AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte.
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Lipšic: Multikulturalizmus zlyhal, kvôli migrantom nebudeme meniť tradície
Lipšic: Multikulturalizmus zlyhal, kvôli migrantom nebudeme meniť tradície
31.8.2011
"Projekt multikulturalizmu zlyhal. Podmienkou migrácie musí byť plná integrácia a akceptovanie kultúry a tradícií Slovenska," uviedol dnes minister vnútra Daniel Lipšic (KDH). Reagoval tak na schválenie materiálu "Migračná politika SR s výhľadom do roku 2020", ktorý počíta aj s podporou príchodu kvalifikovaných cudzincov na slovenský pracovný trh. "Vítame legálnych migrantov, ale nebudeme meniť kvôli nim ani naše zvyky, ani naše hodnoty, ani naše tradície, a očakávame, že ich budú rešpektovať," zdôraznil s tým, že migrantov vníma ako hostí," dodal Lipšic. Materiál sa tiež zaoberá aj možnosťami motivácie slovenských občanov, ktorí v minulosti opustili Slovensko, no mohli by sa vrátiť naspäť.
Médiá: 4
Komentáre:
0
ZMOS: Hlina zneužíva sociálne odkázaných na vlastnú propagáciu
ZMOS: Hlina zneužíva sociálne odkázaných na vlastnú propagáciu
31.8.2011
Až dnes zareagovalo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) na nelegálnu osadu, ktorú v centre Bratislavy pred ministerstvom pôdohospodárstva postavil aktivista a podnikateľ Alojz Hlina. "Zriadenie provizórnej osady považujeme za nebezpečné zneužitie sociálne odkázaných ľudí na osobnú propagáciu pána Hlinu, ktorý účelovo prekrúca fakty a svojsky interpretuje rozhovory," uvádza sa vo vyhlásení ZMOS-u. Hlavným dôvodom na zriadenie osady bola podľa Hlinu neochota ZMOS-u spolupracovať na projekte "Keď nie Vy k nám, tak my ku Vám", pri ktorom chce Hlina pred Národnú radu SR priviesť viac ako tisíc Rómov. Akciou chce Hlina poukázať na problémy v spolužití s Rómami.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Zdravotnícky odborár šoféroval opitý
Zdravotnícky odborár šoféroval opitý
31.8.2011
Jeden z členov Lekárskeho odborového združenia, šéf odborov v nemocnici na Kramároch Roman Procházka, jazdil v utorok podgurážený. Informáciu priniesla televízia TA3. Krátko predtým bol hosťom v jej relácii Téma dňa, kde diskutoval s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom (KDH). Procházku zastavila policajná hliadka krátko pred 22:00 na Vajnorskej ulici v Bratislave. Policajti mu namerali približne dve promile alkoholu v dychu. Namieste prišiel o vodičský preukaz a dostal zákaz ďalšej jazdy. Odborársky boss udalosť odmietol komentovať. „Čo vám mám na to povedať. Nebudem sa vyjadrovať,“ povedal Procházka pre TA3.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Trhu práce má pomôcť príchod kvalifikovaných cudzincov
Trhu práce má pomôcť príchod kvalifikovaných cudzincov
31.8.2011
Slovenskému trhu práce a systému sociálneho zabezpečenia má pomôcť prílev kvalifikovaných pracovníkov zo zahraničia. Autori návrhu Migračnej politiky do roku 2020, ktorý dnes schválila vláda, pripomínajú, že zahraniční pracovníci sú dôležití pre dlhodobo negatívny demografický vývoj. V tejto oblasti bude podľa nich potrebné zamerať sa na urýchlenie a zefektívnenie procesu vydávania víz a povolení na pobyt. Malo by sa to dosiahnuť zlepšením koordinácie práce medzi zastupiteľskými úradmi a oddeleniami cudzineckej polície a zlepšovaním jazykovej vybavenosti úradníkov. Jasné pravidlá ekonomickej imigrácie sa majú dosiahnuť zavedením tzv. slovenskej karty. Ďalším nástrojom bude bodový systém na určovanie priorít v prijímaní jednotlivých typov imigrantov.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Šéf nemeckej diplomacie Westerwelle navštívi Slovensko
Šéf nemeckej diplomacie Westerwelle navštívi Slovensko
31.8.2011
Slovensko v piatok oficiálne navštívi nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle. So slovenským kolegom Mikulášom Dzurindom slávnostne otvoria školský rok na Nemeckej škole v Bratislave, ktorú zaradili do slovenskej siete škôl ako súkromnú školu s medzinárodným vzdelávacím programom. Ministri budú rokovať o otázkach súvisiacich s budúcnosťou eurozóny, jej stabilitou, vyhliadkami Grécka, Východným partnerstvom, Ukrajinou, Bieloruskom, západným Balkánom i Arabskou jarou. Westerwelleho prijme aj prezident Ivan Gašparovič. Tlačový odbor rezortu diplomacie označil rok 2011 za „nemecký rok v slovenskej zahraničnej politike“. Spolková kancelárka Angela Merkelová bola u nás v marci, prezident Christian Wulff sa chystá na oficiálnu návštevu v septembri.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Portál dotácií v športe a kultúre má pomôcť odhaľovať korupciu
Portál dotácií v športe a kultúre má pomôcť odhaľovať korupciu
31.8.2011
Transparency International Slovensko (TIS) dnes oficiálne uviedla do prevádzky nový internetový portál o dotáciách v športe a kultúre: "Štátna podpora kultúry a športu". Podľa TIS vynaloží ministerstvo školstva na takého dotácie ročne približne 60 miliónov eur. Informácie o dotáciách sú však nedostatočné. Aplikácia preto na jednom mieste umožňuje prehliadať viac ako 30-tisíc grantov alebo príspevkov pridelených v rokoch 2004 až 2010 ministerstvami školstva, kultúry, Audiovizuálnym fondom alebo Úradom vlády SR za takmer 350 miliónov eur. Sprístupnenie dát je podľa TIS prvým krokom ku skvalitneniu odberných diskusii o cieľoch a sledovaní efektivity vynaložených prostriedkov.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Matovič odovzdal dôkazy o korupcii v politike. OĽ euroval nepodporia
Matovič odovzdal dôkazy o korupcii v politike. OĽ euroval nepodporia
31.8.2011
Dôkazy o korupcii politických strán, ktoré poslanec a líder skupiny Obyčajných ľudí (OĽ) Igor Matovič odovzdal Úradu boja proti korupcii, sa majú týkať strany Smer-SD a dvoch koaličných strán (KDH a SDKÚ-DS) v nitrianskom vyššom územnom celku. Dôkazy podľa Matoviča vypovedajú o "zvrhlom spôsobe rozdeľovania straníckych miest vo verejnej správe". Matovič sa včera vyjadril aj k téme euroval. Po stretnutí s premiérkou Radičovou vyhlásil, že OĽ euroval v dnešnej podobe nepodporia. "Pripadá do úvahy len taká možnosť, že Gréci nám založia 150 percent pôžičky, ktorú by sme im mali dať. Keď nám dajú ostrov a my im dáme nejaké peniažky, môžeme si kúpiť aj sto ostrovov," poznamenal nezávislý poslanec.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Ministerstvo chce podporovať šport aj prostredníctvom nových poukazov
Ministerstvo chce podporovať šport aj prostredníctvom nových poukazov
31.8.2011
Ministerstvo školstva uvažuje o ďalšom rozšírení podpory pre športové aktivity detí a mládeže. Chcelo by totiž zaviesť športové poukazy. "Ak to technicky dotiahneme do konca, rodič dostane zoznam všetkých možností, kde môže poslať dieťa športovať za poukaz, ktorý dostane od štátu," tvrdí minister Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS). Športové poukazy by mohli podľa ministerstva rozpútať voľnú súťaž medzi športovými klubmi, centrami voľného času i samotnými školami. Podľa odborníkov ide o dobrý nápad, upozorňujú však na určité nedostatky tzv. vzdelávacích poukazov, ktoré existujú už sedem rokov. Jeden z problémov, ktoré po ich spustení vznikli, bol, že školy sa snažili dosiahnuť, aby vydané poukazy dali deti na aktivity prevádzkované školou.
Médiá: 5
Komentáre:
0
STV dnes ukončí analógové vysielanie, digitálne však niektorí nechytia
STV dnes ukončí analógové vysielanie, digitálne však niektorí nechytia
31.8.2011
Verejnoprávna televízia dnes ukončí analógovú prevádzku všetkých terestriálnych vysielačov. Od 1. septembra tak jej obsah bude primárne šírený pre príjemcov digitálneho DVB-T signálu. "Výhody DVB-T v porovnaní s analógovým vysielaním sú predovšetkým lepšia kvalita obrazu a zvuku, ako aj možnosť využívať prenosný príjem vo vybraných lokalitách," uviedol hovorca Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Richard Šümeghy. Predseda Rady RTVS Miroslav Kollár upozornil, že ukončenie procesu digitalizácie sa zrejme nedotkne úplne všetkých. Dôvodom je nedostatočné signálové pokrytie, ktoré má v súčasnosti zasahovať približne 95 percent obyvateľov.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Preferenčné hlasy by mali byť dôležitejšie ako stranícka príslušnosť
Preferenčné hlasy by mali byť dôležitejšie ako stranícka príslušnosť
31.8.2011
V Martine bola včera spustená petícia za referendum, ktoré by malo viesť k zmene volebného systému do Národnej rady SR a Európskeho parlamentu. Jeho iniciátormi je skupina nezávislých primátorov Banskej Bystrice, Martina a Prievidze. Pridávajú sa k nim aj ďalší primátori a starostovia. Zmeny volebného systému by mali viesť k tomu, aby sa ku kandidátkam politických strán pripojila aj kandidátka nezávislých poslancov. Ďalej navrhujú, aby o tom, kto bude v parlamente, rozhodoval absolútny počet preferenčných hlasov, nie miesto na straníckej kandidátke. Politológ Martin Klus odhaduje, že pri volebnej účasti, aká bola v posledných voľbách, by poslanec potreboval na zvolenie od 15­ do 25-­tisíc hlasov.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Ščurkova firma už dostáva peniaze. Daniari budovu zatiaľ nevyužívajú
Ščurkova firma už dostáva peniaze. Daniari budovu zatiaľ nevyužívajú
31.8.2011
Firme Nitra Invest, ktorá patrí Ondrejovi Ščurkovi z SDKÚ-DS, vznikol od minulého týždňa nárok na nájomné vo výške asi 100-tisíc eur mesačne. Budovu na periférii Košíc však košické daňové úrady zatiaľ nevyužívajú, podľa informácií Hospodárskych novín sa do nej majú nasťahovať najskôr v októbri. Hrozí tak, že kým sa úradníci naozaj presťahujú do nových priestorov na okraji mesta, zaplatí štát Ščurkovej firme vyše 200-tisíc eur. Daňové riaditeľstvo uzavrelo so Ščurkovou firmou 5-ročnú zmluvu o prenájme napriek výhradám mimovládnych organizácií, ktoré samo oslovilo. Úrad vlády včera tvrdil, že premiérka Iveta Radičová sa vyjadrí až po návrate Ivana Mikloša z dovolenky.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Lipšic: Zásah v Devínskej bol lepší ako zásah v Nórsku
Lipšic: Zásah v Devínskej bol lepší ako zásah v Nórsku
30.8.2011
Minuloročný zásah bezpečnostných zložiek v Devínskej Novej Vsi, pri ktorom bol zneškodnený strelec Ľubomír Harman, bol podľa ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH) lepší ako policajný zákrok proti masovému vrahovi Andersovi Breivikovi v Nórsku. "Ten zásah bol profesionálnejší, lepší a rýchlejší," uviedol Lipšic. Vďaka tomu, že klasické policajné hliadky Harmana obkľúčili a nedovolili mu tak, aby sa dostal do obchodného domu či škôlky, podľa Lipšica zachránili desiatky nevinných životov. "To, že následne špeciálna jednotka, ktorá sem prišla v priebehu pol hodiny, páchateľa eliminovala, bol tiež veľmi odvážny a úspešný krok," myslí si Lipšic.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Hlina zriadil pred ministerstvom "rómsku osadu"
Hlina zriadil pred ministerstvom
30.8.2011
Podnikateľ a aktivista Alojz Hlina dnes zriadil v centre Bratislavy na pozemku ministerstva pôdohospodárstva nelegálnu osadu. "Hlavným dôvodom na jej zriadenie bola arogancia a neschopnosť základnej komunikácie podpredsedu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) pána Turčányho," píše Hlina na svojom blogu, pričom má na mysli Turčányho neochotu spolupracovať na projekte "Keď nie Vy k nám, tak my ku Vám", pri ktorom chce Hlina pred parlament priviesť viac ako tisíc Rómov. Ten sa však podľa podnikateľa nemá záujem ani stretnúť. Nelegálnu osadu zriadil na Bezručovej ulici blízko sídla ZMOS-u. Na štátnom pozemku chce zostať dovtedy, kým ho šéfovia ZMOS-u neprijmú.
Médiá: 5
Komentáre:
1
Slovenskí hydinári upozorňujú na nekvalitné vajcia z Poľska
Slovenskí hydinári upozorňujú na nekvalitné vajcia z Poľska
30.8.2011
V slovenských obchodných reťazcoch sa predávajú lacné poľské hydinové vajcia nižšej hmotnostnej kategórie, ktoré sú častokrát tesne pred dátumom spotreby. Na dnešnej tlačovej konferencii Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) to uviedol riaditeľ spoločnosti Novogal, a.s. Ladislav Birčák. Podľa jeho slov sa vlani doviezlo 160 mil. vajec, z čoho takmer 80 percent pochádzalo z Poľska. Slovensko je pritom vo výrobe vajec sebestačné, keďže sa u nás ročne vyrobí asi 1,1 mld. vajec. ÚHS preto podporuje novelu zákona o potravinách z dielne ministerstva pôdohospodárstva, ktorá za účelom lepšej kontroly zavádza povinnosť nahlasovať dovozy potravín na slovenský trh 24 hodín vopred.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Slovensko formálne uznalo povstaleckú vládu v Líbyi
Slovensko formálne uznalo povstaleckú vládu v Líbyi
30.8.2011
Slovensko sa pridalo ku krajinám, ktoré oficiálne uznali povstaleckú Prechodnú národnú radu za zástupcu líbyjského ľudu. "V súvislosti s vývojom situácie, ktorý potvrdil rastúcu úlohu Prechodnej národnej rady Líbye v krajine, dňom 30. augusta 2011 Slovenská republika považuje Prechodnú národnú radu Líbye za jediného legitímneho predstaviteľa krajiny," uvádza sa vo vyhlásení tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí. Rezort diplomacie zároveň vyjadruje hlbokú sústrasť v súvislosti s veľkým počtom civilných obetí počas doterajších ozbrojených zrážok občianskej vojny v krajine.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Starostovia: Konečne je tu projekt, ktorý reálne pomáha proti povodniam
Starostovia: Konečne je tu projekt, ktorý reálne pomáha proti povodniam
30.8.2011
Projekt revitalizácie krajiny, ktorého súčasťou je realizácia protipovodňových opatrení a do ktorého sa zapojilo 190 obcí, sa zatiaľ javí ako úspešný. "Obce ukázali, že dokážu realizovať finančne úsporné a technologicky účinné opatrenia prevencie pred povodňami v krátkom čase," uviedol splnomocnenec vlády pre integrovaný manažment povodí a krajiny Martin Kováč. Nové hrádzky zadržia až 90 percent bahna, ktoré by ináč upchalo kanály. Starostovia oceňujú aj zapojenie vyše 2 000 nezamestnaných, čo pomohlo najmä obciam s vysokou nezamestnanosťou. Zamestnaní v rámci projektu dostávajú mesačne asi 350 eur a stravné lístky, dlhodobo nezamestnaní majú k tomu navyše príspevok 63 eur.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Podnikatelia obrali veriteľov o viac než 2,5 milióna
Podnikatelia obrali veriteľov o viac než 2,5 milióna
30.8.2011
Traja podnikatelia vytunelovali spoločnosť za pomoci fiktívnych zmlúv a veriteľov ukrátili o 2,5 milióna eur. Štyridsaťdeväťročného Ľuboša P., o dva roky mladšieho Ľubomíra F. a 35-ročného Tomáša J. už obvinil vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii. Predmetom podnikania obchodnej spoločnosti zo Žiliny bolo nakladanie s odpadmi, recyklácia kovového a nekovového odpadu a šrotu. Muži si pobrali úvery od bánk a v snahe vyhnúť sa ich splateniu uzatvorili viacero účelových zmlúv. Polícia vykonala niekoľko expertíz, výsluchov a zaistila množstvo listinných dôkazov. Obvinení sú stíhaní na slobode. Dvom z nich hrozí trest na tri až osem a tretiemu na jeden až päť rokov.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Podpredsedu Najvyššieho súdu nezvolili, Burger sa zranil
Podpredsedu Najvyššieho súdu nezvolili, Burger sa zranil
30.8.2011
Súdna rada mala dnes na svojom 63. zasadnutí v Omšení voliť podpredsedu Najvyššieho súdu. Jediným kandidátom na tento post je sudca Igor Burger, ktorý donedávna šéfoval Krajskému súdu v Prešove. Z funkcie ho v máji odvolala ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ) spolu s ďalšími štyrmi predsedami krajských a deviatimi okresných súdov kvôli zlým výsledkom. Harabin to vtedy označil za politické čistky v súdnictve. Voľbu však musela rada odložiť, pretože Burger v pondelok stúpil na hrdzavý klinec a utrpel zranenie. Najvyšší súd nemá podpredsedu od konca mája minulého roka.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Harabin si pochvaľuje softvér na prepis reči
Harabin si pochvaľuje softvér na prepis reči
30.8.2011
Najvyšší súd už niekoľko týždňov testuje elektronický prepis záznamu súdnych pojednávaní a diktovania rozsudkov. „Tento program sa dá využiť najmä na pojednávania na okresných a krajských súdoch, kde sa priebeh pojednávania jednak nahrá do počítača a následne sa automaticky zároveň prepisuje. Pre Najvyšší súd SR má veľký význam prepis napríklad nadiktovaných rozhodnutí pri vyhlasovaní a písaní rozsudkov,“ povedal predseda súdu Štefan Harabin. Špeciálny program na prepis hovorovej slovenčiny vyvinula Slovenská akadémia vied z peňazí ministerstva spravodlivosti a podľa Harabina odstráni pochybnosti z manipulácie a zrýchli súdne konanie. Využívať by ho mohli aj iné štátne inštitúcie, napríklad policajti pri výsluchoch alebo prepise odpočúvaných telefonátov.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Belousovová poráža Matoviča - v zbieraní podpisov na založenie strany
Belousovová poráža Matoviča - v zbieraní podpisov na založenie strany
30.8.2011
Bývalá podpredsedníčka SNS Anna Belousovová už vyzbierala vyše 10-tisíc podpisov potrebných na založenie strany. Predbehla tak lídra Obyčajných ľudí Igora Matoviča, ktorý ich má zatiaľ iba 4-tisíc. Kým matovičovci diskutujú s občanmi osobne, Belousovová posiela do ulíc aktivistov. Národ a spravodlivosť chce zaregistrovať do 10. septembra. Matovič však má podľa politológa Martina Klusa väčšiu šancu dostať sa do parlamentu, pretože môže osloviť viac voličov z celého politického spektra a ťaží z lepšej marketingovej stratégie. Podmienkou prijatia na jeho kandidátku bude okrem politickej nezávislosti aj podstúpenie testu na detektore lži. Belousovová podobný spôsob výberu nezvažuje, šancu dá svojim sympatizantom, aktivistom, ale aj odborníkom.
Médiá: 3
Komentáre:
1
V roku 2010 spáchalo samovraždu 631 Slovákov, najčastejšie sa obesili
V roku 2010 spáchalo samovraždu 631 Slovákov, najčastejšie sa obesili
30.8.2011
Dobrovoľný odchod zo sveta si vlani podľa Štatistického úradu SR zvolilo 631 Slovákov, čo je o 30 osôb viac ako rok predtým. Oproti roku 2007 je to nárast o vyše 120 osôb. Najčastejším spôsobom, ktorým si vzalo život až 443 ľudí, bolo obesenie a zadusenie. Ďalších 51 samovrahov sa zastrelilo. Úmyselné úmrtia boli spôsobené aj skokom z výšky (44), topením sa (8) či porezaním (20). Lieky na dobrovoľné ukončenie života využilo 27 Slovákov. Najčastejšími motívmi samovražedných pokusov na Slovensku sú rodinné problémy a iné vnútorné osobné konflikty. Hlavnou príčinou samovrážd v Európskej únii sú depresie. Samovražda je jednou z troch najčastejších príčin úmrtia mladých ľudí v krajinách EÚ.
Médiá: 2
Komentáre:
2
Štát málo využíva elektronické aukcie
Štát málo využíva elektronické aukcie
30.8.2011
Ak by štátne inštitúcie obstarávali telekomunikačné služby cez elektronické aukcie, mohli by pri tom ušetriť aj takmer tri štvrtiny ceny. Okrem úspory predstavujú e-aukcie najtransparentnejšiu formu verejného obstarávania. Od roku 2009 bolo u nás podľa údajov Transparency International len desať súťaží na služby mobilných operátorov, celkovo za dva milióny eur. Iba dve z nich sa urobili elektronickou aukciou, pričom v jednej sa ušetrilo 56 percent a v druhej až 73 percent. V prípade použitia e-aukcie aj pri ostatných súťažiach by aj po odrátaní nákladov na aukciu štát zaplatil minimálne o pol milióna menej. Oslovené ministerstvá, vyššie územné celky i mnohé štátne organizácie elektronickú aukciu pri službách operátorov zväčša nevyužívajú. V čase ich obstarávania totiž platil ešte starý zákon.
Médiá: 2
Komentáre:
2
Matovič chce vedieť, či koalícia vylúči ďalších poslancov
Matovič chce vedieť, či koalícia vylúči ďalších poslancov
30.8.2011
Líder Obyčajných ľudí Igor Matovič (nezávislý) je zvedavý, ako sa koalícia postaví k prípadnému hlasovaniu jej poslancov s opozíciou pri novele zákona o štátnom občianstve. Ak totiž nebude mať pre postoj Mosta-Híd dosť vlastných hlasov na schválenie novely, bude potrebovať pomoc opozície. Matovič pripomenul, že jeho SaS za takéto hlasovanie vylúčila z poslaneckého klubu. "Treba sa potom opýtať, či Bugár navrhne vylúčenie poslancov ostatných troch koaličných strán tak, ako navrhol moje vylúčenie Sulíkovi." Poslanca teší, že si tri koaličné strany SDKÚ-DS, KDH a SaS osvojili jeho riešenie v otázke dvojakého občianstva. Ich prvotné odmietnutie návrhu považuje za ješitnosť. Právna norma by mala umožniť viacero občianstiev na základe dlhšieho pobytu či rodinnej väzby v inej krajine.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Výročie SNP: Ďurčanského bustu zahalili do toaletného papiera
Výročie SNP: Ďurčanského bustu zahalili do toaletného papiera
29.8.2011
Oficiálna časť osláv 67. výročia SNP v Banskej Bystrici sa začala hodinu pred poludním kladením vencov v pietnej sieni Pamätníka SNP a pokračovala slávnostným zhromaždením. Zúčastnilo s na nej takmer dvetisíc ľudí. Na spomienkovej akcii bol okrem iných prítomný aj prezident Ivan Gašparovič, premiérka Iveta Radičová, minister obrany Ľubomír Galko či žijúci pamätníci a účastníci bojov. Aktivisti Občianskej Charty 2010 dnes na námestí v Rajci zahalili bustu Ferdinanda Ďurčanského do toaletného papiera. "Pýtame sa, či je v poriadku, ak na Slovensku dosiaľ nestojí žiadna socha vodcov povstania generálov Goliana a Viesta. Ale množia sa tu sochy a busty fašistických pohlavárov," uviedol Eduard Chmelár z charty, podľa ktorého je inštalácia sochy v rozpore so zákonmi.
Médiá: 5
Komentáre:
2
Uplynie presne rok od masakry v Devínskej Novej Vsi
Uplynie presne rok od masakry v Devínskej Novej Vsi
29.8.2011
V utorok 30. augusta uplynie jeden rok, čo 48-ročný Ľubomír Harman zastrelil v bratislavskej mestskej štvrti Devínska Nová Ves samopalom sedem ľudí a potom spáchal samovraždu. Streľba, pri ktorej utrpelo zranenia ďalších 15 ľudí, sa stala druhou najkrvavejšou v histórii Slovenska. Harman najskôr zastrelil šesť členov susednej rodiny a potom jednu ženu zabil pri streľbe na verejnom priestranstve. Muža spacifikovala strelou do hrude polícia a ten si následne sám strelil do hlavy. Minuloročná tragédia však medzi obyvateľmi mestskej časti podľa starostu Milana Jambora príliš nerezonuje. "Žijeme v uponáhľanom svete, kde sme takmer každý deň informovaní o rozličných tragédiách, takže nové prekrývajú tie staré," poznamenal starosta mestskej časti.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Do gymnázií sa vracajú primy, sexty či oktávy
Do gymnázií sa vracajú primy, sexty či oktávy
29.8.2011
Osemročné gymnáziá budú môcť od začiatku školského roka opätovne označovať názvy tried latinskými názvami. Umožní im to vyhláška ministra Eugena Jurzycu (SDKÚ-DS) o stredných školách. Latinské názvy nahradil od septembra 2009 rímskymi číslicami bývalý šéf rezortu školstva Ján Mikolaj (SNS). Školy to však kritizovali. Po novom si totiž pri paralelných triedach museli pridávať k čísliciam písmená, čo im spôsobovalo problémy. Vyhláška tiež na základe žiadosti ministerstva zdravotníctva vyraďuje zo sústavy odborov vzdelávania tri študijné odbory, ktoré doteraz pripravovali na výkon zdravotníckych povolaní (diplomovaný zubný technik, diplomovaný zdravotnícky záchranár a diplomovaný medicínsko-technický laborant).
Médiá: 2
Komentáre:
1
Pred 67 rokmi Slováci "začali s vysťahovaním"
Pred 67 rokmi Slováci
29.8.2011
Dnes uplynulo presne 67 rokov, čo sa 29. augusta 1944 začalo ozbrojené povstanie slovenských povstaleckých jednotiek proti vstupu nemeckého Wehrmachtu na slovenské územie. Nepriamo išlo aj o útok proti vtedajšej slovenskej vláde na čele s Jozefom Tisom. Povstanie začalo na rozkaz Jána Goliana o 20:00 po odznení dohodnutého hesla: "Začnite s vysťahovaním". Nemecké jednotky povstaleckú armádu porazili, v noci z 27. na 28. októbra 1944 časť jej jednotiek prešla na partizánsky spôsob boja. "Slovenský národ sa vtedy prihlásil k rodine antinacistického a antifašistického spoločenstva v boji za slobodu, demokraciu, spravodlivosť a národnú rovnoprávnosť v spoločnej povojnovej Československej republike," vysvetlil význam udalosti historik a bývalý člen vlády SR Dušan Čaplovič.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Berényi: Slovensko má nepochopiteľný strach z Maďarska
Berényi: Slovensko má nepochopiteľný strach z Maďarska
29.8.2011
Vplyv slovenskej politiky na maďarskú sa často preceňuje. Myslí si to predseda Strany maďarskej koalície (SMK) József Berényi, podľa ktorého maďarská politika oveľa viac ovplyvňuje slovenskú politiku ako naopak. Nepredpokladá tiež, že by slovensko-maďarská konfrontácia slúžila premiérovi Viktorovi Orbánovi prekryť ekonomické problémy v Maďarsku. Berényimu sa zdá, že vzájomné vzťahy sú z pohľadu Slovenska pod neuveriteľným vplyvom emócií a až nepochopiteľného strachu z Maďarska. "Pre mňa je niečo nepredstaviteľné, akým spôsobom sa na Slovensku argumentuje možným nastolením Veľkého Uhorska," uviedol s tým, že podľa neho ide o úplný nezmysel.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Karol Mello je spájaný s ďalšou mafiánskou vraždou
Karol Mello je spájaný s ďalšou mafiánskou vraždou
29.8.2011
Orgány činné v trestnom konaní vypočúvali Karola Mella len deň pred jeho prepustením z väzenia Mella v súvislosti s ďalšou mafiánskou vraždou. Televízia Markíza zistila, že malo ísť o vraždu Imricha Oláha, z ktorej je obvinený Mikuláš Černák. Tieto informácie potvrdil sám Mellov obhajca Ján Gereg, ktorý podľa zistení televízie zastupuje aj Mikuláša Černáka. Imrich Oláh bol dlhé roky spolu s Jánom Roháčom obvinený z priamej realizácie vraždy Róberta Remiáša. Róberta Remiáša zavraždili kvôli únosu syna exprezidenta Michala Kováča mladšieho. Na Karola Mella bol vydaný zatykač, na neznámom mieste sa v súčasnosti nachádza aj jeho družka, herečka Zuzana Marošová, ktorá po nakrútení niekoľkých častí televízneho seriálu dala v televízii Markíza výpoveď.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Ukrajinci v pondelok ráno vyslobodili z Dunaja svoju loď
Ukrajinci v pondelok ráno vyslobodili z Dunaja svoju loď
29.8.2011
Ukrajinský nákladný čln, ktorý ešte v utorok uviazol na naplavenine v zdrži Hrušov na vodnom diele Gabčíkovo sa ráno podarilo ukrajinským remorkérom Dnepropetrovsk uvoľniť. Ukrajinci sa v predchádzajúcich dňoch viackrát pokúšali svoj čln vyslobodiť pomocou remorkéra Havana, remorkéra Michail Popov a remorkéra Doneck. "Bolo len otázkou času, kedy sa to stane," reagoval na situáciu minister životného prostredia József Nagy (Most-Híd). Dôvodom incidentu je aj nedostatočné vyčistenie ramien Dunaja. Za to je zodpovedný Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý hovorí o nedostatku financií. Pre zlepšenie plavebných podmienok je nutné koryto prehĺbiť a tým rozšíriť, čím sa plavebná dráha stane podľa envirorezortu bezpečnejšou.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
145612345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, sk1[at]m5.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk