AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte
na info@sk1.sk
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Líbya: Kaddáfí chcel zmeniť taliansky ostrov Lampedusa na "peklo"
Líbya: Kaddáfí chcel zmeniť taliansky ostrov Lampedusa na
26.8.2011
Povstalecká Dočasná národná rada zverejnila svoj odhad počtu obetí, ktoré si vyžiadala šesť mesiacov trvajúca občianska vojna zameraná na zvrhnutie líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího. "Nemám konkrétne číslo, ale ozbrojený konflikt si vyžiadal viac než 20 000 mŕtvych," povedal šéf rady Mustafá al-Džalíl. Taliansky minister zahraničia Franco Frattini dnes zase vyhlásil, že jeho vláda má dôkazy o tom, že Kaddáfí plánoval zmeniť ostrov Lampedusa na "peklo" tým, že tam loďami poslal tisíce afrických migrantov. Líbya sa tak chcela údajne Rímu pomstiť za uznanie povstaleckej vlády a za účasť na misii NATO v Líbyi. "Máme hrozné informácie a čoskoro ich zverejníme," vyhlásil Frattini.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Iránsky prezident Ahmadínežád verejne poprel holokaust
Iránsky prezident Ahmadínežád verejne poprel holokaust
26.8.2011
Podľa iránskeho prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda je holokaust jedna "veľká lož". Povedal to počas svojho prejavu na pôde univerzity v hlavnom meste Teherán, kde sa konal jeden z protiizraelských mítingov, ktoré jeho režim pravidelne organizuje. "Sionistický režim sa opiera o mnoho zavádzaní a klamstiev, jedným z nich je holokaust," cituje nemecká tlačová agentúra DPA najvyššie iránskeho štátneho predstaviteľa. Iránska štátna televízia uviedla, že na štátom zorganizovaných demonštráciách sa očakáva účasť miliónov ľudí, ktorí vyjadria podporu Palestínčanom a "oslobodeniu svojich území od okupácie sionistického režimu".
Médiá: 2
Komentáre:
0
Srbsko z Kosova neodíde, aj keby si tým zablokovalo vstup do EÚ
Srbsko z Kosova neodíde, aj keby si tým zablokovalo vstup do EÚ
26.8.2011
Srbský prezident Boris Tadič oznámil, že Srbsko neukončí svoju prítomnosť na severe Kosova, ani keby tým ohrozilo možnosť Belehradu stať sa kandidátom na členstvo v EÚ. Srbsko sa podľa neho svojho cieľa vstúpiť do únie nevzdá, no nemôže súhlasiť ani so zrušením inštitúcií na severe Kosova kontrolovaného Srbmi. Prezident tak reagoval na slová nemeckej kancelársky Angely Merkelovej. Tá počas utorkovej návštevy Srbska uviedla, že Belehrad musí ukončiť svoju paralelnú vládu v Kosove a pokročiť v rokovaniach s Prištinou predtým, ako sa chce stať kandidátom EÚ. Srbsko doteraz predpokladala, že zatknutie vojnových zločincov spolu s politickými reformami budú na vstup do spoločenstva stačiť.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Egypťania žiadajú zrušenie diplomatických vzťahov s Izraelom
Egypťania žiadajú zrušenie diplomatických vzťahov s Izraelom
26.8.2011
Egyptskí aktivisti v piatok vyzvali na protesty, pomocou ktorých sa majú ukončiť diplomatické zväzky s Izraelom. Spravodajská televízna stanica uviedla, že demonštranti trvajú na tom, že budú pokračovať s protestmi pred izraelskou ambasádou, kým vyslanec Izraela v Káhire nebude vyhostený. Nespokojní obyvatelia tie žiadajú, aby egyptské úrady zastavili dovoz zemného plynu do Izraela a zrušili mierovú zmluvu z amerického mesta Camp David z roku 1978 medzi Káhirou a Tel Avivom. Napätie medzi Egyptom a Izraelom sa vyostrilo po tom, ako izraelské jednotky zabili minulý týždeň na egyptskej hranici s Pásmom Gazy 5 egyptských pohraničníkov. Izraelský minister obrany uviedol, že Izrael hlboko ľutuje smrť egyptských dôstojníkov.
Médiá: 3
Komentáre:
0
USA: Mohutný hurikán Irene zasiahne aj New York
USA: Mohutný hurikán Irene zasiahne aj New York
26.8.2011
Hurikán Irene, ktorý sa posúva z karibskej oblasti smerom k východnému pobrežiu USA, ohrozuje šesť amerických štátov so 65 miliónmi obyvateľov. Národné hurikánové centrum varovalo, že hurikán zasiahne aj ďaleko do vnútrozemia. Úrady už začali evakuáciu státisícov ľudí z bezprostredne ohrozených oblastí Severnej Karolíny, Virgínie, Delaware a Marylandu. Hurikán sa môže okrem New Yorku a Boston dotknúť aj hlavného mesta Washington. Starosta New Yorku varoval, že ľudia bývajúci v nízkopoložených oblastiach mesta, by ich mali opustiť skôr, než mesto s 8,4 miliónmi obyvateľmi zasiahne hurikán. Letecké spoločnosti už začali obmedzovať lety na letiská na východe USA. V sobotu dokonca pre hurikán nemusí v New Yorku premávať ani hromadná doprava.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Straussovi-Kahnovi vrátili pas, môže sa vrátiť domov
Straussovi-Kahnovi vrátili pas, môže sa vrátiť domov
26.8.2011
Tím obhajcov bývalého šéfa Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominiqua Straussa-Kahna, včera uviedol, že americké úrady mu už vrátili pas. Kahn tak môže odcestovať domov do Francúzska a to po prvýkrát od jeho zatknutia pred troma mesiacmi. Bývalý šéf MMF je na slobode od utorka, keď ho newyorský sudca zbavil všetkých obvinení v prípade sexuálneho zneužitia hotelovej chyžnej. Dôvodom jeho prepustenia je nedostatočná vierohodnosť tvrdení poškodenej a zároveň jedinej svedkyne Nafissaty Diallovej. Tá viackrát klamala a k priebehu udalosti poskytla protichodné výpovede. Kahn obvinenia od začiatku odmietal a tvrdil, že ide o politický atentát na jeho osobu.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Ozbrojení muži vypálili kasíno v Mexiku, o život prišlo 53 ľudí
Ozbrojení muži vypálili kasíno v Mexiku, o život prišlo 53 ľudí
26.8.2011
Skupina ozbrojených mužov včera zaútočila na kasíno v severnom Mexiku v meste Monterrey. Zamaskovaní muži vtrhli do kasína a ohrozovali gamblerov. Potom začali rozlievať benzín a objekt podpálili. Mnohí ľudia sa počas požiaru pokúšali ukryť na toaletách, ale zadusili sa. Požiar si vyžiadal 53 životov, pričom sa podľa úradov môže počet obetí ešte zvýšiť. Monterrey, tretie najväčšie mesto Mexika, čelí v poslednej dobe rastúcemu násiliu, ktoré súvisí s vojnou proti drogovým kartelom. Mexický prezident Felipe Calderón nazval na sociálnej sieti Twitter útok "barbarským aktom teroru" a zaviazal sa, že bude pokračovať v boji proti organizovanému zločinu.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Japonský premiér Naoto Kan oznámil svoju rezignáciu
Japonský premiér Naoto Kan oznámil svoju rezignáciu
26.8.2011
Japonský premiér dnes potvrdil, že odstúpi z pozície šéfa vládnej strany a dovolí tak, aby krajina mala už šiesteho premiéra za päť rokov. Kan sa nachádzal pod silným tlakom straníckych rivalov požadujúcich jeho odstúpenie. On a jeho kabinet totiž čelia kritike za nezvládanie následkov zemetrasenia a cunami z 11. marca, pri ktorých zahynulo vyše 20 000 ľudí. Demokratická strana Japonska si nového lídra vyberie 29. augusta. O tento post sa bude uchádzať až sedem poslancov. Medzi nimi je napríklad bývalý šéf diplomacie Seidži Maehara, či minister financií Jošihiko Noda. Víťaz sa stane premiérom vzhľadom na väčšinu svojej strany v dolnej komore parlamentu.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Martonyi: Maďarsko sa myšlienky zjednotenia národa nikdy nevzdá
Martonyi: Maďarsko sa myšlienky zjednotenia národa nikdy nevzdá
26.8.2011
Maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi vyhlásil, že Maďarsko sa nemôže vzdať a ani sa nevzdá myšlienky jednoty s Maďarmi žijúcimi za hranicami - zjednotenia národa. "Maďarsko je osudovo späté so susednými krajinami. Maďarsko sa nevzdá myšlienky zjednotenia národa, čo nemožno ani na chvíľu dať do rozporu s európskou integračnou politikou," vyhlásil minister. Martonyi sa tak vyslovil pri odovzdávaní Vyznamenania za medzinárodné vzťahy Maďarskej republiky. K tejto problematike sa vyjadril aj vicepremiér Zsolt Semjén, podľa ktorého maďarský národ prežije, ak si jeho príslušníci na celom svete zachovajú svoju národnú identitu a s Maďarmi vo vlasti vytvoria organický celok.
Médiá: 5
Komentáre:
2
Kaddáfí vyzýva na boj, miesto jeho pobytu je stále neznáme
Kaddáfí vyzýva na boj, miesto jeho pobytu je stále neznáme
26.8.2011
Muammar Kaddáfí včera vyzval prostredníctvom zvukovej nahrávky na ozbrojený boj s cieľom poraziť nepriateľov a oslobodiť Tripolis. "Musíme odolať týmto nepriateľským krysám, ktoré budú porazené vďaka ozbrojenému boju. Opustite svoje domovy a osloboďte Tripolis," nabádal diktátor. Kaddáfí do boja proti povstalcom zároveň vyzýval aj deti a ženy. Jedná sa pritom už o tretiu správu Kaddáfího, odkedy sa povstalci v utorok zmocnili Tripolisu. Zvukovú nahrávku odvysielala satelitná televízia al-Urúba so sídlom v Sýrii. Kaddáfí sa neukázal na verejnosti už celé týždne a miesto jeho pobytu je neznáme. Hľadať ho pomáha aj Severoatlantická aliancia, pričom je za jeho vypátranie podľa niektorých zdrojov stanovená odmena dva milióny dolárov.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Prieskum: Rick Perry vedie v boji o kandidatúru republikánov
Prieskum: Rick Perry vedie v boji o kandidatúru republikánov
26.8.2011
Texaský guvernér Rick Perry je podľa najnovšieho prieskumu Gallupovho inštitútu na prvom mieste medzi uchádzačmi na kandidáta republikánov v budúcoročných prezidentských voľbách v USA. Predstihol tak Mitta Romneyho, ktorý doteraz viedol. Perry pritom vstúpil do zápasu len pred dvoma týždňami. Podľa prieskumu získal podporu 29 percent, kým Romney - bývalý guvernér štátu Massachusetts - mal úspech len u 17 percent opýtaných. Tretiu priečku obsadil Ron Paul a na štvrtom mieste bola Michele Bachmannová s desaťpercentnou podporou. Perry predpokladá, že dokáže spojiť svoje skúsenosti z tvorby pracovných miest a z nízkych daní v Texase spolu so sociálnym konzervativizmom hnutia Tea Party.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Medvedevova popularita je rekordne nízka, verí mu "len" 63 % Rusov
Medvedevova popularita je rekordne nízka, verí mu
25.8.2011
Sedem mesiacov pred prezidentskými voľbami v Rusku dosahuje popularita prezidenta Dmitrija Medvedeva podľa najnovšieho prieskumu verejnej mienky 63 percent. V porovnaní s júlom ide o 3-percentný pokles a zároveň je to najnižšia podpora odkedy sa 7. mája 2008 ujal najvyššej štátnej funkcie. Príčinou môže byť podľa analytikov strach Rusov o svoje ekonomické vyhliadky. Premiér a exprezident Vladimír Putin si v auguste udržal popularitu na júlovej úrovni 68 percent, čo je však aj jeho rekordne nízka hodnota za uplynulé desaťročie. Putin ešte stále oficiálne neoznámil, či bude v blížiacich sa prezidentských voľbách kandidovať.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Austrália: Škandál s prostitútkami ohrozuje vládu
Austrália: Škandál s prostitútkami ohrozuje vládu
25.8.2011
Poslanca austrálskeho parlamentu Craiga Thomsona nedávno obvinili zo zneužívania financií na platenie prostitútok. Činu sa mal dopustiť v rokoch 2005-2007, keď bol vysokým funkcionárom zdravotníckeho odborového zväzu. Škandál by mohol podľa agentúry AP privodiť pád krehkej vlády premiérky Julie Gillardovej. Tá dnes vyjadrila obavy z toho, že jej politickí oponenti zasahujú do policajného vyšetrovania prípadu. Prípadné odsúdenie vládneho poslanca za krádež alebo podvod by ho prinútilo opustiť parlament a koaličná vláda labouristickej premiérky Gillardovej by tým prišla o tesnú parlamentnú väčšinu jedného kresla. Thomson akékoľvek pochybenie popiera a premiérka mu verejne vyjadrila podporu.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Najmocnejšou ženou sveta je podľa Forbes Merkelová
Najmocnejšou ženou sveta je podľa Forbes Merkelová
25.8.2011
Americký časopis Forbes opäť vyhlásil nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú za najmocnejšiu ženu na planéte. Podľa zoznamu zverejneného vo štvrtok sa Merkelová umiestnila pred americkou ministerkou zahraničných vecí Hillary Clintonovou a brazílskou prezidentkou Dilmou Rouseffovou. Prvá dáma USA Michelle Obamová, ktorá z prvej priečky vytlačila Merkelovú v roku 2010, je na ôsmom mieste. Práve v týchto dňoch však kancelárka čelí ostrej kritike svojho predchodcu a bývalého mentora Helmuta Kohla. Ten na adresu zahraničnej politiky Nemecka uviedol, že jej chýba smerovanie, čo môže viesť k zníženiu nemeckého vplyvu vo svete. Merkelová takéto tvrdenia odmieta.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Japonsko: Fukušima uvoľnila o 168-krát viac rádioaktívneho cézia ako bomba v Hirošime
Japonsko: Fukušima uvoľnila o 168-krát viac rádioaktívneho cézia ako bomba v Hirošime
25.8.2011
V dôsledku havárie v jadrovej elektrárni Fukušima I sa doteraz uvoľnilo do prostredia 168-násobne vyššie množstvo rádioaktívneho cézia-137 ako po zhodení americkej atómovej bomby Little Boy na Hirošimu v roku 1945. Tvrdí to denník Tókjó Šimbun s odvolaním sa na informácie japonskej vlády. Vládni jadroví experti však priznávajú, že bombový útok na Hirošimu s desiatkami tisícov obetí a haváriu v prefektúre Fukušima v skutočnosti nie je možné porovnávať. V prípade Hirošimy totiž zabíjalo predovšetkým intenzívne tepelné žiarenie a vysokorádioaktívne častice z oblaku vyvolaného výbuchom, v elektrárni Fukušima I sa však nič také nestalo.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Vysoké teploty si v Taliansku vyžiadali 10 životov
Vysoké teploty si v Taliansku vyžiadali 10 životov
25.8.2011
Zdravotníci v Taliansku včera uviedli, že horúčavy, ktoré dosiahli na severe Talianska 38 stupňov Celzia, zabili v Miláne 10 starších ľudí vo veku od 78 do 90 rokov. Po tom, ako teploty vystúpili v Miláne, Ríme a Neapole na 38 stupňov a na Sicílii na 40 stupňov Celzia, vyhlásili talianske úrady v 16 talianskych mestách najvyššiu výstrahu, stupeň 3. Na Sardínii vystúpili teploty na rekordných 47 stupňov Celzia. Horúčavy, ktoré zasiahli európsky kontinent, majú trvať do konca týždňa. Talianske úrady odporučili obyvateľom piť najmenej dva litre vody denne.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Kim Čong-il po stretnutí s Medvedevom smeruje do Číny
Kim Čong-il po stretnutí s Medvedevom smeruje do Číny
25.8.2011
Severokórejský vodca Kim Čong-il, ktorý sa na Sibíri stretol s ruským prezidentom Dmitrijom Medvedevom zamieril do Číny. Nemenovaný predstaviteľ v Rusku informoval, že Kimov opancierovaný vlak by mal v krátkom čase prechádzať po trati smerujúcej k čínskej hranici. Železnica vedie priamo do čínskeho Mandžuska a neprechádza cez ruský Ďaleký východ, kadiaľ severokórejský líder do Ruska pricestoval. Zatiaľ nie je jasné, či sa Kim plánuje v Číne aj zastaviť. Hlavným predmetom návštevy Ruska mala byť dohoda o spolupráci pri budovaní plynovodu, železnice a elektrického vedenia cez hranicu s Južnou Kóreou.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Za Kaddáfího hlavu ponúkajú povstalci miliónovú odmenu
Za Kaddáfího hlavu ponúkajú povstalci miliónovú odmenu
25.8.2011
Šéf líbyjskej Dočasnej národnej rady včera oznámil, že povstalci po dobytí Tripolisu vypísali na hlavu Muammara Kaddáfího odmenu 2 milióny líbyjských dinárov (takmer 900-tisíc eur). Lídri líbyjských povstalcov tiež ponúkajú amnestiu komukoľvek z okolia vodcu Muammara Kaddáfího, ak ho táto osoba zabije alebo zajme. Ten sa stále nachádza niekde v Tripolise, pravdepodobne v južnej štvrti. Podľa povstalcov už Kaddáfí stratil kontrolu nad vyše 90 percentami územia krajiny. Streľba v metropole však neutícha i napriek pádu hlavného sídla vodcu Muammara Kaddáfího. V blízkosti medzinárodného letiska v Tripolise vypukli v noci nadnes ťažké boje, pričom došlo aj k nasadeniu rakiet typu Grad, informovali povstalecké zdroje.
Médiá: 9
Komentáre:
1
Maďarsko zasiahli rekordné teploty, namerali viac ako 39 stupňov
Maďarsko zasiahli rekordné teploty, namerali viac ako 39 stupňov
25.8.2011
Meteorológovia v Maďarsku včera zaznamenali celoštátny teplotný rekord. V obci Bugac na juhu krajiny namerali až 39,1 stupňa Celzia. Podľa meteorologického úradu bolo taktiež prekonané doterajšie miestne maximum v Budapešti. Tam teplomery ukazovali 36,9 stupňa, čo je o 2,6 stupňa viac ako v roku 1918. Na väčšine územia Maďarska stále platí výstraha pred horúčavami najvyššieho stupňa. Viaceré mestá začali svojim obyvateľom a návštevníkom rozdávať minerálnu vodu. Meteorológ István Bozóki očakáva, že v Budapešti padne rekord aj dnes. Mierne ochladenie by podľa neho malo nastať už počas nadchádzajúceho víkendu.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Al-Káida plánovala útoky proti nemeckým firmám a dopravným uzlom
Al-Káida plánovala útoky proti nemeckým firmám a dopravným uzlom
25.8.2011
Informácie o pripravovaných útokoch prinieslo aktuálne vydanie nemeckého spravodajského týždenníka Stern. Ten sa odvoláva na bezpečnostné zdroje a obsah plánov zhabaných pri usmrtení vodcu teroristickej siete Usámu bin Ládina začiatkom mája. Podľa týchto zdrojov mali byť terčom útokov nemecké firmy. Strojcom bol duchovný líder al-Káidy šejk Júnis al-Mauritání. Traja islamisti tiež pri výsluchu tvrdili, že v Pakistane pripravovali s al-Mauritáním bombový útok na dopravný uzol v Nemecku. Spomínaný šejk je označovaný za nového silného muža al-Káidy a za nový cieľ považuje finančné a ekonomické zruinovanie Ameriky a Európy.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Grécko opäť zasiahli požiare, stovky ľudí museli evakuovať
Grécko opäť zasiahli požiare, stovky ľudí museli evakuovať
25.8.2011
Lesné požiare vo viacerých oblastiach Grécka si včera vynútili evakuácie stoviek ľudí. Pri meste Lefkimmi na severozápade krajiny museli evakuovať zo stanového tábora stovky zahraničných študentov. V okolí prístavného mesta Alexandropulis tiež evakuovali deti z tábora, zamestnancov radarovej stanice, ako aj obyvateľov dvoch obcí. Jednalo sa pritom o preventívne evakuácie, ktoré mali umožniť hasičom plnú koncentráciu na uhasenie požiarov. Hasiči bojovali s lesnými požiarmi aj v okolí mesta Vrakona neďaleko Atén, na ostrove Evia i neďaleko mesta Fitias. Riziko vzniku lesných požiarov zostáva v Grécku aj v nasledujúcich dňoch mimoriadne vysoké.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Video: Tymošenkovej stúpenci sa v Kyjeve dostali do zrážok s políciou
24.8.2011
V centre Kyjeva dnes protestovalo vyše 5 000 ľudí. Požadovali prepustenie zatknutej líderky opozície Julie Tymošenkovej a vypísanie predčasných volieb. Demonštrácia sa však nezaobišla bez zrážok s políciou, ku ktorým došlo, keď sa protestujúci snažili prelomiť kordón blokujúci vstup na centrálnu ulicu Chreščatyk. Zhromaždení začali na mužov zákona hádzať kamene a fľaše. Protestný pochod pri príležitosti 20. výročia ukrajinskej nezávislosti od Sovietskeho zväzu viedol Tymošenkovej poradca Olexander Turčinov. Tymošenková sa v súčasnosti nachádza vo väzbe, čelí obvineniam zo zneužitia právomocí a poškodzovania národných záujmov, čoho sa mala dopustiť ako premiérka.
Komentáre:  0
Hurikán Irene zosilnel, smeruje k pobrežiu USA
Hurikán Irene zosilnel, smeruje k pobrežiu USA
24.8.2011
Hurikán Irene v utorok popoludní miestneho času zasiahol karibské ostrovy Turks a Caicos a zoslabol na hurikán prvej kategórie. Naopak, v stredu dosiahol nad Bahamami silu tretej kategórie s maximálnou rýchlosťou ustáleného vetra 185 kilometrov za hodinu. Podľa amerického Národného hurikánového centra (NHC) smeruje k východnému pobrežiu USA a mal by podľa predpovedí naberať na sile aj vo štvrtok. Podľa očakávaní by mal dosiahnuť pobrežie Severnej Karolíny počas víkendu. Americké úrady varovali, že Irene môže spôsobiť záplavy, výpadky elektrického prúdu a ďalšie škody. Turistom a obyvateľom pobrežných ostrovov preto odporučili, aby ich opustili. .
Médiá: 4
Komentáre:
0
Líbyjskí rebeli oslobodili zadržaných novinárov. Nikaragua ponúkne Kaddáfímu azyl
Líbyjskí rebeli oslobodili zadržaných novinárov. Nikaragua ponúkne Kaddáfímu azyl
24.8.2011
Kaddáfího jednotky držali v hoteli Rixon v metropole Tripolis asi 35 zahraničných novinárov. Ich 5-dňové zajatie sa skončilo v stredu popoludní, kedy ich oslobodili líbyjskí rebeli. "Nemôžeme z vlastnej vôle opustiť hotel. Muži so zbraňami sa túlajú po chodbách. Medzi novinármi vládne strach a nervozita," zatelefonoval novinár Matthew Price z BBC počas ich väznenia. Nikaragujská vláda v stredu oznámila, že je ochotná poskytnúť azyl líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu, ten však takúto žiadosť zatiaľ nepredložil. Vysvetľuje to tým, že iné krajiny poskytovali Nikaragujcom azyl počas "krvavého režimu Anasatasia Somozu".
Médiá: 11
Komentáre:
0
Kim Čong-il rokoval s Medvedevom o jadrovom programe i plynovode
Kim Čong-il rokoval s Medvedevom o jadrovom programe i plynovode
24.8.2011
Líder komunistickej Severnej Kórey Kim Čong-il sa v stredu stretol s ruským prezidentom Dmitrijom Medvedevom. Hlavnými témami rozhovorov bola spolupráca v oblasti energetiky, potravinovej pomoci a severokórejského jadrového programu. Stretnutie sa odohráva na vojenskej základni Sosnovij Bor asi 5550 kilometrov od Moskvy. Ďalšou hlavnou témou summitu Medvedeva s Kimom má byť výstavba plynovodu, ktorý bude dodávať ruský zemný plyn Severnej i Južnej Kórei. KĽDR by podľa juhokórejských médií mohla na tranzite zarobiť až sto miliónov dolárov ročne, dohoda však viazne pre spor okolo jej jadrového programu. Kim pricestoval do Ruska, kde bol naposledy v roku 2002, na pozvanie Medvedeva. Jeho cestu obrneným vlakom sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia.
Médiá: 3
Komentáre:
0
KĽDR poskytla Iránu softvér na výrobu jadrových zbraní
KĽDR poskytla Iránu softvér na výrobu jadrových zbraní
24.8.2011
Nemecké noviny Süddeutche Zeitung s odvolaním sa na nemenované zdroje dnes informovali, že Severná Kórea poskytla Iránu softvér, ktorý možno využiť pri vývoji jadrových zbraní. Pchjongjang už vo februári poslal do Iránu tím vedcov, aby naučili zamestnancov iránskeho ministerstva obrany pracovať s údajmi potrebnými pri navrhovaní jadrových reaktorov. Západné krajiny podozrievajú Irán, že sa snaží vyrobiť jadrové bojové hlavice. Irán však trvá na tom, že urán bude využívať iba pre jadrové elektrárne a lekárske účely. KĽDR údajne pomáha Iránu s jeho jadrovým programom výmenou za 100 miliónov dolárov, ktoré podľa expertov ďaleko presahujú potrebné náklady.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Pri požiari domu v Austrálii zomrelo 11 ľudí
Pri požiari domu v Austrálii zomrelo 11 ľudí
24.8.2011
V austrálskom meste Logan pri Brisbane prišlo pri požiari rodinného domu o život 11 ľudí. Medzi obeťami sa nachádza sedem detí vo veku od troch do 18 rokov. Rodinný dom obývali až dve rodiny. Zástupca polície Noel Powers novinárom oznámil, že v dvojpodlažnom dome bolo v čase požiaru 13 osôb. Pred plameňmi sa tak podarilo uniknúť len dvom mužom. Tí však utrpeli ťažké popáleniny. Jedného s popáleninami tváre previezli do nemocnice, druhý zostal na mieste nešťastia i napriek zraneniam ramena. Príčina požiaru zatiaľ nie je známa, svedkovia však počuli výbuchy. Oheň dvojpodlažný dom úplne zničil. Polícia predbežne vylúčila podozrivé okolnosti.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Venezuela: Sudca pozastavil vydávanie opozičného týždenníka
Venezuela: Sudca pozastavil vydávanie opozičného týždenníka
24.8.2011
Kancelária generálneho prokurátora oznámila, že venezuelský sudca rozhodol pozastaviť vydávanie týždenníka Sexto Poder, ktorý kritizuje prezidenta Huga Cháveza a jeho spojencov. Zákaz platí až do uzavretia prípadu obvinení z ohovárania vznesených proti vydavateľke Dinorah Girónovej. Tá je obvinená v súvislosti s fotomontážou v augustovom čísle týždenníka, kde si robila žarty zo šiestich štátnych úradníčok a vyobrazila ich ako kabaretné tanečnice. Girónovej zakázali o prípade verejne hovoriť a opustiť krajinu. Satirická koláž, ktorá zobrazuje okrem iných prezidentku najvyššieho súdu, riaditeľku volebnej komisie a šéfku protikorupčného úradu, vyšla pod titulkom "Mocné ženy revolúcie."
Médiá: 3
Komentáre:
0
Taliansko: Odbory vyzvali na generálny štrajk
Taliansko: Odbory vyzvali na generálny štrajk
24.8.2011
Najväčšia talianska odborová centrála CGIL vyzvala svoju členskú základňu ku generálnemu, osemhodinovému štrajku, ktorý by sa mal konať v šiesty septembrový deň. Šéfka CGIL Susanna Camusso uviedla, že úsporný plán vlády iba zvyšuje tlaky na zamestnancov a dôchodcov. Camusso zároveň upozornila na to, že súčasťou vládnych plánov nie sú žiadne opatrenia na podporu ekonomiky. Cieľom úsporného balíka, ktorý vláda premiéra Silvia Berlusconiho schválila 12. augusta je dosiahnuť vyrovnanosť štátneho rozpočtu už do roku 2013. Úsporný plán obsahuje reštriktívne opatrenia v objeme 45,5 miliardy eur. Parlament by o ňom mal rozhodnúť pravdepodobne na začiatku septembra.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Strauss-Kahn chyžnú nezneužil. Súd ho zbavil obvinení
Strauss-Kahn chyžnú nezneužil. Súd ho zbavil obvinení
24.8.2011
Newyorský sudca Michael Obus včera zbavil bývalého šéfa Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominiqua Straussa-Kahna obvinení v prípade údajného sexuálneho zneužitia hotelovej chyžnej. Žiadosť predložila prokuratúra, ktorá o stiahnutie obvinení požiadala v pondelok. Dôvodom bola nedostatočná vierohodnosť tvrdení poškodenej a zároveň jedinej svedkyne Nafissaty Diallovej. Tá nedávno v iných záležitostiach opakovane klamala a k priebehu udalosti poskytla protichodné výpovede. Strauss-Kahn všetky obvinenia od začiatku odmieta a tvrdí, že išlo o dobrovoľný pohlavný styk. Šéfka Socialistickej strany Martine Aubryová označila rozhodnutie prokuratúry za "obrovskú úľavu". Definitívne uzavretie kauzy to však ešte neznamená, pretože vo vzduchu stále visí možnosť odvolania.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
141912345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, info[at]sk1.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk