AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte.
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Republikán Rick Perry oznámil kandidatúru na prezidenta
Republikán Rick Perry oznámil kandidatúru na prezidenta
14.8.2011
Guvernér štátu Texas Rick Perry v sobotu oficiálne oznámil, že sa bude v Republikánskej strane uchádzať o nomináciu na kandidáta pre prezidentské voľby v roku 2012. Guvernér kritizoval najmä zahraničnú politiku prezidenta Baracka Obamu, pričom vyhlásil, že pri vytváraní nových pracovných miest bude úspešnejší. V príspevku na internete Perry zopakoval, že postavenie Ameriky vo svete je v nebezpečenstve nielen pre katastrofálnu ekonomickú, ale i zahraničnú politiku. Podľa najnovších prieskumov Perry zaostáva len o niekoľko percentuálnych bodov za doteraz najobľúbenejším republikánskym prezidentským kandidátom Mittom Romneym.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Z trhliny ropovodu v Severnom mori uniká ropa
Z trhliny ropovodu v Severnom mori uniká ropa
14.8.2011
Trhlinu objavili na ropovode, vedúcom k ropnej plošine Gannet Alpha patriacej koncernu Shell v Severnom mori. Mediálne informácie o poškodenom ropovode potvrdil oficiálne aj prevádzkovateľ, podľa ktorého nejde o nič závažné. Aktuálne sa pracuje na upchaní trhliny, k plošine smerujú aj technické prostriedky na čistenie. Zatiaľ však nie je známe, koľko ropy uniká do mora. Podľa hovorcu britského ministerstva energetiky dostal rezort od Shellu informácie, že množstvo unikajúcej ropy je limitované. Poškodená plošina sa nachádza asi 180 kilometrov od škótskeho pobrežného mesta Aberdeen. Podľa názoru podpredsedu škótskych zelených Patricka Harvieho je ešte priskoro na posúdenie vážnosti danej udalosti.
Médiá: 2
Komentáre:
0
I napriek nepokojom prepustí britská vlády tisíce policajtov
I napriek nepokojom prepustí britská vlády tisíce policajtov
13.8.2011
Ani niekoľko dní trvajúce násilnosti v Londýne a iných anglických mestách neodvrátia britskú vládu od chystanej reformy polície, ktoré pre rozpočtové škrty povedie k zníženiu počtu policajtov. Vláda plánuje z policajného rozpočtu odobrať dva milióny libier, čo bude znamenať stratu 30 000 pracovných miest v rezorte. "Zostávame, ministerka vnútra, premiér i ja, stále verní plánu reformy polície," povedal pre BBC minister financií George Osborne. V noci na sobotu polícia v Londýne i v iných mestách zatkla desiatky ďalších ľudí. Použila pritom rôzne metódy a prostriedky, napríklad v Birminghame využila veľkoplošné obrazovky, na ktorých premietala zábery podozrivých.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Nemecko chce elektrinu po odpojení jadrových blokov kupovať v Rakúsku
Nemecko chce elektrinu po odpojení jadrových blokov kupovať v Rakúsku
13.8.2011
Nemecko sa obáva, že po odpojení prvých jadrových blokov bude mať v nasledujúcej zime nedostatok elektrickej energie. Agentúra pre spolkovú rozvodnú sieť preto oslovila 8 rakúskych výrobcov elektriny, či v prípade potreby budú schopní pomôcť. Nemecké úrady údajne žiadajú rýchlu odpoveď, pretože už tento mesiac sa musí rozhodnúť, či jeden z ôsmich odstavených jadrových blokov zostane v pohotovostnom režime. Rakúske podniky však nie sú v jednoduchej situácii a pomôcť by mohli len plynové elektrárne. Prúd z plynovej elektrárne Mellach pri Grazi by sa musel prenášať oblúkom cez Burgenlandsko do Viedne a z nej do Nemecka. Rakúske elektrárenské spoločnosti reagujú na nemeckú požiadavku rozdielne. Elektrárne v Hornom Rakúsku totiž tvrdia, že plynové elektrárne potrebujú v zime na uspokojovanie dopytu svojich odberateľov.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Taliansko uťahuje opasky. Vláda prijala "balíček krvi a sĺz"
Taliansko uťahuje opasky. Vláda prijala
13.8.2011
Talianska vláda v piatok večer schválila program konsolidácie verejných financií, vďaka ktorému by mal štát v nasledujúcich dvoch rokoch ušetriť 45 miliárd eur. Premiér Silvio Berlusconi po mimoriadnej schôdzi vystúpil pred novinármi, pričom potvrdil, že jeho kabinet plánuje ušetriť 20 miliárd eur počas budúceho roka a ďalších 25 miliárd v roku 2013. Súčasťou balíčka je aj takzvaná solidárna daň, ktorá by mala znamenať dodatočné zdanenie na úrovni 5 % u ľudí zarábajúcich nad 90-tisíc eur ročne a 10 % u ľudí zarábajúcich nad 150-tisíc eur ročne. Berlusconiho vláda úsporným programom reagovala na žiadosť ECB, aby Rím bezodkladne prijal reformy potrebné na dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Belgicko vyhostilo od začiatku roka už vyše 4 800 imigrantov
Belgicko vyhostilo od začiatku roka už vyše 4 800 imigrantov
13.8.2011
Belgicko od 1. januára do 30. júna tohto roku odmietlo poskytnúť azyl a následne vyhostilo vyše 4 800 imigrantov. Tí sa v Belgicku snažili získať štatút politického utečenca. Štátny tajomník pre azylovú a imigračnú politiku Melchior Wathelet vyhlásil, že vysoký počet vyhostených imigrantov z krajiny je dôkazom toho, že azylová politika v Belgicku funguje dobre a je účinná. Spomedzi celkového počtu vyhostených v 1 834 prípadoch išlo o repatriáciu a ďalších 1 445 osôb bolo odprevadených na hranice alebo do odletovej haly bruselského letiska. Zvyšných 1 556 prišelcov z krajín mimo EÚ sa rozhodlo pre dobrovoľný návrat do svojej vlasti.
Médiá: 2
Komentáre:
0
USA sa obávajú, že al-Káida zaútočí náložami so smrteľným jedom
USA sa obávajú, že al-Káida zaútočí náložami so smrteľným jedom
13.8.2011
Denník New York Times s odvolaním sa na nemenované zdroje tajnej služby uviedol, že administratíva prezidenta Baracka Obamu sa obáva regionálneho krídla teroristickej siete al-Káida. Tá sa údajne pokúša vyrobiť smrteľný jed ricín. Teroristické hnutie má údajne zjavný zámer umiestniť jed do menších náloží, ktoré budú odpálené a rozptýlia tak ricín - bielu práškovitú látku do ovzdušia. Jed je považovaný za taký smrteľný, že stačí, aby z nej človek vdýchol iba malé množstvo. Nálože by mali byť odpálené v uzavretých priestoroch, napríklad v nákupnom stredisku alebo na letisku. Členovia vlády diskutovali už o tejto hrozbe minulý rok, bezprostredne hroziaci útok však nakoniec vylúčili.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Vykoľajenie vlaku v Poľsku neprežila jedna osoba
Vykoľajenie vlaku v Poľsku neprežila jedna osoba
13.8.2011
V piatok popoludní sa v Poľsku vykoľajil vlak smerujúci z Varšavy do Katovíc. K nešťastiu došlo pri dedinke Baby blízko mesta Piotrków Trybunalski. "Prvý vozeň za rušňom sa prevrátil na bok, zvyšné tri vyleteli z koľajníc, ale neprevrhli sa," uviedol Wlodzimierz Kapiec zo záchranárskeho zboru. Vážne zranených prevážalo do nemocníc šesť vrtuľníkov záchrannej služby. Na miesto nehody boli privolané aj tímy psychológov, ktoré mali obetiam pomôcť zvládnuť šok z nehody. Prvé správy hovorili o najmenej štyroch obetiach a 30 zranených, najnovšie polícia potvrdila úmrtie jednej osoby a okolo 70 zranených. Nevylučuje však, že sa toto číslo zvýši. Podľa niektorých svedkov išiel vlak veľmi rýchlo, ďalší upozorňujú aj na možné preťaženie vlaku.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Sériového vraha z Clevelandu odsúdili za vraždu 11 žien na smrť
Sériového vraha z Clevelandu odsúdili za vraždu 11 žien na smrť
13.8.2011
V americkom štáte Ohio včera sudca odsúdil na smrť sériového vraha Anthonyho Sowella z Clevelandu, ktorý zavraždil 11 žien. Ich telesné pozostatky sa našli v jeho dome a na priľahlom pozemku. Porota, ktorá 51-ročného muža uznala vinným v 84 bodoch obžaloby, trest smrti odporúčala. Medzi obvineniami sa nachádzali aj únosy, pokusy o znásilnenie a znásilnenia. Páchateľ sa na súde ani raz nepozrel na príbuzných obetí a ignoroval sudcov návrh, aby prehovoril. Sowella popravia smrtiacou injekciou. K vraždám došlo v rokoch 2007-2009. Všetkých 11 obetí pochádzalo z okolia Clevelandu. Mnohé z obetí boli podľa amerických médií drogovo závislé, živili sa prostitúciou a krádežami.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Súd: Časť Obamovej zdravotníckej reformy je protiústavná
Súd: Časť Obamovej zdravotníckej reformy je protiústavná
13.8.2011
Americký odvolací súd v Atlante včera rozhodol, že časť zákona o zdravotníctve, ktorý presadila administratíva prezidenta Baracka Obamu, nie je v súlade s ústavou. Podľa súdu bolo protiústavné, ak zákon požadoval od Američanov zakúpiť si zdravotné poistenie, alebo čeliť pokute. Americký kongres tak podľa súdu prekročil svoje právomoci, keď od obyvateľov žiadal, aby si kúpili zdravotné poistenie. Súd tiež rozhodol, že ostatné časti široko koncipovaného zákona zostávajú v platnosti aj naďalej. Vec dalo na súd 26 amerických štátov, a očakáva sa, že o zákonnosti spornej časti zdravotníckej reformy rozhodne Najvyšší súd USA.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Sarkozy: Francúzsko zostane v Líbyi až do konca
Sarkozy: Francúzsko zostane v Líbyi až do konca
12.8.2011
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy dnes vyhlásil, že jeho krajina bude súčasťou medzinárodnej vojenskej operácie proti líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu "až do konca". Podľa neho nezostáva nič iné, ako "vytrvať do konca misie". "Naše vojenské úsilie, ktoré je jadrom takmer päťmesačnej operácie pod vedením NATO, zostane nemenné," sľúbil Sarkozy v príhovore k vojakom na palube lietadlovej lode Charles de Gaulle. Operácia proti silám diktátora Muammara Kaddáfího, ktorá má mandát OSN, nepostupuje tak rýchlo, ako sa predpokladalo a nákladná misia postupne stráca podporu francúzskej verejnosti.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Poškodený reaktor vo Fukušime zakryje obrovský stan
Poškodený reaktor vo Fukušime zakryje obrovský stan
12.8.2011
Prevádzkovateľ poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima-I stavia obrovský stan, aby zakryl jeden z najviac poškodených reaktorov. Zakrytie reaktora má zabrániť šíreniu rádioaktivity a presakovaniu dažďovej vody. Obrovský stan má tiež poskytnúť ochrannú bariéru pred nebezpečenstvom v budúcnosti. Výstavba stanu a jeho základov sa začala tento týždeň. Doteraz totiž s výstavbou nemohli začať pre príliš vysokú radiáciu, ktorá ohrozovala pracovníkov. Stan, ktorý natiahnu cez kovovú konštrukciu, bol vyrobený zo vzduchotesného polyesteru. Bude 54 metrov vysoký a 47 metrov široký. Elektrárenská spoločnosť TEPCO tak aj naďalej hľadá cestu ako zmierniť nebezpečenstvo zo strany jadrovej elektrárne, ktorú pred piatimi mesiacmi poškodili prírodné živly.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Ukrajina: Tymošenková ostáva za mrežami
Ukrajina: Tymošenková ostáva za mrežami
12.8.2011
Ukrajinský súd dnes odmietol žiadosť o prepustenie expremiérky Julije Tymošenkovej z väzenia. Podľa kyjevského odvolacieho súdu neexistujú právne dôvody na prešetrenie žiadosti o prepustenie Tymošenkovej, ktorá sa na pojednávaní nezúčastnila. Bývalá premiérka čelí obvineniam z korupcie a zneužívania právomocí pri podpise kontraktu o dovoze ruského zemného plynu a sprenevery takmer 300 miliónov eur. Tymošenkovú zatkli v piatok z dôvodu narúšania súdneho procesu. Tento krok už kritizovali Spojené štáty, Európska únia a neoficiálne aj Rusko. Proces so šéfkou ukrajinskej opozície sa začal koncom júna a podľa expremiérky pracuje sudca na objednávku prezidenta Janukovyča.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Českého prezidenta Klausa označili za homosexuála
Českého prezidenta Klausa označili za homosexuála
12.8.2011
Historicky prvý pochod homosexuálov v Prahe, ktorý sa uskutoční v sobotu, sa pred niekoľkými dňami stretol s kritikou českej prezidentskej kancelárie vrátane vicekancelára Petra Hájka. Prezident Václav Klaus varoval pred šíriacim sa "homosexualizmom" a neskôr napadol veľvyslancov, ktorí pochod podporili. Vo štvrtkovom vydaní časopisu Instikt na prezidentovu kritiku reagoval šéfredaktor časopisu pre gejov Jakub Starý. "Trúfam si povedať, že Klaus je homosexuál, ale ja som homosexualista. Dôkazy nemám, ale my máme taký gejradar," povedal Starý. Šéfredaktor sa tiež vyjadril na adresu Petra Hájeka, ktorého nazval fašistom a pokrytcom.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Líbyjským povstalcom sa podarilo dobyť strategické mesto Briga
Líbyjským povstalcom sa podarilo dobyť strategické mesto Briga
12.8.2011
Po troch týždňoch bojov s jednotkami vernými líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu sa povstalcom podarilo ovládnuť mesto Briga, kde sa nachádza kľúčový ropný terminál. Správu oznámil hovorca povstalcov, bezprostredne ju však nebolo možné overiť. "Briga je oslobodená," uviedol Muhammad al-Ridžálí, ktorý bol s rebelmi v čase, keď prístav ovládli. Iný hovorca rebelov včera informoval, že počas bojov v Brige prišli o život dvaja povstalci, 16 ďalších utrpelo zranenia. Pobrežné mesto bolo v marci krátky čas pod kontrolou rebelov, ale Kaddáfího sily ju onedlho zas dobyli. Občianska vojna v Líbyi je už mesiace v patovej situácii aj napriek leteckým útokom Severoatlantickej aliancie.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Medvedev po piatich mesiacoch podpísal sankcie voči Líbyi
Medvedev po piatich mesiacoch podpísal sankcie voči Líbyi
12.8.2011
Ruský prezident Dmitrij Medvedev podpísal sankcie, ktoré Bezpečnostná rada OSN schválila ešte v marci. Bez vysvetlenia päťmesačného meškanie dnes o podpise informoval Kremeľ. Po schválení rezolúcie o Líbyi muselo Rusko ako člen BR OSN z nej plynúce sankcie podpísať, i keď nebolo viazané žiadnym časovým termínom. Rusi s právom veta totiž rezolúciu o Líbyi nezablokovali, hlasovania sa iba zdržali. Marcové sankcie OSN voči Líbyi zakazujú využívanie vzdušného priestoru líbyjskými strojmi a komerčné lety do africkej krajiny. Sankcie umožňujú zmrazenie účtov líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu a jeho príbuzným a tiež uvaľujú cestovné embargo na jeho družinu.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Británia: Nepokoje si vyžiadali piatu obeť
Británia: Nepokoje si vyžiadali piatu obeť
12.8.2011
Ďalšou obeťou nepokojov sa v Británii stal 68-ročný Richard Bowes, ktorý upadol do bezvedomia pri snahe zabrániť ohňu vo štvrti Ealing na západe Londýna. Pri páde utrpel vážne zranenia hlavy a nikto mu nepomohol. Do nemocnice ho previezli vo vážnom stave a v noci zo štvrtka na piatok zomrel. Bowesovu smrť už začali vyšetrovať ako vraždu a polícia vyhlásila pátranie po podozrivom páchateľovi. Podľa spravodajskej stanice BBC boli inak ulice v noci pokojné a zdá sa, že polícia má situáciu pod kontrolou. Medzitým sa začalo zatýkanie výtržníkov, ktorých dokázali identifikovať prostredníctvom bezpečnostných kamier. Polícia už od začiatku výtržností, ktoré začali v sobotu, zadržala 1500 ľudí a päť stoviek z nich už obvinila z účasti na výtržnostiach.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Británia pri ďalších výtržnostiach možno nasadí do ulíc armádu
Británia pri ďalších výtržnostiach možno nasadí do ulíc armádu
12.8.2011
Britský premiér David Cameron vyhlásil, že vláda zváži, či pri ďalších pouličných výtržnostiach nasadí armádu. Tá by tak mala pomôcť polícii zvládať narušiteľov poriadku. Predseda vlády zároveň prisľúbil, že pôvodcovia najhoršieho násilia v krajine za uplynulé desaťročia budú nájdení a potrestaní. V uliciach Londýna bude podľa neho hliadkovať zvýšený počet 16-tisíc policajtov až do konca tohto týždňa. Premiér ďalej prisľúbil, že ľudia, ktorých domy alebo obchody výtržníci zničili, dostanú odškodnenie. To sa bude podľa jeho slov týkať aj tých, ktorí neboli poistení. "Nedovolíme, aby nás násilie porazilo," uviedol pred poslancami. Podľa Camerona páchatelia násilností v žiadnom prípade Britániu ani mladých v krajine nereprezentujú. Útočníci podľa neho nie sú žiadny demonštranti, ale obyčajní zlodeji.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Švédsky premiér: Zadĺžené krajiny by si mali pomôcť samé
Švédsky premiér: Zadĺžené krajiny by si mali pomôcť samé
12.8.2011
Švédsky premiér Fredrik Reinfeldt vyhlásil, že zadĺžené európske krajiny si za svoje problémy môžu samé a samé si ich aj majú riešiť. Podľa premiéra sa v Európskej únii priveľa hovorí a málo robí. Problémové krajiny EÚ by si mali vziať príklad zo škandinávskych a pobaltských krajín, kde sa uskutočnili potrebné reformy. Zadlžené krajiny tak podľa jeho slov jednoducho neurobili to, čo urobiť mali. "V európskom systéme sa totiž objavuje mnoho odporúčaní, správ o reformách v takej a takej krajine, ktoré ich majú urobiť. No keď iba veľa hovoríte, no veľa nerobíte, neistota stúpa," vyhlásil Reinfeldt. Hoci Švédsko nie je členom eurozóny, tamojšia spoločnosť sa čoraz viac obáva možných dopadov na vlastnú ekonomiku.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Spojené štáty uvalili nové sankcie na bieloruské podniky
Spojené štáty uvalili nové sankcie na bieloruské podniky
12.8.2011
Nové hospodárske sankcie uvalili Spojené štáty na štyri bieloruské štátne podniky. Podľa hovorkyne ministerstva zahraničných vecí Victorie Nulandovej sú sankcie reakciou na pokračujúce zadržiavanie politických väzňov a tvrdé zásahy proti politickým aktivistom, novinárom a zástupcom občianskej spoločnosti. Tieto opatrenia sú podľa Nulandovej zamerané proti osobám zodpovedným za represálie v Bielorusku po prezidentských voľbách z 19. decembra. "Ich cieľom nie je uškodiť obyvateľom Bieloruska," dodala Nulandová. Prezident Alexander Lukašenko a iný vysoký predstavitelia z Bieloruska už napríklad majú zakázaný vstup do EÚ a USA.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Breivik s psychiatrami spolupracuje a správa sa zdvorilo
Breivik s psychiatrami spolupracuje a správa sa zdvorilo
11.8.2011
Masový vrah Anders Breivik, zodpovedný za smrť 77 ľudí, v stredu absolvoval prvé hodinové stretnutie s dvoma súdom ustanovenými psychiatrami. Tí majú za úlohu vypracovať posudok jeho psychického stavu, ktorý by mal byť hotový do 1. novembra. Jeho obhajca Geir Lippestad pre nórsku televíziu NRK uviedol, že Breivik s psychiatrami spolupracuje. "Je veľmi zdvorilý a hovorí, že podrobne vysvetlí všetko, čo urobil," povedal pre noviny Dagbladet policajný poradca vyšetrovateľov Asbjörn Rachlew. Breivik na výsluchu povedal, že sa "desil" blížiaceho sa dňa útokov, dodal však, že išlo o "cieľ, ktorý plánoval niekoľko rokov".
Médiá: 1
Komentáre:
0
Thajsko zrušilo vízovú povinnosť pre občanov SR
Thajsko zrušilo vízovú povinnosť pre občanov SR
11.8.2011
Thajské kráľovstvo uľahčilo vstup do krajiny pre slovenských turistov. Ministerstvo vnútra Thajského kráľovstva 12. júla oficiálne oznámilo jednostranné zrušenie vízovej povinnosti pre občanov Slovenskej republiky pri vstupe do krajiny najviac do 30 dní. Toto oslobodenie od vízovej povinnosti nadobúda platnosť po uplynutí 30 dní odo dňa uverejnenia oznámenia v Kráľovských novinách, teda oddnes 11. augusta. Zjednodušenie vízového režimu prijal thajský vládny kabinet 3. mája. Okrem Slovenska sa opatrenie týka držiteľov českých, maďarských, lichtenštajnských, poľských a slovinských pasov.
Médiá: 3
Komentáre:
0
V Holandsku je tretina imigrantských rodín pod hranicou chudoby
V Holandsku je tretina imigrantských rodín pod hranicou chudoby
11.8.2011
Výsledky prieskumu vykonaného národným štatistickým ústavom CBS uvádzajú, že približne tretina imigrantských rodín usadených v Holandsku žije pod hranicou chudoby. Prieskum ukazuje, že iba desať percent rodín z imigrantských komunít má ročný príjem presahujúci 30-tisíc eur. V celonárodnom meradle má takýto príjem vyše 50 percent domácností. Prisťahovalci bojujú najmä so zlou finančnou situáciou, mnohí majú za sebou traumu úteku a čelia jazykovým bariéram. Podľa odborníkov sa bude situácia ešte viac zhoršovať. V krajine sa totiž majú uzákoniť opatrenia, podľa ktorých si prisťahovalci budú musieť zabezpečiť jazykové kurzy a integráciu do spoločnosti.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Belgicko sa obáva podobných nepokojov aké zasiahli Londýn
Belgicko sa obáva podobných nepokojov aké zasiahli Londýn
11.8.2011
Niekoľkodňové výtržnosti, ktoré zasiahli Britániu, začínajú znepokojovať už aj okolité štáty. Belgickí politici Philippe Moureaux a Alain Destexhe predpokladajú, že podobné násilnosti nie sú vylúčené ani v niektorých bruselských štvrtiach. Socialistický starosta bruselskej štvrti Molenbeek Philippe Moureaux pre médiá uviedol, že existuje "riziko prenosu nákazy násilností z Británie". Táto štvrť je známa vyššou mierou kriminality a vysokým počtom imigrantov. Belgické médiá už dlhodobo prinášajú správy o napätých vzťahoch medzi domácim obyvateľstvom a mladou generáciou z početnej moslimskej komunity. "Je pravdepodobné, že sa to skôr či neskôr - v nie takej vzdialenej budúcnosti - prihodí aj u nás," oznámil poslanec bruselskej samosprávy Alain Destexhe.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Londýnska polícia začala v súvislosti s nepokojmi vykonávať razie
Londýnska polícia začala v súvislosti s nepokojmi vykonávať razie
11.8.2011
Polícia v Londýne oznámila, že vykonáva razie v spojitosti rozsiahlymi výtržnosťami a rabovaním, ktoré zachvátili britskú metropolu niekoľko nocí po sebe. Podľa policajného komisára Stephena Kavanagha domové prehliadky začali už v noci a polícia pri nich koná na základe viac než sto súdnych príkazov. Londýnska polícia od začiatku nepokojov v sobotu zatkla takmer 900 ľudí. Obvinenia vzniesli voči 371 zadržaným. Výtržnosti sa počas štyroch dní rozšírili aj do ďalších miest. V noci nadnes však panoval v uliciach relatívny pokoj. O výtržnostiach dnes bude mimoriadne rokovať britský parlament, ktorý premiér David Cameron odvolal z letných prázdnin.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Afganistan: Pri výbuchu bomby zahynulo päť zahraničných vojakov
Afganistan: Pri výbuchu bomby zahynulo päť zahraničných vojakov
11.8.2011
Násilie v Afganistane sa za posledné dni neustále zvyšuje. Pri výbuchu bomby nastraženej pri ceste v južne časti nepokojnej krajiny prišlo o život päť zahraničných vojakov. Medzinárodné sily ISAF, ktoré o smrti vojakov informovali bližšie podrobnosti ani štátnu príslušnosť zabitých vojakov neuvádzajú. Násilie v Afganistane dosahuje najhoršiu úroveň od zvrhnutia režimu hnutia Taliban pred takmer desiatimi rokmi. Za prvých šesť mesiacov tohto roka zaznamenali v krajine dosiaľ najvyšší počet civilných obetí. Pri zostrelení helikoptéry členmi Talibanu prišlo nedávno o život 30 príslušníkov amerických špeciálnych jednotiek a sedem afganských vojakov. Podľa amerických síl Talibanci zodpovední za zabitie vojakov zahynuli pri cielenom nálete NATO. Hnutie Taliban však najnovšie tieto správy poprelo.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Členovia OSN dostali správy o 2-tisíc zabitých v Sýrii
Členovia OSN dostali správy o 2-tisíc zabitých v Sýrii
11.8.2011
Bezpečnostná rada OSN včera dostala "príšerné" informácie o pokračujúcom násilí v Sýrii, kde bolo zabitých už 2000 ľudí a ďalších 3000 je nezvestných. Väčšinu z 2000 zabitých tvorili neozbrojení civilisti. Polícia doteraz zatkla 13 000 Sýrčanov a desaťtisíce utiekli z krajiny. Veľvyslanci Británie, Nemecka, Francúzska a Portugalska konštatovali, že vláda prezidenta Bašára Asada nesplnila požiadavky OSN na ukončenie vojenskej represie voči protestujúcim. Západní diplomati tak tvrdia, že ďalším krokom by mali byť sankcie. Členovia rady s právom veta Rusko a Čína, podporovaní Indiou, Brazíliou a Juhoafrickou republikou uvalenie sankcií na Sýriu stále odmietajú. Sýrsky veľvyslanec všetky informácie poprel a protesty vo svojej krajine porovnal s tohtotýždňovými nepokojmi vo Veľkej Británii.
Médiá: 3
Komentáre:
0
V českej obci Mukařov dobodali na smrť troch ľudí
V českej obci Mukařov dobodali na smrť troch ľudí
11.8.2011
V stredočeskej obci Mukařov východne od Prahy prišli v stredu večer o život traja ľudia. Hasiči najskôr našli na ulici pobodaného muža, ktorý zraneniam i napriek poskytnutej prvej pomoci podľahol. Pri následnom pátraní v obci a okolí našla polícia v rodinnom dome telá manželského páru bez známok života. Všetky tri osoby tak podľahli bodným zraneniam. Policajná hovorkyňa Štěpánka Zatloukalová oznámila, že do pátrania po páchateľoch nasadili viac ako 50 policajtov vrátane psovoda. Celú lokalitu podľa jej slov monitoroval policajný vrtuľník. V súvislosti s vraždou sa začalo špekulovať o tom, že muž, ktorého napokon našli na ulici, mohol pri návrate do domu pristihnúť páchateľa či páchateľov, a tí na neho zaútočili a prenasledovali ho, keď z domu utiekol.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Británia zažila prvú pokojnú noc, dochádzalo len k ojedinelým stretom
Británia zažila prvú pokojnú noc, dochádzalo len k ojedinelým stretom
11.8.2011
Ulica Londýna a ďalších britských miest boli v noci nadnes pokojné. Výrazne k tomu prispeli posilnené policajné jednotky. Len v uliciach hlavného mesta ich hliadkovalo 16-tisíc. Na južnom predmestí Londýna sa výtržníci síce snažili hádzať na policajtov rôzne predmety, ale asi 150-člennú skupinu sa podarilo rozohnať a k väčším stretom nedošlo. V druhom najväčšom anglickom meste Birminghame sa večer zišli stovky ľudí, aby si uctili pamiatku troch mužov, ktorí zomreli po náraze autom. Polícia prípad vyšetruje ako vraždu. Poslanci britského parlamentu by mali na štvrtkovej mimoriadnej schôdzi rokovať len o jedinom bode - odsúdenie násilia v uliciach britských miest, respektíve prijatie opatrení na zastavenie výtržností.
Médiá: 9
Komentáre:
0
Po úspešnom utorku burzy v Európe a USA opäť padali
Po úspešnom utorku burzy v Európe a USA opäť padali
11.8.2011
Po úspešnom utorku začali burzy v Európe a USA znovu padať. Príčinou sú obavy z prehĺbenia dlhovej krízy eurozóny, čo viedlo aj k oslabeniu eura. Americké burzy za tri hodiny obchodovania takmer vymazali časť utorňajších ziskov. Obchodovanie bolo vysoko rozkolísané a hodnoty amerických indexov sa v krátkej dobe menili aj o celé percentá. Európsky index Stoxx Europe 600 sa znížil o 3,5 % na dvojročné minimum po tom, čo sa akcia francúzskej banky Société Générale prepadla o 16 %. Príčinou sú najmä obavy, že Francúzsko môže prísť o svoj rating. Zabrániť druhej recesii sa zúfalo snažia najmä centrálne banky. Šéf americkej centrálnej banky prisľúbil, že banka ponechá úrokové sadzby na historickom minime. Európska centrálna banka zasa nakupuje talianske a španielske dlhopisy, aby znížila ich výnosy.
Médiá: 5
Komentáre:
1
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
141912345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, sk1[at]m5.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk