AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte.
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Dôchodcom zlacnie cesta vlakom o centy
Dôchodcom zlacnie cesta vlakom o centy
22.8.2011
Cestovanie vlakom pre obyčajných ľudí má onedlho zdražieť v priemere asi o 10 percent. Úrad pre reguláciu železničnej dopravy však nesúhlasil so zdražovaním, ktoré navrhol osobný železničný dopravca – ZSSK. Obrátil sa preto na jeho akcionára, ministerstvo dopravy, ktoré presadilo výraznejšie zľavy pre dôchodcov nad 70 rokov. Cesta na vzdialenosť do 50 kilometrov ich vyjde o dva centy lacnejšie. Najviac, asi šesť centov, ušetria pri ceste od 200 do 250 kilometrov. Ostatní za cestovanie vlakom zaplatia viac. Pocítia to najmä cestujúci na kratšie vzdialenosti. Železnice chceli pôvodne zaviesť zmeny už od začiatku augusta. Materiál je však zatiaľ len na predbežnom pripomienkovaní, vyjadriť sa k nemu majú niektoré ministerstvá. Reálnym termínom zdraženia je preto až 1. október.
Médiá: 1
Komentáre:
1
Obyčajní ľudia už majú tretinu podpisov na založenie strany
Obyčajní ľudia už majú tretinu podpisov na založenie strany
22.8.2011
Štyria poslanci z hnutia Obyčajní ľudia doteraz vyzbierali už asi tretinu z 10-tisíc podpisov potrebných na založenie novej politickej strany. Všetky by chceli mať do začiatku septembrovej parlamentnej schôdze. Igor Matovič (nezávislý), Jozef Viskupič (SaS), Erika Jurinová (SaS) a Martin Fecko (SaS) v týchto dňoch cestujú po Slovensku a stretávajú sa s ľuďmi. "Od stredy sme obehli stredné Slovensko. Cez deň sme boli v mestách a večer sme robili besedy vždy po dvoch," povedal Viskupič. V sobotu mohli záujemcovia s Obyčajnými ľuďmi diskutovať v Dolnom Kubíne, Námestove a Tvrdošíne, budúcu stredu sa presunú na západ do Trenčína, Piešťan, Nitry, Trnavy a Malaciek.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Poslanci rokujú s farmafirmami o liekoch
Poslanci rokujú s farmafirmami o liekoch
22.8.2011
O novele zákona o liekoch, ktorá obmedzí zisk farmaceutických firiem a cenu lieku stlačí na úroveň druhej najlacnejšej krajiny v Európskej únii, bude parlament hlasovať na septembrovej schôdzi. Farmaceutický priemysel varuje, že dôsledkom zmeny môže byť nedostatok liekov v lekárňach. Slovenská asociácia farmaceutických spoločností (SAFS) preto v týchto dňoch aktívne rokuje s poslancami. Predseda výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný z SDKÚ potvrdil, že bol opakovane kontaktovaný Asociáciou dodávateľov liekov i združením Genas. Účasť na rokovaniach potvrdil aj podpredseda výboru Richard Raši (Smer). Hovorí, že debatovali „o pripravovaných zmenách a ich rizikách.“ Oslovení poslanci odmietli, že by ich asociácie usmerňovali, ako majú hlasovať. V prípade schválenia by mohla novela platiť už od októbra.
Médiá: 1
Komentáre:
1
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Radičová si uctila obete augustových udalostí
Radičová si uctila obete augustových udalostí
22.8.2011
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) si uctila pamiatku obetí totalitného režimu položením venca k pamätníku na Ružinovskom cintoríne v Bratislave, urobila tak pri príležitosti 43. výročia invázie vojsk Varšavskej zmluvy. "Výročie augustových udalostí je výzvou nezabúdať a zároveň citlivo vnímať každý prejav nespravodlivosti, zneužitia vplyvu a postavenia, každý prejav radikalizmu a netolerancie," uviedla vo svojom vyhlásení. Bez živej historickej pamäti vraj riskujeme, že budeme opakovať staré chyby a omyly v nových podmienkach a súvislostiach. Normalizácia podľa Radičovej potvrdila zločinecký charakter komunistického režimu, ktorého výsledkom bolo množstvo nevinných obetí, pustošenie ducha, ničenie hodnôt európskej civilizácie, devastácia hospodárstva a rozdvojená morálka.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Envirorezort dostane v budúcom roku menej peňazí
Envirorezort dostane v budúcom roku menej peňazí
21.8.2011
Podľa návrhu štátneho rozpočtu dostane v budúcom roku Ministerstvo životného prostredia SR necelých 390 miliónov eur. Pre envirorezort to znamená o 17,7 percenta menej prostriedkov ako v tomto roku. Do celkového limitu výdavkov ministerstva sú však započítané aj mimorozpočtové prostriedky z Finančného mechanizmu EHP, Nórskeho finančného mechanizmu, Švajčiarskeho finančného mechanizmu či programu LIFE+, ktoré tvoria sumu približne 4 milióny eur. Peniaze by mali smerovať najmä do vodného hospodárstva, ochrany ovzdušia, odpadového hospodárstva, ochrany prírody a krajiny a administratívy. Kvôli nižšiemu rozpočtu však výdavky vo všetkých oblastiach klesnú. Najviac peňazí - až 241 miliónov eur - poputuje do vodného hospodárstva.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Teploty v stredu miestami vystúpia až na 37 stupňov
Teploty v stredu miestami vystúpia až na 37 stupňov
21.8.2011
Horúce a slnečné počasie, aké máme posledné dni, bude pokračovať aj nasledujúci týždeň. Na začiatku týždňa sa oteplí ešte viac, denné teploty vzduchu sa budú pohybovať na úrovni 35 stupňov. Najteplejšie by malo byť v stredu, kedy by maximálne teploty mohli dosiahnúť až 37 stupňov. "Dá sa povedať, že to bude taký druhý vrchol leta," myslí si meterológ Marcel Macko zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), podľa ktorého je možné, že v nasledujúcich dňoch padnú aj nejaké teplotné rekordy.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Pošta nakúpi nové rovnošaty pre 15-tisíc zamestnancov
Pošta nakúpi nové rovnošaty pre 15-tisíc zamestnancov
21.8.2011
Nové rovnošaty jedného z najväčších zamestnávateľov na Slovensku budú stať najviac 3,98 milióna eur. Slovenská pošta o tom v piatok informovala vo Vestníku verejného obstarávania. K obmene oblečenia má dôjsť v priebehu štyroch rokov, pričom súťaž na výber dodávateľa rovnošiat by sa oficiálne mala začať 15. septembra. Uniformy pre svojich zamestnancov sa minulý rok rozhodla obmeniť aj Česká pošta. Tá za nové rovnošaty zaplatí v priebehu štyroch rokov najviac 250 miliónov českých korún (10,2 milióna eur), pričom ich dostane zhruba 22-tisíc jej zamestnancov.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Maďarič: Skrátenie Správ STV je katastrofa
Maďarič: Skrátenie Správ STV je katastrofa
21.8.2011
Bývalý minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) považuje skrátenie hlavnej spravodajskej relácie Slovenskej televízie o sedem minút za absolútny škandál. Vyjadril sa tak k plánom programového riaditeľa Rozhlasu a televízie Slovenska Ľuboša Machaja, medzi ktorými je aj skrátenie Správ STV iba na 15 minút už túto jeseň. "Pätnásť minútová spravodajská relácia verejnoprávnej televízie, to je úplná katastrofa," povedal Maďarič. Upozornil pritom na situáciu v zahraničí, kde je hlavná spravodajská relácia výkladnou skriňou verejnoprávnych médií. Zároveň dodal, že správy sa vôbec nezlepšili a dokonca ich považuje za horšie. Machaj však tvrdí, že kratšie správy budú mať vyššiu dynamiku a lepšie a kvalitnejšie spracovanie.
Médiá: 2
Komentáre:
2
Bezpečnosť počas majstrovstiev sveta v hokeji stála 1,7 milióna eur
Bezpečnosť počas majstrovstiev sveta v hokeji stála 1,7 milióna eur
21.8.2011
Na bezpečnostné opatrenia Majstrovstiev sveta v ľadovom v hokeji na Slovensku 2011 vyčlenilo ministerstvo vnútra 1 688 895 eur. Najväčšia časť, takmer 940-tisíc eur, bola použitá na mzdy. Na tovary a služby súvisiace so 17-dňovým šampionátom bolo určených takmer 342-tisíc eur, z ktorých tretina išla na nákup materiálu. Táto suma zahŕňala napríklad stravovanie policajtov (takmer 70-tisíc eur), evakuačné masky a únikové kukly (viac ako 20-tisíc eur) či špeciálne prístroje za viac ako 25 500 eur. Pohonné hmoty stáli 122 624 eur. Z kapitálových výdavkov vo výške 95 184 eur dve tretiny minul Hasičský a záchranný útvar hlavného mesta Bratislavy. Šampionát sa konal v Bratislave a Košiciach od 29. apríla do 15. mája.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Belousovová a Pučík žiadajú pre starostov minimálne strednú školu
Belousovová a Pučík žiadajú pre starostov minimálne strednú školu
21.8.2011
Starostom či primátorom sa má od najbližších komunálnych volieb stať len ten kandidát, ktorý má ukončené úplné stredoškolské vzdelanie. Navrhujú to bývalí poslanci za SNS Anna Belousovová a Rudolf Pučík (obaja nezávislí) v novele zákona o voľbách do orgánov samosprávy obcí, ktorou sa bude parlament zaoberať na septembrovej schôdzi. Starosta má podľa poslancov množstvo kompetencií a úloh, a tak považujú súčasný stav, keď ním môže byť aj osoba s nižším vzdelaním, za neprijateľný. Dochádza vraj k situáciám, že za starostu obce sú zvolení negramotní občania. Riziko vidia najmä v obciach, kde väčšinu tvoria neprispôsobiví občania. Predkladatelia novely sú presvedčení, že nová požiadavka nie je diskriminačná.
Médiá: 3
Komentáre:
2
Malé nemocnice navrhli pokles miezd, odbory to označili za drzosť
Malé nemocnice navrhli pokles miezd, odbory to označili za drzosť
21.8.2011
Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), ktorá združuje niekoľko desiatok neštátnych nemocníc, navrhla na tohtotýždňovom rokovaní so zdravotníckymi odborármi 5-percentný pokles miezd. Ešte začiatkom roka pritom navrhovali dvojpercentný pokles miezd. Šéf Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay to označil za veľkú drzosť. Odbory požadujú desaťpercentný rast miezd. Mzdy zdravotníkov sa naposledy zvyšovali vlani, ANS však na rozdiel od odborov nepovažovala kolektívnu zmluvu za uzavretú. Po ďalšej sérii rokovaní sa napokon odbory s ANS dohodli na zvýšení základnej zložky mzdy najneskôr od 1. apríla o sumu, akú im umožňuje zvýšenie finančných prostriedkov zo strany poisťovní. Mzdy tak rástli minimálne o 2,5 percenta.
Médiá: 4
Komentáre:
0
O miesto obchodného radcu v Indii, Číne a Tunisku nie je záujem
O miesto obchodného radcu v Indii, Číne a Tunisku nie je záujem
21.8.2011
Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS) stále nemôže otvoriť nové miesta ekonomických diplomatov v niektorých krajinách. Proces výberového konania na pozície obchodných radcov totiž ešte nie je ukončený. Časť nových diplomatov hľadá minister cez inzeráty, tlač a internet. Dvadsaťdva z 29 obchodných radcov našiel práve týmto spôsobom. Najviac uchádzačov chce obsadiť post ekonomického diplomata v kancelárii v San Franciscu, v Ottawe a v Osle. O miesta na veľvyslanectve v Pekingu a kanceláriách v Bombaji a Tunise neprejavil nikto záujem. Na tieto pozície bude vypísané nové výberové konanie. Rezort už dávnejšie zatvoril 15 obchodných oddelení v krajinách EÚ, aby mohol otvoriť nové v štátoch Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Slota: U Mečiara sa prejavuje senilita, nevraživosť a paranoja
Slota: U Mečiara sa prejavuje senilita, nevraživosť a paranoja
20.8.2011
Predseda SNS Ján Slota nechcel priamo reagovať na výroky šéfa HZDS Vladimíra Mečiara, podľa ktorého je líder národniarov „veľkým omylom a chybou“ slovenskej politiky. „Neznížim sa k takým výpadom, aké v poslednej dobe robí pán Mečiar voči mojej osobe. Je mi to skutočne ľúto, pretože už sa asi prejavuje starecká senilita a tá jeho nevraživosť, nenávisť a paranoja, ktorú v sebe asi nosí celý život,“ povedal Slota. „Ja by som mu doprial, aby už konečne prestal šíriť to zlo okolo seba, aby sa staral o svoju rodinku. Nech si užívajú tie výdobytky, ktoré dosiahli počas vládnutia. Prajem mu príjemný zvyšok života v blahobyte,“ dodal. Slota zároveň odmietol názor, že práve Mečiar bol „motorom“ vzniku Slovenskej republiky.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Galko chce kvalitnejšie misie s menej vojakmi
Galko chce kvalitnejšie misie s menej vojakmi
20.8.2011
Počet slovenských vojakov v zahraničných misiách nie je pre rezort obrany podľa jeho šéfa Ľubomíra Galka (SaS) taký dôležitý, ako kvalita nášho príspevku do týchto operácií. "Pre nás nebude veľkou tragédiou prípadné zníženie počtu vojakov v misiách, náš príspevok skvalitníme." Pripomenul, že do misie ISAF v Afganistane práve historicky po prvý raz vysielajú jednotku žilinského 5. pluku špeciálneho určenia, čo považuje za kvalitatívny posun. Galko by chcel viac vojakov mimo základní. Náklady na vojaka pôsobiaceho na základni a mimo nej sú približne rovnaké. Peniaze vyčlenené na zahraničné misie by mali podľa návrhu rozpočtu na budúci rok klesnúť oproti tomuto roku o 43,5 %, teda 17,6 mil. eur.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Hrnčiarovská väznica je preplnená, vládne v nej napätie
Hrnčiarovská väznica je preplnená, vládne v nej napätie
20.8.2011
Väznicu v Hrnčiarovciach nad Parnou trápi vysoký počet odsúdených, na jedného väzňa tu nepripadá ani 3,5 metra plochy. „Počet odsúdených stále narastá, no počet príslušníkov nie, čím vzniká oveľa väčšia zodpovednosť na príslušníka," povedal anonymný zdroj z väznice. Pre napätú atmosféru za múrmi ústavu už generálny riaditeľ zakázal civilom robiť vo väzniciach prieskumy pre bakalárske či diplomové práce. Obáva sa tiež nárastu sebapoškodení a samovrážd. Väznica, v ktorej je 282 odsúdených naviac, nie je jediná na Slovensku. Podobné problémy majú aj v Leopoldove, kde sedelo k rovnakému dátumu 1097 odsúdených a 217 obvinených, kapacitu prekročili o 12 miest.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Poslankyňa KDH má alternatívu k riešeniu "cigánskej otázky"
Poslankyňa KDH má alternatívu k riešeniu
20.8.2011
Štát by mal zamestnávať ľudí, ktorí sa rozhodnú pre stále angažovanie sa v sociálne vylúčených spoločenstvách. Ako pripomienku k návrhu zákona o sociálne vylúčených spoločenstvách to navrhla poslankyňa KDH Monika Gibalová. Pripomienka predpokladá, že podporu by dostali len ľudia, ktorí by mali v sociálne vylúčenom spoločenstve trvalý alebo prechodný pobyt. "Tým sa vytvorí možnosť nepretržitého a systematického pôsobenia na všetkých členov segregovaného spoločenstva, najmä na mládež," uviedla. Nazdáva sa, že je to pozitívna alternatíva k riešeniu "cigánskej otázky." Ministerstvo práce totiž navrhuje možnosť financovať sociálne vylúčeným sterilizáciu a antikoncepciu, čo KDH odmieta ako prejav "kultúry smrti a mrzačenia osôb."
Médiá: 4
Komentáre:
0
Uhliarik presviedča lekárov, aby nedávali výpovede
Uhliarik presviedča lekárov, aby nedávali výpovede
20.8.2011
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik v piatok vyzval lekárov, aby sa nedali oklamať odborármi a nepodávali hromadné výpovede. Podmienky v nemocniciach, ktoré sa pretransformovali na akciové spoločnosti, sú podľa neho pre nich lepšie. "Chcem odkázať lekárom, ktorí uvažujú nad podaním výpovede, aby sa nedali oklamať, že akciové spoločnosti zhoršia situáciu v zdravotníctve," uviedol minister. Jeho tvrdenie má podporovať príklad šiestich nemocníc, ktoré po transformácii na akciové spoločnosti hospodária vyrovnane. Šéf lekárskeho odborového združenia Marián Kollár však tvrdí, že nevýhodnosť transformácie potvrdzujú viacerí renomovaní primári.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Jozef Mihál: Ľudia budú mať v čistom viac
Jozef Mihál: Ľudia budú mať v čistom viac
20.8.2011
Vláda v piatok schválila legislatívnu podobu reformy daní a odvodov. Základom pre výpočet daní a odvodov od začiatku budúceho roka sa má stať superhrubá mzda. Má to byť hrubá mzda zamestnanca navýšená o odvody zamestnávateľa. Reforma má zároveň zaviesť jeden zdravotný a jeden sociálny odvod, ako aj jednotný vymeriavací základ na platenie odvodov a daní. Zdravotný odvod má byť pre všetkých 9 percent, s výnimkou zdravotne ťažko postihnutých a poberateľov invalidných dôchodkov. Sadzba sociálneho odvodu pre zamestnancov má byť 19 percent, pre samostatne zárobkovo činné osoby 13 percent a pre ľudí pracujúcich na dohody 10 percent. "Parametre sú nastavené tak, aby drvivá väčšina zamestnancov mala o niečo vyšší čistý príjem," povedal minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Fico: Radičová má z budovy pre daniarov províziu
Fico: Radičová má z budovy pre daniarov províziu
20.8.2011
Uzatvorením zmluvy o prenájme budovy pre košické daňové úrady so spoločnosťou Nitra Invest sa podľa šéfa strany Smer-SD Roberta Fica dokončil mimoriadne závažný prípad straníckeho klientelizmu, ktorý už toleruje aj premiérka. "Od siláckych vyjadrení o položení vlády Iveta Radičová postupne prechádzala k tichému tolerovaniu arogancie a drzosti SDKÚ-DS." Líder opozície jej vyčíta, že nekonala ani na základe výsledkov skúmaní neziskových organizácií, ktoré odporučili zmluvu s firmou okresného predsedu SDKÚ-DS nepodpísať. Fico si myslí, že premiérka môže byť v kauze finančne zainteresovaná a dostať časť provízie, alebo je len figúrkou bez akejkoľvek schopnosti a možnosti o čomkoľvek rozhodnúť.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Budúci týždeň nás čakajú tropické teploty
Budúci týždeň nás čakajú tropické teploty
19.8.2011
Meteorológovia upozorňujú, že v piatok večer sa na území západného Slovenska môžu ojedinele vyskytnúť prehánky a búrky s možnosťou krupobitia. V noci z piatka na sobotu predpovedajú meteorológovia oblačno a miestami dážď, prehánky alebo búrky. V sobotu sa tiež môžu vyskytnúť ojedinele prehánky. Denná teplota v nedeľu by sa mala pohybovať do 27 stupňov. Začiatok nového týždňa bude v znamení pekného a najmä veľmi teplého počasia. V pondelok by malo byť 29, v utorok 33 a v stredu veľmi teplo, až 34 stupňov. Pozitívnou správou je, že po tieto dni meteorológovia nepredpokladajú prehánky.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Predstavitelia koaličných strán sa k eurovláde stavajú skepticky
Predstavitelia koaličných strán sa k eurovláde stavajú skepticky
19.8.2011
Slovenských vládnych politikov nenadchol zámer Nemecka a Francúzska vytvoriť spoločnú európsku vládu. Zhodujú sa na tom, že problémy netreba riešiť väčšou centralizáciou, ale dodržiavaním pravidiel v jednotlivých krajinách. Zavedenie európskej vlády je podľa politológa Miroslava Kusého nevyhnutnosť. Za logický krok to považuje aj poslanec KDH Anton Marcinčin. Predseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár si myslí, že na zásadné úsudky existuje príliš málo informácií. Bývalý minister financií Ján Počiatek (Smer) tvrdí, že nejaká forma centrálnej koordinácie v eurozóne je potrebná. S väčším nadšením prijali vládni politici zámer, aby krajiny eurozóny viac šetrili prijatím zákonov na dosiahnutie vyrovnaných rozpočtov.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Procházka chce trestať verejných činiteľov za škody
Procházka chce trestať verejných činiteľov za škody
19.8.2011
Poslanec KDH Radoslav Procházka predložil návrh novely zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci, ktorá zavádza možnosť finančných sankcií voči verejným funkcionárom za škody spôsobené pri výkone funkcie. „Môj návrh je iný, nejde po trestnoprávnej zodpovednosti verejných funkcionárov, ale po ich peňaženke.“ Pri spôsobení škody vedomým konaním alebo vedomou nedbanlivosťou ju budú musieť uhradiť, voči tomuto riziku sa však bude možné poistiť. Ak vznikne škoda, ktorú konštatoval niektorý kontrolný orgán alebo súd, a neuhradí ju poisťovňa, generálna prokuratúra bude vymáhať náhradu škody občiansko-právnou cestou. Ak právny úkon vykonalo viacero verejných funkcionárov spoločne, za škodu by mali zodpovedať spoločne.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Daniarom prenajme budovu Ščurka z SDKÚ
Daniarom prenajme budovu Ščurka z SDKÚ
19.8.2011
Daňové riaditeľstvo (DR) rozhodlo o uzatvorení zmluvy o prenájme budovy pre daňové úrady v Košiciach so spoločnosťou Nitra Invest. Firma okresného šéfa SDKÚ v Nitre Ondreja Ščurku bola jediným uchádzačom v opakovanej súťaži. Riaditeľ daniarov Igor Krnáč podľa svojej hovorkyne posúdil všetky aspekty súvisiace s potrebami daňovej správy. Dôležitými faktormi boli aj obmedzený realitný trh, časové hľadisko a vplyv na verejné financie. Krnáč vraj pri rozhodovaní zohľadnil stanoviská odborných útvarov DR, komisie určenej na vyhodnotenie súťaže i odporúčania porady vedenia DR. Proti prenájmu Ščurkovej firme boli mimovládne organizácie Transparency International Slovensko a Aliancia Fair-Play.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Miškov chce pokles cien energií
Miškov chce pokles cien energií
19.8.2011
Minister hospodárstva Juraj Miškov označil vysoké ceny energií za "časovanú bombu" a je podľa neho potrebné urobiť kroky k tomu, aby poplatky za energie klesli. "Keď bude rásť aj cena práce, my sa staneme nekonkurencieschopnými, vzhľadom na vysoké ceny energií, ktoré na Slovensku máme," uviedol. O probléme plánuje diskutovať s energetickým sektorom, podnikmi aj odberateľmi. "Primárnou úlohou, ktorú sme si dali v oblasti energetiky, je navrhnutie spôsobov a nástrojov, ako v strednodobom horizonte dosiahnuť na Slovensku ceny energií, ktoré neznižujú konkurencieschopnosť nášho hospodárstva," dodal minister.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Zemková musela vysvetľovať predražené notebooky
Zemková musela vysvetľovať predražené notebooky
19.8.2011
Generálna riaditeľka verejnoprávneho média Miloslava Zemková musela pred Radou RTVS obhajovať nákup predražených notebookov za 1 584 eur za kus. Hospodárske noviny, ktoré na prípad upozornili, totiž na internete našli identický model za 999 eur. Podozrivý je aj nákup softvéru, ktorý Zemková zazmluvnila ešte ako šéfka Slovenského rozhlasu v posledný deň roku 2010. Rozhlas si vtedy zadovážil modul pre riadenie rozpočtu za 257-tisíc eur od spoločnosti Ditec. Doterajšia vedúca IT v Slovenskej televízii Daniela Matúšková upozornila, že "tú istú funkcionalitu oficiálne ponúkla pre RTVS firma Asseco za 20 900 eur". Šéfovi rady sa postup riaditeľky nepáči a v prípade notebookov už do RTVS poslal kontrolu.
Médiá: 5
Komentáre:
5
Slováci nie sú pripravení na jadrovú haváriu
Slováci nie sú pripravení na jadrovú haváriu
19.8.2011
Falošný poplach v okolí jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice poukázal na nepripravenosť obyvateľov na prípadné nebezpečenstvo. Kolísavý signál, ktorý upozorňuje na chemickú alebo na jadrovú haváriu, sa ozval v stredu pred piatou hodinou poobede a spustiť ho mala firma, ktorá v elektrárni montuje nové sirény. Obyvatelia však nedokázali určiť, či ide o falošný alebo ostrý poplach a tiesňové linky i telefóny na obecných úradoch pod ich náporom kolabovali. "Snažil som sa dovolať do elektrární i operátorovi civilnej ochrany v Trnave, všade bola zahltená sieť," povedal starosta Malženíc Miroslav Macko. Starosta Veľkých Kostolian Gilbert Liška sa po desiatich minútach dovolal riaditeľovi elektrárne, ktorý mu potvrdil, že ide o falošný poplach.
Médiá: 4
Komentáre:
2
Premiérka dotovala najmä obce so starostami za SDKÚ
Premiérka dotovala najmä obce so starostami za SDKÚ
19.8.2011
Peniaze z rezervy Úradu vlády SR išli podľa televízie Markíza najmä do obcí, kde sú starostovia za SDKÚ-DS alebo za strany koalície. Dôkazom má byť najnovší zoznam dotácií, ktoré úrad poskytol. Financie sa využili najmä na rôzne rekonštrukcie, zateplenia či domy smútku. Úrad vlády poprel, že by sa rozhodoval podľa straníckeho trička. "Nie sú to jediné dotácie, ktoré Úrad vlády dáva, napríklad dáva obciam na protipovodňový program, kde je 190 obcí a môžete si naozaj pokojne skontrolovať politické zafarbenie jednotlivých obcí," povedal hovorca premiérky Rado Baťo. Radičová dala tiež napríklad tritisíc eur na občerstvenie počas maratónu, ktorého sa zúčastnil i Mikuláš Dzurinda či Ondrej Ščurka, exprezident Michal Kováč dostal zase 20-tisíc eur na opatrovateľku.
Médiá: 2
Komentáre:
2
Stále viac ľudí chce múku a cestoviny od štátu
Stále viac ľudí chce múku a cestoviny od štátu
19.8.2011
Záujem o múku a cestoviny pre chudobných neustále rastie. Mestá a obce čakajú na dodávky, ľudia sú nervózni a sťažujú sa na neschopnosť zamestnancov. Ministerstvo pôdohospodárstva tvrdí, že dopyt po múke a cestovinách bol sprvu nižší. V súčasnosti vraj nie je možné naraz zvládnuť všetky lokality, ktoré majú o program záujem. Rozvoz potravinovej pomoci z Európskej únie sociálne odkázaným občanom majú na starosti charitatívne organizácie. Na východe je to najmä Potravinová banka Slovenska. Potraviny dopravuje kamiónmi podľa presného harmonogramu. Na budúci týždeň je na rade košický Lunik IX. Niektorí ľudia žiadajú namiesto múky mäso či namiesto cestovín cukor. Nájdu sa aj takí, čo sa pomoc hanbia prevziať.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Kampaň v prospech Dôvery preveria
Kampaň v prospech Dôvery preveria
19.8.2011
Poistenci majú na zmenu zdravotnej poisťovne čas do konca septembra. Kampane na ich prilákanie však zatiaľ nie sú veľmi výrazné. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa nábor len pripravuje, Union plánuje využiť preventívne prehliadky. Dôvera s veľkými akciami neráta. V rámci kampane sa objavil aj list propagujúci Dôveru. Marek Bičkoš, ktorý je pod ním podpísaný, spolupracuje so sprostredkovateľskou spoločnosťou OVB. Tá sa však rovnako ako samotná Dôvera od kampane dištancuje. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou chce preveriť, či ide o zákonnú kampaň. Ak by poisťovňa využila služby tretej osoby, hrozí jej pokuta 3 319 až 165 969 eur. Kampaň v prospech Dôvery sa nepáči ani konkurenčným poisťovniam.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Dzurinda ide do boja o euroval
Dzurinda ide do boja o euroval
18.8.2011
Mikuláš Dzurinda chce dokázať takmer nemožné. SaS chce presvedčiť, aby zahlasovala za navýšenie peňazí do eurovalu. Predseda SDKÚ totiž stále verí, že by koalícia mohla spolu hlasovať za euroval. Napriek tomu, že SaS ani raz nenaznačila, že by mohla podporiť zvýšenie záruk pre zadlžené krajiny či zmeny pravidiel pre euroval. „Ani zosnulý poľský prezident Lech Kaczynski, ani český prezident Václav Klaus nechceli ratifikovať Lisabonskú zmluvu. Pán prezident Klaus nikdy nepovie, že je to dobrý dokument. Prečo ho podpísal? Nezmenil názor. Nikdy nepovedal, že to je dobrý dokument a ani to nikdy nepovie,“ hovoril o možnosti, ako by sa mohla zachovať SaS. Strana podľa neho nemôže byť 51 týždňov z roka v koalícii a na týždeň si odbehnúť do opozície.
Médiá: 3
Komentáre:
2
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
145612345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, sk1[at]m5.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk