AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte
na info@sk1.sk
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Berényi: Maďari na Slovensku by mali ovplyvňovať maďarskú politiku
Berényi: Maďari na Slovensku by mali ovplyvňovať maďarskú politiku
3.9.2011
Je logické, aby Maďari na Slovensku ovplyvňovali personálne obsadenie maďarskej politiky. Myslí si to predseda Strany maďarskej koalície (SMK) József Berényi, ktorý takto reagoval na možné rozšírenie volebného práva pre zahraničných Maďarov. "Prečo by sme nemohli získať maďarské občianstvo a zúčastňovať sa na maďarských voľbách, keď zahraniční Slováci takéto právo majú?" pýta sa Berényi. "Je omylom myslieť si, že by sa Maďari na Slovensku po získaní občianstva prikláňali k radikálom, ktorých by aj volili," dodal predseda SMK, podľa ktorého volebné právo pomôže presadiť v maďarských parlamentných voľbách "normálne politické prúdy smerom k Slovensku".
Médiá: 2
Komentáre:
2
Od roku 2012 by sa mohlo lietať z Piešťan do Berlína
Od roku 2012 by sa mohlo lietať z Piešťan do Berlína
3.9.2011
Zavedenie letového spojenia medzi Piešťanmi a hlavným mestom Nemecka je predbežne plánované na január 2012. Uviedol to generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Vojenských zdravotníckych zariadení a.s., pod ktoré patrí aj Kúpeľný ústav F.E. Scherera v Piešťanoch. Nová linka má podľa jeho slov predovšetkým prilákať do regiónu nemeckých turistov, s čím súhlasí aj minister obrany Ľubomír Galko (SaS). "Leteckej spoločnosti sme už navrhli preskúmať aj možnosť zavedenia pravidelnej linky Poprad - Moskva, ktorá by mala priaznivý vplyv na rozvoj turizmu vo Vysokých Tatrách," informoval Šimoni.
Médiá: 1
Komentáre:
0
V roku 2010 bol nárast doplatkov za lieky najnižší za posledné roky
V roku 2010 bol nárast doplatkov za lieky najnižší za posledné roky
3.9.2011
Nárast doplatkov za lieky bol vlani za posledné roky najnižší. Celkovo ľudia na doplatkoch za lieky minuli 162,4 milióna eur, čo v porovnaní s predchádzajúcim rokom predstavuje 2-percentný nárast. Vyplýva to zo štatistík, ktoré agentúre TASR poskytlo Ministerstvo zdravotníctva SR. Najvýraznejší rast doplatkov za posledných šesť rokov zaznamenali v roku 2006, keď doplatky vzrástli oproti prechádzajúcemu roku až o 30 percent. "Prax ukazuje, že zavedenie doplatku za liek dokáže byť motivujúcim prvkom pre farmaceutický priemysel na zníženie ceny lieku," uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Katarína Zollerová.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Fico americkému diplomatovi: Chcem vládnuť s Dzurindom
Fico americkému diplomatovi: Chcem vládnuť s Dzurindom
3.9.2011
Na stretnutí s americkým Chargé d´Affaires v auguste 2009, teda rok pred parlamentnými voľbami, sa mal vtedajší premiér Robert Fico (Smer-SD) sťažovať, že šéf SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda robí chybu, keď verejne vyhlasuje, že s ním do vlády nepôjde. "Fico vyhlásil, že najlepšou voľbou pre Slovensko po voľbách v roku 2010 by bola veľká koalícia Smer-SDKÚ. Tá by poskytovala stabilitu a pevnosť," píše v správe zamestnanec americkej ambasády. O dokumente zverejnenom na stránke WikiLeaks informoval portál topky.sk. Dzurinda po voľbách naznačil, že ho niekto tlačil do spolupráce s Ficom. "Ja sa nenechám ani zastrašiť, ani kúpiť," povedal vtedy Dzurinda.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Parlament čaká po lete veľa práce
Parlament čaká po lete veľa práce
3.9.2011
Poslanci Národnej rady sa po letných prázdninách v utorok opäť zídu vo svojich laviciach. Na 22. schôdzi ich čaká približne 100-bodový program. Prerokovať by mali daňovo-odvodovú reformu, ktorej základom je zavedenie superhrubej mzdy. Parlament by sa mal zaoberať aj zrušením tzv. Mečiarových amnestií a novelou ústavy z dielne Smeru, ktorá má zaručiť individuálne práva a slobody. Rozhodne tiež o novom šéfovi Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), ktorým sa má stať poslanec za SaS Kamil Krnáč. Na programe je aj záverečné hlasovanie o liekovej reforme ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) či pokus o oddelenie funkcie predsedu Najvyššieho súdu a Súdnej rady. Poslanci sa navyše pokúsia zrušiť koncesionárske poplatky a novelizovať zákon o voľbách do orgánov samospráv.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Vláda bude vyberať šéfa ÚVO z troch finalistov
Vláda bude vyberať šéfa ÚVO z troch finalistov
3.9.2011
Do najužšieho výberu na post šéfa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) sa dostali traja kandidáti. Najlepšie projekty spomedzi 26 uchádzačov predložili podľa oslovených odborníkov Michal Maťaš, Peter Kubovič a Zita Táborská. Druhým stupňom výberu bude verejné vypočutie kandidátov vládou, ktoré by sa malo uskutočniť na niektorom z najbližších zasadnutí vládneho kabinetu. Predsedu ÚVO volí parlament na návrh vlády. Denník SME priniesol informáciu, že jeden z finalistov konkurzu, Maťaš, v roku 2007 zodpovedal za tender, v ktorom neuspela najlacnejšia ponuka pri hľadaní firmy, ktorá by pre Academiu Istropolitana monitorovala projekty z Európskeho sociálneho fondu.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Moslimovia na Slovensku odsúdili snahu SNS zakázať minarety
Moslimovia na Slovensku odsúdili snahu SNS zakázať minarety
3.9.2011
SNS chce podľa Islamskej nadácie na Slovensku (INS) možno vyvolať dojem, že je "in", keďže otázka moslimov momentálne v Európe veľmi rezonuje. Aj takýmito slovami reagovala INS na iniciatívu národniarov zakázať na Slovensku stavbu minaretov. Moslimovia dodávajú, že v súčasnosti u nás nestojí ani jedna mešita, keďže jej výstavba v Bratislave bola mestským zastupiteľstvom opakovane zakázaná. INS si zároveň myslí, že by bolo pre SNS oveľa vhodnejšie, ak by sa zaoberala dôležitejšími problémami, než aby vytvárala zbytočnú publicitu okolo pseudokáuz, ktoré pre život slovenských občanov nemajú žiadny reálny význam.
Médiá: 2
Komentáre:
7
Lekársky odborár, ktorý šoféroval opitý, sa stiahol z kampane
Lekársky odborár, ktorý šoféroval opitý, sa stiahol z kampane
3.9.2011
Šéf odborov v bratislavskej nemocnici na Kramároch Roman Procházka odstúpil z aktívnej účasti na kampani Lekárskeho odborového združenia (LOZ) za záchranu slovenského zdravotníctva. Dôvodom je jazda pod vplyvom alkoholu, pri ktorej ho v utorok pristihli policajti. Procházka tesne predtým diskutoval s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom v diskusnej relácii TA3. Svoje konanie ľutuje a považuje za osobné zlyhanie, za ktoré mieni niesť zodpovednosť. "Som presvedčený, že lekári sa postavili za správnu vec a v žiadnom prípade by som nechcel ohroziť úspešnosť tejto aktivity," uviedol Procházka. Kampaň však bude naďalej podporovať.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Šetrenie v armáde: Skončí aj folklórny súbor Jánošík
Šetrenie v armáde: Skončí aj folklórny súbor Jánošík
2.9.2011
Znižovanie stavov v Ozbrojených silách SR postihne aj jediný profesionálny vojenský súbor Jánošík. Ten na základe rozhodnutia ministra obrany oficiálne zanikne 1. januára 2012. Podľa hovorcu rezortu Ivana Rudolfa začali 1. septembra plynúť výpovede prvým z 38 zamestnancov súboru. Dodal, že hlavným dôvodom likvidácie umeleckej skupiny je nedostatok finančných prostriedkov. Jánošík by však nemal zaniknúť úplne, mohol by existovať aj naďalej ako amatérske či poloprofesionálne teleso s možnosťou uchádzať sa o granty a dotácie. Rudolf v tejto súvislosti uviedol, že rezort odporučil riaditeľovi súboru, aby založil občianskej združenie.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Westerwelle loboval za euroval u Dzurindu i Gašparoviča
Westerwelle loboval za euroval u Dzurindu i Gašparoviča
2.9.2011
Na oficiálnu návštevu Slovenska v piatok pricestoval nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle. Stretol sa s ním jeho rezortný kolega Mikuláš Dzurinda a prezident Ivan Gašparovič. Ten Westerwelleho uistil, že urobí všetko preto, aby vládne strany presvedčil o potrebe prijať "zodpovedné rozhodnutie" vo vzťahu k rozšíreniu eurovalu. Podporu eurovalu pred nemeckým ministrom vyslovil aj Mikuláš Dzurinda. "Na stole nie je lepšie a efektívnejšie riešenie," uviedol Dzurinda. "Mám úplnú dôveru v európsku dimenziu Slovenska a v to, že nielen vláda, ale aj parlament v Bratislave vie, že máme spoločný ekonomický osud a že tento závisí od eura," uviedol na záver Westerwelle.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Matovič zbiera podpisy na stranu, nechce však byť ani jej členom
Matovič zbiera podpisy na stranu, nechce však byť ani jej členom
2.9.2011
"To si vôbec neviem predstaviť. Ja by som bol najradšej, keby som nemusel byť ani členom svojej vlastnej strany," reagoval poslanec a líder skupiny Obyčajných ľudí Igor Matovič na otázku, či si vie predstaviť, že bude predsedom strany, ktorú sa chystá založiť. Matovič tiež zopakoval, že nový politický subjekt vznikol ako reakcia na neochotu ostatných strán pristúpiť k zmene slovenského volebného systému. "Keď naozaj to chceme v podstate na obídenie, alebo ako truc voči politickým stranám, ktoré nám nechcú dovoliť zmeniť volebný systém, tak nechcem hrať podľa tých ich pravidiel," vysvetlil Matovič v rozhovore pre agentúru SITA.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Slovenská národná strana chce zakázať stavbu minaretov
Slovenská národná strana chce zakázať stavbu minaretov
2.9.2011
SNS nechce, aby sa na Slovensku stavali moslimské minarety. Podpredseda strany Andrej Danko informoval, že národniari predložia do parlamentu buď nový zákon, ktorý by zákaz obsahoval, alebo navrhnú novelizovať stavebný zákon. "Nechceme dehonestovať náboženstvo, nehovoríme, ktoré náboženstvo je lepšie. V Bratislave a na Slovensku nie je miesto pre minarety... Islam preferuje iné formy trestov, spolužití. Prisťahovalci sa musia prispôsobiť," vyhlásil Danko. Národniari chcú okrem toho zákonom zakázať stavby, ktoré "nepatria do tohto prostredia", ako napríklad čínska štvrť na Starej Vajnorskej v Bratislave.
Médiá: 2
Komentáre:
3
Viac ako 180-tisíc ľudí si nemôže nájsť prácu dlhšie ako rok
Viac ako 180-tisíc ľudí si nemôže nájsť prácu dlhšie ako rok
2.9.2011
Na Slovensku bolo v júli 386 307 nepracujúcich, ktorí boli evidovaní na úradoch práce. Z toho takmer polovica - 184 139 ľudí sa nedokáže zamestnať dlhšie ako jeden rok. Vyplýva to z najnovších údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR). Miera evidovanej nezamestnanosti pre mesiac júl tak predstavuje 13,15 percenta. Najviac ľudí, ktorí si nedokážu nájsť prácu dlhšie ako rok, je v Prešovskom kraji (42 978). V Košickom a Banskobystrickom kraji je takýchto ľudí viac ako 38-tisíc. Naopak, najmenej ich je podľa júlových údajov ÚPSVaR tradične v Bratislavskom kraji, a to 4 671.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Ministerstvo vnútra sa chce zbaviť čiernych oviec v polícii
Ministerstvo vnútra sa chce zbaviť čiernych oviec v polícii
2.9.2011
Od 1. novembra bude na Sekcii kontroly a inšpekčnej služby Ministerstva vnútra (MV) SR fungovať Odbor boja proti korupcii a organizovanej kriminalite. Aj od tejto zmeny šéf rezortu vnútra Daniel Lipšic (KDH) očakáva, že sa ministerstvu podarí "zbaviť čiernych oviec v polícii, ktoré robia zlé meno celému policajnému zboru". "Preto očakávam od nového vedenia sekcie inšpekcie, že bude dôraznejšie ako doposiaľ odhaľovať a postihovať policajtov, ktorí by nemali čo v uniforme hľadať, ktorí nechránia slušných ľudí, práve naopak, pomáhajú tým, ktorí sú na druhej strane barikády," uviedol Lipšic na tlačovej konferencii.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Kamery v obciach majú zabrániť vandalizmu
Kamery v obciach majú zabrániť vandalizmu
2.9.2011
Štát rozdelí desiatkam obcí stovky tisíc eur na kamerové systémy. Kamery majú chrániť majetok pred vandalmi. Sledovať budú zväčša mestský úrad, školy, parky a detské ihriská. Časom by mali byť nielen v centrách miest, ale aj v dedinkách a mestečkách. Obciam chýbajú policajti, ktorí by zabezpečovali 24-hodinové služby. Štát tento rok na obecné projekty prevencie kriminality vyčlenil 1,35 milióna eur. Najviac ide na kamery. Projekty posudzuje komisia v každom obvodnom úrade v sídle kraja. Na účinné využitie kamerového systému musí fungovať spolupráca mestskej polície a operátorov a systém detekcie. Kamery majú slúžiť najmä ako prevencia na odradenie potenciálnych páchateľov.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Úradu pre verejné obstarávanie chýbajú odborníci
Úradu pre verejné obstarávanie chýbajú odborníci
2.9.2011
Úradu pre verejné obstarávanie, ktorý kontroluje súťaže štátnych orgánov, chýba asi tridsiatka odborníkov. Ešte v apríli odišlo podľa informácií Hospodárskych novín 15 kontrolórov, 13 právnikov a niekoľko ďalších expertov. Situácia sa stále zhoršuje. "Kontrolóri sa tu ani neohrejú a idú inam, za lepšími platmi. Práce je stále viac, ale nedá sa robiť kvalitne," uviedol zdroj z prostredia úradu. Veľkú fluktuáciu odborných pracovníkov a nedostatok ľudí potvrdil aj bývalý šéf úradu z rokov 2005 až 2010 Béla Angyal (na obr.). Počet kontrol navyše stúpa ročne o 83 percent. Vlani vyhlásila verejná a štátna správa sedemtisíc súťaží, úrad preveril 416 z nich. Rozpočet úradu však klesá. Kým vlani bol takmer tri milióny eur, budúci rok by sa mal zúžiť na 2,6 milióna.
Médiá: 1
Komentáre:
1
Zákonník práce: Firmy môžu prepúšťať jednoduchšie a lacnejšie
Zákonník práce: Firmy môžu prepúšťať jednoduchšie a lacnejšie
2.9.2011
Rozsiahla novela Zákonníka práce nadobudla od septembra účinnosť. Zamestnanec, ktorý dostal výpoveď, nemá podľa nej nárok na súbeh odstupného a výpovednej lehoty. Ak sa jeho pracovný pomer neskončí dohodou, začne mu plynúť výpovedná lehota. V prípade dohody si môže vybrať odstupné, alebo si zvolí možnosť, že časť výpovednej lehoty využije a zvyšok mu firma vyplatí vo forme odstupného. Výpovede tak budú pre firmy jednoduchšie a najmä lacnejšie. Odborári predpokladajú, že ich počet v dôsledku toho stúpne. Ministerstvo práce to popiera a tvrdí, že opatrenie bude viac motivovať firmy, aby vytvárali nové miesta. Pre malé spoločnosti bol vraj súbeh odstupného a výpovednej lehoty existenčným problémom.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Noví veľvyslanci úspešne prešli previerkami
Noví veľvyslanci úspešne prešli previerkami
2.9.2011
Noví veľvyslanci, ktorých minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS) navrhol na vymenovanie namiesto 11 odvolaných, absolvovali bezpečnostnú previerku. Žiadny z nich v období do 31. decembra 1989 vedome nespolupracoval so štruktúrami bývalej Štátnej bezpečnosti (ŠtB). Takejto osobe nemôže Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) previerku udeliť. Ako podmienku pre vymenovanie na akýkoľvek veľvyslanecký post ju požadoval aj bývalý šéf rezortu diplomacie Ján Kubiš. Ten ešte v roku 2007 navrhol na post veľvyslanca v Egypte Petra Zsoldosa, ktorý je spájaný s komunistickou tajnou službou a vo funkcii dodnes pôsobí. S ŠtB v minulosti údajne spolupracoval aj súčasný veľvyslanec v Bosne a Hercegovine Miroslav Mojžita.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Deaflympiáda: O Rudovi rozhodne Najvyšší súd
Deaflympiáda: O Rudovi rozhodne Najvyšší súd
2.9.2011
Najvyšší súd SR rozhodne o tom, či Jaromír Ruda, obžalovaný v kauze fiaska deaflympiády na Slovensku, zostane naďalej za mrežami. Ruda totiž podal sťažnosť voči vzatiu do väzby nižšieho súdu. Okresný súd v Banskej Bystrici ho 1. júna uznal vinným zo sprenevery formou účastníctva. Spolu s notárom Stanislavom Furdom mal spreneveriť približne 1,6 milióna eur. Súd mu uložil trest odňatia slobody na 13 rokov v ústave so stredným stupňom stráženia, ako aj ochranný dohľad v trvaní troch rokov a trest prepadnutia majetku. Furdu odsúdili na 14 rokov a okrem ochranného dohľadu a prepadnutia majetku dostal i zákaz vykonávať notársku činnosť na 10 rokov.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Úrad vlády obsadili vo štvrtok občania
Úrad vlády obsadili vo štvrtok občania
1.9.2011
Pri príležitosti štátneho sviatku Dňa Ústavy sa vo štvrtok otvorili dvere Úradu vlády SR v Bratislave. Príležitosť pozrieť si sídlo predsedníčky vlády Ivety Radičovej využili návštevníci z celého Slovenska. "Som veľmi potešená, pretože od východu Slovenska až po Plzeň prišlo množstvo návštevníkov," uviedla premiérka pre agentúru SITA. Radičová označila rozhovory s návštevníkmi za príjemné a podnetné. Niektorí sa jej s osobnými problémami zverovali so slzami. Ľudí trápili dôchodky, školstvo aj diaľnice. Pred Úradom vlády v rovnakom čase protestovali a zbierali podpisy pod petície učitelia, mladí ľavičiari aj aktivisti za verejné zdravotníctvo.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Organizátor protestu učiteľov je zo svojich kolegov sklamaný
Organizátor protestu učiteľov je zo svojich kolegov sklamaný
1.9.2011
V uliciach slovenských krajských miest protestovali vo štvrtok učitelia proti zlým podmienkam v školstve, svoju nespokojnosť zamerali predovšetkým na nízke platy. Namiesto očakávaných más sa však so symbolickou bledomodrou stužkou objavilo v uliciach len niekoľko desiatok učiteľov. "Tragédia, sme rozhorčení nad svojimi kolegami a kolegyňami," povedal agentúre SITA organizátor protestov a učiteľ z Levíc Ľudovít Sebelédi. Dnešné zhromaždenia plánovali učitelia využiť na zber podpisov pod svoju petíciu za lepšie školstvo. V petícii žiadajú, aby na školstvo išlo aspoň šesť percent HDP tak, ako vo vyspelých krajinách OECD. Nástupný plat učiteľa by mal zase prevyšovať priemernú mzdu v hospodárstve.
Médiá: 4
Komentáre:
2
Fico: Sulík chce ísť do Austrálie, Radičová na žiadne oslavy nechodí
Fico: Sulík chce ísť do Austrálie, Radičová na žiadne oslavy nechodí
1.9.2011
Predseda Smeru Robert Fico vo štvrtok položil kvety k jazdeckej soche Svätopluka na nádvorí Bratislavského hradu. Kritizoval pritom predsedu parlamentu Richarda Sulíka (SaS) a premiérku Ivetu Radičovú (SDKÚ-DS), že neprejavujú dostatok náklonnosti k Slovenskej republike. "Druhý najvyšší ústavný činiteľ, ktorý prišiel z emigrácie, dnes hovorí, že chce odísť do Austrálie, a tretí najvyšší ústavný činiteľ, ktorý bol proti vzniku Slovenskej republiky, dnes v podstate sa žiadnych osláv ani nezúčastňuje." Fico dodal, že on sa na čele vlády usiloval vypĺňať biele miesta slovenskej histórie. Ľudia, ktorí nemajú radi Slovensko, sa podľa neho snažia spochybniť význam mnohých historických osobností, ako Dubček, Svätopluk, Rázus či Rúfus.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Tlačový zákon: Verejní funkcionári prišli o právo na odpoveď
Tlačový zákon: Verejní funkcionári prišli o právo na odpoveď
1.9.2011
Zmeny v slovenskom tlačovom zákone, ktoré pred časom schválil Národné rada SR, nadobudli účinnosť od 1. septembra. Najvýraznejšou zmenou je, že slovenskí verejní funkcionári - prezident, poslanci, ministri, starostovia, primátori či predsedovia a podpredsedovia politických strán - stratili právo na odpoveď v médiách v prípade, že uverejnená informácia sa týka výkonu ich funkcie. Novela zároveň neumožňuje žiadať o odpoveď pri akýchkoľvek, teda aj pravdivých tvrdeniach. Zatiaľ čo doteraz musel vydavateľ periodickej tlače a tlačová agentúra vydať opravu, odpoveď alebo dodatočné oznámenie na rovnocennom mieste a rovnakým písmom, ako bolo napadnuté skutkové tvrdenie, teraz tak môžu urobiť na vopred vyhradenom zreteľne označenom mieste.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Matovič: Výhradu vo svedomí som vybavil ja
Matovič: Výhradu vo svedomí som vybavil ja
1.9.2011
Líder Obyčajných ľudí (OĽ) Igor Matovič tvrdí, že výhradu vo svedomí u SaS nevybavilo KDH, ale on sám. Je mu preto smiešne, že sa kresťanskí demokrati tvária, že predloženie výhrady svedomia vo forme novely Zákonníka práce si dohodli s ministrom práce Jozefom Mihálom (SaS). KDH pre to vraj neurobilo nič. Matovič bol vo februári za jeho predsedom Jánom Figeľom, aby sa ho opýtal, prečo nerokuje so SaS o výhrade vo svedomí, keď ju majú liberáli v programe. Figeľ podľa jeho slov o zámere SaS ani nevedel. Matovič hovorí, že na predložení návrhu bol dohodnutý so šéfom SaS Richardom Sulíkom, no ten ho neskôr vyobchodoval s KDH. Výhradu vo svedomí v ním navrhovanej podobe však Matovič podporí.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Obce už môžu zakázať zriaďovanie herní
Obce už môžu zakázať zriaďovanie herní
1.9.2011
Prvého septembra nadobudla účinnosť novela zákona o hazardných hrách, ktorá obciam umožňuje zakázať na svojom území zriaďovanie kasín, herní, stávkových hier či charitatívnych lotérií. V prípade existujúcich herní sa napríklad predĺži interval medzi jednotlivými hrami z troch sekúnd na štyri, keďže väčší rozstup medzi hrami údajne znižuje impulzívne, nutkavé hranie smerujúce k vzniku patologickej hráčskej závislosti. Právna norma prinesie aj ďalšie zmeny. Prevádzkovatelia zariadení budú mať povinnosť odmietnuť vstup do herne patologickým hráčom, ak o to požiadajú oni sami alebo ich blízki. Od roku 2013 napríklad hráči nenájdu v krčmách či pohostinstvách výherné automaty. V herniach bude zakázané podávať alkohol a fajčiť.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Pripomíname si Deň Ústavy Slovenskej republiky
Pripomíname si Deň Ústavy Slovenskej republiky
1.9.2011
Slovensko dnes slávi štátny sviatok pri príležitosti Dňa Ústavy Slovenskej republiky. Ústava je dokument demokratickej ústavnosti, ktorý bol prijatý ako výraz demokraticky prejavenej vôle občanov bezprostredne po parlamentných voľbách v roku 1992. Prijatím ústavy občania SR vyjadrili záujem spoločne žiť v demokratickej, zvrchovanej a právnej republike. Prezident Ivan Gašparovič si pripomenul neľahké začiatky vzniku tohto nadčasového najvyššieho dokumentu. Dôkazom jeho modernosti je podľa prezidenta skutočnosť, že až na niektoré úpravy, ktoré sa netýkali princípov ústavy, nedošlo v jej znení k nijakým vážnym zmenám. Kvalitu našej ústavy ocenili aj nároční francúzski posudzovatelia. „Povedzte mi jeden štát, ktorý má lepšiu ústavu ako je tá vaša,“ vyjadril sa jeden z nich.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Štát ušetrí na mýte desiatky miliónov eur
Štát ušetrí na mýte desiatky miliónov eur
1.9.2011
Slovensko v najbližších rokoch ušetrí na prevádzke mýtneho systému desiatky miliónov eur. Vyplýva to z dohody, ktorú v utorok podpísala Národná diaľničná spoločnosť (NDS) s poskytovateľom systému SkyToll. "Je to veľmi dôležitý výsledok niekoľkomesačných rokovaní, ktorý dostáva do férovejšej pozície štát a občanov," zdôraznil minister dopravy Ján Figeľ (KDH). Celková úspora 77,3 milióna eur má vzniknúť najmä odpustením platieb navyše. Platby sa zvýšili kvôli rozširovaniu počtu mýtnych úsekov z 1 000 na 1 631. Ročne tak štát ušetrí 6,7 milióna eur. Ďalších 2,5 milióna by sa malo usporiť na nižšom vybavení mýtnej polície, počíta sa aj so znížením splátok za vybudovanie a prevádzku systému na roky 2012 a 2013.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Mikolášik z KDH: Predmanželské zmluvy sú prípravou na rozvod
Mikolášik z KDH: Predmanželské zmluvy sú prípravou na rozvod
1.9.2011
Europoslancovi za KDH Miroslavovi Mikolášikovi sa nepáči návrh strany Smer legalizovať predmanželské zmluvy. Považuje ich totiž za prípravu na rozvod. "Akoby pár mal pred sobášom predpokladať, že rozvod raz príde," povedal. S návrhom novely Občianskeho zákonníka prišli poslanci Smeru Marián Kovačócy a Renáta Zmajkovičová. Všetky vzťahy medzi ľuďmi možno podľa europoslanca rozdeliť na tri druhy. "Jednými sú tie nanútené, ktoré, verme, sa už manželstiev nedotýkajú. Druhými sú vzťahy založené na vzájomnej láske, oddanosti a obetovaní sa. A treťou skupinou sú zmluvné vzťahy, ktoré strany uzatvárajú pre ich vzájomnú výhodnosť a obojstranný prospech." Navrhovatelia vraj chcú dostať manželstvo do poslednej kategórie.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Detská univerzita Komenského je medzi najlepšími v Európe
Detská univerzita Komenského je medzi najlepšími v Európe
1.9.2011
Slávnostnou promóciou a odovzdávaním diplomov sa skončila deviata Detská univerzita Komenského (DUK). Vysokoškolských prednášok sa v júli a auguste zúčastnilo 365 detských študentov. Tohtoročnou novinkou bolo on-line vyučovanie, do ktorého sa zapojili aj deti z 25 miest Slovenska. Deťom prednášali univerzitní profesori, docenti a vedeckí pracovníci, ale aj premiérka Iveta Radičová. Dozvedeli sa napríklad, prečo sa žije inak v Bratislave a inak na vidieku, prečo nestačí byť pekný, prečo musí mať človek chrbtovú kosť, alebo prečo je Zem planétou hmyzu. Vysokú úroveň projektu detskej letnej univerzity ocenila aj Európska únia, ktorá DUK vybrala ako jednu z piatich vzorových v Európe.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Vo štvrtok vyjdú do ulíc nespokojní učitelia
Vo štvrtok vyjdú do ulíc nespokojní učitelia
31.8.2011
Vo štvrtok od 10:00 do 13:00 budú v uliciach slovenských krajských miest protestovať učitelia, ktorí tak vyjadria svoj nesúhlas s platovým ohodnotením či nízkou investíciou štátu do školstva. Stretnutia využijú učitelia aj na zber podpisov pod petíciu. Signatári v nej žiadajú, aby štát investoval do školstva minimálne 6 percent HDP a aby sa nástupný plat učiteľa odvíjal vždy od priemerného platu v národnom hospodárstve v predchádzajúcom roku tak, aby predstavoval jeho 1,2-násobok. "Dnes je plat začínajúceho učiteľa v hrubom 499 eur, čo je v čistom 420 eur. V Bratislave to nestačí ani na nájomné," povedal agentúre SITA iniciátor akcie a učiteľ Ľudovít Sebelédi.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
145612345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, info[at]sk1.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk