AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte.
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Pomoc prepusteným železničiarom mešká
Pomoc prepusteným železničiarom mešká
25.8.2011
Dve tisícky železničiarov sú už bez práce a sľúbená podpora od štátu je v nedohľadne. Keď minister dopravy Ján Figeľ (KDH) vo februári pripravoval ozdravný plán železníc, sľuboval hromadne prepusteným zamestnancom sociálne programy. Neskôr vláda prišla s tým, že na pomoc od júna vyčlení program podpory zamestnanosti v hodnote sedem miliónov eur. Je august a ministerstvo práce zatiaľ len rozbehlo tender na agentúry, ktoré majú prepúšťaným pomáhať opäť si nájsť uplatnenie. Rezort tvrdí, že pomoc nemešká. Rovnako to vidí aj ministerstvo dopravy. „Rátalo sa v prvej fáze s tým, že úrady práce budú konať svojpomocne.“ Železničiarov medzitým prepúšťajú. O prácu ich k 1. augustu prišlo 1011.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Lipšic: Prokuratúra brzdí stíhanie Ďurkovského a Štefanova
Lipšic: Prokuratúra brzdí stíhanie Ďurkovského a Štefanova
25.8.2011
Generálna prokuratúra podporuje poslancov NR SR Igora Štefanova (SNS) a Andreja Ďurkovského (nezávislý) v ich výnimočnom postavení. Myslí si to minister vnútra Daniel Lipšic (KDH). Štefanov aj Ďurkovský by mali byť podľa neho trestne stíhaní. "Ja som už viackrát povedal, že je neprijateľné, aby sme na Slovensku mali triedu ľudí, ktorí stoja nad zákonom, a ktorí si vždy nájdu niekoho, kto ich v tom ich výlučnom postavení podporí. A dnes to žiaľ robí generálna prokuratúra." Trestné stíhanie bude možné až vtedy, keď parlament na návrh generálnej prokuratúry zbaví poslancov imunity. Návrh zatiaľ podaný nebol. Lipšic dúfa, že fungovanie prokuratúry sa zlepší po zmenách, ktoré presadila súčasná vláda. Ďurkovský má niesť zodpovednosť za kauzu PKO a Štefanov pre nástenkový tender.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Splnomocnenec, ktorý pustil Trnku na hrádzu, končí
Splnomocnenec, ktorý pustil Trnku na hrádzu, končí
25.8.2011
Vláda odsúhlasila odvolanie splnomocnenca pre vodné dielo Gabčíkovo Gabriela Jenčíka (na obr.). Návrh na jeho výmenu predložil vicepremiér a minister dopravy Ján Figeľ (KDH), do ktorého kompetencie tento úrad pred časom prešiel. Jenčíkovo meno sa začalo v médiách skloňovať v súvislosti s tým, že pre bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku vybavil povolenie vjazdu na dunajskú hrádzu. Dôvody jeho odvolania sú však iné. S Jenčíkom mal nezhody už šéf envirorezortu József Nagy (Most-Híd) kvôli monitoringu dopadov vodného diela na životné prostredie. Ministri zároveň nesúhlasili s jeho odporúčaním v správe o vodnom diele. Jenčíka vo funkcii vystrieda Peter Hatiar, ktorý doteraz pôsobil v rezorte diplomacie.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Dzurinda: Príbeh daňového riaditeľstva je od A po Z transparentný
Dzurinda: Príbeh daňového riaditeľstva je od A po Z transparentný
24.8.2011
Prenájom budovy pre daňové úrady v Košiciach, ktorý zabezpečuje firma okresného šéfa SDKÚ-DS v Nitre Ondreja Ščurku, je podľa predsedu SDKÚ-DS a ministra zahraničných vecí Mikuláša Dzurindu od A po Z transparentným príbehom. Podľa expremiéra môže mať každý na danú vec svoj názor. Ocenil, že ministerstvo financií preštudovalo pripomienky mimovládnych organizácií. Zdôraznil, že hoci budovu daniarom prenajal okresný šéf SDKÚ-DS, téma nemá s koaličnou stranou nič spoločné. Tvrdenia, že pred súťažou neboli zanalyzované aj iné možnosti ako prenájom jednej budovy pre všetky daňové úrady, označil za lož a prejav poľovania na SDKÚ-DS.
Médiá: 4
Komentáre:
3
Nový model armády: Zoštíhlenie štruktúr a prepúšťanie civilistov
Nový model armády: Zoštíhlenie štruktúr a prepúšťanie civilistov
24.8.2011
Už od budúceho roku by sa podľa ministra obrany Ľubomíra Galka (SaS) mal v praxi realizovať nový model ďalšieho budovania slovenskej armády. Hlavným dôvodom jeho prijatia má byť kritická situácia, v akej sa Ozbrojené sily SR ocitli. Armádu tak čaká predovšetkým zoštíhľovanie dôstojníckych štruktúr, zlučovanie veliteľstiev a prepúšťanie civilistov. Pozitívny efekt týchto opatrení Galko očakáva v roku 2013. Galkov predchodca Jaroslav Baška však tvrdí, že Galko už rok stratil. "Pán minister si robí srandu nielen z vojakov, ale aj občanov, pretože už mohol robiť opatrenia, stačilo pokračovať v transformácii, ktorú sme my začali," vyhlásil Baška.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Belousovová: Negramotní starostovia sú súčasťou parazitického systému
Belousovová: Negramotní starostovia sú súčasťou parazitického systému
24.8.2011
Nezávislá poslankyňa Národnej rady SR Anna Belousovová dnes kritizovala "starostov, ktorí pochádzajú z komunít neprispôsobivých občanov a nemajú dokončené ani základné vzdelanie". Tí sú podľa nej súčasťou parazitického systému, pri ktorom "prostriedky obce distribuujú a spotrebúvajú z väčšej časti občania, ktorí ich nevyprodukovali." Belousovová preto spolu s nezávislým poslancom Rudolfom Pučíkom navrhnú zmeny v komunálnom volebnom zákone, ktorými chcú zaviesť pravidlo, aby starostovia a primátori mali povinne úplné stredné vzdelanie. Na otázku, či novela nebude mať problém s ústavnosťou, Belousovová odpovedala, že ústava dáva každému právo nadobudnúť vzdelanie. "Ak niekto toto právo nevyužije, potom nemôže zastávať všetky posty," uviedla.
Médiá: 3
Komentáre:
2
Matovič uprednostní slobodu pred účasťou na Koaličnej rade
Matovič uprednostní slobodu pred účasťou na Koaličnej rade
24.8.2011
Obyčajným ľuďom sa podľa ich lídra Igora Matoviča KDH a SDKÚ zatiaľ neozvali s návrhom, ako chcú vyriešiť „podraz“ z júlovej parlamentnej schôdze. Obe strany vraj sľúbili, že ich pozmeňujúce návrhy k Zákonníku práce podporia, pri hlasovaní ich však potopili. Matovič preto v júli žiadal podpísanú zmluvu s koalíciou, ktorá by garantovala, že ak sa na niečom dohodnú, bude to platiť. „Nikto sa neozýva. Problémy nechávajú vyhniť ako obyčajne,“ povedal dnes Matovič. „Sú na ťahu. Buď si budú chcieť napraviť vzťah s nami, alebo si kúpia opäť pár poslancov ako v roku 2005.“ Matovič nechce ani účasť na Koaličných radách, ktorú mu má v najbližších dňoch ponúknuť SaS. Radšej vraj zostanú slobodní a budú koalíciu naďalej kontrolovať a kritizovať.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Koalícia zmení zákon, ktorý občanom zakazoval dvojité občianstvo
Koalícia zmení zákon, ktorý občanom zakazoval dvojité občianstvo
24.8.2011
Koalícia našla zhodu v otázke dvojakého občianstva. Súčasný zákon o štátnom občianstve z dielne bývalého premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ktorý nedovoľuje slovenským občanom vlastniť viacero pasov, sa zmení. Poslanecká novela má po novom umožniť viacero občianstiev na základe štandardných medzinárodných princípov, ako je dlhší pobyt či rodinná väzba v inej krajine. "Aj keď sa líšia naše pohľady na niektoré záležitosti, súčasný stav považujeme za problém," uviedol predseda KDH Ján Figeľ. Koaličné strany sa neúspešne pokúsili zmeniť súčasný zákon, ktorý odoberá slovenské pasy tým, čo dobrovoľne požiadajú o cudzie občianstvo, už niekoľkokrát. Najväčším kritikom právnej normy je Most-Híd Bélu Bugára.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Advokát Kvasnica: Útok na Hedvigu Malinovú už nikto nikdy nevyšetrí
Advokát Kvasnica: Útok na Hedvigu Malinovú už nikto nikdy nevyšetrí
24.8.2011
Nekonečná kauza údajného napadnutia maďarskej študentky Hedvigy Malinovej-Žákovej sa pravdepodobne nikdy nevyrieši a verejnosť sa tak nedozvie identitu útočníkov. Po takmer piatich rokoch si to myslí Malinovej advokát Roman Kvasnica. Poukázal tiež na to, že útok na Malinovú orgány činné v trestnom konaní oficiálne vyriešili za 14 dní a jej trestné stíhanie za krivú výpoveď nie je ukončené ani po viac ako štyroch rokoch. Podľa Kvasnicu ide o "absolútne zlyhanie slovenských štátnych orgánov". Generálna prokuratúra SR, ktorá má o stíhaní Hedvigy Malinovej definitívne rozhodnúť, sa k prípadu kvôli informačnému embargu nevyjadruje.
Médiá: 4
Komentáre:
4
Priority budúcoročného rozpočtu zostávajú otvorené
Priority budúcoročného rozpočtu zostávajú otvorené
24.8.2011
Priority rozpočtu na budúci rok zostávajú po utorkovom rokovaní Koaličnej rady stále otvorené. Lídri sa dohodli na vytvorení pracovnej skupiny z expertov koaličných strán, ktorá o nich bude nasledujúce dva týždne diskutovať. Premiérka Iveta Radičová zopakovala, že hlavným cieľom je konsolidácia verejných financií. Tú chce koalícia dosiahnuť najmä šetrením výdavkov. Ministri však pýtajú pre svoje rezorty viac, ako im pôvodne navrhol minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ). Ak sa im zvýšenie zdrojov podarí presadiť, budú sa zrejme musieť zvyšovať niektoré dane. Kresťanskí demokrati si to predstaviť vedia, SaS aj OKS to opakovane odmietli. Ďalšou hrozbou môže byť spomalenie ekonomického rastu, prognóza je totiž nastavená príliš optimisticky.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Fico vyzval premiérku, aby odvolala Mikloša
Fico vyzval premiérku, aby odvolala Mikloša
24.8.2011
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) sa odmieta vyjadriť, ako vníma skutočnosť, že nominant ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ-DS), šéf Daňového riaditeľstva Igor Krnáč, nezrušil spornú súťaž o prenájom budovy pre košické daňové úrady a zákazku zveril firme okresného predsedu SDKÚ-DS Ondreja Ščurku Nitra Invest. Líder opozičného Smeru Robert Fico obvinil Radičovú, že mlčaním chce zamiesť pod koberec "učebnicový príklad straníckeho klientelizmu". Premiérka môže podľa neho obnoviť rešpekt voči svojej osobe jedine odvolaním Mikloša, ktorý dlhodobo obhajoval spôsob výberu vhodnej budovy a označil ho za transparentný. Ak to neurobí, Smer-SD bude iniciovať jej odvolanie v parlamente.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Koalícia odobrila Kamila Krnáča za šéfa NBÚ
Koalícia odobrila Kamila Krnáča za šéfa NBÚ
24.8.2011
Novým riaditeľom Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) sa má stať terajší poslanec SaS Kamil Krnáč. Dohodli sa na tom lídri vládnych strán na Koaličnej rade. Krnáč je v poradí už štvrtým kandidátom liberálov na tento post, predchádzajúci traja u koaličných partnerov neprešli. Formálne mu už nestojí nič v ceste, keďže pred niekoľkými dňami získal od NBÚ bezpečnostnú previerku. Poslanca ešte musí do čela úradu na návrh vlády zvoliť parlament. Ak sa tak stane, Krnáč vo funkcii vystrieda bývalého nominanta HZDS Františka Blanárika, ktorý oznámil rezignáciu po tom, ako sa opäť začala pripomínať jeho údajná spolupráca s komunistickou vojenskou kontrarozviedkou.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Aliancia Fair-play čelí žalobe za webstránku
Aliancia Fair-play čelí žalobe za webstránku
24.8.2011
Aliancia Fair-play čelí žalobe za webstránku ZNasichDani.sk. Mimovládnu organizáciu žaluje manažérka stavebnej spoločnosti Strabag Jarmila Považanová. Tvrdí, že aliancia portálom zasiahla do jej osobnostných práv a nepravdivo ju označila za podnikateľku. Žiada zmazanie svojho mena zo stránky, ospravedlnenie a odškodné 10-tisíc eur. O Považanovej výhradách voči webu vedeli jeho prevádzkovatelia niekoľko mesiacov. Okresný súd Bratislava II vydal proti ZNasichDani.sk v máji predbežné opatrenie, ktorým boli prinútení stiahnuť zo stránky časť informácií o Považanovej. Opatrenie však neobsahovalo odôvodnenie a aliancia sa proti nemu odvolala. Súd o ňom dodnes nerozhodol. Aliancia Považanovej obvinenie odmieta.
Médiá: 3
Komentáre:
1
V lesoch a ich okolí je do odvolania zakázané fajčiť a zakladať ohne
V lesoch a ich okolí je do odvolania zakázané fajčiť a zakladať ohne
23.8.2011
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR s okamžitou platnosťou zakazuje pri využívaní lesov verejnosťou na lesných pozemkoch a v ich 50-metrovom ochrannom pásme zakladať a udržiavať otvorené ohne, vrátane fajčenia a odhadzovania horiacich alebo tlejúcich predmetov. Vzťahuje sa to aj na vyznačené miesta, na ktorých je zakladanie a udržiavanie otvoreného ohňa inokedy povolené. Zákaz je platný až do odvolania. V prípade porušenia tohto zákazu hrozí previnilcom pokuta až do výšky 1 000 eur. Vysoké teploty nad 30 stupňov ostanú na Slovensku až do piatku. Studený front a zníženie teplôt sa očakáva až cez víkend, kedy by teplota mohla klesnúť o šesť až desať stupňov.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Obyčajní ľudia ostanú súčasťou koalície aj po založení vlastnej strany
Obyčajní ľudia ostanú súčasťou koalície aj po založení vlastnej strany
23.8.2011
Štvorica poslancov Národnej rady SR z hnutia Obyčajní ľudia (OĽ) bude podporovať programové vyhlásenie vlády aj po založení vlastnej strany. "Budeme síce štyria nezávislí, ale nebudeme sa správať ako nezávislí v minulosti, ktorí keď odišli z poslaneckého klubu svojej strany, stali sa kritikmi koalície," uviedol dnes líder OĽ Igor Matovič s tým, že koaličné návrhy, ku ktorým sa vo vládnom programe nezaviazali, nebudú podporovať automaticky. OĽ si plánujú založiť vlastnú stranu v prípade, že im koalícia nepodporí novelu zákona, ktorou chcú dať možnosť kandidovať v parlamentných voľbách aj nezávislým kandidátom.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Euroval: OKS svoj postoj nemení. Rokovania by mal viesť Gašparovič
Euroval: OKS svoj postoj nemení. Rokovania by mal viesť Gašparovič
23.8.2011
Občianska konzervatívna strana (OKS) potvrdila svoj odmietavý postoj k navýšeniu dočasného eurovalu a vytvoreniu nového trvalého záchranného fondu eurozóny. "SR je povinná voči svojim občanom prijať len nerozporné a trvalo udržateľné riešenia," povedal dnes predseda OKS Peter Zajac na tlačovej besede. Zajac zdôraznil, že si uvedomuje potrebu vyriešiť súčasnú krízu, myslí si však, že riešenie treba hľadať inde ako v pôžičkách zadlženým štátom. Pre koalíciu predstavuje tento nesúhlas problém v tom, že aj keby ostatné strany presvedčili SaS, stále by nemala dosť hlasov. Z výsledkov telefonického prieskumu vyplýva, že rokovania strán o eurovale by podľa Slovákov mal viesť radšej prezident Ivan Gašparovič ako šéf Smeru-SD Robert Fico.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Chýbajúce učebnice možno nahradia preklady českých
Chýbajúce učebnice možno nahradia preklady českých
23.8.2011
Minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) diskutoval so svojím českým rezortným kolegom Josefom Dobešom o možnej spolupráci v oblasti školských učebníc. Pracovná skupina má navrhnúť, ktorými českými učebnicami by si mohli pomôcť naši školáci a, naopak, ktoré slovenské knihy možno preložiť do českého jazyka. "Samozrejme, nebude sa to týkať predmetov ako je slovenský jazyk, dejepis, zemepis, ale skôr prírodovedných predmetov," uviedol Jurzyca. Pôjde predovšetkým o učebnice pre základné školy, no rezort nevylučuje niektoré spoločné učebnice ani v prípade stredoškolákov. Problémy s učebnicami majú školy už od spustenia reformy pred štyrmi rokmi, vtedajším ministrom bol Ján Mikolaj (SNS).
Médiá: 4
Komentáre:
1
Vyše 3 800 lekárov je pripravených dať výpovede
Vyše 3 800 lekárov je pripravených dať výpovede
23.8.2011
Hromadné výpovede podľa vzoru českých kolegov chce podať už 3 827 lekárov z 51 nemocníc na Slovensku. Predseda Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marian Kollár dnes avizoval, že o dva dni pristúpia k reálnemu zbieraniu výpovedí. Lekári vraj výpovede nestiahnu skôr, ako sa naplnia všetky ich požiadavky. Patrí medzi ne dodržiavanie Zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) si nemyslí, že by slovenskí lekári podali hromadné výpovede. Sú podľa neho dostatočne inteligentní, aby pochopili, že akciové spoločnosti vedia hospodáriť s vyrovnaným rozpočtom a ponúkajú zamestnancom vyššie priemerné mzdy.
Médiá: 3
Komentáre:
5
Figeľ odmietol Fica, rokovať o eurovale chce u prezidenta
Figeľ odmietol Fica, rokovať o eurovale chce u prezidenta
23.8.2011
Predseda KDH Ján Figeľ odmietol pozvanie šéfa Smeru Roberta Fica na rokovanie predsedov politických strán o eurovale. Figeľ vyjadril pripravenosť hnutia hľadať vhodné riešenie v rámci koalície i celého parlamentu. „KDH považuje stabilitu a dôveryhodnosť eura za otázku nielen národno-štátnych politických, finančných a ekonomických záujmov, ale aj za predpoklad konkurencieschopnosti a fungovania jednotného európskeho trhu.“ Líder kresťanských demokratov by privítal rokovanie o eurovale spolu s predsedami ostatných parlamentných strán a predsedníčkou vlády u prezidenta Ivana Gašparoviča. „Je to úroveň vnútropoliticky primerane neutrálna a zároveň autoritatívna pre takéto vrcholové rokovanie.“ Figeľ predpokladá, že prezident takéto stretnutie v krátkom čase zvolá.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Nagy preverí peniaze pre súkromných záchranárov
Nagy preverí peniaze pre súkromných záchranárov
23.8.2011
Ministerstvo životného prostredia pod vedením Józsefa Nagya (Most-Híd) preverí výšku príspevku pre súkromných záchranárov. Komplexnej centrálnej záchrannej službe z Gabčíkova má na základe zmluvy, ktorú v roku 2009 podpísal minister Ján Chrbet z SNS, platiť 1,5 milióna eur ročne. V roku 2010 peniaze nedostala, tento rok o ne žiada opäť. Rezort urobí v septembri analýzu prác a zásahov, hodnoty pohotovostnej služby a preverí náklady na výcvik. Ak záchranári neponúknu primerané ceny, podporu nedostanú. Nagy vypovedanie zmluvy nezvažuje. Súkromní záchranári podľa neho pomáhajú aj v situáciách, na ktoré tí štátni sami nestačia. Šéf záchranárov Ján Culka upozorňuje, že ak im ministerstvo dotáciu zníži, budú menej pomáhať.
Médiá: 1
Komentáre:
1
Lekári odmietajú slúžiť na pohotovostiach
Lekári odmietajú slúžiť na pohotovostiach
23.8.2011
Lekárska služba prvej pomoci je v niektorých mestách ohrozená. Poskytovatelia lekárom nezaplatili služby od januára minulého roka a zároveň chýbajú uzatvorené zmluvy o výkone. Týka sa to všeobecných lekárov pre dospelých i lekárov pre deti a dorast. Asociácia súkromných lekárov preto poslala otvorený list ministerstvu zdravotníctva, Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou i zdravotným poisťovniam. Situácia je podľa jej šéfa Ladislava Pásztora zlá najmä v Kráľovskom Chlmci, Bánovciach nad Bebravou a v Galante. Problematické sú údajne aj okresy Levice, Trstená či Malacky. Situácia v Kráľovskom Chlmci zašla tak ďaleko, že platobný rozkaz je už na okresnom súde v Trebišove.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Testovanie sirén kvôli incidentu pozastavili
Testovanie sirén kvôli incidentu pozastavili
23.8.2011
Spoločnosť Telegrafia, ktorá minulý týždeň pri skúške nových sirén v okolí jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach spustila falošný poplach, dočasne pozastavila všetky práce, pri ktorých by mohlo dôjsť k opätovnej aktivácii sirén. Ostrý signál varujúci pred jadrovou haváriou vystrašil tisíce obyvateľov v 21-kilometrovom okruhu elektrárne v stredu podvečer. Telegrafia tvrdí, že opatrenia na zamedzenie ďalších poplachov vykonala hneď po utíchnutí sirén a v súčasnosti prebieha revízia všetkých postupov a opätovné preškoľovanie pracovníkov. Firma priznáva, že informácie po spustení ostrého signálu prišli neskoro. Pred uvedením systému do ostrej prevádzky preto pripravuje informačnú kampaň pre starostov.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Csáky: Maďarov je o 20- až 30-tisíc menej ako pred 10 rokmi
Csáky: Maďarov je o 20- až 30-tisíc menej ako pred 10 rokmi
23.8.2011
Výsledky sčítania ľudu na Slovensku budú pre maďarskú menšinu podľa bývalého predsedu SMK Pála Csákyho nepriaznivé. Povedal to v rozhovore pre maďarskú spravodajskú rozhlasovú stanicu InfoRádió. Počet Maďarov žijúcich u nás vraj klesne o 20- až 30-tisíc v porovnaní s výsledkami sčítania spred desiatich rokov. Jedným z dôvodov má byť to, že doteraz všetky slovenské vlády, vrátane tej súčasnej, regióny s maďarským obyvateľstvom zanedbávali. Csáky si myslí, že zahraniční Maďari by mali mať možnosť voliť do maďarského parlamentu svojich zástupcov, ktorí by boli na samostatnej listine bez straníckych väzieb podľa chorvátskeho, poľského či rumunského vzoru.
Médiá: 4
Komentáre:
5
Radičová: Slovensko ratifikuje euroval ako posledné
Radičová: Slovensko ratifikuje euroval ako posledné
22.8.2011
Slovenská republika pristúpi k ratifikácii dokumentov súvisiacich so zmenami v dočasnom a vytvorení trvalého eurovalu ako posledná krajina eurozóny. Po dnešnom rokovaní lídrov koaličných strán to oznámila premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS). Koalícia tak bude mať čo najdlhší čas na rokovania so stranou SaS, ktorá podporu eurovalu rozhodne odmieta. Bez jej poslancov nemá zvyšok vládneho štvorlístka dosť hlasov na schválenie zmien v eurovale. Radičová pripomenula, že na rozdielny názor v otázke eurovalu upozornila aj na júlovom summite Európskej únie. "Preto je úplne namieste, že potrebujeme čas na rokovania v snahe dosiahnuť takú zhodu, ktorá bude relatívne najlepším riešením pre SR. V danej situácii optimálne, dobré riešenie k dispozícii nie je," konštatovala.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Maňka: Eurosocialisti na Smer pre euroval nátlak nerobia
Maňka: Eurosocialisti na Smer pre euroval nátlak nerobia
22.8.2011
"Eurosocialisti žiadny nátlak, ani v náznakoch, na nás nerobia. Skôr robia výzvy smerom k vládam, ktoré nesú zodpovednosť," tvrdí europoslanec Vladimír Maňka (Smer-SD). Reagoval tak na vyhlásenia podpredsedu SNS Andreja Danka, ktorý obvinil Stranu európskych socialistov (PES) z ovplyvňovania Smeru pri rozhodovaní o eurovale. Smer odmieta v parlamente podporiť euroval, ak ho nepodporia všetky vládne strany. Proti je strana SaS. Premiérka Iveta Radičová a šéfovia koaličných strán dnes rokujú vo vládnom hoteli Bôrik, koalícia sa bude snažiť zmeniť striktne odmietavý postoj SaS k eurovalu, ktorý zatiaľ blokuje jeho priechodnosť v parlamente.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Slovák zachránil austrálskeho vojaka. Gašparovič mu udelil medailu Za statočnosť
Slovák zachránil austrálskeho vojaka. Gašparovič mu udelil medailu Za statočnosť
22.8.2011
Prezident Ivan Gašparovič dnes slávnostne udelil medailu Za statočnosť príslušníkovi Ozbrojených síl (OS) SR Martinovi T. Vysoké štátne vyznamenanie si vyslúžil za pôsobenie v afganskej operácii, keď zachránil život austrálskeho vojaka, s ktorým sa nachádzal v jednom vozidle počas výbuchu. Austrálčana okamžite dostal zo zdemolovaného auta a stabilizoval ho. Jeho rýchly zákrok pravdepodobne zachránil zranenému život. Rotný dnes v príhovore pred prezidentom podčiarkol, že nikto z vyslaných vojakov nerobí túto prácu pre vyznamenanie. "Našu prácu všetci vnímame ako poslanie. Som presvedčený, že v rovnakej situácii by sa rovnako zachoval ktorýkoľvek z mojich kolegov," zdôraznil.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Na koaličnú radu bude zrejme chodiť aj Matovič
Na koaličnú radu bude zrejme chodiť aj Matovič
22.8.2011
Líder skupiny Obyčajných ľudí (OĽ) a nezávislý poslanec NR SR Igor Matovič by sa mohol ako súčasť vyjednávacieho tímu SaS zúčastňovať na rokovaniach Koaličnej rady. V najbližších dňoch by strana SaS mohla predložiť štvorici poslancov z OĽ dohodu umožňujúcu takúto formu Matovičovej účasti na Koaličnej rade. Dohoda by mohla vzniknúť ešte pred blížiacou sa schôdzou NR SR, ktorá sa začne 6. septembra. Podľa predsedu klubu liberálov Jozefa Kollára by to podľa neho dobré aj preto, že na nadchádzajúcej schôdzi sa majú objaviť viaceré vážne témy, ako napríklad euroval. Neskôr koalíciu čaká návrh štátneho rozpočtu na budúci rok.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Ľudia v mestách môžu tento týždeň namerať aj 40 stupňov
Ľudia v mestách môžu tento týždeň namerať aj 40 stupňov
22.8.2011
V prvý deň týždňa bude na Slovensku jasno až polooblačno, ojedinele sa vyskytnú prehánky alebo búrky. Denná teplota sa bude pohybovať od 29 do 34 stupňov Celzia. Maximálna denná teplota vzduchu v Podunajskej nížine môže v utorok medzi 12.00 a 18.00 h dosiahnuť úroveň 33 až 35 stupňov Celzia. "Uvedená teplota vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti nezvyčajná a extrémne vysoká a pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia organizmu u niektorých osôb je vysoká," upozorňuje SHMÚ na svojej webovej stránke. "Mám pocit, že to bude najteplejší týždeň v aktuálnom roku," myslí si meteorológ Jozef Čaplár zo SHMÚ, podľa ktorého môžu ľudia v niektorých mestách namerať aj 40 stupňov.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Poslanci Smeru chcú odškodniť vojnové siroty
Poslanci Smeru chcú odškodniť vojnové siroty
22.8.2011
Poslanci Národnej rady SR za stranu Smer-SD Dušan Čaplovič, Viliam Jasaň a Branislav Ondruš predložili do parlamentu návrh zákona, na základe ktorého by štát priznal odškodenie tzv. vojnovým sirotám. Ide o ľudí, ktorí prišli pre účasť v odboji o jedného či o oboch rodičov. Príspevok by sa mal vzťahovať na potomkov príslušníkov československých zahraničných a spojeneckých armád, ako aj domáceho protifašistického a protinacistického odboja v rokoch 1939-1945. Odškodné má byť 2 655,52 eura, respektíve až 3 983,27 eura, ak počas vojny prišli o oboch rodičov. O zákone bude parlament rokovať na svojej najbližšej, septembrovej schôdzi.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Sulík hovorí Dzurindovi jasné "nie"
Sulík hovorí Dzurindovi jasné
22.8.2011
Šéf SaS Richard Sulík odkazuje lídrovi SDKÚ-DS Mikulášovi Dzurindovi, že od odmietavého postoja pri zmenách v eurovale ustúpiť nemieni. "Tak ako partneri veria, že presvedčia nás, my veríme, že presvedčíme ich," uviedol Sulík. Dzurinda chcel Sulíka prehovárať, aby strana zmenila názor a zahlasovala za euroval. Témou sa budú koaliční partneri zaoberať aj na dnešnom stretnutí. Proti eurovalu nie je len vedenie SaS, ale aj jednotliví poslanci. Odpovede všetkých oslovených členov poslaneckého klubu boli odmietavé. Juraj Droba by považoval zmenu názoru za skratové gesto. Slovenskí politici by mali podľa Martina Chrena s hlasovaním počkať, či celý projekt eurovalu nepadne najskôr v inej krajine. Politológovia sa zhodujú, že ak by sulíkovci predsa zmenili postoj, hrozí im výrazný pád preferencií.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
145612345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, sk1[at]m5.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk