AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte.
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Marcinčin z KDH nevylučuje, že kvôli SaS odíde z klubu
Marcinčin z KDH nevylučuje, že kvôli SaS odíde z klubu
6.9.2011
Poslanec Národnej rady SR za KDH Anton Marcinčin je ochotný zvážiť svoj odchod z klubu KDH. Ako dôvod uvádza nerozhodný postroj zvyšku koalície k strane SaS, ktorá má podľa jeho slov vládnych poslancov "vydierať". Hospodárske noviny dnes napísali, že odchod z klubu zvažujú až dvaja kresťanskí demokrati, Marcinčin však takúto informáciu nepotvrdil. Poslanec teraz bude čakať na výsledky rokovania koalície a jeho rozhodnutie o zotrvaní v klube bude závisieť od toho, "či budeme robiť ekonomické reformy, alebo politiku". Problematické vzťahy s SaS sa podľa neho v minulosti prejavili napríklad pri zavedení odvodoch z prenájmov.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Matovič zverejnil zoznam údajných politických nominácií
Matovič zverejnil zoznam údajných politických nominácií
6.9.2011
Líder skupiny Obyčajných ľudí a poslanec Národnej rady SR Igor Matovič dnes zverejnil zoznam údajných politických nominácií. Urobil tak na svojom účte na sociálnej sieti Facebook. "Dnes sa mi dostal do rúk takýto zoznam mien, úradov, pozícií a ... plus sú tam popísané aj nejaké politické strany. Kto vie, čo by to asi mohlo znamenať? Ak niekoho poznáte a niečo vám pri ňom nesedí, alebo chýba, napíšte, dík," napísal Matovič na svojom profile. Údajná korupcia v slovenských politických stranách bola tiež predmetom jeho nedávneho vypočúvania na Generálnej prokuratúre SR. Už vtedy priznal, že s prokurátorom Jozefom Čentéšom hovoril najmä o politických nomináciách.
Médiá: 4
Komentáre:
2
Večerníčku na Jednotke odzvonilo, nahradia ho nemecké telenovely
6.9.2011
V rámci zmien v novej jesennej programovej štruktúre STV sa detský Večerníček presúva z Jednotky na Dvojku. Vysielací čas však ostáva nezmenený, diváci si ho budú môcť pozrieť o 18:30. V tomto čase sa po novom budú na Jednotke vysielať romantické seriály Doktor z hôr (Nemecko, 1993) a Sila lásky (Nemecko, 2005). Výrazných zmien sa dočkala aj hlavná spravodajská relácia STV, ktorá bola od septembra skrátená z 25 minút na 15. Dôvodom pre zmenu bola nízka sledovanosť. Podľa serveru Mediálne.sk však táto zmena veľký prísun divákov zatiaľ nepriniesla, pozrelo si ich asi 125-tisíc divákov.
Komentáre:  2
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Slováci idú podľa Galka do Afganistanu bojovať
Slováci idú podľa Galka do Afganistanu bojovať
6.9.2011
"Prvýkrát v histórii budú naši vojaci pôsobiť v reálnych podmienkach. Musíme byť pripravení na akékoľvek nešťastie, musíme byť pripravení aj na to, že niektorí z nich sa možno nevrátia," uviedol dnes minister obrany Ľubomír Galko (SaS) pri rozlúčke s vojakmi 5. pluku špeciálneho určenia, ktorí odchádzajú do Afganistanu. Špeciálna jednotka bude podľa šéfa rezortu cvičiť afganské bezpečnostné sily, pričom by mali často pôsobiť aj v nechránenom priestore mimo základní NATO. Veliteľ dvadsaťčlennej skupiny uviedol, že medzi mužmi je určitá dávka strachu, ale nepochybuje o tom, že sú schopní splniť tieto úlohy.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Prieskum: Pravicové strany by v parlamente získali 80 kresiel
Prieskum: Pravicové strany by v parlamente získali 80 kresiel
6.9.2011
Voľby do Národnej rady SR by v auguste jednoznačne vyhrala najsilnejšia opozičná strana Smer-SD, ktorá by so ziskom 36,1 percenta hlasov obsadila v parlamente 70 kresiel. Prieskum uskutočnila agentúra MVK na vzorke 1038 respondentov. Pravicové strany by dohromady získali v parlamente 80 kresiel. Najviac poslancov by pripadlo SDKÚ-DS s 13,2 percenta, nasleduje KDH s 9,9 percenta hlasov a Most-Híd s 9,7 percenta hlasov. Pred bránami NR SR by ostala SNS (4,2 percenta), SMK (3,9 percenta) a HZDS (3,2 percenta). Pod hranicou zvoliteľnosti by s dvomi percentami hlasov ostal aj novovznikajúci subjekt Igora Matoviča.
Médiá: 3
Komentáre:
5
Penta: Nikdy sme v lekárnictve prostredníctvom franšízy nepodnikali
Penta: Nikdy sme v lekárnictve prostredníctvom franšízy nepodnikali
6.9.2011
Finančná skupina Penta považuje šesť rokov starú depešu amerického veľvyslanectva o údajnom kupovaní poslancov pri schvaľovaní zdravotníckej reformy v roku 2004 za "kombináciu nezmyslov a úplnej neznalosti či ignorancie faktov". Hovorca Penty Martin Danko pre TASR uviedol, že spoločnosť "nikdy v lekárnictve na Slovensku prostredníctvom franšízy nepodnikala". Šéf úradu špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik v pondelok uviedol, že mieni o správe z portálu Wikileaks hovoriť s riaditeľom úradu boja proti korupcii Petrom Kovaříkom na ich pravidelnom stretnutí. Minister vnútra Daniel Lipšic je však v otázke prípadného trestného stíhania skeptický.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Pracovníčka rezortu vnútra spreneverila vyše 30-tisíc eur
Pracovníčka rezortu vnútra spreneverila vyše 30-tisíc eur
6.9.2011
Ministerstvo vnútra SR vyšetruje jednu zo svojich pracovníčok z odboru sociálneho zabezpečenia, ktorá je podozrivá zo zneužitia viac než 30-tisíc eur. Tie boli pôvodne určené policajtom na zdravotné poistenie. Z účtu rezortu si 52-ročná podplukovníčka Vlasta pravdepodobne od augusta každý mesiac posielala na súkromný účet od 1 700 do 2 700 eur. Všetky transakcie hneď mazala kvôli zamietnutiu stôp. Do systému, z ktorého mizli peniaze, má prístup len úzky okruh ľudí. Vyšetrovateľ sa napokon však k jej účtom dostal. Hovorca rezortu Gábor Grendel potvrdil, že podplukovníčka je postavená mimo výkon služby.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Odborári na protest opustili rokovanie tripartity
Odborári na protest opustili rokovanie tripartity
6.9.2011
Zástupcovia zamestnancov opustili rokovanie tripartity, na ktorom mali prediskutovať viacero tém vrátane budúcoročného rozpočtu, zmeny v poskytovaní hmotnej núdze či príspevok na bývanie. Hlavným dôvodom ich odchodu je podľa viceprezidenta KOZ Vladimíra Mojša (na obr.) ignorovanie dohodnutých záverov z rokovania zo strany vlády. Vyčítajú jej aj zavádzanie experimentov, ktoré vraj poznačujú celý sociálny systém a ktorých ťarcha dopadne na plecia občanov. Ich partneri z Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) to vnímajú ako snahu vyvolať nepokoj a zabrániť prijatiu reformných zákonov. Minister práce Jozef Mihál (SaS) po rokovaní povedal, že na odchod odborárov nevidí dôvod a navrhol náhradný termín stretnutia.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Maloletým by nemali prejsť priestupky bez trestu
Maloletým by nemali prejsť priestupky bez trestu
6.9.2011
Poslanec NR SR Kamil Krnáč (SaS) chce prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o priestupkoch zabrániť beztrestnosti detí do 15 rokov pri páchaní priestupkov. Navrhuje, aby sa na rozdiel od terajšej praxe priestupok vyšetril, aj keď ho spáchal maloletý a aby boli o tomto priestupku informovaní rodičia aj orgány sociálnoprávnej ochrany detí. "Maloletí majú totálnu imunitu, ak maloletý spácha priestupok, nie je vôbec prejednávaný," odôvodnil svoj zámer. Ministerstvo práce Krnáčovi sľúbilo, že zmeny umožnia siahnuť na sociálne dávky rodičov, ktorí zneužívajú deti na páchanie priestupkov. Krátenie sociálnych dávok má rodičov prinútiť k tomu, aby svoje deti ustrážili a nemotivovali ich k páchaniu priestupkov.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Dvaja poslanci KDH údajne zvažujú odchod z koalície
Dvaja poslanci KDH údajne zvažujú odchod z koalície
6.9.2011
Hospodárske noviny v dnešnom vydaní informujú o tom, že dvaja koaliční poslanci z KDH zvažujú prechod do radov nezávislých. Ich mená však denník nezverejnil. Dôvodom má byť ich údajný nesúhlas s niektorými zmenami zákonov, ktoré sa majú prejednávať na septembrovej schôdzi Národnej rady SR. Odchodom dvoch poslancov by súčasná koalícia stratila väčšinu, keďže by jej ostalo 75 zo 150 hlasov. Počas septembrovej schôdze bude na schválenie viacerých návrhov potrebovať koalícia aj pomoc opozície, keďže ide o ústavné zákony. Ide hlavne o zrušenie Mečiarových amnestií a zrušenie priestupkovej imunity poslancov.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Radičová bude čeliť prvému pokusu o odvolanie
Radičová bude čeliť prvému pokusu o odvolanie
5.9.2011
Prvýkrát od svojho nástupu do funkcie bude premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) čeliť pokusu o odvolanie. Na mimoriadnej schôdzi Národnej rady SR sa o to pokúsi najväčšia opozičná strana Smer-SD. "Nepôjde len o diskusiu, ktorá sa týka kauzy daňového riaditeľstva, ale tento návrh bude podaný aj za celkovú neschopnosť premiérky riadiť vládu Slovenskej republiky a za dôsledky, ktoré svojou neschopnosťou Slovenskej republike spôsobila," uviedol predseda Smeru Robert Fico po dnešnom rokovaní rozšíreného predsedníctva strany. Na vyslovenie nedôvery predsedníčke vlády je potrebná nadpolovičná väčšina hlasov (76), v súčasnosti má opozícia k dispozícii len 71 poslancov.
Médiá: 2
Komentáre:
0
WikiLeaks: Kaliňák sa vyhrážal odchodom zo Smeru. Penta si kupovala poslancov
WikiLeaks: Kaliňák sa vyhrážal odchodom zo Smeru. Penta si kupovala poslancov
5.9.2011
Robert Kaliňák a Pavol Paška zo Smeru nesúhlasili, aby sa po parlamentných voľbách v roku 2006 ich strana podieľala na koalícii so SNS a HZDS. Kaliňák mal dokonca hroziť odchodom zo Smeru. Informuje o tom dnes denník Pravda, ktorý cituje jednu z utajených amerických diplomatických depeší. Tie nedávno zverejnil server Wikileaks. V inom dokumente od veľvyslanectva v Bratislave sa zase uvádza, že zdravotnícka reforma ministra Rudolfa Zajaca z roku 2004 bola schválená aj s pomocou kúpených hlasov nezávislých poslancov. Podľa "hodnoverného zdroja" za korupciou údajne stála finančná skupina Penta. Za podporu legalizácie franchisingu lekární mala spoločnosť zaplatiť až 2 milióny korún.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Global Finance: Najbezpečnejšou bankou v regióne je VÚB
Global Finance: Najbezpečnejšou bankou v regióne je VÚB
5.9.2011
Americký finančný časopis Global Finance vyhlásil Všeobecnú úverovú banku (VÚB) za najbezpečnejšiu banku v regióne strednej a východnej Európy. V rebríčku za rok 2011 tak VÚB predbehla minuloročného držiteľa tohto titulu Českú spořitelnu. Hlavnými kritériami hodnotenia boli dlhodobé úverové ratingy a celkový objem aktív. "Uznanie nezávislých odborníkov len potvrdilo, že kvalitnými službami a zodpovedným prístupom k riadeniu rizík je možné dosiahnuť špičkovú pozíciu na trhu," uviedol generálny riaditeľ VÚB Ignacio Jaquotot. V celosvetovom meradle sa na prvom mieste umiestnila nemecká banka KfW, ktorá predstihla francúzsku banku CDC a holandskú Bank Nederlandse Gemeenten (BNG).
Médiá: 2
Komentáre:
1
Časti Slovenska hrozia búrky s krúpami
Časti Slovenska hrozia búrky s krúpami
5.9.2011
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) varuje pred hroziacimi búrkami. Výstraha platí od pondelka 12.00 h do utorka 6. septembra. Vzťahuje sa na územie Podunajskej nížiny, Záhoria, severozápadu, Horného Ponitria, Stredného Pohronia, Spiša, Oravy, Kysúc, Turca, Liptova a Horehronia. Podľa SHMÚ sa ojedinele môžu vyskytnúť aj krúpy. S búrkami môžu byť spojené krátkodobé, ale intenzívne lejaky s úhrnmi 20 - 40 mm. Vyskytnúť sa môže aj nárazový vietor s rýchlosťou 17 - 25 m/s. Vo štvrtok začne cez Slovensko postupovať studený front, čo v noci spôsobí ochladenie na 9 až 14 stupňov. Priemerná denná teplota by mala dosahovať len 17 až 22 stupňov.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Fidesz nechce mať so stranou Most-Híd nič spoločné
Fidesz nechce mať so stranou Most-Híd nič spoločné
5.9.2011
Most-Híd sa snažil nadviazať partnerský vzťah s maďarskou vládnou stranou Fidesz pred slovenskými parlamentnými voľbami, ale aj po nich. Podľa predsedu poslaneckého klubu Mostu Lászlóa Solymosa však boli bugárovci vždy "jednoznačne odmietnutí" a v súčasnosti neudržiavajú so stranou Viktora Orbána žiadne kontakty. "Mrzí nás to, pretože to je zbytočná vec. Nie je to na prospech veci. Máme veľmi veľa vecí, v ktorých by sme vedeli nájsť partnersky spoločnú reč. A je to na škodu veci," uviedol pre agentúru SITA Solymos. Dodal, že Most-Híd nedostáva ani pozvánky na rokovania Fóra poslancov Karpatskej kotliny.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Via Iuris: Slovensko zanedbáva sudcovskú etiku
Via Iuris: Slovensko zanedbáva sudcovskú etiku
5.9.2011
Občianske združenie Via Iuris kritizuje úroveň sudcovskej etiky na Slovensku. Z jeho publikácie s príspevkami zahraničných sudcov na túto tému vyplýva, že Etický kódex slovenských sudcov už svojím obsahom a stručnosťou nereaguje na aktuálne potreby a nie je porovnateľný so zahraničnými kódexmi. Dôkazom toho, že v zahraničí sa sudcovskej etike venuje podstatne väčšia pozornosť ako u nás, sú aj kvalitné a rozsiahle etické kódexy. Autori publikácie pripomínajú, že náš kódex sa od svojho prijatia v roku 2001 nemenil. Zlepšenie kódexu si podľa nej vyžadujú aj množiace sa príklady etického zlyhania slovenských sudcov.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Začiatok školského roka vyjde rodičov na desiatky eur
Začiatok školského roka vyjde rodičov na desiatky eur
5.9.2011
Povinná výbava pre prváka - zošity, obaly, doska na zošity, školská taška, prezuvky či úbor na telesnú výchovu - by rodičov mala vyjsť minimálne na zhruba 60 eur. Vyplýva to z výsledkov prieskumu Hospodárskych novín. Ďalších 20 až 30 eur mesačne treba spravidla zaplatiť za príspevok na školské obedy, dobrovoľný, no tradičný príspevok do ZRPŠ či za krúžky. Výška týchto výdavkov závisí aj od regiónu a konkrétnej školy. Do mesačného "školského" rozpočtu by rodičia nemali zabúdať započítať ani náklady na dopravu. Benzín tak môže mesačne vyjsť napríklad o 20 eur viac ako vlani, "polovičný" mesačný lístok na MHD zhruba na 10 eur podľa mesta.
Médiá: 7
Komentáre:
0
Radičovej sa nepáči Mihálov návrh zákona o dávkach v hmotnej núdzi
Radičovej sa nepáči Mihálov návrh zákona o dávkach v hmotnej núdzi
5.9.2011
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) požiadala ministerstvo práce, aby prepracovalo návrh zákona o dávkach v hmotnej núdzi. Nepáči sa jej, že neaktívni občania by dostali minimálnu dávku vo výške asi 38 eur. Dnes je to o tretinu viac. "Je nevyhnutné brať do úvahy aj to, či osoby v hmotnej núdzi majú vôbec dostatok príležitostí na aktiváciu," povedal premiérkin hovorca. Rezort tvrdí, že problém s umiestnením poberateľov dávky vie vyriešiť. Aktivačné pracovné miesta vytvoria ministerstvá dopravy, pôdohospodárstva či obrany. Premiérke prekáža aj to, že minister Jozef Mihál (SaS) chce siahnuť na dávky dôchodcom. Napokon však ustúpil a pri posudzovaní hmotnej núdze sa bude prihliadať na 50 percent dôchodkových dávok.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Bývalému policajnému viceprezidentovi hrozí súd
Bývalému policajnému viceprezidentovi hrozí súd
5.9.2011
Polícia ukončila vyšetrovanie svojho bývalého šéfa Stanislava Jankoviča zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Vyšetrovateľ inšpekcie poslal 11. augusta vojenskej prokuratúre návrh na podanie obžaloby. Jankovič mal údajne vybaviť vodičský preukaz podnikateľovi Jánovi Božíkovi, keď ho špeciálne oddelenie dopravnej polície zadržalo za prekročenie rýchlosti. Podnikateľ išiel podľa záverov vyšetrovania rýchlosťou 190 kilometrov za hodinu. Pokutu 400 eur odmietol zaplatiť a tak mu policajti zadržali vodičský preukaz. Jankovič mu preukaz osobne vyzdvihol na polícii a zabezpečil, aby bol záznam o priestupku vymazaný. Bývalý viceprezident odmietol k prípadu z júna 2010 pred vyšetrovateľom vypovedať. Jankovič je asistentom exministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer).
Médiá: 4
Komentáre:
1
Dvojaké občianstvo môže opäť rozdeliť koalíciu
Dvojaké občianstvo môže opäť rozdeliť koalíciu
5.9.2011
Problém s dvojakým občianstvom, ktorý koalícia už vyše roka nevie vyriešiť, sa môže čoskoro ešte viac skomplikovať. Most-Híd sa totiž plánuje obrátiť na Ústavný súd SR a nečakať, kým parlament rozhodne o novom návrhu vládnych strán. Aby občan nestratil slovenské občianstvo, musí mať podľa koaličného návrhu k druhému štátu prirodzené väzby, ktorými môžu byť napríklad rodina či evidovaný pobyt. Most však odmieta podporiť návrh, v ktorom sa budú určité podmienky viazať na stratu občianstva. Šéf poslaneckého klubu László Solymos verí, že strana v koaličných radoch vyzbiera 30 podpisov, potrebných na napadnutie súčasného zákona z dielne bývalej vlády.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Slovenský veľvyslanec na Kube podporoval disidentov
Slovenský veľvyslanec na Kube podporoval disidentov
5.9.2011
Z dôvernej diplomatickej depeše americkej ambasády v Bratislave vyplýva, že slovenské veľvyslanectvo na Kube podporovalo tamojších disidentov a v spolupráci s predstaviteľmi exilovej opozície im poskytovalo aj materiálnu pomoc. Depeša je súčasťou takmer štvrť milióna utajovaných diplomatických správ, ktoré v piatok zverejnil server WikiLeaks. Vtedajší slovenský veľvyslanec v Havane sa mal pravidelne stretávať s predstaviteľmi kubánskeho disentu v Spojených štátoch a sprostredkúvať odporcom režimu Raúla Castra komunikačnú techniku. Kuba zrejme aj preto váha s vymenovaním nového charge d´ affaires na Slovensku.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Sulík: Socani sú za euroval, aby mohli šafáriť od buka k buku
Sulík: Socani sú za euroval, aby mohli šafáriť od buka k buku
4.9.2011
Predseda Národnej rady SR Richard Sulík odporúča Taliansku, aby za účelom splatenia dlhov predalo obrovské zásoby zlata. Podľa jeho slov táto krajina v súčasnosti drží asi 2 500 ton zlata v hodnote viac ako 100 miliárd eur. Predseda SaS to uviedol v diskusnej relácii TV Markíza Na telo, v ktorej s poslancom za Smer-SD Marekom Maďaričom diskutoval predovšetkým o eurovale. Sulík uviedol, že chápe prečo sú "socani" za to, aby Slovensko vstúpilo do eurovalu. "Presne s tým rátajú, že tu budú šafáriť od buka k buku, jak to socani robia, a potom skrátka - strýčko z Bruselu, zachráň nás," povedal Sulík, ktorý po ukončení diskusie uviedol, že nikdy nebude kandidovať na post prezidenta Slovenskej republiky.
Médiá: 3
Komentáre:
2
Matovič: Každý kto chce kandidovať za našu stranu pôjde na detektor lži
Matovič: Každý kto chce kandidovať za našu stranu pôjde na detektor lži
4.9.2011
Absolvovanie testov na detektore lži bude nevyhnutným predpokladom pre potenciálnych kandidátov, ktorí budú chcieť v budúcich parlamentných voľbách kandidovať za stranu Igora Matoviča. "Takýmto spôsobom a možno iným, by sme dokázali vytriediť zrno od pliev," uviedol pre agentúru SITA Matovič. Podľa jeho slov by napríklad úradníkom mohli byť položené otázky, či niekedy zneužili svoju funkciu alebo zobrali úplatok. Najdôležitejším kritériom výberu kandidátov by mala byť odbornosť. Nezávislý poslanec zároveň povedal, že podobne ako v posledných voľbách, štyria členovia skupiny Obyčajných ľudí budú opäť na posledných miestach kandidátky.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Sulík: Kvôli eurovalu sa nebudeme vyhrážať odchodom z vlády
Sulík: Kvôli eurovalu sa nebudeme vyhrážať odchodom z vlády
4.9.2011
SaS naďalej trvá na tom, že jej poslanci za žiadnu cenu nepodporia euroval. Strana však nemá v úmysle vyhrážať sa svojim koaličným partnerom odchodom z vlády, ak by euroval v parlamente prešiel. "Nebudeme sa hádzať o zem ako malé deti, deklarujeme náš názor, spravíme všetko pre to, aby sme zablokovali euroval. Ale nebudeme odchádzať z vlády, nebudeme sa tým vyhrážať. Je to jeden z viacerých bodov, ktoré Slovensko rieši, máme rozbehnuté veľké reformy, neohrozíme všetko kvôli eurovalu," uviedol v diskusnej relácii TA3 predseda SaS Richard Sulík. Podľa jeho slov by o odchode z vlády strana uvažovala vtedy, ak by euroval podporil aj opozičný Smer.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Belousovová: Výsledok práce Úradu rómskeho splnomocnenca je nulový
Belousovová: Výsledok práce Úradu rómskeho splnomocnenca je nulový
4.9.2011
Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity je podľa poslankyne Národnej rady SR Anny Belousovovej rasistický. Zároveň si myslí, že výsledok práce 52 úradníkov, ktorým šéfuje Miroslav Pollák, je nulový, pretože nemajú žiadnu konkrétnu náplň práce. "My máme problém nie s rómskym etnikom ako en bloc, celkom, lebo to by bol rasistický prístup, my máme problém s neprispôsobivými občanmi," doplnila Belousovová. Poslankyňa preto navrhuje, aby sa úrad rómskeho splnomocnenca pretransformoval na inštitúciu, ktorá by sa zaoberala riešením neprispôsobivých či sociálne vylúčených občanov.
Médiá: 2
Komentáre:
2
Mikolaj: Zrušenie polročných vysvedčení je úplná katastrofa
Mikolaj: Zrušenie polročných vysvedčení je úplná katastrofa
4.9.2011
Žiakov čakajú v novom školskom roku okrem povinnej angličtiny aj ďalšie zmeny. Školy už podľa novej vyhlášky nemusia dodržať stredu ako voľný deň bez domácich úloh. Školáci už nedostanú ani polročné vysvedčenie. Na konci polroka si môže rodič vyžiadať výpis slovného hodnotenia alebo klasifikácie prospechu a správania. "Je to úplná katastrofa, lebo to rozbije celý výchovno-vzdelávací systém. Školy a školské rady budú mať právo zasahovať aj do štátnych vzdelávacích programov. V školských radách nie sú takí odborníci," myslí si exminister školstva Ján Mikolaj. Výraznou zmenou je úprava učebných plánov. Ministerstvo stanoví minimálny počet povinných a voliteľných hodín predmetu za celé obdobie a školy si ich budú môcť ľubovoľne rozdeliť do ročníkov.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Dzurinda: Ukrajina patrí do Európskej únie
Dzurinda: Ukrajina patrí do Európskej únie
4.9.2011
Slovensko podporuje Ukrajinu v jej pričlenení sa do Európskej únie. "Vstup však nebýva darom, ani sa nemôže udiať s jedným alebo dvoma prižmúrenými očami, ale treba plniť kritériá," povedal minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS). S týmto politickým posolstvom vycestuje 5. až 6. septembra do Kyjeva. Bude to jeho prvá oficiálna návšteva tejto krajiny vo funkcii. Dzurinda chce počas stretnutí otvoriť otázky týkajúce sa rokovacích procesov, ako uzatvorenie asociačnej dohody, dohody o voľnom obchode a akčného plánu pre vízovú liberalizáciu. Venovať sa bude aj ekonomickej spolupráci, energetickej problematike či spolupráci s príslušníkmi národnostnej menšiny.
Médiá: 2
Komentáre:
2
Slovensko bude na jeseň bojovať o eurofondy
Slovensko bude na jeseň bojovať o eurofondy
4.9.2011
Rokovania o eurofondoch, ktoré bude mať Slovensko k dispozícii po roku 2014, sa začnú na jeseň. Minister dopravy Ján Figeľ (KDH) po stretnutí s eurokomisárom pre regionálnu politiku Johannesom Hahnom povedal, že na roky 2014 až 2020 by sme mohli dostať z eurofondov približne rovnakú sumu, ako na roky 2007 až 2013, teda vyše 11 miliárd eur. "Slovensko by si mohlo udržať ten istý objem finančných prostriedkov," potvrdil Hahn. V budúcnosti by sme mali znížiť počet operačných programov, ktorých je v súčasnosti jedenásť, a zamerať sa na "podporu skutočných priorít". Jednou z nich je podľa Figeľa dopravná infraštruktúra. Slovensko zatiaľ vyčerpalo len 20 percent prostriedkov z celkového objemu napriek tomu, že za posledný rok vzrástla miera čerpania dvojnásobne.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Sestry rokujú s ministrom o platoch
Sestry rokujú s ministrom o platoch
4.9.2011
Zdravotné sestry nie sú spokojné s výhodami, ktoré im priniesol Zákonník práce. Nadčasy a prácu v noci podmieňuje ich súhlasom. Túto možnosť však podľa prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Márie Lévyovej využívať nebudú, lebo by prišli o príplatky a pri dnešných platoch si to nemôžu dovoliť. Plat zdravotnej sestry sa pohybuje od 300 do 900 eur mesačne. Ministerstvo zdravotníctva súhlasí, že je to málo. Sestry tvrdia, že šéf rezortu Ivan Uhliarik (KDH) je ústretovejší a rokovania sa zintenzívnili. Ako sa budú mzdy zvyšovať, na tom sa ešte nedohodli. Komora žiada, aby sa na platoch sestier prejavilo aj dosiahnuté vzdelanie a dĺžka praxe. Sestry dávajú ministrovi čas do konca septembra.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Mária Terézia sa vrátila do Bratislavy, Ficovi sa to nepáči
Mária Terézia sa vrátila do Bratislavy, Ficovi sa to nepáči
3.9.2011
Bratislavský okrášľovací spolok predstavil v sobotu na nábrežnej časti Námestia Ľudovíta Štúra tretinový model kópie sochy rakúskej arcivojvodkyne, uhorskej a českej kráľovnej Márie Terézie, ktorá pôvodne stala na tomto námestí. Originálnu sochu od Jána Fadrusza, na ktorej mieste teraz stojí Bártfayove súsošie štúrovcov, zničili československí legionári v roku 1921. Cieľom akcie bola snaha začať diskusiu, či by sa socha mala vrátiť na svoje pôvodné miesto. Podporu projektu mohli okoloidúci vyjadriť aj podpisom petície. S návrhom na premiestnenie štúrovcov rozhodne nesúhlasí predseda Smeru-SD Robert Fico. Ľudovíta Štúra pritom označil za "pilier demokratizmu a národnej obrody".
Médiá: 4
Komentáre:
3
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
145612345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, sk1[at]m5.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk