AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte.
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Prvé pojednávanie s Breivikom bolo neverejné
Prvé pojednávanie s Breivikom bolo neverejné
25.7.2011
Pred treťou hodinou popoludní sa v pondelok skončilo prvé pojednávanie s masovým vrahom Andersom Breivikom. Nórsky súd v Osle vyhovel žiadosti polície o vylúčení médií a verejnosti zo súdneho procesu, na ktorom 32-ročný Nór plánoval vysvetliť motívy svojich krvavých činov - atentátu v Osle a streľby na ostrove Utöja. Útočník už skôr vyhlásil prostredníctvom svojho právnika, že chce verejné vypočúvanie, aby mohol Nórom a celému svetu vysvetliť motívy svojho konania. Obvineného na súd dopravili v čiernom mercedese. Breivik sedel na zadnom sedadle obklopený policajtmi. Protestujúci s výkrikmi "prekliaty ničomník" búchali na auto prichádzajúce k súdnej budove. Ukázalo sa však, že skupinka mladých napadla iné auto, v ktorom nesedel Breivik.
Médiá: 8
Komentáre:
1
Austrália: Katolíci sa ospravedlnili za nútené adopcie
Austrália: Katolíci sa ospravedlnili za nútené adopcie
25.7.2011
Austrálska katolícka cirkev sa dnes ospravedlnila za vynútené adopcie zo 50., 60. a 70. rokov minulého storočia. Mladé a slobodné matky vtedy museli poskytovať deti proti svojej vôli na adopciu. Takéto odoberanie boli kedysi bežné v pôrodniciach na celom území Austrálie a zdravotnícka organizácia Catholic Health Australia a rád Milosrdných sestier z mesta Silngleton ho označili za hlboko poľutovaniahodné. "Uvedomujeme si bolesť z odlúčenia a straty pociťovanú vtedy a pociťovanú teraz matkami, otcami, deťmi, rodinami a inými, ktorých poškodili vtedajšie postupy," uviedli vo svojom vyhlásení. Organizácia, podľa vlastných slov nedokáže odhadnúť, koľkým ľuďom nútené adopcie poznačili život. Ich prešetrením sa zaoberá federálny parlament, ktorý k prípadom doteraz prijal vyše 300 podnetov.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Srbi protestujú proti oslobodeniu Képíróa
Srbi protestujú proti oslobodeniu Képíróa
25.7.2011
Stovky ľudí v srbskej metropole Belehrad protestovali v nedeľu proti oslobodeniu Sándora Képíróa. V meste Novi Sad pochodovalo asi 200 ľudí k miestu, kde v roku 1942 zadržiavali desiatky ľudí pred tým, ako ich na Képíróov rozkaz popravili. Maďarský súd v Budapešti minulý týždeň rozhodol, že neexistuje dostatok dôkazov o vojnových zločinoch, ktoré mal 97-ročný bývalý nacista spáchať počas druhej svetovej vojny. Prokuratúra sa proti verdiktu plánuje odvolať. Képíró je obvinený z účasti na poprave vyše 1 200 civilistov, najmä Židov, Srbov a Rómov v roku 1942. Zároveň je na čele zoznamu najväčších dosiaľ nepotrestaných nacistických zločincov Centra Simona Wiesethala.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Breivikov otec: Môj syn spáchal zverstvo - absolútnu hrôzu
Breivikov otec: Môj syn spáchal zverstvo - absolútnu hrôzu
25.7.2011
Otec páchateľa útokov v Nórsku, 32-ročného Andersa Breivka, sa o čine syna dozvedel z internetu. "Čítal som správy na internete a zrazu som videl jeho meno a fotografiu," uviedol bývalý nórsky diplomat Jens Breivik žijúci vo Francúzsku. "Vnímam toto zverstvo ako absolútnu hrôzu," vyjadril sa zhrozený otec, ktorého dom cez víkend prehľadala francúzska polícia. Slobodný a bezdetný Anders Breivik sa pred mesiacom presťahoval z Osla na malú vidiecku farmu v mestečku Rena, kde pestoval zeleninu a melóny. Ľudia v Rene sa zhodujú, že medzi nich jednoducho nezapadal. "Pýtal si o účet a platil kartou. Tu nikto účet za pivo nechce," povedala dvadsaťročná Hanne Skavernová, ktorá pracuje v krčme.
Médiá: 7
Komentáre:
0
Austrálski politici Klausa nechcú, pre ľudí je hviezda
Austrálski politici Klausa nechcú, pre ľudí je hviezda
25.7.2011
Český prezident Václav Klaus je v súčasnosti na ceste po Austrálii kam prišiel na pozvanie miestneho inštitútu hovoriť o svojom skeptickom názore na globálne otepľovanie. Jeho návšteva sa stretla s obrovským záujmom verejnosti - lístky na prednášky stoja 180 eur, čo je viac ako vstupenky na svetové skupiny či na zápasy austrálskej reprezentácie v ragby. Opačný názor však má prakticky celá austrálska politická špička, ktorá sa s ním odmietla stretnúť. "Klaus išiel do Austrálie na súkromnú návštevu, aby tam prednášal o klimatických nezmenách, o globálnom neotepľovaní. Jeho názory sú v rozpore so sociálnou politikou austrálskej vlády, ktorá má veľký problém s otepľovaním a klimatickými zmenami," vysvetlil český analytik Jiří Pehe. So stretnutím by podľa neho nemali problém, ak by Klaus prišiel do Austrálie s iným cieľom.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Breivik zavraždil i nevlastného brata nórskej korunnej princeznej. Trond zomrel ako hrdina
Breivik zavraždil i nevlastného brata nórskej korunnej princeznej. Trond zomrel ako hrdina
25.7.2011
Medzi obeťami piatkovej masakry v mládežníckom tábore na nórskom ostrove Utöya bol aj nevlastný brat nórskej korunnej princeznej Mette-Marit, 51-ročný policajt Trond Berntsen (na obr. vpravo). Berntsen podľa nórskeho denníka Dagbladet zahynul, keď sa pokúšal ochrániť svojho 10-ročného syna a ďalších tínedžerov. Otec Berntsena bol manželom princezninej matky Marit Tjessemovej. V kempe bol súkromne, nie je zatiaľ jasné, či pre usporiadateľov pracoval aj ako strážca. Hovorkyňa nórskeho kráľovského dvora uviedla, že princezná teraz myslí "na najbližších príbuzných". Pri policajnom výsluchu Anders Breivik povedal, že jeho úmyslom bolo zabiť aj bývalú nórsku premiérku Gro Harlem Brundtlandovú. Expremiérku plánoval zabiť počas jej vystúpenia na ostrove, ale omeškal sa. Breivik sa v pondelok po 13.00 h postaví prvýkrát pred súd, ktorý rozhodne o predĺžení vyšetrovacej väzby.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Chávez bude opäť kandidovať i napriek rakovine
Chávez bude opäť kandidovať i napriek rakovine
25.7.2011
Venezuelský prezident Hugo Chávez sa v roku 2012 bude znova uchádzať o šesťročný prezidentský mandát, a to i napriek nedávnej onkologickej operácii, ktorú podstúpil na Kube. Chávez sa v nedeľu prvýkrát objavil na verejnosti, aby si uctil pamiatku Simona Bolívara, hrdinu boja za nezávislosť Latinskej Ameriky. Prezident priznal, že v boji s rakovinou ešte definitívne nezvíťazil, a preto musí dodržiavať prísny liečebný režim. "Mám zdravotné, vedecké, ľudské a politické príčiny, aby som zostal na čele vlády a kandidoval s väčšou silou než predtým," vyhlásil 56-ročný ľavicový prezident. Vo voľbách v roku 2012 sa tak mieni uchádzať o tretí prezidentský mandát.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Bol ako šialený, tvrdí chyžná, ktorá obvinila Straussa-Kahna
Bol ako šialený, tvrdí chyžná, ktorá obvinila Straussa-Kahna
25.7.2011
Tridsaťdvaročná chyžná Nafissatou Diallová, ktorá obvinila bývalého šéfa MMF Dominiqua Straussa-Kahna z pokusu o znásilnenie, prvýkrát poskytla rozhovory médiám. Magazínu Newsweek a televízii ABC News v nich opísala svoju verziu udalostí, ku ktorým malo dôjsť 14. mája v newyorskom hoteli Sofitel. Diallová povedala, že ju Strauss-Kahn napadol, keď vstúpila do jeho izby, aby ju upratala. Francúz jej vraj povedal, že je krásna a zaútočil na ňu, aj keď sa bránila. Pripadal jej vraj "šialený". Právnici Straussa-Kahna, ktorý od začiatku spochybňujú jej vierohodnosť, rozhovory chyžnej označili za "nepekný cirkus", ktorého cieľom je jedine ovplyvňovať verejnú mienku.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Na hraniciach Mexika s USA zatkli viac ako tisíc osôb
Na hraniciach Mexika s USA zatkli viac ako tisíc osôb
25.7.2011
Mexické orgány zatkli v rámci zásahu voči organizovanému zločinu viac ako tisíc ľudí. Policajné jednotky zadržali v meste Ciudad Juárez neďaleko mexicko-americkej hranice podozrivých pašerákov a obchodníkov s drogami a ľuďmi. Počas akcie, ktorá sa začala ešte v piatok, zachránili aj 20 neplnoletých dievčat. Policajti prehľadávali desiatky barov a hotelov. Ciudad Juárez patrí medzi mestá s najvyššou kriminalitou v celom Mexiku. V minulom roku tu zaznamenali viac ako 3 000 vrážd a desiatky nezvestných ľudí.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Britskí moslimovia zvýšia bezpečnosť v mešitách
Britskí moslimovia zvýšia bezpečnosť v mešitách
25.7.2011
Po piatkových útokoch v Nórsku oznámili lídri britských moslimov, že v mešitách po celej krajine budú zavedené mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Pre tento krok sa rozhodli, keď vyšlo najavo, že útočník Anders Behring Breivik sa staval proti prisťahovalectvu moslimov do Európy. "Ľudia sa boja, že sa staneme ďalším terčom," povedal Mohammed Shafiq, šéf nadácie Ramadhan Foundation, ktorá je jednou z najväčších moslimských organizácií v Spojenom kráľovstve. O potrebe zvýšiť bezpečnosť sa už Shafiq rozprával s britskou políciou a ostatnými vedúcimi predstaviteľmi európskych moslimov. Podľa jeho slov sa len nedávno našla v mešite pri anglickom meste Oxford hlava prasaťa, ktoré je v islame považované za nečisté.
Médiá: 2
Komentáre:
0
USA pozvali KĽDR na rokovanie v New Yorku
USA pozvali KĽDR na rokovanie v New Yorku
25.7.2011
Spojené štáty pozvali prvého námestníka severokórejského ministra zahraničných vecí Kima Kje-kwana do New Yorku na stretnutie, ktoré by sa malo konať v priebehu tohto týždňa. Informovala o tom v nedeľu americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová. Rozhovory by sa mali týkať krokov potrebných na obnovenie dlho pozastavených šesťstranných rokovaní zameraných na ukončenie jadrového programu v komunistickej Kórei. Pozvanie vyslovila Clintonová pri svojom odchode z Indonézie, kde sa jadroví vyjednávači z Južnej a Severnej Kórey stretli prvýkrát od roku 2008. Vtedy zlyhali rozhovory o odzbrojovaní a Pchjongjang po kritike testovania svojich rakiet opustil rokovania.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Nórsko sa začalo lúčiť s obeťami. Plakal kráľ i kráľovná
Nórsko sa začalo lúčiť s obeťami. Plakal kráľ i kráľovná
24.7.2011
Počet obetí piatkových útokov v Nórsku stúpol na 93 po tom, čo v nedeľu v nemocnici podľahol svojim zraneniam jeden človek, ktorého na ostrove Utöja postrelil podozrivý Anders Breivik. Za obete útokov sa v nedeľu konala v Osle omša, na ktorej sa zúčastnili stovky ľudí vrátane nórskeho kráľa Haralda V. a kráľovnej Sonje (na obr.), premiéra Jensa Stoltenberga, ako aj mladých ľudí, ktorí prežili útok na mládežnícky tábor sociálnodemokratickej strany. "Sme malá krajina, ale sme hrdí ľudia. Nikdy neopustíme svoje hodnoty," povedal nórsky premiér v emotívnom prejave. Pred katedrálou vznikol improvizovaný pomník, kam obyvatelia hlavného mesta prinášajú kvety a zapaľujú sviečky.
Médiá: 9
Komentáre:
0
Ako sa to udialo: Amatérske video zachytáva chaos v centre Osla
24.7.2011
Amatérske video zachytáva ako sa za niekoľko minút premenil pokojný piatkový podvečer (22. 7.) v nórskej metropole na chaos. Explózia uložená v aute, ktorá vybuchla pred sídlom premiéra, bola taká silná, že porozbíjala okná niekoľko kilometrov od svojho epicentra. Práve padajúce sklo má na svedomí najväčší počet zranených v Osle. Na videu je vidieť, že krátko po samotnom výbuchu varoval ľudí automatický mestský bezpečnostný systém. I napriek tomu sa desiatky obyvateľov a návštevníkov hlavného mesta hrnuli k miestu výbuchu a skazu si filmovali na svoje mobilné telefóny.
Komentáre:  0
Breivik chcel kúpiť zbrane v "nebezpečnej Prahe" - inšpiroval ho k tomu dokument BBC
Breivik chcel kúpiť zbrane v
24.7.2011
Páchateľ krvavých útokov v Nórsku vo svojom manifeste niekoľkokrát spomína i Prahu, a to v súvislosti s neúspešným pokusom zadovážiť si tam výbušniny a zbrane. Anders Breivik navštívil hlavné mesto Česka na prelome augusta a septembra 2010, keďže si o ňom myslel, že ide jednu z "najnebezpečnejších európskych metropol". "Praha je známa ako tranzitný bod pre nelegálne zbrane a drogy. Počul som, že tu pôsobí veľa krutých a cynických kriminálnikov," píše sa v manifeste. Po niekoľkých dňoch však svoj názor na Prahe úplne zmenil: "Toto mesto nie je vôbec nebezpečné. Nechápem, prečo BBC o ňom v dokumente informuje tak nepresne. V skutočnosti sa tu cítim bezpečnejšie ako v Osle. Je to asi preto, že tu nežijú skoro žiadni moslimovia."
Médiá: 6
Komentáre:
0
Nórský útočník Breivik tvrdí, že konal sám
Nórský útočník Breivik tvrdí, že konal sám
24.7.2011
Tridsaťdvaročný Nór Anders Behring Breivik vypovedal, že oba piatkové krvavé útoky v Nórsku spáchal sám a nemal pritom žiadneho komplica. K obom činom sa zároveň priznal. Informovala o tom v nedeľu nórska polícia po tom, čo v piatok a v sobotu niekoľkí svedkovia vypovedali, že existoval aj druhý strelec. "Počas vypočúvania uviedol, že konal sám," povedal policajný komisár Sveinung Sponheim a dodal, že toto tvrdenie preverujú. Podľa Brevikovho právnik motívom činu bola snaha zmeniť nórsku spoločnosť. Polícia tiež v nedeľu po prvýkrát od útokov uviedla, že zranenia utrpelo 97 ľudí, pričom niektoré osoby sú po útokoch v Osle i na ostrove Utöja stále nezvestné.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Venezuela predbehla Saudskú Arábiu. Má najväčšie ropné rezervy
Venezuela predbehla Saudskú Arábiu. Má najväčšie ropné rezervy
24.7.2011
Najväčšie ropné rezervy na svete má údajne Venezuela, ktorá predbehla Saudskú Arábiu. Krajina podľa údajov svojho ministerstva energetiky a ropného priemyslu disponuje najväčšími dokázanými zásobami ropy. Ministerstvo 19. júla informovalo, že k 31. decembru 2010 predstavoval objem dokázaných ropných rezerv krajiny 296,5 miliardy barelov. Pre porovnanie zásoby Saudskej Arábie predstavujú 265,1 miliardy barelov. Podľa venezuelskej tlačovej agentúry AVN sú do procesu vyčíslenia a certifikácie ropných rezerv zapojené okrem domáceho koncernu Petróleos de Venezuela aj zahraničné spoločnosti, ktoré by mali potvrdiť informácie ministerstva.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Letecké sily NATO znovu bombardovali Kaddáfího sídlo
Letecké sily NATO znovu bombardovali Kaddáfího sídlo
24.7.2011
Letecké sily NATO dnes znovu bombardovali štvrť Báb al-Azízíja v Tripolise, sídlo líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Očití svedkovia informovali o explóziách a čiernom dyme, ktorý sa vznášal nad komplexom. Líbyjský vodca v sobotu na zvukovej nahrávke kritizoval ľudové povstania v Egypte a Tunisku, ktoré viedli k zvrhnutiu tamojších prezidentov. Kaddáfí sa zastal bývalého egyptského prezidenta Husního Mubaraka. Líbyjský vládca naznačil, že Egypťania sa unáhlili, keď Mubaraka zvrhli bez jasnej alternatívy. "Husnímu Mubarakovi treba vzdať česť - bolo by lepšie, keby zostal egyptským prezidentom," povedal Kaddáfí.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Masový vrah Breivik: Môj čin bol ohavný, ale nevyhnutný
Masový vrah Breivik: Môj čin bol ohavný, ale nevyhnutný
24.7.2011
Páchateľ piatkovej masakry v nórskom Osle a na blízkom ostrove Utöja, 32-ročný Anders Behring Breivik, sa prvýkrát vyjadril k motívom svojho konania. "Povedal, že podľa jeho názoru boli činy ohavné, ale nevyhnutné," vyhlásil pridelený obhajca Geir Lippestad pre televíznu stanicu TV2. Lippestad dodal, že Breivik chce záležitosť bližšie vysvetliť na pondelkovom súdnom pojednávaní, na ktorom má sudca rozhodnúť, či podozrivý do začiatku samotného procesu zostane vo väzbe. Vypočúvanie zadržaného označil šéf polície za "ťažké", aj keď je ochotný vypovedať. V prípade odsúdenia mu hrozí maximálny možný trest, čo je v Nórsku odňatie slobody na 21 rokov. Krajina totiž zrušila doživotné väzenie.
Médiá: 6
Komentáre:
1
Breivik zanechal 1 500-stranový manifest, zbrane zháňal i v Prahe
Breivik zanechal 1 500-stranový manifest, zbrane zháňal i v Prahe
24.7.2011
Nové informácie o nórskom atentátnikovi, 32-ročnom Andersovi Behring Breivikovi, ukazujú, že masaker, ktorý si vyžiadal životy minimálne 93 ľudí, detailne plánoval aspoň rok a pol. Svedčí o tom jeho "manifest" pozostávajúci z 1 500 strán, v ktorom detailne popisuje, ako svoj vraždený čin pripravoval. Dokument nazval "2083 - Európska deklarácia nezávislosti" a vysvetľuje v ňom, ako by sa Európa mala očistiť od multikulturalizmu a prisťahovalectva. V kapitole o zháňaní výbušnín a zbraní niekoľkokrát spomína i Prahu, kde chcel neúspešne nadviazať kontakt s motorkárskou skupinou Hells Angels. "Ale stratil som motiváciu počas prvých dní v Prahe. Teraz musím zohnať poloautomatickú pušku a glock (pištoľ) legálne," píše v manifeste.
Médiá: 8
Komentáre:
0
Lotyši v referende rozhodli o rozpustení parlamentu
Lotyši v referende rozhodli o rozpustení parlamentu
24.7.2011
Obyvatelia Lotyšska rozhodli vo víkendovom referende o rozpustení parlamentu, ktoré podporilo až 94,7 percenta hlasujúcich. Na základe výsledkov sa v septembri uskutočnia predčasné voľby. Referendum vypísal v máji vtedajší prezident Valdis Zatlers v snahe obmedziť moc vplyvných podnikateľov a ich korupčné vzťahy s politikmi. Pobúrilo ho, že parlament zablokoval protikorupčné vyšetrovanie popredných poslancov a podnikateľov. V reakcii na vypísanie referenda ho poslanci o týždeň neskôr opätovne nezvolili za prezidenta a rozhodli sa pre bohatého Andrisa Bérziňša. Hlasovanie bolo prvé svojho druhu v krajine a účasť bola podľa predsedu Ústrednej volebnej komisie Arnisa Cimdarsa dobrá.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Video: Masový vrah zanechal svoj manifest aj na YouTube
24.7.2011
Zadržaný páchateľ masakry v Nórsku, 32-ročný Anders Behring Breivik, sa pri vypočúvaní priznal k niektorým obvineniam vrátane toho, že strieľal zo zbrane na ostrove neďaleko Osla, kde v piatok zabil najmenej 86 mladých ľudí. Polícii tiež uviedol, že zanechal asi 1 500-stranový manifest, ktorého skrátenú verziu umiestnil aj na videoportál YouTube. V dokumente sa zaoberá témami, ako napríklad "kultúrny marxizmus", "islamská kolonizácia", "multikuluralizmus" a "nádej pri zrode novej Európy". Z manifestu je vidieť jeho obdiv k stredovekému templárskemu rádu, ktorý prispieva k názoru, že motívom vraždených činov bol "kresťanský fundamentalizmus".
Komentáre:  0
Belgicko chce prísnejšie pravidlá držania zbraní pre celú Európu
Belgicko chce prísnejšie pravidlá držania zbraní pre celú Európu
24.7.2011
V reakcii na tragické piatkové udalosti v Nórsku vyhlásil belgický minister zahraničných vecí Steven Vanackere, že nastal čas na prijatie oveľa prísnejších pravidiel držania strelných zbraní na celoeurópskej úrovni. "Nemôžeme zatvárať oči pred rozsahom tejto drámy. Myslím si, že nastal čas, aby si európsky politický svet položil otázku, či nenastal čas na ešte prísnejšie pravidlá pre držanie strelných zbraní?" uviedol. V súčasnosti je legislatíva upravujúca vlastníctvo strelných zbraní individuálna v každom štáte Európy. Vanackere tvrdí, že je potrebné povýšiť túto záležitosť na vyššiu, celoeurópsku úroveň, za účelom lepšej koordinácie tých, ktorým záleží na bezpečnosti občanov a na verejnom poriadku.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Zázrak v Nórsku: Deň po masakri vytiahli z vody živých ľudí
Zázrak v Nórsku: Deň po masakri vytiahli z vody živých ľudí
24.7.2011
Deň po masakri účastníkov letného tábora na ostrove v Nórsku našli v sobotu záchranári viacerých mladých ľudí, ktorí od piatkového popoludnia stále plávali v jazere. "Zachránili sme dnes ľudí z vody. Stále plávali," povedal hovorca Červeného kríža Jahn Petter Berendsen. "Pátracia akcia pokračuje, viacero ľudí je naďalej nezvestných," dodal bez upresnenia ich počtu. Z katedrály v Osle sa medzitým stalo pietnym miestom. "Má 14, 15 rokov... môj vnuk. Bol na ostrove. Ešte sa nenašiel," odpovedala staršia žena v katedrále na otázku, či sa niekoho z jej známych priamo dotkli útoky. Aj Nóri, ktorí nemali nikoho v útokoch, len ťažko hľadajú slová.
Médiá: 8
Komentáre:
0
V Rakúsku zatkli Slovenku podozrivú z vraždy
V Rakúsku zatkli Slovenku podozrivú z vraždy
24.7.2011
Rakúske noviny Burgenländische Volkszeitung v sobotu informovali, že polícii sa vo štvrtok podarilo v Mattersburgu zatknúť 31-ročnú Slovenku, ktorá je podozrivá z vraždy svojho nevlastného otca z roku 2008. Spolupáchateľkou mala byť jej matka. Motívom činu mala byť skutočnosť, že matka mala milenca. Matka si podľa informácií novín už odpykáva trest na Slovensku. Jej dcéra po čine ušla do Rakúska, kde sa vydala a zmenila si identitu. K vražde sa po zadržaní údajne priznala a polícia ju na základe zatykača EÚ previezla do Viedne.
Médiá: 3
Komentáre:
0
V Izraeli protestujú proti drahému bývaniu
V Izraeli protestujú proti drahému bývaniu
24.7.2011
Na protest proti vysokým cenám bývania sa v sobotu v centre Tel Avivu zišlo približne 6-tisíc Izraelčanov. "Bojujeme za svoje domovy!" kričali demonštranti, ktorí si nemôžu dovoliť kúpiť ani prenajať byty. Išlo o prvú veľkú demonštráciu v rámci hnutia upozorňujúceho na rastúce životné náklady, keďže v posledných mesiacoch stúpli ceny nehnuteľností, potravín i pohonných hmôt v krajine. Už počas predchádzajúcich dvoch týždňov postavili demonštranti tábory vo viacerých mestách, aby poukázali na ekonomickú frustráciu Izraelčanov z rôznych vrstiev spoločnosti. Minister financií Juval Steinitz uznal, že ide o zásadný problém.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Masového vraha zneškodnilo nórske komando slzným plynom
Masového vraha zneškodnilo nórske komando slzným plynom
23.7.2011
Hlavného podozrivého z piatkových teroristických útokov v Nórsku, 32-ročného Andersa Behring Breivika, zneškodnilo protiteroristické komando, keď ho po zásahu zo vzduchu oslepili slzným plynom. S odvolaním sa na policajné zdroje o tom informovala štátna televízna stanica NRK, ktorá zároveň zverejnila prvé videozábery so strelcom v akcii. Nórska polícia zvýšila počet obetí na 85 a zároveň uviedla, že útok na ostrove Utöja trval takmer 90 minút. Na margo svedeckých výpovedí o možnom druhom strelcovi policajná hovorkyňa Trine Dyngelandová povedala, že žiadne konkrétne informácie zatiaľ nie sú, ale polícia v tejto fáze vyšetrovania nevylučuje žiadnu variantu.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Breivik vlastnil farmu, pri výrobe bomby mal použiť hnojivo
Breivik vlastnil farmu, pri výrobe bomby mal použiť hnojivo
23.7.2011
Tridsaťdvaročný Anders Breivik, ktorý je podľa nórskej polície zodpovedný za piatkové útoky v Osle a na ostrove Utöja, vyrastal v hlavnom meste. Breivik pracoval v pôdohospodárskej spoločnosti GeoFrame, ktorú sám pred troma rokmi založil. Podľa nórskej polície to mohol byť len spôsob, akým Breivik chcel obísť regulácie, aby sa mohol dostať k dusíkatému hnojivu. Pri výrobe výbušniny pravdepodobne použil hnojivo v kombinácii s naftou alebo inou látkou. Indíciou môže byť, že Breivik 4. mája tohto roku nakúpil šesť ton hnojiva. Na stránke na sociálnej sieti Twitter, ktorá je pravdepodobne jeho, zverejnil 17. júla odkaz: "Jeden človek, ktorý verí, sa vyrovná silou stotisícom ľudí, ktorí majú iba záujmy."
Médiá: 5
Komentáre:
0
V Číne sa vykoľajil vysokorýchlostný vlak, vozne spadli z mosta
V Číne sa vykoľajil vysokorýchlostný vlak, vozne spadli z mosta
23.7.2011
Najmenej 35 ľudí zomrelo a 191 je zranených po tom, čo na východe Číny došlo k zrážke dvoch vysokorýchlostných vlakov. Rýchlovlak podľa čínskych štátnych médií stratil rýchlosť, keď sa po zasiahnutí bleskom ocitol bez elektrického napájania, zastavil sa a zozadu do neho narazil iný vlak. Podľa agentúry Nová Čína štyri vagóny druhého vlaku sa tiež vykoľajili. K incidentu došlo v provincii Če-ťiang na východe krajiny vo večerných hodinách miestneho času. V každom vagóne vysokorýchlostného vlaku, údajne mohlo byť okolo sto ľudí.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Svedkovia: Útočníkov na ostrove Utöja bolo viac
Svedkovia: Útočníkov na ostrove Utöja bolo viac
23.7.2011
Nórske médiá citujú svedkov, podľa ktorých nebol strelec na ostrove Utöja sám. Hovoria o najmenej ďalšom jednom útočníkovi. Polícia zatiaľ správy oficiálne nepotvrdila a pracuje aj na vyšetrovaní tejto verzie. "Máme úplne rovnaké svedecké výpovede, ktoré tvrdia, že na ostrove bol aj druhý útočník. Zo všetkých síl pracujeme na tom, aby sme to overili," povedal inšpektor Einar Aas, podľa ktorého však tieto správy zatiaľ treba považovať len za špekulácie. Na rozdiel od prvého muža, druhý strelec na ostrove podľa svedkov nemal oblečenú policajnú uniformu. Bol vysoký asi 180 centimetrov, mal husté tmavé vlasy a európsky vzhľad. Polícia oznámila, že v okolí ostrova zatkla mladého muža vo veku asi 20 rokov, ktorý mal pri sebe nôž. Ten je momentálne na výsluchu.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Lotyšsko rozhoduje v referende o rozpustení parlamentu
Lotyšsko rozhoduje v referende o rozpustení parlamentu
23.7.2011
V Lotyšsku sa v sobotu začalo referendum, v ktorom majú obyvatelia rozhodnúť o rozpustení parlamentu. Podľa prieskumov verejnej mienky sa chce väčšina oprávnených voličov vysloviť za vypísanie predčasných volieb, na ktoré vyzýva aj exprezident Valdis Zatlers (na obr.). Ten vypísal referendum 28. mája, krátko predtým, ako mu vypršal jeho vtedajší mandát. Ako dôvod uviedol údajnú korupciu vo vysokej politike. O niekoľko dní neskôr prehral v parlamente prezidentskú voľbu a novou hlavou štátu sa stal Andris Berzins. Posledné parlamentné voľby v Lotyšsku vyhral pred deviatimi mesiacmi doterajší liberálny premiér Valdis Dombrovskis.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
141912345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, sk1[at]m5.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk