenia, každý prejav radikalizmu a netolerancie," uviedla vo svojom vyhlásení. Bez živej historickej pamäti vraj riskujeme, že budeme opakovať staré chyby a omyly v nových podmienkach a súvislostiach. Normalizácia podľa Radičovej potvrdila zločinecký charakter komunistického režimu, ktorého výsledkom bolo množstvo nevinných obetí, pustošenie ducha, ničenie hodnôt európskej civilizácie, devastácia hospodárstva a rozdvojená morálka.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Fico: Radičová má z budovy pre daniarov províziu
Fico: Radičová má z budovy pre daniarov províziu
20.8.2011
Uzatvorením zmluvy o prenájme budovy pre košické daňové úrady so spoločnosťou Nitra Invest sa podľa šéfa strany Smer-SD Roberta Fica dokončil mimoriadne závažný prípad straníckeho klientelizmu, ktorý už toleruje aj premiérka. "Od siláckych vyjadrení o položení vlády Iveta Radičová postupne prechádzala k tichému tolerovaniu arogancie a drzosti SDKÚ-DS." Líder opozície jej vyčíta, že nekonala ani na základe výsledkov skúmaní neziskových organizácií, ktoré odporučili zmluvu s firmou okresného predsedu SDKÚ-DS nepodpísať. Fico si myslí, že premiérka môže byť v kauze finančne zainteresovaná a dostať časť provízie, alebo je len figúrkou bez akejkoľvek schopnosti a možnosti o čomkoľvek rozhodnúť.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Premiérka dotovala najmä obce so starostami za SDKÚ
Premiérka dotovala najmä obce so starostami za SDKÚ
19.8.2011
Peniaze z rezervy Úradu vlády SR išli podľa televízie Markíza najmä do obcí, kde sú starostovia za SDKÚ-DS alebo za strany koalície. Dôkazom má byť najnovší zoznam dotácií, ktoré úrad poskytol. Financie sa využili najmä na rôzne rekonštrukcie, zateplenia či domy smútku. Úrad vlády poprel, že by sa rozhodoval podľa straníckeho trička. "Nie sú to jediné dotácie, ktoré Úrad vlády dáva, napríklad dáva obciam na protipovodňový program, kde je 190 obcí a môžete si naozaj pokojne skontrolovať politické zafarbenie jednotlivých obcí," povedal hovorca premiérky Rado Baťo. Radičová dala tiež napríklad tritisíc eur na občerstvenie počas maratónu, ktorého sa zúčastnil i Mikuláš Dzurinda či Ondrej Ščurka, exprezident Michal Kováč dostal zase 20-tisíc eur na opatrovateľku.
Médiá: 2
Komentáre:
2
Smer oficiálne pozval lídrov strán na rokovanie o eurovale
Smer oficiálne pozval lídrov strán na rokovanie o eurovale
18.8.2011
Najsilnejšia opozičná strana Smer dnes rozposlala politickým lídrom pozvánky na rokovania o návrhoch na stabilizáciu dlhovej krízy v eurozóne. „Keďže individuálne rokovania iniciované predsedníčkou vlády Ivetou Radičovou neviedli k žiadnym výsledkom a potvrdili, že vládna koalícia napriek dostatočnému počtu hlasov v Národnej rade SR nie je schopná tieto rozhodnutia prijať, je nevyhnutný širší politický dialóg medzi politickými stranami vládnej koalície a opozíciou,“ napísal v liste šéf strany Robert Fico. Hoci hlasovanie o eurovale označil za najvýznamnejšie politické rozhodnutie od vzniku republiky, on sám ho podporí až vtedy, keď bude v parlamente zabezpečených 79 koaličných hlasov.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Radičová: Ficove výroky o korupcii sú hystéria jedného muža
Radičová: Ficove výroky o korupcii sú hystéria jedného muža
17.8.2011
Dnešné vyjadrenia predsedu strany Smer-SD Roberta Fica o tom, že premiérka je podozrivá z korupcie a vyskytla sa priamo v jej kancelárii, považuje Iveta Radičová (SDKÚ-DS) za prejav hystérie jedného muža. "Dobrý herecký výkon a musím podotknúť, že rozumieme aj prečo," reagovala Radičová. Historicky najbližšie k premiérovi bola podľa nej korupcia, keď médiá zverejnili nahrávku s hlasom podobným Robertovi Ficovi. Šéfka kabinetu ozrejmila, že verejnosť o kauze Osrblie informovala okamžite, ako to dovolil vyšetrovateľ. Táto vláda nezametá kauzy pod koberec, ale o nich otvorene informuje," zdôraznila. Ako v tejto súvislosti poukázal minister vnútra Daniel Lipšic, prvá premiérkina reakcia na tento prípad znela: "Obviňujte a zatýkajte, kohokoľvek".
Médiá: 2
Komentáre:
1
Fico: Radičová je klamárka a podozrivá z korupcie
Fico: Radičová je klamárka a podozrivá z korupcie
17.8.2011
Predseda najsilnejšej opozičnej strany Smer-SD Robert Fico podozrieva premiérku Ivetu Radičovú (SDKÚ-DS), že o korupcii v kauze dostavby a rekonštrukcii biatlonového areálu v Osrblí vedela. "Neverím, že Radičová nevedela o tejto korupcii, že nevedela o vyberaní desiatku. Všetky okolnosti nasvedčujú tomu, že vedela, čo sa dialo, a zbytočne hovorí o tom, že je svätá," povedal Fico. Ficovi sa tiež nepozdáva dlhá doba, ktorú predsedníčka vlády potrebovala na uverejnenie kauzy. "Prečo vystúpili pred verejnosť až desať dní po vzatí prvého človeka do väzby?," pýtal sa na tlačovej konferencií líder opozície. Expremiér tiež nerozumie, prečo Radičová podpísala nadštandardnú dotáciu vo výške 300-tisíc eur, keď vedela, že dostavbu športového areálu má realizovať človek, ktorý bol v minulosti odsúdený za machinácie pri verejnom obstarávaní.
Médiá: 5
Komentáre:
3
Slota: Chorú časť eurozóny treba amputovať
Slota: Chorú časť eurozóny treba amputovať
15.8.2011
Opozičná SNS naďalej odmieta navýšenie a ďalšie zmeny v eurovale, určenom na pomoc vysoko zadlženým krajinám eurozóny. Predseda Ján Slota však definitívne podporu SNS pre zvýšenie eurovalu Slota nevylúčil. "Už to dosiahlo taký bod, že tá katastrofa je nevyhnutná. Mali by sme hovoriť o tom, akým spôsobom by sa dala amputovať tá chorá časť eurozóny, aby aspoň ten zostatok, ktorý je jakž-takž zdravý, aby prežil," povedal po stretnutí s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS), s ktorou sa zhováral o riešení krízy eura. Slota si pritom myslí, že predsedníčka vlády by mala príslušné hlasovanie v parlamente spojiť s hlasovaním o dôvere vláde.
Médiá: 5
Komentáre:
2
Radičová je ochotná dať novú dotáciu pre Osrblie
Radičová je ochotná dať novú dotáciu pre Osrblie
13.8.2011
Premiérka Iveta Radičová opätovne podpíše zmluvu so Slovenským zväzom biatlonu o podpore dostavby biatlonového areálu v Osrblí, ak zväz z výberového konania vyberie nového dodávateľa stavebných prác a vyjasnia sa všetky pochybnosti o oprávnenosti použitia finančných prostriedkov. Uvádza sa to v stanovisku Úradu vlády SR. "Korupcia je neprijateľná a nikdy ju nebudeme tolerovať. Bez ohľadu na to, koho sa týka a v akých kruhoch sa títo ľudia pohybujú," uviedla Radičová, ktorá si súčasne "úprimne želá, aby sa mohli v budúcom roku konať majstrovstvá Európy v biatlone". V kauze začala polícia vyšetrovať aj premiérkinho bývalého poradcu Martina Novotného. Práve v sídle jeho firmy Via Europe malo podľa vyšetrovateľov dôjsť k prebratiu úplatku vo výške 30-tisíc eur.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Do kauzy Osrblie je zapletený bývalý poradca Ivety Radičovej
Do kauzy Osrblie je zapletený bývalý poradca Ivety Radičovej
12.8.2011
Externý poradca premiérky Ivety Radičovej pre hospodárstvo Martin Novotný bol zapletený do korupčnej kauzy Osrblie. V Novotného firme Via Europe malo 29. júla podľa polície dôjsť k prebratiu úplatku vo výške 30-tisíc eur za poskytnutie vládnej dotácie na výstavbu štadióna pre biatlonistov. Premiérka už Novotného odvolala z funkcie. Vo väzbe je zatiaľ stíhaný bývalý veľvyslanec Slovenska v Keni Igor Liška, ktorý mal podľa polície zobrať úplatok 30-tisíc eur od firmy, ktorá štadión stavia. Prestavba a rekonštrukcia Národného športového areálu v Osrblí, kde sa v roku 2012 majú uskutočniť majstrovstvá Európy v biatlone, sa pre korupciu nebude financovať zo štátnych prostriedkov. Pôvodne malo ísť na tento účel 1,6 milióna eur.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Premiérka je presvedčená, že riaditeľ DR SR sa o prenájme rozhodne správne
Premiérka je presvedčená, že riaditeľ DR SR sa o prenájme rozhodne správne
8.8.2011
Rozhodnutie o prenájme budovy pre košické daňové úrady je v plnej kompetencii generálneho riaditeľa Daňového riaditeľstva (DR) SR Igora Krnáča. V reakcii na aktuálne pochybnosti o výhodnosti tohto kroku, ktoré vzniesla v piatok Transparency International Slovensko (TIS), to dnes uviedla premiérka Iveta Radičová. "Som presvedčená, že riaditeľ sa rozhodne správne," konštatovala na dnešnom brífingu. Pripomenula, že samotný daňový úrad si vyžiadal stanovisko mimovládnych organizácií práve pre to, lebo sa objavovali viaceré pochybnosti. "Sú súťaže, do ktorých sa prihlási jeden uchádzač, lebo ich možno viac ani nie je. Tu bola súťaž v jednom momente zrušená, potom znovu otvorená. Nechajme čas na rozhodnutie riaditeľovi daňového úradu," dodala Radičová.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Premiérka bude rokovať o eure s koalíciou aj opozíciou
Premiérka bude rokovať o eure s koalíciou aj opozíciou
8.8.2011
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) absolvuje v najbližších dňoch rokovania s predstaviteľmi koaličných aj opozičných strán o situácii v eurozóne a presadení opatrení dohodnutých v júli na mimoriadnom summite eurozóny v Bruseli. Patrí k nim navýšenie prostriedkov a zmena pravidiel v dočasnom eurovale, s čím nesúhlasí napríklad koaličná SaS. Práve s predsedom tejto strany Richardom Sulíkom sa šéfka exekutívy stretne ešte v pondelok. "Nachádzame sa na vážnej križovatke. Dnes nerozhodujeme o konkrétnych krajinách, rozhodujeme o pevnosti a stabilite spoločnej meny, zachraňujeme situáciu v krajinách nielen eurozóny," avizovala Radičová po stretnutí s ministrom financií Ivanom Miklošom a ministrom zahraničných vecí Mikulášom Dzurindom.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Radičová čaká v kauze na postoj mimovládnych organizácií
Radičová čaká v kauze na postoj mimovládnych organizácií
3.8.2011
Premiérka Iveta Radičová sa v ostro sledovanej súťaži na výber budovy pre košické daňové úrady spolieha na názor mimovládnych organizácií. Výberová komisia už odporučila podpísať zmluvu opäť s firmou okresného šéfa SDKÚ-DS Ondreja Ščurku Nitra Invest. Keď si pritom daniari v apríli vybrali Ščurkovu firmu, Radičová hovorila o klientelizme a hrozila demisiou. Daňové riaditeľstvo prizvalo mimovládne organizácie, aby pred podpisom zmluvy preskúmali podklady k súťaži. Tie to vítajú, nad výsledkom sporného tendra však prevziať záštitu odmietajú. "Som rada, že štátne orgány zaujíma náš názor pred podpisom zmluvy. Ale v konečnom dôsledku je za súťaž zodpovedný riaditeľ Daňového riaditeľstva a politickú zodpovednosť majú členovia vlády," vysvetlila riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk.
Médiá: 3
Komentáre:
0
RKS: Radičovej sme sa smrťou nevyhrážali. Krv bude tiecť až po prevrate
RKS: Radičovej sme sa smrťou nevyhrážali. Krv bude tiecť až po prevrate
1.8.2011
Rádiožurnál Slovenského rozhlasu v piatok priniesol informáciu o tom, že slovenskí ľavicoví radikáli, ktorí sú zoskupení v Revolučnej komunistickej strane (RKS), sa na internete vyhrážajú útokmi. Agentúra SITA hovorila o "vyhrážaní sa smrťou premiérke". Odvolávali sa pritom na video s názvom "Smrť buržujom!", ako aj článok, ktoré RKS zverejnila na svojej internetovej stránke. V nedeľu bola na tomto webe publikovaná odpoveď. RKS v nej hovorí o "fabuláciách" a "znôške novinárskych nezmyslov". "RKS na žiadnom mieste netvrdí, že použije fyzické násilie proti Ivete Radičovej či proti politickým a podnikateľským špičkám v SR. Tvrdí ale, že je na základe svojho vedeckého svetonázoru presvedčená, že tieto "elity" padnú v rámci revolučného prerodu spoločnosti, v rámci ktorého, aby bol úspešný, musí tiecť krv," píše sa v blogovom príspevku.
Médiá: 5
Komentáre:
1
Rádiožurnál: Ľavicoví radikáli sa vyhrážajú útokmi
Rádiožurnál: Ľavicoví radikáli sa vyhrážajú útokmi
30.7.2011
Rádiožurnál Slovenského rozhlasu priniesol informáciu o tom, že sa slovenskí ľavicoví radikáli na internete vyhrážajú útokmi. Agentúra SITA hovorí o "vyhrážaní sa smrťou premiérke" a portál topky.sk informuje dokonca o "hrozbe teroristických útokov". Odvolávajú sa pritom na video a článok Revolučnej komunistickej strany (RKS), ktoré zverejnila na svojej internetovej stránke. V texte, ktorým autor zjavne reaguje na prijatie novely trestného zákona o tzv. jáchymovskej lži, sa uvádza, že "strana schvaľuje všetky prejavy triedneho násilia v 50-tych rokoch minulého storočia". RKS sa pritom na svojom webe označuje za "v ilegalite pôsobiacu proletársku organizáciu konajúcu ... v nepriateľskom prostredí". Článok, v ktorom sa výslovne spomína napr. Peter Osuský či Peter Zajac, ukončuje autor zvolaním: "Smrť buržujom!". Za ním nasleduje video s rovnakým názvom obsahujúce fotografie viacerých slovenských politikov a podnikateľov vrátane Ivety Radičovej a Roberta Fica.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Ministri vyplatili letné odmeny vo výške viac ako 1,8 milióna eur
Ministri vyplatili letné odmeny vo výške viac ako 1,8 milióna eur
25.7.2011
Tohtoročné letné prémie vyplatilo až desať z trinástich ministrov vlády Ivety Radičovej (SDKÚ-DS). Dohromady vyplatili svojim zamestnancom odmeny vo výške viac ako 1,8 milióna eur. Hoci má štát prikázané šetriť, šéfovia rezortov v tom problém nevidia, odvolávajú sa pritom najmä na ušetrené peniaze. Traja ministri – Eugen Jurzyca (školstvo, SDKÚ), Mikuláš Dzurinda (zahraničie, SDKÚ) a Ľubomír Galko (obrana, SaS) – neodmeňovali vôbec. Štyria ďalší ministri, naopak, mohli vyplatiť hromadné odmeny stovkám úradníkov. Okrem Mikloša tak urobil aj minister dopravy Ján Figeľ (KDH), životného prostredia József Nagy (Most-Híd) a práce Jozef Mihál (SaS).
Médiá: 1
Komentáre:
1
Mikloš: Žiadna dohoda medzi mnou a Radičovou o prenájme neexistuje
Mikloš: Žiadna dohoda medzi mnou a Radičovou o prenájme neexistuje
21.7.2011
Žiadna dohoda medzi premiérkou Ivetou Radičovou a ministrom financií Ivanom Miklošom v prípade výberu budovy pre daňové úrady v Košiciach neexistuje. V reakcii na dnešné vyjadrenia predsedu opozičného Smeru-SD Roberta Fica to uviedol hovorca ministra financií Martin Jaroš. "Ak má niekto nejaké pochybnosti, minister vyzval všetky kontrolné orgány, aj mimovládne organizácie vrátane Transparency International, aby sa na ten proces pozreli," doplnil Jaroš. Podľa Fica je celé obstarávanie prenájmu budovy pre daňové úrady nastavené tak, aby sa sťahovali do budovy vlastnenej okresným predsedom SDKÚ-DS v Nitre Ondrejom Ščurkom za nevýhodnejšiu cenu, akú pôvodne ponúkala konkurenčná firma CTR business center III.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Hlina vyzval Radičovú, aby konala v prípade malackých Rómov
Hlina vyzval Radičovú, aby konala v prípade malackých Rómov
18.7.2011
Podnikateľ a aktivista Alojz Hlina listom požiadal premiérku Ivetu Radičovú (SDKÚ-DS), aby Štefana Šarközyho z Úradu splnomocnenca vlády pre rómske komunity zbavila poverenia riešiť situáciu s neprispôsobivými občanmi na Družstevnej ulici v Malackách. "Jeho konanie je poznačené absolútnym nedostatkom empatie, nielen pre pána Dobrovodského, ale aj pre občanov mesta Malacky," píše sa v liste. Hlina tak reagoval na vyjadrenie Šarközyho v denníku Nový Čas, podľa ktorých mal Rómov z Družstevnej ulice obhajovať. Medzi rodinou Dobrovodských a ich susedmi trvajú nezhody už niekoľko rokov. Do riešenia situácie sa zapojil aj aktivista Hlina. Z jeho iniciatívy pred domom neprispôsobivej rodiny umiestnili dva veľkorozmerné kontajnery. Jeden slúži ako sanitárny, druhý ako denná miestnosť.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Radičová neprezradí miesto svojej dovolenky
Radičová neprezradí miesto svojej dovolenky
17.7.2011
Premiérka Iveta Radičová napriek tomu, že v týchto dňoch často počúva otázku o svojej dovolenke, sa jej termín bojí nahlas vysloviť. V pamäti jej totiž ostáva minuloročný august, keď musela pre povodne na regióne hornej Nitry predčasne prerušiť oddych. Z Chorvátska sa vrátila po troch dňoch. Predpokladá, že by mohla pracovné povinnosti odložiť v posledný júlový, prípadne prvý augustový týždeň, keď nezasadá kabinet. Miesto svojho pobytu však pre väčšie súkromie nechce prezradiť. Hoci rada komunikuje s ľuďmi, počas dovolenky by chcela niekoľko dní mlčať. "Zamýšľam sa nad miestom, kde sa budem možno rozprávať len s prírodou, budem s nejakou dobrou knižkou a budem len tak premýšľať," uviedla premiérka.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Transparency: Radičová je v boji proti korupcii trikrát aktívnejšia ako Fico
Transparency: Radičová je v boji proti korupcii trikrát aktívnejšia ako Fico
14.7.2011
Vláda Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) je v boji proti korupcii trikrát aktívnejšia ako kabinet Roberta Fica (Smer-SD). Tvrdí to hodnotenie mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko, na ktorom sa podieľalo 13 expertov. Súčasný parlament prijal za prvý rok svojej činnosti desať zákonov či noviel, ktoré pozitívne prispeli k zmenšovaniu priestoru pre korupciu, kým ten predošlý len tri. Najväčšiu aktivitu v hlasovaní za kvalitné protikorupčné zákony vyvinuli poslanci KDH. Kluby Smeru-SD a SNS prejavili najmenej snahy o zavedenie transparentnosti. Najaktívnejším poslancom v tomto smere je Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS). Experti najviac ocenili reformu súdnictva.
Médiá: 3
Komentáre:
2
Radičová: Čítam všetky návrhy zákonov
Radičová: Čítam všetky návrhy zákonov
9.7.2011
Premiérka Iveta Radičová v rozhovore pre denník SME priznala, že nie je spokojná s výsledkom práce ministra školstva Eugena Jurzycu (SDKÚ). Pri hodnotení svojej vlády za uplynulý rok súhlasila s trojkou. Najväčší odpor koaličných strán cítila pri odvodovej reforme a za najväčšiu politickú chybu koalície považuje voľbu generálneho prokurátora. Radičová si myslí, že ľudia vnímajú jej vládu ako nevýraznú, lebo pozitívne informácie sa berú ako samozrejmosť a na dobré sa ľahko zvyká. Premiérka vidí svoju atypickosť v tom, že číta všetky návrhy zákonov. Zároveň spochybnila dôvody prezidenta Ivana Gašparoviča na ich vracanie.
Médiá: 1
Komentáre:
1
Radičová by sa postavila na čelo štrajkov v Grécku
Radičová by sa postavila na čelo štrajkov v Grécku
5.7.2011
Premiérka Iveta Radičová by sa v Grécku postavila na čelo štrajkov. Paradoxom vraj je, že štrajkujú práve bankári. „So štipkou humoru môžem povedať, že ako prvá by som išla na čelo takýchto štrajkov aj s celou vládou. Protestovať proti tomu, že nezodpovedné správanie sa politikov niektorých krajín nás núti prijímať opatrenia, ktoré sú bolestivé a nepopulárne,“ povedala. Radičová poukázala na to, že za krízou bol podvod a klamstvá pre úspech vo voľbách a popularitu. Zdôraznila, že po Ficovom „áno“ všetkým pôžičkám vrátane gréckej, táto vláda povedala „nie“. Hlas a pozícia Slovenska sa podľa nej pri vyjednávaniach berie vážne.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Radičová je s Krajcerovou prácou spokojná
Radičová je s Krajcerovou prácou spokojná
29.6.2011
Ministerstvo kultúry podľa jeho šéfa Daniela Krajcera (SaS) splnilo už viac než 40 percent úloh, ktoré si stanovilo po nástupe novej vlády vlani v lete. Spokojná s Krajcerovým vedením rezortu je aj premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS), ktorá sa zúčastnila hodnotiacej tlačovej besedy na hrade Červený Kameň. Vyzdvihla predovšetkým novelu tlačového zákona, vyjednávanie pri novele jazykového zákona, pozornosť divadlám i rozvoju regionálnej kultúry. Ocenila aj Krajcerov záujem o obnovu hradov, nedávno rozbehnutú digitalizáciu kultúrneho dedičstva či začatú reformu verejnoprávnych médií.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Radičová: Opasky sa s istotou už uťahovať nebudú
Radičová: Opasky sa s istotou už uťahovať nebudú
26.6.2011
"Uťahovať opasky sa s istotou už nebudú," konštatovala pri hodnotení prvého roku vlády v dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť premiérka Iveta Radičová. "Patrím k zástancom nezvyšovania daní," zdôraznila ďalej predsedníčka vlády a zároveň priznala, že Slovensko má problémy s daňovými únikmi. Zvýšenie daní by však ohrozilo rast zamestnanosti a aj zvyšovanie reálnych miezd. Veľké percento s jej vládou nespokojných občanov spôsobuje podľa nej aj to, že veľká časť občanov očakávala, že vládu zostaví "niekto iný". Premiérka pripomenula, že vláda prevzala krajinu s veľkým deficitom vo verejných financiách a s veľkými dlhmi v každom rezorte.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Vláda sa bráni Ficovej kritike o nečinnosti
Vláda sa bráni Ficovej kritike o nečinnosti
25.6.2011
Predseda Smeru-SD Robert Fico kritizoval program schôdzí vlády. „Vláda toho veľa nerobí. Sú to zväčša len posudzovania návrhov zákonov, ktoré predložili poslanci,“ vyhlásil. Úrad vlády v stanovisku reagoval, že starosť tieňovej vlády o činnosť legitímne zvolenej vlády je dojemná, ale zbytočná. „Robert Fico by mal vedieť, že navrhovanie zákonov je legitímnym právom poslancov, ktoré zakotvuje priamo Ústava SR.“ Vláda Ivety Radičovej vraj v prvom roku schválila 134 návrhov zákonov, čo je o 36 viac ako kabinet Roberta Fica za rovnaké obdobie. Porovnanie legislatívnej činnosti oboch vlád podľa Radičovej ľudí dokazuje, že Fico svojimi tvrdeniami klame a manipuluje verejnosť.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Radičová chválila Žitňanskú, Fico útočí
Radičová chválila Žitňanskú, Fico útočí
22.6.2011
Premiérka Iveta Radičová na tlačovej konferencii ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (SDKÚ-DS) pripomenula, že až 65 percent občanov Slovenska nedôveruje súdom a viac než polovica ich spája s korupciou a klientelizmom. Radičová ocenila Žitňanskej zásadné zmeny v rámci reformy justície a dodala, že ministerke sa podarilo do konca roka uhradiť všetky dlhy jej predchodcov. Žitňanská v súčasnosti pracuje už na druhom sudcovskom balíčku opatrení. Líder opozičného Smeru-SD Robert Fico vyhlásil, že hlavným dôvodom, prečo chcú premiérka a ministerka dostať súdy a prokuratúry pod politickú kontrolu, je snaha zabrániť prejavom nespokojnosti verejnosti.
Médiá: 9
Komentáre:
0
Koalícia už nebude bezvýhradne podporovať zákony svojich poslancov
Koalícia už nebude bezvýhradne podporovať zákony svojich poslancov
22.6.2011
Poslanci vládnej koalície môžu mať problémy pri presadzovaní svojich návrhov zákonov. Koalícia totiž plánuje obmedziť podporu pri ich zákonodárnej iniciatíve, čím by sa chcela vyhnúť problémom. Podľa Slovenského rozhlasu poslanci môžu rátať s podporou koalície pre svoje legislatívne návrhy len v prípade, ak získajú súhlas od všetkých poslaneckých klubov, ale aj rezortného ministra, ktorého sa návrh týka. S novými pravidlami vraj prišiel šéf SaS Richard Sulík a začiatkom mesiaca s nimi mali súhlasiť aj koaliční lídri. Vzhľadom na odpor viacerých vládnych poslaneckých klubov však zrejme dôjde k ich zmierneniu.
Médiá: 2
Komentáre:
0
SDKÚ a KDH zhodnotia prvý rok vládnutia na Spiši
SDKÚ a KDH zhodnotia prvý rok vládnutia na Spiši
18.6.2011
Hodnotenie roka od parlamentných volieb a priority na ďalších dvanásť mesiacov budú dominantnými témami Ústrednej rady SDKÚ-DS, ktorá sa dnes zíde v Poprade. Rok zhodnotia členovia vlády, ale najmä predseda strany Mikuláš Dzurinda a premiérka Iveta Radičová. Dzurinda nedávno vyhlásil, že charakteristickou črtou politiky SDKÚ bola zodpovednosť. Podľa Radičovej bol zase uplynulý rok veľmi ťažký, no vláde sa podarilo zastaviť úpadok. Rok od volieb bude dnes analyzovať aj Rada KDH v Levoči.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Prieskum: Ľudia najviac veria Ficovi a Radičovej
Prieskum: Ľudia najviac veria Ficovi a Radičovej
18.6.2011
Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku je predseda Smeru Robert Fico. Dôveruje mu 33 percent občanov. Na druhom mieste sa v prieskume agentúry MVK umiestnila premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) s 26 percentami a na treťom prezident Ivan Gašparovič, ktorý získal 17 percent. Nasledujú Béla Bugár (Most-Híd), Robert Kaliňák (Smer), Ivan Mikloš (SDKÚ), Daniel Lipšic (KDH) a Richard Sulík (SaS). Do prvej desiatky sa dostal aj nováčik Igor Matovič (Obyčajní ľudia) a Mikuláš Dzurinda (SDKÚ). V rebríčku najškodlivejších politikov suverénne vedie Ján Slota (SNS), ktorého označilo až 46 percent opýtaných.
Médiá: 6
Komentáre:
1
Fico kritizoval Radičovú za nedodržanie dohody o ÚVO
Fico kritizoval Radičovú za nedodržanie dohody o ÚVO
16.6.2011
Predseda Smeru-SD Robert Fico v otvorenom liste kritizoval premiérku Ivetu Radičovú (SDKÚ-DS) za nedodržiavanie politických sľubov a dohôd, čím reagoval na odmietnutie kandidáta sociálnych demokratov na post šéfa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Radičová podľa neho odignorovala základnú politickú dohodu, podľa ktorej pozícia predsedu ÚVO patrí opozícii. S nominantom Smeru Jánom Valkom vláda nesúhlasila pre nesplnenie kritérií, ktorými sú odbornosť, skúsenosti v oblasti verejného obstarávania a bezúhonnosť. Fico je presvedčený, že vládna koalícia chce za každú cenu kontrolovať verejné obstarávanie.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Dnes uplynul presne rok od posledných parlamentných volieb
Dnes uplynul presne rok od posledných parlamentných volieb
12.6.2011
Dnes je to presne rok od posledných parlamentných volieb v roku 2010. Vyhrala ich síce strana Smer-SD, vládu však zostavil štvorlístok stredopravých strán SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd. Za uplynulých dvanásť mesiacov koalícia zažila niekoľko vážnych kríz, kedy hrozilo, že nevydrží a budú predčasné parlamentné voľby. Premiérka Radičová zložitosť uplynulého roka pripúšťa, na bilančnej tlačovej konferencii v piatok však vyhlásila, že sa jej vláde podarilo zastaviť úpadok krajiny. Občanov tiež ubezpečila, že po roku šetrenia a uťahovania opaskov bude nasledovať rok stabilizácie. Naopak, expremiér Robert Fico dnes varoval, že ak by sa vyskytla možnosť predčasných parlamentných volieb, strana Smer-SD by ich v plnom rozsahu podporila.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Radičová: Trh práce sa zotavuje, nezamestnanosť klesla na 13,9 %
Radičová: Trh práce sa zotavuje, nezamestnanosť klesla na 13,9 %
11.6.2011
Za prvé tri mesiace tohto roka sa medziročne znížil počet nezamestnaných o 31 500 osôb. "Opäť sa potvrdzuje, že trh práce sa zotavuje," uviedla dnes predsedníčka vlády SR Iveta Radičová prostredníctvom stanoviska Úradu vlády SR pre médiá. Miera nezamestnanosti sa tak za prvý kvartál medziročne znížila o 1,2 percentuálneho bodu na 13,9 %. Podľa premiérky Slovensko nedosiahlo pokles nezamestnanosti umelo, ale skutočným nárastom zamestnanosti.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Radičová píše pre lieky list ambasádam
Radičová píše pre lieky list ambasádam
11.6.2011
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) pripravuje odpoveď veľvyslancom siedmich krajín, ktorí v jej adresovanom liste vyjadrili znepokojenie, že pri tvorbe zákona o určovaní cien liekov neboli zohľadnené pripomienky všetkých dotknutých strán. Radičová v tom vidí lobing za farmaceutické spoločnosti nad rámec diplomacie a politickej slušnosti. Diplomati a analytici sa líšia v názoroch, či bol postup veľvyslancov štandardný. Niektorí tvrdia, že k diplomacii lobing vlastnej krajiny za jej hospodárske záujmy patrí. Miroslav Lajčák, bývalý minister zahraničných vecí vo vláde Roberta Fica, tiež považuje list za nezvyčajný.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Radičová: Zastavili sme úpadok Slovenska
Radičová: Zastavili sme úpadok Slovenska
10.6.2011
Uplynulých 12 mesiacov od parlamentných volieb bolo veľmi ťažkých, ale vládnej koalícii sa podarilo zastaviť úpadok krajiny. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásila premiérka Iveta Radičová, podľa ktorej koaličné strany prebrali krajinu v situácii asi najťažšej z pohľadu ostatných rokov. Občanov ubezpečila, že po roku šetrenia a uťahovania opaskov bude nasledovať rok stabilizácie. Šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda konštatoval, že charakteristickou črtou politiky jeho strany bola v prvom roku zodpovednosť: "Bolo to o prijímaní zodpovedných a neraz ťažkých rozhodnutí. Naša strana ukázala schopnosť takúto zodpovednosť niesť. Zodpovedne sme sa správali vo vláde a aj ako súčasť vládnej koalície."
Médiá: 4
Komentáre:
4
Ficov kandidát na post šéfa ÚVO vo vláde neprešiel
Ficov kandidát na post šéfa ÚVO vo vláde neprešiel
9.6.2011
Vláda neschválila kandidáta Smeru-SD Jána Valka za predsedu Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) už v pondelok avizovala, že návrh Smeru na rokovanie vlády predloží, ale sama sa s ním nestotožňuje. Zároveň uviedla, že ak Valko neprejde, predloží vlastného kandidáta. Ministri odmietli Valka z dôvodu nesplnenia kritérií vyžadujúcich si túto funkciu. Radičová podľa lídra Smeru Roberta Fica opäť všetkých oklamala. Fico je presvedčený, že koalícia chce za každú cenu obsadiť ÚVO, aby si mohla sama kontrolovať „svoj biznis“. Post šéfa ÚVO doteraz patril opozícii.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Radičová robí zdravotným sestrám prvé ústupky
Radičová robí zdravotným sestrám prvé ústupky
3.6.2011
Nespokojné zdravotné sestry rokovali o svojich požiadavkách s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS). Radičová požiada ministra Ivana Uhliarika (KDH), aby prekontroloval personálne normatívy ošetrovateľskej starostlivosti. Premiérka chce na zasadnutí vlády riešiť aj podporu vzdelávania sestier. V otázke stanovenia minimálnej hodinovej mzdy sestrám navrhla garanciu v Zákonníku práce. Nesúhlasné stanovisko vyjadrila Radičová k požiadavke skoršieho odchodu do dôchodku. Ponúkla im však možnosť pracovať menej po dovŕšení istého veku, napríklad päťdesiat rokov. Zároveň by mali isté úľavy na platby v zdravotníctve.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Radičovej poradkyňa zarábala na štáte
Radičovej poradkyňa zarábala na štáte
23.5.2011
Premiérke Ivete Radičovej (SDKÚ-DS) podľa denníka Pravda radí osoba, ktorá za sporných okolností zarábala štátne peniaze. Radičovej poradkyňa Tatiana Behrová si vraj za svoje služby na ministerstve financií, súvisiace s verejným obstarávaním, účtovala 60 eur za každú začatú hodinu. Za 61 minút práce tak mohla podľa denníka teoreticky zinkasovať 120 eur. K zákazke sa Behrová dostala na základe rozhodnutia úradníčky, s ktorou sa poznala. Rezort jej služby nedávno prestal využívať. Premiérka v prípade konať nemieni, keďže vraj ide len o externú poradkyňu.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Radičová oslávi 50 rokov OECD
Radičová oslávi 50 rokov OECD
22.5.2011
V utorok a v stredu čaká premiérku Ivetu Radičovú (SDKÚ-DS) zasadnutie ministerskej rady Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v Paríži, ktoré bude sprevádzané oslavami 50. výročia vzniku organizácie. Členské štáty OECD sa stretnú aj s hlavnými krajinami rýchlo sa rozvíjajúcich ekonomík (Brazília, Čína, India, Indonézia a Južná Afrika), aby prerokovali kľúčové otázky globálnej ekonomickej spolupráce a rozvoja. V pondelok 30. mája absolvuje Radičová oficiálnu návštevu Slovinska.
Médiá: 2
Komentáre:
0
SDKÚ nastaví Ficovi pri odvolávaní premiérky zrkadlo
SDKÚ nastaví Ficovi pri odvolávaní premiérky zrkadlo
22.5.2011
SDKÚ-DS je pripravená na vyslovovanie nedôvery premiérke Ivete Radičovej, ktoré iniciuje opozičný Smer-SD. „Na schôdzi nastavíme Robertovi Ficovi zrkadlo,“ povedal pre agentúru SITA hovorca strany Michal Lukáč. Fico prvýkrát avizoval odvolávanie premiérky ešte pred Veľkou nocou kvôli jej konaniu v kauze prenájmu budovy daňovým úradom v Košiciach. Opäť o ňom hovoril po utorkovej voľbe generálneho prokurátora a podľa Ficových najnovších vyjadrení by k odvolávaniu malo dôjsť na budúci týždeň. Návrh na vyslovenie nedôvery Radičovej podľa predsedu parlamentu Richarda Sulíka Smeru neprejde.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Prieskum: Strany vládnej koalícia opäť stratili
Prieskum: Strany vládnej koalícia opäť stratili
19.5.2011
Ak by sa parlamentné voľby konali v apríli, podľa výsledkov prieskumu agentúry MEDIAN SK by ich vyhrala strana Smer so 47 percentami hlasov. Na druhom mieste by sa umiestnila SDKÚ-DS, ktorej by svoj hlas dalo 15,7 percenta opýtaných. KDH by získalo 9,9 percent a SaS 7,7 percent. Tesne nad hranicou zvoliteľnosti by sa umiestnila SNS s 5,7 percentami a Most-Híd s 5,3 percentami hlasov. Do parlamentu by sa nedostalo HZDS ani SMK. Medzimesačne preferencie najsilnejších koaličných strán klesli a u štvrtej sa posilnili len mierne.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Radičová prežila voľbu generálneho prokurátora
Radičová prežila voľbu generálneho prokurátora
18.5.2011
Premiérka Iveta Radičová vyhlásila, že výsledok voľby generálneho prokurátora je dobrou správou pre Slovensko. Nezvolenie Dobroslava Trnku považuje za dôležitý krok z pohľadu vymožiteľnosti práva a rovnosti občanov pred zákonom. Politológovia sa zhodujú, že včerajšia voľba je prehrou lídra Smeru Roberta Fica a politickým víťazstvom Radičovej. Grigorij Mesežnikov si myslí, že výsledok hlasovania môže byť pre koalíciu vzpruhou. Podľa Michala Horského sa Smer po neúspechu svojho kandidáta vzdá. Trnka v utorok dostal len 70 hlasov, čo je o jeden menej, ako má opozícia. Anna Belousovová, ktorá opustila SNS, ani jej spojenec Rudolf Pučík nechceli komentovať, ako hlasovali. Predseda Ústavnoprávneho výboru Radoslav Procházka tvrdí, že Trnka nemá žiaden dôvod podávať ďalšiu námietku na Ústavný súd.
Médiá: 9
Komentáre:
3
Dobroslav Trnka nebol zvolený
Dobroslav Trnka nebol zvolený
17.5.2011
Podľa oficiálnych výsledkov, ktoré zverejnili o 18.30, poslanci Národnej rady SR nového generálneho prokurátora nezvolili. Dobroslav Trnka získal iba 70 hlasov. Proti bolo 17 poslancov, 29 sa hlasovania zdržalo a 34 hlasovacích lístkov bolo neplatných. Iveta Radičová tak nemá dôvod podávať demisiu a ostáva predsedníčkou vlády Slovenskej republiky. Podpredseda KDH Pavol Hrušovský odmietol všetky špekulácie Smeru o porušení tajnosti a označovania hlasovacích lístkov. Podľa neho všetko prebehlo v súlade s rokovacím poriadkom a po tejto voľbe nebude dôvod obracať sa na Ústavný súd.
Médiá: 6
Komentáre:
3
Poslanci koalície dnes rozhodnú o Radičovej
Poslanci koalície dnes rozhodnú o Radičovej
17.5.2011
Vládnu koalíciu opäť čaká skúška dôvery. Dnes o 17.00 počas 18. schôdze Národnej rady SR sa bude opakovať tajná voľba generálneho prokurátora. Jediným kandidátom ostal po odstúpení koaličného nominanta Jozefa Čentéša opozičný Dobroslav Trnka. Na jeho zvolenie stačí päť hlasov poslancov koalície. Ak by Trnka dnes uspel, premiérka Iveta Radičová chce podať demisiu. Ešte včera podvečer však nebolo jasné, či sa vládni poslanci pokúsia pri voľbe o obštrukciu. S výnimkou Radičovej totiž nikto iný z vedenia koalície obštrukciu úplne nevylúčil.
Médiá: 8
Komentáre:
0
Dzurinda: Vláda Ivety Radičovej zajtra nepadne
Dzurinda: Vláda Ivety Radičovej zajtra nepadne
16.5.2011
Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda dnes na tlačovej konferencii uviedol, že Iveta Radičová podľa neho po zajtrajšej opakovanej tajnej voľbe generálneho prokurátora nerezignuje z postu predsedníčky vlády SR. Predseda SDKÚ-DS ďalej konštatoval, že súčasná vláda nemá alternatívu: "Poslanci a poslankyne SDKÚ-DS pristúpia k tajnej voľbe generálneho prokurátora s pocitom zodpovednosti za pokračovanie reforiem vlády Ivety Radičovej." Na rozdiel od decembra minulého roka však koaličné strany vlastného kandidáta mať nebudú, keďže Jozef Čentéš odstúpil. Jediným ašpirantom na funkciu šéfa prokurátorov tak zostal opozičný kandidát Dobroslav Trnka.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Radičová bude pre výroky žalovať Roberta Fica
Radičová bude pre výroky žalovať Roberta Fica
16.5.2011
Premiérka Iveta Radičová pripravuje žalobu na predsedu Smeru-SD Roberta Fica za jeho výroky na piatkovej tlačovej besede. Fico v súvislosti s tajnou voľbou generálneho prokurátora vyhlásil, že koaličný kandidát Jozef Čentéš sa vzdal kandidatúry na žiadosť Radičovej a jeho rozhodnutie je nerešpektovaním nálezu Ústavného súdu SR. Premiérka Ficove slová označila za nepravdy a neopodstatnené útoky: „Ako sa ukazuje, docent bezpečnostných vied Robert Fico nemá schopnosti vykladať ani rozhodnutie Ústavného súdu SR, a dokonca si ho ani pozorne prečítať.“
Médiá: 5
Komentáre:
4
Zajtra sa rozhodne o budúcnosti Radičovej vlády
Zajtra sa rozhodne o budúcnosti Radičovej vlády
16.5.2011
Koaliční politici verejne nevyjadrujú obavy nad tým, že by vláda Ivety Radičovej neprežila zajtrajšiu tajnú voľbu generálneho prokurátora. V tej po odstúpení Jozefa Čentéša kandiduje už len Dobroslav Trnka. Ak by bol Trnka zvolený, premiérka Radičová podá s najväčšou pravdepodobnosťou demisiu. „Nemám obavy, pretože SDKÚ má zodpovedných poslancov,“ uviedol pre denník Sme šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Predseda Mosta­-Híd Béla Bugár je presvedčený, že si teraz každý koaličný poslanec uvedomuje, čo sa môže vo voľbe stať. Predseda KDH Ján Figeľ vyhlásil, že jeho 14 poslancov Trnku určite nepodporí.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Prokuratúra zastavila trestné stíhanie, poslanecké hlasy sa nekupovali
Prokuratúra zastavila trestné stíhanie, poslanecké hlasy sa nekupovali
16.5.2011
Polícia 9. mája zastavila trestné stíhanie v kauze podozrenia z kupovania hlasov poslancov pri voľbe generálneho prokurátora v Národnej rade SR z novembra 2010. Dnes to potvrdil Úrad špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry. Dôvodom je, že skutok sa podľa polície nestal. Parlament nezvolil generálneho prokurátora v dvoch kolách dvoch tajných volieb štyrikrát po sebe. Ďalšia voľba prebehne už zajtra, vtedajší kandidát koalície Jozef Čentéš sa jej však už nezúčastní.
Médiá: 5
Komentáre:
2
SaS chce vedieť dôvody odmietnutia Paludu
SaS chce vedieť dôvody odmietnutia Paludu
16.5.2011
Skôr než SaS príde s novým menom na post šéfa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), chce od koaličného partnera SDKÚ-DS počuť reálne dôvody odmietnutia jej kandidáta Petra Paludu. V relácii Slovenskej televízie O päť minút 12 to včera uviedol poslanec Martin Poliačik. Liberáli považujú sudcu Paludu za čestného a zásadového človeka. Podobne sa o ňom vyjadrila aj premiérka Iveta Radičová, ktorá sa nestotožňuje s názorom jej poslaneckého klubu. Ak bude dôvod strany Mikuláša Dzurindu relevantný, SaS je vraj schopná predložiť koalícii ďalšieho nominanta.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Radičová: Čentéšovi ľudsky rozumiem
Radičová: Čentéšovi ľudsky rozumiem
14.5.2011
Rozhodnutie koaličného nominanta na post generálneho prokurátora Jozefa Čentéša nekandidovať v opakovanej tajnej voľbe mnohých prekvapilo. Premiérka Iveta Radičová vyhlásila, že Čentéšovi ľudsky rozumie, skôr by však očakávala odstúpenie opozičného kandidáta Dobroslava Trnku, najmä po jeho neslušných verejných vyjadreniach pri odchode z postu generálneho prokurátora. Tie sú podľa nej nezlučiteľné s touto funkciou. Podľa predsedu Smeru Roberta Fica sa Čentéš vzdal kandidatúry priamo na pokyn Radičovej. Politológovia v tom vidia obštrukciu zo strany koaličných lídrov a údajne hrozí, že Ústavný súd voľbu neuzná ako tajnú.
Médiá: 9
Komentáre:
0
Paluda už nemá v SDKÚ žiadnu šancu
Paluda už nemá v SDKÚ žiadnu šancu
13.5.2011
Kandidát strany SaS na post šéfa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) Peter Paluda to má podľa informácií denníka Sme v strane Mikuláša Dzurindu "definitívne prehrané". K neoficiálnym dôvodom odmietnutia jeho kandidatúry zo strany poslaneckého klubu SDKÚ-DS majú patriť nedostatočné manažérske schopnosti, zlá komunikácia s ľuďmi a predčasné ohlásenie prehodnocovania sporných previerok NBÚ. Šéf klubu Jozef Mikuš tvrdí, že o Paludovi dokonca ani nehlasovali: „Bolo úplne zrejmé, že väčšina ho nechce.“ Premiérka Radičová však Paludovu nomináciu naďalej podporuje.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Pokračovanie sporu Radičová vs. Dzurinda?
Pokračovanie sporu Radičová vs. Dzurinda?
12.5.2011
Podľa hodnotení politológov sa Mikuláš Dzurinda opäť vzoprel premiérke a svojej straníckej podpredsedníčke Ivete Radičovej. Prejavilo sa to odmietnutím kandidáta SaS Petra Paludu na šéfa Národného bezpečnostného úradu zo strany poslaneckého klubu SDKÚ-DS. „Je to menšia provokácia smerom k premiérke Ivete Radičovej. Povedala, že voči kandidátovi nemá výhrady, následne on povedal, že výhrady má,“ komentoval postup Mikuláša Dzurindu politológ Ján Baránek.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Nehospodárnosť v NDS preverí Úrad vlády
Nehospodárnosť v NDS preverí Úrad vlády
12.5.2011
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) očakáva, že minister dopravy Ján Figeľ (KDH) bude vo veci údajného nehospodárneho fungovania Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) konať rýchlo. Informácie, ktoré má z médií, nazvala neospravedlniteľnými. Kauzu pravdepodobne prešetrí Úrad vlády. Anonymný list od nespokojných zamestnancov NDS upozornil na údajne pochybné rozhodnutia súčasného vedenia štátnej firmy v personálnej či obchodnej oblasti. Figeľ informoval, že záležitosť preveruje.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Poslanci by prokurátora volili radšej verejne
Poslanci by prokurátora volili radšej verejne
10.5.2011
Po stretnutí koaličných lídrov premiérka Iveta Radičová vyhlásila, že poslanci koalície by generálneho prokurátora volili radšej verejne, a to i napriek rozhodnutiu Ústavného súdu o opakovaní tajnej voľby. Zástupcovia všetkých štyroch strán sa však zhodli, že platí ich dohoda z minulého týždňa a nové hlasovanie bude tajné a bez akýchkoľvek sporných kontrolných mechanizmov. Predseda SaS Richard Sulík neočakáva, že by v tejto voľbe mal byť šéf prokuratúry zvolený. Jeho meno by malo podľa neho vzísť až z následného verejného hlasovania. Kandidátom koalície na tento post naďalej ostáva Jozef Čentéš.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Smer-SD zhromažďuje dôvody na odvolanie premiérky
Smer-SD zhromažďuje dôvody na odvolanie premiérky
8.5.2011
Opozičná strana Strana Smer-SD tvrdí, že dôvodov na odvolanie Ivety Radičovej pribúda. Aj keď návrh na vyslovenie nedôvery premiérke strana plánovala podať po veľkonočných sviatkoch, ešte stále čaká a zvažuje vhodné načasovanie. Rovnako Smer-SD odkladá odvolávanie ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH), ktoré oznámili ešte v januári.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Podporu ľudí v kauze daniarov má Radičová
Podporu ľudí v kauze daniarov má Radičová
7.5.2011
Verejnosť sa v kauze Daňového riaditeľstva priklonila na stranu premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS). Podľa prieskumu agentúry Polis Slovakia s postojmi Radičovej sympatizovalo 36,9 percenta Slovákov a s konaním jej spolustraníka a ministra financií Ivana Mikloša len 7,6 percenta oslovených. Ani jednému z dvojice neprejavilo podporu 38,2 respondentov a ďalších 17,3 percenta nevedelo odpovedať. Kauza vznikla po tom, keď sa na verejnosť dostali informácie, že prenajaté priestory daňového úradu v Košiciach za zhruba 6,6 milióna eur prenajala firma Nitra Invest, ktorú vlastní šéf okresnej organizácii SDKÚ-DS v Nitre Ondrej Ščurka.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Slovensko a Česko chcú spoločné rokovania vlád
Slovensko a Česko chcú spoločné rokovania vlád
6.5.2011
Výsledkom návštevy premiérky Ivety Radičovej v Českej republike je dohoda s českým partnerom Petrom Nečasom o spoločných zasadaniach vlád, na ktorých by sa riešili otázky spoločného záujmu oboch krajín. Ide o nový prvok v slovensko-českých vzťahoch. Prvé rokovanie tohto typu sa má uskutočniť 28. októbra v Bratislave. Malo by sa venovať zákonu o dvojakom občianstve, otázke predĺženia Baťovho kanála na Slovensko, ale aj problematike protipovodňovej ochrany, energetiky a armády.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Gašparovič Radičovej: Nezavadzajte tu!
Gašparovič Radičovej: Nezavadzajte tu!
5.5.2011
Prezident Ivan Gašparovič ťažko niesol prehru našich hokejistov proti reprezentácii Ruska. Po zápase podľa svedkov pred výťahom na zimnom štadióne vrazil lakťom do premiérky Ivety Radičovej a povedal jej „Nezavadzajte tu.“ Potvrdil to aj premiérkin poradca Marián Balázs, ktorého celý incident šokoval. Prezidentov hovorca Marek Trubač však tvrdí, že to bol celé iba žart. Balázs pre denník SME dodal, že Gašparovič potom ešte niekoľkokrát zopakoval, že „aspoň máme štadión“.
Médiá: 3
Komentáre:
2
Politológovia: Mikloš súperí s Radičovou o moc
Politológovia: Mikloš súperí s Radičovou o moc
4.5.2011
Podľa politológov sa v SDKÚ aktuálne odohráva boj o moc. Minister financií Ivan Mikloš vraj dal vymenovaním bývalého šéfa Daňového riaditeľstva Miroslava Mikulčíka za svojho poradcu premiérke Ivete Radičovej jasne najavo, že si bude robiť, čo chce. Politickí experti sa zhodujú, že Radičová si uvedomuje potrebu obnovy vlastnej autority. Poukázali tiež na to, že Mikloša vníma verejná mienka omnoho negatívnejšie. Poslanci SDKÚ sú voči vzájomnému konfliktu oboch podpredsedov zdržanliví.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Fico má vláde navrhnúť kandidáta na šéfa ÚVO
Fico má vláde navrhnúť kandidáta na šéfa ÚVO
3.5.2011
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) požiadala listom predsedu Smeru-SD Roberta Fica, aby predložil návrh kandidáta na post šéfa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Funkcia sa uvoľnila po tom, čo opozičný nominant Roman Šipoš po kritike činnosti úradu sám odstúpil. Radičová podľa vlastných slov požaduje na čele ÚVO bezúhonného experta, ktorý má skúsenosti s verejným obstarávaním.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Radičová podľa Maďariča vydiera koalíciu
Radičová podľa Maďariča vydiera koalíciu
2.5.2011
Podpredseda strany Smer-SD Marek Maďarič v diskusnej relácii STV povedal, že premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) extrémne spolitizovala voľbu generálneho prokurátora. Mal na mysli jej vyhlásenie o tom, že ak bude zvolený Dobroslav Trnka, padne vláda. Podľa Maďariča išlo o vydieranie koaličných poslancov. Minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) uviedol, že na Slovensku nebude elementárna spravodlivosť, kým je na čele prokuratúry jej súčasné vedenie.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Radičová: Trnka sa diskvalifikoval na celej čiare
Radičová: Trnka sa diskvalifikoval na celej čiare
30.4.2011
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) v rozhovore pre denník Sme uviedla, že ak bude v opakovanej tajnej voľbe zvolený za generálneho prokurátora Dobroslav Trnka, koaliční poslanci budú zodpovední za chaos, ktorý zavládne. Pre predsedníčku vlády ostáva Trnka absolútne neprijateľný a v prípade jeho zvolenia je pripravená podať demisiu. „Po mediálnom vystúpení generálneho prokurátora pri odchode z funkcie ja nemám čo dodať. To bola diskvalifikácia na celej čiare," povedala Iveta Radičová.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Radičová: O cene za štadión až potom
Radičová: O cene za štadión až potom
29.4.2011
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) načas zmietla tému o cene za hokejový štadión pod koberec. Aktuálna bude vraj až po skončení svetového šampionátu. Štadión, ktorý postavila firma Ingsteel, stál zhruba 100 miliónov eur. Mesto ešte spoločnosti dlhuje takmer 20 miliónov. Kritici tvrdia, že stavba je predražená.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Radičová chce finále Slovensko - Česko
Radičová chce finále Slovensko - Česko
28.4.2011
Premiérka Iveta Radičová sa teší na majstrovstvá sveta v hokeji, ktoré sa začnú 29. apríla. Príde aj na piatkový otvárací zápas slovenskej reprezentácie s výberom Slovinska. Radičová verí v úspech nášho tímu. S premiérom Českej republiky Petrom Nečasom sa už dohodla, že si spolu pozrú slovensko-české finále.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Obyčajní ľudia hrozia neposlušnosťou
Obyčajní ľudia hrozia neposlušnosťou
26.4.2011
Štyria poslanci zo skupiny Obyčajní ľudia nezávislého poslanca Igora Matoviča žiadajú ministerstvo financií a daňové riaditeľstvo, aby okamžite zrušili súťaž na prenájom budovy v Košiciach. Znovuotvorenie tendra považujú za pokrytecké, keďže je podľa nich víťaz vopred jasný. Ak vláda ich požiadavku nesplní, Matovič a jeho kolegovia sa už nebudú cítiť viazaní koaličnou zmluvou.
Médiá: 5
Komentáre:
3
Radičová bola pripravená odstúpiť
Radičová bola pripravená odstúpiť
20.4.2011
Premiérka Radičová dnes neprišla na začiatok rokovania vlády, pretože Miroslav Mikulčík ešte stále zotrvával na poste šéfa daňového riaditeľstva. Ak by generálny riaditeľ Mikulčík zostal vo funkcii, bola Radičová údajne pripravená rezignovať a odísť z SDKÚ. Krátko po začiatku rokovania vlády však Mikulčík oznámil svoju rezignáciu. Po príchode sa premiérka vyjadrila, že nechce byť na čele vlády, nad ktorou je tieň podozrenia z netransparentnosti.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Dôveryhodnosť Roberta Fica klesla
Dôveryhodnosť Roberta Fica klesla
21.4.2011
Predseda strany Smer-SD sa opäť stal najdôveryhodnejším slovenským politikom, v porovnaní s minulým rokom však jeho dôveryhodnosť klesla z 31 percent na 23 percent. Klesajúci trend sa prejavil u väčšiny politikov, premiérke Ivete Radičovej však medziročne dôveruje o tri percentá opýtaných viac (17 percent). Vyplýva to z výsledkov výskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO).
Médiá: 2
Komentáre:
0
Mikulčík odstúpil z funkcie generálneho riaditeľa Daňového riaditeľstva v Košiciach
Mikulčík odstúpil z funkcie generálneho riaditeľa Daňového riaditeľstva v Košiciach
20.4.2011
Generálny riaditeľ Daňového riaditeľstva v Košiciach Miroslav Mikulčík dnes z tejto funkcie odstúpil. Vo svojom písomnom vyhlásení Mikulčík uviedol: "Nechcem byť prostriedkom akéhokoľvek mocenského zápasu, či už je to vo vzťahu k opozícii alebo vo vnútri koalície. Ministra financií, ktorého si nesmierne vážim, a ani premiérku nechcem dostať do akéhokoľvek konfliktu a preto som sa dnes rozhodol zo svojej funkcie odstúpiť."
Médiá: 2
Komentáre:
0
Koaliční lídri stoja za premiérkou
Koaliční lídri stoja za premiérkou
20.4.2011
Iveta Radičová (SDKÚ-DS) má ako premiérka plnú podporu predsedov koaličných strán, uviedol to na brífingu predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda, po rokovaní s predsedom KDH Jánom Figeľom, s predsedom MOST-HÍD Bélom Bugárom a predsedom SaS Richardom Sulíkom. Predmetom rokovania bol spor predsedníčky vlády s Ivanom Miklošom o odvolanie generálneho riaditeľa Daňového úradu Miroslava Mikulčíka. Radičová zároveň uviedla, že chce zostať na premiérskom poste len v prípade, že nebudú pochybnosti o transparentnosti jej vlády.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Radičová a Mikloš počkajú na kontrolu NKÚ
Radičová a Mikloš počkajú na kontrolu NKÚ
19.4.2011
Vnútrostranícku krízu medzi premiérkou Ivetou Radičovou a ministrom financií Ivanom Miklošom má napokon vyriešiť Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ). Po rokovaní prezídia SDKÚ-DS vydal predseda Dzurinda nasledovné vyhlásenie: "Predsedníčka vlády zotrváva na svojom postoji, že šéf daňového riaditeľstva má odstúpiť. Rešpektuje tiež kompetencie ministra Ivana Mikloša. Radičová bude pozorne sledovať výsledky kontroly NKÚ na Daňovom riaditeľstve, potom ich spoločne vyhodnotia s Miklošom a zaujmú stanovisko."
Médiá: 4
Komentáre:
0
Vnútrostranícky spor medzi Radičovou a Miklošom pokračuje
Vnútrostranícky spor medzi Radičovou a Miklošom pokračuje
19.4.2011
Vládny spor medzi straníckymi kolegami, premiérkou Ivetou Radičovou a ministrom financií Ivanom Miklošom, naďalej pokračuje. Minister financií na rannej tlačovej konferencii oznámil, že naďalej podporuje zotrvanie šéfa Daňového riaditeľstva Mikulčíka vo funkcii. Zároveň odmietol, že by sám podal rezignáciu: "Nie je dôvod, aby som odstupoval v funkcie. Ale rešpektujem práva a povinnosti pani premiérky, ktoré sú veľmi silné." Po 10.00 hodine začalo rokovať Prezídium SDKÚ-DS, po jeho skončení sa čaká na ďalší postoj Ivety Radičovej.
Médiá: 5
Komentáre:
1
Radičová žiada Mikulčíkov odchod
Radičová žiada Mikulčíkov odchod
15.4.2011
Premiérka vo svojom vyhlásení vyzvala generálneho riaditeľa Daňového riaditeľstva SR Miroslava Mikulčíka (nominant SDKÚ-DS), aby "prijal politickú zodpovednosť, a získal tak priestor na očistenie vlastného mena a okolností uzavretia zmluvy o prenájme budovy v Košiciach." Radičová a strana SaS rovnako požadujú, aby sa na daňovom riaditeľstve uskutočnila kontrola vlády a NKÚ.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Fico dal Radičovej ultimátum
Fico dal Radičovej ultimátum
14.4.2011
Fico dal Radičovej poslednú šancu "rozhodnúť sa správne." V prípade ak premiérka neodvolá ministra financií Ivana Mikloša, SMER-SD bude iniciovať hlasovanie o vyslovenie nedôvery voči Ivete Radičovej. Mimoriadna schôdza NRSR by sa mohla konať hneď po Veľkej noci. Dôvodom je kauza prenájmu košickej budovy Daňového riaditeľstva SR, v ktorej premiérka podľa Fica klamala a rovnako musela vedieť, že ide o nastrčené osoby.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Radičová obhajovala cyperskú schránkovú firmu, riaditeľstvo opäť otvorí súťaž
Radičová obhajovala cyperskú schránkovú firmu, riaditeľstvo opäť otvorí súťaž
14.4.2011
Spoločníkmi cyperskej firmy TPE Holding, ktorej spolumajiteľom je funkcionár SDKÚ Ondrej Ščurka, vraj nie sú žiadni ďalší Slováci. Spoločnosť TPE Holding vlastní slovenskú Nitra Invest, ktorú si na prenájom kancelárií vybralo Daňové riaditeľstvo v Košiciach. Daňové riaditeľstvo však opätovne otvorí možnosť prihlásiť sa s lacnejšou ponukou na prenájom budovy košických daňovákov.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Radičová rieši sporný obchod SDKÚ
Radičová rieši sporný obchod SDKÚ
12.4.2011
Premiérka Iveta Radičová sa dnes mala rozprávať s ministrom financií Ivanom Miklošom a šéfom Daňového riaditeľstva Miroslavom Mikulčíkom o okolnostiach prenájmu budovy funkcionára SDKÚ košickým pobočkám daňového úradu. Kým podľa lídra Smeru Roberta Fica tu ide o jasný klientelizmus, Mikloš a Mikulčík považujú obchod za ušetrenie štátnych peňazí. Výsledkom stretnutia má byť spoločné vyhlásenie.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Radičová: Kto chce voliť tajne, ide proti sebe
Radičová: Kto chce voliť tajne, ide proti sebe
9.4.2011
Odmietanie verejnej voľby generálneho prokurátora znamená, že poslanec nehlasuje v súlade so svedomím. Povedala to premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) v diskusii Slovenského rozhlasu. Poprela tiež, že by zmena spôsobu hlasovania súvisela s predchádzajúcou neúspešnou voľbou, keď koalícii neprešiel spoločný kandidát.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Proti škrtaniu poslancov je premiérka aj ZMOS
Proti škrtaniu poslancov je premiérka aj ZMOS
7.4.2011
Návrh SaS znížiť počet obecných poslancov o 30 percent sa nestretol s pochopením u premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ). Otvorenie otázky krátko po voľbách považuje za „nemiestne“ a myslí si, že zmena by sa mala zapracovať do volebného kódexu. S nápadom nesúhlasí ani Združenie miest a obcí Slovenska. ZMOS obviňuje stranu zo snahy o deformáciu miestnej samosprávy.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Fico chce žalovať Radičovú za jej výrok
Fico chce žalovať Radičovú za jej výrok
7.4.2011
„Nebudeme financovať plesy v Hiltone pre smerácku smotánku z košických teplární alebo z iných teplární.“ Toto vyhlásenie premiérky Ivety Radičovej rozhnevalo stranu Smer. Jej šéf Robert Fico tvrdí, že Radičová klame a žiada od nej ospravedlnenie. Ak tak neurobí, podá na ňu žalobu. Premiérka sa ospravedlniť neplánuje.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Vláda chce odvolať opozičného šéfa ÚVO
Vláda chce odvolať opozičného šéfa ÚVO
6.4.2011
Koalícia zvažuje odvolanie riaditeľa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), ktorým je nominant opozičného Smeru Roman Šipoš. Úrad podľa premiérky Ivety Radičovej brzdí proces obstarávania a využívanie peňazí z eurofondov na veľké projekty v oblasti dopravy. Robert Kaliňák zo Smeru tvrdí, že výmena Šipoša by znamenala úplné zbavenie sa kontroly opozíciou.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Fico: Radičová oklamala voličov
Fico: Radičová oklamala voličov
5.4.2011
Z podvodu na voličoch sa dnes snažil predseda Smeru Robert Fico v parlamente usvedčiť premiérku Ivetu Radičovú. V rámci svojho vystúpenia v rozprave k návrhu novely zákona o zastavení privatizácie štátnych teplární pustil nahrávky Radičovej výrokov z predvolebnej kampane. Dôkazom klamania verejnosti majú byť premiérkine vyhlásenia o neprivatizovaní a nezvyšovaní daní.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Koalícia odsúhlasila zmeny v odvodoch
Koalícia odsúhlasila zmeny v odvodoch
4.4.2011
Koaliční partneri prišli s definitívnou podobou daňovo-odvodovej reformy. Zdravotný odvod na úrovni deviatich percent bude rovnaký pre všetkých. Zamestnanci zaplatia sociálny odvod vo výške 19 percent, u dohodárov bude odvod 10-percentný. Živnostníkov čaká odvodové zaťaženie na úrovni 13 percent. Lídri sa dohodli aj na zrušení 40-percentných paušálnych výdavkov. Zmeny by mali platiť od januára budúceho roka.
Médiá: 3
Komentáre:
0

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, sk1[at]m5.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk