AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte
na info@sk1.sk
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Poľská správa o Smolensku: Piloti nemali náležitý výcvik
Poľská správa o Smolensku: Piloti nemali náležitý výcvik
29.7.2011
"Piloti nemali náležitý výcvik na pilotovanie lietadla Tupolev 154, ktoré sa zrútilo pri pristávaní na smolenskom letisku 10. apríla 2010 v hustej hmle". To je jeden z bodov správy poľskej vyšetrovacej komisie, ktorú dnes vo Varšave zverejnil minister vnútra Jerzy Miller. Podľa vyjadrenia komisie posádka urobila závažné chyby nielen pri vyhodnotení situácie pred pristátím, ale aj pred a počas letu. Dlho očakávaná správa o tragédii, pri ktorej zahynul aj prezident Lech Kaczynski, poukázala tiež na nedostatky letiska v Smolensku. "Letisko nezabezpečilo bezpečné pristátie," vyhlásil člen komisie Maciej Lasek. "Tridsať percent svetiel (pristávacej dráhy) bolo nefunkčných alebo ich zakrýval porast," dodal. Na mnohých lampách podľa neho chýbali šošovky a zrkadlá a niektoré stromy v okolí boli vyššie, než je prípustné.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Nórsko: Týždeň po masakri začali pochovávať prvé obete
Nórsko: Týždeň po masakri začali pochovávať prvé obete
29.7.2011
V Nórsku dnes prebehnú prvé pohrebné obrady pre obete minulotýždňových útokov v Osle a na ostrove Utöya. Ako prvá bude v meste Nesodden pochovaná 18-ročná Bano Rashidová kurdského pôvodu (na obr.), ktorú Anders Breivik zastrelil v tábore na Utöyi. Rashidová bola aktívnou členkou mládežníckej odnože sociálnodemokratickej strany. Podľa škandinávskych médií bude mať obrad kresťanský, ako aj moslimský charakter. S príhovorom na ňom vystúpi aj minister zahraničných vecí Jonas Gahr Störe. Nórske úrady zároveň poverili dvoch psychiatrov Torgeira Husbyho a Synne Sorheimovú, aby vypracovali posudok o tom, či je 32-ročný Breivik duševne narušený. Výsledky odbornej analýzy by mali byť zverejnené najneskôr prvého novembra tohto roka.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Republikáni odložili hlasovanie. Chýba im podpora aj medzi vlastnými
Republikáni odložili hlasovanie. Chýba im podpora aj medzi vlastnými
29.7.2011
Republikáni v americkej Snemovni reprezentantov odložili na neskoršie hlasovanie o svojom návrhu na zvýšenie stropu pre štátny dlh Spojených štátov zo súčasných 14,29 bilióna dolárov. Americký prezident Barack Obama. Snímka: ReutersPre plán nezohnali dosť hlasov kvôli odporu časti konzervatívnych zákonodárcov. Návrh navyše nemá veľkú nádej v Senáte, ktorý na rozdiel od snemovne ovládajú demokrati. Riešenie dlhotrvajúcej politickej krízy tak stále nie je na obzore. Bez neho však americká vláda po 2. auguste nebude mať dosť peňazí na svoju prevádzku. Republikáni odmietajú ďalšie zadlžovanie, okrem iného tiež požadujú prijatie ústavného dodatku o vyrovnanom rozpočte.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Breivik mal absolvovať polovojenský výcvik v Bielorusku
Breivik mal absolvovať polovojenský výcvik v Bielorusku
29.7.2011
Nór Anders Breivik, ktorý minulý piatok v Osle a na ostrove Utöya zavraždil 76 ľudí, podstúpil ešte tento rok špeciálny tajný výcvik v polovojenskom tábore v Bielorusku. Uviedla to agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na predstaviteľa bieloruskej opozície. "Breivik navštívil Bielorusko niekoľkokrát. Túto jar, v rámci príprav dvojice útokov, pricestoval do Minska, kde absolvoval výcvik v tajnom polovojenskom poľnom tábore," povedal Michail Rešetnikov, šéf opozičnej Strany patriotov. Ten tiež tvrdí, že Breivik sa v minulosti zúčastnil na výcviku vedenom bývalým príslušníkom bieloruských špeciálnych síl, pričom do krajiny pricestoval pod falošným pasom. V spisoch bieloruskej KGB bol údajne vedený pod menom Viking.
Médiá: 9
Komentáre:
0
Video: Guinejská chyžná sa obhajovala pred kamerami
29.7.2011
Guinejská chyžná Nafissatou Diallová, ktorá obvinila bývalého šéfa Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominiqua Straussa-Kahna z pokusu o znásilnenie, vo štvrtok prvýkrát vystúpila na verejnosti. Na tlačovej konferencii sa 22-ročná žena poďakovala všetkým, ktorí ju podporujú v ťažkom období jej života. Verejnosti adresovala emotívnu výzvu, aby verila jej verzii udalostí. "Mnohé veci, ktoré o mne hovoria, nie sú pravdivé... Nezabúdajte, že (Strauss-Kahn) je vplyvný muž," uviedla Diallová a dodala: "Spolu s mojou dcérou sa veľmi trápime. Každý deň plačeme. Nemôžeme spávať."
Komentáre:  0
Američania zatkli vojaka, ktorý chystal bombový útok
Američania zatkli vojaka, ktorý chystal bombový útok
29.7.2011
Agenti amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) zadržali v texaskom meste Killeen príslušníka americkej armády, 21-ročného Nasera Jasona Abda (na obr.), ktorý v miestnom moteli manipuloval s látkami na výrobu bomby. Abdo, ktorý je moslimského vierovyznania, sa vyšetrovateľom priznal, že mal v úmysle zaútočiť na vojenskú posádku v neďalekom meste Fort Hood. Ide pritom o tú istú základňu, na ktorej armádny psychiater Nidal Hasan v roku 2009 zabil 13 ľudí. Abdo sa od začiatku júla zdržiaval bez povolenia mimo svojej vlastnej základne Fort Campbell v štáte Kentucky a od tej doby bol nezvestný. Texaská polícia údajne dezertéra vyšetruje aj pre podozrenie zo šírenia detskej pornografie.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Rakúšan roky sexuálne zneužíval svoje tri vnučky
Rakúšan roky sexuálne zneužíval svoje tri vnučky
29.7.2011
Podozreniu z dlhodobého sexuálneho zneužívania troch vnučiek čelí 68-ročný muž zo Salzburgu, bývalý príslušník rakúskych ozbrojených síl, ktorý je už od júna vo vyšetrovacej väzbe v hornorakúskom Welse. Trestnej činnosti sa mal dopustiť v hornorakúskej obci Seewalchene pri Attersee, kde žije jeho dcéra. Na aktivity dôchodcu, ktorý šéfoval v Salzbursku krajinskej organizácií záhradkárov, upozornili podľa dostupných informácií vnučky, ktoré majú v súčasnosti 8, 15 a 17 rokov. Jedna z nich sa nedávno zverila najskôr matke a následne vypovedala aj na polícii.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Neujdete predo mnou, smial sa Breivik unikajúcim tínedžerom
Neujdete predo mnou, smial sa Breivik unikajúcim tínedžerom
28.7.2011
Osemnásťročná Emma Martinovicová, ktorá prežila piatkový masaker na ostrove Utöya, opísala v blogu svoju tragickú skúsenosť. Mladá členka nórskej sociálnodemokratickej strany sa zachránila tým, že z ostrova odplávala. "Keď som prišla k brehu, uvidela som telo s tvárou vo vode. Vytiahla som ho a všimla som si, že chlapec má priestrel hlavy. Pobozkala som ho na tvár," opisuje Martinovicová. Keď už so skupinkou tínedžerov plávali v studenej vode jazera, Breivik viacerých zasiahol a pritom so smiechom kričal: "Neuniknete mi". Vo svojej loďke ju nakoniec zachránil nemecký turista Marcel Gleffe. Celkovo na Utöyi zahynulo 68 ľudí. Polícia vo štvrtok o zverejnila mená ďalších 24 obetí (časť z nich na obr.).
Médiá: 4
Komentáre:
0
Slovenská rodina sa v Chorvátsku pobila s majiteľom reštaurácie
Slovenská rodina sa v Chorvátsku pobila s majiteľom reštaurácie
28.7.2011
Manželský pár zo Slovenska sa dostal do fyzickej konfrontácie s majiteľom jednej z reštaurácií v chorvátskom letovisku Baška Voda v Dalmácii. Informoval o tom dnes belehradský denník Blic s odvolaním sa na políciu v Splite. Štyridsaťročný Slovák podľa nej utrpel ťažšie, kým jeho 38-ročná manželka a deväťročné dieťa ľahšie zranenia. Zranený bol aj 40-ročný majiteľ reštaurácie. Slováka hospitalizovali so zraneniami hlavy v splitskej nemocnici. "Slovenská polícia má informácie o incidente. Na žiadosť chorvátskeho policajného úradu nie je možné poskytnúť bližšie informácie," uviedla hovorkyňa polície Denisa Baloghová.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Breivik zmasakroval aj jednu Gruzínku. Medzi mŕtvymi je pravdepodobne aj Rumunka
Breivik zmasakroval aj jednu Gruzínku. Medzi mŕtvymi je pravdepodobne aj Rumunka
28.7.2011
Nórska polícia dosiaľ oficiálne zverejnila mená potvrdených 17 obetí útokov, ktoré zverejňuje postupne po informovaní príbuzných. Zo zahraničia zatiaľ prichádzajú správy aj o zabitých cudzincoch. Po stredajšom potvrdení smrti 43-ročnej Dánky dnes gruzínska vlády oznámila, že vo vode pri ostrove Utöya našli telo nezvestnej mladej Gruzínky. Ležalo na dne jazera so strelnými ranami v chrbte. Ďalšia Gruzínka, ktorá bola v tábore na ostrove v čase streľby, masaker prežila. Matka 15-ročnej Rumunky, ktorá bola tiež na ostrove, uviedla, že svojej dcére napísala už "stovky" esemesiek, avšak domnieva sa, že je mŕtva. Anca Holstová povedala, že jej dcéra Karin Elena jej v piatok telefonovala a hovorila o mužovi, ktorý "do všetkých strieľa".
Médiá: 6
Komentáre:
0
NATO prevzala kontrolu nad hraničným priechodom v Kosove
NATO prevzala kontrolu nad hraničným priechodom v Kosove
28.7.2011
Sily Severoatlantickej aliancie prítomné v Kosove (KFOR) prevzali kontrolu nad hraničným priechodom Jarinje na severnej hranici so Srbskom. Stalo sa tak v reakcii na udalosti zo stredajšej noci, keď etnickí Srbi zaútočili na budovu priechodu a následne ju podpálili. Ako povedali predstavitelia NATO, situácia je pod úplnou kontrolou, 5-tisíc kompletne vyzbrojených vojakov aliancie nepripustí "žiadne ďalšie násilie". Napätie medzi Belehradom a bývalou srbskou provinciou Kosovo podnietil júlový zákaz dovozu srbských výrobkov do Kosova, ktorým reagopvala Priština na srbské odmietanie kosovských colných pečiatok.
Médiá: 2
Komentáre:
2
Breivik najprv mieril do nôh. Keď obete ležali na zemi, strelil im do tváre
Breivik najprv mieril do nôh. Keď obete ležali na zemi, strelil im do tváre
28.7.2011
Vedúci záchrannej operácie na ostrove Morten Pedersen tvrdí, že spôsob, akým 32-ročný Anders Breivik popravoval svoje obete na ostrove Utöya bol obzvlášť brutálny. "Nebol to príjemný pohľad. Atentátnik tínedžerom najprv mieril do nôh, aby im zabránil v úteku. Keď tínedžeri ležali na zemi, strelil im s dum-dum muníciou do tváre. Niektoré deti mali tváre znetvorené na nepoznanie," opisuje Pedersen. Breivik na ostrove dohromady zastrelil 68 ľudí, podľa úradov je jeden človek stále považovaný za nezvestného. Nórska polícia včera oznámila, že medzi obeťami je aj jedna cudzinka. Štyridsaťtriročná Hanne Balch Fjalestadová z Dánska na ostrove Utöya pracovala ako zdravotníčka. Svedkovia hovoria, že keď Breivik začal strieľať, schovala Hanna niekoľko detí a potom mu išla oproti, aby odvrátila jeho pozornosť.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Český premiér tají zoznam svojich poradcov
Český premiér tají zoznam svojich poradcov
28.7.2011
Úrad vlády Českej republiky nechce novinárom poskytnúť aktuálny zoznam poradcov premiéra Petra Nečasa. Bráni sa tým, že musí ctiť ochranu osobných údajov. Denník Právo tvrdí, že Nečas má najmenej 18 poradcov, ktorí za svoje služby dostanú ročne odmeny prevyšujúce 11 miliónov Kč (449 tisíc eur). Figurovať by medzi nimi mali niekoľkí zamestnanci úradu vlády, spriaznení experti i viacero politikov ODS za politickým zenitom. Na polovičný úväzok si môžu privyrobiť aj viac ako dvetisíc eur mesačne. Postoju úradu vlády nerozumie ani český Úrad na ochranu osobných údajov. "Poskytnutie informácie týkajúcej sa zamestnaneckého pomeru a výkonu funkcie poradcu nevyžaduje ani súhlas konkrétnych zamestnancov s ich poskytnutím, ani ich súhlas so zverejnením týchto údajov," uviedla hovorkyňa úradu Hana Štěpánková.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Cyperská vláda podala demisiu
Cyperská vláda podala demisiu
28.7.2011
Cyperský vládny kabinet dnes podal demisiu, o ktorú požiadal prezident Dimitris Christofias. "Prezident republiky informoval ministrov o svojom úmysle uskutočniť širokú reorganizáciu vlády a požiadal, aby mu predložili demisiu," oznámil hovorca vlády Stefanos Stefanu. Jedenásťčlenný kabinet zostane dočasne vo funkcii do vymenovania nových ministrov, ktoré sa očakáva v najbližších dňoch. Reorganizácia vlády je reakciou na vlnu kritiky po výbuchu munície uskladnenej pod holým nebom. Explózia zabila 13 ľudí a na ostrove spôsobila energetickú krízu, pretože vážne poškodila neďalekú elektráreň Vassilikos. Tisícky Cyperčanov presvedčených o zodpovednosti vlády následne v uliciach žiadali odstúpenie prezidenta a jeho ministrov.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Peru má oddnes nového prezidenta
Peru má oddnes nového prezidenta
28.7.2011
Ollanta Humala, bývalý ľavicový povstalec, dnes zloží prísahu a stane sa novým prezidentom Peru. V júnových parlamentných voľbách porazil Keiko Fujimoriovú, dcéru bývalého kontroverzného lídra Alberta Fujimoriho. Tá nedokázala presvedčiť, že v prípade víťazstva sa nevydá po stopách svojho otca a ani sa nebude usilovať o jeho prepustenie, keďže Fujimori si odpykáva 25-ročný trest za korupciu a porušovanie ľudských práv. Humala má indiánsky pôvod rovnako ako 80 percent obyvateľov Peru a medzi jeho hlavné ciele patrí boj proti chudobe. Do povedomia verejnosti sa dostal v roku 2000, keď krátko viedol ozbrojené povstanie proti Fujimorimu. Je prvým ľavičiarom na čele krajiny od vojenského režimu Juana Velasca Alvarada v rokoch 1968 až 1975.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Čina: Rýchlovlaky sa zrazili pre chybu signalizácie
Čina: Rýchlovlaky sa zrazili pre chybu signalizácie
28.7.2011
"Vážnu chybu" na signalizačnom zariadení uviedli čínske úrady ako príčinu sobotňajšej zrážky vysokorýchlostných vlakov na východe krajiny, ktorá si vyžiadala najmenej 39 obetí. Jeden z vlakov ostal stáť po tom, čo do trate udrel blesk a spôsobil výpadok prúdu. Z rovnakého dôvodu systém nezmenil zelenú na červenú a do stojacej súpravy narazil druhý vlak. Pri zrážke spadli štyri vagóny z mosta a ďalšie dva sa vykoľajili. Vláda v súvislosti s nešťastím nariadila "bezodkladné preverenie" bezpečnosti železníc v celej krajine. Nehoda tiež vyvolala otázky o bezpečnosti rýchlo budovanej železničnej siete v Číne, najmä značne propagovaných rýchlovlakov, ktoré v posledných týždňoch sužovali výpadky prúdu a ďalšie nedostatky.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Putinovho väzňa nepustia pre stratené nohavice
Putinovho väzňa nepustia pre stratené nohavice
28.7.2011
Spoločník bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského, Platon Lebedev, si má odpykať aj zostávajúcich päť z trinástich rokov, ktoré dostal v dvoch procesoch spoločnosti Jukos. V máji, po odslúžení viac ako polovice trestu, požiadali Lebedev i Chodorkovskij o podmienečné prepustenie. Podľa ruskej opozície to bola príležitosť pre reparát právneho štátu, keďže podnikateľ je považovaný za politického väzňa premiéra Vladimira Putina. Súd má v Lebededevovom prípade k dispozícii dve protichodného hodnotenia. V negatívnom, ktoré sudca prijal, sa uvádza, že podnikateľ stratil nohavice z uniformy a tykal dozorcovi. "Verdikt súdu je tým už v podstate vynesený," vyhlásil advokát Konstantin Rivkin, podľa ktorého sudca podľahol politickému tlaku a jeho rozhodnutie bolo ovplyvnené zvonku. Žiadatelia o predčasné prepustenie v Rusku musia mať v nápravnom zariadení čistý register.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Konflikt o hraničné priechody v Kosove sa vyostruje: Jeden z nich podpálili
28.7.2011
Sporný priechod Jarinje na hraniciach Srbska a Kosova v stredu podpálila skupina asi 50 extrémistov pravdepodobne zo Srbska. K útoku došlo okolo 19:00 h, keď skupina mladíkov s kapucňami na hlave zaútočila s Molotovovými kokteilmi na priechod a následne ho buldozérom demolovala. Medzinárodné sily KFOR sa za pomoci streľby do vzduchu snažili dav rozohnať. Situácia je podľa informácií z radov KFOR veľmi zložitá a posily medzinárodných jednotiek sa presunuli aj na druhý sporný priechod Brnjak. Srbský prezident Boris Tadič incident odsúdil s tým, že nie je v záujme jeho krajiny. Problém s hraničnými priechodmi v srbskej časti Kosova nastal, keď sa v pondelok večer kosovské špeciálne jednotky pokúsili obsadiť Jarinje a Brnjak, ktoré kontrolujú tamojší Srbi. V potýčkach bol zastrelený jeden z policajtov a niekoľkí boli zranení.
Komentáre:  0
Rusko opäť ohrozujú požiare
Rusko opäť ohrozujú požiare
28.7.2011
Stredajšie veľké horúčavy v Rusku vyústili do rýchlo sa šíriacich prírodných požiarov. Ministerstvo pre mimoriadne situácie informovalo, že počet požiarov na celom území sa za 24 hodín zvýšil o 35 percent a postihnutých je celkovo 10 800 hektárov. Oheň si v stredu vynútil evakuáciu 60 ľudí z ich domov v dedine v južnom regióne Volgograd. Najhoršie sú na tom regióny Ďalekého východu Jakutsk, Komi a Chabarovsk, ako aj severné regióny Archangeľsk a Karélia. Napriek tomu, že meteorológovia neočakávajú opakovanie extrémnych teplôt z minulého roku, v Rusku panujú obavy. Vlaňajšie požiare tam spálili štvrtinu úrody a smog spojený s horúčavou si vyžiadal stovky obetí.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Video: Kamera v reštaurácii zachytila okamih výbuchu v Osle
28.7.2011
Pokojný piatkový deň v reštaurácii rýchleho občerstvenia, ktorá sa nachádza v centre nórskej metropoly Oslo, sa za pár okamihov premenil na chaos. Výbuch bomby, ktorú atentátnik Anders Breivik odpálil krátko pred pol štvrtou poobede, bol taký silný, že tlaková vlna porozbíjala okná stovky metrov od epicentra. Práve padajúce sklo má na svedomí najväčší počet zranených v Osle. Bomba uložená v aute zasiahla predovšetkým vládne budovy, vrátane úradu nórskeho sociálnodemokratického premiéra Jensa Stoltenberga. Pri explózii zomrelo 8 ľudí. Predseda nórskej vlády bol v čase incidentu v budove nenachádzal.
Komentáre:  0
Litva zvažuje vydanie zatykača na Michaila Gorbačova
Litva zvažuje vydanie zatykača na Michaila Gorbačova
28.7.2011
Posledného sovietskeho lídra Michaila Gorbačova by šéf litovskej diplomacie Audronius Ažubalis rád predvolal ako svedka v prípade armádneho útoku na televíznu vežu vo Vilniuse z januára 1991. Pri incidente, ktorý je známy aj pod názvom "krvavá noc", zomrelo 14 ľudí a stovky utrpeli zranenia. Litovská prokuratúra by zároveň mala na základe dostupných materiálov rozhodnúť, či je v Gorbačovovom prípade nutné vydanie európskeho zatykača. Krajina opakovane žiadala ruskú stranu o právnu pomoc v súvislosti s úlohou niekdajšieho komunistického vodcu pri januárovom útoku, žiadnu odpoveď však nedostala. Vyšetrovanie útokov nedávno vyvolalo diplomatický spor medzi Litvou a Rakúskom, keď Rakúsko prepustilo plukovníka bývalej KGB Michaila Golovatova, ktorý mal útok vo Vilniuse nariadiť.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Moldavci pašovali ľudské orgány. Obličky kupovali od chudobných
Moldavci pašovali ľudské orgány. Obličky kupovali od chudobných
28.7.2011
Moldavská prokuratúra dnes obvinila siedmich občanov svojej krajiny z pašovania ľudských orgánov do zahraničia. Podľa vyšetrovateľov by muži mohli byť členmi medzinárodnej zločineckej siete získavajúcej v krajine orgány na nelegálne transplantácie. Obeťami skupiny malo byť od roku 2001 jedenásť Moldavcov, ktorí súhlasili s predajom svojej obličky za sumu od 4 000 do 10 000 dolárov (2 760-6 920 eur). Orgány im po zdravotnej prehliadke mali odoberať na klinike v Turecku. K zúfalému činu prinútila ľudí pravdepodobne bieda, keďže Moldavsko je jednou z najchudobnejších krajín Európy a priemerná mzda je tam len okolo 3 000 lei (178 eur).
Médiá: 3
Komentáre:
0
Českí radikáli Breivikovi: Ďakujeme, brat
Českí radikáli Breivikovi: Ďakujeme, brat
27.7.2011
V Európe sa ozvali prvé skupiny, ktoré vítajú myšlienky, ako aj piatkové útoky Nóra Andersa Breivika. Patrí k nim napríklad česká neonacistická scéna. V článku na internetovej stránke White Media označuje neidentifikovaný autor Breivika za brata a ďakuje mu nielen za jeho činy v Osle a na ostrove Utöya, ale aj za inšpiráciu. "Andersov čin nebol podlý ani zbabelý. Nešlo o streľbu do bezbranných. Mnohí z nich boli dobre ozbrojení. Boli ozbrojení jedom, ktorým zabíjajú svoj vlastný národ," píše sa na webe. "Ďakujeme, brat," uvádza neznámy autor. Výroky už prešetruje česká polícia. Myšlienky masového vraha však chvália aj niektorí politici. Napríklad europoslanec talianskej strany Liga severu Mario Borghezio povedal, že súhlasí s ideami Breivika.
Médiá: 7
Komentáre:
0
Breivik len o vlások unikol zastreleniu
Breivik len o vlások unikol zastreleniu
27.7.2011
Nórsky atentátnik Anders Behring Breivik pri svojom zatknutí len tesne unikol zastreleniu. Policajti sa totiž obávali, že má pod šatami ukrytý pás s výbušninami. Pre agentúru Associated Press to dnes uviedol veliteľ zásahovej jednotky nórskej polície Delta Force, ktorá Breivika zatkla bezprostredne po streľbe na ostrove Utöya. Podľa veliteľa Andersa Snortheimsmoena bolo rozhodnutie nezabiť Breivika veľmi tesné. Policajti sa rozhodli nestrieľať, keď 32-ročný páchateľ na ich výzvu okamžite odhodil zbrane, so vztýčenými rukami im vykročil v ústrety a napokon si ľahol na zem. Smrtiaca strela by ho neminula, ak by pri plnení príkazov čo len trochu zaváhal.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Nórska polícia: Breivik pracoval sám. Väzbu strávi v cele veľkej 7 metrov štvorcových
Nórska polícia: Breivik pracoval sám. Väzbu strávi v cele veľkej 7 metrov štvorcových
27.7.2011
Nórske spravodajské služby priniesli informáciu, že masový vrah Anders Behring Breivik pracoval sám a nemal žiadnych komplicov. Reagovali tak na vyjadrenia 32-ročného Nóra, ktorý na pondelkovom súdnom pojednávaní uviedol, že okrem neho pôsobia v Nórsku ešte ďalšie dve bunky. Polícia najprv tieto vyjadrenia odmietla komentovať s tým, aby neprekazila vyšetrovanie. Nórska polícia dnes zároveň uviedla, že podozrivý strávi osemtýždňovú väzbu v cele s rozlohou siedmich metrov štvorcových. Nachádza sa pritom v inej väznici, než sa pôvodne plánovalo. Pôvodne zamýšľané väzenia Ringerike totiž leží v blízkosti ostrova Utöya, čo by mohli Nóri vnímať ako provokáciu.
Médiá: 9
Komentáre:
0
Unikátne zábery: Kamera zachytila okamih výbuchu v Osle
27.7.2011
Pokojný deň v predajni s elektronikou siete Digital Impuls, ktorá sa nachádza v centre metropoly Oslo, sa za pár okamihov premenil na chaos. Výbuch bomby, ktorú atentátnik Anders Breivik odpálil pred budovou nórskeho premiéra, bol taký silný, že tlaková vlna porozbíjala okná stovky metrov od epicentra. Bezpečnostná kamera zachytáva zamestnancov a zákazníkov snažiacich sa opustiť predajňu. Keď si však uvedomili, že k výbuchu došlo vonku, vrátili sa a budovu opustili zadným vchodom. "Najprv som si myslel, že do obchodu narazilo auto alebo to bolo zemetrasenie," uviedol pre nórsku televíziu predavač Nikolai Skoglund.
Komentáre:  0
Atentátnik z Lockerbie stále žije, v televízii podporil Kaddáfího
Atentátnik z Lockerbie stále žije, v televízii podporil Kaddáfího
27.7.2011
Terorista odsúdený za zorganizovanie bombového útoku na palube lietadla americkej spoločnosti PanAm, ktoré sa zrútilo nad škótskym mestečkom Lockerbie, stále žije. Vyplýva to zo zverejnených záberov líbyjskej štátnej televíznej stanice, na ktorých vidieť, ako sa Abdul Básit al-Mighrahí zúčastňuje na stretnutí s členmi svojho kmeňa. Témou schôdzky bolo vyjadrenie podpory vodcovi Muammarovi Kaddáfímu. Za bombový útok z roku 1988, ktorý si vyžiadal 270 obetí, odsúdili Migrahího v roku 2001 v Škótsku na minimálne 27-ročné väzenie. Prepustili ho však v roku 2009 s tým, že trpí rakovinou a má pred sebou už len tri mesiace života.
Médiá: 2
Komentáre:
0
USA sa obávajú o demokraciu v Maďarsku
USA sa obávajú o demokraciu v Maďarsku
27.7.2011
Zástupca štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí USA Thomas Melia vyjadril v utorok obavy z realizácie novej maďarskej ústavy, zo situácie médií a cirkevného zákona v Maďarsku. Melia, ktorý je tiež šéfom kancelárie zaoberajúcej sa demokraciou a ľudskými právami, zdôraznil, že maďarská vláda "jednej strany" využíva svoju bezprecedentnú dvojtretinovú väčšinu, aby do ústavy dostala zmeny, ktoré posilnia jej moc a obmedzia brzdy i protiváhy a zároveň znemožnia budúcim demokratickým vládam, aby účinne riešili nové politické, hospodárske a spoločenské výzvy. Šéfka americkej diplomacie Hillary Clintonová už počas svojej návštevy Budapešti 30. júna v mene Spojených štátov vyzvala, aby maďarská vláda rešpektovala nezávislosť súdov a slobodu tlače a aby vládla transparentne. USA plánujú aj naďalej pokračovať v širokom dialógu s Maďarskom.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Situácia na hranici Srbska a Kosova sa upokojuje
Situácia na hranici Srbska a Kosova sa upokojuje
27.7.2011
Konflikt na severe Kosova je po dnešku zažehnaný. Kosovskí Srbi strávili noc na barikádach pri hraničných priechodoch Brnjak a Jarinje, ktoré sa v predchádzajúcu noc pokúsili obsadiť jednotky kosovskej polície. Dohodu medzi Belehradom a Prištinou sprostredkoval veliteľ jednotiek KFOR Erhard Bühler a na jej základe špeciálna policajná jednotka už oblasť opustila. Od dnešného rána na hraničných prechodoch opäť pracujú príslušníci kosovskej polície srbskej národnosti, ako to bolo aj pred incidentom. Srbský minister pre otázky Kosova Goran Bogdanovič povedal, že v rámci rokovaní bola dosiahnutá dohoda o budúcom režime dvoch sporných hraničných prechodov v srbskej časti Kosova Jarinje a Brnjak. Pri pokuse prevziať kontrolu nad priechodom Brnjak v srbskej časti Kosova bol zastrelený kosovský policajt a ďalší štyria boli ľahko zranení.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Oslo: Vlakovú stanicu evakuovali pre podozrivú tašku, bombu nenašli
Oslo: Vlakovú stanicu evakuovali pre podozrivú tašku, bombu nenašli
27.7.2011
Dnes ráno evakuovali časť hlavnej vlakovej stanice v nórskej metropole Oslo po tom, čo tam polícia objavila podozrivú batožinu. Taška bola voľne položená v autobuse premávajúcom z letiska na stanicu a zjavne nemala majiteľa. Jej nález ohlásil vodič autobusu, podľa ktorého ju tam nechal asi 185 centimetrov vysoký nervózny muž. Odborníci na zneškodňovanie bômb však v taške nenašli nič podozrivé a stanicu prehľadali približne za pol hodinu. Išlo o štandardnú procedúru v týchto prípadoch, ktorá však poukazuje zvýšenú pozornosť obyvateľov a polície po piatkových útokoch.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
141912345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, info[at]sk1.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk