AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte.
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Most-Híd napadne zákon o občianstve. Pomohli mu SaS a SDKÚ
Most-Híd napadne zákon o občianstve. Pomohli mu SaS a SDKÚ
9.9.2011
Most-Híd považuje zákon o štátnom občianstve z dielne bývalej vlády Roberta Fica za protiústavný a nevykonateľný. Právnu normu preto napadnú na Ústavnom súde (ÚS) SR, k čomu sa strane už podarilo vyzbierať dostatok podpisov. Podanie podporilo aj 12 poslancov SDKÚ-DS, nezávislý Andrej Ďurkovský a takmer všetci poslanci SaS. "Obsahom podania je hlavne to, že tento zákon je v rozpore s ústavou a s medzinárodnými dohovormi. Je nevykonateľný a diskriminačný, lebo vytvára dve skupiny obyvateľov. Tých, ktorí mohli nadobudnúť druhé štátne občianstvo bez ujmy pred Ficovou novelou a teda teraz ho majú, a tých, ktorí toto spraviť nemôžu," vysvetlil poslanec Mostu-Híd Gábor Gál.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Figeľ varuje pred rozpadom koalície. Pre euroval
Figeľ varuje pred rozpadom koalície. Pre euroval
9.9.2011
"Euroval môže položiť vládu. Nehovoria to oponenti, ale koaličný partner," povedal v rozhovore pre denník Pravda minister dopravy a predseda KDH Ján Figeľ. Zablokovanie eurovalu v Národnej rade SR by mohlo viesť k pádu vlády aj podľa niektorých poslancov za KDH a SDKÚ-DS. Podpredseda KDH Pavol Abrhan v piatok informoval, že poslanecké kluby SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd sú údajne naklonené tomu, aby sa hlasovanie o eurovale spojilo s hlasovaním o dôvere vlády Ivety Radičovej. Hlavným dôvodom pre nečakane tvrdé vyhlásenia má byť štvrtkový krok strany SaS, ktorej predseda Richard Sulík začal vlastnú kampaň proti eurovalu. Liberáli tak mali porušiť dohodu medzi vládnymi stranami.
Médiá: 6
Komentáre:
4
Ministerstvo odvolalo zákaz kladenia ohňov v lesoch
Ministerstvo odvolalo zákaz kladenia ohňov v lesoch
9.9.2011
Od piatka 9. septembra je zrušený mimoriadny zákaz zakladať a udržiavať otvorené ohne pri využívaní lesov verejnosťou na lesných pozemkoch a v ich ochrannom pásme. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, ktoré tak zrušilo pôvodné rozhodnutie o zákaze z 23. augusta 2011. Dôvody na takéto opatrenie boli obavy z lesných požiarov, ku ktorým mohlo prispieť pretrvávajúce extrémne teploty. Koľko ľudí tento mimoriadny zákaz porušilo a opatrenia, ktoré boli vykonané, by malo byť známe po zozbieraní údajov z jednotlivých lesníckych organizácií v priebehu budúceho týždňa.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Galbavý: Slovenská televízia by mala byť ako BBC alebo ČT
Galbavý: Slovenská televízia by mala byť ako BBC alebo ČT
9.9.2011
Poslanec SDKÚ-DS Tomáš Galbavý zatiaľ nie je so zmenami v STV spokojný. Aj preto zvažuje, že nepodporí návrh ministra kultúry Daniela Krajcera (SaS), ktorý pre generálnu riaditeľku RTVS Miloslavu Zemkovú navrhuje zvýšenie jej platu zo štvornásobku priemernej mzdy v hospodárstve na sedemnásobok. "Viem, že Zemková je tam krátko, aby výsledky mohli prísť," povedal Galbavý v rozhovore pre aktuality.sk. Dodal, že by si prial, aby sa STV podobala na britskú BBC alebo minimálne na Českú televíziu (ČT). "Páči sa mi ČT 24, objektívne spravodajstvo, publicistika, kvalita redaktorov. Na STV pozerám len nejaké dokumenty na Dvojke. No bohužiaľ nie je to nič moc," priznal sa poslanec.
Médiá: 5
Komentáre:
2
Koalícia je pre euroval v kríze, odsúva hlasovania
Koalícia je pre euroval v kríze, odsúva hlasovania
9.9.2011
Nedôvera vo vládnej koalícii sa prehlbuje. Najväčšie problémy pre ňu naďalej predstavuje euroval a daňovo-odvodová reforma. K nim však môžu pribudnúť ďalšie, keďže koalícia vo štvrtok odložila v parlamente už dohodnuté hlasovanie o zákone o lieku a o voľbe riaditeľa NBÚ, ktorým má byť Kamil Krnáč z SaS. Hlavným dôvodom na tento krok mal byť šéf SaS Richard Sulík, ktorý včera predstavil brožúru "Euroval - cesta k socializmu". Denník SME informuje, že sa kvôli tomu pohádal so Sulíkom predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. O problémoch by mali všetky vládne strany rokovať v pondelok v Častej Papierničke.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Zdeno Chára: Demitra bol hlavne oddaný otec
Zdeno Chára: Demitra bol hlavne oddaný otec
9.9.2011
"Paľo mal veľké srdce. Typický dobrák. Bol obľúbený všade, kam prišiel. Aj vážne veci vedel prehodiť na žart," spomína na Pavla Demitru jeho reprezentačný kolega Marián Hossa, podľa ktorého bol hokejový útok Hossa - Demitra - Gáborík taký zohratý, "sme nepotrebovali ani komunikovať a už som tušil, kam mi Paľo hodí puk". "Všetci vieme, že bol nesmierne talentovaný hráč, no ľudia pravdepodobne nevedia, že bol aj oddaným otcom, ktorý sa snažil byť vždy so svojimi deťmi. Myslím, že to hovorí samo za seba. V období, keď mal ponuky z NHL sa rozhodol pre návrat domov kvôli svojim deťom a svojej manželke," povedal kapitán Bostonu Bruins Zdeno Chára.
Médiá: 11
Komentáre:
0
Smer vyzval poslanca Kalista (SaS), aby sa vzdal mandátu
Smer vyzval poslanca Kalista (SaS), aby sa vzdal mandátu
9.9.2011
Podľa strany Smer mal poslanec Peter Kalist (SaS) počas štvrtkovej schôdze Národnej rady SR neoprávnene manipulovať s hlasovacími kartami kolegýň Jany Kiššovej a Eriky Jurinovej. Sociálni demokrati ho preto vyzvali, aby sa vzdal mandátu. "My sme išli na klub, ja som požiadala pána Kalista, či by mi mohol kartu a tašku priniesť, lebo som sa už neplánovala vrátiť do miestnosti," vysvetlila incident Kiššová. Poslanec SaS však odmieta, že by čo i len "videl" kartu Jurinovej. "Poslankyňa Jurinová v sále kartu vôbec nemala, takže som s ňou nemohol manipulovať. Kartu kolegyne Kiššovej som vytiahol z hlasovacieho zariadenia," uviedol Kalist. na jej žiadosť.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Vražda Szymaneka: Súd povolil obnovu konania s Černákom
Vražda Szymaneka: Súd povolil obnovu konania s Černákom
9.9.2011
Prípad únosu a vraždy poľského podnikateľa Grzegorza Szymaneka z roku 1997 sa opäť dostane pred súd. Vo štvrtok o tom rozhodol Krajský súd v Banskej Bystrici, ktorý tým vyhovel návrhu Generálnej prokuratúry. V kauze figuroval bývalý boss banskobystrického podsvetia Mikuláš Černák, ktorého v roku 2001 pre nedostatok dôkazov súd oslobodil. Tento rozsudok však bol včera zrušený. Prokuratúra svoj návrh na obnovu konania zdôvodňuje viacerými novými skutočnosťami. Ide hlavne o svedectvá bývalých Černákových spolupracovníkov Slavomíra Surového a Michala Moravčíka, ale i príslušníka východoslovenského podsvetia Alexandra Horvátha, zvaného Šani.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Korupcia pri eurofondoch: Obvinili aj exporadcu Nicholsonovej
Korupcia pri eurofondoch: Obvinili aj exporadcu Nicholsonovej
8.9.2011
V rámci trojdňovej policajnej akcie bolo zadržaných šesť pracovníkov ministerstva práce. Troch z nich polícia obvinila, je medzi nimi aj bývalý poradca štátnej tajomníčky ministerstva Lucie Nicholsonovej. Dôvodom vznesenia obvinenia má byť korupcia pri čerpaní eurofondov, ktoré spadali do právomoci Slovenskej implementačnej agentúry (SIA). Podľa ministra vnútra Daniela Lipšica sa trojica zadržaných skontaktovala so žiadateľmi o nenávratný finančný príspevok a navrhla im, že za 30-percentnú províziu z čiastky 1 098 000 eur im vybavia schválenie ich žiadosti. Obvineným hrozí trest odňatia slobody od 6 mesiacov do troch rokov.
Médiá: 5
Komentáre:
1
Pod návrh na odvolanie Radičovej sa podpísala aj SNS
Pod návrh na odvolanie Radičovej sa podpísala aj SNS
8.9.2011
V utorok 13. septembra bude predsedníčka vlády Iveta Radičová (SDKÚ-DS) čeliť v Národnej rade SR prvému pokusu o jej odvolanie. Predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) preto na tento termín zvolal mimoriadnu schôdzu na podnet opozičného Smeru. Pod iniciatívu Roberta Fica sa podpísali aj poslanci SNS. Opozícia premiérke vyčíta jej postoj v kauze prenájmu budovy pre košické daňové úrady a v úplatkárskej kauze týkajúcej sa dostavby biatlonového areálu v Osrblí. Smer-SD a SNS však v súčasnosti nemajú na odvolanie premiérky dostatok hlasov. Radičovej hovorca Rado Baťo odmietol na krok poslancov Smeru a SNS reagovať.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Trenčín by mohol mať čoskoro štadión Pavla Demitru
Trenčín by mohol mať čoskoro štadión Pavla Demitru
8.9.2011
Poslanci Národnej rady SR si vo štvrtok minútou ticha uctili pamiatku obetí leteckého nešťastia neďaleko ruského Jaroslavľu, pri ktorom zahynul aj slovenský hokejista Pavol Demitra. Primátor mesta Trenčín Richard Rybníček navrhuje, aby tamojší zimný štadión na Sihoti niesol jeho meno. Tragické úmrtie Pavla Demitru bolo ústrednou témou v celom Trenčíne. K štadiónu prichádzajú od rána celé triedy, deti i dospelí zapaľujú kahance a potichu sa modlia. Hokejoví fanúšikovia zapaľujú sviečky aj pred Steel Arénou v Košiciach. Bratislavčania môžu od štvrtkového dopoludnia kondolovať v historických priestoroch Primaciálneho paláca.
Médiá: 7
Komentáre:
0
Štát dá na oddlženie nemocníc 350 miliónov eur
Štát dá na oddlženie nemocníc 350 miliónov eur
8.9.2011
Národná rada SR vo štvrtok hlasmi 77 poslancov schválila sumu 350 miliónov eur, ktoré majú byť použité na oddlžovanie štátnych zdravotníckych zariadení pred ich transformáciou na akciové spoločnosti. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) dnes odmietol kritiku opozície, podľa ktorej predstavuje proces transformácie formu skrytej privatizácie. "Stopercentným vlastníkom budúcich akciových spoločností je štát," vyhlásil Uhliarik. Podľa exministra zdravotníctva Richarda Rašiho (Smer-SD) je snaha transformovať nemocnice riskantná. "Riskantný krok je to aj preto, že nemá dosť peňazí a aj oddlženie neprebehne v takom objeme, v akom prebehnúť má," povedal Raši.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Kauza prenájmu: Občan podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa
Kauza prenájmu: Občan podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa
8.9.2011
Občan, ktorý si neželá byť menovaný, podal vo veci kontroverzného prenájmu budovy pre košické daňové úrady trestné oznámenie. Znamená to, že kauzou sa bude zaoberať Krajská prokuratúra v Banskej Bystrici. Oznámenie nesmeruje voči konkrétnej osobe, ale na neznámeho páchateľa. Podávateľ v ňom upozorňuje na skutočnosť, že súťažné podmienky na nové sídlo daňových úradov v Košiciach boli pre štát nevýhodné a vopred špecifikované pre jedného účastníka. K takémuto záveru došla aj Aliancie Fair­play, ktorá spolu s Transparency International neodporúčajú, aby štát uzavrel zmluvu s firmou Nitra Invest okresného šéfa SDKÚ Ondreja Ščurku v hodnote 6,3 milióna eur.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Galko: Vypátram toho grázla, ktorý si ma dovolil sledovať
Galko: Vypátram toho grázla, ktorý si ma dovolil sledovať
8.9.2011
"Ja vám garantujem, že ja toho grázla, ktorý si dovolil sledovať člena vlády a ktorý si dovolil sledovať jeho rodinu zistím a v prípade, že bude mať prepojenie na politikov, tak ho zverejním. (...) Ten grázel sa bude zodpovedať, bude sa zodpovedať aspoň po morálnej stránke, aj keď hneď nebude trestne stíhaný," vyhlásil včera v parlamente minister obrany Ľubomír Galko (SaS) počas slovnej prestrelky s poslancom Jánom Podmanickým (Smer-SD). Ten ministrovi pripomenul incident z mája tohto roka, keď neznáma osoba vtedy natočila Galkovu limuzínu ako sa na diaľnici rúti minimálne rýchlosťou 180 kilometrov za hodinu.
Médiá: 2
Komentáre:
8
Radičová: Pavol Demitra napĺňal Slovákov pocitom hrdosti
Radičová: Pavol Demitra napĺňal Slovákov pocitom hrdosti
8.9.2011
Tragédia v Rusku zasiahla aj do slovenského politického života. "Pavol bol osobnosťou nielen pre fanúšikov ľadového hokeja, ale aj pre všetkých tých, ktorým ako kapitán národného mužstva daroval pocit hrdosti na to, že sú Slovákmi. Len málokto z nás má ten dar, že sa mu v srdciach ostatných ľudí podarí zanechať hlbokú a nezmazateľnú stopu," napísala v sústrastnom liste premiérka Iveta Radičová. Po skončení stredajšieho rokovania Koaličnej rady si jej členovia uctili obete leteckého nešťastia minútou ticha. Smer-SD zase včera zrušil tlačovú besedu, kde sa chcel vyjadriť k postoju premiérky Ivety Radičovej ku kauze prenájmu budovy pre košických daniarov.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Nezabudneme, odkazujú Demitrovi Slováci
Nezabudneme, odkazujú Demitrovi Slováci
8.9.2011
So slovenskými fanúšikmi sa Pavol Demitra rozlúčil na šampionáte v Bratislave so slzami v očiach. Naopak, o štyri mesiace neskôr za ním plače Slovensko i celý hokejový svet. "Geniálny človek! On mi vlastne strašne pomohol v kariére. To, čo sme prežívali na olympiáde, bolo niečo famózne, prakticky od toho momentu sa naozaj začala vyvíjať moja kariéra," povedal o Demitrovi hokejista Tomáš Kopecký. Pamiatku Pavla Demitru si včera večer pred Zimný štadión v Trenčíne prišlo uctiť niekoľko stoviek ľudí. Medzi nimi aj bývalý tréner slovenskej reprezentácie František Hossa s manželkou. Pred jeho fotku s nadpisom Paľo, ďakujeme!, kládli zapálené sviečky a kvety. "Je to strašná tragédia, nikto z nás to nečakal," povedala jedna z účastníčok.
Médiá: 16
Komentáre:
0
SDKÚ chce za ombudsmanku Dubovcovú, OKS preferuje Mikloška
SDKÚ chce za ombudsmanku Dubovcovú, OKS preferuje Mikloška
8.9.2011
SDKÚ-DS navrhuje Janu Dubovcovú ako kandidátku na post nového verejného ochrancu práv – ombudsmana. Bývalá sudkyňa a kritička šéfa Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina je síce v súčasnosti poslankyňou za stranu Mikuláša Dzurindu, ale nie jej členkou. Dubovcovej meno sa podľa informácií denníka SME neoficiálne spomínalo už na minulej koaličnej rade a v stredu sa o nej hovorilo už ako o kandidátke. "Od SDKÚ som nedostala takúto ponuku," povedala Dubovcová. "Verejnou ochrankyňou práv som chcela byť, už keď sa táto funkcia zriadila a postoj som nezmenila." Dubovcová však nie je jedinou kandidátkou. OKS za kandidáta navrhla odídenca z KDH Františka Mikloška.
Médiá: 5
Komentáre:
1
Poslanec z Mosta-Híd tvrdí, že ho prenasledovali policajti
Poslanec z Mosta-Híd tvrdí, že ho prenasledovali policajti
8.9.2011
Policajná hliadka kontrolovala poslanca Mosta-Híd Eleméra Jakaba, keď sa vracal zo stretnutia premiérky Ivety Radičovej s kolegami vo vládnom hoteli Bôrik. Koaliční politici si údajne spolu aj pripíjali. Hliadka pomaly sledovala Jakabovo auto. Poslanec si to všimol a zastavil. Jeden z policajtov sa ho opýtal, či je ochotný sa podrobiť dychovej skúške. Jakab súhlasil. Policajt sa vrátil ku kolegovi do auta a po chvíli oslovil poslanca priezviskom. Politika to prekvapilo, pretože im doklady neukazoval a navyše nebol ani na svojom aute. Viacerí koaliční poslanci si myslia, že hliadka bola na Jakaba nasadená zámerne, lebo odmieta podporiť prezidentom vrátený vládny zákon o cestnej premávke.
Médiá: 1
Komentáre:
1
WikiLeaks: Američania poslali do Washingtonu Gašparovičove číslo na mobil
WikiLeaks: Američania poslali do Washingtonu Gašparovičove číslo na mobil
8.9.2011
Americkí diplomati posielali v roku 2004 do Washingtonu telefonické kontakty na vtedajšieho premiéra Mikuláša Dzurindu, ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana a prezidenta Ivana Gašparoviča. Depeša, ktorú zverejnil portál WikiLeaks, obsahuje aj údajné číslo na Gašparovičov mobil s poznámkou, že nehovorí po anglicky. "Uvedené číslo nikdy nepatrilo prezidentovi republiky ani žiadnemu zamestnancovi Kancelárie prezidenta SR. Niekde tí informátori z americkej ambasády asi urobili chybu," povedal prezidentov hovorca Marek Trubač. Neznalosť jazyka vytkli Američania len jemu. "Pán prezident s partnermi komunikuje vždy v dohodnutom rokovacom jazyku."
Médiá: 1
Komentáre:
0
Radičová: Údajná kauza prenájmu je pre mňa uzavretá
Radičová: Údajná kauza prenájmu je pre mňa uzavretá
7.9.2011
"Pre mňa je to je uzavretá téma. Ak to bola kauza, tak nie kauza tejto vlády," vyhlásila v stredu premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) na adresu kauzy prenájmu budovy pre košické daňové úrady. Predsedníčka vlády ďalej označila celú situáciu za absurdnú. Podľa ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ-DS) "ak to vôbec niekedy bola kauza, tak to bola kauza Roberta Fica a strany Smer-SD". Snahu Roberta Fica za odvolanie premiérky preto minister považuje za "drzosť". Obaja sa zároveň kriticky vyjadrili k práci médií, ktoré vraj o kauze informovali ako o klientelizme a živili ju. Mikloš zopakoval, že pri prenájme nebol porušený žiaden zákon a celý postup bol v súlade s verejným záujmom.
Médiá: 4
Komentáre:
2
Slovensko nevie konkurovať, v rebríčku kleslo o 9 miest
Slovensko nevie konkurovať, v rebríčku kleslo o 9 miest
7.9.2011
Až o deväť miest sa oproti vlaňajšku zhoršila pozícia Slovenska v hodnotení konkurencieschopnosti. Umiestnili sme sa na 69. priečke v rebríčku 142 krajín. Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2011 - 2012, ktorú vypracovalo Svetové ekonomické fórum (WEF). Slovensko zaznamenalo pokles už piaty rok po sebe. Naopak, ďalšie krajiny Vyšehradskej štvorky si tento rok pozíciu udržali alebo si polepšili. Podľa Róberta Kičinu z Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) hlavnými bariérami pre Slovensko naďalej ostávajú "neefektívne fungujúce verejné inštitúcie, nízka miera inovácií a infraštruktúry, zaostávajúce školstvo, byrokracia a korupcia".
Médiá: 6
Komentáre:
0
Ministerstvo: Správy o masovom odchode policajtov sú fámy
Ministerstvo: Správy o masovom odchode policajtov sú fámy
7.9.2011
Tvrdenia Slovenskej národnej strany (SNS) o masívnom odchode policajtov do civilu sa nezakladajú na pravde. Vyhlásil to v stredu hovorca Ministerstva vnútra SR Gábor Grendel. SNS totiž koncom augusta uviedla, že Policajný zbor SR sa kvôli odchodu stoviek policajtov "reálne nachádza pred rozpadom". Grendel oponoval tým, že zbor v prvom polroku tohto roka opustilo 536 príslušníkov, čo približne zodpovedá stavu z predchádzajúcich rokov. V drvivej väčšine prípadov má ísť o ľudí, ktorým vznikne nárok na výsluhový dôchodok. Problém však rezort vidí skôr v pomerne nízkom veku odchádzajúcich príslušníkov. Nárok na výsluhový dôchodok im vzniká po 15 odslúžených rokoch.
Médiá: 3
Komentáre:
2
Parlament: Súdne konania budú rýchlejšie. Kolky sa zrušia v roku 2013
Parlament: Súdne konania budú rýchlejšie. Kolky sa zrušia v roku 2013
7.9.2011
Počas druhého rokovacieho dňa 22. schôdze Národnej rady SR poslanci posunuli do druhého čítania novelu Občianskeho súdneho poriadku. Tá prináša možnosť zavedenia lehôt, v ktorých musí súd vydať určité procesné rozhodnutia. Prvostupňové súdy by tak museli dodržiavať najčastejšie 30-dňové lehoty, v prípade odvolacích súdov by to bola 60-dňová hranica. Do druhého čítania dnes parlament poslal aj zákon, ktorým by sa mali prestať používať kolkové známky ako forma platenia v úradnom styku. Verejné orgány by tak od 1. januára 2013 mali prijímať platby do 300 eur v hotovosti a platby platobnou kartou pre sumy vyššie ako 100 eur.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Prieskum: Slováci najviac veria Ficovi
Prieskum: Slováci najviac veria Ficovi
7.9.2011
Najdôveryhodnejším slovenským politikom je podľa najnovšieho prieskumu agentúry MVK líder opozičného Smeru Robert Fico, ktorému verí 33,2 percenta ľudí. Za ním sa umiestnila premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) s 25,7 percenta hlasov. Trojicu politikov s najväčšou dôverou verejnosti uzatvára prezident Ivan Gašparovič, ktorý v prieskume získal 18,8 percenta. Nasleduje predseda strany Most-Híd Béla Bugár a bývalý minister vnútra Robert Kaliňák (Smer). Za politika, ktorý spôsobuje vážne problémy a najviac kazí úroveň slovenskej politiky, ľudia najčastejšie označovali predsedu národniarov Jána Slotu. Myslí si to takmer 41 percent respondentov. Ďalším v poradí je predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda.
Médiá: 4
Komentáre:
1
WikiLeaks: Dzurinda chcel vládnuť s Mečiarom, súhlasila aj Merkelová
WikiLeaks: Dzurinda chcel vládnuť s Mečiarom, súhlasila aj Merkelová
7.9.2011
Utajované depeše americkej ambasády v Bratislave prezrádzajú, že líder SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda sa po voľbách v roku 2006 snažil vytvoriť vládu bez Smeru. Vtedajší premiér mal "okamžite po zverejnení výsledkov" telefonovať nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, aby ju informoval o tom, že jeho strana uvažuje o spolupráci s HZDS. Merkelová vraj po dlhej pauze povedala: "Myslím, že to môžeš spraviť." Štvorkoalícia SDKÚ-KDH-SMK-HZDS by mala 80 hlasov. Takéto zoskupenie však nevzniklo pre odpor KDH k HZDS. Kresťanskí demokrati mali aj ponuku ísť so Smerom, no pre dlhé váhanie sa Robert Fico rozhodol pre Mečiara a SNS.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Žitňanská Harabina neoslabí, Smer ho podržal
Žitňanská Harabina neoslabí, Smer ho podržal
7.9.2011
Štefan Harabin bude s najväčšou pravdepodobnosťou vládnuť slovenskej justícii aj ďalšie tri roky. Ministerke spravodlivosti Lucii Žitňanskej (SDKÚ) sa totiž nepodarilo presvedčiť poslancov opozičného Smeru, že oddelenie funkcie predsedu Najvyššieho súdu od funkcie šéfa Súdnej rady by bolo dobrým riešením. Jej návrh na zmenu ústavy včera prešiel jednoduchou koaličnou väčšinou do druhého čítania. Tu už však bude potrebovať aj hlasy opozície. "Smer to nepodporí. Ústavná väčšina jednoducho nebude," povedal po hlasovaní podpredseda ústavnoprávneho výboru Mojmír Mamojka. Jeho kolega Róbert Madej to považuje len za "prázdne politické gesto". Žitňanská podľa neho mení pravidlá, aby sa zbavila nepohodlnej osoby.
Médiá: 3
Komentáre:
0
KDH: Informácie o odchode poslancov z klubu sú nezmysel
KDH: Informácie o odchode poslancov z klubu sú nezmysel
7.9.2011
Poslanec Anton Marcinčin ani nikto iný z parlamentného klubu KDH neodchádza a ani o tom neuvažuje. Po rokovaní klubu to povedal predseda kresťanských demokratov Ján Figeľ. Šéf klubu Pavol Hrušovský ešte pred rokovaním označil informácie o úvahách dvoch poslancov opustiť klub za nezmysel. V utorňajšom vydaní s tým prišiel denník Hospodárske noviny. Marcinčin najskôr odchod pripustil s tým, že sa mu nepáči nerozhodný postoj koalície k SaS. Problémom sú podľa neho rozdielne názory na euroval, rozpočet či zavedenie superhrubej mzdy. Po stretnutí klubu však aj sám potvrdil, že o odchode už neuvažuje.
Médiá: 4
Komentáre:
0
SaS: Údaje v Matovičovom zozname sú nepresné
SaS: Údaje v Matovičovom zozname sú nepresné
7.9.2011
Sloboda a solidarita (SaS) víta zverejnenie zoznamu politických nominácií v štátnej správe. "SaS nemá čo skrývať," povedal šéf strany Richard Sulík s tým, že to zvyšuje transparentnosť. Prvú časť zoznamu v pondelok zverejnil nezávislý poslanec Igor Matovič na Facebooku. Sulíkovi sa však nepáči, že zoznam je nekorektný a obsahuje aj mená ľudí, ktorí s politikou nemajú nič spoločné. Zo 65 záznamov o údajných členoch SaS je podľa generálnej manažérky liberálov Jany Kiššovej 12 úplne nesprávnych a z 53 "relatívne správnych" 11 pozícií zastávajú ľudia už desať až dvadsať rokov. Pre sulíkovcov je vraj prvoradá odbornosť, no sú pozície, ktoré kvôli väčšej dôvere zastávajú straníci.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Aliancia Fair-play dala politikom za vzor Obamu
Aliancia Fair-play dala politikom za vzor Obamu
7.9.2011
Transparentnosť pri podávaní majetkových priznaní či konflikte záujmov trápi slovenských politikov podľa šéfky Aliancie Fair-play Zuzany Wienk viac v opozícii a keď sa dostanú k moci, ich odhodlanie opadá. Aliancia včera v parlamente v spolupráci s americkým veľvyslanectvom vysvetlila, ako funguje podávanie majetkových priznaní v USA. Podrobné priznania tam predkladajú všetci kandidáti na miesta v kongrese, exekutíve a aj sudcovia. Za ich nevyplnenie alebo nepresné či klamlivé údaje hrozia sankcie. Verejný majetkový profil má na internete aj americký prezident Barack Obama. Wienk si myslí, že Slovensko by si malo vziať od Američanov príklad.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Radičová podala žalobu na Fica, chce ospravedlnenie
Radičová podala žalobu na Fica, chce ospravedlnenie
6.9.2011
Predseda Smeru Robert Fico bude musieť čeliť žalobe na ochranu osobnosti, ktorú na neho podala predsedníčka vlády Iveta Radičová (SDKÚ-DS). Premiérka v nej požaduje ospravedlnenie "za nepravdivé a urážlivé tvrdenia, ktorými komentoval údajný vplyv jej osoby na vzdanie sa kandidatúry Jozefa Čentéša na funkciu generálneho prokurátora Slovenskej republiky". Na žalobu dnes reagoval aj Fico, podľa ktorého ide o snahu Radičovej "prekryť svoje mlčanie v kauze, ktorá súvisí s prenájmom budovy pre daňové úrady v Košiciach od spoločnosti okresného šéfa SDKÚ-DS Ondreja Sčurku".
Médiá: 3
Komentáre:
0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
145612345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, sk1[at]m5.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk