AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte.
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Agentúra S&P: Európa sa vyhne dvojitej recesii
Agentúra S&P: Európa sa vyhne dvojitej recesii
30.8.2011
Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's predpokladá, že Európa sa vyhne dvojitej recesii, a to i napriek spomaleniu rastu HDP vo väčšine európskych krajín v druhom kvartáli tohto roka. "Dvojitá recesia nenastane, pretože vidíme niekoľko zdrojov pokračovania rastu v najbližších 18 mesiacoch vrátane stále silného dopytu zo strany nových trhových ekonomík a vrátane zotavovania podnikových kapitálových výdavkov, hoci je slabé," uvádza sa v dnes zverejnenej správe. Nálada v slovenskej ekonomike sa však zhoršila aj v auguste. Indikátor ekonomického sentimentu tak naďalej klesá, keď v auguste sa medzimesačne hodnota znížila o 2,4 bodu na 91,8 bodu. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR.
Médiá: 5
Komentáre:
0
V auguste zahynulo v Afganistane najviac amerických vojakov
V auguste zahynulo v Afganistane najviac amerických vojakov
30.8.2011
August 2011 sa stal od začiatku skoro desaťročnej vojny v Afganistane najtragickejším mesiacom pre americké jednotky. O život za tento mesiac prišlo až 66 vojakov. August sa tak dostal na čelo rebríčka mesiacov s najväčším počtom obetí v radoch americkej armády po mesiaci júl 2010, keď bolo zabitých 65 vojakov. Približne polovica vojakov USA zahynula 6. augusta, keď hnutie Taliban zostrelilo vo východnom Afganistane vrtuľník Chinook. Tento útok je zároveň považovaný za jeden z najsmrteľnejších samostatných útokov na zahraničné jednotky v Afganistane. Americký prezident Barack Obama v júli oznámil začiatok sťahovania amerických vojakov z Afganistanu, pričom poslední vojaci by mali odísť do leta 2012.
Médiá: 3
Komentáre:
2
USA: Hurikán Irene si vyžiadal najmenej 46 obetí
USA: Hurikán Irene si vyžiadal najmenej 46 obetí
30.8.2011
Mohutný hurikán, ktorý cez víkend zasiahol východné pobrežie Spojených štátov, si vyžiadal v jedenástich amerických štátoch najmenej 46 obetí. Počet obetí prekročil 40 po tom, čo sa záchranárom podarilo dostať hlbšie do zaplavených oblastí. Po jednej obeti hlási aj Kanada a Portoriko, ďalšie si hurikán vyžiadal v Dominikánskej republike i na Haiti. Obete najčastejšie zasiahli padajúce stromy alebo popadané elektrické vedenia. V regióne Nové Anglicko ľudia bojujú s obrovskými záplavami, pričom 5,1 milióna domácností a podnikov zostalo bez dodávok elektriny. Pre hurikán zrušili aj 12 000 letov na východnom pobreží USA a prinavrátenie leteckej dopravy do normálu môže podľa úradov trvať aj tri dni.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
V Mexiku zatvárajú školy, učitelia majú strach z drogových gangov
V Mexiku zatvárajú školy, učitelia majú strach z drogových gangov
30.8.2011
Len týždeň pred začiatkom školského roka zatvorili v mexickom meste Acapulko 140 základných škôl. Hlavným dôvodom pre takýto krok je strach učiteľov z tamojších drogových gangov. Tie sa učiteľom vyhrážajú únosmi a vydieraním, čo spôsobilo, že zamestnanci škôl sa teraz obávajú nastúpiť na pracovisko. Dvaja učitelia sa zároveň zdôverili, že na okrajových štvrtiach mesta uniesli za posledných osem dní najmenej štyroch ich kolegov. Jedna učiteľka uviedla, že kriminálnici jej kolegom pohrozili útokom, ak im nedajú polovicu výplaty. Od konca roka 2006 si už vojna drogových kartelov v Mexiku celkovo vyžiadala viac ako 40 000 životov.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Rodina Muammara Kaddáfího utiekla do Alžírska
Rodina Muammara Kaddáfího utiekla do Alžírska
30.8.2011
Alžírske ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že manželka líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího Safíja (na obr.), dcéra Ajša a dvaja synovia Hannibal a Muhammad vstúpili včera na územie Alžírska. Rodina dlhoročného vodcu údajne prekročila hranicu o 8:45 miestneho času. Ministerstvo dodalo, že informáciu prináša generálnemu tajomníkovi OSN, predsedovi Bezpečnostnej rady a predsedovi výkonného výboru líbyjskej Dočasnej národnej rady Mahmúdovi Džibrílovi. Alžírska vláda si v doterajšom prístupe ku konfliktu v susednej krajine zachovávala neutralitu. Povstalci ale krajinu obvinili z dlhoročnej podpory Kaddáfího.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Tadič: Kým budem prezidentom, Srbsko nezávislosť Kosova neuzná
Tadič: Kým budem prezidentom, Srbsko nezávislosť Kosova neuzná
30.8.2011
Srbský prezident Boris Tadič počas pracovnej návštevy Českej republiky vyhlásil, že Belehrad až do konca jeho pôsobenia na poste hlavy štátu nezávislosť Kosova neuzná. Tadič svoj postoj oznámil po stretnutí s Václavom Klausom, s ktorým debatovali hlavne o budúcom vstupe Srbska do EÚ. Klaus sa v súvislosti s nátlakom na Belehrad vyjadril, aby sa so Srbskom zaobchádzalo rovnako neutrálne ako s ktoroukoľvek inou krajinou. Prezident Srbska svojim vyhlásením zároveň odsúdil aj požiadavky nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá minulý týždeň naznačila, že ak sa chce Srbsko priblížiť k členstvu v EÚ, musí zrušiť inštitúcie na spornom území a uznať nezávislosť Kosova.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Európska únia uvalila na Sýriu ropné embargo
Európska únia uvalila na Sýriu ropné embargo
30.8.2011
Európska únia (EÚ) sa rozhodla zvýšiť tlak na režim v sýrskom Damasku, ktorý brutálne potláča protivládne protesty v krajine. Uvalila preto embargo na dovoz ropy, ktorý sa vzťahuje aj na obchod s ropnými produktmi a benzínom medzi EÚ a Sýriou, ako aj ich prepravy. Do konca týždňa dostane rozhodnutie o embargu písomnú podobu. Tlak na sýrskeho prezidenta Bašára Asada zvýšil aj ruský prezident Dmitrij Medvedev. Ten ho prostredníctvom depeše požiadal, aby okamžite zastavil násilie v krajine. Prezident zároveň vyzval Asada na uskutočnenie reforiem a apeloval na sýrsku opozíciu, aby neodmietala režimom ponúkaný dialóg.
Médiá: 3
Komentáre:
0
V Ázii sa objavil nový kmeň vtáčej chrípky
V Ázii sa objavil nový kmeň vtáčej chrípky
29.8.2011
Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo pri OSN (FAO) vyzýva ľudí na vyššiu ostražitosť. Dôvodom je možný prenos zmutovaného vírusu vtáčej chrípky. Takýto kmeň s označením H5N1-2.3.2.1., ktorý je údajne rezistentný voči existujúcim vakcínam, sa podľa FAO v súčasnosti rozširuje na území Číny a Vietnamu. OSN minulý týždeň oznámila, že na vtáčiu chrípku zomrelo šesťročné kambodžské dievča. Je v poradí už ôsmou osobou, ktorá tento rok v Kambodži podľahla vírusu H5N1. Od roku 2003 sa v celosvetovom meradle zaznamenalo 331 úmrtí z dovedna 565 potvrdených ochorení človeka na vtáčiu chrípku.
Médiá: 1
Komentáre:
1
Kaddáfí je stále nebezpečný. Povstalci prosia NATO o ochranu
Kaddáfí je stále nebezpečný. Povstalci prosia NATO o ochranu
29.8.2011
Diktátor Muammar Kaddáfí, ktorý sa skrýva na neznámom mieste, stále predstavuje nebezpečenstvo pre Líbyu a svet. Vyhlásil to predseda Prechodnej národnej rady Mustafa Džalíl. Ten zároveň vyzval Severoatlantickú alianciu a jej spojencov, aby vytrvali v podpore povstaleckých akcií proti Kaddáfímu. Prechodná národná rada po líbyjskom vodcovi stále pátra a momentálne sa pokúša dobyť jeho rodné mesto Syrta. Kým povstalecké sily postupne získavajú kontrolu nad Líbyou, Džalíl sa usiluje na medzinárodnom poli o rozšírenie podpory povstalcov. Tú im prejavila najnovšie Česká republika, ktorá uznala líbyjskú povstaleckú Prechodnú národnú radu za jediného legitímneho politického predstaviteľa Líbye.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Orbán: Jeseň bude pre Maďarov veľmi ťažkým obdobím
Orbán: Jeseň bude pre Maďarov veľmi ťažkým obdobím
29.8.2011
Maďarský premiér Viktor Orbán na schôdzke maďarských diplomatov v Budapešti vyhlásil, že krajina sa v uplynulých troch mesiacoch kvôli kríze eura dostala do vážneho ohrozenia. Nadchádzajúca jeseň bude preto podľa neho veľmi ťažkým obdobím, ktoré bude charakterizované bojom za suverenitu Maďarska. Podľa premiéra musí Maďarsko pokračovať v zmenách, inak krajine hrozí návrat na grécku cestu. Orbán preto plánuje prijať množstvo hospodárskych opatrení a na jeseň schváliť aj zvyšné ústavné zákony. Premiér sa zároveň ostro postavil proti snahám vytvorenia jednotného európskeho systému daní. Ohľadom eura Orbán vyjadril názor, že sa v období nasledujúcich ôsmich až desiatich rokov nedostane spod pokračujúcich útokov.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Japonským premiérom bude Jošihiko Noda, nový predseda DPJ
Japonským premiérom bude Jošihiko Noda, nový predseda DPJ
29.8.2011
Vládnuca Demokratická strana Japonska (DJP) si dnes zvolila za svojho nového predsedu bývalého ministra financií Jošihiko Nodu. Po schválení parlamentom, ktoré je naplánované na utorok, sa stane aj novým japonským premiérom. Jeho zvolenie je tak len procedurálna otázka, keďže DJP má v dolnej komore parlamentu väčšinu. Za posledných 6 rokov bude Noda už šiestym japonským premiérom. V druhom kole vnútrostraníckeho hlasovania Noda porazil s 215 získanými hlasmi ministra priemyslu Banriho Kaiedu. Toho podporilo 177 poslancov vrátane vplyvného bývalého šéfa strany Ičira Ozawa. Premiér Naoto Kan odstúpil z funkcie v piatok, po kritike za pomalú a neadekvátnu reakciu vlády na ničivé zemetrasenie z 11. marca.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Povstalci budú s Kaddáfím rokovať, až keď sa vzdá
Povstalci budú s Kaddáfím rokovať, až keď sa vzdá
29.8.2011
Vysoký predstaviteľ Dočasnej národnej rady Alí Tarhúní oznámil, že líbyjskí povstalci nebudú rokovať s Muammarom Kaddáfím, kým sa nevzdá. "S Kaddáfím sa žiadne rokovania neuskutočnia. Keď sa vzdá, potom budeme rokovať a zadržíme ho," uviedol Tarhúní, ktorý má v rade na starosti ropu a finančné záležitosti. Povstalci tak reagovali na vyhlásenia Kaddáfího hovorcu Mússu Ibrahíma. Ten navrhol rokovania s cieľom sformovať s povstalcami prechodnú vládu, pričom by rozhovory viedol Kaddáfího syn Saad. Hovorca tiež oznámil, že Kaddáfí sa nachádza stále v Líbyi. Návrh však prichádza v čase, keď už povstalci kontrolujú väčšinu územia Líbye.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Irene zasiahla aj Kanadu, bez elektriny ostalo 180-tisíc odberateľov
Irene zasiahla aj Kanadu, bez elektriny ostalo 180-tisíc odberateľov
29.8.2011
Tropická búrka Irene na ceste smerom k hraniciam Kanady včera zoslabla na post-tropický cyklón. Rýchlosť vetra tak dosahovala 80 kilometrov za hodinu. V New Yorku už dnes pravdepodobne obnovia dopravu metrom, autobusmi i prevádzku letísk. Ľudia však nebudú môcť využiť spojenia železničného systému Metro-North Railroad, keďže hurikán tam spôsobil vážne škody. Odborník z hurikánového centra už varoval pred povodňami a škodami spôsobenými vetrom, ktoré by mohla Irene vyvolať. Najsilnejšie zrážky budú podľa neho v Quebecu. Tam ostalo v nedeľu večer bez elektriny približne 180-tisíc ľudí. V Spojených štátoch práve odhadujú škody po hurikáne, ktorý si vyžiadal najmenej 21 obetí.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Pakistanskému exprezidentovi Mušarráfovi skonfiškujú majetok
Pakistanskému exprezidentovi Mušarráfovi skonfiškujú majetok
29.8.2011
Vládny prokurátor včera informoval, že pakistanský súd nariadil zhabanie majetku a zablokovanie bankových účtov bývalého pakistanského prezidenta Parvíza Mušarráfa. Exprezident údajne nedokázal zaistiť bezpečnosť zavraždenej expremiérke Bénazír Bhuttovej. Tá prišla o život pri samovražednom bombovom útoku v roku 2007, keď bol prezidentom práve Mušarráf. Charizmatická Bhuttová bola vôbec prvou ženou vo funkcii premiérky v moslimskom svete. Protiteroristický súd vo februári nariadil vydať na Mušarráfa zatykač. Mušarráf utiekol do Dubaja po tom, ako nedokázal zodpovedať otázky týkajúce sa Bhuttovej bezpečnosti. Súd tak vydal pokyn na konfiškáciu Mušarráfovho majetku, pretože je možné, že sa pred súd nedostaví.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Na pláži tureckého letoviska vybuchla nálož, 15 zranených
Na pláži tureckého letoviska vybuchla nálož, 15 zranených
29.8.2011
V dôsledku výbuchu malej nálože na zaplnenej pláži tureckého stredomorského letoviska Kemer v provincii Anatólia sa zranilo viacero zahraničných turistov. Podľa hovorcu ruského konzulátu bola výbušnina zahrabaná v zemi. Explózia ľahko zranila 15 ľudí, z toho siedmich ruských turistov. K zodpovednosti za výbuch sa bezprostredne nikto neprihlásil, no v minulosti už podnikli útoky proti turistickým letoviskám kurdskí povstalci. Medzi turistami, ktorí utrpeli zranenia by podľa Ministerstva zahraničných vecí SR nemali byť žiadni Slováci. Letovisko Kemer sa nachádza neďaleko centra tureckej riviéry, pričom každý rok priláka desaťtisíce turistov, a to predovšetkým z Nemecka a Ruska.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Hurikán Irene zoslabol na tropickú búrku, v New Yorku nespôsobil veľké škody
Hurikán Irene zoslabol na tropickú búrku, v New Yorku nespôsobil veľké škody
28.8.2011
Hurikán Irene, ktorý v nedeľu zasiahol husto obývané oblasti východného pobrežia USA vrátane mesta New York, zoslabol na tropickú búrku. Maximálna rýchlosť vetra je 96 kilometrov za hodinu. Informovalo o tom Národné hurikánové centrum. V New Yorku spôsobil prírodný živel čiastočné výpadky dodávok elektriny a zaplavil časť dolného Manhattanu. K obávaným veľkým škodám však nedošlo. Ministerka pre vnútornú bezpečnosť Janet Napolitanová vyhlásila, že obyvatelia východného pobrežia majú to najhoršie za sebou. Varovala však pred záplavami spôsobenými silným dažďom. Počet obetí hurikánu podľa oficiálnych zdrojov stúpol z 10 na 15.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Schäuble: Svet čaká 7 chudobných rokov
Schäuble: Svet čaká 7 chudobných rokov
28.8.2011
Radikálne úsporné opatrenia na konsolidáciu verejných financií môžu spôsobiť, že svetovú ekonomiku čaká "sedem chudobných rokov". Vyhlásil to nemecký minister financií Wolfgang Schäuble na stretnutí laureátov Nobelovej ceny vo Švajčiarsku. Podľa ministra potrvá niekoľko rokov, kým úsporné opatrenia prinesú ovocie, ale táto "krátkodobá bolesť prinesie dlhodobý zisk". Niektorí poprední ekonómovia však efektívnosť takýchto opatrení spochybňujú. Joseph Stiglitz, laureát Nobelovej ceny za ekonómiu v roku 2001 pripomenul, že úsporné opatrenia zavádzali v roku 1929 aj USA pred Veľkou hospodárskou krízou a aj Argentína, či východná Ázia pred krízami. "Úsporné opatrenia to len zhoršujú," tvrdí aj Eric Maskin, ktorý Nobelovu cenu získal v roku 2007.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Líbya: Povstalci sa dostali pred Kaddáfího rodné mesto
Líbya: Povstalci sa dostali pred Kaddáfího rodné mesto
28.8.2011
Líbyjskí povstalci sú pripravení vstúpiť do Syrty - rodného mesta líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Urobia tak v prípade, ak zlyhajú doterajšie rokovania o kapitulácii bez použitia zbraní. Podľa veliteľa povstalcov robia rebelom najväčšie obavy Kaddáfího chemické zbrane a rakety s dlhým doletom. Vzbúrenci sa preto snažia dohodnúť so syrtskými kmeňovými náčelníkmi na podmienkach prebratia kontroly v meste. Dobytie mesta by malo v prípade zlyhania rokovaní trvať najmenej desať dní. Líbyjský vodca sa od pádu jeho sídla v Tripolise skrýva aj naďalej na neznámom mieste. Podľa britskej stanice BBC však Kaddáfího hovorca Muá Ibrahim po telefóne ponúkol rokovania a vytvorenie dočasnej vlády.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Hurikán Irene zasiahol New York. Bude to ničivé, varuje starosta
Hurikán Irene zasiahol New York. Bude to ničivé, varuje starosta
28.8.2011
Hurikán Irene už udrel na New York. Starosta Michael Bloomberg povedal, že búrka bude ničivá, a to bez ohľadu na to, akú silu nakoniec dosiahne. "Zostať doma je nebezpečné, nerozumné a protizákonné," povedal na adresu ľudí z ohrozených zón. Hoci bolo na evakuáciu vyzvaných 370-tisíc Newyorčanov, evakuačné miesta zatiaľ využilo len asi 1 400 ľudí. Väčšina Newyorčanov podľa radšej odišla z evakuačnej zóny do bezpečných štvrtí k príbuzným alebo priateľom. Podľa CNN má Irene od piatku na svedomí životy 8 ľudí zo Severnej Karolíny, Virginie a Floridy. Je medzi nimi i 11-ročný chlapec, ktorého zabil kus stromu, ktorý vletel do jeho izby.
Médiá: 3
Komentáre:
0
NATO a Únia odmieta uznať výsledky prezidentských volieb v Abcházsku
NATO a Únia odmieta uznať výsledky prezidentských volieb v Abcházsku
28.8.2011
Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen oznámil, že 28-členná organizácia odmieta uznať piatkové voľby v Abcházsku, pretože neprispievajú k mierovému riešeniu situácie v Gruzínsku. Podobne sa vyslovil aj hovorca šéfky diplomacie EÚ Catherine Ashtonovej. Podľa neho EÚ podporuje teritoriálnu integritu a suverenitu Gruzínska, ako ju uznalo medzinárodné právo a preto voľby neuzná. Obyvatelia Abcházska si zvolili viceprezidenta Alexandra Ankvaba za svojho tretieho lídra, odkedy sa separatistická provincia v 90. rokoch jednostranne odtrhla od Gruzínska. Samostatnosť provincie zatiaľ uznalo len Rusko, Venezuela, Nikaragua a malý tichomorský štát Nauru.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Sociálne protesty v Izraeli pokračujú už šiesty víkend
Sociálne protesty v Izraeli pokračujú už šiesty víkend
28.8.2011
Nespokojní obyvatelia vyšli včera v Izraeli do ulíc už šiesty víkend, aby tak protestovali proti zvyšujúcim sa životným nákladom a nerovnomernému rozdeleniu bohatstva. V Tel Avive vyšlo do ulíc okolo 5000 ľudí, v Jeruzaleme sa nachádzali približne dve tisícky. Posledné zhromaždenia však neboli také masové ako tie predchádzajúce. Organizátori protestov preto vyzvali na masovejšiu účasť na budúcich celoštátnych demonštráciách a najbližšie by chceli vidieť až miliónovú účasť po celej krajine. Minulý víkend sa pre sériu krvavých atentátov na juhu Izraela a násilnosti v Gaze konali iba tiché pochody.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Vodca povstalcov sľubuje Kaddáfímu spravodlivý súd
Vodca povstalcov sľubuje Kaddáfímu spravodlivý súd
28.8.2011
Líder líbyjských povstalcov Mustafá Abd al-Džalíl na tlačovej konferencii v Bengází oznámil, že Muammarovi Kaddáfímu a predstaviteľom jeho režimu zabezpečí férový súd. "Vyzývame Muammara Kaddáfího a jeho spolupracovníkov, aby sa vzdali, aby sme ich tak mohli chrániť a ušetriť ich ilegálnych popráv," povedal al-Džalíl. Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva v piatok varoval povstaleckú vládu pred zabitím Kaddáfího, pretože popravy bez súdu sú proti princípom právneho štátu. Komisár tak reagoval na vypísanie odmeny na Kaddáfího hlavu vo výške 1,2 milióna eur. Povstalci uviedli, že budú spolupracovať s Medzinárodným trestným súdom (ICC), ale členov Kaddáfího režimu by chceli súdiť sami.
Médiá: 3
Komentáre:
0
V Pakistane zabili druhého najvyššie postaveného lídra al-Káidy
V Pakistane zabili druhého najvyššie postaveného lídra al-Káidy
28.8.2011
Atíju Abd ar-Rahmána, ktorý bol považovaný za šéfa operácií al-Káídy, bol zabitý 22. augusta v pakistanskom kmeňovom regióne Waziristan. Agentúra AP spôsob akým prišiel o život neoznámila. V tento deň však hlásili z oblasti útok amerického bezpilotného lietadla. Rahmán sa po zabití Usámu bin Ládina dostal na druhé miesto v hierarchii teroristickej organizácie, hneď za Ajmána Zawahrího. Jeho smrť tak Zawahrímu ešte viac skomplikuje riadenie čoraz slabšej organizácie. "Zawahrí potreboval Atíjove skúsenosti a kontakty na vedenie al-Káidy," povedal americký predstaviteľ. Smrť Rahmána je tak veľkým úderom pre al-Káidu.
Médiá: 2
Komentáre:
0
V Líbyi sa stále bojuje. Británia vysiela humanitárnu pomoc
V Líbyi sa stále bojuje. Británia vysiela humanitárnu pomoc
28.8.2011
Po skončení hlavných bojov v Tripolise povstalci bojujú o kontrolu nad diaľnicou nachádzajúcou sa medzi hraničným priechodom s Tuniskom a hlavným mestom. Povstalci už údajne kontrolujú väčšinu diaľnice, vojaci verní Kaddáfímu však stále ostreľujú úsek pri meste Zuwára. V krajine sa zhoršuje humanitárna kríza a stále pretrvávajú problémy so zásobovaním. Britská vláda vysiela preto do krajiny naliehavú pomoc, ktorej súčasťou budú chirurgovia, lieky, pomoc pri spájaní rozdelených rodín, potraviny a základné potreby pre približne 690-tisíc ľudí. Časť pomoci sa využije na presun civilistov do bezpečia. Pomoc doručia prostredníctvom Červeného kríža.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Hurikán Irene si už vyžiadal dvoch mŕtvych, státisíce ľudí sú bez prúdu
Hurikán Irene si už vyžiadal dvoch mŕtvych, státisíce ľudí sú bez prúdu
27.8.2011
Hurikán Irene, ktorý v sobotu dorazil k východnému pobrežiu USA, si už vyžiadal najmenej dve obete. Hurikán síce zoslabol na prvú z piatich stupňov, aj naďalej však zostáva nebezpečný. Úrady doteraz evakuovali vyše 2,2 milióna ľudí, najviac zo štátu New Jersey. Letecké spoločnosti zrušili vyše 7 000 víkendových letov. Státisíce ľudí sa ocitlo bez elektriny. Starosta New Yorku, kam by mal hurikán doraziť v nedeľu, uviedol, že Manhattan by mohol byť bez elektrického prúdu a to až do pondelka. Hurikán sa už prehnal Bahamskými ostrovmi, kde nespôsobil straty na životoch. Na Portoriku, Haiti a Dominikánskej republike však zabil piatich ľudí.
Médiá: 5
Komentáre:
1
Menový fond neočakáva novú svetovú krízu ‎
Menový fond neočakáva novú svetovú krízu ‎
27.8.2011
Z nedávneho prieskumu agentúry AP medzi poprednými ekonómami vyplýva, že hospodárska recesia v Spojených štátoch nie je v najbližších 12 mesiacoch pravdepodobná. Recesiu svetovej ekonomiky nepredpovedá ani Medzinárodný menový fond (MMF). Uvádza sa to v aktualizovanej prognóze MMF, ktorá bude zverejnená na budúci mesiac. John Lipsky, prvý námestník výkonnej riaditeľky MMF Christine Lagardeovej, však v rozhovore pre televíziu CNBC uviedol, že hospodárske riziká rastú. Lipsky vyzval Spojené štáty a Európu, aby prišli s vierohodnými rozpočtovými plánmi pre strednodobé obdobie a posilnili tak dôveru vo svoje schopnosti znížiť zadlženie.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Klausa znepokojuje situácia Rómov v severných Čechách
Klausa znepokojuje situácia Rómov v severných Čechách
27.8.2011
Český prezident Václav Klaus vníma so znepokojením napätú situáciu okolo Rómov v severných Čechách. Tam musela polícia v piatok večer ochraňovať rómske domy pred účastníkmi protestného pochodu. V rozhovore pre denník Právo Klaus zdôraznil, že v rámci českej spoločnosti je určite tým, kto sa Rómov skôr zastáva než kritizuje. Piatkové demonštrácie v Rumburku, ktoré sa konali proti kriminalite a nedávnym útokom v regióne sa po krátkom zhromaždení presunuli až k sídlisku, kde žijú Rómovia. Pochodujúcich ľudí sprevádzala poriadková polícia, pričom sa opakovane snažili preniknúť k domom obývaných Rómami. Výtržníci, niektorí údajne vyzbrojení pištoľami, podľa správ hádzali do okien palice i kamene, policajti sa zasa stali terčom jabĺk.
Médiá: 2
Komentáre:
2
Počet obetí útoku na sídlo OSN v Nigérii sa zvýšil na 25
Počet obetí útoku na sídlo OSN v Nigérii sa zvýšil na 25
27.8.2011
Počet obetí piatkového samovražedného útoku na sídlo OSN v nigérijskom hlavnom meste Abuja stúpol na 25. Stanica BBC informovala, že k útoku sa prihlásila teroristická organizácia Boko Haram. Tá už má na svedomí viacero útokov vrátane júnového bombového atentátu na sídlo polície v Abuji. Do budovy, v ktorej sídli 26 humanitárnych a rozvojových agentúr OSN a pracuje asi 400 ľudí, vrazilo včera auto naložené výbušninami. V komplexe sa v čase útoku nachádzali stovky ľudí vrátane množstva cudzincov a diplomatov. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun útok ostro odsúdil. “Bol to útok proti tým, ktorí obetovali svoj život pomoci druhým,” vyhlásil.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Obama: Na New York sa rúti historický hurikán
Obama: Na New York sa rúti historický hurikán
27.8.2011
Prvý hurikán tohtoročnej atlantickej sezóny, hurikán Irene, v sobotu dorazí na územie Spojených štátov. V možnej trase prírodného živlu na východnom pobreží približne USA žije približne 55 miliónov ľudí. Desaťtisíce obyvateľov už evakuujú a na zásah Irene sa pripravujú viaceré mestá, vrátane veľkomiest ako New Yorku a Washingtonu. "Všetko naznačuje, že toto bude historický hurikán," povedal americký prezident Barack Obama, ktorý občanov zároveň vyzval, aby situáciu "brali vážne". Hurikán, ktorý by mal New York zasiahnuť v nedeľu, ohrozuje okrem iného aj začiatok tenisových grandslamových US Open. Starosta Michael Bloomberg už nariadil evakuáciu rezidentov rizikových oblastí. Celkovo sa to týka 270-tisíc ľudí. V sobotu tiež prestane jazdiť hromadná doprava.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Teplotné rekordy padli v piatok v Prahe, Budapešti i Rakúsku
Teplotné rekordy padli v piatok v Prahe, Budapešti i Rakúsku
27.8.2011
Meteorológovia namerali v piatok na pražskom Klementíne 31,9 stupňa Celzia, čím Praha prekonala rekord z roku 1992, keď teplomery ukazovali 31,6 stupňa. Vôbec najvyššiu teplotu namerali v Pardubiciach a v Byňove na úpätí Novohradských hôr, kde ortuť teplomerov vystúpila zhodne na hodnotu 35,4 stupňa. V Maďarsku padol v piatok teplotný rekord iba v hlavnom meste, kde namerali až 37 stupňov. Teplotné maximá boli prekonané aj v Rakúsku. V dolnorakúskej obci Waidhofen an der Ybbs namerali 38,2 stupňa. Tropické teploty však panovali aj v ostatných častiach Rakúska. Vo Viedni napríklad namerali takmer 37 stupňov.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
141912345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, sk1[at]m5.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk