AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte.
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Zdravotníctvo
Slovenské zdravotníctvo sa v súčasnosti nachádza v hlbokej kríze. Prejavom je plánované zrušenie približne 160 nemocničných oddelení v celej krajine. S transformáciou nemocníc nesúhlasia lekári a ďalší zamestnanci, ktorí momentálne zvažujú hromadné výpovede. Podľa ich slov by k nim mohlo dôjsť už na jeseň. S postupom ministra Ivana Uhliarika nie sú spokojné ani zdravotné sestry. Tie žiadali zvýšenie mzdového ohodnotenia a skorší odchod do dôchodku, vláda však ich požiadavky nesplnila.

Uhliarik neuspel, lekári pokračujú v akcii hromadných výpovedí
Uhliarik neuspel, lekári pokračujú v akcii hromadných výpovedí
6.10.2011
Po niekoľkohodinovom rokovaní medzi odborármi a ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom sa situácia nezmenila. Lekárske odborové združenie (LOZ) tak aj naďalej pokračuje v zbieraní výpovedí. Hlavný problém je v jednej zo štyroch požiadaviek, a to v otázke transformácie nemocníc na akciové spoločnosti. Tú chcú aj naďalej odbory zastaviť. Šéf LOZ Marian Kollár údajne neodchádzal zo stretnutia ani spokojný, no ani nespokojný. "Odchádzame s nejakou nádejou," vyhlásil. Zároveň však vyvrátil správy o sťahovaní výpovedí. Kollár tiež uviedol, že jeho zámerom je rast miezd na 1,5- až 3-násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Uhliarik dáva lekárom ultimátum, tí odchádzajú do zahraničia
Uhliarik dáva lekárom ultimátum, tí odchádzajú do zahraničia
5.10.2011
Minister zdravotníctva Uhliarik nechce prísť o slovenských lekárov, preto s nimi začína vyjednávať. Tvrdí, že ak do konca októbra nestiahnu svoje výpovede, v nemocnici už nemusia nájsť voľné miesto, pretože na ich pozíciu vyhlásia nábor. Každým dňom lekári niektoré z výpovedí stiahnu, iní si stoja za svojim rozhodnutím a už smerujú do zahraničia. Najviac ich láka Morava. Uhliarik napriek masovému odchodu lekárov tvrdí, že zdravotná starostlivosť bude všade zabezpečená v plnej miere. Nahradiť však takmer dva a pol tisíc odborníkov určite nebude pre rezort jednoduché.
Médiá: 5
Komentáre:
11
Slovenskí lekári si už hľadajú prácu za hranicami SME.sk
4.10.2011
Nemocnica v českom Kyjove zaznamenala zvýšený záujem slovenských lekárov o pracovné miesta. "Zatiaľ registrujeme okolo desať ponúk, o vhodných kandidátoch budeme uvažovať," povedal hovorca nemocnice Tomáš Zdechovský...  »
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Mladíka z Košíc nakazili vírusom HIV pri transfúzii
Mladíka z Košíc nakazili vírusom HIV pri transfúzii
2.10.2011
Televízia Markíza vo svojej sobotnej hlavnej spravodajskej relácii informovala o prvom potvrdenom prípade pacienta, ktorý sa nakazil vírusom HIV z krvnej transfúzie priamo počas operácii. Išlo o 17-ročného Filipa z Košíc, ktorý v roku 2007 po ťažkom úraze absolvoval sériu operácií a s krvnými transfúziami. Lekári vtedy mladému mužovi život zachránili, no niekoľko mesiacov po zákrokoch diagnostifikovali vírus HIV. "Som veľmi vďačný doktorom, že ma zachránili, ale dali mi aj ďalšiu ranu, s ktorou musím žiť," povedal Filip v rozhovore pre televíziu. Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach sa bráni, že chybu neurobila a ich postup bol štandardný.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Slováka v Maďarsku zabilo chýbajúce poistenie
Slováka v Maďarsku zabilo chýbajúce poistenie
1.10.2011
Lacnejšie náklady niektorých Slovákov lákajú, aby sa presťahovali iba kúsok za hranice. Dlhodobý pobyt v Maďarsku či Rakúsku, kde sa Slováci väčšinou usadia, však má aj riziká. Slováka žijúceho v Maďarsku zabila možno obyčajná nevoľnosť. Zdravotníci mu nepomohli, pretože si v našej susednej krajine neplatil poistenie. Ani Európsky zdravotný preukaz mu život nezachránil. Slovenské zdravotné poisťovne neraz upozornili, že ani pri dovolenkách nemusí európsky preukaz stačiť na to, aby sa ľudia vyhli dodatočným platbám za prípadnú liečbu. Platí iba pre krátkodobé pobyty.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Prví z lekárov si svoje výpovede rozmysleli. Možno nie poslední
Prví z lekárov si svoje výpovede rozmysleli. Možno nie poslední
1.10.2011
Číslo 2411 už neplatí. Odhodlanosť niektorých lekárov pomaly upadá a svoje výpovede postupne sťahujú späť. Ako prví tak urobili už vo štvrtok dvaja lekári z Fakultnej nemocnice v Nitre. Svoje rozhodnutie prehodnotilo aj desať lekárov z Prešova a ďalší z Bratislavy. K hromadnej výpovedi sa nakoniec nepridala ani skupina 17 lekárov z banskobystrického srdcovo-cievneho ústavu. Napriek tomu len z troch najväčších nemocníc v Bratislave, Košiciach a v Banskej Bytrici podalo výpoveď takmer tisíc lekárov. Ministerstvo zdravotníctva však naďalej trvá na tom, že o pacienta bude náležite postarané.
Médiá: 3
Komentáre:
2
Vo fakultnej nemocnici v Nových Zámkoch podalo výpovede 22 lekárov SME.sk
30.9.2011
K lekárom z Bratislavy alebo Košíc sa svojimi výpoveďami pridali aj lekári z Nových Zámkov...  »
Nemocniciam hrozí kolaps, výpoveď dalo 2411 lekárov
Nemocniciam hrozí kolaps, výpoveď dalo 2411 lekárov
29.9.2011
Vo štvrtok podalo výpoveď až 2411 lekárov z celkovo 34 slovenských nemocníc. Tie majú byť účinné k 1. októbru 2011. "Je to niekde okolo 50 percent z celkového počtu nemocničných lekárov, ktorí poskytujú zdravotnú starostlivosť pri lôžku, pričom v nosných oboroch je to niekde až okolo 70 percent," skonštatoval na tlačovej konferencii šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár, podľa ktorého môže takéto hromadné podanie výpovedí znamenať pre slovenské zdravotníctvo doslova kolaps. "Táto situácia ohľadom výpovedí je už nezvratná. Rozhodli sme sa bojovať a chcem vás ubezpečiť, že budeme bojovať do konca," doplnil Kollár.
Médiá: 4
Komentáre:
3
Na zmenu zdravotnej poisťovne máte len 3 dni TA3
28.9.2011
Ak chcete od budúceho roka zmeniť svoju zdravotnú poisťovňu, ostáva vám len niekoľko dní. Doteraz sa tak rozhodlo viac ako 80 tisíc ľudí...  »
Uhliarik chce robiť v zdravotníctve poriadok, pacient na to nemá doplácať
Uhliarik chce robiť v zdravotníctve poriadok, pacient na to nemá doplácať
28.9.2011
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) aj naďalej verí, že sa s hromadne odchádzajúcimi lekármi dohodne. Tvrdí, že nechce, aby sa rukojemníkmi sporov v zdravotníctve stali pacienti. Spravil aj prvý ústretový krok. Prípadnú privatizáciu nemocnice bude musieť odobriť vláda, ktorá bude aj naďalej vlastniť 100 percent akcií nemocníc, nie iba väčšinu. Tým minister zmenil stanovy, ktoré chystá pre nemocnice transformované na akciovky. Pozmenenú verziu má dnes schváliť vláda. Počet lekárov, ktorí sú pripavení podať výpoveď sa zvýšil už na dvetisíc.
Médiá: 4
Komentáre:
2
Hromadný odchod slovenských lekárov do zahraničia zatiaľ nehrozí
Hromadný odchod slovenských lekárov do zahraničia zatiaľ nehrozí
27.9.2011
Už tento piatok podá vyše 2 000 slovenských lekárov hromadné výpovede. Jednou z najvážnejších hrozieb v súčasnosti ostáva odchod týchto lekárov do zahraničia. Podľa poradcu ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika z KDH Tomáša Szalaya však takýto stav nehrozí. "Lekári veľmi nemajú, kam by išli, lebo tí, ktorí jazyky vedeli, sú už vonku," povedal pre denník SME. Podobne sa vyjadrili aj agentúry, ktoré sa venujú náboru lekárov do zahraničia. Tie nezaznamenali výrazný nárast žiadostí. "Odísť do zahraničia je veľmi veľká obeta. Musíte všetko opustiť," myslí si Michal Boháč z internetového portálu "Lekár v Nemecku".
Médiá: 4
Komentáre:
2
Výpovedí lekárov pribúda, odbory ich majú vyše dvetisíc
Výpovedí lekárov pribúda, odbory ich majú vyše dvetisíc
25.9.2011
Presný počet slovenských lekárov, ktorí sa zapoja do podávania hromadných výpovedí, by mal byť známy do konca budúceho týždňa. Lekárske odborové združenie (LOZ) informovalo o tom, že k sobote 20. septembra eviduje viac ako 2 000 výpovedí z celkového počtu 6 500 lekárov pracujúcich v slovenských nemocniciach. "Reálny termín podania výpovedí je 30. september 2011," uviedlo odborové združenie. "Počty výpovedí, ktoré k nám prišli, sú dôkazom toho, že lekári si uvedomujú vážnosť situácie a napriek vyhrážkam a nátlaku z mnohých strán prejavili svoju vôľu a odhodlanie nefunkčný systém zmeniť," uvádza sa vo vyhlásení LOZ.
Médiá: 5
Komentáre:
0
SLK: Transformácia je tichá forma skrytej privatizácie
SLK: Transformácia je tichá forma skrytej privatizácie
24.9.2011
Šéf Slovenskej lekárskej komory (SLK) Milan Dragula na sobotňajšom sneme kritizoval nedostatok peňazí v zdravotníctve. "V európskych krajinách ide zo zdrojov na zdravotníctvo asi polovica do nemocníc, pričom na Slovensku je to iba 26 percent," skonštatoval Dragula. Dodal, že SLK vidí riešenie situácie v zriadení verejnej zdravotnej pokladne. Podľa Dragulu platy lekárov v nemocniciach, ktoré sa transformujú na akciové spoločnosti, nebudú rásť, ale naopak klesať. "Zariadenia po transformácii budú nútené udržiavať vyrovnané hospodárenie a najjednoduchšie sa im budú znižovať mzdové náklady. Transformácia je tichá forma skrytej privatizácie," vyhlásil prezident SLK.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Uhliarik dáva popradskú nemocnicu za vzor
Uhliarik dáva popradskú nemocnicu za vzor
24.9.2011
Minister zdravotníctva SR Ivan Uhliarik (KDH) v piatok navštívil popradskú nemocnicu, ktorá od roku 2006 funguje ako 100-percentná štátna akciová spoločnosť. "Transformácia nemocníc na akciové spoločnosti je nevyhnutným krokom na zlepšenie dlhodobo neriešenej zložitej situácie v slovenskom zdravotníctve," uviedol počas tlačovej besedy v popradskej nemocnici, ktorú označil za funkčný príklad transformácie. "Netvrdím, že je v nej všetko ideálne, ale faktom zostáva, že odvtedy dokázala vytvoriť zisk na úrovni dvoch miliónov eur, investuje do rekonštrukcií oddelení, zlepšenia zdravotnej starostlivosti a aj do miezd," dodal šéf rezortu zdravotníctva.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Malé nemocnice chcú 2,5 eura za deň hospitalizácie
Malé nemocnice chcú 2,5 eura za deň hospitalizácie
23.9.2011
Za jeden deň hospitalizácie v malej neštátnej nemocnici by pacienti mohli zaplatiť 2,5 eura. O povolenie zaviesť takéto marginálne poplatky požiadala Ministerstvo zdravotníctva SR Asociácia nemocníc Slovenska (ANS). Zavedenie regulačných poplatkov v nemocniciach presadzovala ANS už na jar. Ministerstvo vtedy takýto krok odmietlo. Malé nemocnice chcú zároveň ministerstvo požiadať o odklad platnosti vzniku urgentných príjmov, ktoré majú vzniknúť do konca roka, o jeden rok. "Nie je jednoznačne zadefinované, ako majú vyzerať a ako sa budú financovať," skonštatoval prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Na zmenu zdravotnej poisťovne ostáva niekoľko dní
Na zmenu zdravotnej poisťovne ostáva niekoľko dní
20.9.2011
Poistenci, ktorí nie sú so svojou súčasnou zdravotnou poisťovňou spokojní, majú možnosť prepoistiť sa do konca septembra. Zmena bude platiť od januára budúceho roka. Pre zmenu zdravotnej poisťovne sa vlani rozhodlo 81 108 poistencov. Najviac prihlášok zaznamenala Union zdravotná poisťovňa, nasledovala Dôvera a štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). Naopak, najviac poistencov odišlo z Dôvery. Tlačivo prihlášky možno poslať buď poštou, alebo priniesť osobne do pobočky poisťovne. Niektoré ponúkajú svojim budúcim klientom možnosť vyplniť prihlášku prostredníctvom elektronického tlačiva. Poisťovňa následne tlačivo upraví a pošle svojmu budúcemu klientovi na podpis.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Hromadné výpovede doteraz podpísalo 1 500 lekárov
Hromadné výpovede doteraz podpísalo 1 500 lekárov
14.9.2011
Až 1 500 slovenských lekárov sa už podpísalo pod hromadné výpovede. V stredu o tom informoval šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marián Kollár, podľa ktorého však výpovede zatiaľ neboli podané. "Sme presvedčení, že nás bude podstatne viac," uviedol Kollár. Nepovedal však, kedy budú výpovede reálne podané. Zdravotníci nepodanie výpovedí podmieňujú štyrmi požiadavkami. K nim patrí dodržiavanie zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Odborárov prišiel podporiť aj predseda českého Lekárskeho odborového klubu Martin Engel.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Lieková reforma: Generická preskripcia zabezpečí lacnejšie lieky
Lieková reforma: Generická preskripcia zabezpečí lacnejšie lieky
13.9.2011
Poslanci Národnej rady SR dnes 83 hlasmi schválili novelu zákona o liekoch, ktorá nadobudne účinnosť od decembra. Po novom budú môcť lekári aj naďalej napísať na recept konkrétny názov lieku, zároveň však budú musieť uviesť aj účinnú látku. Povinnosťou lekárnika bude vydať najlacnejší liek. Ministerstvo zdravotníctva od tohto kroku očakáva úsporu pre pacientov takmer 50 miliónov eur na doplatkoch ročne. Lekárne budú môcť dávať zľavy v rámci vernostných systémov. Právna norma okrem toho zakázala lekárovi, lekárnikovi alebo inému zdravotníckemu pracovníkovi zúčastňovať sa na podujatiach, ktoré sú financované, sponzorované alebo inak podporované farmaceutickou firmou.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Štát dá na oddlženie nemocníc 350 miliónov eur
Štát dá na oddlženie nemocníc 350 miliónov eur
8.9.2011
Národná rada SR vo štvrtok hlasmi 77 poslancov schválila sumu 350 miliónov eur, ktoré majú byť použité na oddlžovanie štátnych zdravotníckych zariadení pred ich transformáciou na akciové spoločnosti. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) dnes odmietol kritiku opozície, podľa ktorej predstavuje proces transformácie formu skrytej privatizácie. "Stopercentným vlastníkom budúcich akciových spoločností je štát," vyhlásil Uhliarik. Podľa exministra zdravotníctva Richarda Rašiho (Smer-SD) je snaha transformovať nemocnice riskantná. "Riskantný krok je to aj preto, že nemá dosť peňazí a aj oddlženie neprebehne v takom objeme, v akom prebehnúť má," povedal Raši.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Sestry rokujú s ministrom o platoch
Sestry rokujú s ministrom o platoch
4.9.2011
Zdravotné sestry nie sú spokojné s výhodami, ktoré im priniesol Zákonník práce. Nadčasy a prácu v noci podmieňuje ich súhlasom. Túto možnosť však podľa prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Márie Lévyovej využívať nebudú, lebo by prišli o príplatky a pri dnešných platoch si to nemôžu dovoliť. Plat zdravotnej sestry sa pohybuje od 300 do 900 eur mesačne. Ministerstvo zdravotníctva súhlasí, že je to málo. Sestry tvrdia, že šéf rezortu Ivan Uhliarik (KDH) je ústretovejší a rokovania sa zintenzívnili. Ako sa budú mzdy zvyšovať, na tom sa ešte nedohodli. Komora žiada, aby sa na platoch sestier prejavilo aj dosiahnuté vzdelanie a dĺžka praxe. Sestry dávajú ministrovi čas do konca septembra.
Médiá: 1
Komentáre:
0
V roku 2010 bol nárast doplatkov za lieky najnižší za posledné roky
V roku 2010 bol nárast doplatkov za lieky najnižší za posledné roky
3.9.2011
Nárast doplatkov za lieky bol vlani za posledné roky najnižší. Celkovo ľudia na doplatkoch za lieky minuli 162,4 milióna eur, čo v porovnaní s predchádzajúcim rokom predstavuje 2-percentný nárast. Vyplýva to zo štatistík, ktoré agentúre TASR poskytlo Ministerstvo zdravotníctva SR. Najvýraznejší rast doplatkov za posledných šesť rokov zaznamenali v roku 2006, keď doplatky vzrástli oproti prechádzajúcemu roku až o 30 percent. "Prax ukazuje, že zavedenie doplatku za liek dokáže byť motivujúcim prvkom pre farmaceutický priemysel na zníženie ceny lieku," uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Katarína Zollerová.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Lekársky odborár, ktorý šoféroval opitý, sa stiahol z kampane
Lekársky odborár, ktorý šoféroval opitý, sa stiahol z kampane
3.9.2011
Šéf odborov v bratislavskej nemocnici na Kramároch Roman Procházka odstúpil z aktívnej účasti na kampani Lekárskeho odborového združenia (LOZ) za záchranu slovenského zdravotníctva. Dôvodom je jazda pod vplyvom alkoholu, pri ktorej ho v utorok pristihli policajti. Procházka tesne predtým diskutoval s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom v diskusnej relácii TA3. Svoje konanie ľutuje a považuje za osobné zlyhanie, za ktoré mieni niesť zodpovednosť. "Som presvedčený, že lekári sa postavili za správnu vec a v žiadnom prípade by som nechcel ohroziť úspešnosť tejto aktivity," uviedol Procházka. Kampaň však bude naďalej podporovať.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Zdravotnícky odborár šoféroval opitý
Zdravotnícky odborár šoféroval opitý
31.8.2011
Jeden z členov Lekárskeho odborového združenia, šéf odborov v nemocnici na Kramároch Roman Procházka, jazdil v utorok podgurážený. Informáciu priniesla televízia TA3. Krátko predtým bol hosťom v jej relácii Téma dňa, kde diskutoval s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom (KDH). Procházku zastavila policajná hliadka krátko pred 22:00 na Vajnorskej ulici v Bratislave. Policajti mu namerali približne dve promile alkoholu v dychu. Namieste prišiel o vodičský preukaz a dostal zákaz ďalšej jazdy. Odborársky boss udalosť odmietol komentovať. „Čo vám mám na to povedať. Nebudem sa vyjadrovať,“ povedal Procházka pre TA3.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Lekári upodozrievajú štátnu VšZP z monopolu
Lekári upodozrievajú štátnu VšZP z monopolu
27.8.2011
Slovenská lekárska komora (SLK) podala podnet na Protimonopolný úrad (PMÚ) SR kvôli podozreniam z monopolného správania Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). SLK navrhuje preveriť, či nedošlo k dohode obmedzujúcej súťaž medzi VšZP a poisťovňou Dôvera. K zneužívaniu dominantného postavenia malo dôjsť aj vynucovaním neprimeraných podmienok. Štátna poisťovňa rozposlala viacerým lekárom a zdravotníckym zariadeniam návrhy dodatkov k ich zmluvám. V nich chce dohodnúť odpísanie dlhov za uznané a nezaplatené nadlimitné výkony, ktoré vznikli do konca júna tohto roku. Na otázku koľko prostriedkov chce týmto VšZP ušetriť či čo sa stane, keď poskytovateľ dodatok nepodpíše, však poisťovňa neodpovedala.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Vyše 3 800 lekárov je pripravených dať výpovede
Vyše 3 800 lekárov je pripravených dať výpovede
23.8.2011
Hromadné výpovede podľa vzoru českých kolegov chce podať už 3 827 lekárov z 51 nemocníc na Slovensku. Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár dnes avizoval, že o dva dni pristúpia k reálnemu zbieraniu výpovedí. Lekári vraj výpovede nestiahnu skôr, ako sa naplnia všetky ich požiadavky. Patrí medzi ne dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) si nemyslí, že by slovenskí lekári podali hromadné výpovede. Sú podľa neho dostatočne inteligentní, aby pochopili, že akciové spoločnosti vedia hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom a ponúkajú zamestnancom vyššie priemerné mzdy.
Médiá: 3
Komentáre:
5
Lekári odmietajú slúžiť na pohotovostiach
Lekári odmietajú slúžiť na pohotovostiach
23.8.2011
Lekárska služba prvej pomoci je v niektorých mestách ohrozená. Poskytovatelia lekárom nezaplatili služby od januára minulého roka a zároveň chýbajú uzatvorené zmluvy o výkone. Týka sa to všeobecných lekárov pre dospelých i lekárov pre deti a dorast. Asociácia súkromných lekárov preto poslala otvorený list ministerstvu zdravotníctva, Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou i zdravotným poisťovniam. Situácia je podľa jej šéfa Ladislava Pásztora zlá najmä v Kráľovskom Chlmci, Bánovciach nad Bebravou a v Galante. Problematické sú údajne aj okresy Levice, Trstená či Malacky. Situácia v Kráľovskom Chlmci zašla tak ďaleko, že platobný rozkaz je už na okresnom súde v Trebišove.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Poslanci rokujú s farmafirmami o liekoch
Poslanci rokujú s farmafirmami o liekoch
22.8.2011
O novele zákona o liekoch, ktorá obmedzí zisk farmaceutických firiem a cenu lieku stlačí na úroveň druhej najlacnejšej krajiny v Európskej únii, bude parlament hlasovať na septembrovej schôdzi. Farmaceutický priemysel varuje, že dôsledkom zmeny môže byť nedostatok liekov v lekárňach. Slovenská asociácia farmaceutických spoločností (SAFS) preto v týchto dňoch aktívne rokuje s poslancami. Predseda výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný z SDKÚ potvrdil, že bol opakovane kontaktovaný Asociáciou dodávateľov liekov i združením Genas. Účasť na rokovaniach potvrdil aj podpredseda výboru Richard Raši (Smer). Hovorí, že debatovali „o pripravovaných zmenách a ich rizikách.“ Oslovení poslanci odmietli, že by ich asociácie usmerňovali, ako majú hlasovať. V prípade schválenia by mohla novela platiť už od októbra.
Médiá: 1
Komentáre:
1
Malé nemocnice navrhli pokles miezd, odbory to označili za drzosť
Malé nemocnice navrhli pokles miezd, odbory to označili za drzosť
21.8.2011
Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), ktorá združuje niekoľko desiatok neštátnych nemocníc, navrhla na tohtotýždňovom rokovaní so zdravotníckymi odborármi 5-percentný pokles miezd. Ešte začiatkom roka pritom navrhovali dvojpercentný pokles miezd. Šéf Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay to označil za veľkú drzosť. Odbory požadujú desaťpercentný rast miezd. Mzdy zdravotníkov sa naposledy zvyšovali vlani, ANS však na rozdiel od odborov nepovažovala kolektívnu zmluvu za uzavretú. Po ďalšej sérii rokovaní sa napokon odbory s ANS dohodli na zvýšení základnej zložky mzdy najneskôr od 1. apríla o sumu, akú im umožňuje zvýšenie finančných prostriedkov zo strany poisťovní. Mzdy tak rástli minimálne o 2,5 percenta.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Uhliarik presviedča lekárov, aby nedávali výpovede
Uhliarik presviedča lekárov, aby nedávali výpovede
20.8.2011
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik v piatok vyzval lekárov, aby sa nedali oklamať odborármi a nepodávali hromadné výpovede. Podmienky v nemocniciach, ktoré sa pretransformovali na akciové spoločnosti, sú podľa neho pre nich lepšie. "Chcem odkázať lekárom, ktorí uvažujú nad podaním výpovede, aby sa nedali oklamať, že akciové spoločnosti zhoršia situáciu v zdravotníctve," uviedol minister. Jeho tvrdenie má podporovať príklad šiestich nemocníc, ktoré po transformácii na akciové spoločnosti hospodária vyrovnane. Šéf lekárskeho odborového združenia Marián Kollár však tvrdí, že nevýhodnosť transformácie potvrdzujú viacerí renomovaní primári.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Za petíciou proti transformácii nemocníc vraj nie je Smer
Za petíciou proti transformácii nemocníc vraj nie je Smer
18.8.2011
Petícia občanov proti transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti, ktorá sa začala v priebehu minulého týždňa, nie je platená žiadnou politickou stranou. Člen petičného výboru a novinár Milan Blaha tak reagoval na výzvu ministerstva zdravotníctva, aby výbor zverejnil, kto inicioval vznik petície, kto financuje celú kampaň a kto platí členov petičného výboru. Rezort chcel tiež vedieť, či sa petičný výbor dohodol so stranou Smer. Blaha to považuje za hrubý atak a podozrenie odmieta. Do akcie sa zapojilo aj viacero známych umelcov, medzi inými herečka Soňa Valentová či operný spevák Martin Babjak. Aktivisti zbierajú hlasy pred troma bratislavskými nemocnicami. Do konca septembra plánujú získať 100-tisíc podpisov.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Faktor: Výsledky hospodárenia VšZP sú dobrým signálom pre pacientov i lekárov
Faktor: Výsledky hospodárenia VšZP sú dobrým signálom pre pacientov i lekárov
16.8.2011
Tohtoročné výsledky hospodárenia štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) sú podľa jej šéfa Mariana Faktora dobrou správou pre pacientov, poistencov aj pre lekárov. Kým vlani VšZP vykazovala v priemere stratu asi 10 miliónov eur mesačne, ku koncu júna tohto roka už dosiahla zisk vo výške 4,8 milióna eur. Podľa Faktora je finančná stabilizácia poisťovne nevyhnutným predpokladom na ďalšie skvalitňovanie služieb. VšZP okrem toho, že zlepšila svoju ekonomickú bilanciu, zlepšila aj cash flow a výber poistného. Stabilizačné opatrenia sa realizovali od októbra 2010 do júna tohto roka a týkali sa všetkých oblastí činností poisťovne.
Médiá: 5
Komentáre:
1
Asociácii nemocníc sa nepáči prípadné odpustenie dlhov
Asociácii nemocníc sa nepáči prípadné odpustenie dlhov
16.8.2011
Asociácia nemocníc Slovenska nesúhlasí s odpustením 130-miliónového dlhu nemocníc, nad ktorým uvažuje ministerstvo zdravotníctva. Viceprezident asociácie Peter Ottinger tvrdí, že odpustenie splatenia pôžičky, ktorú štát poskytol 25 zariadeniam ešte v roku 2008 by nebolo správne. "Všetky nemocnice by mali byť postavené na jednu úroveň. Už to, že bola táto výpomoc poskytnutá iba niektorým nemocniciam, bolo nespravodlivé," uviedol Ottinger. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik uvažuje nad odpustením dlhu preto, aby sa nemocnice mohli zmeniť na akciové zariadenia. Donedávna však vyhlasoval, že bude trvať na vrátení peňazí, pretože by to inak nebolo voči ostatným nemocniciam spravodlivé.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Štát dá na oddlžovanie nemocníc asi 350 miliónov eur
Štát dá na oddlžovanie nemocníc asi 350 miliónov eur
15.8.2011
Štát dá na oddlžovanie štátnych zdravotníckych zariadení pred ich transformáciou na akciové spoločnosti pravdepodobne 350 miliónov eur. Vyplýva to z pripomienky ministerstva financií k návrhu ich finančnej stabilizácie z dielne ministerstva zdravotníctva. Zdravotnícke zariadenia mali na konci prvého kvartálu 2011 záväzky po lehote splatnosti vo výške 240 miliónov eur, rovnaký bol aj objem záväzkov v lehote splatnosti. Návrh finančnej stabilizácie uvažuje aj s možnosťou, že by zdravotnícke zariadenia, ktoré sa oddlžovali za bývalej vlády formou návratnej finančnej výpožičky, nemuseli tieto prostriedky vrátiť štátu. Či by sa odpustenie dlhu malo týkať všetkých nemocníc, nie je z materiálu jasné.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Zdravotníctvo si prilepší o 38 mil. eur, zahraničie o 11,2 mil. eur
Zdravotníctvo si prilepší o 38 mil. eur, zahraničie o 11,2 mil. eur
14.8.2011
Ministerstvo zahraničných vecí by si na budúci rok malo prilepšiť. Na výdavky bude mať o 11,2 milióna eur viac, čo je 10,1-percentný nárast oproti tomuto roku. Predpokladá to návrh rozpočtu verejnej správy na rok 2012, ktorý zverejnilo ministerstvo financií. Do zdravotníctva by malo ísť na budúci rok o 38 miliónov eur viac ako tento rok. Kým tento rok oproti roku 2009 vzrástli príjmy rezortu o viac ako dve percentá, v budúcom sa však preň počíta iba s jednopercentným navýšením. Podľa bývalého ministra zdravotníctva Richarda Rašiho je preto navrhované zvýšenie zdrojov do zdravotníctva "smiešne". "Jedno percento je výsmech pre všetkých zdravotníkov aj pacientov," povedal.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Ministerstvo chce umožniť platbu za výber lekára v nemocnici
Ministerstvo chce umožniť platbu za výber lekára v nemocnici
14.8.2011
Od februára budúceho roka plánuje ministerstvo zdravotníctva zaviesť možnosť poplatku za výber ošetrujúceho zdravotníckeho pracovníka v nemocnici. Má ísť o výber takého zdravotníckeho pracovníka, ktorý nie je určený poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Vyplýva to z návrhu novely zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti uhrádzanej na základe verejného zdravotného poistenia, ktorý ministerstvo predložilo do pripomienkového konania. "Nová právna úprava umožní, aby si pacient mohol slobodne vybrať konkrétneho zdravotníckeho pracovníka, teda lekára, sestru či pôrodnú asistentku," uvádza rezort zdravotníctva. Výšku poplatku má schvaľovať samosprávny kraj podľa miesta prevádzkovania zdravotníckeho zariadenia.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Umelci upozorňujú na skrytú privatizáciu zdravotníctva
Umelci upozorňujú na skrytú privatizáciu zdravotníctva
12.8.2011
Proti transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti, ktorá by sa podľa plánov ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) mala realizovať do konca tohto roku, sa rozbehla tento týždeň petícia. Stoja za ňou aj niektorí umelci, ktorí upozorňujú na to, že ide o skrytú privatizáciu zdravotníctva. Podpísali sa pod ňu osobnosti ako herečka Božidara Turzonovová, spisovateľ Peter Jaroš, operný sólisti Ivan Ožvát a Martin Babjak, šéf Matice slovenskej Marián Tkáč či ekonóm Peter Staněk. Novinár Milan Blaha napríklad hovorí o "najväčšom podvode spáchanom na občanoch od čias kupónovej privatizácie". Rezort zdravotníctva dlhodobo tvrdí, že žiadna privatizácia sa konať nebude. "Transformácia nie je privatizácia, je to ozdravenie nemocníc," uviedol Uhliarik.
Médiá: 4
Komentáre:
3
Uhliarik uľahčí vstup novým poisťovniam na trh
Uhliarik uľahčí vstup novým poisťovniam na trh
8.8.2011
Ministerstvo zdravotníctva chce odstrániť diskrimináciu menších zdravotných poisťovní a uľahčiť prípadný vstup nových poisťovní na slovenský trh. Novela zákona o zdravotných poisťovniach od augusta zaviedla naviazanie limitu prevádzkových výdavkov poisťovne na počet poistencov. Menšie zdravotné poisťovne budú môcť zo zdrojov verejného zdravotného poistenia použiť viac prostriedkov na prevádzkové činnosti v porovnaní s poisťovňami s veľkým počtom poistencov. Celkový objem zdrojov, ktoré môžu poisťovne použiť na prevádzkové výdavky dohromady, však zostane na úrovni 3,5 percenta, aby nedošlo k zníženiu objemu zdrojov na nákup zdravotnej starostlivosti.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Elektronické zdravotníctvo dostalo zelenú
Elektronické zdravotníctvo dostalo zelenú
28.7.2011
Ministerstvo zdravotníctva ukončilo prípravnú fázu informatizácie zdravotníctva a štartuje tzv. prvú fázu eHealthu. Projekt má umožniť elektronické predpisovanie liekov či vytvorenie národného zdravotného portálu. Po plnom sprevádzkovaní by mal priniesť úspory 100 miliónov eur ročne. V rámci prípravnej fázy prešiel projekt výraznými zmenami, s cieľom priniesť viac služieb v skoršom čase. Prvé aplikácie budú preto nasadené na celom Slovensku už o jeden a pol roka. Nové vedenie ministerstva ušetrilo pri celkových výdavkoch a za projekt zaplatí 130 miliónov eur namiesto plánovaných 250. Niektorí experti však tvrdia, že nie všetky eHealth služby, napríklad objednávanie sa k lekárovi cez internet, sú potrebné.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Uhliarik: Zdravotníctvo sme zachránili pred kolapsom, teraz ho liečime
Uhliarik: Zdravotníctvo sme zachránili pred kolapsom, teraz ho liečime
22.7.2011
Rok na ministerstve zdravotníctva po nástupe vlády Ivety Radičovej bol podľa šéfa rezortu Ivana Uhliarika (KDH) rokom záchrany systému pred kolapsom. Ako dnes poznamenal na tlačovej konferencii, počas uplynulého obdobia sa diagnostikovali problémy a v súčasnosti je zdravotníctvo v štádiu liečby. Šéf rezortu pripomenul, že v súčasnosti treba dokončiť transformáciu nemocníc, ktorá je podľa jeho slov jediný nástroj, ktorý umožní ich lepšie a transparentnejšie financovanie i hospodárenie. Pripravuje sa tiež zavedenie generickej preskripcie, teda predpisovania liekov na základe účinnej látky. Po realizácii plánovaných krokov sa má zvýšiť kvalita zdravotnej starostlivosti, spokojnosť pacienta aj a podmienky pre zdravotníckych pracovníkov.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Vyše 3 200 lekárov je pripravených podať výpoveď
Vyše 3 200 lekárov je pripravených podať výpoveď
21.7.2011
Viac ako 3 200 lekárov zo 48 nemocníc už podpísalo Deklaráciu o pripravenosti podať výpoveď. Začiatkom augusta sa majú odborári stretnúť s premiérkou Ivetou Radičovou a ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom (KDH). Chcú presadiť svoje štyri požiadavky: dodržiavanie personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému zdravotníctva, zastavenie transformácie nemocníc a zvýšenie platov zdravotníkov. Predseda Lekárskeho odborového združenia Marián Kollár sa obáva, že po transformácii môžu nemocnice skončiť v rukách súkromných investorov. Ministerstvo zdravotníctva s väčšinou požiadaviek súhlasí, dofinancovanie však podľa neho ide ruka v ruke s transformáciou nemocníc.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Poisťovne míňajú podľa lekárov na vlastnú prevádzku priveľa
Poisťovne míňajú podľa lekárov na vlastnú prevádzku priveľa
19.7.2011
Prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula na dnešnej tlačovej besede kritizoval zdravotné poisťovne za to, že na svoju prevádzku dávajú priveľa prostriedkov, ktoré potom chýbajú na poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Poisťovne podľa neho minulý rok zvýšili výdavky na vlastnú správu o takmer 117 percent. Problémom slovenského zdravotníctva vraj nie je neefektivita lekárov či nemocníc, ale poisťovní. „Ak sa takto bude šafáriť s verejnými zdrojmi, nečudujme sa, že je nepokoj na poli poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,“ povedal. Dragula spomenul aj dlhodobo podfinancovanú všeobecnú ambulantnú starostlivosť, ktorá by údajne potrebovala minimálne 70 miliónov eur na pokrytie nákladov.
Médiá: 5
Komentáre:
1
Protesty proti rušeniu oddelení nemocniciam nepomohli
Protesty proti rušeniu oddelení nemocniciam nepomohli
6.7.2011
Aj napriek negatívnej reakcii verejnosti odmieta Všeobecná zdravotná poisťovňa meniť svoje plány na zrušenie 156 oddelení a 3300 lôžok. Nepomohli tak ani protesty, petície, odborné argumenty riaditeľov nemocníc či nesúhlas zástupcov obcí. Jedinými výnimkami sú nemocnice v Snine a Zlatých Moravciach, kde sa podarilo presadiť zachovanie po jednom ohrozenom oddelení. S rozhodnutím poisťovne súhlasí aj ministerstvo zdravotníctva, argumentuje nedostatkom kvalifikovaného personálu. "Všeobecná zdravotná poisťovňa na tlačovej konferencii prezentovala definitívny návrh optimalizácie siete nemocníc s tým, že v 10 až 15 percent prípadov bude ešte rokovať o konkrétnych podmienkach zmluvy," vyjadrila sa hovorkyňa poisťovne Petra Balážová s tým, že žiadne výraznejšie zmeny v pláne nepredpokladajú.
Médiá: 3
Komentáre:
2
Uhliarikove doplnkové zdravotné poistenie sa nepáči SMK
Uhliarikove doplnkové zdravotné poistenie sa nepáči SMK
3.7.2011
Strana maďarskej koalície (SMK) kritizuje plán ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) zaviesť doplnkové poistenie. Podľa SMK nie je jasné, čo bude patriť do základnej lekárskej starostlivosti, ktorú uhradí poisťovňa, a čo sa už bude považovať za nadštandard. „Je tu reálna hrozba, že sociálne odkázaným občanom sa niektoré lekárske úkony stanú nedostupnými, čím budú dotknuté ich práva na bezplatnú lekársku starostlivosť,“ uvádza strana v stanovisku. Zavedenie doplnkového poistenia sa nevidí SMK v čase zadlžovania nemocníc, rušenia oddelení a lôžok, ako aj hrozby hromadných výpovedí nespokojných lekárov a zdravotných sestier.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Slovenská lekárska komora podporila hromadné výpovede
Slovenská lekárska komora podporila hromadné výpovede
27.6.2011
Slovenská lekárska komora považuje požiadavky lekárov za plne oprávnené a rozhodla sa ich podporiť. "SLK podporuje svojich kolegov, ktorí sú pripravení podaním výpovede upozorniť zodpovedné orgány SR, že bez radikálnej nápravy pomerov v slovenskom zdravotníctve nastane jeho totálna devastácia" vyjadrila sa komora v stanovisku z mimoriadneho víkendového zasadnutiu v Martine. Pod Deklaráciu k pripravenosti ukončenia pracovného pomeru sa zatiaľ podpísalo 1 500 lekárov. Odbory požadujú splnenie štyroch požiadaviek - dodržiavanie zákonníka práce, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Sestry nie sú spokojné s vládnym riešením
Sestry nie sú spokojné s vládnym riešením
17.6.2011
Zdravotné sestry a pôrodné asistentky nie sú spokojné s opatreniami vlády, ktoré sú reakciou na ich požiadavky v petícii. Nepozdáva sa im najmä to, že neboli splnené dve základné: zvýšenie mzdového ohodnotenia a skorší odchod do dôchodku. Sestry žiadali minimálnu hodinovú mzdu od 3,5 do 4,5 eur, vláda im ponúkla 3,06 až 3,96 eura. Nárast je podľa sestier nepatrný a nezohľadňuje počet odpracovaných rokov, vzdelanie ani špecializáciu. Poslanci boli postojom sestier rozčarovaní. Predseda zdravotníckeho výboru Viliam Novotný (SDKÚ-DS) ich vyzval, aby k návrhom pristupovali zodpovedne, ak nechcú pracovať za 1,8 eura na hodinu.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Radičová: Ceny liekov budú druhé najnižšie v EÚ
Radičová: Ceny liekov budú druhé najnižšie v EÚ
14.6.2011
Premiérka Iveta Radičová včera odpovedala veľvyslancom siedmich krajín na ich list, v ktorom žiadali o zmeny v pripravovanom zákone o liekoch. Ešte minulý týždeň označila tento list za "čistý lobing, nad rámec diplomacie a politickej slušnosti“. Cieľom pripravenej reformy je podľa premiérky znížiť ceny liekov pre pacientov a ušetrené peniaze použiť na zvyšovanie kvality zdravotnej starostlivosti. Ceny liekov by mali po schválení reformy klesnúť na druhú najnižšiu úroveň v únii. Návrhy zákonov majú zároveň pomôcť odstrániť plytvanie s verejnými zdrojmi, znížiť riziká klientelizmu a konfliktov záujmov pri regulácii a predpisovaní liekov. Premiérka tiež upozornila, že návrhy zákonov prešli štandardným legislatívnym procesom.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Radičová píše pre lieky list ambasádam
Radičová píše pre lieky list ambasádam
11.6.2011
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) pripravuje odpoveď veľvyslancom siedmich krajín, ktorí v jej adresovanom liste vyjadrili znepokojenie, že pri tvorbe zákona o určovaní cien liekov neboli zohľadnené pripomienky všetkých dotknutých strán. Radičová v tom vidí lobing za farmaceutické spoločnosti nad rámec diplomacie a politickej slušnosti. Diplomati a analytici sa líšia v názoroch, či bol postup veľvyslancov štandardný. Niektorí tvrdia, že k diplomacii lobing vlastnej krajiny za jej hospodárske záujmy patrí. Miroslav Lajčák, bývalý minister zahraničných vecí vo vláde Roberta Fica, tiež považuje list za nezvyčajný.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Uhliarik: Farmaceutické firmy myslia len na svoje zisky
Uhliarik: Farmaceutické firmy myslia len na svoje zisky
9.6.2011
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) vyzval farmaceutické firmy, aby v súvislosti s reformou liekovej politiky prestali zavádzať verejnosť a začali myslieť viac na pacientov, ako na svoje zisky. Zároveň vyjadril vieru, že poslanci pri schvaľovaní reformných zákonov nepodľahnú lobingu a tlaku farmafiriem, ktorý mal byť počas prípravy reformy vyvíjaný na neho, ako aj na premiérku Ivetu Radičovú. Ten bol podľa jej slov najväčší, aký za posledné obdobie zažila. Argumenty farmaceutických spoločností proti navrhovaným zmenám označil minister za mýty. Odmietol pritom názor, že generická preskripcia, teda predpisovanie účinnej látky namiesto obchodného názvu lieku, prinesie zmätok, lebo lekári nebudú vedieť, aký liek napokon pacient užíva.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Uhliarik: Neviem si predstaviť, že by pacient fajčil marihuanu
Uhliarik: Neviem si predstaviť, že by pacient fajčil marihuanu
5.6.2011
Používanie marihuany na lekárske účely, ktoré presadzuje strana SaS, si podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) vyžaduje veľkú odbornú diskusiu. V medicíne podľa neho existujú látky, ktoré sa môžu používať ako náhrada marihuany. Uhliarik vidí problém najmä v spôsobe použitia. „Určite si neviem predstaviť, že by pacient, ktorý by to teoreticky potreboval, že by si napríklad zapálil cigaretu.“ Ak by Slovensko použitie marihuany na medicínske účely schválilo, pridalo by sa ku krajinám ako Kanada, Česko či Rakúsko.
Médiá: 3
Komentáre:
2
Radičová robí zdravotným sestrám prvé ústupky
Radičová robí zdravotným sestrám prvé ústupky
3.6.2011
Nespokojné zdravotné sestry rokovali o svojich požiadavkách s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS). Radičová požiada ministra Ivana Uhliarika (KDH), aby prekontroloval personálne normatívy ošetrovateľskej starostlivosti. Premiérka chce na zasadnutí vlády riešiť aj podporu vzdelávania sestier. V otázke stanovenia minimálnej hodinovej mzdy sestrám navrhla garanciu v Zákonníku práce. Nesúhlasné stanovisko vyjadrila Radičová k požiadavke skoršieho odchodu do dôchodku. Ponúkla im však možnosť pracovať menej po dovŕšení istého veku, napríklad päťdesiat rokov. Zároveň by mali isté úľavy na platby v zdravotníctve.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Poplatky za nadštandard vyberá čoraz viac nemocníc
Poplatky za nadštandard vyberá čoraz viac nemocníc
2.6.2011
Od. 1. júna opäť vzrástlo riziko, že pacienti budú v nemocniciach platiť. K výzve Asociácie nemocníc Slovenska zaviesť od júna poplatky za nadštandard sa postupne pridávajú aj ďalšie zdravotnícke zariadenia. Fakultná nemocnica v Nitre napríklad spoplatnila tzv. hodinové zákroky, čiže úkony, ktoré trvajú celú hodinu. Aj keď mnohé nemocnice už peniaze za nadštandard vyberajú, bez požehnania ministerstva zdravotníctva má väčšina zdravotníckych zariadení s vyberaním peňazí za istý druh služieb od pacientov problém. Zákonne totiž stále nie je dané, za čo nemocnice peniaze môžu pýtať, a zo čo už nie.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Celoštátny štrajk zdravotníkov môže byť už 15. júna
Celoštátny štrajk zdravotníkov môže byť už 15. júna
1.6.2011
Pokiaľ vláda do 15. júna negarantuje, že do zadlženého zdravotníctva pôjde viac peňazí, zdravotníci spustia celoštátny štrajk. "Ak sa nesplnia naše požiadavky, pristúpi sa k nátlakovým akciám. To znamená, že všetci na dve hodiny prerušíme prácu," povedal predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay. Po štrajku by podľa jeho slov mali nasledovať hromadné výpovede. Na spoločných krokoch sa tak dohodli zástupcovia lekárov, sestier, zubárov, lekárnikov a ďalších viac než desiatich profesijných organizácií. Do svojich akcií plánujú zapojiť aj občanov. "Ak nebudú splnené naše požiadavky, všetky organizácie začneme informačnú kampaň na zmenu systému zdravotného poistenia," vyjadril sa prezident Lekárskeho odborového združenia Michal Polician.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Uhliarik odvolal riaditeľa najväčšej štátnej nemocnice
Uhliarik odvolal riaditeľa najväčšej štátnej nemocnice
29.5.2011
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) odvolal riaditeľa Univerzitnej nemocnice v Bratislave Jozefa Sabola, ktorého vlani do funkcie sám vymenoval. Dôvodom má byť bližšie nešpecifikovaná strata dôvery. Najväčšia štátna nemocnica tento rok očakáva 62-miliónový dlh. Podľa jej hovorkyne bolo príčinou riaditeľovho odvolania neinformovanie ministra o začatí výberového konania k pripravovanej zmene na akciovú spoločnosť. Sabol nedávno v rozhovore pre denník Sme kritizoval viaceré Uhliarikove rozhodnutia. Jeho možný nástupca zatiaľ nie je známy.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Štát nevie, kde vezme peniaze na oddlženie 40 nemocníc
Štát nevie, kde vezme peniaze na oddlženie 40 nemocníc
14.5.2011
Do konca roka potrebuje ministerstvo financií nájsť takmer 200 miliónov eur, aby oddlžilo 40 nemocníc, ktoré sa majú stať štátnymi akciovými spoločnosťami. Zatiaľ však nevie kde tieto peniaze nájsť a s najväčšou pravdepodobnosťou k úplnému oddlženiu do konca roka ani nedôjde. Kabinet tvrdí, že všetko stihne, podľa exministra zdravotníctva Richarda Rašiho je však hrozba konkurzu týchto nemocníc vysoká.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Prevádzka pohotovostí bude možno kratšia
Prevádzka pohotovostí bude možno kratšia
30.4.2011
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) navrhne skrátiť prevádzku pohotovostí do 22.00h. Problematiku Lekárskej služby prvej pomoci chce riešiť v komplexnej koncepcii zdravotnej starostlivosti. Asociácia súkromných lekárov považuje pripravovaný návrh za prijateľný. Lekári sa na porušovanie ich práv v súvislosti s fungovaním pohotovostí sťažovali už v januári 2009. Systém kritizovala aj Generálna prokuratúra.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Zdravotníci chcú rokovať s premiérkou, hrozia výpoveďami
Zdravotníci chcú rokovať s premiérkou, hrozia výpoveďami
13.4.2011
Lekári poslali premiérke Ivete Radičovej (SDKÚ) otvorený list, v ktorom ju naliehavo žiadajú o stretnutie najneskôr do konca apríla. Odborári chcú dosiahnuť dodržiavanie Zákonníka práce, dofinancovanie zdravotníckych zariadení, zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti a zvýšenie platov zdravotníkov. Ak rokovania s premiérkou neprinesú výsledok, lekári sú pripravení nasledovať svojich českých kolegov.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Zdravotníci hrozia pre nedostatok peňazí štrajkom
Zdravotníci hrozia pre nedostatok peňazí štrajkom
2.4.2011
Asi 300 lekárov a sestier protestovalo pred ministerstvom zdravotníctva proti zlej situácii v rezorte. Žiadajú ministra Ivana Uhliarika (KDH), aby vyriešil dofinancovanie slovenského zdravotníctva. Odborári zároveň vstúpili do štrajkovej pohotovosti. Pacientov by sa však zatiaľ dotknúť nemala.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Výmenné lístky sú minulosťou, čakanie u lekára bude kratšie
Výmenné lístky sú minulosťou, čakanie u lekára bude kratšie
2.4.2011
Od piatka vás špecialista vyšetrí aj bez odporúčania od obvodného lekára. Novela zákona o zdravotných poisťovniach ruší povinnosť výmenných lístkov. Zmena by mala priniesť kratšie čakacie doby pred ambulanciami.
Médiá: 4
Komentáre:
0

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, sk1[at]m5.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk