AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte.
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Jeden z obžalovaných sýkorovcov spáchal vo väzení samovraždu
Jeden z obžalovaných sýkorovcov spáchal vo väzení samovraždu
13.8.2011
Člen klanu sýkorovcov Robert B. spáchal vo svojej cele v Ilave samovraždu. Muž bol jedným z jedenástich sýkorovcov, ktorých polícia zatkla vo februári 2010. "Ráno sme dostali fax o náhlom úmrtí jedného z obvinených vo väzbe v Ilave. Bližšie okolnosti aj príčina úmrtia budú oznámené súdu dodatočne," uviedla v piatok hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Katarína Kudjaková. Obvinených malo 18. augusta čakať prvé verejné prejednanie obžaloby pred ŠTS. Jedenásť sýkorovcov je obvinených zo zosnovania organizovanej skupiny. Okrem toho ich obvinenia zahŕňajú aj vydieračský únos, hrubý nátlak, podvod, ublíženie na zdraví, nedovolené ozbrojovanie či poškodzovanie cudzej veci. Vražda medzi obvineniami nie je.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Sledovanosť STV stále klesá. Na jeseň ukáže seriál za 3 milióny
Sledovanosť STV stále klesá. Na jeseň ukáže seriál za 3 milióny
13.8.2011
Sledovanosť STV stále klesá. Podľa údajov verejne dostupných na internete prišla od začiatku roka o približne 4,3 percenta divákov. Hovorca STV Richard Šümeghy to odôvodňuje digitalizáciou, ktorá podľa neho mala vplyv na sledovanosť všetkých televízií, nielen verejnoprávnej. Digitalizácia však podľa odborníkov nie je jediným dôvodom straty na atraktivite. "Je to kombinácia troch faktorov. Jedným je digitalizácia, ďalšími sú zdedené programovanie a chyby v programe," uviedol pre Pravdu predseda Rady RTVS Miroslav Kollár. Bojovať s nízkou sledovanosťou sa STV rozhodla vlastným seriálom o záchranároch Zlomok sekundy za 2,9 milióna eur.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Podnikateľ Vareha, obvinený z daňového podvodu, ostáva vo väzbe
Podnikateľ Vareha, obvinený z daňového podvodu, ostáva vo väzbe
12.8.2011
Podnikateľ Mikuláš Vareha, ktorého obvinili z niekoľkomiliónového daňového podvodu, ostáva vo väzbe. Najvyšší súd totiž vo štvrtok 11. augusta zamietol jeho sťažnosť proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, ktorý ho z väzby odmietol prepustiť. Štyridsaťosemročného podnikateľa zo Zemplína obvinili z trestného činu krátenia dane a poistného za fiktívne obchody, ktoré robil v desiatkach svojich obchodných spoločností s fiktívnym tovarom. Škoda, ktorú mal týmto štátu spôsobiť, presahuje 40 miliónov eur. Medzičasom mu stíhanie rozšírili aj o iný druh deliktu - porušovanie ochrany rastlín a živočíchov, za čo môže dostať tri až osem rokov väzenia.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Do kauzy Osrblie je zapletený bývalý poradca Ivety Radičovej
Do kauzy Osrblie je zapletený bývalý poradca Ivety Radičovej
12.8.2011
Externý poradca premiérky Ivety Radičovej pre hospodárstvo Martin Novotný bol zapletený do korupčnej kauzy Osrblie. V Novotného firme Via Europe malo 29. júla podľa polície dôjsť k prebratiu úplatku vo výške 30-tisíc eur za poskytnutie vládnej dotácie na výstavbu štadióna pre biatlonistov. Premiérka už Novotného odvolala z funkcie. Vo väzbe je zatiaľ stíhaný bývalý veľvyslanec Slovenska v Keni Igor Liška, ktorý mal podľa polície zobrať úplatok 30-tisíc eur od firmy, ktorá štadión stavia. Prestavba a rekonštrukcia Národného športového areálu v Osrblí, kde sa v roku 2012 majú uskutočniť majstrovstvá Európy v biatlone, sa pre korupciu nebude financovať zo štátnych prostriedkov. Pôvodne malo ísť na tento účel 1,6 milióna eur.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Polícia zadržala 4 kilá fentanylu v hodnote 240-tisíc eur
Polícia zadržala 4 kilá fentanylu v hodnote 240-tisíc eur
12.8.2011
Policajtom sa počas úspešnej policajnej akcie v Bratislave v noci zo stredy na štvrtok podarilo zaistiť 4,3 kilogramu nebezpečnej drogy fentanyl, ktorá sa používa ako náhrada heroínu. Zo zadržaného množstva sa dalo vyrobiť 24 000 dávok v hodnote takmer 240 000 eur. Policajti zaistili aj celé laboratórium na jej výrobu a 30 000 eur v hotovosti. Z drogovej trestnej činnosti v tejto súvislosti obvinila dvoch Bratislavčanov, hrozí im 20 rokov väzenia. Obvinení, ktorými sú 32-ročný B.K. a 31-ročný M.D., podľa polície v súčasnosti sedia v cele predbežného zadržania. Na tlačovej konferencii o tom dnes informovali viceprezident Policajného zboru Ľubomír Ábel.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Pripravované zmeny v prokuratúre dá Tichý na ústavný súd
Pripravované zmeny v prokuratúre dá Tichý na ústavný súd
12.8.2011
Generálna prokuratúra SR sa obráti na Ústavný súd Slovenskej republiky, aby posúdil novelu zákona o prokuratúre s ústavou. "Prekáža nám účasť ministra spravodlivosti SR v rôznych komisiách a vôbec výkonnej moci práve v komisiách. Či už to sú disciplinárne komisie, výberové komisie alebo tvorba našich vnútorných predpisov," uviedol námestník zastupujúceho generálneho prokurátora Ladislava Tichého. Novelu zákona o prokuratúre schválili poslanci parlamentu 28. júna, keď prelomili veto prezidenta Ivana Gašparoviča. Okrem zmien vo výberových a disciplinárnych komisiách novela zavádza napríklad zverejňovanie uznesení prokurátorov či zavedenie funkčných období vedúcich prokurátorov. Zmeny vstúpia do platnosti 1. októbra.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Rok na ministerstve zhodnotil Mihál tromi "Š": Šok, šetrenie a šanca
Rok na ministerstve zhodnotil Mihál tromi
12.8.2011
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál (SaS) dnes zhodnotil rok vo svojom rezorte. Použil pritom tri kľúčové slová: Šok, šetrenie a šanca. Šok z dedičstva po predchádzajúcom vedení rezortu, šetrenie vo viacerých oblastiach a nová šanca v podobe viacerých opatrení. Najväčším problémom Slovenska je podľa Mihála aj naďalej nezamestnanosť. "Dobrou správou však je, že začala klesať. Myslím si, že opatrenia, ktoré robíme, nám pomôžu nezamestnanosť znížiť," povedal Mihál na tlačovej konferencii v Handlovej. Minister tiež ocenil opatrenia pre mladé rodiny, vďaka ktorým sa zvýšila a predĺžila materská, vzrástli rodičovský príspevok, príspevok pre opatrovateľov a na osobnú asistenciu.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Rast cien v júli spomalil na 3,7 percenta
Rast cien v júli spomalil na 3,7 percenta
12.8.2011
Tempo inflácie na Slovensku v júli opäť spomalilo, nárast spotrebiteľských cien sa zmiernil druhý mesiac po sebe. V piatok o tom informoval Štatistický úrad SR. Ceny tovarov a služieb v siedmom mesiaci roka stúpli medziročne o 3,7 % v porovnaní s rastom o 3,9 % v júni. V máji dosahovala inflácia 4 %. Priemerná inflácia za prvých sedem mesiacov tak predstavovala 3,6 %. V medzimesačnom porovnaní po júnovej stagnácii ceny v júli dokonca mierne, o 0,1 %, poklesli. Júlová inflácia je miernejšia, ako očakávali bankoví analytici. Tí totiž podľa najnovšieho prieskumu Národnej banky Slovenska predpovedali v siedmom mesiaci medziročný rast spotrebiteľských cien o 3,9 %.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Škandál v Osrblí: Obvinili bývalého veľvyslanca Slovenska v Keni
Škandál v Osrblí: Obvinili bývalého veľvyslanca Slovenska v Keni
12.8.2011
Hlavným aktérom korupčnej kauzy súvisiacej s rekonštrukciou Národného športového areálu v Osrblí je údajne bývalý veľvyslanec Slovenska v Keni Igor L. V súčasnosti väznený muž mal byť podľa denníka Sme za éry bývalého šéfa diplomacie Eduarda Kukana (SDKÚ-DS) na Ministerstve zahraničných vecí SR riaditeľom diplomatického protokolu. Veľvyslancom sa stal v roku 2005. Hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Katarína Kudjáková vo štvrtok potvrdila, že obvineného Igora L. vzal súd do väzby 31. júla. Prestavba areálu v Osrblí, kde sa v roku 2012 majú uskutočniť Majstrovstvá Európy v biatlone, sa v dôsledku kauzy nebude financovať zo štátnych prostriedkov. Pôvodne malo ísť na tento účel 1,6 milióna eur.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Štát v budúcom roku minie o 1,3 miliardy viac ako tento rok
Štát v budúcom roku minie o 1,3 miliardy viac ako tento rok
12.8.2011
Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) predstavil vo štvrtok prvý návrh štátneho rozpočtu na budúci rok. Štát minie v budúcom roku bez eurofondov o 1,3 miliardy viac ako tento rok. Výdavky tým vzrastú o osem percent. Na druhej strane, štát by mal oveľa viac zarobiť na daniach. Práve vďaka výraznému nárastu príjmov o 16 percent má byť deficit nižší ako tento rok. Má klesnúť na 3,8 percenta HDP. "Budúci rok má byť rokom stabilizácie a obratu, tak aby sa Slovensko vymanilo spomedzi rizikových krajín," vyhlásil Mikloš. V návrhu sa nenachádza žiadne zvyšovanie spotrebných daní ani špeciálny odvod pre banky. O týchto bodoch chce totiž Mikloš rokovať s koaličnými partnermi.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Umelci upozorňujú na skrytú privatizáciu zdravotníctva
Umelci upozorňujú na skrytú privatizáciu zdravotníctva
12.8.2011
Proti transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti, ktorá by sa podľa plánov ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) mala realizovať do konca tohto roku, sa rozbehla tento týždeň petícia. Stoja za ňou aj niektorí umelci, ktorí upozorňujú na to, že ide o skrytú privatizáciu zdravotníctva. Podpísali sa pod ňu osobnosti ako herečka Božidara Turzonovová, spisovateľ Peter Jaroš, operný sólisti Ivan Ožvát a Martin Babjak, šéf Matice slovenskej Marián Tkáč či ekonóm Peter Staněk. Novinár Milan Blaha napríklad hovorí o "najväčšom podvode spáchanom na občanoch od čias kupónovej privatizácie". Rezort zdravotníctva dlhodobo tvrdí, že žiadna privatizácia sa konať nebude. "Transformácia nie je privatizácia, je to ozdravenie nemocníc," uviedol Uhliarik.
Médiá: 4
Komentáre:
3
Gašparovič súhlasí s SDKÚ o potrebe rozšírenia eurovalu
Gašparovič súhlasí s SDKÚ o potrebe rozšírenia eurovalu
12.8.2011
O možnosti rozšírenia Európskeho stabilizačného mechanizmu, tzv. eurovalu, o ďalšie zdroje diskutoval včera prezident Ivan Gašparovič s predstaviteľmi SDKÚ-DS. Prezident sa s predstaviteľmi SDKÚ zhodol na tom, že "v súčasnosti neexistuje také riešenie dlhovej krízy v Európe, ktoré by nepoškodzovalo žiadnu z krajín EÚ". Po stretnutí povedal, že "je nevyhnutné spraviť všetko preto, aby sa Slovensko nestalo štátom, ktorý by ohrozil budúcnosť eurozóny a tým aj celej Európskej únie". Vláde pre nesúhlas SaS chýbajú v parlamente hlasy. Opozičný Smer stále trvá na svojom vyhlásení, že ak euroval nepodporí SaS, nebudú zaň hlasovať ani poslanci Smeru.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Národniari napadnú dvojjazyčné názvy v Šamoríne
Národniari napadnú dvojjazyčné názvy v Šamoríne
12.8.2011
Slovenská národná strana (SNS) je pripravená obrátiť sa na prokuratúru, aby preskúmala "škandalózne rozhodnutie" miestneho zastupiteľstva v Šamoríne, ktorým vydalo všeobecne záväzné nariadenie o povinných dvojjazyčných názvoch. "Je to minimálne v kolízii so zákonmi o štátnom jazyku a používaní jazykov národnostných menšín," myslí si predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. Poslanec vníma kriticky aj kauzu nálepiek, ktorými aktivisti zaplavili južné Slovensko a apelujú nimi na majiteľov prevádzok, aby doplnili chýbajúce maďarské názvy. "Podporujeme podnikateľov, ktorí chcú podať podnety, lebo dochádza k poškodzovaniu ich majetku," povedal Rafaj.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Aliancia Fair-Play odporúča nepodpísať zmluvu s firmou Nitra Invest
Aliancia Fair-Play odporúča nepodpísať zmluvu s firmou Nitra Invest
11.8.2011
Aliancia Fair-Play (AFP) odporúča Daňovému riaditeľstvu (DR) SR nepodpísať zmluvu s firmou Nitra Invest a aktuálnu súťaž na budovu DR v Košiciach zrušiť. Súťaž podľa nej zvýhodňovala firmu Nitra Invest a nebola vypísaná s takými kritériami, ktoré by mohli iní uchádzači splniť. Aliancia v hodnotiacej správe skúmala predovšetkým transparentnosť a férovosť výberového procesu. Za najsilnejšie diskriminačné podmienky v celej súťaži považuje AFP časové lehoty. "Termíny boli postavené tak, že prípadný záujemca musel investovať peniaze ešte predtým, než bola podpísaná zmluva, teda ešte predtým, než vedel, či súťaž vyhrá," povedal Peter Kunder z AFP. Minister financií Ivan Mikloš sa vyjadril, že určite požiada riaditeľa DR, aby predložil vyjadrenie k záverom hodnotiacej správy.
Médiá: 3
Komentáre:
0
FNM vyplatil schránkovej firme Vansa 1,1 mil. eur
FNM vyplatil schránkovej firme Vansa 1,1 mil. eur
11.8.2011
Fond národného majetku SR (FNM) už vyplatil spoločnosti Vansa 1,1 mil. eur. “Fond národného majetku využil všetky dostupné právne prostriedky, aby sa vyhol exekúcii, ktorá mu vyplývala zo súdneho sporu so spoločnosťou Vansa. Napriek tomu však bol nútený, na základe exekučného príkazu, uhradiť vyše 1,1 mil. eur firme, ktorá je iba schránková a v likvidácii," uviedol riaditeľ Kancelárie predsedníčky výkonného výboru FNM SR Miloslav Homola. Súčasné vedenie fondu považuje náhradu škody, ktorá vyplýva z rozsudkov súdov, za neexistujúcu, účelovo vymyslenú a dôkazmi nepreukázanú. Bývalé vedenie fondu za vlády Róberta Fica však podľa Homolu prevzalo bez akéhokoľvek právneho základu na seba sporný záväzok a následne aj uznalo nárok protistrany.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Sloboda a Solidarita neustúpi v postoji k eurovalu
Sloboda a Solidarita neustúpi v postoji k eurovalu
11.8.2011
Podľa podpredsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) a ministra hospodárstva Juraja Miškova je jeho strana možno jedinou stranou, ktorá dodržiava Programové vyhlásenie vlády SR. Svoj odmietavý postoj voči navýšeniu eurovalu totiž strana nemení, pričom v programovom vyhlásení sa podľa neho nikde nepíše o navyšovaní eurovalu 1. Takisto sa v dokumente nepíše o ďalších záchranných alebo stabilizačných mechanizmoch či pôžičkách, ktoré by malo Slovensko poskytnúť nezodpovedne hospodáriacim krajinám. "Je to práve SaS, ktorá nemení svoje názory, nemení svoje postoje a naďalej zotrváva na tom, čo tvrdila voličom aj pred voľbami," povedal minister kultúry Daniel Krajcer (SaS).
Médiá: 3
Komentáre:
0
Minister vnútra Lipšic posiela na podpaľačov áut kukláčov
Minister vnútra Lipšic posiela na podpaľačov áut kukláčov
11.8.2011
Polícia spúšťa viaceré bezpečnostné akcie zamerané na záujmové osoby v regiónoch, v ktorých sa vyskytli prípady podpaľovania áut. "Ak chce niekto testovať trpezlivosť polície, dostane adekvátnu odpoveď. Špeciálne policajné zásahové jednotky dostali pokyn tvrdšie zasiahnuť proti kriminálnym živlom v regiónoch, kde k podpaľovaniu áut došlo," uviedol minister vnútra Daniel Lipšic (KDH). Posledné dva požiare osobných motorových vozidiel sa stali v stredu 10. augusta. Primátorovi mesta Brezno Jaroslavovi Demianovi v noci zatiaľ neznámy páchateľ podpálil na Malinovského ulici jeho osobné vozidlo. Druhé auto zhorelo príslušníkovi tamojšej dopravnej polície.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Slovensku hrozí ďalšia športová blamáž
Slovensku hrozí ďalšia športová blamáž
11.8.2011
Po nedávnom škandále so zrušením zimnej deaflympiády hrozí Slovensku ďalšia medzinárodná blamáž. Slovenská vláda totiž pre odhalený prípad korupcie zastavila dotácie na dostavbu národného biatlonového areálu v Osrblí. V ňom by sa už na budúci rok mali konať majstrovstvá Európy v biatlone. Bez štátnej podpory vo výške 1,6 milióna eur však Slovenský zväz biatlonu nebude schopný areál dokončiť. Ako informoval minister vnútra Daniel Lipšic (KDH), vyšetrovatelia stíhajú troch ľudí pre trestný čin nepriamej korupcie, sprostredkovateľ úplatku je už vo väzbe. Polícia ich zadržala koncom júla pri preberaní úplatku 30-tisíc eur. Odborníci sa však pozastavujú nad tým, prečo vláda dotácie stopla, keď ako tvrdí, korupciu včas odhalila.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Gašparovič: Na skartovanie výpovede musel mať Čentéš vážny dôvod
Gašparovič: Na skartovanie výpovede musel mať Čentéš vážny dôvod
11.8.2011
Podľa prezidenta SR Ivana Gašparoviča je rozhodnutie prokurátora Jozefa Čentéša zaznamenať výpoveď nezávislého poslanca Igora Matoviča na cudzí počítač "nepredstaviteľné". "Navyše, pre skartovanie takéhoto dokumentu na prokuratúre musí byť veľmi, veľmi vážny dôvod. Či chceme alebo nie, vždy to znamená veľký otáznik," tvrdí hlava štátu na margo prvej júlovej výpovede Matoviča o korupcii v politických stranách. Čentéš tvrdí, že zápisnicu z nej omylom skartoval so svojimi poznámkami a elektronickú podobu nechal vymazať, keďže bola zaznamenaná na cudzom počítači. Prezident aj dnes opätovne poukázal, že si počká na verdikt Ústavného súdu SR a až na jeho základe by sa mal rozhodnúť, či vymenuje Čentéša na post generálneho prokurátora.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Slováci by sa mali pripraviť na návrat koruny, tvrdí Slota
Slováci by sa mali pripraviť na návrat koruny, tvrdí Slota
11.8.2011
Viaceré členské krajiny eurozóny sa dostali do takých problémov, že toto zoskupenie sa na 90 percent rozpadne a Slovensko by sa preto malo pripraviť na návrat koruny. Vyhlásil to dnes predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Ján Slota. "Chcem vyjadriť hlbokú ľútosť nad tým, že sme zlikvidovali našu pôvodnú menu, spravili sme z nej brikety na palivo a mince sme tiež znehodnocovali. Mali sme byť prezieravejší, tak ako Nemci, ktorí svoju marku dali do depozitov a hocikedy ju môžu vybrať. Podľa všetkého asi aj vyberú," uviedol šéf národniarov. Ján Slota tiež na dnešnej tlačovej konferencii vyhlásil, že nemá chorvátske ani žiadne iné ako slovenské občianstvo.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Bugár: SMK klame a správa sa k nám ako k nepriateľom
Bugár: SMK klame a správa sa k nám ako k nepriateľom
11.8.2011
Politológovia sa zhodujú, že súperenie dvoch maďarských menšinových strán SMK a Most-Híd bude pokračovať a môže byť ešte tvrdšie. Dôvodom je aj skutočnosť, že SMK zacítila šancu, keďže podľa posledného prieskumu verejnej mienky sa preferencie oboch strán začínajú vyrovnávať. Keby boli voľby teraz, SMK by sa zrejme dostala do parlamentu. Predseda strany Most-Híd prípadnú spoluprácu so svojou bývalou stranou nevylúčil, tvrdí však, že SMK sa k nim správajú ako k nepriateľom. "Hovoria o nás ako o zradcoch a čo sa týka napríklad schvaľovania zákona o používaní jazyka národnostných menšín, tak klamú," uviedol Bugár v rozhovore pre aktuality.sk.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Účty Fondu národného majetku zablokoval exekútor
Účty Fondu národného majetku zablokoval exekútor
11.8.2011
Fond národného majetku (FNM) má od začiatku týždňa zablokované všetky účty v Štátnej pokladnici. Dnes o tom informoval denník Sme. Dôvodom je prehraný súdny spor s firmou Vansa, ktorý viedol k exekúcii milióna eur. Fond žiadal Generálnu prokuratúru o podanie mimoriadneho dovolania, tento týždeň dostal jej zamietavé rozhodnutie. Kto je reálnym majiteľom Vansy, nie je možné zistiť. S firmou sa nedá spojiť. Starý spor považuje FNM za vykonštruovaný a rozsudok za nespravodlivý a nezákonný. FNM nevie, ako dlho bude mať účty zablokované, predpokladá, že niekoľko dní. Jeho činnosť by nemala byť ohrozená, no môže sa skomplikovať prevádzka a vyplácanie faktúr.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Riaditeľa bezpečnostnej služby Mikuláša Černáka odsúdili na 13 rokov
Riaditeľa bezpečnostnej služby Mikuláša Černáka odsúdili na 13 rokov
11.8.2011
Senát Krajského súdu v Banskej Bystrici uznal vinným Jána Č., bývalého riaditeľa bezpečnostnej služby Security 3 Mikuláša Černáka. Zároveň obvinenému uložil úhrnný trest odňatia slobody vo výmere 13 rokov nepodmienečne a umiestnil ho do tretej výchovno-nápravnej skupiny. Ako informovala televízia JoJ vo svojom večernom spravodajstve, po ôsmich rokoch tak bol na súde opäť prípad muža, ktorý bol uznaný vinným z pokusu vraždy, porušovania domovej slobody a nedovoleného ozbrojovania. Ján Č. napriek tomu žiadal o vyšetrenie na detektore lži, či o vypočutie ďalších svedkov. Aj napriek rozhodnutiu súdu si obvinený s obhajcom nechali zákonnú lehotu na rozmyslenie. Rozsudok preto zatiaľ nie je právoplatný.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Matovič: Štát predĺžil operátorom licencie za bagateľ
Matovič: Štát predĺžil operátorom licencie za bagateľ
10.8.2011
Líder skupiny Obyčajných ľudí a poslanec Národnej rady SR Igor Matovič vyhlásil, že Telekomunikačný úrad SR predĺžil licencie mobilným operátorom Orange Slovensko a Slovak Telekom (T-Mobile) za bagateľ. "To, že úrad predĺžil licencie bez verejnej súťaže, považujeme za veľmi, extrémne, nezodpovedné," povedal Matovič. Zodpovedný je podľa jeho názoru minister dopravy Ján Figeľ, ktorý neskoro predložil do parlamentu nový zákon o elektronických komunikáciách upravujúci aj pravidlá prideľovania frekvencií formou verejnej súťaže. Návrh zákona prešiel až na júnovej schôdzi prvým čítaním a ak ho poslanci schvália, od októbra sa podľa Matoviča pri predlžovaní licencií bude musieť usporiadať verejná súťaž.
Médiá: 5
Komentáre:
2
Vláda chce rómskych žiakov motivovať väčšími príspevkami
Vláda chce rómskych žiakov motivovať väčšími príspevkami
10.8.2011
Príspevok pre školopovinné deti žijúce v okrajových rómskych komunitách by sa mohol zvýšiť až o sto percent. Vláda chce aj takýmto spôsobom zvýšiť motiváciu, školské výsledky a dochádzku mladých Rómov. Píše sa to v Revidovanom národnom akčnom pláne Dekády začleňovania rómskej populácie 2005 - 2015 na roky 2011 – 2015, ktorý dnes s pripomienkami schválila vláda. V priebehu štyroch rokov by sa podľa plánu mala dosiahnuť minimálne 50-percentná predprimárna zaškolenosť rómskych detí vo veku tri až šesť rokov. Vzdelávaniu má pomôcť aj podpora používania rómskeho jazyka.
Médiá: 2
Komentáre:
1
SNS nedostane od Duraya za výrok o fašistickej strane ani euro
SNS nedostane od Duraya za výrok o fašistickej strane ani euro
10.8.2011
Slovenská národná strana (SNS) nedostane od bývalého podpredsedu Strany maďarskej koalície (SMK) Miklósa Duraya za jeho výrok o fašistickej strane ani euro. Najvyšší súd dnes totiž zamietol dovolanie národniarov proti rozsudku Krajského súdu v Bratislave, ktorý zrušil rozhodnutie prvostupňového súdu na priznanie ujmy vo výške milión korún. SNS žiadala pôvodne desať miliónov korún za poškodenie dobrého mena. Okrem peňazí národniari žiadali aj ospravedlnenie. Duraya zažalovala SNS v roku 2006 za jeho výroky v budapeštianskom InfoRádiu, kde povedal, že SNS je fašistickou stranou. Duray v rádiu povedal, že "slovenská vláda pozostáva totiž mocensky z jednej tretiny zo Slotovej strany, ktorá je fašistickou stranou”.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Vinník nešťastia v Handlovej nie je potrestaný ani po dvoch rokoch
Vinník nešťastia v Handlovej nie je potrestaný ani po dvoch rokoch
10.8.2011
Uplynuli dva roky od najväčšej banskej tragédie v slovenskej histórii. Stále však nie je známy vinník zodpovedný za smrť 20 ľudí v handlovskej bani. Policajný vyšetrovateľ ešte v marci obvinil troch zamestnancov spoločnosti Hornonitrianske bane Prievidza z prečinu všeobecného ohrozenia, vyšetrovanie však doteraz nie je skončené. "Nie je možné ukončiť vyšetrovanie, lebo prebiehajú procesné úkony po vznesení obvinení. V súčasnosti sa vykonávajú výsluchy. Nevieme povedať, dokedy bude vyšetrovanie trvať, nie sú tam však žiadne prieťahy," tvrdí hovorkyňa krajského riaditeľstva policajného zboru Elena Antalová. "Vyšetrovanie je v záverečnej fáze," uviedol prokurátor Marián Sipavý. Obvineným bývalým zamestnancom, ktorí sa podieľali na riadení likvidácie požiaru, hrozí 4 až 10 rokov väzenia.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Vznikne ďalšia súkromná vysoká škola humanitného zamerania
Vznikne ďalšia súkromná vysoká škola humanitného zamerania
10.8.2011
Na Slovensku pribudne ďalšia súkromná vysoká škola humanitného zamerania. Vláda dnes odobrila udelenie štátne súhlasu na pôsobenie súkromnej vysokej školy s názvom "Akadémia médií, odborná vysoká škola mediálnej a marketingovej komunikácie v Bratislave (AMB)". Počet súkromných vysokých škôl tak stúpne na 12. Študenti tu budú môcť získať bakalársky titul odboroch mediálna komunikácia a marketingová komunikácia. Zástupcovia školy požiadali o súhlas ešte v októbri 2010. Predchádzajúce vedenie ministerstva školstva sa rozhodlo, že návrh na udelenie súhlasu vláde nepredloží. Žiadateľ sa preto obrátil na Najvyšší súd SR a podľa jeho rozsudku má ministerstvo spomínaný návrh predložiť. Rezort pod súčasným vedením navrhol vláde súhlas udeliť rovnako ako Akreditačná komisia.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Harabin môže od januára prísť o funkciu predsedu Súdnej rady SR
Harabin môže od januára prísť o funkciu predsedu Súdnej rady SR
10.8.2011
Predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin môže prísť o svoje miesto na čele Súdnej rady. Funkcie predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR a predsedu Súdnej rady SR by sa totiž mali stať nezlučiteľné. Predpokladá to novela Ústavy SR, ktorú dnes schválila vláda. Ak by navrhnutá úprava ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (SDKÚ-DS) našla v parlamente dostatočnú podporu, Harabin by o svoju stoličku v súdnej rade prišiel 1. januára 2012. Úspech právnej normy však bude závisieť od podpory opozičného Smeru, keďže na ústavnú zmenu sú potrebné hlasy 90 poslancov. Po novom by si členovia súdnej rady svojho predsedu volili spomedzi seba nadpolovičnou väčšinou.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Primátorovi Brezna Jaroslavovi Demianovi podpálili auto
Primátorovi Brezna Jaroslavovi Demianovi podpálili auto
10.8.2011
Primátorovi mesta Brezno Jaroslavovi Demianovi dnes v noci zatiaľ neznámy páchateľ podpálil na breznianskej Malinovského ulici jeho osobné vozidlo. Mitsubishi Pajero bolo zaparkované blízko primátorovho bydliska. Požiar podľa polície spôsobil na vozidle škodu zhruba 15-tisíc eur. Približne v tom istom čase niekto zapálil aj Škodu Octavia na Krčulovej ulici v Brezne. Automobil, ktorý patril dopravnému policajtovi vyhorel úplne. Policajti oba prípady vyšetrujú ako trestné činy poškodzovania cudzej veci. Samotný Jaroslav Demian sa k incidentu zatiaľ odmietol vyjadrovať. Pre televíziu TA3 však uviedol, že nemá žiadne podozrenie na možného páchateľa.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
145612345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, sk1[at]m5.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk