AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte
na info@sk1.sk
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Čína zakázala médiám kritizovať zrážku rýchlovlakov
Čína zakázala médiám kritizovať zrážku rýchlovlakov
1.8.2011
Vládnuca Komunistická strana zakázala čínskym médiám informovať veľmi kriticky o nedávnej zrážke rýchlovlakov. Nariadenia mali zastaviť negatívne správy, ktoré vzbudili pobúrenie v spoločnosti. Čínska vláda s ich výčitkami nesúhlasila, nakoľko rýchlovlaky prezentuje ako žiarivý symbol čínskeho technologického majstrovstva. Niektoré noviny, televízie a spravodajské portály týždeň vzdorovali požiadavkám a naďalej kriticky informovali o havárii vlakových súprav, ktorá si 23. júla vyžiadala najmenej 40 obetí a 190 zranených. Celkovo však čínske médiá už obmedzili razantnosť svojich správ. Zahraniční pozorovatelia označili praktiky Komunistickej strany za cenzúru.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Priechody do Kosova otvorili, srbskí predstavitelia ich vraj prešli ilegálne
Priechody do Kosova otvorili, srbskí predstavitelia ich vraj prešli ilegálne
1.8.2011
V nedeľu večer otvorili hraničné priechody Brnjak a Jarinje spájajúce Srbsko a Kosovo po takmer týždeň trvajúcom napätí. Po niekoľkohodinovom rokovaní prijal v predchádzajúcu noc srbský parlament Deklaráciu o Kosove, v ktorej žiada ochranu Srbov v Kosove a dodržiavanie rezolúcie OSN č. 1244. Srbský minister pre Kosovo Goran Bogdanovič a hlavný srbský vyjednávač Borislav Stefanovič prišli krátko po polnoci do Kosova a stretli sa tam so stovkami miestnych Srbov, ktorí trávili noc na barikádach. Oboch predstaviteľov najprv zadržali jednotky NATO (KFOR) na hraničnom priechode Jarinje a nechceli im povoliť vstup. Podľa Kosovského ministra vnútra Bajrama Rexhepiho vstúpili Bogdanovič a Stefanovič do Kosova ilegálne a pohrozil im zatknutím a deportáciou.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Hroziaci bankrot odvrátený: V USA sa dohodli o zvýšení dlhového stropu
Hroziaci bankrot odvrátený: V USA sa dohodli o zvýšení dlhového stropu
1.8.2011
Vyjednávači republikánov a demokratov v americkom Kongrese sa dohodli na zvýšení dlhového stropu pre federálnu vládu. O dohode informoval vo večernom televíznom prejave aj prezident Barack Obama. "Chcem oznámiť, že šéfovia oboch strán dosiahli dohodu, ktorá zníži deficit a odvráti bankrot," uviedol Obama. Dodal, že dohoda má dve časti. Prvý podľa neho obsahuje úspory jedného bilióna dolárov počas nasledujúcich desiatich rokov. Druhá potom zriaďuje komisiu v Kongrese, ktorá bude hľadať ďalšie škrty. Svoje návrhy predstaví v novembri, potom o nich rozhodnú zákonodarcovia. Celkom by úspory mali predstavovať najmenej 2,5 bilióna dolárov. Kongres zrejme o navýšení stropu pre štátny dlh začne rokovať dnes.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Video: Etna opäť ožila. Chrlila lávu do výšky 500 metrov
1.8.2011
Sicílska sopka Etna sa počas víkendu opäť prebrala k životu. V sobotu okolo 23:30 začala chrliť popol a fontány lávy až do výšky 450-500 metrov. Tá následne stekala po východnom úbočí sopky do neobývaného údolia Valle del Bove. Vďaka tomu, že vietor odniesol popol východným smerom nad obce Milo, Zafferana Etnea, Giarre a Ripon, mohlo ostať letisko v neďalekej Catanii v prevádzke. Viac ako 3-tisíc metrov vysoká Etna patrí k najvyšším aktívnym sopkám v Európe. Nočný výbuch bol jej ôsmym v tomto roku a tretím svojho druhu za posledné tri týždne.
Komentáre:  0
Sýrska armáda zabila viac ako 100 demonštrantov
Sýrska armáda zabila viac ako 100 demonštrantov
1.8.2011
Najmenej 124 ľudských životov si vyžiadali nedeľné zásahy vládnych síl proti demonštrantom v Sýrii. V meste Hamá zahynulo pri útoku vedenom tankami, ktoré začali nadránom ostreľovať severné štvrte mesta, minimálne 97 ľudí, ďalších sto bolo zranených. Miestni obyvatelia tvrdia, že do mesta dopadali priemerne štyri strely každú minútu. "Tvrdý zákrok je prostriedkom, ako chcú obyvateľom naznačiť, že ak zostaneme v uliciach, budú pokračovať v zabíjaní i po začiatku ramadánu," uviedol jeden z demonštrantov. Na východe krajiny v meste Dajr az-Zaur zabili bezpečnostné jednotky najmenej šesť ľudí a zranili približne 50 ďalších. Na zásah armády reagovali so znepokojením Nemecko a Taliansko a pohrozili Sýrii uvalením sankcií.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Kosovským Srbom hrozí nedostatok jedla i liekov
Kosovským Srbom hrozí nedostatok jedla i liekov
31.7.2011
Obyvateľom severného Kosova, ktoré obývajú najmä etnickí Srbi, dochádzajú potraviny, lieky i ďalšie základné životné potreby. Dôvodom je uvalenie obchodného embarga kosovskej vlády na výrobky zo Srbska. Problémy majú mestá ako Lešak, Leposavič či Mitrovica. Obchody podľa miestnych médií už takmer úplne vypredali mäso, cukor či múky. Ohrozené sú aj zásoby fľaškovej vody a problémy majú aj lekári v mitrovickej nemocnici, ktorej dochádzajú medicínske zásoby. Srbský parlament na svojom nedeľňajšom mimoriadnom zasadnutí odsúdil násilie na hraničných priechodoch s Kosovom a zároveň obvinil vládu v Prištine zo snahy "zmeniť silou reálnu situáciu" v oblasti.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Stotisíc Izraelčanov protestovalo proti vysokým cenám
Stotisíc Izraelčanov protestovalo proti vysokým cenám
31.7.2011
Izrael prežíva najväčšie sociálne nepokoje od 70. rokov. Sobotných demonštrácii, ktoré sa konali vo väčšine veľkých izraelských miest sa podľa odhadov celkovo zúčastnilo 100-tisíc ľudí. Zhromaždení protestovali proti vysokým nákladom na život počínajúc cenami potravín, nákladmi na bývanie či vysokými bankovými poplatkami. Premiér Benjamin Netanjahu v reakcii na nepokoje už ohlásil vytvorenie špeciálnej pracovnej skupiny ministrov, ktorá sa bude zaoberať možnosťami na zníženie životných nákladov. Aj keď má Izrael dlhodobo pomerne vysoký ekonomický rast, priepasť medzi chudobnými a bohatými sa neustále prehlbuje a patrí medzi najväčšie na svete.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Breivik pri výsluchu požadoval odchod kráľa i vlády. Nakoniec však spolupracoval
Breivik pri výsluchu požadoval odchod kráľa i vlády. Nakoniec však spolupracoval
31.7.2011
Masový vrah Anders Breivik, ktorý pri nedávnych krvavých útokoch v Osle a na ostrove Utöya zavraždil 77 ľudí, si stanovil podmienky pre svoju ďalšiu výpoveď. Podľa nórskej televízie NRK tak mal urobiť počas piatkového výsluchu. Breivik od polície údajne požadoval abdikáciu nórskeho kráľa Haralda V., rezignáciu premiéra Jensa Stoltenberga a celej jeho vlády, ako aj odstúpenie generálneho štábu nórskej armády, pričom na čelo vojenského velenia mal byť vymenovaný on sám. Piatkový výsluch trval desať hodín a podľa televízie eventuálne Breivik i napriek svojim požiadavkám s vyšetrovateľmi spolupracoval. Stále však nechce nič prezradiť o údajných ďalších "dvoch bunkách" svojej organizácie.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Ďalšia lodná tragédia v Rusku: V centre Moskvy zahynulo 9 ľudí
Ďalšia lodná tragédia v Rusku: V centre Moskvy zahynulo 9 ľudí
31.7.2011
Ani nie mesiac po katastrofe výletnej lode Bulgaria sa v noci nadnes odohralo v Rusku ďalšie lodné nešťastie. V centre Moskvy, neďaleko športového štadióna Lužniki, sa na rieke Moskva zrazila výletná loď s nákladnou. Pri zrážke zahynulo deväť ľudí a šiestim cestujúcim pomohli záchranári na breh, jeden k nemu doplával sám. Celkovo sa malo na výletnej lodi nachádzať 16 ľudí, ktorí v tom čase oslavovali narodeniny. Podľa výpovedí mala loď problémy už skôr a cestujúci sa sťažovali na nekoordinované pohyby. Poškodené výletné plavidlo Lastočka, zakliesnené medzi trupom nákladnej lode a dnom, bude musieť vytiahnuť žeriav.
Médiá: 3
Komentáre:
2
Amerike ostávajú tri dni do kolapsu. Politici naznačujú dohodu
Amerike ostávajú tri dni do kolapsu. Politici naznačujú dohodu
31.7.2011
V sobotu to vo Washingtone vyzeralo tak, že republikáni a demokrati nedosiahnu dohodu v otázke zvýšenia dlhového stropu, ktoré by USA umožnilo požičať si na trhoch ďalšie peniaze. Nakoniec ale zástupcovia oboch strán začali naznačovať blížiacu sa dohodu. Šéf republikánskej menšiny v Senáte Mitch McConnell totiž na tlačovej konferencii uviedol, že je v kontakte s prezidentom Obamom a rokujú o odvrátení hroziaceho bankrotu. Ako pravdepodobné ukončenie krízy sa teraz zdá kompromisné riešenie, v ktorom by sa strop pre dlh zvýšil v dvoch krokoch o 2,4 bilióna dolárov. To by zároveň sprevádzali úspory v rovnakej výške počas nasledujúcich desiatich rokov. Ak by takto znela záverečná dohoda, išlo by o víťazstvo republikánov. Zvýšenie dlhu by nesprevádzali vyššie dane, ktoré táto strana kategoricky odmieta.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Čínska armáda mieri na more, USA začínajú mať obavy
Čínska armáda mieri na more, USA začínajú mať obavy
31.7.2011
Čínska armáda oficiálne odhalila svoj program týkajúci sa prvej lietadlovej lode. "Pre každú krajinu je to známka jej moci a schopností. Jej ozbrojeným silám slúži lietadlová loď na odstrašovanie," povedal šéf výskumu čínskeho združenia pre zbrojný kontrolu Sü Kuang-jü. Čína chce v Tichomorí vytvoriť protiváhu k americkým vojenským jednotkám a v prípade konfliktu okolo Taiwanu zabrániť Američanom v intervencii. Rovnako ako u jadrových zbraní je však hlavnou úlohou lode zastrašovanie. Nasadiť by ju mali iba v prípade, že bude porušená čínska zvrchovanosť. "Je nevyhnutné, že silnie čínske námorníctvo, keď sa naša krajina stáva mocnejšou," uviedol Sü Kuang-jü, podľa ktorého by si na toto posilňovanie mali zvyknúť susedia Číny aj USA. Celkovo má Peking v pláne štyri lietadlové lode, na ich výstavbe sa už pracuje.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Českí policajti si privyrábali s odznakmi a so zbraňou
Českí policajti si privyrábali s odznakmi a so zbraňou
31.7.2011
Sedemnásť príslušníkov policajného zboru zadržala v sobotu česká policajná inšpekcia a obvinila ich z brania úplatku a zneužitia právomocí verejného činiteľa. Všetci si v čase svojho voľna privyrábali napríklad odkláňaním dopravy alebo uzatváraním priestorov pre filmovú produkčnú spoločnosť, pričom mali na sebe uniformu, odznak a služobnú zbraň. Šestnásť zadržaných policajtov je z Prahy, jeden zo Stredočeského kraja a zatiaľ nie je jasné koľko si za túto činnosť zarobili. Inšpekcia spolu so štátnym zastupiteľstvom pre Prahu 1 vzniesla 18 obvinení, jedného podozrivého ešte hľadá. Prípad vyšetruje asi stovka pracovníkov inšpekcie a obvinení budú pravdepodobne stíhaní na slobode.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Nemeckí dovolenkári zablokovali rakúsku diaľnicu
Nemeckí dovolenkári zablokovali rakúsku diaľnicu
31.7.2011
Stovky dovolenkárov z nemeckých spolkových krajín Bádensko-Württembersko a Bavorsko, kde sa tento víkend začali prázdniny, vytvorili na rakúskej diaľnici A10 kolónu dlhú 60 km. Upchatá komunikácia spája Salzburg s Villachom a ide o najväčšiu dopravnú zápchu v histórii rakúskej spolkovej krajiny Korutánsko. Autá sa v kolóne, ktorá sa začala tvoriť už v sobotu ráno, pohybujú len krokovým tempom, občas sa prevádzka úplne zastaví. Desaťkilometrová zápcha je tiež na diaľnici A11, "problémom" tu je tunel spájajúci Slovinsko a Rakúsko. Vrchol turistickej sezóny trápi aj Chorvátsko. Najhorší stav je tam v okolí Záhrebu, kde sa čaká v 17 kilometrových kolónach, no rozsiahle zápchy sa tvoria i na hraniciach.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Bulharská vláda odvrátila kolaps letnej sezóny v Burgase a Varne
Bulharská vláda odvrátila kolaps letnej sezóny v Burgase a Varne
31.7.2011
Bulharsko uvoľní 1 800 ton leteckého benzínu s cieľom pomôcť letiskám pri Čiernom mori po tom, čo rafinéria Lukoil Neftochim v Burgase musela zastaviť predaj palív. "Vláda umožnila uvoľniť zo štátnych rezerv letecký benzín v objeme, ktorý by mal stačiť zhruba na jeden týždeň," uviedol minister hospodárstva a energetiky Trajčo Trajkov. Letiskám v Burgase a Varne hrozilo, že počas dovolenkovej sezóny nebudú mať k dispozícii dostatočné zásoby paliva. Firmy a štátne rezervy sú však schopné pokryť dopyt po leteckom benzíne na viac než mesiac a rezervy benzínu a nafty vystačia na 160 dní. Nič by teda nemalo brániť príletom zahraničných turistov. Rafinérii Lukoil Neftochim odobrali licenciu v rámci úsilia vlády obmedziť pašovanie pohonných látok a daňové úniky.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Kaddáfí chce zavraždiť svojho bývalého spojenca Berlusconiho
Kaddáfí chce zavraždiť svojho bývalého spojenca Berlusconiho
30.7.2011
Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí sa údajne zaprisahal, že spácha atentát na talianskeho premiéra Silvia Berlusconi. Informuje o tom dnes taliansky denník Corriere della Sera, podľa ktorého nemá isť o smrť politickú ale fyzickú. "Sám seba zaprisahal, že tak urobí," cituje taliansky denník samotného talianskeho premiéra. Taliansko a Líbya sa v minulých rokoch tešili dobrým vzájomným vzťahom a obchodnej spolupráci predovšetkým v energetickej oblasti. V júli však líbyjská vláda deklarovala stratu záujmu o kontrakty s Rímom. Dôvodom je účasť Talianska na vojenskej intervencii NATO v Líbyi, pričom Tripolis poukázal na pakt o neútočení, ktorý Taliani s Líbyjčanmi podpísali iba pred troma rokmi.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Úplný koniec jadrovej energie bude Nemecko stáť 335 miliárd eur
Úplný koniec jadrovej energie bude Nemecko stáť 335 miliárd eur
30.7.2011
Úplný ústup od jadrovej energie v Nemecku bude krajinu do roku 2030 stáť asi 335 miliárd eur. Tvrdí to nemecký denník Die Welt s odvolaním sa na analyticko-výskumný ústav Prognos. V reakcii na jadrovú krízu v Japonsku zo začiatku tohto roka sa nemecká vláda totiž rozhodla pre odstavenie všetkých jadrových elektrární do konca roka 2022. Podľa Prognosu síce krajina zvládne urýchlený ústup od atómovej energie bez vážnych výpadkov, zaplatí za to ale výrazným zdražením elektriny. Inštitút predpokladá, že cena elektrickej energie pre priemyselné podniky vzrastie do roku 2030 v porovnaní s dneškom až o 41 percent. Keby elektrárne fungovali až do roku 2042, ako sa plánovalo, ceny elektriny by stúpli len o 26,5 percenta. To môže podľa niektorých ohroziť rozvoj energeticky náročnejších odvetví.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Breivik plánoval útoky na kráľovský palác a sídlo sociálnych demokratov
Breivik plánoval útoky na kráľovský palác a sídlo sociálnych demokratov
30.7.2011
Anders Breivik, ktorý minulý piatok zavraždil v Osle a na ostrove Utöya 77 ľudí, plánoval bombový atentát na ďalšie dve budovy v nórskej metropole. Informovali o tom severské médiá s odvolaním sa na policajné zdroje. Tridsaťdvaročný Nór sa mal k týmto zámerom priznať počas vypočúvania. Konkrétne malo ísť o sídlo nórskeho kráľa Haralda V. a budovu vládnej Strany práce, obe v centre mesta. Kráľovský palác si mal atentátnik údajne zvoliť pre jeho symbolický význam, kým socialistom sa chcel "pomstiť za vytvorenie multikultúrnej spoločnosti v Nórsku". Podľa Breivikovho právneho zástupcu Geira Lippestada išlo o "rovnako konkrétne" plány ako pri bombovom útoku vo vládnej štvrti v Osle a masakre na ostrove Utöya. Polícia zatiaľ odmieta komentovať dôvody, prečo tieto útoky neboli realizované.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Verejné ničnerobenie bude v Bielorusku trestné
Verejné ničnerobenie bude v Bielorusku trestné
30.7.2011
Poslanci vládnej strany prezidenta Alexandra Lukašenka predložili do parlamentu návrh, ktorý by mal zastaviť vlnu pokojných protestných zhromaždení. Bielorusi by podľa neho museli mať oficiálne povolenie úradov na tiché postávanie, prechádzanie či tlieskanie na verejných miestach. Pečiatku by potrebovali ja na "organizovanú neaktivitu". Podľa zahraničných médií by absurdita návrhu nemala poslancov nijako zastaviť v jeho schválení. V Bielorusku sú v posledných týždňoch veľmi populárne nemé demonštrácie, pri ktorých ľudia buď ticho postávajú, alebo tlieskajú. Napriek nenásilnému priebehu vždy voči nim tvrdo zasiahnu policajné zložky a následne im udelia finančné pokuty alebo ich na 15 dní zadržia. V prípade schválenia nového zákona by mohli demonštranti skončiť až pred súdom.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Lietadlo so 140 cestujúcimi sa pri pristávaní rozlomilo, všetci prežili
Lietadlo so 140 cestujúcimi sa pri pristávaní rozlomilo, všetci prežili
30.7.2011
Lietadlo spoločnosti Caribbean Airlines so 140 cestujúcimi na palube havarovalo pri pristávaní v daždivom počasí na medzinárodnom letisku v guyanskej metropole Georgetown. Pri incidente sa lietadlo rozlomilo na dva kusy, nikto však neprišiel o život. Viacero cestujúcich utrpelo zranenia. Lietadlo smerujúce z amerického New Yorku s medzipristátím na ostrove Trinidad pri pristávaní v Georgetowne zišlo zo 123-metrovej pristávacej dráhy a zastavilo sa až tesne pred 61 metrov dlhou roklinou, ktorá je za letiskom. Letisko po nehode dočasne uzavreli a odložili desiatky ďalších letov. Podľa stránky flightaware.com išlo o lietadlo typu Boeing 737-800.
Médiá: 2
Komentáre:
0
USA: Senát zamietol navýšenie dlhového stropu
USA: Senát zamietol navýšenie dlhového stropu
30.7.2011
Americký Senát ovládaná demokratmi zamietol plán navýšenia dlhového stropu USA iba dve hodiny po tom, čo ho republikáni v noci na dnešok presadili v Snemovni reprezentantov. Proti plánu hlasovalo 59 členov komory, zatiaľ čo podporu vyjadrilo iba 41 senátorov, pričom k demokratom sa pridalo aj niekoľko republikánov. Dôvodom odmietnutia má byť fakt, že navýšenie by si vyžadovalo ďalšie náročné rokovania v období prezidentskej kampane 2012. Spojeným štáty musia dosiahnuť dohodu o zvýšení dlhu do 2. augusta, inak hrozí USA platobná neschopnosť. Minister financií Timothy Geithner už varoval pred jej katastrofálnymi následkami.
Médiá: 10
Komentáre:
0
Za útokom na priechod Jarinje stojí srbský mafián
Za útokom na priechod Jarinje stojí srbský mafián
30.7.2011
Podľa zistení srbskej tajnej služby stojí za stredajšími útokmi na hraničný priechod Jarinje boss tamojšieho podsvetia. Ten mal incidentom vyjadriť nesúhlas s rozmiestnením albánskych colníkov. Mafián srbského pôvodu totiž cez hranice pašuje drogy a ďalší tovar, ktorý by mohol byť personálnou zmenou na priechodoch v potenciálnom ohrození. Hraničné priechody Jarinje a Brnjak sú momentálne pod kontrolou misie NATO (KFOR) a nepovoľujú cez ne prejazd vozidiel. Zadržaniu sa nevyhol ani srbský minister pre Kosovo Goran Bogdanovič a hlavný srbský vyjednávač Borko Stefanovič, ktorých na priechode zastavili a zadržiavali okolo polnoci viac ako 30 minút. V piatok sa po dlhých rokovaniach srbských predstaviteľov a veliteľov KFOR stiahli jednotky z priechodu Rudare. Dohoda o administratívnych hraničných priechodoch na severe Kosova stále nie je dosiahnutá.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Europoslanec, ktorý súhlasí s Breivikom, prišiel o členstvo v strane
Europoslanec, ktorý súhlasí s Breivikom, prišiel o členstvo v strane
30.7.2011
Talianskeho europoslanca Maria Borghezia zbavili v piatok na tri mesiace členstva v strane Liga severu. Príčinou boli jeho vyhlásenia, že niektoré z myšlienok nórskeho atentátnika Andersa Behringa Breivika sú vynikajúce a všetky sú správne. Borghezio označil zásah strany za "veľmi nespravodlivý", proti však rozhodnutiu nenamieta. Zároveň ponúkol nórskemu veľvyslanectvu svoje ospravedlnenie za vyjadrenia, ktoré však boli podľa neho "zle interpretované". Za slová kontroverzného politika sa už Liga severu oficiálne ospravedlnila Nórskemu kráľovstvu, ako aj pozostalým po obetiach Breivikových útokov vo vládnej štvrti v Osle a na ostrove Utöya, pričom zdôraznila, že vyjadrujú jeho osobný názor a nie postoje strany. Líder talianskych zelených Angelo Bonelli dokonca avizoval trestné oznámenie na europoslanca.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Na ostrove Kréta utiekli pred požiarom stovky obyvateľov
Na ostrove Kréta utiekli pred požiarom stovky obyvateľov
30.7.2011
Na obľúbenom turistickom ostrove Kréta museli pred rozsiahlym prírodným požiarom utiecť stovky obyvateľov. Oheň vypukol vo štvrtok večer v blízkosti dediny Kría Vrísi v prefektúre Rethymno v centrálnej časti ostrova a vďaka silnému vetru sa rýchlo rozšíril. V súčasnosti má tri hlavné ohniská, ohrozuje štyri okolité obce a práce pri jeho hasení komplikuje veterné počasie. Do akcie museli hasiči nasadiť aj tri vrtuľníky. Ide o prvý prírodný požiar na Kréte v tejto letnej sezóne, miestne úrady však majú podozrenie, že ho založil neznámy podpaľač. Grécko každé leto trpí ničivými požiarmi, ktoré v suchom a horúcom počasí zničia tisíce hektárov lesov a prírodných porastov.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Islamisti sa Belgicku vyhrážajú útokmi za zákaz nosenia buriek
Islamisti sa Belgicku vyhrážajú útokmi za zákaz nosenia buriek
30.7.2011
Monitorovací inštitút terorizmu SITE so sídlom v USA v piatok zverejnil informáciu o tom, že sa islamskí militanti vyhrážajú Belgicku za prijatie zákona o zákaze nosenia celotelového moslimského odevu burky. Džihádisti na internete Belgičanom hrozia bombovým útokom, mučením a vraždami. Zákon zakazujúci nosiť na verejnom priestranstve oblečenie, ktoré kompletne zahaľuje telo vrátane tváre, vstúpil v Belgicku do platnosti minulý týždeň. Ešte v ten istý deň, ako zákaz nadobudol účinnosť, uviedol belgický denník L'Avenir, že francúzsky podnikateľ alžírskeho pôvodu Rachid Nekkaz zaplatí pokutu za každú ženu, ktorá bude pokutovaná za nosenie burky alebo nikábu na verejnosti.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Na žiadosť historika musia zverejniť Nixonovu utajenú výpoveď v kauze Watergate
Na žiadosť historika musia zverejniť Nixonovu utajenú výpoveď v kauze Watergate
30.7.2011
Americký federálny súd v piatok nariadil úradom, aby zverejnili záznam zo svedeckej výpovede bývalého amerického prezidenta Richarda Nixona v kauze Watergate. Obsah takmer 300-stranového svedectva vtedajšieho šéfa Bieleho domu pritom úrady tajili celých 36 rokov. Sudca Royce Lamberth rozhodnutím vyhovel žiadosti historika Stanleyho Kutlera, ktorý o Nixonovi a Watergate napísal niekoľko kníh. Ministerstvo spravodlivosti bolo proti zverejneniu Nixonovej výpovede, okrem iného pre ochranu súkromia osôb, ktoré v nej spomenul. Lamberth však skonštatoval, že Nixon zomrel pred 17 rokmi a pravdepodobne sú už mŕtve aj iné kľúčové osoby, ktoré vo výpovedi spomenul.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Smolenská tragédia: Poľský minister obrany odstúpil
Smolenská tragédia: Poľský minister obrany odstúpil
29.7.2011
Poľský minister obrany Bogdan Klich odstúpil po zverejnení vládnej správy o vlaňajšom páde vládneho lietadla neďaleko ruského Smolensku, pri ktorej zahynul prezident Lech Kaczynski a ďalších 95 ľudí. V piatok to oznámil premiér Donald Tusk. "Rezignáciu ponúkol včera (vo štvrtok) a ja som ju dnes prijal," povedal Tusk na tlačovej konferencii. Za nového ministra obrany vymenoval premiér doterajšieho námestníka ministra vnútra Tomasza Siemoniaka. Poľský dokument konštatuje, že posádka vládneho špeciálu sa dopustila niekoľkých vážnych chýb. Komisia napríklad zistila, že profesionálna úroveň poľskej posádky nebola dostatočná - hlavný pilot nebol dostatočne oddýchnutý a navigátor nemal dostatok skúseností. Časť posádky nemala oprávnenie na tento let.
Médiá: 2
Komentáre:
0
K haváriu Airbusu Air France prispeli chyby pilotov
K haváriu Airbusu Air France prispeli chyby pilotov
29.7.2011
K nehode lietadla Airbus A330 spoločnosti Air France na trase Rio de Janeiro - Paríž, pri ktorej pred dvoma rokmi zahynulo 228 ľudí, prispeli viaceré pochybenia jeho pilotov. Dôvodom mohol byť sčasti aj ich nedostatočný výcvik, informovali francúzski vyšetrovatelia. V zverejnenej správe o leteckej tragédii, pri ktorej zahynuli aj 3 Slováci, to uviedli francúzski vyšetrovatelia. Piloti podľa ich údajov nezareagovali správne, keď stroj stratil výšku po tom, čo zamrzli merače rýchlosti, keďže neboli zaškolení tak, aby tento problém dokázali zvládnuť. Na základe týchto zistení vydal francúzsky Úrad vyšetrovania a analýz pre bezpečnosť civilného letectva (BEA) desať bezpečnostných odporúčaní.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Breivik mal podľa polície v piatok naplánované aj ďalšie útoky
Breivik mal podľa polície v piatok naplánované aj ďalšie útoky
29.7.2011
Anders Behring Breivik, ktorý sa priznal ku krvavým útokom v Nórsku so 77 obeťami na životoch, plánoval minulý piatok ešte rozsiahlejšie krviprelievanie. Uviedol to dnes jeho právny zástupca. "Mal na piatok ešte ďalšie plány rôzneho rozsahu," povedal Geir Lippestad s tým, že išlo o "rovnako konkrétne" plány ako pri bombovom útoku vo vládnej štvrti v Osle a masakre na ostrove Utöya. Bližšie podrobnosti právnik neuviedol, poukázal však na Breivikov zámer "bombardovať" ďalšie dve budovy. Dnes dopoludnia začala nórska polícia druhýkrát vypočúvať Breivika. Podľa informácií nórskych médií majú byť jeho hlavnou témou práve nezrealizované útoky a možní komplici.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Kosovskí Srbi chcú na 24 hodín zablokovať dopravu
Kosovskí Srbi chcú na 24 hodín zablokovať dopravu
29.7.2011
Na severe Kosova obývanom predovšetkým Srbmi, kde sa kosovská polícia neúspešne pokúsila prevziať kontrolu nad dvoma problematickými hraničnými prechodmi, hrozí po neúspešnom vyjednávaní ďalší nárast napätia. Kosovskí Srbi v piatok oznámili, že na severe krajiny na 24 hodín zablokujú všetku dopravu. Na cestách majú vyrásť zátarasy z klád a štrku, ktoré budú proti vojakom jednotiek KFOR "bránené telami". Velenie KFOR už vo štvrtok vyzvalo srbskú menšinu, aby všetky barikády odstránila O vývoji v Kosove bola informovaná Bezpečnostná rada OSN, ktorá konštatovala, že situácia v krajine je vďaka silám KFOR pokojná, avšak nestála.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Tuniského exprezidenta odsúdili na ďalších 16 rokov
Tuniského exprezidenta odsúdili na ďalších 16 rokov
29.7.2011
Tuniský súd odsúdil bývalého prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího v neprítomnosti na 16 rokov väzenia za korupciu a majetkový podvod. Ide pritom o ďalší trest udelený exprezidentovi po tom, čo ho v januári po 23 rokoch pri moci zvrhlo ľudové povstanie. V dvoch predchádzajúcich procesoch mu pritom súd udelil spolu už viac než 50-ročný trest. Na 8 rokov za mrežami odsúdili aj bin Alího dcéru Nasrín a na 16 rokov jeho zaťa Sachra al-Mátirího. Na pojednávanie sa nedostavil žiadny z obžalovaných, a to napriek tomu, že na bin Alího vydali medzinárodný zatykač a žiadali jeho vydanie zo Saudskej Arábie, kam sa začiatkom roka uchýlil po revolúcii vo svojej krajine.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
141912345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, info[at]sk1.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk