AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte.
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Dzurinda chce spojiť euroval s hlasovaní o dôvere
Dzurinda chce spojiť euroval s hlasovaní o dôvere
16.9.2011
Hlasovanie o eurovale by sa v Národnej rade SR mohlo spojiť s hlasovaní o vyslovení dôvery vláde Ivete Radičovej (SDKÚ-DS). Podľa informácií denníka Hospodárske noviny takýto krok podporuje najmä minister zahraničných vecí a predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. So spojením súhlasia aj KDH a Most-Híd. "Je to zodpovedný prístup. Ak to niekto tak nevníma, tak potom musí znášať následky," povedal predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský. Sloboda a Solidarita (SaS) však v súčasnosti dôvody na riskantné spojenie nevidí. Richard Sulík argumentuje aj tým, že jeho strana sa k eurovalu nezaviazala v programovom vyhlásení vlády.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Slovenská veda môže prísť o milióny eur, vedci chcú vlastné mestečko
Slovenská veda môže prísť o milióny eur, vedci chcú vlastné mestečko
16.9.2011
Slovenskí vedci navrhujú, aby v Bratislave vzniklo vedecké mestečko 21. storočia. Na príprave projektu už spolupracujú Slovenská akadémia vied, Univerzita Komenského a Slovenská technická univerzita. Vedci tak chcú predísť situácii, keď by Slovensku mohli prepadnúť stovky miliónov eur z eurofondov na vzdelávanie a výskum. Medzi Mlynskou dolinou a Patrónkou by tak mohli vyrásť moderné vedecko-výskumné centrá a inštitúcie so zameraním na progresívne materiály, biomedicínu, energetiku a informačné technológie. Problémom je však tzv. bratislavská výnimka. Región Bratislavy totiž nemá nárok na čerpanie prostriedkov zo štrukturálnych fondov EÚ.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Slovensko posledný raz zatlieskalo Pavlovi Demitrovi
Slovensko posledný raz zatlieskalo Pavlovi Demitrovi
15.9.2011
S tragicky zosnulým hokejistom Pavlom Demitrom sa na zimný štadión v Trenčíne prišli vo štvrtok rozlúčiť okrem jeho rodiny a blízkych aj tisíce fanúšikov z celého Slovenska. Oficiálna časť rozlúčky sa začala o 15:00 piesňou Boli sme raz milovaní v podaní Pavla Haberu, zbor Gospel family neskôr zaspieval pesničku Hallelujah. Rozlúčkovú reč za hokejistov predniesol Marián Gáborík. "Sľubujeme ti, že tak ako ty si tu bol pre nás, budeme tu aj my vo dne v noci pre tvoju rodinu. Pripravení pomôcť, keď to budú potrebovať," povedal Gáborík. Na konci pietnej rozlúčky vyprevadil smútočný dav Demitrovu rakvu takmer desaťminútovým potleskom. V piatok bude nasledovať pohreb Pavla Demitru v kruhu rodiny.
Médiá: 8
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
SNS: Nezávislí poslanci ohrozujú parlamentnú demokraciu
SNS: Nezávislí poslanci ohrozujú parlamentnú demokraciu
15.9.2011
Slovenská národná strana (SNS) nesúhlasí s návrhom nového volebného kódexu, ktorý v utorok predstavil minister vnútra Daniel Lipšic (KDH). Podľa prvého podpredsedu SNS Andreja Danka je legislatívny návrh nekoncepčný a chaotický. "Boh nás chráň od stopäťdesiatich ďalších Igorov Matovičov v Národnej rade SR, resp. primátorov, akým bol Andrej Ďurkovský. Nezávislí poslanci sú fenomén ohrozujúci parlamentnú demokraciu," vyhlásil Danko. Dodal, že Lipšicov volebný kódex podľa neho opäť zavádza nevyváženosť kontroly nezávislých poslancov a zvýhodňuje ich. "Zákon nič podstatné okrem krúžkovania poslancov nerieši," vyhlásil Danko.
Médiá: 2
Komentáre:
2
Slovensko si pripomenulo svoju patrónku, začala sa púť v Šaštíne
Slovensko si pripomenulo svoju patrónku, začala sa púť v Šaštíne
15.9.2011
Slovenskí veriaci si vo štvrtok pripomenuli sviatok svojej patrónky - Sedembolestnej Panny Márie. Za patrónku Slovenska ju ustanovil pápež Pius XI. v roku 1927. Od roku 1994 je 15. september aj dňom pracovného pokoja. "Sedembolestná Panna Mária patrí k dejinám Slovákov, je súčasťou ich tradície," povedal hovorca Konferencie biskupov Slovenska Jozef Kováčik. Rannými svätými omšami sa vo štvrtok začala aj národná púť k Bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Mariánske púte a odpustové slávnosti sa vo štvrtok konali aj na viacerých iných miestach Slovenska. O 10.30 h sa uskutočnila v Šaštíne pontifikálna svätá omša, ktorej hlavným celebrantom bol bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Priemerná výška starobného dôchodku je 361 eur
Priemerná výška starobného dôchodku je 361 eur
15.9.2011
Starobný dôchodok v súčasnosti na Slovensku poberá približne 953-tisíc ľudí. Vyplýva to zo štatistických údajov, ktoré zverejnila Sociálna poisťovňa. Jeho priemerná výška dosahuje 361,27 eura. Predčasný starobný dôchodok, ktorý u nás poberá 36-tisíc občanov, v priemere dosahuje výšku 357,06 eura. Vdovské dôchodky dosahovali ku koncu minulého mesiaca v priemere 221,33 eura. Tieto dôchodky pritom dostávalo 299 tis. ovdovených žien. Od začiatku budúceho roka sa dôchodky zvýšia o 3,3 percenta. Penzie by sa mali od januára budúceho roka zrejme poslednýkrát upravovať podľa medziročnej inflácie a medziročného rastu priemernej mzdy za prvý polrok predchádzajúceho roka.
Médiá: 2
Komentáre:
0
STV: Začalo sa trestné stíhanie pre neefektívne hospodárenie
STV: Začalo sa trestné stíhanie pre neefektívne hospodárenie
15.9.2011
Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave IV začalo trestné stíhanie pre neefektívne hospodárenie v Slovenskej televízii (STV). Predmetom vyšetrovania bude podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Podľa hovorkyne Ministerstva kultúry SR Evy Chudinovej sa stíhanie bude vzťahovať na zmluvy STV so štátom na rok 2010, uzatvorené manažmentom exriaditeľa Štefana Nižňanského. "Stíhanie sa začalo z dôvodu, že do vyúčtovania audiovizuálneho diela boli zahrnuté aj náklady, ktoré boli nad rámec oprávnenia čerpania verejných prostriedkov a zároveň aj náklady, ktoré neboli zmluvne dohodnuté a nesúviseli s výrobou audiovizuálneho diela," uviedla Chudinová.
Médiá: 3
Komentáre:
0
SaS euroval nikdy nepodporí, povedal Sulík pre nemeckú tlač
SaS euroval nikdy nepodporí, povedal Sulík pre nemeckú tlač
15.9.2011
Euroval môže podľa nemeckých médií stroskotať práve na Slovensku. "Budeme proti eurovalu hlasovať v každom prípade," povedal predseda strany SaS a šéf parlamentu Richard Sulík v rozhovore pre Nemeckú tlačovú agentúru (DPA). Sulík odmietol spojitosť medzi dianím na Slovensku a možným ohrozením stability celej Európskej únie. Naopak, domnieva sa, že skutočným problémom je neschopnosť EÚ dodržiavať svoje vlastné pravidlá. Argument premiérky Ivety Radičovej, ktorá povedala, že "teraz nejde len o záchranu jednotlivých krajín, ale vôbec celého eura", označil Sulík za prázdnu frázu. "Tiež štát Kalifornia upadol do platobnej neschopnosti, bez bol ohrozený dolár," uviedol.
Médiá: 3
Komentáre:
0
NR SR: 22. schôdza sa v stredu skončila, trvala len 6 dní
NR SR: 22. schôdza sa v stredu skončila, trvala len 6 dní
15.9.2011
V stredu popoludní prerokovali poslanci Národnej rady (NR) SR posledný bod programu svojej 22. schôdze. Septembrová schôdza trvala iba šesť dní, poslanci si totiž odsúhlasili presun všetkých poslaneckých návrhov zákonov na októbrové rokovanie. Poslanci však schválili trojicu zákonov, ktoré pripravilo ministerstvo financií a ktorých cieľom je zavedenie jednotného výberu daní, ciel a odvodov (program Unitas). Poslanci odsúhlasili 134 hlasmi aj vznik Kompetenčného centra finančných operácií so sídlom v Banskej Bystrici. NR SR prerokovala aj Petíciu Jednoty dôchodcov na Slovensku za spravodlivú valorizáciu dôchodkov. Poslanci ju v stredu zobrali na vedomie.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Verejnosť sa vo štvrtok naposledy rozlúči s Pavlom Demitrom
Verejnosť sa vo štvrtok naposledy rozlúči s Pavlom Demitrom
15.9.2011
Tisícky hokejových fanúšikov sa dnes v Trenčíne naposledy rozlúči s hokejovou legendou Pavlom Demitrom, ktorý so svojimi spoluhráčmi tragicky zahynul 7. septembra pri leteckom nešťastí pri ruskom meste Jaroslavľ. Rozlúčka sa bude konať od 15:00 na Zimnom štadióne v Trenčíne, štadión však bude pre verejnosť otvorený od 10:00 do 14:00. Jeho rakva bude po celú dobu vystavená na ľadovej ploche. Priamy prenos z pietneho aktu odvysiela spravodajská televízia TA3. Verejná rozlúčka si vyžiada viaceré dopravné obmedzenia v meste. Okolie štadiónu polícia uzavrie pre dopravu, osobnú i autobusy. SAD zabezpečení kyvadlovú dopravu.
Médiá: 7
Komentáre:
0
Ministerstvo pripravuje register diskvalifikovaných podnikateľov
Ministerstvo pripravuje register diskvalifikovaných podnikateľov
14.9.2011
Do konca vládneho obdobia plánuje Ministerstvo spravodlivosti SR zriadenie "registra diskvalifikovaných osôb". Návrh je v súčasnosti v podobe legislatívneho zámeru a rezort ho predložil do medzirezortného pripomienkového konania. Register by mal evidovať diskvalifikovaných štatutárnych zástupcov obchodných spoločností a členov štatutárnych orgánov. Ide o osoby, ktorým bola uložená obmedzujúca sankcia v podnikateľskej činnosti. Zápisom do registra by následne boli obmedzení aj vo vykonávaní činnosti v kontrolných orgánoch spoločností. Obmedzenie by sa ďalej malo napríklad vzťahovať aj na ľudí, ktorí priviedli spoločnosť do konkurzu.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Hromadné výpovede doteraz podpísalo 1 500 lekárov
Hromadné výpovede doteraz podpísalo 1 500 lekárov
14.9.2011
Až 1 500 slovenských lekárov sa už podpísalo pod hromadné výpovede. V stredu o tom informoval šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Marián Kollár, podľa ktorého však výpovede zatiaľ neboli podané. "Sme presvedčení, že nás bude podstatne viac," uviedol Kollár. Nepovedal však, kedy budú výpovede reálne podané. Zdravotníci nepodanie výpovedí podmieňujú štyrmi požiadavkami. K nim patrí dodržiavanie zákonníka práce a personálnych normatívov v nemocniciach, dofinancovanie systému, lepšie mzdové ohodnotenie a zastavenie transformácie štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Odborárov prišiel podporiť aj predseda českého Lekárskeho odborového klubu Martin Engel.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Poslanci zmenili druhý pilier, sporenie môže byť rizikovejšie
Poslanci zmenili druhý pilier, sporenie môže byť rizikovejšie
14.9.2011
Poslanci Národnej rady (NR) SR hlasmi 78 koaličných poslancov schválili výrazné zmeny v druhom kapitalizačnom dôchodkovom pilieri. Tie by mali platiť od apríla budúceho roka. Nová právna norma zruší garancie zavedené vládou Roberta Fica, čím by sa penzijným firmám mali uvoľniť ruky pri investovaní. DSS-kám tak odpadne povinnosť raz polročne dokazovať, že úspory občanov neznehodnotili. V prípade, že by sa tak stalo, v súčasnosti musia straty dorovnávať zo svojho. Garancie od budúceho roka ostanú len v konzervatívnom fonde. K ďalším zmenám patrí možnosť sporiť v dvoch fondoch naraz a postupne presúvať aktíva, ako bude rásť vek sporiteľa.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Tabule hanby zase neprešli, potraviny pred zárukou budú označené
Tabule hanby zase neprešli, potraviny pred zárukou budú označené
14.9.2011
Poslanci Národnej rady SR v stredu schválili novelu zákona o potravinách. Tá okrem iného zavádza povinnosť pre obchody sprehľadniť umiestňovanie produktov s končiacou lehotou spotreby. Potraviny, ktorých trvanlivosť je viac ako 4 dni a doba zostávajúca do ich dátumu spotreby je kratšia ako 24 hodín, budú musieť byť umiestnené na osobitných regáloch alebo špeciálne označené. Do právnej normy sa však opätovne nedostali tzv. tabuľky hanby, ktoré navrhla poslankyňa Mária Sabolová (KDH). Na nich mali obchody pri vstupe do predajne informovať po dobu siedmich dní o nedostatkoch, ktoré u nich zistila štátna kontrola.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Sulík: Medzi mnou a Dzurindom nie je žiadne napätie
Sulík: Medzi mnou a Dzurindom nie je žiadne napätie
14.9.2011
Predseda parlamentu a šéf SaS Richard Sulík poprel špekulácie o tom, že medzi ním a predsedom SDKÚ-DS Mikulášom Dzurindom existuje napätý vzťah. "To nie je pravda a mrzí ma, že niekto púšťa von rôzne interné informácie z koaličnej rady. Medzi mnou a Mikulášom Dzurindom nie je žiadne napätie. Vieme si vydiskutovať veci," uviedol Sulík v rozhovore pre denník SME. Dodal, že sa kvôli eurovalu necíti byť pod tlakom koaličných partnerov. Všetci poslanci za SaS v noci vyjadrili dôveru premiérke Ivete Radičovej. V diskusii k návrhu na jej odvolanie Sulík vyhlásil, že SaS stojí za predsedníčkou vlády a vládnuť bude len s ňou.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
STK-čky by mohli byť nakrúcané na kamery
STK-čky by mohli byť nakrúcané na kamery
14.9.2011
Ministerstvo dopravy SR chce zvýšiť bezpečnosť premávky na pozemných komunikáciách novým opatrením. Po novom by sa totiž mal priebeh kontroly v staniciach technickej kontroly (STK) a na pracovisku emisnej kontroly nakrúcal na videokamery. "Hlavným účelom návrhu zákona je zabezpečiť spoľahlivosť a nespochybniteľnosť vykonaných kontrol motorových vozidiel v staniciach technickej kontroly a na pracoviskách emisnej kontroly s cieľom zvýšiť bezpečnosť premávky na pozemných komunikáciách," uvádza sa sa v prekladacej správe k novele zákona, ktorý do Národnej rady (NR) SR predkladá rezort dopravy pod vedením Jána Figeľa (KDH).
Médiá: 2
Komentáre:
1
Slovenské atómky zvládli záťažové testy
Slovenské atómky zvládli záťažové testy
14.9.2011
Počas testov v slovenských atómových elektrárňach Bohunice a Mochovce neboli zistené nedostatky, ktoré by vyžadovali neodkladné nápravné opatrenia alebo odstavenie pracujúcich elektrární. Odozva hodnotených elektrární na záťažové testy zodpovedá požadovanej bezpečnostnej úrovni. Vo svojej predbežnej národnej správe to uviedol Úrad jadrového dozoru SR. Tá je určená pre Európsku komisiu. Záťažovými testami prešli dva bloky jadrovej elektrárne Bohunice a dva bloky elektrárne Mochovce. Úspešne dopadli skúšky aj na treťom a štvrtom bloku mochoveckej elektrárne, ktoré sú v súčasnosti vo výstavbe.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Radičová prežila svoje prvé hlasovanie dôvere
Radičová prežila svoje prvé hlasovanie dôvere
14.9.2011
Opozičným stranám Smer-SD a SNS sa nepodarilo odvolať premiérku Ivetu Radičovú (SDKÚ-DS). Po viac ako 12 hodinovom rokovaní v parlamente za návrh na vyslovenie nedôvery hlasovalo 69 poslancov zo 147, pričom na schválenie návrhu bolo potrebných minimálne 76 hlasov. Predsedníčku vlády podporili vo funkcii všetci prítomní poslanci SDKÚ-DS, SaS, KDH a Mosta-Híd. "Nemám nič s korupciou a ani nebudem mať," povedala Radičová. Koaliční i opoziční poslanci si počas nočného rokovania vyčítali aktuálne aj staršie kauzy. "Ide v skutočnosti o echtovného pravicového politika vybaveného jedinou teóriu - všetko musia zaplatiť ľudia, aj keď za to nemôžu," povedal o premiérke Robert Fico.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Jazda pod vplyvom alkoholu bude od 1. novembra trestným činom
Jazda pod vplyvom alkoholu bude od 1. novembra trestným činom
14.9.2011
Prezidentom vrátená novela zákona o cestnej premávke bola v utorok opätovne schválená poslancami Národnej rady SR. Tí vyhoveli Gašparovičovej výhrade, ktorý nesúhlasil s tým, aby na vyradenie starých vozidiel z evidencie stačilo čestné vyhlásenie. Od 1. novembra tohto roka pribudne v trestnom poriadku nový trestný čin - jazda pod vplyvom alkoholu. Za vedenie motorového vozidla s jedným promile alkoholu v krvi (0,476 mg/l) bude hroziť až jednoročné väznenie. Novela tiež zavádza možnosť, aby doživotne prišli o vodičák tí vodiči, ktorí pod vplyvom alkoholu niekoho usmrtili alebo ich súd pre alkohol za volantom trikrát odsúdil.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Kauza Osrblie: Smer sa obráti na prokuratúru
Kauza Osrblie: Smer sa obráti na prokuratúru
14.9.2011
Najsilnejšej opozičnej strane Smer-SD sa nepozdáva postup premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ) a ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH) v korupčnej kauze dostavby biatlonového areálu v Osrblí. Podľa poslanca Smeru Martina Glváča sa preto strana chystá podať podnet na prokuratúru pre podozrenie z trestného činu marenia vyšetrovania. Sociálnym demokratom sa nepáči to, že Lipšic informoval premiérku o priebehu vyšetrovania. "Keď má byť niekto (Radičová) vypočutý ako svedok, nemá čo chodiť ani minister vnútra ani vyšetrovatelia ani nikto a dávať jej informácie, čo sa deje," vyhlásil počas utorňajšieho rokovania parlamentu Robert Fico.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Volebný kódex: Zrušenie moratória, väčšia kontrola peňazí na kampane
Volebný kódex: Zrušenie moratória, väčšia kontrola peňazí na kampane
14.9.2011
Ministerstvo vnútra v utorok predstavilo návrh nového volebného kódexu, ktorý by mal zjednotiť všetky doterajšie volebné zákony. "Nový volebný kódex by mal priniesť zjednodušenie, zrozumiteľnosť a transparentnosť volebnej kampane," vysvetlil štátny tajomník rezortu vnútra Maroš Žilinka. Kampaň sa po novom začne dňom uverejnenia vyhlásenia o konaní volieb v Zbierke zákonov a skončí deň pred samotnými voľbami. Strany budú mať povinnosť dopredu zverejniť, koľko chcú na voľby minúť, a potom i skutočnú výšku nákladov. K väčšej prehľadnosti volieb má prispieť i to, že strany budú musieť peniaze na kampaň sústrediť na osobitný účet.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Vláda stojí za Radičovou, poslanec z KDH by ju nahradil Dzurindom
Vláda stojí za Radičovou, poslanec z KDH by ju nahradil Dzurindom
13.9.2011
Členovia vlády SR na utorňajšom mimoriadnom zasadnutí schválili jediný bod svojho programu - vyjadrenie dôvery premiérke Ivete Radičovej (SDKÚ-DS). Kabinet tak reagoval na návrh skupiny opozičných poslancov na vyslovenie nedôvery predsedníčke vlády v parlamente. S pokračovaním Radičovej súhlasí i SaS, ktorá sa kvôli problémom okolo eurovalu nechystá odísť z koalície. S riešením kritickej situácie však nie je spokojný poslanec Peter Muránsky z KDH. "Je najvyšší čas, aby za predsedu vlády nastúpil Mikuláš Dzurinda," uviedol v rozhovore pre aktuality.sk a dodal, že Dzurinda ako premiér "dokázal robiť harmonizáciu vzťahov vo vládnej koalícií. Radičová toho však nie je schopná."
Médiá: 4
Komentáre:
0
Bratislavu obsadili nespokojní učitelia, pohrozili ostrým štrajkom
Bratislavu obsadili nespokojní učitelia, pohrozili ostrým štrajkom
13.9.2011
Približne 9 000 učiteľov i ďalších zamestnancov škôl z celého Slovenska zaplnilo v utorok okolo poludnia Námestie slobody pre Úradom vlády SR v Bratislave. "Poddimenzované financovanie školstva a nedostatočná úroveň odmeňovania, to sú dva leitmotívy, o ktorých sa chceme s vládou baviť," vyhlásil na demonštrácii odborový predák Jozef Lužák. Pred médiami dodal, že po zistení spätnej väzby od učiteľov by o prípadnom ostrom štrajku mohla rozhodnúť už najbližšia rada zväzu, ktorá sa bude konať 6. októbra. Premiérka Iveta Radičová ani minister školstva Eugen Jurzyca sa k davu protestujúcich učiteľov neprihovorili. Kvôli akcii zostalo v utorok zatvorených 51 základných škôl.
Médiá: 7
Komentáre:
0
Šéf Matice slovenskej podáva trestné oznámenie na svojho predchodcu
Šéf Matice slovenskej podáva trestné oznámenie na svojho predchodcu
13.9.2011
Terajší predseda Matice slovenskej Marián Tkáč podáva trestné oznámenie na svojho predchodcu Jozefa Markuša(na obr.). Dôvodom je údajné šafárenie s majetkom a poškodzovanie dobrého mena inštitúcie. Okrem Markuša smeruje oznámenie aj na správcu Nadácie Matice slovenskej Vojtecha Porubského a bývalého predsedu Krajskej rady MS v Nitrianskom kraji Júliusa Žúbora. "Verím, že sa všetko podarí a prijmeme nové stanovy a nový program a potom sa už Matica slovenská definitívne odkloní od starých čias a prejde do nových čias a budeme mať novú Maticu slovenskú, ktorej už tak nepôjde o podnikanie," povedal Tkáč na utorňajšej tlačovej konferencii.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Prieskum: Druhý euroval podporuje 42 percent Slovákov
Prieskum: Druhý euroval podporuje 42 percent Slovákov
13.9.2011
Z prieskumu agentúry Polis Slovakia vyplýva, že 42,2 percenta opýtaných súhlasí s tým, aby parlament schválila tzv. druhý euroval (trvalý euroval). Naopak s jeho vznikom nesúhlasí 35,6 percenta respondentov. Asi 22 percent opýtaných na túto otázku nevedelo odpovedať. Telefonický prieskum sa uskutočnil v čase od 9. do 11. septembra na vzorke 917 respondentov z rôznych častí Slovenska. Podľa 23,7 percenta opýtaných by euroval mohol viesť k pádu vlády a k vypísaniu predčasných volieb. Spojenie hlasovania o druhom eurovale s hlasovaním o dôvere vláde považuje za dobré riešenie takmer 41 percent Slovákov.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Lieková reforma: Generická preskripcia zabezpečí lacnejšie lieky
Lieková reforma: Generická preskripcia zabezpečí lacnejšie lieky
13.9.2011
Poslanci Národnej rady SR dnes 83 hlasmi schválili novelu zákona o liekoch, ktorá nadobudne účinnosť od decembra. Po novom budú môcť lekári aj naďalej napísať na recept konkrétny názov lieku, zároveň však budú musieť uviesť aj účinnú látku. Povinnosťou lekárnika bude vydať najlacnejší liek. Ministerstvo zdravotníctva od tohto kroku očakáva úsporu pre pacientov takmer 50 miliónov eur na doplatkoch ročne. Lekárne budú môcť dávať zľavy v rámci vernostných systémov. Právna norma okrem toho zakázala lekárovi, lekárnikovi alebo inému zdravotníckemu pracovníkovi zúčastňovať sa na podujatiach, ktoré sú financované, sponzorované alebo inak podporované farmaceutickou firmou.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Koalícia: Zastavili sme personálne nominácie, reformy sú dôležitejšie
Koalícia: Zastavili sme personálne nominácie, reformy sú dôležitejšie
13.9.2011
Lídri koaličných strán sa dohodli, že v parlamente pozastavia všetky personálne nominácie. Na aktuálnej schôdzi NR SR tak nebude za nového šéfa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) zvolený Kamil Krnáč z SaS. Koalícia oficiálne argumentuje tým, že v tejto chvíli sú pre ňu dôležitejšie reformné zákony a rozpočet. V zákulisí sa však hovorí o tom, že príčinou odkladu je koaličná kríza, ktorú vyvolal razantný nesúhlasný postoj SaS k eurovalu. Koalícia sa na ďalšiu schôdzu rozhodla presunúť aj zrušenie tzv. Mečiarových amnestií a priestupkovej imunity. Odklad sa nepáči bývalému predsedovi NR SR Pavlovi Paškovi (Smer-SD), ktorý ho označil za zásah do zákonodárnej iniciatívy poslancov.
Médiá: 6
Komentáre:
1
Figeľ úplne nevylúčil spojenie hlasovania o eurovale s dôverou vláde
Figeľ úplne nevylúčil spojenie hlasovania o eurovale s dôverou vláde
13.9.2011
Minister dopravy SR a predseda KDH Ján Figeľ si myslí, že o spojení hlasovania o eurovale s hlasovaním o vyslovenie dôvery vláde Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) je predčasné hovoriť. Reagoval tak na výsledky pondelkového rokovania koaličných strán v Častej Papierničke, na ktorých sa SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd nepodarilo presvedčiť SaS, aby strana zahlasovala za euroval. Podľa Figeľa sú si tieto tri strany vedomé toho, že schválenie navrhovaných finančných nástrojov v rámci eurozóny je v záujme zachovania stability eura, a tým aj v záujme občanov a celého Slovenska. "SR v súčasnosti dostáva bezprecedentnú finančnú podporu vo forme eurofondov," poznamenal minister.
Médiá: 3
Komentáre:
2
Bratislavu dnes čaká historický protest učiteľov
Bratislavu dnes čaká historický protest učiteľov
13.9.2011
Protest učiteľov sa začne o 11:00 pred Úradom vlády SR. Okrem učiteľov sa na ňom zúčastnia aj ďalší zamestnanci v školstve, ako napr. kuchárky, upratovačky či školníci. Na utorok ohlásilo riaditeľské voľno 51 škôl. V niektorých bolo voľno udelené len vybraným ročníkom. Protestujúci učitelia budú čerpať náhradné voľno alebo dovolenku. Vedenie niektorých škôl zabezpečilo dozor a stravu pre deti, pre ktoré rodičia narýchlo nemôžu zabezpečiť opatrovanie. "Pre nás je dôležité, aby sa nástupný plat učiteľa do troch rokov rovnal 1,2-násobku priemernej mzdy v národnom hospodárstve a aby tak odpadli každoročné trápne vyjednávania o našich platoch," povedal organizátor petície a učiteľ Ľudovít Sebelédi.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Maratón rokovaní nepomohol, Radičová Sulíka nepresvedčila
Maratón rokovaní nepomohol, Radičová Sulíka nepresvedčila
13.9.2011
Stranám vládnej koalície sa ani po celodennom rokovaní nepodarilo nájsť zhodu v otázke podpory eurovalu. Dohodli sa však na tom, že rozhovory budú pokračovať a Slovensko o eurovale rozhodne ako posledná krajina, kým o ňom nerozhodnú všetci ostatní členovia eurozóny. "Dohodli sme sa na štátnom rozpočte, reformných zákonoch, ale nie na eurovale. Máme zhodu, že pri eurovale budeme postupovať tak, aby občania neprišli ani o cent," uviedla premiérka Iveta Radičová. Dodala, že nechce spájať euroval s hlasovaním o dôvere vláde. "Veľmi dobre sme spravili, keď sme sa dohodli, že budeme hlasovať ako posledná krajina, čo nám dáva priestor na diskusiu," povedal líder SaS Richard Sulík.
Médiá: 7
Komentáre:
1
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
145612345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, sk1[at]m5.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk