AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte
na info@sk1.sk
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Po troch týždňoch dovolenky zasadne v stredu vláda
Po troch týždňoch dovolenky zasadne v stredu vláda
8.8.2011
Po trojtýždňových prázdninách sa v stredu 10. augusta zíde vládny kabinet na prvom pracovnom zasadnutí. Na dátume sa ministri dohodli ešte v júli. Chcú stihnúť termín doručenia návrhov zákonov do parlamentu. Najbližšia schôdza Národnej rady sa začne 6. septembra a zákony musia byť doručené do 19. augusta. Ministri by mali znovu prerokovať správu o vyhodnotení realizačného projektu "Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR 2010", ktorú z posledného rokovania vypustili. Medzi zatiaľ nezaradenými materiálmi je napríklad zákon o spotrebnej dani z alkoholických nápojov, ktorý má zaviesť daň za víno, či zrušenie kolkových známok z dielne rezortu financií.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Uhliarik uľahčí vstup novým poisťovniam na trh
Uhliarik uľahčí vstup novým poisťovniam na trh
8.8.2011
Ministerstvo zdravotníctva chce odstrániť diskrimináciu menších zdravotných poisťovní a uľahčiť prípadný vstup nových poisťovní na slovenský trh. Novela zákona o zdravotných poisťovniach od augusta zaviedla naviazanie limitu prevádzkových výdavkov poisťovne na počet poistencov. Menšie zdravotné poisťovne budú môcť zo zdrojov verejného zdravotného poistenia použiť viac prostriedkov na prevádzkové činnosti v porovnaní s poisťovňami s veľkým počtom poistencov. Celkový objem zdrojov, ktoré môžu poisťovne použiť na prevádzkové výdavky dohromady, však zostane na úrovni 3,5 percenta, aby nedošlo k zníženiu objemu zdrojov na nákup zdravotnej starostlivosti.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Novela trestajúca jáchymovskú lož môže byť protiústavná
Novela trestajúca jáchymovskú lož môže byť protiústavná
7.8.2011
Nové ustanovenie trestného poriadku o tzv. jáchymovskej lži, ktoré trestá spochybňovanie alebo ospravedlňovanie zločinov komunistických režimov, môže byť v rozpore s Ústavou SR a môže byť zneužité v politickom boji. Myslí si to právnik Tomáš Nielsen z advokátskej kancelárie Nielsen Meinl, ktorý poukazuje hlavne na viacero výkladových problémov v prípadnom trestnom konaní. "Ako budú preukazovať, že určitý režim bol skutočne založený na komunistickej ideológii alebo či obvinená osoba v danej situácii skutočne konala s úmyslom popierať, ospravedlňovať, spochybňovať alebo schvaľovať zločin takéhoto režimu," pýta sa Nielsen a dodáva, že komunistické symboly alebo heslá novým ustanovením dotknuté nebudú.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Miškov: Slovensko bez jadra nemôže fungovať
Miškov: Slovensko bez jadra nemôže fungovať
7.8.2011
Jadrová energetika je podľa ministra hospodárstva Juraja Miškova (SaS) jednou z mála vecí, na ktorej sa zhodne aj s opozíciou. „Sme presvedčení, že Slovensko v situácii, ako má postavený energetický mix, jednoducho bez jadra nie je schopné fungovať,“ povedal. Elektrina vyrábaná z jadra u nás tvorí 53 percent a po dokončení 3. a 4. bloku v Mochovciach to bude cez 60 percent. Miškov uviedol, že časť elektriny musíme momentálne dovážať, no odhaduje, že po dokončení spomínaných dvoch blokov jej budeme mať prebytok. Otázne vraj je, či bude dostatok elektrickej energie v Európe, vzhľadom na plánované zatváranie jadrových elektrární v Nemecku. „Nemyslím, že by náš prebytok mal byť problémom, pretože vyzerá, že ho budeme mať kam predať,“ dodal Miškov.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Slovensko je na špici turistických destinácií sveta
Slovensko je na špici turistických destinácií sveta
7.8.2011
Turisti, ktorí vyhľadávajú aktívny pohyb a zážitky, si najčastejšie vyberajú Švajčiarsko. Avšak pre tých, čo dávajú prednosť menej tradičným miestam, je lepšou voľbou Izrael alebo Slovensko. Uvádza to Adventure Travel Trade Association, ktorá už tretí rok zostavuje rebríček top turistických destinácií pre milovníkov pohybu. Do úvahy sa berie viacero kritérií od infraštruktúry, cez bezpečnosť, prírodné zdroje a ponuky aktivít. Spomedzi vyspelých štátov najvyhľadávanejšie Švajčiarsko je už tradične obľúbeným cieľom najmä fanúšikov zimných športov. Medzi rozvíjajúcimi sa krajinami je na prvom mieste Izrael, ktorý predbehol vlaňajšieho víťaza – Slovensko. Asociácia u nás ocenila široké možnosti pre vyznávačov aktívnej dovolenky, predovšetkým na horách.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Galko chce na modernizáciu armády 3,3 miliardy eur
Galko chce na modernizáciu armády 3,3 miliardy eur
7.8.2011
Ministerstvo obrany by mohlo už v blízkej budúcnosti dostať na modernizáciu a obmenu výzbroje a vojenskej techniky 3,3 miliardy eur. Suma by sa mala od roku 2014 najbližších 10 rokov postupne vyčleňovať zo štátneho rozpočtu. Vyplýva to z materiálu Východiská strategického hodnotenia obrany (SHO) SR, ktorý ministerstvo posunulo do medzirezortného pripomienkového konania. Väčšina peňazí, približne 2,27 miliardy eur, by mala ísť na obrnené vozidlá. Druhú najväčšiu položku v modernizácii predstavuje letectvo, ktoré by si súhrnne vyžiadalo takmer 800 miliónov eur. Plánovaná suma nezahŕňa prípadnú obnovu nadzvukového letectva, ktorá v súčasnosti nie je nevyhnutná, no jej realizácia by si vyžiadala približne 1,5 miliardy eur.
Médiá: 3
Komentáre:
2
Jurzyca: Školám masovo chýbajú reformné učebnice
Jurzyca: Školám masovo chýbajú reformné učebnice
7.8.2011
Minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ) nepozná podľa vlastných slov krajinu, ktorej by tak masovo chýbali reformné učebnice, ako nám. Školy opäť nebudú mať od septembra k dispozícii niektoré knihy pre žiakov. Učitelia vraj majú komunikovať s ľuďmi v rezorte a sledovať portál ministerstva, aby sa dozvedeli, ktoré učebnice sa dostanú do škôl v priebehu septembra až októbra. Minister tvrdí, že masový výpadok reformných učebníc spôsobili najmä blokované zmluvy s vydavateľstvami, ktoré nedodržiavajú termíny. Vydavateľstvám sa nepáčia zvýšené sankcie za omeškanie dodávok. Základné a stredné školy začnú školský rok aj bez interaktívneho vyučovania s názvom Planéta vedomostí.
Médiá: 3
Komentáre:
0
SMK: Chmel pri dotáciách zvýhodnil svojich
SMK: Chmel pri dotáciách zvýhodnil svojich
7.8.2011
SMK a Most-Híd sa sporia pre dotácie na menšinovú kultúru. Vicepremiér pre menšiny Rudolf Chmel z Mosta pridelil 9 000 eur občianskemu združeniu Pre Šamorín, ktoré je registrované na adrese štátneho tajomníka ministerstva dopravy a Chmelovho straníckeho kolegu Árpáda Érseka. Ten tvrdí, že v súčasnosti už so združením nič nemá. "Ľudí zo združenia poznám, Šamorín je malé mesto, ale určite som sa za nich neprihováral u vicepremiéra." Dotácie vraj išli na detský tábor. Chmel tento rok prerozdelil takmer štyri milióny eur pre 1 100 žiadateľov. Vicepremiér podľa SMK zvýhodnil organizácie blízke svojej strane. Chmel sa bráni, že dotácie rozdeľoval spravodlivo a nevyhovel žiadateľom, ktorí podporujú odčlenenie južného Slovenska.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Transparency je proti podpísaniu zmluvy so Ščurkom
Transparency je proti podpísaniu zmluvy so Ščurkom
7.8.2011
Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko odporučila Daňovému riaditeľstvu, aby s firmou okresného predsedu SDKÚ-DS Ondreja Ščurku Nitra Invest nepodpísalo zmluvu na prenájom budovy pre košické daňové úrady. Ščurka by za päť rokov dostal 6,3 milióna eur. "Dôvodom sú zistenia, že kritériá hodnotenia a účasti boli zbytočne prísne nastavené," vysvetlil riaditeľ organizácie Gabriel Šípoš. Zmeny súťažných podmienok vraj vyvolávajú podozrenia. Šéf daniarov Igor Krnáč zatiaľ nepovedal, či vypíše novú súťaž. Aj minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) si chce ešte počkať na stanovisko Aliancie Fair-play. Pre KDH je neprijateľné, aby Krnáč po odhaleniach Transparency uzavrel zmluvu s členom SDKÚ-DS.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Strážovské vrchy: Orly, kamzíky či svište možno sledovať aj naživo
Strážovské vrchy: Orly, kamzíky či svište možno sledovať aj naživo
6.8.2011
S cieľom chrániť počas krátkeho tatranského leta svištiu kolóniu, orla skalného a kamzíky pred pytliactvom a vyrušovaním umiestnili v uplynulých dňoch vo Vysokých Tatrách ďalšie on-line kamery odborní pracovníci rezortnej organizácie ministerstva životného prostredia. Verejnosť tak má možnosť vidieť orla skalného naživo prostredníctvom internetovej stránky Správy CHKO Strážovské vrchy. Svište a kamzíky zase na webe Správy TANAP-u. Kamery sú napájané solárnou elektrickou energiou. Umiestnené sú v extrémnych klimatických podmienkach, kde sú časté letné búrky a silný vietor, ktoré môžu spôsobiť komplikácie počas priameho prenosu.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Šéf SMK je podľa Slotu cudzinec, ktorý má u nás trvalý pobyt
Šéf SMK je podľa Slotu cudzinec, ktorý má u nás trvalý pobyt
6.8.2011
"Som presvedčený, že Berényi už získal maďarské občianstvo a tým pádom stratil slovenské, len to zbabelo nechce priznať," vyhlásil predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Ján Slota na adresu predsedu Strany maďarskej koalície (SMK) s tým, že ak už nie slovenský občan, nemôže viesť na Slovensku registrovanú SMK. "V tejto chvíli je už asi len človek, ktorý má na Slovensku trvalý pobyt, ale je cudzinec," dodal Slota. Sekcia verejnej správy Ministerstva vnútra SR už predtým po podaní SNS požiadala predsedu Berényiho, aby oznámil, či bol občanom Slovenskej republiky k 16. aprílu, keď ho kongres SMK zvolil za predsedu strany. Podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI na otázku odpovedal kladne.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Počet prípadov týrania zvierat sa medziročne zvýšil o polovicu
Počet prípadov týrania zvierat sa medziročne zvýšil o polovicu
6.8.2011
Polícia evidovala na konci júna tohto roka 15 prípadov trestného činu týrania zvierat, čo je o päť prípadov viac ako v porovnateľnom období minulého roka. "V tomto období sa polícii podarilo objasniť 12 z 15 prípadov týrania zvierat. V porovnateľnom období minulého roku to bolo osem objasnených prípadov z desiatich," povedal hovorca Prezídia Policajného zboru SR Michal Slivka. Nedávno prijatá novela trestného poriadku pritom zavádza prísnejšie postihy. Po novom ten, kto týra zviera zvlášť krutým spôsobom alebo ho utýra, môže ísť do väzenia až na jeden rok. Ak sa jeho konanie dotýka viacerých zvierat, hrozí mu trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Mapy chudoby: Ministerstvo vie o 700 komunitách s 200-tisíc extrémne chudobnými obyvateľmi
Mapy chudoby: Ministerstvo vie o 700 komunitách s 200-tisíc extrémne chudobnými obyvateľmi
6.8.2011
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny vyhlási formou všeobecne záväzného právneho predpisu zoznamy sociálne vylúčených spoločenstiev, ktoré sú označované aj ako "mapy chudoby". Cieľom projektu je identifikovať konkrétne skupiny, ktorým má štát cielene pomáhať. Vďaka navrhovaným opatreniam chce minister Jozef Mihál (SaS) "zastaviť nárast počtu sociálne vylúčených spoločenstiev a začleniť ich do majoritnej spoločnosti". Pripravované opatrenia vychádzajú zo zásady, že kto sa bude snažiť, tomu štát pomôže zlepšiť životné podmienky. Ministerstvo v súčasnosti vie o zhruba 700 komunitách s asi 200 tisíc extrémne chudobnými obyvateľmi.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Rybníček vetoval obe uznesenia zastupiteľstva o Dukle
Rybníček vetoval obe uznesenia zastupiteľstva o Dukle
6.8.2011
Primátor Trenčína Richard Rybníček vetoval dve uznesenia mestského zastupiteľstva z minulého týždňa, ktorými poslanci schválili prenájom zimného štadiónu HK Dukla Trenčín a. s. a zároveň mu navýšili dotáciu o 250-tisíc na 370-tisíc eur. Rybníček tak urobil po dnešnom rokovaní Mestskej rady. Návrhy uznesení, ktoré predložil poslanecký klub Smeru-SD, sú podľa primátora nevýhodné pre mesto a navyše v rozpore so zákonom. Mesto podľa hovorcu Richarda Nemca nesmie poskytnúť dotáciu subjektu, ktorý má voči nemu nevysporiadané záväzky. Dlh Dukly bol v čase konania zastupiteľstva vyše 218-tisíc eur. Rokovania s predstaviteľmi akciovej spoločnosti HK Dukla však naďalej pokračujú.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Jediným kandidátom na podpredsedu Najvyššieho súdu je Igor Burger
Jediným kandidátom na podpredsedu Najvyššieho súdu je Igor Burger
6.8.2011
Jediným kandidátom na post podpredsedu Najvyššieho súdu SR je bývalý predseda Krajského súdu v Prešove Igor Burger. Z funkcie ho odvolala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) v máji spolu s predsedami viacerých súdov. Odtiaľ prešiel na Najvyšší súd. S jeho šéfom Štefanom Harabinom má dobrý vzťah. Keď bol Harabin ministrom za ĽS-HZDS, vybavil súdu v Prešove okolo 300 miliónov korún na rekonštrukciu. Burgera, ktorý je odborníkom na trestné právo, do novej pozície navrhol kolega z Najvyššieho súdu. Podpredsedu bude voliť Súdna rada 30. augusta. Súd je bez neho už viac ako rok. Ak Žitňanská uspeje s disciplinárnymi návrhmi proti Harabinovi, môže prísť aj o svojho predsedu.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Prerozdeľovanie poistného by sa malo zefektívniť
Prerozdeľovanie poistného by sa malo zefektívniť
6.8.2011
Poistné by sa malo prerozdeľovat efektívnejšie. Novela zákona o zdravotných poisťovniach účinná od začiatku mesiaca totiž dala Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) novú kompetenciu, a to zbierať a analyzovať údaje o počte poistencov podľa nákladovo a klinicky príbuzných skupín, o nákladoch na poskytnutú zdravotnú starostlivosť a ďalšie údaje potrebné na zefektívnenie prerozdeľovania poistného. V súčasnej dobe je tiež na úrade vytvorená pracovná skupina, ktorej úlohou je nájsť čo najlepší model pre eliminovanie rizík zvýšených nákladov. Skupina v súčasnosti analyzuje PCG - holandský model prerozdelenia v podmienkach slovenského systému. Predpokladá sa, že v prípade overenia správnosti tohto modelu bude dnešné prerozdeľovanie poistného doplnené o mechanizmus PCG.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Šoféri podpredsedov končia, audiny prevedú pod rezort vnútra
Šoféri podpredsedov končia, audiny prevedú pod rezort vnútra
5.8.2011
Podpredsedov Národnej rady nebudú od septembra voziť parlamentní šoféri. Ich prepravu bude mať na starosti Úrad na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií, ktorý zabezpečuje aj dopravu predsedu parlamentu. Zmena je súčasťou novej organizačnej štruktúry Kancelárie NR SR. Ôsmi šoféri, ktorí doteraz vozili Milana Horta (SDKÚ), Pavla Hrušovského (KDH), Bélu Bugára (Most-Híd) a Roberta Fica (Smer), už nebudú zamestnancami kancelárie. Podľa kolektívnej zmluvy majú nárok na odstupné. Sedem limuzín značky Audi A8 čiernej perleťovej farby s rokom výroby 2007 kancelária prevedie na ministerstvo vnútra. Pred piatimi rokmi malo jedno hodnotu približne 120-tisíc eur.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Berényi dal preveriť, či Slota nemá chorvátske občianstvo
Berényi dal preveriť, či Slota nemá chorvátske občianstvo
5.8.2011
Predseda mimoparlamentnej SMK József Berényi písomne požiadal riaditeľku sekcie verejnej správy ministerstva vnútra o preverenie, či líder SNS Ján Slota nepožiadal po 17. júli 2010 o chorvátske štátne občianstvo. „Médiami je podchytené a zdokumentované, že Ing. Ján Slota už štrnásty rok pravidelne trávi dlhší čas v Chorvátsku,“ uvádza sa v Berényiho žiadosti. Berényi zároveň píše, že vilu v Chorvátsku mu „údajne požičiava chorvátska firma Laganj“. Tá je podľa neho vo vlastníctve beninského občana a bývalého Slotovho asistenta Georga Gansé Dossou. Slota tvrdí, že šéf SMK chce odvrátiť pozornosť od toho, že už pravdepodobne získal maďarské občianstvo. Požiadanie o chorvátsky alebo akýkoľvek iný pas vraj nikdy nezvažoval.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Koalícia sa so schvaľovaním eurovalu neponáhľa
Koalícia sa so schvaľovaním eurovalu neponáhľa
5.8.2011
Hoci Európska únia apeluje na členské štáty, aby odobrili navýšenie dočasného eurovalu a vznik eurovalu 2 čo najskôr, koalícia sa so schvaľovaním mechanizmov pomoci Grécku a iným krajinám eurozóny neponáhľa. NR SR sa záchrannými mechanizmami zrejme nebude zaoberať skôr ako v septembri. Jej šéf Richard Sulík (SaS) sa totiž nechystá pre euroval zvolávať v auguste mimoriadnu schôdzu. Urobil by tak len v prípade, ak by mu bola doručená žiadosť podpísaná 30 poslancami. Zástupcovia Mosta-Híd ani KDH nepovažujú situáciu v eurozóne za takú akútnu, aby ju museli slovenskí zákonodarcovia riešiť na mimoriadnej schôdzi. Rozhodovaniu o záchranných mechanizmoch však budú musieť predchádzať politické rokovania, keďže koalícia nie je v otázke jednotná.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Figeľ: Najväčšími protipólmi v koalícii sú KDH a SaS
Figeľ: Najväčšími protipólmi v koalícii sú KDH a SaS
5.8.2011
Najväčšími protipólmi vo vládnej koalícii sú podľa predsedu KDH Jána Figeľa práve kresťanskí demokrati a liberálna SaS. Napriek pestrosti koaličnej zostavy sa však zrodil program i pravidlá, ktoré treba rešpektovať. Figeľ pripomenul, že podobné spory ako s SaS už KDH v minulosti viedlo s liberálmi z ANO. Tým však podľa vlastných slov nechce sulíkovcom predpovedať podobný osud, ako strane Pavla Ruska. Konzervatívci vraj budú naďalej obhajovať témy ako ochrana života, manželstva a rodiny či ľudská dôstojnosť. Figeľ uviedol, že v súčasnosti musí jeho strana bojovať s etickým relativizmom v politike. Túto koalíciu však určite považuje za lepšiu v porovnaní s tou predchádzajúcou.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Poliačik: Matovič je magnetom na sporné situácie
Poliačik: Matovič je magnetom na sporné situácie
5.8.2011
Nezávislý poslanec Igor Matovič je podľa poslanca SaS Martina Poliačika magnetom na sporné situácie. Povedal to v súvislosti s pochybnosťami, ktoré vznikli po výpovedi lídra Obyčajných ľudí na Generálnej prokuratúre. Poliačik, ale aj zvyšok koalície považujú incident za technickú chybu a uzavretú vec. Predseda OKS Peter Zajac si myslí, že budúci generálny prokurátor Jozef Čentéš mal Matoviča odmietnuť vypočúvať, pretože zo strany námestníka GP Dobroslava Trnku išlo o zlomyseľnosť. Čentéša sa zastal aj šéf Mosta-Híd Béla Bugár či podpredseda KDH Pavol Abrhan. Kritika z radov opozície sa podľa nich dala očakávať. Poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý sa vyjadril, že prípad vypovedá o pomeroch na prokuratúre.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Ministerstvo: Žaloby SPP nebudú mať vplyv na zvyšovanie cien plynu
Ministerstvo: Žaloby SPP nebudú mať vplyv na zvyšovanie cien plynu
5.8.2011
Slovenský plynárenský priemysel (SPP) podal na štát 15 žalôb za to, že mu nepovolil razantné zdraženie plynu. Napríklad pre tento rok žiadal SPP 13,4­-percentné zvýšenie cien, regulátor odklepol len 4,5 percenta. Rezort hospodárstva na čele s Jurajom Miškovom (SaS) však domácnostiam odkazuje, že na spory nedoplatia. "Nie je dôvod na obavy. Žaloby SPP nebudú mať vplyv na ceny a neobávame sa arbitráže," reagoval hovorca ministerstva Róbert Merva. Žaloby SPP neberie vážne ani bývalý minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD). "Pokladám to za úplný nezmysel. Je to len hra na opičky a na zastrašovanie občanov," povedal exminister. Ďalším krokom plynárenského podniku v prípade zamietnutia žalôb na slovenských súdoch by mohlo byť posunutie sporov na medzinárodný súd.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Zemková zrejme za sporné projekty netrestala
Zemková zrejme za sporné projekty netrestala
5.8.2011
Generálna riaditeľka Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Miloslava Zemková podľa informácií Hospodárskych novín nesplnila príkaz ministra kultúry Daniela Krajcera (SaS), ktorý od nej žiadal nájsť a potrestať ľudí, zodpovedných za premrhanie 3,8 milióna eur. Zemková mala zasiahnuť v kauze podozrivého nakladania s peniazmi určenými na filmovú tvorbu v poslednom roku pôsobenia šéfa STV Štefana Nižňanského. Rádiotelevízia nepotvrdila, či šéfproducent STV Vladimír Bednár, ktorý vyúčtovanie sporných projektov podpisoval, odišiel na vlastnú žiadosť s 10-mesačným odstupným. Ďalšieho producenta, Tomáša Zechela, ktorý zastupoval STV v kľúčových projektoch, dokonca povýšili. Výsledky kontroly zmluvy STV so štátom označil Krajcer v júni za škandalózne.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Štátne firmy ignorujú povinnosť zverejňovať zmluvy na webe
Štátne firmy ignorujú povinnosť zverejňovať zmluvy na webe
5.8.2011
Štátne firmy využívajú medzeru v zákone o slobodnom prístupe k informáciám na jeho obchádzanie. Neurčité znenie hovorí, že musia na internete zverejňovať zmluvy, ktoré sa týkajú verejných peňazí alebo majetku štátu. Niektoré však okrem štátnych peňazí hospodária aj s vlastnými. Akciovky majú zo zverejňovania zmlúv obavy. Argumentujú tým, že v mnohých prípadoch ide o bezpečnosť štátu a informácie sú príliš citlivé. Ministerstvo spravodlivosti o probléme vie a hľadá riešenie. Nejasnosti chce odstrániť novelou infozákona. Transparency International Slovensko (TIS) hodnotila plnenie povinnosti u 45 štátnych firiem. Ukázalo sa, že najmä pološtátne firmy ako ZSE či SPP zmluvy vôbec nezverejňujú.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Exprezident Michal Kováč dnes oslavuje 81. narodeniny
Exprezident Michal Kováč dnes oslavuje 81. narodeniny
5.8.2011
Bývalý prezident SR Michal Kováč dnes oslavuje svoje 81. narodeniny. Michal Kováč sa narodil sa 5. augusta 1930 v obci Ľubiša, okres Humenné. Vyštudoval Obchodnú akadémiu a Vysokú školu ekonomickú. Po novembri 1989 sa Michal Kováč angažoval v hnutí Verejnosť proti násiliu (VPN), v rokoch 1991-1993 bol členom Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) a jeho podpredsedom pre ekonomickú oblasť. Ako kandidáta HZDS ho poslanci Národnej rady (NR) SR 15. februára 1993 v druhom kole prezidentských volieb zvolili za prvého prezidenta samostatnej SR. Jeho pôsobenie na poste hlavy štátu poznamenali nedorozumenia medzi ním a premiérom SR a zároveň šéfom HZDS Vladimírom Mečiarom.
Médiá: 4
Komentáre:
2
V kauze exstarostu bratislavskej Rače Pavla Bielika potrestali pomocníka
V kauze exstarostu bratislavskej Rače Pavla Bielika potrestali pomocníka
5.8.2011
Úplatkárska kauza bývalého starostu bratislavskej Rače Pavla Bielika z KDH je definitívne ukončená. Najvyšší súd po vyše siedmich rokoch s konečnou platnosťou uznal vinným podnikateľa Jaroslava Šuščáka, ktorý mal za úplatok u niekoho na radnici v Rači vybavovať inému podnikateľovi schválenie stavebného projektu. Dostal za to rok podmienečne a peňažný trest 10-tisíc eur. Bielika, ku ktorému podľa obžaloby peniaze smerovali, však súd už dávnejšie oslobodil pre nedostatok dôkazov. Ani jeden sa ku kauze nechcel vyjadriť. Bývalý starosta v súčasnosti vedie firmu, ktorá sa zaoberá právnym poradenstvom pre mestá a obce. Zároveň je už opäť aktívnym členom KDH.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Elektronická triedna kniha odbremení učiteľov
Elektronická triedna kniha odbremení učiteľov
5.8.2011
Učitelia už nebudú musieť tráviť hodiny vypĺňaním nepotrebných tlačív. Projekt Bezpapierová škola ich má odbremeniť od administratívy a tým im uľahčiť prácu. Novinkou je elektronická triedna kniha, na využívanie ktorej je potrebný počítač alebo mobil s internetom. Cez aplikáciu učiteľ zaklikne chýbajúcich žiakov a potvrdí odučenú hodinu. "Systém už všetko ostatné urobí zaňho. Trvá to nanajvýš desať sekúnd," povedala autorka projektu Saskia Repčíková. E­kniha za učiteľa zároveň doplní preberané učivo z uložených časovo­tematických plánov vyučovania. Program aScAgenda však stojí od 129 do 829 eur, školy si ho nemôžu dovoliť. Ministerstvo školstva ho pre ne zakúpiť neplánuje.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Vrah exprimátora Basternáka dostal 25 rokov. Motív je stále neznámy
Vrah exprimátora Basternáka dostal 25 rokov. Motív je stále neznámy
4.8.2011
Štefana Kaluza, ktorého obžalovali z vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka, odsúdil Špecializovaný trestný súd v Pezinku na 25 rokov nepodmienečne. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, keďže sa Kaluz odvolal. Basternák bol v čase vraždy hlavným kontrolórom Hurbanova a poslancom Nitrianskeho samosprávneho kraja. Podľa predseda senátu "je zrejmé, že túto vraždu nepripravoval sám". Sudca pripomenul, že Kaluz mal finančné problémy: "S najväčšou pravdepodobnosťou motívom obžalovaného boli zištné dôvody". Nepodarilo sa však jednoznačne preukázať, že obžalovaný mal byť za vraždu honorovaný, ani osobu, ktorá by to mala ponúknuť, ani osobu, ktorá by to mala sprostredkovať.
Médiá: 4
Komentáre:
0
UK: Akreditácie sme nestratili pre zlú kvalitu
UK: Akreditácie sme nestratili pre zlú kvalitu
4.8.2011
Rektor Univerzity Komenského v Bratislave (UK) reagoval na medializované informácie, že ministerstvo školstva odobralo vysokým školám za posledný rok 71 akreditácií, pričom najviac práve jeho univerzite. O oprávnenie vzdelávať v 32 študijných programoch prišla UK ešte 15. januára, takže problém nepovažuje za aktuálny. Ani v jednom prípade vraj nebola dôvodom nízka kvalita vzdelávania. Mičieta zdôraznil, že akreditácie stratila škola po zmene akreditačných pravidiel. „Po zmene kritérií, keď garant nemohol garantovať viacero programov, v niektorých prípadoch nemohli fakulty tieto pozície obsadiť novými garantmi.“ Študentov sa podľa neho rozhodnutie dotklo minimálne.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Pápež za nového spišského biskupa menoval Štefana Sečku
Pápež za nového spišského biskupa menoval Štefana Sečku
4.8.2011
Svätý Otec Benedikt XVI. menoval dnes za nového spišského biskupa Štefana Sečku, doterajšieho pomocného biskupa diecézy. Pápež zároveň prijal zrieknutie sa pastierskeho vedenia Spišskej diecézy, ktoré mu predložil František Tondra podľa normy Kódexu kánonického práva po dovŕšení 75 roku života. Štefan Sečka sa narodil 6. júla 1953 v Spišskom Štvrtku. Za kňaza bol vysvätený 6. júna 1976 v Bratislave Júliusom Gabrišom. Svätý Otec Ján Pavol II. menoval 28. júna 2002 Mons. Štefana Sečku za Spišského pomocného biskupa. V roku 2003 bol menovaný Konferenciou biskupov Slovenska za predsedu Rady pre pastoráciu v zdravotníctve a v Slovenskej katolíckej charite, ako aj v Komisii pre klérus - Subkomisii pre permanentnú formáciu.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
145612345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, info[at]sk1.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk