AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte.
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
SPP žaluje štát, domáha sa prudkého zvýšenia cien
SPP žaluje štát, domáha sa prudkého zvýšenia cien
4.8.2011
Slovenský plynárenský priemysel zažaloval štát za to, že mu nepovolil prudké zdraženie plynu. S odvolaním sa na vyjadrenie bratislavského krajského súdu o tom dnes informoval denník Pravda. Krajský súd potvrdil, že SPP nedávno podal proti rozhodnutiam Rady pre reguláciu spolu pätnásť žalôb, ktoré sa týkajú cenových rozhodnutí medzi novembrom 2010 a májom 2011. Plyn pre domácnosti zdražel začiatkom tohto roka o 4,5 percenta a v júli o ďalších takmer sedem percent. Plynárne ale od minulého roka opakovane neúspešne požadovali razantnejšie zvýšenie cien. Súd uviedol, že dátum pojednávania prípadu zatiaľ nestanovil. Firma sa k žalobám nevyjadrila. Ak by plynári na súde uspeli, ľudia by si za plyn zrejme výrazne priplatili.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Samosprávy žiadajú schválené dotácie z envirofondu
Samosprávy žiadajú schválené dotácie z envirofondu
4.8.2011
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) sa obrátilo na ministra životného prostredia Józsefa Nagya (Most-Híd) so žiadosťou o naliehavé riešenie neposkytnutých dotácií z Environmentálneho fondu. Predseda združenia Jozef Dvonč zdôraznil, že ZMOS v máji požiadal o schválenie dotácií z envirofondu na rok 2011 v rozsahu stanovenom v štátnom rozpočte na tento rok. Hoci vláda dotácie odobrila, samosprávy ich zatiaľ nedostali. Združenie od rezortu očakáva spoluprácu na riešení tohto problému, ktorý pomôže rozvoju najmä obcí do 2 000 obyvateľov v oblasti infraštruktúry, výstavby, ochrany a tvorby životného prostredia.
Médiá: 3
Komentáre:
0
SNS vyzvala Lipšica, aby odstúpil
SNS vyzvala Lipšica, aby odstúpil
4.8.2011
Slovenská národná strana (SNS) vyzýva ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH), aby odstúpil z funkcie kvôli škodám, ktoré spôsobil. Má ísť o sudcov, čo v súčasnosti vyhrávajú diskriminačné žaloby pre nižšie platy, než mali sudcovia bývalého Špeciálneho súdu. Ten zriadil Lipšic ako šéf justície. Prvý podpredseda SNS Andrej Danko na tlačovej konferencii kritizoval Lipšica, že je bez súdnej praxe a zdôraznil, že jeho výsledky počas pôsobenia na ministerstve spravodlivosti nie sú žiadne. Medzi sudcov vraj vniesol napätie a nevraživosť. „Vnútro si zobral, lebo spravodlivosť nezvládal. Ľahšie je medializovať sa ako James Bond.“ Ak podľa Danka Lipšic neodstúpi, národniari ho v parlamente nemajú šancu odvolať. „Nie je s kým sa spojiť proti Lipšicovi na politickej scéne, lebo sa ho všetci boja. Lipšic chce, aby sa ho všetci báli.“
Médiá: 3
Komentáre:
1
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Firmy mladých bez praxe a návykov nechcú
Firmy mladých bez praxe a návykov nechcú
4.8.2011
Slovensko patrí medzi krajiny s najväčším počtom nezamestnaných mladých ľudí v Európskej únii. V júni tohto roka bolo u nás podľa štatistík Eurostatu 33,3 percenta ľudí do 25 rokov bez práce. Horšie na tom sú už len Španieli a Gréci. Európsky priemer je 20,3 percenta. Zhoršovanie sa začalo v roku 2009, keď sa nezamestnanosť mladých medziročne zvýšila o takmer osem percentuálnych bodov. Analytik za tým vidí dôsledok krízy, počas ktorej sa prestali tvoriť nové pracovné miesta. Problémom je tiež školstvo, vychovávajúce „neužitočných absolventov“. Do štatistík prispievajú aj Rómovia, ktorí prácu buď nechcú, alebo nemajú šancu sa zamestnať. Firmy ľudí do 25 rokov nevyhľadávajú, pretože im chýba požadovaná prax i pracovné návyky.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Na Slovensku sa rozvádza skoro každý druhý pár
Na Slovensku sa rozvádza skoro každý druhý pár
4.8.2011
Takmer každé druhé manželstvo uzatvorené na Slovensku sa končí rozvodom. Hoci sa trend ich nárastu podľa údajov Štatistického úradu vlani zastavil, ročne ukončia svoj vzťah tisícky manželov. Medzi najčastejšie dôvody rozvodov patria nevera, ochladenie vzťahov či najnovšie internet. „Do fungujúceho manželstva zasahuje tak, že niektorý z manželov má viac možností a príležitostí na nezáväzný flirt, ktorý sa môže skončiť nakoniec aj rozvodom,“ hovorí rozvodová právnička Barbora Ficeková Benková. Ženy sú podľa odborníkov rozhodnejšie a oproti minulosti oveľa menej tolerujú bitku či alkoholizmus. Ak má súd dojem, že manželstvo ešte možno zachrániť, namiesto rozvodu odporučí manželskú poradňu.
Médiá: 2
Komentáre:
2
Smer: Navrhované zmeny v hmotnej núdzi sú neľudské
Smer: Navrhované zmeny v hmotnej núdzi sú neľudské
4.8.2011
Návrh zákona o hmotnej núdzi z dielne ministerstva práce je podľa opozičného Smeru šialený a neľudský. "Návrh bude mať vážne negatívne dopady na najbezbrannejšie skupiny obyvateľstva," povedal podpredseda parlamentného sociálneho výboru Branislav Ondruš. Mal pritom na mysli najmä starobných dôchodcov, ktorí už dnes poberajú najnižšie penzie. Nový zákon vraj zoberie veľkej časti najchudobnejších dôchodcov 15 až 65 eur. Ondrušovi sa nepáči ani zámer zviazať vyplácanie dávok v hmotnej núdzi s prácou. "Celkom jednoznačne tu dochádza k diskriminácii penzistov, invalidov či napr. tehotných žien, ktorí si jednoducho privyrobiť objektívne nemôžu," upozorňuje.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Matovič predloží dôkazy o korupcii v politike po 15. auguste
Matovič predloží dôkazy o korupcii v politike po 15. auguste
4.8.2011
Nezávislý poslanec a líder hnutia Obyčajní ľudia Igor Matovič predloží písomné dôkazy o korupcii v politike po návrate budúceho generálneho prokurátora Jozefa Čentéša z dovolenky. "Som s pánom Čentéšom dohodnutý, že ich predložím až po jeho dovolenke, teda po 15. auguste." Čentéš vypočul Matoviča v súvislosti s jeho medializovanými vyjadreniami o straníckych nomináciách minulý piatok. Zároveň ho vyzval na doplnenie tvrdení v listinnej podobe. Po dodaní ich Čentéš vyhodnotí a rozhodne o ďalšom postupe. Matovičovu výpoveď inicioval námestník generálneho prokurátora Dobroslav Trnka. Vypočúvanie musel poslanec zopakovať, pretože jeho prvú výpoveď omylom skartovali.
Médiá: 3
Komentáre:
1
O najviac akreditácií prišla Univerzita Komenského v Bratislave
O najviac akreditácií prišla Univerzita Komenského v Bratislave
4.8.2011
Ministerstvo školstva odňalo vysokým školám za rok 71 akreditácií na niektoré študijné programy. Školy tým strácajú právo vzdelávať v danom odbore. O najviac akreditácií prišla Univerzita Komenského v Bratislave (32), Slovenská technická univerzita v Bratislave (11) a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (8). "Nehovorí to o tom, ktorá škola je kvalitnejšia a ktorá menej," povedal šéf rezortu Eugen Jurzyca (SDKÚ). Najčastejšími dôvodmi boli garanti nespĺňajúci požadované kritériá, nedostatky v obsahu študijného programu či nedostatočný výskum. Študenti dotknutých programov môžu v štúdiu pokračovať na príbuznom odbore tej istej školy alebo na inej škole s takýmto odborom.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Žitňanská chce potrestať Harabina vyzlečením z talára
Žitňanská chce potrestať Harabina vyzlečením z talára
3.8.2011
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS) chce zbaviť predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina sudcovskej funkcie. Ako uviedla na tlačovej besede, podala proti nemu ďalší návrh na začatie disciplinárneho konania. Dôvodom je, že nekonal a nepodal odvolanie voči rozsudku Okresného súdu Bratislava I, ktorý vyhovel 11 sudcom Najvyššieho súdu v diskriminačných žalobách. Dôsledkom bolo, že sudcovia spor vyhrali a rozsudky sú právoplatné. Súd uložil štátu povinnosť vyplatiť sudcom náhradu nemajetkovej ujmy jeden milión eur. "Keď hovorím o tom, že celá kauza má politickú rovinu a hovorím o tom, že niekto má za každú cenu udržať si vplyv v justícii, tak hovorím predovšetkým o predsedovi Najvyššieho súdu," zdôraznila ministerka.
Médiá: 4
Komentáre:
4
Figeľ: Matoviča nech rieši SaS
Figeľ: Matoviča nech rieši SaS
3.8.2011
Ak by koalícia podľa šéfa KDH Jána Figeľa akceptovala, že nezávislý poslanec Igor Matovič s ňou ide riešiť vzťahy, bolo by to znakom toho, že je v menšine a strana SaS nemá to kvórum, ktoré garantovala. Apeluje preto na svojho koaličného partnera, aby sa so situáciou okolo Matoviča vysporiadal. Ten v júli žiadal zmluvu s koalíciou. Počas poslednej parlamentnej schôdze prirovnal KDH ku sviniam a obvinil stranu z toho, že nedrží slovo. Figeľ to zásadne odmieta. „My sme pre nedodržiavanie dohôd boli ochotní opustiť vládnu moc. Toto považujem aj dnes za odkaz a vklad pre našu koaličnú zostavu, pretože to, čo nás v nej viaže, je vládny program a koaličná zmluva,“ zdôraznil líder kresťanských demokratov.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Slovensko sa rozlúčilo s biskupom Rudolfom Balážom
Slovensko sa rozlúčilo s biskupom Rudolfom Balážom
3.8.2011
Približne štyri tisícky smútiacich z celého Slovenska sa dnes prišli do Banskej Bystrice rozlúčiť s diecéznym biskupom Rudolfom Balážom, ktorý 27. júla zomrel vo veku 70 na krvnú embóliu. Pohrebnú svätú omšu vo Farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Banskej Bystrici celebroval metropolita Bratislavskej arcidiecézy Mons. Stanislav Zvolenský. S Balážom sa tu tiež prišlo rozlúčiť 25 biskupov zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska a Albánska, ale aj predstavitelia vlády a parlamentu. Biskupa pochovajú v rodnej obci Nevoľné neďaleko Kremnice. Baláž sa výrazne zaslúžil o rozvoj diecézy. Za jeho pôsobenia sa napríklad obnovil komunistami zlikvidovaný kňazský seminár v Badíne. Biskup je spoluzakladateľom katolíckej fakulty v Ružomberku a zaslúžil sa o vznik prvého katolíckeho rádia na Slovensku.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Trnka napadol voľbu Čentéša na Ústavnom súde
Trnka napadol voľbu Čentéša na Ústavnom súde
3.8.2011
Prvý námestník Generálnej prokuratúry Dobroslav Trnka pred pár dňami napadol zvolenie Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora, aj keď ho prezident Ivan Gašparovič do funkcie ešte nevymenoval. Trnka podal ústavnú sťažnosť ako súkromná osoba. Generálna prokuratúra sa k nej preto nechce vyjadrovať a rovnako odmietavo reagoval aj Trnka. Sťažnosť, ktorá sa týka oboch volieb generálneho prokurátora, už údajne pridelili sudcovi Ústavného súdu v Košiciach. Čentéš nevie, čo je dôvodom jej podania. Pripustil, že Trnka čakal na jeho najbližší prešľap, aby mal zámienku na napadnutie voľby. Budúci generálny prokurátor v piatok omylom skartoval výpoveď Igora Matoviča o údajnej korupcii v politických stranách.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Megainvestícia od IBM na Slovensku asi nebude
Megainvestícia od IBM na Slovensku asi nebude
3.8.2011
Slovensko zrejme prišlo o veľkú investíciu. Americká IT spoločnosť IBM uvažovala o vytvorení asi 3 000 pracovných miest v Košiciach. Rokovania s investorom mala na starosti Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO). „S IBM sa naposledy rokovalo začiatkom roka. IBM nás neinformovalo o svojom rozhodnutí,“ povedal Richard Dírer, ktorý agentúru zastupuje. Podľa informácií SME z investície skutočne zišlo. Pôvodne sa IBM rozhodovala medzi Slovenskom, Čile a Egyptom. Rozhodnutie padlo na Egypt, po nepokojoch v krajine však firma od investície ustúpila. IBM u nás zamestnáva mesačne asi 80 ľudí. Košický samosprávny kraj správa prekvapila, no stále verí, že IT centrum v metropole východu bude. Naším súperom o zákazku môže byť Poľsko.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Radičová čaká v kauze na postoj mimovládnych organizácií
Radičová čaká v kauze na postoj mimovládnych organizácií
3.8.2011
Premiérka Iveta Radičová sa v ostro sledovanej súťaži na výber budovy pre košické daňové úrady spolieha na názor mimovládnych organizácií. Výberová komisia už odporučila podpísať zmluvu opäť s firmou okresného šéfa SDKÚ-DS Ondreja Ščurku Nitra Invest. Keď si pritom daniari v apríli vybrali Ščurkovu firmu, Radičová hovorila o klientelizme a hrozila demisiou. Daňové riaditeľstvo prizvalo mimovládne organizácie, aby pred podpisom zmluvy preskúmali podklady k súťaži. Tie to vítajú, nad výsledkom sporného tendra však prevziať záštitu odmietajú. "Som rada, že štátne orgány zaujíma náš názor pred podpisom zmluvy. Ale v konečnom dôsledku je za súťaž zodpovedný riaditeľ Daňového riaditeľstva a politickú zodpovednosť majú členovia vlády," vysvetlila riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk.
Médiá: 3
Komentáre:
0
V roku 2025 bude na Slovensku žiť 5,6 milióna ľudí
V roku 2025 bude na Slovensku žiť 5,6 milióna ľudí
3.8.2011
Najviac žijúcich Slovákov, 5,6 milióna, bude v roku 2025. Vyplýva to z údajov Eurostatu, ktoré zverejnila vo svojej správe Slovenská sporiteľňa. Minulý rok u nás pribudlo 10 300 ľudí a celková populácia stúpla na 5,435 milióna. Spomedzi krajov si vďaka prisťahovalectvu a výraznému nárastu pôrodnosti najviac polepšil Bratislavský kraj. Hoci celková pôrodnosť vlani mierne poklesla, za posledné desaťročie má rastúci trend. Slovenky vraj kvôli vyššiemu veku prestali odkladať pôrody. Počet ľudí v produktívnom veku by mal dosiahnuť svoj vrchol okolo roku 2015. "Faktor, ktorý Slovensku v posledných rokoch pomáhal k vyššiemu rastu ekonomiky, by odvtedy mal začať hrať proti nám," uvádza spoločnosť.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Politológ: HZDS prúdia peniaze vybudovanými kanálmi
Politológ: HZDS prúdia peniaze vybudovanými kanálmi
3.8.2011
Majetok HZDS, ktorý vlani dosahoval viac než 821-tisíc eur, svedčí podľa politológa Rastislava Tótha o tom, že si strana v minulosti vybudovala stabilné kanály, ktorými jej teraz prichádzajú financie. "Tými kanálmi pritekajú peniaze od ľudí, ktorí si myslia, že by sa ĽS-HZDS ešte mohla dostať k podielu na moci." Mimoparlamentnej SMK, ktorá dobre vychádza so súčasnou vládnucou stranou v Maďarsku, zase môžu do pokladnice prispievať aj maďarskí podnikatelia. Sociológ Pavel Haulík si myslí, že celkový majetok strán nemožno priamo spájať s ich možným výsledkom vo voľbách. Jeho výška podľa neho odráža skôr dĺžku pôsobenia strán na politickej scéne. Smer tak získal veľký majetok zlúčením s SDĽ, ktorá ho dostala ešte od KSS.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Audit v Európskom sociálnom fonde mal odhaliť podvody
Audit v Európskom sociálnom fonde mal odhaliť podvody
3.8.2011
Audit v Európskom sociálnom fonde podľa informácií TV JOJ odhalil veľké nedostatky. Konflikty záujmov, podozrenie z podvodu, pochybné verejné obstarávania. Takmer polovicu projektov odporúča komisia posunúť na úrad pre boj proti podvodom. Pre zlé projekty môžeme prísť o milióny eur. Exministerka práce Viera Tomanová (Smer-SD) viní z nedostatkov terajšie vedenie, ktoré vraj nenapĺňalo ňou pripravený akčný plán. "Je to absolútny blud, pretože aj z tej správy jednoznačne vyplýva, že všetky projekty, ktorými sa zaoberali audítori z Bruselu, boli projekty, ktoré boli vyberané za predošlej vládnej garnitúry," oponuje štátna tajomníčka rezortu práce Lucia Nicholsonová (SaS).
Médiá: 5
Komentáre:
0
Nicholsonová: Ľudia si budú musieť dávky od štátu zaslúžiť
Nicholsonová: Ľudia si budú musieť dávky od štátu zaslúžiť
2.8.2011
Ministerstvo práce navrhuje v novom zákone, ktorý má platiť od januára, zníženie základnej dávky v hmotnej núdzi. Dávka klesne takmer o polovicu, z dnešných 60,50 eura na zhruba 37,97 eura. "My nejdeme brať chudobným peniaze. Ideme im povedať, že tie peniaze, ktoré dostanú od štátu, si musia zaslúžiť," povedala na dnešnej tlačovej konferencii štátna tajomníčka rezortu práce Lucia Nicholsonová (SaS). Práve z tohto dôvodu sa ministerstvo rozhodlo dávku rozdeliť na tri samostatné časti, a to základnú, solidárnu a motivačnú. Vyššiu motivačnú dávku, 45 percent sumy životného minima, bude môcť napríklad dostať evidovaný uchádzač o zamestnanie. Ten si však musí zvyšovať svoju kvalifikáciu formou externého štúdia na strednej alebo vysokej škole či vykonávať aktivačnú činnosť formou menších obecných služieb.
Médiá: 2
Komentáre:
9
Paška vyzýva Čentéša k rezignácii. Matovič sa ho zastal
Paška vyzýva Čentéša k rezignácii. Matovič sa ho zastal
2.8.2011
Prokurátor Jozef Čentéš, ktorého Národná rada SR zvolila za generálneho prokurátora, no prezident Ivan Gašparovič ho ešte do funkcie nevymenoval, by mal zvážiť svoju rezignáciu. Na tlačovej konferencii to vyhlásil podpredseda Smeru-SD Pavol Paška. Reagoval tak na okolnosti výpovede nezávislého poslanca NR SR Igora Matoviča o korupcii v stranách, ktorá bola na prokuratúre skartovaná a musela sa opakovať. "Vyzývam koalíciu, aby sme si spolu sadli a začali hľadať nového spôsobilého kandidáta, ktorému sa nebudú strácať výpovede z počítača a nebude musieť skartovávať výpovede," vyhlásil Paška. Čentéša sa však dnes zastal Igor Matovič. Podľa neho bola výpoveď robená profesionálne, i keď bol prokurátor v časovom strese. "Nemalo by to slúžiť na jeho diskreditáciu a zámienka na jeho nevymenovanie," dodal Matovič.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Colníci zadržali pol kilogramu kokaínu z Peru
Colníci zadržali pol kilogramu kokaínu z Peru
2.8.2011
Colný kriminálny úrad zadržal poštový balík odoslaný z juhoamerického Peru, ktorý obsahoval viac ako pol kilogramu kokaínu. Odosielateľom poštovej zásielky bol obyvateľ Peru, balík mal nepatrnú finančnú hodnotu a podľa sprievodných dokumentov údajne obsahoval čaj s názvom Andean Green Tea. Predbežný narkotest na mieste potvrdil podozrenie colníkov, že namiesto čaju sú v balíku omamné a psychotropné látky. Z odbornej expertízy colného laboratória neskôr vyplynulo, že vzorka obsahuje účinné látky rastliny koka, kokaín a ekgonín metylester. Prípadom sa bude zaoberať Okresné riaditeľstvo Policajného zboru Bratislava III.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Matovič: Mobilní operátori dostanú licencie za bagateľ
Matovič: Mobilní operátori dostanú licencie za bagateľ
2.8.2011
Nezávislý poslanec Igor Matovič kritizuje svojich kolegov za to, že dvom najväčším mobilným operátorom na Slovensku, Orange a T-Mobile, umožnia predĺžiť licenciu na nasledujúcich desať rokov za smiešnu sumu. „Táto téma sa nejako moc neotvára a politici sú ticho, všetci týchto operátorov poznajú, sú s nimi dobrí kamaráti. Potichu, poza zraky verejnosti sa predĺžia týmto operátorom licencie za bagateľ.“ Telekomunikačný úrad, ktorý o predlžovaní licencií rozhoduje, by mal podľa neho od jedného operátora zinkasovať 15 až 30 miliónov eur. Matovič upozornil, že operátori majú spolu ročný obrat okolo 1,5 miliardy eur a dá sa očakávať, že im v najbližších rokoch ešte stúpne. Úrad by vraj teraz mal predĺžiť licencie len na kratšie obdobie a priebehu roka by sa určila objektívna trhová cena.
Médiá: 5
Komentáre:
2
Policajný prezident Spišiak dostal za jeden rok v odmenách 14 500 eur
Policajný prezident Spišiak dostal za jeden rok v odmenách 14 500 eur
2.8.2011
Prezident Policajného zboru SR Jaroslav Spišiak dostal za prvý polrok 2011 za dobre vykonanú prácu odmenu vo výške 3 500 eur. Za rok vo funkcii si tak len na odmenách polepšil o celkovú sumu 14 500 eur. Minister vnútra Daniel Lipšic (KDH) síce nedávno vyhlásil, že Spišiak už nedostane žiadne odmeny, keďže ho hliadka pristihla pri nedovolenej rýchlej jazde. Policajti mu vtedy namerali, že jazdil rýchlosťou 128 km/h tam, kde mal ísť najviac deväťdesiatkou. Spomínaných 3 500 eur však Spišiak dostal ešte pred týmto dopravným priestupkom. "Polročnú odmenu dostal začiatkom júla. Žiadne ďalšie odmeny už do konca roka nedostane, lebo je disciplinárne stíhaný," uviedol hovorca rezortu vnútra Gábor Grendel.
Médiá: 3
Komentáre:
1
K Urbánimu sa vraj hlásia opoziční aj koaliční politici
K Urbánimu sa vraj hlásia opoziční aj koaliční politici
2.8.2011
Členmi Strany moderného Slovenska, ktorú založil bývalý podpredseda HZDS Milan Urbáni, by sa podľa neho chceli stať viacerí politici z opozície aj koalície. Nechcel však povedať, o ktorých ide. V strane je okrem neho exministerka pôdohospodárstva Zdenka Kramplová či bývalý šéf rezortu zdravotníctva za Smer Ivan Valentovič. Urbáni hovorí, že spolupracuje aj s inými známymi menami z politiky a do strany sa hlási i veľa mladých ľudí. Strana vraj nebude na jedno použitie. Jednou z priorít vyštudovaného gynekológa Urbániho má byť zdravotníctvo. V septembri plánuje strana predstaviť svoj tieňový kabinet, ktorý bude stáť oproti vláde Ivety Radičovej.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Školám budú v septembri chýbať učebnice
Školám budú v septembri chýbať učebnice
2.8.2011
Základné a stredné školy ešte od septembra nebudú môcť využívať interaktívne vyučovanie s názvom Planéta vedomostí tak, ako to pôvodne plánoval minister Eugen Jurzyca (SDKÚ). Podpis zmluvy zdržal Úrad pre verejné obstarávanie, ktorý kontroloval, či je zákazka za šesť až dvanásť miliónov eur bez súťaže v poriadku. Digitálne učivo malo pomôcť školám, ktorým chýbajú reformné učebnice. Školy ani ministerstvo mesiac pred začiatkom školského roka nevedia, ktoré učebnice sa podarí do septembra dodať. Ročníky dotknuté reformou exministra školstva Jána Mikolaja (SNS) musia už štvrtý rok po sebe improvizovať. Jurzyca chcel problému zabrániť aj sankciami pre vydavateľov za nedodanie kníh, tí ich však považujú za likvidačné.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Elitný súd rieši zväčša drobné prípady
Elitný súd rieši zväčša drobné prípady
2.8.2011
Hoci mal Špecializovaný trestný súd v Pezinku pôvodne riešiť najväčšie korupčné škandály, dnes sa zaoberá skôr drobnými úplatkami pre policajta za prehliadnutie dopravného priestupku či „všimným“ pre lekára alebo úradníka. Zo 150 ľudí, ktorí boli vlani právoplatne odsúdení za korupciu, išlo do väzenia len sedem. Názory na špeciálny súd sa medzi politikmi a expertmi z justície rôznia. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ) ho napriek najnovším štatistikám obhajuje tým, že jeho výsledky závisia od kvality práce vyšetrovacích orgánov a prokuratúry. Bežných ľudí podľa šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry Dušana Kováčika viac trápi každodenná drobná korupcia u lekára či na úrade, ako keď úradník ministerstva zoberie 30-tisíc eur.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Matovičovu výpoveď neskartovala sekretárka, ale Čentéš
Matovičovu výpoveď neskartovala sekretárka, ale Čentéš
2.8.2011
Generálna prokuratúra odmieta tvrdenia budúceho šéfa prokurátorov Jozefa Čentéša, že časť spisového materiálu výpovede nezávislého poslanca Národnej rady SR Igora Matoviča o korupcii v politike bola omylom skartovaná. Naopak, tvrdí, že výpoveď nechal z počítača vymazať Čentéš. Matovič vypovedal pred Čentéšom o údajnej korupcii medzi politikmi v piatok 29. júla. Čentéš potvrdil, že výpoveď nechal zmazať, lebo to bol kolegov počítač. "Rozhodujúce je to, že je založená v spise." Zopakoval, že písomnú výpoveď dal skartovať omylom s poznámkami, ktoré nepotreboval. "Nepoznám dôvod, prečo tak pán Čentéš konal, zrejme nechcel, aby sa k výsluchu dostala osoba, o ktorej si myslí, že by ho nemala vidieť," uviedol špeciálny prokurátor Ján Hrivnák.
Médiá: 6
Komentáre:
1
Motoristi už môžu využívať križovatku Stupava - juh
Motoristi už môžu využívať križovatku Stupava - juh
2.8.2011
Vodiči majú od pondelka k dispozícii približne tri kilometre dlhú spojnicu medzi mestom Stupava a spoločnosťou Volkswagen. Jej dôležitou súčasťou je mimoúrovňová križovatka s napojením na diaľnicu D2. Do prevádzky ju slávnostne uviedla Národná diaľničná spoločnosť (NDS) spolu s ministrom dopravy Jánom Figeľom (KDH). Úsek stavali firmy Strabag a Doprastav zhruba tri roky za 23,1 milióna eur. Peniaze išli prakticky výlučne zo štátneho rozpočtu. Nová diaľničná spojnica už teraz odbremení kolabujúcu bratislavskú dopravu v lokalite mestských častí Devínska Nová Ves, Lamač, mesta Stupava a obce Záhorská Bystrica. Je súčasťou budúceho obchvatu hlavného mesta.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Mečiara opúšťajú verní
Mečiara opúšťajú verní
2.8.2011
Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS) dlhoročného predsedu Vladimíra Mečiara opúšťajú členovia. Bývalý minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa by mal v septembri vstúpiť do SNS. Myslí si, že práve národniari môžu získať Mečiarových voličov. Za odchody a postavenie strany mimo parlamentu je podľa bývalého podpredsedu hnutia Milana Urbániho zodpovedný líder Mečiar. "Doviedol stranu tam, kam doviedol. Už tam prakticky nie je s kým robiť." Odišiel aj detviansky funkcionár Jozef Krnáč či prešovský krajský predseda Marián Haľko. Niekdajší europoslanec a šéf rezortu pôdohospodárstva za HZDS Peter Baco však verí, že problémy pomôže vyriešiť nový volebný líder, ktorého predstavia v novembri.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Obvinili novinárku, ktorá zverejnila výšku platu Harabinovej manželky
Obvinili novinárku, ktorá zverejnila výšku platu Harabinovej manželky
1.8.2011
Policajná vyšetrovateľka obvinila redaktorku denníka SME Zuzanu Petkovú z trestného činu neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. Dôvodom je článok zo 17. októbra 2010 o manželke bývalého ministra spravodlivosti a dnešného šéfa Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina. Zverejneným osobným údajom poškodenej mala byť výška jej platu. Šéfredaktor SME Matúš Kostolný považuje za nezmysel, že polícia obvinila za zverejnenie osobných údajov redaktorku: "Ak mal byť niekto obvinený, tak vydavateľ alebo šéfredaktor, ktorý rozhoduje o tom, čo bude publikované." Za absurdné označil stíhanie novinárky aj Štefan Harabin. "Trestnoprávnu, politickú i morálnu zodpovednosť nesie politický nominant a predstaviteľ ministerstva spravodlivosti," povedal Harabin.
Médiá: 4
Komentáre:
2
Minulý týždeň zomreli na cestách šiesti ľudia, polícia sprísni kontroly
Minulý týždeň zomreli na cestách šiesti ľudia, polícia sprísni kontroly
1.8.2011
V uplynulom týždni zahynulo na slovenských cestách 6 ľudí, z toho traja cez víkend. Medzi obeťami boli väčšinou mladí vodiči a spolujazdci vo veku 16 až 23 rokov. Na niektorých úsekoch polícia chystá mimoriadne opatrenia. Napríklad na Kysuciach, kde minulý týždeň pri dvoch nehodách pri obci Oškerda zomreli traja ľudia, posilnia od pondelka policajné kontroly a pravdepodobne sa zmení aj dopravné značenie. V kritickom úseku bude zrejme zakázané predbiehať. "Pôjde o zmenu prerušovanej čiary na plnú čiaru, v súvislosti s tým bude osadené aj zvislé značenie na zákaz predchádzania z obidvoch smerov a zo smeru zo Žiliny na Čadcu bude osadené značenie pozor zákruta," informoval Peter Olejár z Krajského dopravného inšpektorátu v Žiline.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
145612345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, sk1[at]m5.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk