AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte.
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Líbya
Občianska vojna v Líbyi sa začala demonštráciami a protestmi v nadväznosti na revolučné udalosti v iných arabských krajinách, predovšetkým v Tunisku a Egypte. Líbyjčania protestovali od 13. januára 2011 hlavne za odstúpenie dlhoročného lídra krajiny Muammara Kaddáfího, ktorý svoj odchod jednoznačne odmietol a proti povstalcom začal vojensky bojovať. Po mesiacoch bojov medzi povstalcami a Kaddáfího jednotkami opustili krajinu tisíce Líbyjčanov. Bezpečnostná rada OSN prijala rezolúciu č. 1973 o ochrane civilistov a vytvorení bezletovej zóny nad Líbyou. V súvislosti s touto rezolúciou sa začala vojenská intervencia Severoatlantickej aliancie (NATO) na pomoc povstalcom v Líbyi. Odmietavý postoj k leteckým útokom NATO prejavuje najmä Rusko. To kritizuje narastajúci počet mŕtvych civilistov a presadzuje mierové riešenie konfliktu. Počas stupňujúcej sa vojny sa podarilo povstalcom sformovať Dočasnú národnú radu, ktorú už viaceré krajiny uznali za legitímny orgán Líbye.

Líbya: Povstalci objavili masové hroby s takmer tisíc mŕtvymi
Líbya: Povstalci objavili masové hroby s takmer tisíc mŕtvymi
6.10.2011
V Líbyi včera objavili dva masové hroby, v ktorých sa nachádzali pozostatky obetí vlády Muammara Kaddáfího. "Na základe výpovedí svedkov sme objavili dva masové hroby s obeťami starého režimu," uviedol bezpečnostný šéf Nadží al-Issáví. V pobrežnom Gargareši, približne 7 kilometrov od centra Tripolisu, sa údajne nachádzalo okolo 200 tiel. Vo vidieckej oblasti ležiacej 10 kilometrov od centra mesta, sa zas našlo približne 700 mŕtvych. Patológ novinárom predbežne povedal, že najmenej dve telá mali strelné rany a asi 20 rozbité lebky. Podľa nízkeho štádia rozkladu predpokladajú, že zomreli nedávno.
Médiá: 2
Komentáre:
1374
Povstalci v Líbyi našli deväť ton chemických zbraní
Povstalci v Líbyi našli deväť ton chemických zbraní
3.10.2011
"Deväť ton delostreleckých granátov obsahujúcich yperit sa našlo v sklade v neobývanej oblasti v Sabhá," uviedol člen prechodnej vlády Hasan Saghír. Chemické zbrane pochádzali z arzenálu zvrhnutého režimu Muammara Kaddáfího. Zbrane údajne doviezli do Líbye z ázijskej krajiny, jej meno však predstaviteľ nespresnil. Saghír zároveň dodal, že došlo ku kontaktom s niektorými medzinárodnými stranami a organizáciami vo veci zneškodnenia týchto zbraní bezpečným spôsobom podľa svetových štandardov. Západné krajiny už vyjadrili obavy zo šírenia nebezpečných zbraní v Líbyi po páde Kaddáfího režimu.
Médiá: 3
Komentáre:
6
Líbya: Povstaleckého veliteľa zabili pri bašte prokaddáfíovských síl aktuality
29.9.2011
Popredného líbyjského veliteľa Dawa Salihína, ktorý viedol revolučné sily v prebiehajúcich bojoch o mesto Baní Walíd, zahynul pri raketovom útoku...  »
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Povstalci: Kaddáfí je v Líbyi, pomáhajú mu Tuarégovia
Povstalci: Kaddáfí je v Líbyi, pomáhajú mu Tuarégovia
28.9.2011
Podľa vysokého predstaviteľa povstaleckej líbyjskej armády sa zvrhnutý vodca Muammar Kaddáfí stále nachádza v Líbyi, konkrétne sa má ukrývať pri meste Ghadámis neďaleko hranice s Alžírskom. Zdroj pre agentúru Reuters dodal, že Kaddáfímu údajne pomáha miestny kmeň Tuarégov. V utorok 27. septembra zverejnila rozhlasová stanica v meste Baní Walíd Kaddáfího vyhlásenie, v ktorom uviedol, že spolu so svojimi prívržencami stále bojuje a je pripravený zomrieť ako mučeník. "Som tu s vami, aj keď hovoria, že Kaddáfí je vo Venezuele alebo v Nigeri," povedal zvrhnutý vodca.
Médiá: 3
Komentáre:
5
Povstalci dobyli prístav v Syrte, pripravujú útok na centrum
Povstalci dobyli prístav v Syrte, pripravujú útok na centrum
27.9.2011
Veliteľ jednotiek novej líbyjskej vlády Mustafa bin Dardíf oznámil, že povstalci dnes získali kontrolu nad prístavom v meste Syrta. Boje o prístav údajne prebiehali celú noc. Získanie kontroly nad prístavom, ktorý sa nachádza na východe mesta, je strategickým víťazstvom v boji o Syrtu. Rodisko Muammara Kaddáfího sa totiž stále nachádza v rukách jeho jednotiek. Boje o mesto sa v posledných dňoch zintenzívnili aj za pomoci leteckých náletov NATO. Povstalecké sily sa momentálne pripravujú na veľký útok na centrum, kde sa nachádza Kaddáfího sídlo s vojenskými bunkrami.
Médiá: 2
Komentáre:
3
Líbya: Povstalci našli zakázané chemické zbrane vrátane yperitu
Líbya: Povstalci našli zakázané chemické zbrane vrátane yperitu
25.9.2011
Príslušníci prechodnej vlády v Líbyi pravdepodobne objavili pri mestách Sabhá a Wadán medzinárodne zakázané zbrane. Podľa lídra Dočasnej národnej rady Mustafa Abdíl Džalíla sú však už pod ich kontrolou. "V krajine je veľa medzinárodne zakázaných zbraní, ktoré sú momentálne pod našou kontrolou," uistil Džalíl. Povstalci našli chemikálie v púštnej oblasti. Podľa expertov by sa mohli používať ako chemické zbrane. Pozorovatelia zároveň uviedli, že by mohlo ísť o jedovatý plyn yperit. Medzinárodné spoločenstvo predpokladalo, že Muammar Kaddáfí zlikvidoval všetky chemické zbrane na základe dohody z roku 2003.
Médiá: 3
Komentáre:
2
Otec sa má dobre a bojuje s povstalcami, tvrdí Kaddáfího dcéra
Otec sa má dobre a bojuje s povstalcami, tvrdí Kaddáfího dcéra
24.9.2011
Dcéra bývalého líbyjského lídra Muammara Kaddáfího, Aiša Kaddáfiová, v piatok prostredníctvom zvukovej nahrávky uviedla, že jej otec je v dobrom duševnom rozpoložení a bojuje po boku svojich stúpencov. Kaddáfiová zároveň obviňuje sily dočasnej vlády v Líbyi zo zrady, pričom niektorí lídri Prechodnej národnej rady (NTC) boli podľa nej predtým predstaviteľmi Kaddáfiho režimu. Krátku nahrávku odvysielala sýrska televízna stanica Arrai TV. Tá v poslednom období odvysielala aj niekoľko vyhlásení zosadeného líbyjského vodcu. Aiša Kaddáfiová spolu s matkou a dvoma bratmi utiekli koncom augusta do Alžírska.
Médiá: 3
Komentáre:
4
V Tunisku zatkli bývalého líbyjského premiéra Mahmúdího
V Tunisku zatkli bývalého líbyjského premiéra Mahmúdího
23.9.2011
Dubajská televízna stanica al-Arabíja včera oznámila, že v Tunisku zatkli líbyjského expremiéra Baghdádího Alího Mahmúdího. Pravdivosť správy zároveň potvrdil nemenovaný predstaviteľ tuniského ministra vnútra. Podľa neho došlo k zatknutiu už v stredu večer. Mahmúdího údajne zatkli za nelegálny vstup na územie Tuniska a tamojšia vláda ho plánuje vydať líbyjským úradom. Mahmúdí bol za premiéra vlády Muammara Kaddáfího menovaný v roku 2006. Zostal ním až do zvrhnutia Kaddáfího režimu a dobytia Tripolisu povstalcami koncom augusta tohto roku.
Médiá: 3
Komentáre:
0
NATO predĺžilo misiu v Líbyi o ďalšie tri mesiace
NATO predĺžilo misiu v Líbyi o ďalšie tri mesiace
22.9.2011
Severoatlantická aliancia prijala rozhodnutie o predĺžení misie s cieľom podporiť novú vládu v boji proti stúpencom zvrhnutého vodcu Muammara Kaddáfího. Tí totiž ešte stále kontrolujú niekoľko miest v krajine. Na predĺžení operácie, ktorá začala 31. marca, sa dohodli veľvyslanci 28 členských štátov počas rokovania v Bruseli. "Je nám jasné, že schopnosť starého režimu ohrozovať civilistov sa chýli ku koncu, ale všetci sa zhodli, že ešte určitý čas treba v misii pokračovať," uviedol jeden z diplomatov. Aliancia podnikla už 23 350 letov, vrátane 8 751 útokov proti cieľom akými sú veliteľské centrá, obrnené vozidlá a odpaľovacie rampy pre rakety.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Kaddáfího báštu, mesto Sabhá, obsadili povstalci
Kaddáfího báštu, mesto Sabhá, obsadili povstalci
21.9.2011
Mesto Sabhá, ktore leží hlboko v púšti Sahara, sa podarilo povstalcom ovládnuť mesiac po zosadení líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. "Ovládame väčšinu mesta Sabhá, okrem štvrte al-Manšíja. Tá stále odoláva, ale padne," povedal vojenský hovorca NTC Ahmad Baní. Deň predtým sa povstalcom podarilo dobyť letisko a prístav. Počas útoku však čelili oveľa ostrejšiemu odporu ako očakávali. Strategické mesto Sabhá má veľký počet obyvateľov zo subsaharskej Afriky, z ktorých mnohí sa obávajú represálií zo strany Prechodnej národnej rady. Predpokladá sa totiž, že veľa týchto obyvateľov bojovalo počas občianskej vojny na Kaddáfího strane ako žoldnieri.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Kaddáfí: Systém mojej vlády nie je možné odstrániť
Kaddáfí: Systém mojej vlády nie je možné odstrániť
20.9.2011
Bývalý líbyjský líder Muammar Kaddáfí, ktorý je momentálne nezvestný, nahral nový audioodkaz, podľa ktorého je systém jeho vlády založený na vôli ľudu a nemôže byť odstránený. Jedná sa tak o prvú jeho audionahrávku od 8. septembra, kedy poprel správy, že je v Nigeri. V zázname odvysielanom sýrskou televíziou tvrdí, že lietadlá Severoatlantickej aliancie nebudú schopné pokračovať vo svojich operáciách v Líbyi. "To, čo sa deje v Líbyi, je fraška, ktorá sa môže uskutočňovať len vďaka náletom (NATO), ktoré nebudú trvať večne," zdôraznil Kaddáfí. Televízia ar-Ráí je v súčasnosti jediné médium komunikujúce s Kaddáfím.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Niger nevydá Kaddáfího syna. OSN zmiernila sankcie voči Líbyi
Niger nevydá Kaddáfího syna. OSN zmiernila sankcie voči Líbyi
17.9.2011
Africký štát Niger odmieta do Líbye vydať Sádí Kaddáfího, tretieho najstaršieho syna zvrhnutého vodcu Muammara Kaddáfího. Tamojšia vláda sa podľa arabskej spravodajskej televízie al-Arabíja obáva, že Sádí Kaddáfí by mohol byť po procese zabitý alebo popravený. Bezpečnostná rada OSN na svojom piatkovom zasadnutí podľa očakávania zmiernila sankcie voči Líbyi, aby umožnila niektorým dôležitým líbyjským inštitúciám obnoviť činnosť, ktorú narušila niekoľkomesačná občianska vojna. Okrem iného uvoľnila zmrazené aktíva dvoch líbyjských ropných spoločností a zmiernila reštrikcie voči líbyjskej centrálnej banke.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Líbyu budú v OSN zastupovať povstalci
Líbyu budú v OSN zastupovať povstalci
17.9.2011
Členovia Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (OSN) sa včera dohodli, že Líbyu budú v organizácii zastupovať delegáti tamojšej Dočasnej národnej rady. S návrhom súhlasilo 114 zo 193 členov, proti sa vyslovilo 17 z nich. Námietky proti tomu, aby Líbyu v OSN nezastupovali predstavitelia režimu zosadeného vodcu Muammara Kaddáfího, vyslovili najmä latinskoamerické krajiny ako Venezuela, Nikaragua alebo Kuba. Africké štáty navyše požadovali, aby hlasovanie odložili, pretože situácia v krajine nie je stále prehľadná. Venezuelský veľvyslanec pri OSN Jorge Valero nové vedenie Líbye označil za skupinu ovládanú Spojenými štátmi a NATO.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Povstalci obsadili letisko v rodisku Muammara Kaddáfího
Povstalci obsadili letisko v rodisku Muammara Kaddáfího
16.9.2011
Letisko pobrežného mesta Syrta, ktoré je rodiskom a jednou z posledných bášt Muammara Kaddáfího, v piatok obsadili líbyjskí povstalci. Tí v obliehanej Syrte už vo štvrtok večer prelomili obranné línie na južných a západných predmestiach. Rebeli tiež vstúpili do púštneho mesta Baní Walíd, ktoré je vzdialené zhruba 180 kilometrov južne od Tripolisu. Prvý pokus o dobytie mesta sa začal 9. septembra. Po niekoľkých dňoch však museli vzbúrenci svoje útoky prerušiť. V meste sa totiž stretli s veľmi silným odporom stoviek najodhodlanejších Kaddáfího stúpencov. Dnes sa im údajne podarilo dobyť údolie vedúce do centra Baní Walíd.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Sarkozy a Cameron pricetujú na návštevu do Líbye
Sarkozy a Cameron pricetujú na návštevu do Líbye
15.9.2011
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a britský premiér David Cameron dnes pricestujú do Líbye. O návšteve informoval aj zdroj zo súčasného líbyjského vládneho orgánu. Podľa francúzskeho denníka Le Monde navštívia hlavnú metropolu Tripolis a povstaleckú baštu Benghází. Spolu s nimi má do severoafrickej krajiny prísť aj francúzsky publicista a spisovateľ Bernard-Henri Lévy. Práve vďaka nemu sa uskutočnila prvá schôdzka Sarkozyho s líbyjskými povstalcami. Francúzsko potom oficiálne uznalo povstaleckú Prechodnú národnú radu ako zákonného predstaviteľa Líbye. Obaja politici tiež začiatkom septembra usporiadali konferenciu o povojnovej budúcnosti tejto krajiny.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Červený kríž objavil v okolí Tripolisu 13 masových hrobov
Červený kríž objavil v okolí Tripolisu 13 masových hrobov
15.9.2011
Humanitárni pracovníci našli neďaleko líbyjského hlavného mesta Tripolis za posledné tri týždne až 12 masových hrobov. V nich sa nachádzalo 125 tiel. Ďalších 34 ľudských ostatkov našli vo vysokohorskej dedine Galaa na západe krajiny. Hovorca Medzinárodného výboru Červeného kríža Steven Anderson potvrdil, že oblasť stále prehľadávajú. V súčasnosti sa snažia obete konfliktu identifikovať a riadne pochovať. Jediným cieľom organizácie v tomto smere je údajne len pomôcť rodinám nájsť telá ich príbuzných. Konflikt v Líbyi si podľa povstalcov vyžiadal najmenej 30-tisíc ľudských životov a ďalšie desaťtisíce zranených. Okrem mŕtvych povstalci evidujú aj okolo 4 000 nezvestných.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Kaddáfí je údajne stále v Líbyi a zoskupuje sily
Kaddáfí je údajne stále v Líbyi a zoskupuje sily
14.9.2011
Kaddáfího hovorca Músá Ibráhím vyhlásil, že zosadený líbyjský vodca sa stále nachádza v Líbyi, kde ho podporuje silná armáda. "Líder je v dobrom zdravotnom stave, jeho morálka je vysoká a samozrejme je v Líbyi," povedal Ibráhím. Podľa neho sa boj ešte neskončil, pričom Kaddáfího armáda je veľmi silná. "Zoskupujeme naše sily," dodal hovorca. Povstalci, ktorí ovládajú väčšinu Líbye, odhadujú, že v Baní Walíd je 700 až 1 000 prokaddáfíovských bojovníkov. Rebeli ich obviňujú, že využívajú civilistov ako ľudské štíty. Najmenej polovica obyvateľov mesta Baní Walíd už ušla pred očakávanou veľkou ofenzívou síl Prechodnej národnej rady.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Kaddáfího syn Sádí pricestoval do Nigeru, požiada o azyl
Kaddáfího syn Sádí pricestoval do Nigeru, požiada o azyl
14.9.2011
Sádí Kaddáfí, syn zvrhnutého líbyjského vodcu, prekročil hranicu z Líbye a vstúpil na nigerské územie. Hovorca vlády Marou Amadou krátko po polnoci uviedol, že Sádí sa nachádza v nigerskom hlavnom meste Niamey. Tu údajne požiada krajinu o udelenie azylu. V Niamey sa tiež nachádzajú traja generáli Kaddáfího armády a pokúšajú sa pre seba a ďalších členov Kaddáfího režimu získať politický azyl. Povstalci v Líbyi chcú, aby im predstaviteľov zvrhnutého režimu poslali späť. Lídri rebelov zároveň poslali list generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-munovi, v ktorom uviedli, že Prechodná národná rada (NTC) chce krajinu zastupovať v OSN.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Jeden z Kaddáfího synov utiekol v konvoji smerujúcom do Nigeru
Jeden z Kaddáfího synov utiekol v konvoji smerujúcom do Nigeru
12.9.2011
Nigerský minister spravodlivosti uviedol, že syn zvrhnutého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího sa nachádzal v konvoji smerujúcom do hlavného mesta Niamey. Saadi Kaddáfí je tretím z Kaddáfího siedmich synov, pričom bol známy najmä svojím extravagantným životným štýlom. V minulosti sa profesionálne venoval futbalu a v roku 2004 vstúpil do armády, kde viedol špeciálne elitné jednotky. Informácie o tom, že predstavitelia Kaddáfího režimu opúšťajú krajinu s obrovským množstvom zlata, sa objavili už dávnejšie. Líbyjskí povstalci s podporou Severoatlantickej aliancie (NATO) stále bojujú o mesto Baní Valíd. Boje sú však intenzívne aj napriek tomu, že prakticky celá krajina je už v rukách povstalcov.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Povstalci narazili v Baní Walíd na tvrdý odpor Kaddáfího stúpencov
Povstalci narazili v Baní Walíd na tvrdý odpor Kaddáfího stúpencov
11.9.2011
Útok na mesto Baní Walíd, ležiace v púšti zhruba 140 kilometrov juhovýchodne od Tripolisu, sa začal v piatok večer po vyše týždňovom obliehaní povstalcami. V jednom z posledných štyroch miest, ktoré je pod kontrolou Kaddáfího síl, tak povstalci zvádzajú prudké boje. Podľa reportéra BBC je v meste viac Kaddáfího bojovníkov než rebeli očakávali. Pozemný útok na Bání Walíd podporila v sobotu aj séria vzdušných úderov NATO. Aliancia nálety potvrdila, podrobnejšie informácie však neposkytla. Prechodná národná rada zároveň získala uznanie zo strany Medzinárodného menového fondu (MMF), ktorý ju oficiálne označil za novú vládu Líbye.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Spojené štáty vyšlú do Tripolisu tím diplomatov
Spojené štáty vyšlú do Tripolisu tím diplomatov
10.9.2011
Diplomatický tím, ktorý bude mať za cieľ pripraviť otvorenie amerického veľvyslanectva v hlavnom meste Tripolis, povedie Joan Polaschik. Ten bol druhým človekom na veľvyslanectve USA v Tripolise ešte pred vypuknutím nepokojov. USA tak budú mať priame diplomatické styky s úradujúcou líbyjskou dočasnou vládou a predstaviteľmi medzinárodného spoločenstva v Tripolise. Spojené štáty majú diplomatické zastúpenie zatiaľ aj vo východnej povstaleckej bašte Benghází. Ambasádu USA v Tripolise však otvoria až keď sa dokončia opravy budovy, ktorá bola poškodená počas konfliktu medzi stúpencami režimu Muammara Kaddáfího a povstalcami.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Prechodná vláda vytvorila špeciálne jednotky na pátranie po Kaddáfím
Prechodná vláda vytvorila špeciálne jednotky na pátranie po Kaddáfím
9.9.2011
Novovytvorené špeciálne jednotky bývalých povstalcov budú mať za úlohu vystopovať telefonáty Kaddáfího spolupracovníkov, aby zistili, kde by sa mohol zvrhnutý diktátor Líbye nachádzať. Hovorca vojenskej rady uviedol, že pátranie vedie jednotka vyše 200 príslušníkov špeciálnych síl. Hovorca zároveň oznámil, že povstalci lokalizovali Kaddáfího, miesto však neupresnil. Kaddáfí sa od dobytia Tripolisu povstalcami nachádza na neznámom mieste a k stúpencom sa prihovára len prostredníctvom rádia a televízie. Podľa povstalcov sa môže nachádzať v rodnom meste Syrta, v meste Baní Walíd alebo v meste Sabhá v juholíbyjskej púšti.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Interpol vydal "červenú výzvu" na zatknutie Kaddáfího
Interpol vydal
9.9.2011
Interpol v piatok vyzval všetky svoje členské krajiny, aby zatkli zosadeného líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, jeho syna Sajfa Isláma a bývalého šéfa tajnej služby Abdalláha Sanúsího. Všetci traja sú v súčasnosti na úteku a v prípade zadržania by boli automaticky vydaní do sídla Medzinárodného trestného súdu (ICC) v holandskom Haagu. ICC pritom vydal zatykač na týchto troch predstaviteľov zvrhnutého režimu už koncom júna. Podľa prokurátora ICC Luisa Morena-Ocampa sú prenasledovaní muži spolupáchateľmi útokov proti líbyjským civilistom, pripisuje sa im tiež spáchanie zločinov proti ľudskosti.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Ľudská tvár tyrana: Kaddáfí sa hraje so svojimi vnúčatami
8.9.2011
Zvrhnutý líbyjský vodca Muammar Kaddáfí bol jedným z najdlhšie vládnucich diktátorov sveta. V čele svojej krajiny stál 42 rokov, počas ktorých spáchali jeho agenti desiatky politických vrážd a atentátov. V osemdesiatych rokoch bol dokonca považovaný za jedného z najväčších svetových sponzorov terorizmu. Ako sa plukovník správal medzi svojimi blízkymi však nebolo zatiaľ príliš známe. Britským médiám sa ale podarilo získať doteraz nezverejnený amatérsky videozáznam z Kaddáfího rodinného života. Na nich vidieť diktátora ako sa v stane vo vládnom komplexe bezstarostne hraje so svojimi vnúčatami - deťmi syna Saada.
Komentáre:  1
Kaddáfí opäť vyhlásil, že porazí povstalcov i NATO
Kaddáfí opäť vyhlásil, že porazí povstalcov i NATO
8.9.2011
Sýrska televízna stanica odvysielala ďalší prejav zvrhnutého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Ten v telefonickom rozhovore opäť vyhlásil, že jeho jednotky porazia povstalcov i NATO. Podľa informácií agentúry Reuters bol telefonát uskutočnený z Líbye. Kaddáfí zároveň uviedol, že líbyjský vojenský konvoj, ktorý tento týždeň prešiel do susedného Nigeru nebol prvý. "Mladí sú teraz pripravení vystupňovať odpor proti 'potkanom' (vzbúrencom) v Tripolise a skoncovať so žoldniermi," povedal líbyjský líder. Jeho hovorca predtým opakovane povedal, že plukovník sa nachádza v Líbyi a zostáva v dobrom duševnom rozpoložení.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Líbya: Povstalci zase tvrdia, že obkľúčili Kaddáfího
Líbya: Povstalci zase tvrdia, že obkľúčili Kaddáfího
7.9.2011
Miesto úkrytu zvrhnutého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího ostáva i naďalej záhadou. Hovorca povstaleckej vojenskej rady Anís Šaríf dnes uviedol, že Kaddáfí je stále v Líbyi a je iba otázkou času, kedy bude chytený a zabitý. Podľa jeho slov je bývalý diktátor na neidentifikovanom mieste obkľúčený a nemôže odtiaľ ujsť. Francúzske armádne zdroje zase prišli s informáciou, podľa ktorej môže byť Kaddáfí na ceste do afrického štátu Burkina Faso. Svedčať o tom má aj konvoj asi 250 vojenských vozidiel, ktorý v pondelok prekročil líbyjsko-nigerské hranice. Povstalci sa medzitým priblížili ku Kaddáfího rodnému mestu Syrta.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Kaddáfí sa v konvoji, ktorý mieril do Nigeru, zrejme nenachádzal
Kaddáfí sa v konvoji, ktorý mieril do Nigeru, zrejme nenachádzal
7.9.2011
Zvrhnutý líbyjský vodca Muammar Kaddáfí sa podľa Spojených štátov a televízie al-Arabíja nenachádzal v konvoji vozidiel smerujúcich do Nigeru. Televízia sa odvoláva na nigerského ministra zahraničných vecí Bazouma Mohameda. Neprítomnosť Kaddáfího v konvoji potvrdila na brífingu aj hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Victoria Nulandová. Predstavitelia líbyjskej Prechodnej národnej rady predtým uviedli, že Kaddáfího stúpenci prekročili hranice s Nigerom v konvoji desiatich vozidiel. So sebou mali údajne viesť aj finančnú hotovosť a zlato. Podľa iných zdrojov cez hranice s Nigerom prešlo aj približne 200 líbyjských armádnych vozidiel.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Kaddáfího stúpenci odviezli do Nigeru zlato a peniaze
Kaddáfího stúpenci odviezli do Nigeru zlato a peniaze
6.9.2011
Líbyjská Prechodná národná rada informovala, že konvoj desiatich vozidiel vezúcich zlato a finančnú hotovosť prekročil včera hranicu do Nigeru. Zdrojom informácií je kmeň Tuarégov, žijúcich na púšti Sahara na oboch stranách hranice. Hotovosť údajne pochádzala z pobočky Centrálnej banky v líbyjskom meste Syrta. Podľa predstaviteľa líbyjskej Prechodnej národnej rady Fathíha Baadža konvoj pozostával z verných stúpencov Muammara Kaddáfího, ktorí utekajú z krajiny. Správy o tom, že hranicu do Nigeru prekročilo aj približne 200 líbyjských armádnych vozidiel a zvrhnutý vodca Muammar Kaddáfí zatiaľ nepotvrdili.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Kaddáfí je údajne v dobrom stave, nachádza sa v Líbyi
Kaddáfí je údajne v dobrom stave, nachádza sa v Líbyi
6.9.2011
Kaddáfího hovorca Músá Ibráhím včera oznámil, že zvrhnutý diktátor Muammar Kaddáfí sa teší dobrému zdraviu, je v dobrom duševnom rozpoložení a nachádza sa niekde v Líbyi. Na otázku o súčasnom pobyte plukovníka Kaddáfího odpovedal, že je na mieste, ktoré sa povstalcom nepodarí dosiahnuť, a je v Líbyi. Tam sa podľa hovorcu nachádza aj Kaddáfího syn Sajf Islám, ktorý sa v krajine presúva z jedného miesta na druhé. Po tom, ako sa povstalcom podarilo v auguste dobyť Tripolis, sa Kaddáfí ukrýva na neznámom mieste. Kaddáfího verní zároveň dostali ultimátum, aby bez boja odovzdali niekoľko posledných bášt. Ultimátum má vypršať v sobotu.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Chávez vyzval Muammara Kaddáfího, aby sa nevzdával
Chávez vyzval Muammara Kaddáfího, aby sa nevzdával
6.9.2011
Venezuelský prezident Hugo Chávez včera vyzval zvrhnutého líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího, aby sa nevzdával a zotrval vo svojom boji proti rebelom. Podľa prezidenta líbyjský vodca svoju vlasť neopustil a ani tak neplánuje urobiť. "Nikto nevie, kde Kaddáfí je. Myslím však, že má veľmi ďaleko k myšlienkam na odchod z Líbye. Čo však musí urobiť, je vydržať a veriť, že to umožní nájsť cestu k mieru a ukončeniu vojny," povedal Chávez. Ten zároveň vyzval ľavicové juhoamerické krajiny, africké štáty a zoskupenie BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika), aby sa pokúsili ukončiť akciu NATO v Líbyi.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Čína poprela správy o tom, že dodávala zbrane Kaddáfímu
Čína poprela správy o tom, že dodávala zbrane Kaddáfímu
5.9.2011
K obchodnej dohode, prostredníctvom ktorej chceli predstavitelia režimu líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího v júli nakúpiť zbrane od Číny, údajne nedošlo. Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničia v pondelok uistila, že Čína sa striktne drží zákazu OSN dodávať zbrane zvrhnutému režimu. Krajina však priznala, že Kaddáfího zástupcovia kontaktovali čínske zbrojárske firmy, aj keď podľa Pekingu bez vedomia čínskej vlády. "Čínske spoločnosti nepodpísali nijaké kontrakty na vojenský obchod alebo export vojenského materiálu do Líbye," dodala hovorkyňa. Informácie o nákupe zbraní sa objavili po tom, ako Peking odmietol uznať povstalecké hnutie, ktoré zvrhlo Muammara Kaddáfího.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Kaddáfího syn Chamís je podľa prechodnej vlády mŕtvy
Kaddáfího syn Chamís je podľa prechodnej vlády mŕtvy
5.9.2011
Líbyjská Prechodná národná rada uviedla, že jeden zo synov zvrhnutého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, 28-ročný Chamís, bol zabitý pri Tripolise počas bojov s povstalcami. Chamís ako vojak velil jednej z najprofesionálnejších a najlojálnejších jednotiek Kaddáfího režimu. Podľa oznámenia zomrel Chamís na predmestí Tarhúny a jeho telo pochovali blízko mesta Baní Walíd. Mesto je posledná Kaddádího bašta v Líbyi, na ktorú však rebeli cez víkend zaútočili. Povstalci už viackrát informovali o smrti Chámisa, tá sa však v minulosti nepotvrdila. Táto správa je podľa hovorcu ministerstva obrany prechodnej vlády overená.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Povstalci údajne lokalizovali miesto úkrytu Muammara Kaddáfího
Povstalci údajne lokalizovali miesto úkrytu Muammara Kaddáfího
4.9.2011
"Ideme po Kaddáfí a nájdeme ho," povedal v nedeľu pre agentúru AP vojenský veliteľ rebelov generál Umar al-Harírí. Podľa jeho slov sa rebelom podarilo identifikovať miesto, kde sa v súčasnosti nachádza zvrhnutý vodca Muammar Kaddáfí, malo by ísť o niektoré predmestie Tripolisu alebo mesto Baní Walíd. Konkrétnu lokalitu však nezverejnil. Baní Walíd je jedno z posledných miest, ktoré sú pod kontrolou Kaddáfího verných. Mesto cez víkend obkľúčili tisícky povstaleckých bojovníkov a podľa dostupných informácií sa na neho chystali zaútočiť ešte v nedeľu. Medzitým sa objavili špekulácie, že Kaddáfí by sa mohol zdržovať vo svojom rodnom meste Syrta alebo v púštnom meste Sabhá.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Rebeli dnes zaútočia na Kaddáfího baštu Baní Walíd
Rebeli dnes zaútočia na Kaddáfího baštu Baní Walíd
4.9.2011
Líbyjskí povstalci oznámili, že rokovania o kapitulácii mesta zvrhnutého vodcu Muammara Kaddáfího zlyhali a v priebehu dnešného dňa na mesto zaútočia. Poslednú Kaddáfího baštu tak už obkľúčili tisícky povstaleckých bojovníkov, ktorí sa nachádzajú približne 15 kilometrov od jeho centra. Povstalci sa zo začiatku pokúšali vyjednávať o pokojnom odovzdaní mesta, no miestne kmene to odmietli. Kaddáfí a jeho najoddanejší stúpenci sú na úteku od pádu hlavného mesta Tripolis, pričom mnohí z nich sa zabarikádovali v niekoľkých mestách vrátane Baní Walídu. Vzbúrenci, ktorí ovládajú väčšinu územia Líbye preto plánujú zaútočiť na mesto ešte dnes.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Líbyjskí povstalci sa sťahujú z Benghází do Tripolisu
Líbyjskí povstalci sa sťahujú z Benghází do Tripolisu
4.9.2011
Líbyjskí rebeli oznámili, že sa budúci týždeň presunú z doterajšej povstaleckej bašty Benghází do Tripolisu. Noví predstavitelia zároveň plánujú v Tripolise vybudovať novú národnú armádu, a to aj napriek tomu, že zvrhnutý vodca Muammar Kaddáfí zostáva stále na úteku. Prechodná národná rada vyzvala povstalcov k návratu domov, lebo metropola je podľa nich schopná sa ubrániť. Podľa povstaleckej vlády je líbyjská armáda rekonštruovaná a bude tvoriť hlavnú záruku bezpečnosti krajiny. Povstalci tiež včera informovali o postupe z prístavnej Misuráty smerom na vnútrozemské mesto Bani Valid, kde by sa mohol skrývať Kaddáfí a jeho synovia.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Americké tajné služby kedysi s Kaddáfím úzko spolupracovali
Americké tajné služby kedysi s Kaddáfím úzko spolupracovali
3.9.2011
Podľa denníka The Wall Street Journal americká CIA a tajné služby zvrhnutého líbyjského diktátora Muammara Kaddáfíhho v minulosti intenzívne spolupracovali. Malo k tomu dochádzať za úradovania prezidenta Georgea W. Busha, kedy sa Líbya snažila vystúpiť z diplomatickej izolácie voči západným krajinám. Spolupráca sa podľa denníka týkala predovšetkým boja proti terorizmu. V určitom období dokonca Washington posielal podozrivých z terorizmu do Líbye na vypočúvanie a navrhoval otázky, ktoré im mali Líbyjčania dávať. Tvrdenia pochádzajú z vládnych dokumentov, ktoré sa podarilo získať ľudskoprávnej organizácii Human Rights Watch.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Líbya: Riadne voľby sa uskutočnia do 20 mesiacov
Líbya: Riadne voľby sa uskutočnia do 20 mesiacov
2.9.2011
Niekedy začiatkom roka 2013 by sa mali v Líbyi konať parlamentné a prezidentské voľby. Spoločnosti BBC to dnes oznámil zástupca líbyjskej Dočasnej národnej rady v Británii Gumá al-Gamaatí. "Načrtli sme cestovnú mapu na prechodné obdobie 20 mesiacov," vyhlásil. Podľa zástupcu povedie krajinu prvých osem mesiacov Dočasná národná rada. Na konci tohto obdobia sa bude konať priama voľba asi 200 členov novej prechodnej rady. Jej úlohou potom bude vypracovanie ústavy a príprava prvých demokratických volieb. "Po asi 20 mesiacoch budú mať Líbyjčania konečne lídrov, ktorých chcú vo vedení krajiny," konštatoval zástupca.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Kaddáfího vojaci držali rebelov v rozhorúčených kontajneroch
Kaddáfího vojaci držali rebelov v rozhorúčených kontajneroch
2.9.2011
Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) informovala vo štvrtok o praktikách, ktoré voči rebelom používali jednotky verné diktátorovi Muammarovi Kaddáfímu. S odvolaním sa na výpovede niekoľkých svedkov AI uviedla, že líbyjskí vojaci pôsobiaci na severozápade krajiny držali svojich väzňov v dvoch kovových kontajneroch, ktoré boli umiestnené na priamom slnku. Vo väčšom bolo devätnásť zadržaných, z čoho prežilo desať. Len jeden človek ale prežil v menšom kontajneri, v ktorom bolo desať ľudí držaných na ploche dvakrát šesť metrov. Zadržaní boli nútení v horúčave piť vlastnú moč. Zo zlého zaobchádzania s väzňami však AI obviňuje aj povstaleckú stranu.
Médiá: 5
Komentáre:
1
Muammar Kaddáfí: Nevzdáme sa, nie sme ženy
Muammar Kaddáfí: Nevzdáme sa, nie sme ženy
2.9.2011
Sýrska televízna stanica Arrai odvysielala ďalšiu audionáhrávku s hlasom Muammara Kaddáfího. Diktátor vyhlásil, že sa nevzdá a ďalej bude bojovať proti povstalcom, ktorí už obsadili väčšinu Líbye. Kaddáfí zároveň vyzval svojich prívržencov, aby neprestávali v boji proti povstaniu. "Nevzdáme sa. Nie sme ženy," zdôraznil. Bývalý vodca je podľa vlastných slov pripravený na dlhý boj proti povstalcom, a to i za cenu, že krajina bude zničená. Kaddáfí sa od 20. augusta, kedy povstalci dobyli Tripolis, nachádza na neznámom mieste. Podľa povstalcov sa pravdepodobne nachádza aj so synom Sajf al-Islámom v púštnom meste Baní Valíd, asi 150 kilometrov juhovýchodne od Tripolisu.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Kaddáfí sa vraj skrýva v púšti, v Tripolise je nedostatok vody
Kaddáfí sa vraj skrýva v púšti, v Tripolise je nedostatok vody
1.9.2011
Zvrhnutý líbyjský vodca Muammar Kaddáfí a jeho syn Sajf al-Islám sa podľa povstaleckého veliteľa Abdala Nadžíba Mlegtu pravdepodobne nachádzajú v púštnom meste Baní Valíd na západe krajiny asi 150 kilometrov juhovýchodne od Tripolisu. Toto mesto v súčasnosti nie je pod kontrolou rebelov. Povstalci vo štvrtok zároveň predĺžili do 10. septembra ultimátum mestám a jednotkám, ktoré sú stále verné Kaddáfímu, aby sa vzdali. Hlavné mesto Tripolis pociťuje podľa Európskej únie naliehavý nedostatok vody. Ustupujúce jednotky Muammara Kaddáfího totiž zablokovali vodovodnú sieť a potrubia sa zatiaľ nepodarilo v plnej miere spriechodniť.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Rusko uznalo líbyjskú povstaleckú Prechodnú národnú radu
Rusko uznalo líbyjskú povstaleckú Prechodnú národnú radu
1.9.2011
Ruské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že uznáva Prechodnú národnú radu za úradujúce vedenie a berie do úvahy jej deklarovaný program reforiem. Rusko tiež radu vyzvalo na vytvorenie novej ústavy, vyhlásenie všeobecných volieb a sformovanie vlády. Federácia sa zároveň zúčastní na konferencii "priateľov Líbye," ktorá sa uskutoční v Paríži. Témou diskusie bude podpora politickej a hospodárskej obnovy krajiny po občianskej vojne. Na rokovaní sa stretnú hlavne krajiny tzv. kontaktnej skupiny pre Líbyu. Svoju účasť potvrdila aj Čína.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Kaddáfího máme právo zabiť, tvrdia povstalci
Kaddáfího máme právo zabiť, tvrdia povstalci
1.9.2011
Vysokí predstavitelia líbyjskej povstaleckej Dočasnej národnej rady oznámili, že Muammar Kaddáfí sa takmer určite nachádza na území krajiny a povstalci ho v prípade dolapenia majú právo zabiť. Podľa povstalcom je prítomnosť momentálne unikajúceho vodcu na území Líbye istá na 80 percent. Vzbúrenci údajne miesto jeho úkrytu poznajú, no odmietli prezradiť akékoľvek podrobnosti. "Kaddáfí je teraz na úteku. Máme tušenie, kde by mohol byť," povedal Alí Tarhúní, ktorý má v povstaleckom vedení na starosti rezorty financií a ropného priemyslu. Na otázky týkajúce sa Kaddáfího úkrytu odpovedá, že "uteká z jedného kanála do druhého".
Médiá: 6
Komentáre:
0
Povstalci: Kaddáfího režim do týždňa definitívne padne
Povstalci: Kaddáfího režim do týždňa definitívne padne
31.8.2011
"Kaddáfí - tento hrdlorez, tento vrah vie, že nemá kam ísť," myslí si povstalecký minister financií a ropného priemyslu Alí Tarhúní, podľa ktorého jeho režim definitívne skončí do týždňa. "Skutočne nemám problém počkať ešte týždeň. Čakal som 42 rokov," dodal minister. Povstalecká vláda však stále uprednostňuje mierové riešenie konfliktu a dala v utorok posledným Kaddáfího verným možnosť, aby do soboty zložili zbrane. Dodal tiež, že jeden z Kaddáfího synov, nepovedal bližšie ktorý, sa snaží vyjednávať. Ale "tu nie je vlastne o čom vyjednávať," poznamenal.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Povstalci: Občianska vojna v Líbyi si vyžiadala 50-tisíc životov
Povstalci: Občianska vojna v Líbyi si vyžiadala 50-tisíc životov
31.8.2011
Počas šiestich mesiacov povstania proti režimu dlhoročného diktátora Muammara Kaddáfího zahynuli v Líbyi desaťtisíce ľudí. Plukovník Hišám Buhagiar, veliteľ povstaleckých jednotiek uviedol, že "od začiatku povstania bolo zabitých približne 50-tisíc ľudí". V súčasnosti v krajine stále prebiehajú boje, a to i napriek tomu, že hlavné mesto je už v rukách rebelov. Tí dali Kaddáfího silám ultimátum na zloženie zbraní do soboty. V opačnom prípade chcú posilniť ofenzívu. V Líbyi sa po občianskej vojne začne opäť ťažba ropy, ktorá sa údajne uskutoční v priebehu niekoľkých týždňov. Po začatí ťažby potom potrvá menej než 15 mesiacov, kým sa dosiahne plná produkcia.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Rebeli žiadajú Alžírsko o vydanie Kaddáfíovcov do Líbye
Rebeli žiadajú Alžírsko o vydanie Kaddáfíovcov do Líbye
30.8.2011
Kaddáfího manželka Safíju, dcéru Ajšu a synov Hannibala a Muhammada v sprievode svojich detí prijalo Alžírsko na svojom území z "výlučne humanitárnych dôvodov". Vyhlásil to hovorca alžírskeho ministerstva zahraničných vecí. "Boli by sme radi, keby sa tieto osoby vrátili," reagoval hovorca líbyjského povstaleckého vedenia Mahmúd Šammám, ktorý zároveň ubezpečil, že "Kaddáfího a členov jeho rodiny v prípade zadržania čaká "spravodlivý súd". Líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího naposledy videli smerovať z Tripolisu na juh v piatok po tom, čo v hlavnom meste absolvoval niekoľko stretnutí. Pre televíziu Sky News to povedal osobný strážca Kaddáfího syna Chamísa.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Slovensko formálne uznalo povstaleckú vládu v Líbyi
Slovensko formálne uznalo povstaleckú vládu v Líbyi
30.8.2011
Slovensko sa pridalo ku krajinám, ktoré oficiálne uznali povstaleckú Prechodnú národnú radu za zástupcu líbyjského ľudu. "V súvislosti s vývojom situácie, ktorý potvrdil rastúcu úlohu Prechodnej národnej rady Líbye v krajine, dňom 30. augusta 2011 Slovenská republika považuje Prechodnú národnú radu Líbye za jediného legitímneho predstaviteľa krajiny," uvádza sa vo vyhlásení tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí. Rezort diplomacie zároveň vyjadruje hlbokú sústrasť v súvislosti s veľkým počtom civilných obetí počas doterajších ozbrojených zrážok občianskej vojny v krajine.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Rodina Muammara Kaddáfího utiekla do Alžírska
Rodina Muammara Kaddáfího utiekla do Alžírska
30.8.2011
Alžírske ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že manželka líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího Safíja (na obr.), dcéra Ajša a dvaja synovia Hannibal a Muhammad vstúpili včera na územie Alžírska. Rodina dlhoročného vodcu údajne prekročila hranicu o 8:45 miestneho času. Ministerstvo dodalo, že informáciu prináša generálnemu tajomníkovi OSN, predsedovi Bezpečnostnej rady a predsedovi výkonného výboru líbyjskej Dočasnej národnej rady Mahmúdovi Džibrílovi. Alžírska vláda si v doterajšom prístupe ku konfliktu v susednej krajine zachovávala neutralitu. Povstalci ale krajinu obvinili z dlhoročnej podpory Kaddáfího.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Kaddáfí je stále nebezpečný. Povstalci prosia NATO o ochranu
Kaddáfí je stále nebezpečný. Povstalci prosia NATO o ochranu
29.8.2011
Diktátor Muammar Kaddáfí, ktorý sa skrýva na neznámom mieste, stále predstavuje nebezpečenstvo pre Líbyu a svet. Vyhlásil to predseda Prechodnej národnej rady Mustafa Džalíl. Ten zároveň vyzval Severoatlantickú alianciu a jej spojencov, aby vytrvali v podpore povstaleckých akcií proti Kaddáfímu. Prechodná národná rada po líbyjskom vodcovi stále pátra a momentálne sa pokúša dobyť jeho rodné mesto Syrta. Kým povstalecké sily postupne získavajú kontrolu nad Líbyou, Džalíl sa usiluje na medzinárodnom poli o rozšírenie podpory povstalcov. Tú im prejavila najnovšie Česká republika, ktorá uznala líbyjskú povstaleckú Prechodnú národnú radu za jediného legitímneho politického predstaviteľa Líbye.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Povstalci budú s Kaddáfím rokovať, až keď sa vzdá
Povstalci budú s Kaddáfím rokovať, až keď sa vzdá
29.8.2011
Vysoký predstaviteľ Dočasnej národnej rady Alí Tarhúní oznámil, že líbyjskí povstalci nebudú rokovať s Muammarom Kaddáfím, kým sa nevzdá. "S Kaddáfím sa žiadne rokovania neuskutočnia. Keď sa vzdá, potom budeme rokovať a zadržíme ho," uviedol Tarhúní, ktorý má v rade na starosti ropu a finančné záležitosti. Povstalci tak reagovali na vyhlásenia Kaddáfího hovorcu Mússu Ibrahíma. Ten navrhol rokovania s cieľom sformovať s povstalcami prechodnú vládu, pričom by rozhovory viedol Kaddáfího syn Saad. Hovorca tiež oznámil, že Kaddáfí sa nachádza stále v Líbyi. Návrh však prichádza v čase, keď už povstalci kontrolujú väčšinu územia Líbye.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Líbya: Povstalci sa dostali pred Kaddáfího rodné mesto
Líbya: Povstalci sa dostali pred Kaddáfího rodné mesto
28.8.2011
Líbyjskí povstalci sú pripravení vstúpiť do Syrty - rodného mesta líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Urobia tak v prípade, ak zlyhajú doterajšie rokovania o kapitulácii bez použitia zbraní. Podľa veliteľa povstalcov robia rebelom najväčšie obavy Kaddáfího chemické zbrane a rakety s dlhým doletom. Vzbúrenci sa preto snažia dohodnúť so syrtskými kmeňovými náčelníkmi na podmienkach prebratia kontroly v meste. Dobytie mesta by malo v prípade zlyhania rokovaní trvať najmenej desať dní. Líbyjský vodca sa od pádu jeho sídla v Tripolise skrýva aj naďalej na neznámom mieste. Podľa britskej stanice BBC však Kaddáfího hovorca Muá Ibrahim po telefóne ponúkol rokovania a vytvorenie dočasnej vlády.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Vodca povstalcov sľubuje Kaddáfímu spravodlivý súd
Vodca povstalcov sľubuje Kaddáfímu spravodlivý súd
28.8.2011
Líder líbyjských povstalcov Mustafá Abd al-Džalíl na tlačovej konferencii v Bengází oznámil, že Muammarovi Kaddáfímu a predstaviteľom jeho režimu zabezpečí férový súd. "Vyzývame Muammara Kaddáfího a jeho spolupracovníkov, aby sa vzdali, aby sme ich tak mohli chrániť a ušetriť ich ilegálnych popráv," povedal al-Džalíl. Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva v piatok varoval povstaleckú vládu pred zabitím Kaddáfího, pretože popravy bez súdu sú proti princípom právneho štátu. Komisár tak reagoval na vypísanie odmeny na Kaddáfího hlavu vo výške 1,2 milióna eur. Povstalci uviedli, že budú spolupracovať s Medzinárodným trestným súdom (ICC), ale členov Kaddáfího režimu by chceli súdiť sami.
Médiá: 3
Komentáre:
0
V Líbyi sa stále bojuje. Británia vysiela humanitárnu pomoc
V Líbyi sa stále bojuje. Británia vysiela humanitárnu pomoc
28.8.2011
Po skončení hlavných bojov v Tripolise povstalci bojujú o kontrolu nad diaľnicou nachádzajúcou sa medzi hraničným priechodom s Tuniskom a hlavným mestom. Povstalci už údajne kontrolujú väčšinu diaľnice, vojaci verní Kaddáfímu však stále ostreľujú úsek pri meste Zuwára. V krajine sa zhoršuje humanitárna kríza a stále pretrvávajú problémy so zásobovaním. Britská vláda vysiela preto do krajiny naliehavú pomoc, ktorej súčasťou budú chirurgovia, lieky, pomoc pri spájaní rozdelených rodín, potraviny a základné potreby pre približne 690-tisíc ľudí. Časť pomoci sa využije na presun civilistov do bezpečia. Pomoc doručia prostredníctvom Červeného kríža.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Líbya: Kaddáfí chcel zmeniť taliansky ostrov Lampedusa na "peklo"
Líbya: Kaddáfí chcel zmeniť taliansky ostrov Lampedusa na
26.8.2011
Povstalecká Dočasná národná rada zverejnila svoj odhad počtu obetí, ktoré si vyžiadala šesť mesiacov trvajúca občianska vojna zameraná na zvrhnutie líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího. "Nemám konkrétne číslo, ale ozbrojený konflikt si vyžiadal viac než 20 000 mŕtvych," povedal šéf rady Mustafá al-Džalíl. Taliansky minister zahraničia Franco Frattini dnes zase vyhlásil, že jeho vláda má dôkazy o tom, že Kaddáfí plánoval zmeniť ostrov Lampedusa na "peklo" tým, že tam loďami poslal tisíce afrických migrantov. Líbya sa tak chcela údajne Rímu pomstiť za uznanie povstaleckej vlády a za účasť na misii NATO v Líbyi. "Máme hrozné informácie a čoskoro ich zverejníme," vyhlásil Frattini.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Líbyjský vodca Kaddáfí bol "posadnutý" Condoleezzou Riceovou
Líbyjský vodca Kaddáfí bol
26.8.2011
Medzi predmetmi, ktoré líbyjskí povstalci našli pri rabovaní sídla Muammara Kaddáfího v Tripolise, bol aj album s množstvom fotografií bývalej americkej ministerky zahraničných vecí Condoleezzy Riceovej. Nález však nemusí byť až taký prekvapujúci, líbyjský vodca sa totiž v minulosti netajil svojím obdivom k Riceovej. "Obdivujem ju a som veľmi hrdý, ako sa oprie a dáva príkazy arabským lídrom. ... Leezza, Leezza, Leezza. ... Veľmi ju milujem. Obdivujem ju a som na ňu hrdý, lebo je čierna žena pochádzajúca z Afriky," uviedol Kaddáfí v rozhovore pre televíziu al-Džazíra v roku 2007. Keď sa s ňou o rok neskôr stretol, okrem iného jej podaroval aj diamantový prsteň.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Kaddáfí vyzýva na boj, miesto jeho pobytu je stále neznáme
Kaddáfí vyzýva na boj, miesto jeho pobytu je stále neznáme
26.8.2011
Muammar Kaddáfí včera vyzval prostredníctvom zvukovej nahrávky na ozbrojený boj s cieľom poraziť nepriateľov a oslobodiť Tripolis. "Musíme odolať týmto nepriateľským krysám, ktoré budú porazené vďaka ozbrojenému boju. Opustite svoje domovy a osloboďte Tripolis," nabádal diktátor. Kaddáfí do boja proti povstalcom zároveň vyzýval aj deti a ženy. Jedná sa pritom už o tretiu správu Kaddáfího, odkedy sa povstalci v utorok zmocnili Tripolisu. Zvukovú nahrávku odvysielala satelitná televízia al-Urúba so sídlom v Sýrii. Kaddáfí sa neukázal na verejnosti už celé týždne a miesto jeho pobytu je neznáme. Hľadať ho pomáha aj Severoatlantická aliancia, pričom je za jeho vypátranie podľa niektorých zdrojov stanovená odmena dva milióny dolárov.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Kolotoče či zoo, Kaddáfího sídlo pripomínalo Jacksonov Neverland
Kolotoče či zoo, Kaddáfího sídlo pripomínalo Jacksonov Neverland
25.8.2011
Po utorňajšom dobytí hlavného sídla líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího sa povstalcom, novinárom i bežným občanom prvýkrát naskytla možnosť zblízka si obzrieť tento prísne strážený komplex v Tripolise. Ten podľa zahraničných novinárov až nápadne pripomínal farmu Michaela Jacksona "Neverland". Ukrývala sa tam malá zoologická záhrada či dokonca zábavný park. Nechýbali ani bazény, luxusný starožitný nábytok a cenné obrazy. Dobytie sídla nenávideného diktátora však pre rebelov nemalo len symbolický význam, zároveň to pre nich bola šanca na prilepšenie si. Povstalci totiž odniesli z komplexu takmer všetko, čo mohlo mať nejakú hodnotu.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Za Kaddáfího hlavu ponúkajú povstalci miliónovú odmenu
Za Kaddáfího hlavu ponúkajú povstalci miliónovú odmenu
25.8.2011
Šéf líbyjskej Dočasnej národnej rady včera oznámil, že povstalci po dobytí Tripolisu vypísali na hlavu Muammara Kaddáfího odmenu 2 milióny líbyjských dinárov (takmer 900-tisíc eur). Lídri líbyjských povstalcov tiež ponúkajú amnestiu komukoľvek z okolia vodcu Muammara Kaddáfího, ak ho táto osoba zabije alebo zajme. Ten sa stále nachádza niekde v Tripolise, pravdepodobne v južnej štvrti. Podľa povstalcov už Kaddáfí stratil kontrolu nad vyše 90 percentami územia krajiny. Streľba v metropole však neutícha i napriek pádu hlavného sídla vodcu Muammara Kaddáfího. V blízkosti medzinárodného letiska v Tripolise vypukli v noci nadnes ťažké boje, pričom došlo aj k nasadeniu rakiet typu Grad, informovali povstalecké zdroje.
Médiá: 9
Komentáre:
1
Líbyjskí rebeli oslobodili zadržaných novinárov. Nikaragua ponúkne Kaddáfímu azyl
Líbyjskí rebeli oslobodili zadržaných novinárov. Nikaragua ponúkne Kaddáfímu azyl
24.8.2011
Kaddáfího jednotky držali v hoteli Rixon v metropole Tripolis asi 35 zahraničných novinárov. Ich 5-dňové zajatie sa skončilo v stredu popoludní, kedy ich oslobodili líbyjskí rebeli. "Nemôžeme z vlastnej vôle opustiť hotel. Muži so zbraňami sa túlajú po chodbách. Medzi novinármi vládne strach a nervozita," zatelefonoval novinár Matthew Price z BBC počas ich väznenia. Nikaragujská vláda v stredu oznámila, že je ochotná poskytnúť azyl líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu, ten však takúto žiadosť zatiaľ nepredložil. Vysvetľuje to tým, že iné krajiny poskytovali Nikaragujcom azyl počas "krvavého režimu Anasatasia Somozu".
Médiá: 11
Komentáre:
0
Povstalci dobyli Kaddáfího sídlo v Tripolise
Povstalci dobyli Kaddáfího sídlo v Tripolise
23.8.2011
Povstalci sú považovaní za víťazov bitky o Tripolis. Veliteľ Abd al-Hakím Bilhadž víťazstvo oznámil v rozhovore pre arabskú televíziu al-Džazíra priamo z obsadenej centrály Kaddáfího režimu v Tripolise. Samotný Kaddáfí a jeho spoločníci podľa neho "utiekli ako krysy". Podľa pozorovateľov povstaleckí bojovníci však v komplexe stále narážajú na odpor. Bilhadž napriek tomu tvrdí, že "boje sa už skončili a povstalci majú pod kontrolou takmer celý objekt." Hovorca povstaleckého velenia v Bengází Ahmad Umar Bání medzitým potvrdil, že bojovníci po obsadení základne a rezidencie nenašli nič, čo by nasvedčovalo prítomnosti Kaddáfího alebo jeho synov.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Povstalci zaútočili na Kaddáfího sídlo v Tripolise
Povstalci zaútočili na Kaddáfího sídlo v Tripolise
23.8.2011
Líbyjskí povstalci bojujúci so silami Muammara Kaddáfího zaútočili dnes na vstupy do jeho opevneného komplexu Báb al-Azízíja v Tripolise a niektorí z nich prenikli cez jednu z vonkajších brán. Vnútri komplexu bolo podľa televízie Al-Arabíja počuť výbuchy. Podľa britskej televízie Sky sa nad komplexom po nálete Severoatlantickej aliancie vznáša dym. NATO však v súčasnosti nevie, kde sa nachádza vodca Muammar Kaddáfí. "Už nie je kľúčovým hráčom," uviedol hovorca aliancie plukovník Roland Lavoie v odpovedi na otázku, či NATO vie, kde je Kaddáfí. Aliancia dnes potvrdila prítomnosť svojich lietadiel nad Tripolisom, ale nepotvrdila ich účasť na útoku na Kaddáfího komplex.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Situácia v Tripolise je pokojnejšia, ale neprehľadná
Situácia v Tripolise je pokojnejšia, ale neprehľadná
23.8.2011
V porovnaní s pondelkovými udalosťami je utorok v Tripolise podstatne pokojnejší. V meste sa síce stále bojuje, ale menej intenzívne. Bližšie informácie o rozložení síl, ani o mieste pobytu a osude vodcu Muammara Kaddáfího nie sú zatiaľ známe. Hovorca NATO Roland Lavoie pre BBC konštatoval, že situácia v Tripolise je neprehľadná a zložitá. "Obe strany si pripisujú víťazstvo, sme bombardovaní množstvom rôznych informácií. Všeobecne by som ale povedal, že Kaddáfího režim prišiel o kontrolu nad metropolou," pripustil Lavoie. Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) plánuje na dnes evakuáciu stoviek zahraničných občanov z Tripolisu prostredníctvom lodí poslaných do prístavu.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Kaddáfího syn Sajf al-Islám je na slobode. Tvrdí, že Tripolis je pod kontrolou režimu
Kaddáfího syn Sajf al-Islám je na slobode. Tvrdí, že Tripolis je pod kontrolou režimu
23.8.2011
Tripolis je stále pod kontrolou režimu Muammara Kaddáfího. V utorok ráno to novinárom povedal jeho syn Sajf al-Islám len krátko po tom, čo povstalci, ale aj Medzinárodný trestný súd oznámili, že Sajf bol v pondelok zadržaný povstalcami. Sajf sa v noci nadnes objavil v hoteli Rixos v hlavnom meste a stretol sa so zahraničnými novinármi. Televízia BBC priniesla zábery, na ktorých bolo Sajfa vidieť v obkľúčení priaznivcov, ako ukazuje víťazné gestá a usmieva sa. Ujsť sa však podarilo ďalšiemu zadržanému synovi Muammara Kaddáfího - Muhamedovi. Sajf Islám je vo všeobecnosti považovaný za Kaddáfího nástupcu. Doposiaľ stále nie je jasné, kde sa líbyjský vodca nachádza. Vládne jednotky naďalej chránili jeho sídlo v centre Tripolisu a odolávali útokom povstalcov.
Médiá: 10
Komentáre:
0
Kontaktná skupina bude rokovať o pomoci líbyjským povstalcom
Kontaktná skupina bude rokovať o pomoci líbyjským povstalcom
23.8.2011
Po úspešnom vstupe povstalcov do Tripolisu, sa Francúzsko rozhodlo hosťovať summit medzinárodnej kontaktnej skupiny koordinujúcej operáciu v Líbyi. "Stretnutie na najvyššej úrovni by malo pripraviť akčný plán spolu s líbyjskými úradmi," povedal francúzsky minister zahraničia Alain Juppe. Kontaktná skupiny tak pomôže podľa neho naplánovať ďalší postup medzinárodného spoločenstva vo vojnou zmietanej krajine. Zároveň vyzval Kaddáfího ostávajúcich stúpencov, aby zložili zbrane, a varoval ich, že dni režimu sú zrátané. Britský diplomat Alistair Brut zdôraznil, že NATO bude aj po páde Tripolisu naďalej ochraňovať líbyjských civilistov pred útokmi Kaddáfího jednotiek.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Kaddáfí vyzval svojich stúpencov z celej krajiny na pomoc Tripolisu
Kaddáfí vyzval svojich stúpencov z celej krajiny na pomoc Tripolisu
22.8.2011
Líbyjský diktátor Muammar Kaddáfí včera vyhlásil, že zostane v hlavnom meste Tripolis "až do konca". Zároveň vyzval Líbyjčanov, aby mu prišli pomôcť oslobodiť Tripolis od povstalcov, ktorí voči nemu bojujú. Vo zvukovej nahrávke Kaddáfí vyjadril strach, že Tripolis zhorí. Svojim stúpencom tiež ponúkol zbrane, aby mohli bojovať s povstalcami. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy vzdal včera hold líbyjským povstalcom bojujúcim s vládnymi vojakmi, pričom ich ubezpečil, že majú plnú podporu Francúzska v boji za oslobodenie svojej krajiny. Povstalci sa v nedeľu dostali do vzdialenosti 25 kilometrov od západného okraja Tripolisu a vyhlásili, že nadišiel deň D.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Líbya: Občianska vojna sa dostala do poslednej fázy, vypukol boj o Tripolis
Líbya: Občianska vojna sa dostala do poslednej fázy, vypukol boj o Tripolis
21.8.2011
Občianska vojna v Líbyi sa v sobotu večer dostala do záverečnej fázy, keď povstalci prvýkrát zaútočili priamo na Tripolis, ktorý zostáva poslednou baštou režimu na čele s Muammarom Kaddáfím. "Nadišla hodina H. Rebeli v Tripolise povstali," povedal podpredseda Dočasnej národnej rady Abdel Ghoga. Podľa podpredsedu bol tento plán vopred pripravený. Lietadlá NATO zároveň spúšťajú nálety, aby zamestnali Kaddáfího jednotky. "Nasledujúce hodiny budú rozhodujúce. Mnohí z Kaddáfího oddielov a ich velitelia zutekali," dodal Ghoga. Začiatok útoku predznamenala v sobotu aj správa poľského ministerstva zahraničných vecí. To ponúklo poľským občanom, ktorí chcú opustiť líbyjskú metropolu, že môžu odísť v nedeľu na maltskej lodi.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Ak NATO prestane s náletmi, Kaddáfí vraj odíde z krajiny
Ak NATO prestane s náletmi, Kaddáfí vraj odíde z krajiny
19.8.2011
Podľa výsledkov utajovaných pondelkových rokovaní medzi zástupcami Kaddáfího vlády a predstaviteľmi povstalcov odovzdá Muammar Kaddáfí už čoskoro moc do rúk ministra spravodlivosti a odíde do exilu vo Venezuele. Informáciu zverejnila spravodajská stanica Al Bawaba. Kaddáfí tak má údajne odísť z krajiny pod podmienkou, že NATO ihneď skončí s náletmi. Podľa nemenovaného zdroja je už lietadlo pre Kaddáfího a jeho rodinu pripravené na odlet do Venezuely. Hlavným dôvodom odchodu je zlý zdravotný stav líbyjského vodcu, ktorý si vyžaduje liečenie v zahraničí. O jeho odchode z Líbye sa mal jeho osobný lekár údajne dohodnúť aj s so zástupcami Veľkej Británie a Francúzska.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Líbya: Rebeli obsadili mesto Gharján južne od Tripolisu
Líbya: Rebeli obsadili mesto Gharján južne od Tripolisu
18.8.2011
Reportér agentúry Reuters priamo z obsadeného mesta uviedol, že vzbúrenci dobyli mesto Gharján, ktoré sa nachádza približne 80 kilometrov južne od hlavného mesta Tripolis. Podľa povstaleckých zdrojov sa jednotky verné líbyjskému šéfovi Muammarovi Kaddáfímu z Gharjánu stiahli po niekoľkých dňoch bojov. Na centrálnom námestí viali podľa reportéra povstalecké vlajky a vzbúrenci tam rozmiestnili tanky a protilietadlovú zbraň. Americký minister obrany Leon Panetta včera uviedol, že sily líbyjskej vlády sú už oslabené a dni Kaddáfího sa zdajú byť spočítané. Správy o Kaddáfího oslabení podľa neho potvrdzuje aj odchod líbyjského ministra vnútra Násira Abdalláha k povstalcom.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Kaddáfí chce údajne odísť do exilu v Juhoafrickej republike
Kaddáfí chce údajne odísť do exilu v Juhoafrickej republike
18.8.2011
Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí sa údajne plánuje usadiť v Juhoafrickej republike (JAR). Vo svojom včerajšom vydaní o tom informoval arabský denník Aš-Šark al-Awsát, ktorý vychádza v Londýne. Kaddáfí mal podľa informácií denníka poprosiť juhoafrického prezidenta Jacoba Zumu, aby ho prijal aj s rodinou. Hovorca juhoafrického ministerstva zahraničných vecí však tieto informácie nepotvrdil. Kaddáfí sa vraj chcel spojiť aj s britským ministerstvom zahraničných vecí a spolupracovníkom francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, aby tak získal bezpečné záruky na vycestovanie. Šéf Kaddáfího kancelárie Bašír Sálih nedávno vyhlásil, že Kaddáfí je chorý a krajinu chce opustiť, aby podstúpil liečbu.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Líbyjskí povstalci: Zvíťazíme do troch týždňov
Líbyjskí povstalci: Zvíťazíme do troch týždňov
16.8.2011
Občianska vojna v Líbyi sa podľa vyslanca povstaleckej Dočasnej národnej rady v Paríži Mansúra Sajfa an-Nasr dostáva do rozhodujúcej fázy. Povstalci sú zároveň presvedčení o tom, že konečné víťazstvo nad režimom Muammara Kaddáfího budú môcť vyhlásiť za menej než tri týždne. Protivládnym silám sa totiž podarilo dobyť strategický prístav Závija považovaný za poslednú väčšiu prekážku pred útokom na samotný Tripolis. "Vstupujeme do rozhodujúcej fázy a čoskoro oslobodíme celú južnú Líbyu. Dúfame, že konečné víťazstvo oslávime súčasne s koncom ramadánu," povedal doslova vyslanec. Záver moslimského pôstneho mesiaca podľa gregoriánskeho kalendára tento rok pripadá na 29. augusta.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Kaddáfího sily použili proti povstalcom prvýkrát raketu Scud
Kaddáfího sily použili proti povstalcom prvýkrát raketu Scud
16.8.2011
Líbyjské sily lojálne vodcovi Muammarovi Kaddáfímu po prvý raz v konflikte s povstalcami odpálili taktickú balistickú strelu typu Scud. Tú vyvinul ZSSR počas studenej vojny. Rakety majú dolet niekoľko sto kilometrov a môžu štartovať z odpaľovacích síl alebo z mobilných nosičov. Predstaviteľ americkej armády však informoval, že raketa nikoho nezranila. Dopadla totiž v púšti približne 80 kilometrov od Brigy, strategického prístavného mesta. To je počas bojov medzi povstalcami a vládnymi silami striedavo kontrolované jednou alebo druhou stranou. Útok prišiel v čase postupujúcej ofenzívy povstaleckých síl, ktoré chcú zablokovať hlavné zásobovacie cesty okolo Tripolisu.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Holandská vláda dala Kaddáfího peniaze na lieky pre Líbyjčanov
Holandská vláda dala Kaddáfího peniaze na lieky pre Líbyjčanov
16.8.2011
Holandské ministerstvo zahraničia oznámilo, že vláda uvoľnila 100 miliónov eur zo zmrazených líbyjských účtov Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) na lieky pre Líbyjčanov. "Na žiadosť WHO bolo rozmrazených 100 miliónov eur z líbyjských účtov," uviedol hovorca ministerstva Ward Bezemer. Zároveň však dodal, že sa jedná len o časť sumy, ktorú holandská vláda zaistila. V marci totiž zmrazila líbyjské účty v celkovej hodnote 3,1 miliardy eur. Poskytnuté peniaze sú určené najmä na kúpu liekov pre diabetických pacientov, ľudí chorých na srdce ako aj chirurgické potreby. Podľa Bezemera peniaze poputujú do Bengází, Misráty a ďalších miest kontrolovaných povstalcami.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Kaddáfí sa prihovoril k ľudu, rebeli a vláda údajne rokovali
Kaddáfí sa prihovoril k ľudu, rebeli a vláda údajne rokovali
15.8.2011
Vodca Muammar Kaddáfí sa v noci nadnes po dlhšom čase telefonicky prihovoril obyvateľom svojej krajiny. "Počujete ma, aj keď nás ostreľujú. Bombardovanie sa skončí, povstalci skončia, skončia idioti v Perzskom zálive a líbyjský ľud zostane" vyhlásil Kaddáfí. Líbyjský vodca zároveň vyzval obyvateľov, aby boli pripravení bojovať za oslobodenie ich "sladkej krajiny". Príhovor tiež odvysielala líbyjská štátna televízia. Agentúra Reuters ešte pred príhovorom Kaddáfího s odvolaním sa na nemenovaný zdroj oznámila, že povstalci a zástupcovia vlády včera rokovali v hoteli na juhu Tuniska. Kaddáfího vláda správu poprela, povstalci sa k tejto informácii zatiaľ nevyjadrili.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Povstalci zvýšili tlak na Kaddáfího, dobyli mesto Surmán
Povstalci zvýšili tlak na Kaddáfího, dobyli mesto Surmán
15.8.2011
Líbyjským povstalcom sa podľa ich hovorcu včera podarilo dobyť pobrežné mesto Surmán, ležiace okolo 70 kilometrov západne od hlavného mesta Tripolisu. "Revolucionári dnes vstúpili do centra Surmánu. Nad mestom majú teraz plnú kontrolu. Momentálne sa tam nebojuje," uviedol hovorca. Prudké boje včera pokračovali aj v meste Záwíja a Gharján. Problémy pri získavaní kontroly nad strategicky dôležitým mestom Zawíja robia povstalcom hlave ostreľovači na strechách. Pri bojoch o mesto Gharján sa povstalcom podarilo obsadiť 70 percent mesta. Doterajšie boje si však podľa povstaleckého veliteľa Bašíra Ahmada Alího vyžiadali značné straty.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Povstalci v Líbyi zaznamenali úspech, vláda tvrdí opak
Povstalci v Líbyi zaznamenali úspech, vláda tvrdí opak
14.8.2011
Povstalci v Líbyi včera hlásili úspechy na viacerých frontoch v boji proti jednotkám vodcu Muammara Kaddáfího. K prudkým bojom došlo najmä v meste Záwíja na západe Líbye. Podľa reportéra skupina asi 200 povstalcov dosiahla most na juhozápadnom okraji Záwíje a niektorí z nich prenikli aj hlbšie do mesta. Z minaretu tam strhli zelenú vlajku Kaddáfího režimu a vyvesili dve svoje vlajky. Hovorca líbyjskej vlády Músa Ibráhím novinárom v Tripolise boje v oblasti potvrdil. Podľa neho však pokus povstalcov dobyť Záwíju bol odrazený. Dobytie mesta, kde sa nachádza aj ropná rafinéria, by povstalcom pomohlo, keďže Tripolis by sa ocitol v čiastočnom obkľúčení. Bol by totiž odrezaný od hlavnej zásobovacej cesty do Tuniska.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Sarkozy: Francúzsko zostane v Líbyi až do konca
Sarkozy: Francúzsko zostane v Líbyi až do konca
12.8.2011
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy dnes vyhlásil, že jeho krajina bude súčasťou medzinárodnej vojenskej operácie proti líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu "až do konca". Podľa neho nezostáva nič iné, ako "vytrvať do konca misie". "Naše vojenské úsilie, ktoré je jadrom takmer päťmesačnej operácie pod vedením NATO, zostane nemenné," sľúbil Sarkozy v príhovore k vojakom na palube lietadlovej lode Charles de Gaulle. Operácia proti silám diktátora Muammara Kaddáfího, ktorá má mandát OSN, nepostupuje tak rýchlo, ako sa predpokladalo a nákladná misia postupne stráca podporu francúzskej verejnosti.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Líbyjským povstalcom sa podarilo dobyť strategické mesto Briga
Líbyjským povstalcom sa podarilo dobyť strategické mesto Briga
12.8.2011
Po troch týždňoch bojov s jednotkami vernými líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu sa povstalcom podarilo ovládnuť mesto Briga, kde sa nachádza kľúčový ropný terminál. Správu oznámil hovorca povstalcov, bezprostredne ju však nebolo možné overiť. "Briga je oslobodená," uviedol Muhammad al-Ridžálí, ktorý bol s rebelmi v čase, keď prístav ovládli. Iný hovorca rebelov včera informoval, že počas bojov v Brige prišli o život dvaja povstalci, 16 ďalších utrpelo zranenia. Pobrežné mesto bolo v marci krátky čas pod kontrolou rebelov, ale Kaddáfího sily ju onedlho zas dobyli. Občianska vojna v Líbyi je už mesiace v patovej situácii aj napriek leteckým útokom Severoatlantickej aliancie.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Medvedev po piatich mesiacoch podpísal sankcie voči Líbyi
Medvedev po piatich mesiacoch podpísal sankcie voči Líbyi
12.8.2011
Ruský prezident Dmitrij Medvedev podpísal sankcie, ktoré Bezpečnostná rada OSN schválila ešte v marci. Bez vysvetlenia päťmesačného meškanie dnes o podpise informoval Kremeľ. Po schválení rezolúcie o Líbyi muselo Rusko ako člen BR OSN z nej plynúce sankcie podpísať, i keď nebolo viazané žiadnym časovým termínom. Rusi s právom veta totiž rezolúciu o Líbyi nezablokovali, hlasovania sa iba zdržali. Marcové sankcie OSN voči Líbyi zakazujú využívanie vzdušného priestoru líbyjskými strojmi a komerčné lety do africkej krajiny. Sankcie umožňujú zmrazenie účtov líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu a jeho príbuzným a tiež uvaľujú cestovné embargo na jeho družinu.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Líbya: Údajne mŕtveho Kaddáfího syna ukázali v televízii
Líbya: Údajne mŕtveho Kaddáfího syna ukázali v televízii
10.8.2011
Štátna televízia v noci odvysielala zábery syna Muammara Kaddáfího, ktorý je údajne mŕtvy. Podľa líbyjských povstalcov Chámis zahynul pri nočnom nálete Severoatlantickej aliancie na operačné centrum v Zlitáne. Spolu s ním malo zahynúť aj ďalších viac než tridsať ľudí. Toto tvrdenie sa však nedá nezávisle overiť. Povstalci totiž Chámisa vyhlásili za mŕtveho už najmenej dvakrát, naposledy minulý týždeň, čo líbyjský režim hneď poprel. Muža v dôstojníckej uniforme, ktorý vyzerá ako vodcov syn, na záberoch vidno, ako navštevuje zranených vojakov v nemocnici. Chámis, ktorý vedie provládne milície, mal naposledy údajne veliť práve bojom pri Zlitáne. Mesto je považované za Kaddáfího baštu, ktorá bráni povstalcom v postupe na Tripolis.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Pri nálete NATO v Líbyi zahynulo 85 civilistov
Pri nálete NATO v Líbyi zahynulo 85 civilistov
10.8.2011
Podľa informácií spravodajského serveru CNN s odvolaním sa na zdroje líbyjskej vlády, zahynulo včera pri nálete NATO na líbyjské mesto Zlítan 85 civilistov. "Pri intenzívnom vzdušnom útoku NATO na dedinu Madžár bolo minulú noc zmasakrovaných 85 líbyjských civilistov vrátane 33 detí, 20 mužov a 32 žien - a to ešte stále počítame," povedal novinárom hovorca líbyjskej vlády Músá Ibráhím. Podľa hovorcu sa NATO bombardovaním snaží otvoriť cestu líbyjským vzbúrencom do mesta Zlítan. To ovládajú jednotky lojálne líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu. Líbyjská štátna televízia v utorok priniesla zábery zhorených tiel niekoľkých detí, ktoré podľa nej zahynuli pri nálete NATO. Severoatlantická aliancia však obvinenia líbyjskej vlády ihneď poprela.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Televízia ukázala zábery mŕtvych detí v Líbyi. NATO civilné obete popiera
Televízia ukázala zábery mŕtvych detí v Líbyi. NATO civilné obete popiera
9.8.2011
Zábery zhorených tiel niekoľkých detí priniesla dnes líbyjská štátna televízia, pričom uviedla, že zahynuli pri nálete Severoatlantickej aliancie na dedinu, ležiacu zhruba 150 kilometrov východne od hlavného mesta Tripolis. Televízia odvysielala zábery zhorených tiel asi troch detí vo veku do desiatich rokov, ktoré sa nachádzali v nemocnici. Severoatlantická aliancia popiera tvrdenie režimu, že jej nálet pripravil o život 85 dedinčanov. Hovorca operácie NATO v Líbyi Roland Lavoie vyhlásil, že aliancia "nemá dôkazy o civilných obetiach". Zdôraznil, že letectvo NATO bombardovalo legitímne ciele - dve bývalé farmy využívané pre účely Kaddáfího jednotiek.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Šéf líbyjských povstalcov rozpustil dočasnú vládu
Šéf líbyjských povstalcov rozpustil dočasnú vládu
9.8.2011
Líder povstaleckej Dočasnej národnej rady Mustafá Abd al-Džalíl v pondelok rozpustil kabinet a požiadal de facto premiéra Mahmúda Džibríla, aby sformoval novú radu. Tá má ukončiť politickú krízu, ktorú vyvolalo zavraždenie veliteľa povstalcov Abd al-Fatáha Júnisa pred viac než týždňom. Júnis sa k povstalcom pridal vo februári po dlhej službe v radoch armády Muammara Kaddáfího. Za jeho vraždou pravdepodobne stoja sily napojené na vládu v Tripolise. Pri útoku prišli o život aj dvaja generálovi poradcovia. Dočasná národná rada má približne 15 členov, ktorí sú zodpovední za správu povstalcami kontrolovaných oblastí na východe Líbye.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Kaddáfí sa spojil s islamistickými radikálmi
Kaddáfí sa spojil s islamistickými radikálmi
4.8.2011
Syn líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího Sajf Islám ohlásil spojenectvo svojej rodiny s radikálnymi islamistickými povstalcami v záujme vykoreniť sekulárnu opozíciu. Spolu so svojím otcom dlhodobo označoval celú opozíciu za radikálnych extrémistov, teraz však povedal: "Liberáli buď utečú, alebo budú zabití... Urobíme to spolu". Pakt vytvorili po rokovaniach s Alím Sallábím, popredným predstaviteľom líbyjských vzbúrencov a Sajf Islám uviedol, že medzi islamistami a liberálnymi povstalcami v Líbyi existuje hlboký rozkol. Revolúciu v krajine označil režim líbyjského vodcu za sprisahanie zosnované al-Káidou, ktorého cieľom je vyvolať v krajine občiansku vojnu.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Kaddáfí chce zavraždiť svojho bývalého spojenca Berlusconiho
Kaddáfí chce zavraždiť svojho bývalého spojenca Berlusconiho
30.7.2011
Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí sa údajne zaprisahal, že spácha atentát na talianskeho premiéra Silvia Berlusconi. Informuje o tom dnes taliansky denník Corriere della Sera, podľa ktorého nemá isť o smrť politickú ale fyzickú. "Sám seba zaprisahal, že tak urobí," cituje taliansky denník samotného talianskeho premiéra. Taliansko a Líbya sa v minulých rokoch tešili dobrým vzájomným vzťahom a obchodnej spolupráci predovšetkým v energetickej oblasti. V júli však líbyjská vláda deklarovala stratu záujmu o kontrakty s Rímom. Dôvodom je účasť Talianska na vojenskej intervencii NATO v Líbyi, pričom Tripolis poukázal na pakt o neútočení, ktorý Taliani s Líbyjčanmi podpísali iba pred troma rokmi.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Atentátnik z Lockerbie stále žije, v televízii podporil Kaddáfího
Atentátnik z Lockerbie stále žije, v televízii podporil Kaddáfího
27.7.2011
Terorista odsúdený za zorganizovanie bombového útoku na palube lietadla americkej spoločnosti PanAm, ktoré sa zrútilo nad škótskym mestečkom Lockerbie, stále žije. Vyplýva to zo zverejnených záberov líbyjskej štátnej televíznej stanice, na ktorých vidieť, ako sa Abdul Básit al-Mighrahí zúčastňuje na stretnutí s členmi svojho kmeňa. Témou schôdzky bolo vyjadrenie podpory vodcovi Muammarovi Kaddáfímu. Za bombový útok z roku 1988, ktorý si vyžiadal 270 obetí, odsúdili Migrahího v roku 2001 v Škótsku na minimálne 27-ročné väzenie. Prepustili ho však v roku 2009 s tým, že trpí rakovinou a má pred sebou už len tri mesiace života.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Kaddáfí môže zostať v Líbyi, stačí ak odstúpi
Kaddáfí môže zostať v Líbyi, stačí ak odstúpi
26.7.2011
Šéfovia diplomacie Veľkej Británie a Francúzska sa na svojom pondelkovom stretnutí zhodli, že líbyjský vodca Muammar Kaddáfí nemusí opustiť svoju vlasť a postačí ak odstúpi. "Ak by opustil Líbyu, bol by to najlepší spôsob ako líbyjskému ľudu ukázať, že už nemusia žiť v strachu z Kaddáfího," povedal britský minister zahraničných vecí William Hague, dodal však, že je na Líbyjčanoch, ako sa rozhodnú. Zhodne so svojím francúzskym rezortným partnerom Alainom Juppém zároveň tvrdí, že misia Severoatlantickej aliancie je úspešná a bolo správne uskutočniť ju. "Ak by sme pred štyrmi mesiacmi nezasiahli, v Bengází by došlo k masakre, a preto myslím, že môžeme byť hrdí na prijatie odvážneho rozhodnutia," obhajoval vojenskú misiu NATO v Líbyi Juppé.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Letecké sily NATO znovu bombardovali Kaddáfího sídlo
Letecké sily NATO znovu bombardovali Kaddáfího sídlo
24.7.2011
Letecké sily NATO dnes znovu bombardovali štvrť Báb al-Azízíja v Tripolise, sídlo líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Očití svedkovia informovali o explóziách a čiernom dyme, ktorý sa vznášal nad komplexom. Líbyjský vodca v sobotu na zvukovej nahrávke kritizoval ľudové povstania v Egypte a Tunisku, ktoré viedli k zvrhnutiu tamojších prezidentov. Kaddáfí sa zastal bývalého egyptského prezidenta Husního Mubaraka. Líbyjský vládca naznačil, že Egypťania sa unáhlili, keď Mubaraka zvrhli bez jasnej alternatívy. "Husnímu Mubarakovi treba vzdať česť - bolo by lepšie, keby zostal egyptským prezidentom," povedal Kaddáfí.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Líbya: NATO zničilo civilný radar na letisku v Tripolise
Líbya: NATO zničilo civilný radar na letisku v Tripolise
19.7.2011
Severoatlantická aliancia (NATO) vyhlásila, že lietadlá zničili radarovú anténu, ktorú režim Muammara Kaddáfího využíval na vojenské účely. Radar údajne sledoval lietadlá NATO a poskytoval informácie líbyjskej protivzdušnej obrane. Anténu, ktorú predtým používali civilní leteckí dispečeri, teraz slúžila Kaddáfiho jednotkám na kontrolovanie vzdušného priestoru nad Tripolisom. Podľa aliancie, ktorá od začiatku náletov zbombardovala desiatky vojenských radarových zariadení, už nemal radar civilné využitie, keďže bola nad Líbyou vyhlásená bezletová zóna. Z tohto dôvodu bol radar legitímny cieľ.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Rusko odmieta uznať líbyjských povstalcov
Rusko odmieta uznať líbyjských povstalcov
18.7.2011
Rusko uviedlo, že nemieni uznať povstaleckú Dočasnú národnú radu za oficiálneho predstaviteľa Líbye. "Nezdieľame tento postoj z jedného jednoduchého dôvodu - znamená to, že tí, čo deklarovali toto uznanie, stoja len na strane jednej politickej moci v občianskej vojne," oznámil minister zahraničia Sergej Lavrov. Tzv. Kontaktná skupina v piatok totiž uznala povstaleckú Dočasnú národnú radu za legitímnu vládu Líbye. Podľa Lavrova si tak západné a regionálne vlády uznaním povstalcov zvolili stranu v občianskej vojne. Povstalcom sa najnovšie podarilo vyhnať väčšinu vládnych vojakov z ropného mesta Briga, ich úsilie je však marené pozemnými mínami, ktoré umiestnili vojaci lojálni Kaddáfímu vo vyľudnených predmestiach.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Vzdušné sily NATO opäť zaútočili na Tripolis
Vzdušné sily NATO opäť zaútočili na Tripolis
17.7.2011
Severoatlantická aliancia podnikla v noci nadnes ďalšie vzdušné útoky na líbyjské hlavné mesto Tripolis. Podľa štátnej televízie nálety zasiahli civilné a vojenské ciele vo východnej štvrti Tadžúra. Letecké útoky pravdepodobne zasiahli aj objekt s výbušnými materiálmi, po polnoci bolo počuť dunenie, záblesky a výbuchy otriasali mestom ešte najmenej hodinu. Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí včera vyhlásil, že jeho krajina sa nikdy nevzdá a bude čeliť útokom rebelov a leteckej kampani NATO. V sobotu prišlo o život pri útoku na mesto Briga desať povstalcov a 172 ďalších utrpelo zranenia. Vládnym silám sa tak zatiaľ darí zamedziť im v postupe na mesto.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Ak Kaddáfí neodstúpi NATO bude útočiť aj počas ramadánu
Ak Kaddáfí neodstúpi NATO bude útočiť aj počas ramadánu
16.7.2011
Francúzsky minister zahraničných vecí Alain Juppé oznámil na stretnutí v Istanbule, že v prípade, ak Kaddáfí neodstúpi a nevyhlási prímerie, bude vojenská operácia proti jeho režimu pokračovať aj počas moslimského posvätného mesiaca ramadán. Podľa Juppého moslimské krajiny naznačili, že v snahe chrániť civilné obyvateľstvo je prípustné pokračovať v útokoch aj počas tohto mesiaca. O budúcnosti Líbye v Istanbule diskutovala tzv. kontaktná skupina, pre ktorú už Kaddáfího režim nie je legitímnou autoritou. Účastníci schôdzky zároveň odsúhlasili cestovnú mapu pre Líbyu, v rámci ktorej by mal Kaddáfí odovzdať moc a vyhlásiť prímerie. Načrtli tiež plány na prechod Líbye k demokracii.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Chávez vyjadril podporu líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu
Chávez vyjadril podporu líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu
15.7.2011
Venezuelský prezident Hugo Chávez vyjadril počas vládneho zasadnutia podporu Muammarovi Kaddáfímu v boji proti povstalcom, ktorým pomáha Západ. Európskym krajinám zároveň odkázal, aby sa namiesto zasahovania do konfliktu v Líbyi starali o vlastné problémy. Chávez opísal Líbyu ako krajinu slobodných a nespokojných ľudí, zodpovedajúcich sa len samy sebe. Prezident zdôraznil, že najvyšší predstavitelia Francúzska, Británie, Talianska a Španielska sa postavili proti Kaddáfího režimu i napriek tomu, že s ním ešte len pred rokom viedli obchody. "Buď odvážny, Kaddáfí! Buď odvážna, Líbya!," odkázal Chávez svojim spriaznencom. Venezuelská vláda odsudzuje zahraničnú intervenciu Západu v Líbyi ako pokus zmocniť sa tamojšieho ropného bohatstva.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Líbya vyradila Taliansko zo svojho ropného sektora
Líbya vyradila Taliansko zo svojho ropného sektora
15.7.2011
"Talianska vláda musí úplne zabudnúť na líbyjskú ropu a akékoľvek dohody, ktoré sme v minulosti podpísali," povedal líbyjský premiér Bagdádí al-Mahmúdí. Taliansko tak už nebude môcť pre svoju účasť na leteckých útokoch NATO proti režimu Muammara Kaddáfiho investovať do ropného sektora v Líbyi. Ďalších členských krajín NATO sa zákaz netýka, no premiér zdôraznil, krajiny by mali prehodnotili svoju úlohu pri ďalších útokoch. Podľa premiéra je Taliansko prvou odstavenou krajinou preto, lebo Rím v minulosti podpísal s Tripolisom dohodu o priateľstve, ktorá vylučuje akékoľvek agresívne kroky vo vzájomných vzťahoch. Mahmúdy zároveň dodal, že Líbya už rokuje s ruskými, čínskymi a dokonca americkými firmami o prípadných budúcich kontraktoch.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Kaddáfí vyhodí Tripolis do vzduchu, ak ho obsadia povstalci
Kaddáfí vyhodí Tripolis do vzduchu, ak ho obsadia povstalci
14.7.2011
Špeciálny ruský vyslanec v Líbyi Michail Margelov uviedol, že líbyjský líder Muammar Kaddáfí má samovražedný plán, ktorý uskutoční v prípade, že povstalci obsadia Tripolis. "Povedal mi to líbyjský premiér Bagdádí al-Mahmúdí," uviedol Margelov. Ten sa stretol s al-Mahmúdím 16. júna, no s Kaddáfím sa osobne nestretol. Podľa vyslanca má Kaddáfí stále dostatočné zásoby rakiet a výbušnín. Zapojenie západu do líbyjského konfliktu Rusko kritizuje aj naďalej a odmieta sa zúčastniť na tohtotýždňových rokovaniach o Líbyi. Do Tuniska zároveň odlieta delegácia poslancov Európskeho parlamentu, ktorí preskúmajú okrem iného aj životné podmienky líbyjských utečencov.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Vojenské útoky NATO proti Kaddáfího režimu budú pokračovať
Vojenské útoky NATO proti Kaddáfího režimu budú pokračovať
14.7.2011
Severoatlantická aliancia (NATO) v stredu ubezpečila vedenie líbyjských povstalcov, že bude pokračovať vo vojenských útokoch proti režimu diktátora Muammara Kaddáfího. Za hlavný dôvod považuje "neustále ohrozovanie nevinných ľudí vládnymi jednotkami". "Zásahy NATO na ochranu civilistov musia pokračovať," povedal generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen. Ten sa v Bruseli stretol s predsedom povstaleckej Prechodnej národnej rady Mahmúdom Džibrílom. Podľa Rasmussena je potrebné vyriešiť konflikt politicky, pričom riešenie musí vyjsť z Líbye. Generálny tajomník tiež zopakoval predchádzajúce vyhlásenia, že Kaddáfího režim stratil legitimitu.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Líbya: Povstalci rabujú, podpaľujú a bijú civilistov
Líbya: Povstalci rabujú, podpaľujú a bijú civilistov
13.7.2011
Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) dnes uviedla, že povstalci v Líbyi majú na svedomí rabovanie, podpaľačstvo a porušovanie práv civilistov. Týchto skutkov sa mali povstalci dopustiť v júni a júli tohto roku počas ich postupu k hlavnému mestu Tripolis. Organizácia uvádza, že povstalci ničili majetok, podpálili niekoľko domov, vykrádali nemocnice, domy a obchody. Obvinenia by tak mohli poškodiť reputáciu povstalcov, ktorí sa v krajine prezentujú ako ochrancovia ľudských práv. "Povstalecké úrady sú povinné chrániť civilistov a ich majetok, najmä však nemocnice. Musia potrestať zodpovedných za rabovanie a ďalšie zneužívanie," povedal Joe Stork z HRW.
Médiá: 4
Komentáre:
2
Kaddáfí prichádza o ropu aj peniaze
Kaddáfí prichádza o ropu aj peniaze
13.7.2011
Podľa najnovších amerických spravodajských informácií ovládli líbyjskí povstalci väčšiu časť oblastí v pohorí Nafusa na západe krajiny. Odrezali tak vládu Muammara Kaddáfího od prístupu ku kľúčovému ropovodu. Podľa predpokladov začne v hlavnom meste Tripolis dramaticky dochádzať palivo už do jedného mesiaca. Kaddáfímu tiež dochádzajú peniaze, ktoré vypláca svojej armáde a ministrom. V hlavnom meste zároveň prepukajú menšie protesty civilistov. Francúzsky minister zahraničných vecí Alain Juppé včera oznámil, že podľa správ líbyjských vyslancov sa Kaddáfí plánuje vzdať moci.
Médiá: 5
Komentáre:
1
Francúzi zvýšili financie armády pre operáciu v Líbyi
Francúzi zvýšili financie armády pre operáciu v Líbyi
13.7.2011
Poslanci dolnej komory francúzskeho parlamentu jednoznačne zahlasovali v pomere 482 ku 27 za zvýšenie rozpočtových financií armády pre vojenskú operáciu v Líbyi. Armáda tak bude môcť so súhlasom poslancov vo väčšej miere prispieť k snahe NATO zosadiť režim líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Hlasovanie prebehlo takmer po štyroch mesiacoch, odkedy začali francúzske lietadlá bombardovať ciele líbyjskej armády. Premiér Francois Fillon zároveň vyhlásil, že v Líbyi sa črtá politické riešenie situácie a Paríž podporuje sprostredkovateľské úsilie Africkej únie (AÚ) i ruskej diplomacie. "Politické riešenie je čoraz viac nevyhnutné a začína už aj naberať kontúry," uviedol Fillon.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Kaddáfí je vraj pripravený odísť
Kaddáfí je vraj pripravený odísť
12.7.2011
Francúzsky minister zahraničných vecí Alain Juppé oznámil, že Francúzsko je v kontakte s emisármi Muammara Kaddáfího, ktorí tvrdia, že líbyjský vodca je pripravený odísť. Tieto kontakty podľa neho nie je možné označiť za rokovania, keďže účastníci líbyjskej občianskej vojny už boli v kontakte so všetkými ostatnými. Kaddáfího syn Sajf Islám taktiež v rozhovore pre alžírske noviny potvrdil, že režim líbyjského lídra Kaddáfího je v kontakte s francúzskou vládou. Vyslanec líbyjskej vlády sa podľa neho stretol s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym, ktorým mu povedal, že Paríž vytvoril povstaleckú Prechodnú národnú radu a bez francúzskej podpory by neexistovala.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Egyptský súd nariadil zastavenie vysielania 14 líbyjských televízií
Egyptský súd nariadil zastavenie vysielania 14 líbyjských televízií
12.7.2011
Štátny satelitný operátor Nilesat dostal včera nariadenie od egyptského súdu, aby ukončil šírenie vysielania 14 líbyjských televízií. Štátne médiá pod kontrolou Muammara Kaddáfího podľa rozhodnutia zobrazujú opozíciu ako teroristov a zábermi budov zbombardovaných alianciou NATO podporujú vlastenecké nálady. Žalobu podali spoločne líbyjskí občania a egyptskí právnici, podľa ktorých tak televízne stanice podnecujú proti povstalcom. Mocnej mediálnej mašinérii vládneho režimu sa líbyjskí povstalci snažia zabrániť aj tým, že v máji spustili vysielanie vlastnej televíznej stanice.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Kaddáfí opäť pohrozil útokmi na Európu
Kaddáfí opäť pohrozil útokmi na Európu
9.7.2011
Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí v televíznom prejave opäť pohrozil vyslaním stoviek Líbyjčanov na útoky do Európy. Tie by boli odplatou za Severoatlantickou alianciou vedenú vojenskú operáciu v Líbyi. "Stovky Líbyjčanov zomrú ako mučeníci v Európe. Povedal som vám, je to oko za oko a zub za zub. Dáme im však šancu, aby znova prišli k rozumu," vyhlásil Kaddáfí. Na hlavné námestie v Tripolise vyšli zároveň tisíce Líbyjčanov na hromadné modlitby a podporu Kaddáfího. Demonštrácie zároveň ukázali,že Kaddáfí stále dokáže zhromaždiť značnú podporu v líbyjskej metropole.
Médiá: 3
Komentáre:
0
NATO zničilo vyše 600 líbyjských tankov, tvrdí Rasmussen
NATO zničilo vyše 600 líbyjských tankov, tvrdí Rasmussen
7.7.2011
Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen oznámil, že odkedy velenie líbyjskej operácie prevzala aliancia, vojenské lietadlá NATO zasiahli vyše 600 líbyjských tankov a delostreleckých ťažkých zbraní, ako aj takmer 800 muničných skladov a bunkrov. Podľa Rasmussena prinieslo 100 dní trvajúce bombardovanie významné výsledky. "Vývoj udalostí je proti Kaddáfímu - jeho hospodárska sila udržať vojnu sa zmenšuje, jeho generáli a ministri dezertujú, medzinárodné spoločenstvo sa obracia proti nemu... Pre Kaddáfího sa hra skončila," povedal Rasmussen. NATO podľa neho zaznamenalo výrazný úspech, no zdôraznil, že nie je jasné ako ďaleko budú môcť postúpiť.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Líbya: Povstalci odmietli mierový plán Africkej únie
Líbya: Povstalci odmietli mierový plán Africkej únie
4.7.2011
Líbyjskí povstalci odmietli plán Africkej únie, ktorý mal krajine pomôcť opäť nastoliť mier. "Plán odmietame, pretože nepočíta s odchodom Kaddáfího, jeho synov a najbližších spolupracovníkov," vyjadril sa hovorca povstalcov Abdal Háfiz Ghoga. Únia nechala otázku budúcej Kaddáfího roly otvorenú, čo jeho režim privítal. Plán neobsahuje priamu kritiku vodcu, žiada amnestiu za zločiny počas konfliktu a uvoľnenie zablokovaného líbyjského majetku v zahraničí. Kaddáfí už súhlasil, že nebude zasahovať do rokovaní. Únia tiež vyzvala svoje členské štáty, aby ignorovali zatykač na Kaddáfího vydaný Medzinárodným trestným súdom. Ten podľa nich "vážne komplikuje" snahy o nájdenie mierového riešenia konfliktu medzi Kaddáfím a líbyjskými povstalcami.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Turecko sľúbilo líbyjským povstalcom 138 miliónov eur
Turecko sľúbilo líbyjským povstalcom 138 miliónov eur
4.7.2011
Turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu pricestoval do líbyjského mesta Benghází, kde po stretnutí s predstaviteľmi povstalcov vyhlásil, že je najvyšší čas, aby líder Muammar Kaddáfí opustil Líbyu. Turecko zároveň prisľúbilo líbyjským povstalcom pomoc vo výške 200 miliónov dolárov (zhruba 138 miliónov eur). "Treba vyhovieť požiadavkám verejnosti a vykonať reformy. Kaddáfí by mal odísť a Líbya by nemala byť rozdelená," vyhlásil Davutoglu. Turecko malo pred začiatokom povstania tesné hospodárske vzťahy s Líbyou a už v minulosti vyzvalo Kaddáfího, aby odstúpil.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Africká únia: Zatykačom na Kaddáfího sa riadiť nebudeme
Africká únia: Zatykačom na Kaddáfího sa riadiť nebudeme
2.7.2011
Členské štáty Africkej únie (AÚ) sa počas summitu v Rovníkovej Guinei dohodli, že sa nebudú riadiť zatykačom na Muammara Kaddáfího, ktorý na neho vydal Medzinárodný trestný súd (ICC) 27. júna. Podľa AÚ zatykač vážne komplikuje snahy o nájdenie mierového riešenia konfliktu medzi líbyjským vodcom a povstalcami. ICC vydal zatykač na Kaddáfího, jeho syna Sajfa al-Isláma a šéfa spravodajskej služby as-Sanúsího za zločiny proti ľudskosti spáchané na oponentoch Kaddáfího režimu. Spolok 53 štátov sa chce zároveň zhostiť úlohy mediátora, pričom prišiel s ponukou sprostredkovania rozhovorov medzi znepriatelenými stranami.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Kaddáfí hrozí útokmi na Európu
Kaddáfí hrozí útokmi na Európu
2.7.2011
Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí sa vo vopred nahratom televíznom príhovore vyhrážal útokmi na Európu v prípade, že NATO nezastaví letecké útoky na jeho krajinu. "Keď budeme chcieť, pohneme sa na Európu ako kobylky a včely. Radíme vám, aby ste sa stiahli skôr, ako budete čeliť katastrofe," vyhlásil Kaddáfí. Podľa jeho slov by v prípade takéhoto útoku boli legitímnymi cieľmi rodinné domy a úradné budovy rovnako, ako to robí NATO v Líbyi. Kaddáfí tiež odsúdil rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu (ICC), ktorý v pondelok vydal zatykače na neho a jeho syna Sajfa Isláma. Prejav si vypočuli tisícky priaznivcov na hlavnom námestí v Tripolise.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Kaddáfího dcéra: Líbyjskí povstalci rokujú s vládou
Kaddáfího dcéra: Líbyjskí povstalci rokujú s vládou
1.7.2011
Dcéra líbyjského lídra Aíša Kaddáfíová v rozhovore pre francúzsku televíziu France 2 uviedla, že medzi vládou a líbyjskými povstalcami prebiehajú priame aj nepriame rokovania. V rozhovore, ktorý bol nakrútený v tripoliskom hoteli Kaddáfíová vyhlásila, že jej otec je naďalej "silný" a nemôže odisť z krajiny, kde predstavuje "symbolickú postavu". Zároveň dodala, že pre ukončenie prelievania líbyjskej krvi sú ochotní spojiť sa s "diablom - povstaleckou armádou". Kaddáfíová tiež uviedla, že pri náletoch Severoatlantickej aliancie zahynuli jej dcéra i brat.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Francúzsko poskytlo zbrane líbyjským povstalcom
Francúzsko poskytlo zbrane líbyjským povstalcom
30.6.2011
Francúzsko tento mesiac poslalo zbrane líbyjským civilistom, ktorých v pohorí Nafusa obliehali sily Muammara Kaddáfího. Francúzsko zhodilo obkľúčeným civilistom zásoby potravín, vody a liekov. Po zhoršení situácie poslali padákom aj dodávky pušiek, granátov s raketovým pohonom a munície. Od začiatku náletov v tejto severoafrickej krajine neposkytol líbyjským vzbúrencom zbrane údajne žiaden člen NATO. Taliansky minister zahraničných vecí Franco Frattini tvrdí, že rezolúcie OSN o Líbyi nezakazujú poskytovanie zbraní rebelom a je morálne správne pomôcť opozícii.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Líbyjská vláda odmietla zatykač na Muammara Kaddáfího
Líbyjská vláda odmietla zatykač na Muammara Kaddáfího
28.6.2011
Líbyjský minister spravodlivosti Muhammad Kamúdí na tlačovej konferencii v Tripolise oznámil, že zatykač Medzinárodného trestného súdu (ICC) na vodcu Muammara Kaddáfího je z hľadiska líbyjskej vlády neprijateľný. Dôvodom je samotný trestný súd, ktorý nemá podľa Kamúdího žiadnu autoritu. Podľa ministra je ICC nástrojom západného sveta na prenasledovanie vodcov krajín tretieho sveta. Medzinárodný trestný súd so sídlom v Haagu vydal v pondelok zatykač na Kaddáfího, jeho syna Sajfa Isláma a šéfa tajnej služby Abdalláha Sanúsího. Tí čelia obvineniam zo zločinov proti ľudskosti vrátane zabitia stoviek civilistov, ich mučenia a prenasledovania.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Kaddáfí sa údajne priamo nezúčastní mierových rozhovorov
Kaddáfí sa údajne priamo nezúčastní mierových rozhovorov
27.6.2011
Z komuniké, ktoré zverejnila pracovná skupina Africkej únie (AÚ) pre Líbyu vyplýva, že líbyjský vodca Muammar Kaddáfí súhlasil s požiadavkou AÚ, aby nebol účastníkom rokovaní o ukončení konfliktu v krajine. V dokumente sa tiež uvádza, že AÚ toto Kaddáfího rozhodnutie víta. Správu, ktorá by znamenala významný ústupok v postoji líbyjského vedenia, však oficiálne miesta v Líbyi nekomentovali. Líbyjskí povstalci predtým uviedli, že očakávajú od Kaddáfího skorú ponuku na ukončenie štyri mesiace trvajúcich bojov.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Povstalci očakávajú Kaddáfího ponuku na ukončenie bojov
Povstalci očakávajú Kaddáfího ponuku na ukončenie bojov
26.6.2011
Viceprezident líbyjskej povstaleckej Dočasnej národnej rady Abdel Hafiz Ghoga uviedol, že očakávajú od vodcu Muammara Kaddáfího ponuku na ukončenie štyri mesiace trvajúcich bojov. "Očakávame, že ponuku dostaneme veľmi skoro. Kaddáfí už nemôže dýchať," povedal Ghoga. Povstalci sa budú podľa viceprezidenta zaoberať akýmkoľvek návrhom, ak zaručí, že Kaddáfi a jeho režim nezostane pri moci. O situácii v Líbyi dnes rokuje aj osobitný panel Africkej únie pod vedením juhoafrického prezidenta Jacoba Zumu. Ten podporil rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN, zároveň však kritizoval západné krajiny za snahu o zmenu režimu v Líbyi.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Americká snemovňa odmietla intervenciu do Líbye
Americká snemovňa odmietla intervenciu do Líbye
25.6.2011
Americká Snemovňa reprezentantov formálne odmietla udeliť súhlas na vojenskú intervenciu armády USA v Líbyi. Poslanci tak 295 hlasmi proti 123 zamietli návrh, v ktorom by dali prezidentovi Barackovi Obamovi právomoc pokračovať v americkej podpore operácii v Líbyi. Ide tak o prvý prípad od roku 1999, kedy ktorákoľvek z komôr Kongresu USA hlasovala proti americkej vojenskej operácii. Obama však tvrdí, že súhlas amerického zákonodarného zboru nie je potrebný, keďže USA len podporujú NATO. Neskôr však poslanci odmietli zablokovať finančné prostriedky na priame vojenské operácie v Líbyi, čo agentúra označila za víťazstvo prezidenta Baracka Obamu.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Líbya: Povstalci tajne rokujú s protivládnou opozíciou
Líbya: Povstalci tajne rokujú s protivládnou opozíciou
25.6.2011
Člen povstaleckej Prechodnej národnej rady v Benghází prezradil, že povstalci na východe krajiny sú v úzkom kontakte s tajnou sieťou odporcov vodcu Muammara Kaddáfího. Medzi skupinami údajne prebiehajú tajné rokovania o príprave pádu Kaddáfího režimu. Obe strany sa dohovárajú satelitnými telefónmi a cez Skype. Povstalci chcú okrem iného zapojiť tajnú opozíciu v hlavnom meste do svojej širšej stratégie na zvrhnutie Kaddáfího. "Hovoríme každú noc zhruba jednu hodinu. Sieť pokrýva všetky sektory spoločnosti. Hovoria nám, čo si myslia ich priatelia, alebo čo sa hovorí v mešitách a na uliciach," povedal člen národnej rady Alamin Belhaj.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Rasmussen: NATO útoky v Líbyi nezastaví
Rasmussen: NATO útoky v Líbyi nezastaví
23.6.2011
"NATO bude pokračovať vo svojej misii, pretože ak by sme prestali, nespočetní ďalší civilisti by mohli prísť o život," vyhlásil šéf NATO Anders Fogh Rasmussen. Reagoval tak na výzvy talianskeho ministra zahraničných vecí Franca Frattiniho, ktorý NATO vyzval na okamžité zastavenie vojenských akcií v Líbyi, vytvorenie efektívnych humanitárnych koridorov a zahájenie mierových rokovaní. Frattiniho slová obratom odmietlo aj Francúzsko podľa ktorého sa koalícia zhodla na stratégii zvyšovania tlaku na diktátora Muammara Kaddáfího.
Médiá: 3
Komentáre:
2
Líbya: NATO priznalo vinu za smrť civilistov
Líbya: NATO priznalo vinu za smrť civilistov
21.6.2011
Severoatlantická aliancia priznala že jeden z jej vzdušných útokov zasiahol obytnú štvrť v Tripolise a vyžiadal si smrť deviatich civilistov vrátane dvoch novorodencov. Podľa veliteľa operácie v Líbyi generálplukovníka Charlesa Boucharda môže za omyl zlyhanie zameriavacieho systému. Bouchard zároveň zdôraznil, že každá z doteraz 11 500 bojových misií bola precízne naplánovaná, aby nespôsobila civilné obete. Jedna strela však podľa neho minula cieľ. Podľa spravodajcu BBC tak smrť nevinných ľudí opätovne vyvoláva otázku týkajúcu sa oprávnenosti vojenských operácii aliancie v Líbyi, ktoré trvajú od marca.
Médiá: 4
Komentáre:
1
NATO zabilo ďalších civilistov, tvrdí líbyjská vláda
NATO zabilo ďalších civilistov, tvrdí líbyjská vláda
19.6.2011
Líbyjská vláda informovala, že ranný útok vzdušných síl NATO nad obytnou zónou vo východnej časti Tripolisu si vyžiadal životy asi siedmich civilistov. Podľa vlády išlo o zámerný útok na obydlia ľudí, a je to len ďalší dôkaz o "brutalite západu". Predstavitelia líbyjského režimu zároveň umožnili novinárom, aby sa mohli presvedčiť o údajnom výsledku útoku na vlastné oči. Agentúry napísali o zničenej budove, z trosiek ktorej bolo vidno trčať ľudské telo. Ďalších troch mŕtvych vrátane im úrady ukázali v nemocnici. Či išlo o skutočné obete útoku NATO sa zatiaľ nepotvrdilo.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Líbyjský premiér: Kaddáfího režim je v kontakte s povstalcami
Líbyjský premiér: Kaddáfího režim je v kontakte s povstalcami
18.6.2011
Líbyjský premiér Bagdádí al-Mahmúdí oznámil, že režim Muammara Kaddáfího nadviazal kontakt s povstalcami. Al-Mahmúdí uistil, že stretnutia s povstalcami sa uskutočnili v Egypte, Francúzsku, Nórsku a Tunisku. Zároveň oznámil, že môže menovať aj osoby zo strany povstalcov. "Sme si stretnutiami istí a všetko je zaznamenané," povedal premiér. Šéf líbyjskej Dočasnej národnej rady Mahmúd Džibríl pritom v piatok dohady o rokovaniach oboch strán poprel. Reagoval tak na vyjadrenia ruského špeciálneho vyslanca pre Afriku Michajla Margelova, podľa ktorého nadviazala vláda kontakt s povstalcami vo viacerých európskych mestách.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Obama vraj mohol predĺžiť misiu v Líbyi aj bez Kongresu
Obama vraj mohol predĺžiť misiu v Líbyi aj bez Kongresu
18.6.2011
Americký prezident Barack Obama sa rozhodol akceptovať právnu analýzu vysokopostavených členov svojho tímu, podľa ktorých účasť armády USA v Líbyi nemá znaky "nepriateľských akcií" a prezident nepotrebuje súhlas Kongresu. Obama tak odmietol námietky dvoch špičkových právnikov Pentagonu a ministerstva spravodlivosti. Tí uviedli, že aktivity USA v operácii vedenej NATO sú "aktom nepriateľstva" a Obama ich mal v súlade so zákonom z roku 1973 po 20. máji ukončiť, alebo obmedziť. Proti prezidentovmu rozhodnutiu zapojiť armádu USA do vojenských operácií v Líbyi namietalo desať amerických kongresmanov, ktorí podali na Obamu žalobu.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Líbyjskí povstalci odmietli Kaddafího ponuku na voľby
Líbyjskí povstalci odmietli Kaddafího ponuku na voľby
17.6.2011
Povstalci vo východolíbyjskom meste Benghází odmietli ponuku Kaddáfího syna na uskutočnenie volieb, ktoré by sa mali konať do troch mesiacov pod dohľadom medzinárodných pozorovateľov. Americké ministerstvo zahraničných vecí taktiež odmietlo myšlienku zorganizovať voľby a vyhlásilo, že "na to je už trochu neskoro". NATO začalo ďalšiu sériu náletov na Tripolis, pričom zasiahlo ciele v mestskej štvrti al-Firdžán. Útok NATO údajne zasiahol aj povstalecké mesto na východe krajiny a spôsobil zranenia najmenej 16 bojovníkom. Podľa hovorcu povstalcov išlo pravdepodobne o omyl zo strany aliancie.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Kaddáfí by súhlasil s voľbami pod medzinárodným dohľadom
Kaddáfí by súhlasil s voľbami pod medzinárodným dohľadom
17.6.2011
Kaddáfího syn Sajf Islám v rozhovore pre talianske noviny Corriere della Sera uviedol, že líbyjský vodca by súhlasil s voľbami pod medzinárodným dohľadom v prípade, ak by neboli zmanipulované. Podľa Sajfa by sa líbyjské voľby mohli uskutočniť do troch mesiacov, maximálne koncom roka. Za záruku ich transparentnosti by bola považovaná prítomnosť medzinárodných pozorovateľov, napríklad z Európskej únie, Africkej únie, OSN či dokonca NATO. Sajf nepochybuje, že väčšina Líbyjčanov stojí za jeho otcom a povstalcov vidí ako "fanatických islamských fundamentalistov a žoldnierov pracujúcich na príkaz francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho".
Médiá: 6
Komentáre:
0
Kaddáfího režim dostal stovky vstupeniek na olympiádu
Kaddáfího režim dostal stovky vstupeniek na olympiádu
15.6.2011
Režim líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího dostal stovky vstupeniek na letné olympijské hry, ktoré sa budú konať v Londýne v roku 2012. Podľa hovorkyne organizačného výboru londýnskych OH do Líbye poslali vstupenky, ktoré "môžu byť odovzdané športovcom či športových organizáciám". Predsedom Líbyjského olympijského výboru je však Kaddáfího syn Muhammar al-Kaddáfí, ktorý má zakázaný vstup do Británie, a tak sa na otvorení OH nezúčastní. Britské vzdušné sily sa v rámci Severoatlantickej aliancie zúčastňujú na operáciách proti Kaddáfího režimu.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Misiu v Líbyi predĺžila Kanada do septembra
Misiu v Líbyi predĺžila Kanada do septembra
15.6.2011
Kanadskí poslanci predĺžili misiu svojej krajiny v Líbyi takmer jednohlasne. S týmto krokom súhlasili všetci poslanci okrem šéfky Strany zelených Elizabeth Mayovej. Líder opozície Jack Layton zároveň upozornil na to, že jeho Noví demokrati síce nateraz s operáciou súhlasili, no nechcú, aby sa Kanada nechala vtiahnuť do dlhej a drahej vojny. Kanada sa rozhodla predĺžiť svoju účasť na bojoch proti jednotkám vodcu Muammara Kaddáfího len krátko po tom, ako uznala povstalcov za legitímnych zástupcov líbyjského ľudu.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Kaddáfí ukryl rakety v ruinách vzácneho starovekého mesta
Kaddáfí ukryl rakety v ruinách vzácneho starovekého mesta
15.6.2011
Líbyjskí povstalci tvrdia, že vodca Muammar Kaddáfí ukryl päť mobilných odpaľovačov rakiet Grad v archeologickej lokalite Leptis Magna. Tá je zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a jej antické ruiny sú považované za jedny z najlepšie zachovaných v rámci celého Stredomoria. Podľa správ informátorov sú rakety údajne ukryté vo vnútri zachovaných budov v snahe ochrániť ich pred útokmi NATO. Severoatlantická aliancia vyhlásila, že správa povstalcov môže byť pravdivá. Kaddáfího jednotky totiž často ukrývajú vojenský materiál aj v školách a v okolí nemocníc.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Gréci chcú dať Kaddáfímu tajne 20 miliárd dolárov
Gréci chcú dať Kaddáfímu tajne 20 miliárd dolárov
11.6.2011
Podľa tajnej dohody, ktorú líbyjský vodca Muammar Kaddáfi údajne uzavrel s Gréckom, by mu krajina mala poskytnúť 20 miliárd dolárov z jeho zmrazených fondov. Dohoda má naznačiť Kaddáfího záujem o mierové rozhovory, keďže peniaze by mali byť použité na humanitárnu pomoc na oboch stranách občianskej vojny v Líbyi. Tajné stretnutie sa uskutočnilo v Tripolise, Gréci však dohodu zatiaľ nepodpísali, obávajú sa totiž zmarenia snáh západnej koalície o jeho izoláciu. Francúzska vláda Grékov tiež varovala pred ospravedlňovaním Kaddáfího režimu.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Gates: NATO sa mení na "dvojstupňovú alianciu"
Gates: NATO sa mení na
11.6.2011
Odstupujúci americký minister obrany Robert Gates ostro kritizoval členov NATO, ktorí si podľa neho neplnia svoje povinnosti. Gates tvrdí, že sa vytvára "dvojstupňová aliancia," čo je najviac vidieť pri vojenskej operácii v Líbyi. "Niektorí členovia sa špecializujú na mäkké humanitárne, rozvojové, mierové a komunikačné úlohy a iní na vykonávanie tvrdých bojových misií," povedal minister. Nálety začali len pred 11 týždňami a mnohým spojencom už začína dochádzať munícia. Podľa ministra môže za vzniknutú situáciu čiastočne nedostatok vôle, ale hlavne škrty vo vojenských rozpočtoch. Gates zároveň varoval spojencov, že americké politické kruhy už strácajú trpezlivosť s podporou niektorých krajín.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Nórsko v auguste stiahne svoje stíhačky z Líbye
Nórsko v auguste stiahne svoje stíhačky z Líbye
11.6.2011
Nórsko, ktoré poslalo do Líbye šesť stíhačiek sa 1. augusta stiahne zo vzdušnej operácie proti režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. "Vláda sa rozhodla predĺžiť príspevok Nórska so štyrmi stíhačkami do 1. augusta. Po tom sa misia skončí," uviedlo ministerstvo obrany. Dôvodom je obmedzený charakter vzdušných síl, ktorými krajina nemôže prispievať dlhé obdobie. Ostatné zainteresované štáty predlžujú účasť na operácii v Líbyi do konca septembra.
Médiá: 4
Komentáre:
0
NATO: Kaddáfí je vojenský cieľ
NATO: Kaddáfí je vojenský cieľ
10.6.2011
Nemenovaný predstaviteľ Severoatlantickej aliancie (NATO) uviedol, že rezolúcia OSN oprávňuje považovať líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího za legitímny vojenský cieľ. Neodpovedal však na otázku, či je zastrelenie Kaddáfího cieľom vojenských operácií NATO. Z vodcu podľa neho terč robí len fakt, že je súčasťou velenia líbyjskej armády. Vyhlásenie pravdepodobne súvisí so zvyšujúcim sa tlakom NATO na Kaddáfiího jednotky. Minulý týždeň nasadilo NATO do akcie helikoptéry a bombarduje tiež budovy veliteľstva v Tripolise.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Austrália uznala líbyjskú povstaleckú vládu
Austrália uznala líbyjskú povstaleckú vládu
10.6.2011
"Uznávame Dočasnú národnú radu za legitímneho hovorcu líbyjského ľudu," vyhlásil austrálsky minister zahraničných vecí Kevin Rudd. Dočasnú národnú radu už uznalo za oficiálneho reprezentanta Líbye tiež Francúzsko, Taliansko, Katar, Malta, Británia, Španielsko, Gambia a Jordánsko. Ostatné krajiny vrátane Spojených štátov a mnohých členských štátov EÚ s uznaním rady za oficiálneho predstaviteľa Líbye váhajú, no považujú ju za partnera pre dialóg. Krajiny tzv. kontaktnej skupiny pre Líbyu zároveň prisľúbili líbyjským povstalcom podporu viac ako 700 miliónov eur.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Kaddáfiho dcéra podala tresné oznámenie na NATO
Kaddáfiho dcéra podala tresné oznámenie na NATO
8.6.2011
Podľa dcéry líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího Ajše sa Severoatlanticka aliancia dopustila vojnového zločinu, keď v rámci intervencie v Líbyi vedome bombardovala civilný cieľ. Preto na NATO v utorok podala trestné oznámenie. Dokument sa týka útoku v Tripolise z 30. apríla, pri ktorom údajne zahynul Kaddáfího najmladší syn a tri vnúčatá. Podľa Kaddáfíovej sa tam nenachádzalo žiadne "veliteľské stanovište, ani vojenské riadiace centrum". Jej právny zástupca Luc Brossollet tvrdí, že velitelia NATO si tejto skutočnosti boli plne vedomí.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Kaddáfí sa odmieta vzdať, sľubuje boj až do konca
Kaddáfí sa odmieta vzdať, sľubuje boj až do konca
8.6.2011
Kaddáfí vyhlásil svoje rozhodnutie bojovať až do konca. Urobil tak v telefonáte, ktorý v priamom prenose odvysielala štátna televízia v deň, keď lietadlá NATO podnikli doteraz najintenzívnejšie útoky na metropolu Tripolis. "Máme jedinú možnosť: zostaneme v našej krajine, mŕtvi alebo živí. Smrť, víťazstvo, na tom nezáleží, nevzdávame sa," vyhlásil Kaddáfí. Líbyjský líder v závere dodal, že je pripravený vyslať 250 tisíc až 500 tisíc ozbrojených Líbyjčanov, ktorí krajinu vyčistia od povstalcov. V rovnakom čase v Bielom dome americký prezident Barack Obama vyhlásil, že tlak na Kaddáfího sa bude stupňovať, až kým neodstúpi. Podľa Obamu je zvrhnutie Kaddáfího len otázkou času.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Z Kaddáfího armády vraj dezertovalo 120 dôstojníkov
Z Kaddáfího armády vraj dezertovalo 120 dôstojníkov
31.5.2011
Na tlačovej konferencii v priestoroch talianskeho ministerstva zahraničných vecí jeden z bývalých generálov Muammara Kaddáfího oznámil, že z líbyjskej armády dezertovalo 120 dôstojníkov. Tvrdenie sa však zatiaľ nepodarilo overiť z nezávislých zdrojov. Podľa generála prišla líbyjská armáda od začiatku rebélie o 80 percent svojej účinnosti a Kaddáfímu ostalo verných maximálne desať generálov. Na tlačovej konferencii vystúpilo spolu 5 generálov a vyzvali zostávajúcich líbyjských dôstojníkov, aby podporili povstalcov.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Rasmussen: Kaddáfího vláda sa blíži ku koncu
Rasmussen: Kaddáfího vláda sa blíži ku koncu
30.5.2011
Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen oznámil, že operácia Severoatlantickej aliancie v Líbyi dosahuje svoje ciele a vláda líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího sa blíži ku koncu. Podľa Rasmussena je Kaddáfí čoraz viac izolovaný doma a v zahraničí. Líbyjského vodcu zároveň opúšťajú aj jeho najbližší. NATO bude podľa Rasmussena pokračovať v tlaku, pokiaľ sa nezastavia všetky útoky proti civilistom, a pokiaľ Kaddáfí nestiahne všetky svoje sily.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Líbya: Vláda predložila návrh na prímerie
Líbya: Vláda predložila návrh na prímerie
27.5.2011
Španielska vláda dostala správu od líbyjského premiéra al-Mahmúdího, z ktorej vyplýva, že Kaddáfího režim je pripravený nadviazať dialóg s povstalcami, vyhlásiť obojstrannú amnestiu, odškodniť obete konfliktu a pripraviť návrh novej ústavy. Líbyjská vláda zároveň požiadala Organizáciu spojených národov a Africkú úniu, aby stanovili termín začiatku prímeria. Iniciatíva zo strany Tripolisu prichádza po zintenzívnení náletov Severoatlantickej aliancie. Návrh zatiaľ odmietli Spojené štáty a Africká únia, považujú ho za nedôveryhodný.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Líbya: NATO podniklo dosiaľ najväčší útok na Tripolis
Líbya: NATO podniklo dosiaľ najväčší útok na Tripolis
24.5.2011
Vojenské lietadlá NATO opakovane útočili na ciele v líbyjskej metropole Tripolis. Pri viac než 20 náletoch za necelú polhodinu bolo počuť hlasné výbuchy, ktoré otriasali oknami. Hovorca líbyjskej vlády novinárom oznámil, že pri náletoch zahynuli najmenej traja ľudia a 150 ďalších osôb utrpelo zranenia. Podľa pozorovateľov išlo o najintenzívnejšie bombardovanie hlavného mesta od spustenia náletov NATO na Kaddáfího sily.
Médiá: 7
Komentáre:
0
Červený kríž sa v Líbyi chystá na dlhodobú vojnu
Červený kríž sa v Líbyi chystá na dlhodobú vojnu
24.5.2011
Medzinárodný výbor Červeného kríža oznámil, že konflikt v Líbyi sa možno predĺži a bude pokračovať aj na budúci rok. V prípade, že sa tak stane, organizácia bude potrebovať ďalších 47 miliónov švajčiarskych frankov (37,8 milióna eur). Výbor očakáva, že pomoc Červeného kríža bude koncom roka 2011 potrebovať približne 850 000 ľudí. Organizácia má zatiaľ v Líbyi 95 zamestnancov, ktorí plnia misiu zameranú na pomoc ľuďom uviaznutým v oblastiach násilia.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Líbya: EÚ otvorila v povstaleckom meste diplomatickú misiu
Líbya: EÚ otvorila v povstaleckom meste diplomatickú misiu
23.5.2011
Prvú kanceláriu diplomatických zborov Európskej únie v povstaleckom meste Bengázi prišla slávnostne otvoriť vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová. Tá bude zatiaľ sídliť v hoteli, kde má svoje centrum aj líbyjská opozičná Dočasná národná rada. Organizáciu už uznalo za oficiálneho reprezentanta Líbye Francúzsko, Taliansko, Katar a Gambia. Ostatné štáty EÚ a USA s uznaním organizácie váhajú, no považujú ju za svojho partnera pre dialóg. Ashtonová vyhlásila, že EÚ plánuje byť v povstaleckom meste prítomná dlhodobo.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Líbya: Dav zaútočil na autobus so zahraničnými novinármi
Líbya: Dav zaútočil na autobus so zahraničnými novinármi
22.5.2011
K incidentu došlo, keď hotelový autobus, vezúci novinárov do susedného Tuniska, uviazol v dlhej kolóne áut pred čerpacou stanicou v meste Záwíja. Rozhnevaný dav rozrezal pneumatiky na autobuse, vykopol dvere a dostal sa dnu. Dvaja útočníci mali strelné zbrane a ďalší mal pri sebe nôž. Novinár BBC, člen ochranky a vojak NATO sa postavili výtržníkom do cesty, pravdepodobne tak zabránili hroziacemu krviprelievaniu. Vojakovi sa podarilo rozohnať dav streľbou do vzduchu. Hnev bežných Líbyjčanov vyvoláva najmä nedostatok pohonných hmôt, ako aj dva mesiace trvajúce letecké útoky NATO.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Kaddáfího manželka a dcéra sú údajne v Poľsku
Kaddáfího manželka a dcéra  sú údajne v Poľsku
20.5.2011
Podľa panarabskej televízie al-Džazíra sa manželka a dcéra líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího po úteku z Líbye údajne uchýlili do Poľska. Poľské ministerstvo sa k tejto informácií odmietlo vyjadriť a diplomatické zdroje ju označili za "vysoko nepravdepodobnú." Al-Džazíra v stredu pôvodne informovala, že Kaddáfího manželka Safíja a jediná dcéra Aiša utiekli z Líbye do susedného Tuniska. Tuniská vláda však dnes poprela, že by sa nachádzali na jej území. Na obe ženy sa vzťahujú sankcie OSN, ktoré im zabraňujú vstúpiť na územie väčšiny krajín sveta.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Severoatlantická aliancia zničila Kaddáfího vojenské lode
Severoatlantická aliancia zničila Kaddáfího vojenské lode
20.5.2011
Lietadlá NATO zničili v noci na piatok osem vojenských lodí armády líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. "Vzhľadom na nárast používania námorných prostriedkov nemalo NATO inú voľbu ako prijať rozhodné opatrenia na ochranu civilného obyvateľstva Líbye a námorných síl NATO," uviedol vo vyhlásení admirál Russell Harding, zástupca veliteľa operácie Zjednotený ochranca. Zničenie lodí líbyjského námorníctva bolo údajne dôležité, pretože plavidlá ohrozujú utečencov, ktorí sa snažia dostať z krajiny, a rovnako aj prísun humanitárnej pomoci do Líbye.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Slovensko vyzýva Kaddáfího, aby sa vzdal moci
Slovensko vyzýva Kaddáfího, aby sa vzdal moci
19.5.2011
Hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Ľuboš Schwarzbacher povedal, že Slovensko vyzýva Muammara Kaddáfího na okamžité zastavenie bojov a vzdanie sa moci. Naša diplomacia zároveň žiada, aby líbyjský vodca bezodkladne stiahol svojich vojakov a umožnil prísun humanitárnej pomoci. Minister Mikuláš Dzurinda už pred časom deklaroval, že Slovensko je pripravené odovzdať Líbyi skúsenosti z demokratizačných procesov, ktorými samo prešlo po nežnej revolúcii v roku 1989.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Kaddáfiho manželka údajne utiekla do Tuniska
Kaddáfiho manželka údajne utiekla do Tuniska
19.5.2011
Arabská televízia al-Džazíra uviedla, že manželka a dcéra líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího utiekli z Líbye do susedného Tuniska. Nemenovaný zdroj tuniského ministerstva obrany tvrdí, že Líbyu opustili už pred niekoľkými dňami. V súčasnosti sa údajne nachádzajú v utečeneckom centre na tuniskom ostrove Džerba...Organizácia Spojených národov vyhlásila, že viac ako dva milióny ľudí potrebujú v dôsledku vojnového konfliktu v Líbyi humanitárnu pomoc. Ľudia nemajú prístup k základným službám a vyčerpali sa zásoby liekov a potravín.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Líbya: Šéf ropnej spoločnosti sa vraj pridal k povstalcom
Líbya: Šéf ropnej spoločnosti sa vraj pridal k povstalcom
17.5.2011
Šéf líbyjskej Národnej ropnej spoločnosti (NOC) Šukrí Ghánim opustil režim Muammara Kaddáfího a pridal sa na stranu povstalcov. Zdroje z povstaleckej Dočasnej národnej rady podľa agentúry Reuters zatiaľ nebolo možné overiť. Stanica al-Džazíra informovala, že Ghánim opustil Kaddáfího režim a odcestoval z Líbye, koncom marca však Ghánim odmietol podobnú správu televízie, podľa ktorej údajne utiekol do Tuniska.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Líbyjskí študenti prišli kvôli Kaddáfímu o štipendiá
Líbyjskí študenti prišli kvôli Kaddáfímu o štipendiá
17.5.2011
Približne 2000 líbyjských študentov, študujúcich na vysokých školách v USA, prišlo o finančnú podporu svojej vlády. Podpora sa zastavila po tom, ako OSN zmrazila zhruba 30 miliárd dolárov na líbyjských zahraničných účtoch. "Je to pre nás všetkých veľký problém, nemáme žiadny spôsob na podporu nášho živobytia," povedal jeden zo študentov. Pomôcť sa im snažia viaceré mimovládne skupiny a organizácie na univerzitách, na ktorých študujú.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Líbya: Trom predstaviteľom hrozia zatykače pre zločiny proti ľudskosti
Líbya: Trom predstaviteľom hrozia zatykače pre zločiny proti ľudskosti
16.5.2011
Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu (ICC) Luis Moreno-Ocampo by mal v pondelok požiadať o vydanie troch zatykačov pre zločiny proti ľudskosti v Líbyi. Neupresnil mená osôb, na ktoré by mali byť vydané. Podľa jeho slov pôjde o osoby najviac zodpovedné za spáchané zločiny. Moreno-Ocampo oznámil už v marci, že ICC vyšetruje líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, troch jeho synov a ďalších predstaviteľov režimu.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Líbya: Pri náletoch NATO zahynulo 9 imámov i hovorca ozbrojených síl
Líbya: Pri náletoch NATO zahynulo 9 imámov i hovorca ozbrojených síl
15.5.2011
Pri nálete NATO na líbyjskú metropolu Tripolis zahynul v budove využívanej tajnou službou hovorca líbyjských ozbrojených síl generál Milád Husajn. Na cintoríne v Tripolise v sobotu pochovali aj deviatich imámov, ktorí zomreli pri nálete NATO vo východnom meste Briga. Šéf britských ozbrojených síl generál David Richards dnes zároveň uviedol, že aliancia by mala autorizovať útoky na infraštruktúru v krajine, aby tak zvýšila tlak na Kaddáfího režim. Podľa neho "takmer nedošlo k žiadnym civilnými obetiam", pretože NATO dôsledne vyberá ciele bombardovania.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Do Líbye pricestuje vyslanec OSN
Do Líbye pricestuje vyslanec OSN
15.5.2011
Návšteva sa uskutoční po nedávnom vyhlásení generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, v ktorom apeloval na líbyjského premiéra, aby okamžite zastavil útoky na civilistov. Zároveň ho požiadal, aby vyzval povstalcov na rokovania o mierovom ukončení ozbrojeného konfliktu. Premiér Baghdádí Alí al-Mahmúdí nakoniec súhlasil s prijatím vyslanca, ktorého do krajiny Pan Ki-mun poslal. Osobitný vyslanec Organizácie Spojených národov pre Líbyu Abd al-Iláh al-Chatíb tak odcestuje do Líbye čo najskôr.
Médiá: 3
Komentáre:
0
USA líbyjských povstalcov oficiálne neuznali
USA líbyjských povstalcov oficiálne neuznali
14.5.2011
Spojené štáty americké považujú členov líbyjskej Dočasnej národnej rady za "legitímnych a vierohodných zástupcov líbyjského ľudu", oficiálne ich však stále neuznali. Podľa hovorcu Jaya Carneyho by bol takýto krok "predčasný". Uviedol to vo vyhlásení po včerajšom stretnutí predstaviteľov administratívy amerického prezidenta Baracka Obamu so zástupcami rady v Bielom dome. Vláda a Kongres USA tiež chce pre povstalcov uvoľniť viac ako 30 miliárd dolárov zo zmrazených účtov predstaviteľov líbyjského režimu.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Kaddáfí je vraj zranený a utiekol z Tripolisu
Kaddáfí je vraj zranený a utiekol z Tripolisu
14.5.2011
Taliansky minister zahraničných vecí Franco Frattini uviedol, že líbyjský vodca Muammar Kaddáfí odišiel z metropoly Tripolis a utrpel zranenia pri náletoch NATO. Minister nemá jednoznačné informácie, no považuje za dôveryhodné vyjadrenie katolíckeho tripoliského biskupa Giovanniho Martinelliho. Hovorca líbyjskej vlády tvrdenia poprel...Vysoký komisár OSN pre utečencov Antonio Guterres uviedol, že líbyjská vláda možno násilím vyháňa zo svojho územia migrantov, aby zaplavili Európu. Niektorí migranti tvrdia, že ich vojaci nútia nastúpiť do člnov a odplávať.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Líbya: Nálet NATO poškodil dôležitý ropovod
Líbya: Nálet NATO poškodil dôležitý ropovod
7.4.2011
Britský nálet zasiahol ropovod spájajúci ropné pole s prístavom Hariga. Kotlina v ktorej sa nachádza obsahuje približne 80 percent známych ložísk krajiny. Pri nálete zahynuli traja ľudia.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Kaddáfí listom žiada Obamu o zastavenie nespravodlivej vojny
Kaddáfí listom žiada Obamu o zastavenie nespravodlivej vojny
6.4.2011
Kaddáfí nalieha na amerického prezidenta, aby zastavil operácie NATO v Líbyi. V liste vyjadruje nádej na ukončenie chybných činov západu. Opätovne tiež podotkol, že povstalci sú členmi teroristickej skupiny al-Káida.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Omyl NATO v Líbyi: 13 mŕtvych protikaddáfíovských povstalcov
Omyl NATO v Líbyi: 13 mŕtvych protikaddáfíovských povstalcov
3.4.2011
Lietadlo severoatlantickej aliancie v piatok večer omylom zaútočilo na povstalcov bojujúcich proti silám diktátora Muammara Kaddáfího. 13 bojovníkov bolo zabitých a 7 zranených. Vodca povstalcov informoval, že medzi obeťami náletu sa nachádzali traja študenti medicíny a vodič sanitky.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Ukrajina pomáha evakuovať cudzincov z Líbye
Ukrajina pomáha evakuovať cudzincov z Líbye
3.4.2011
Vojenská loď má pomôcť pri evakuácii približne 600 Američanov, Ukrajincov, Britov, ako aj občanov iných krajín. Krajinu kvôli prebiehajúcemu vojenskému konfliktu opúšťajú aj tisícky ďalších cudzincov, ktorí boli v Lýbii predovšetkým pracovne.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Britskí vládni predstavitelia rokovali s Kaddáfiho človekom
Britskí vládni predstavitelia rokovali s Kaddáfiho človekom
2.4.2011
Líbya vyslala v uplynulých dňoch poradcu syna Muammara Kaddáfiho, ktorý s britskými predstaviteľmi rokoval o súčasnej situácii v Líbyi. Cieľom návštevy bola údajne snaha zintenzívniť kontakty so západom. Britské ministerstvo zahraničných vecí návštevu Kaddáfiho človeka nepotvrdilo, ale ani nevyvrátilo.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Spravodajské služby CIA a MI6 už operujú v Líbyi, povstalcov zatiaľ nevyzbrojujú
Spravodajské služby CIA a MI6 už operujú v Líbyi, povstalcov zatiaľ nevyzbrojujú
2.4.2011
Prezident Obama schválil zásah americkej tajnej služby CIA už pred dvoma týždňami. Agenti CIA a MI6 pomáhajú povstalcom sledovať Kaddáfiho spojencov a identifikovať jeho jednotky. Spojenci zatiaľ neplánujú vyzbrojovať líbyjských povstalcov, šéf NATO Rasmussen uviedol: "Sme tu na ochranu líbyjského ľudu a nie, aby sme vyzbrojovali povstalcov."
Médiá: 4
Komentáre:
0

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, sk1[at]m5.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk