AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte
na info@sk1.sk
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Našli čiernu skrinku lietadla. Nehodu mohlo spôsobiť nekvalitné palivo
Našli čiernu skrinku lietadla. Nehodu mohlo spôsobiť nekvalitné palivo
8.9.2011
Vo štvrtok bola na mieste nehody lietadla, pri ktorej zahynul takmer celý tím Lokomotivu Jaroslavľ, ukončená záchranná akcia. Potápačom sa podarilo vyloviť jednu z čiernych skriniek havarovaného stroja Jak-42. Tá bude ešte dnes prepravená do Moskvy na expertízu. Miesto nešťastia dnes navštívil i ruský prezident Dmitrij Medvedev. Agentúra RIA Novosti uviedla, že zrútenie lietadla mohlo spôsobiť nekvalitné palivo. Odvoláva sa pritom na nemenovaný zdroj z prostredia leteckého priemyslu. Táto teória však podľa viacerých neobstojí, keďže iné lietadlá s tým istým palivom nemali žiadne problémy. Do úvahy teda stále prichádza technická chyba, pri ktorej mohol zlyhať jeden z troch motorov.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Dlhový strop plánuje do ústavy zakotviť už aj Taliansko
Dlhový strop plánuje do ústavy zakotviť už aj Taliansko
8.9.2011
Vláda Silvia Berlusconiho dnes odsúhlasila zámer zakotviť strop rozpočtových schodkov do ústavy. Podobné opatrenie včera definitívne schválil španielsky parlament. Taliansky rozpočtový deficit dosiahol vlani úroveň 4,6 percenta HDP, pričom už v roku 2013 chce vláda vykázať vyrovnaný rozpočet. Návrh tak prichádza len deň po tom, čo talianska vláda napriek odporu verejnosti pretlačila Senátom druhý úsporný balíček, ktorý má priniesť úspory v celkovej výške 54,2 miliardy eur. Súčasťou opatrení je okrem iného zvýšenie základnej sadzby DPH o jedno percento a väčšie zdanenie bohatých. Verejnosť úsporné plány odmieta a snahy o ich presadenie sprevádzajú demonštrácie.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Základné a stredné školy v Číne zasiahla vlna otravy jedlom
Základné a stredné školy v Číne zasiahla vlna otravy jedlom
8.9.2011
Následkom pokazenej stravy a kontaminovanej vody, ktoré žiakom poskytli školy, ochorelo v Číne už takmer 300 žiakov základných a stredných škôl. Jedná sa tak o päť hromadných prípadov za posledný týždeň. Vlna otravy jedlom je rovnaká, ako začiatok nového školského roka. Najnovšie prípady otravy sa včera objavili v provincii Šan-tung, kde po zjedení obeda ochorelo 86 žiakov základných škôl. Desať detí zostáva v nemocniciach na pozorovaní a úrady podrobujú kontrole a testom školskú stravu, aby predišli problémom. Predchádzajúce prípady sa stali minulý týždeň v provinciách Che-pej a Ťiang-si, kde ochorelo 205 detí.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Tragédia v Rusku: Našli telá všetkých obetí
Tragédia v Rusku: Našli telá všetkých obetí
8.9.2011
Ruským úradom sa podarilo nájsť telá všetkých 43 obetí stredajšej leteckej tragédie neďaleko mesta Jaroslavľ. Identifikovaných bolo zatiaľ len 14 cestujúcich na palube lietadla Jak-42. V nemocnici o svoj život stále bojuje ruský hokejista Alexander Galimov a palubný mechanik Alexander Sizov, ktorí ako jediní nešťastie prežili. Podľa agentúry Interfax bolo najpravdepodobnejšou príčinou havárie zlyhanie jedného z jeho motorov pri štarte. Ďalšie zdroje tvrdia, že za nešťastie môže nekvalitné palivo. Podľa výpovedí očitých svedkov lietadlo nenabralo potrebnú výšku, vo vzduchu vrazilo do stožiara a rozlomilo sa.
Médiá: 5
Komentáre:
0
V Austrálii protestujú proti prepúšťaniu vo verejnom sektore
V Austrálii protestujú proti prepúšťaniu vo verejnom sektore
8.9.2011
Približne 30-tisíc sestričiek, učiteľov, policajtov a hasičov sa zišlo v Sydney, aby vyjadrili svoj nesúhlas s prepúšťaním vo verejnom sektore. Demonštrácia, ktorú považujú za najväčšiu za posledné roky, bola zvolaná na protest proti plánom vlády štátu Nový Južný Wales. Tá chce zoškrtať 5 000 miest pre štátnych zamestnancov a obmedziť rast ich miezd. Najväčšie zastúpenie v dave mali učitelia, čo viedlo k zatvoreniu škôl v Sydney. Absencia pracovníkov trajektovej dopravy zas spôsobila obmedzenia v prístavoch mesta. Barry O'Farrell, premiér najľudnatejšieho štátu Austrálie, označil protest za zbytočný. "Je to len chaos v záujme chaosu," skonštatoval a dodal, že politika prepúšťania sa meniť nebude.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Maďarsko má najstabilnejší politický systém v Európe, tvrdí Orbán
Maďarsko má najstabilnejší politický systém v Európe, tvrdí Orbán
8.9.2011
Maďarský premiér Viktor Orbán pokladá politický systém v Maďarsku za najstabilnejší v Európe, čo je podľa neho obrovskou šancou uprostred krízy. "Ak sa zrýchli reorganizácia a obnova krajiny, tak v neskoršej pokojnejšej medzinárodnej hospodárskej atmosfére budeme môcť očakávať odznenie krízy na najpriaznivejšej štartovacej pozícii," citoval Orbána jeho hovorca. V prvý deň schôdze frakcie vládnych strán Maďarský občiansky zväz-Fidesz a Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP) zároveň premiér uviedol, že je nutné premeniť systém vzdelávania, zdravotníctva a samosprávy. Schôdza sa tiež nevyhla ani rokovaniam o novom volebnom systéme a systéme justície.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Kaddáfí opäť vyhlásil, že porazí povstalcov i NATO
Kaddáfí opäť vyhlásil, že porazí povstalcov i NATO
8.9.2011
Sýrska televízna stanica odvysielala ďalší prejav zvrhnutého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Ten v telefonickom rozhovore opäť vyhlásil, že jeho jednotky porazia povstalcov i NATO. Podľa informácií agentúry Reuters bol telefonát uskutočnený z Líbye. Kaddáfí zároveň uviedol, že líbyjský vojenský konvoj, ktorý tento týždeň prešiel do susedného Nigeru nebol prvý. "Mladí sú teraz pripravení vystupňovať odpor proti 'potkanom' (vzbúrencom) v Tripolise a skoncovať so žoldniermi," povedal líbyjský líder. Jeho hovorca predtým opakovane povedal, že plukovník sa nachádza v Líbyi a zostáva v dobrom duševnom rozpoložení.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Grécko: Taxikári ohlásili ďalší celodenný štrajk
Grécko: Taxikári ohlásili ďalší celodenný štrajk
8.9.2011
Zväzy majiteľov gréckych taxislužieb chcú opäť štrajkovať proti neústupčivosti vlády v otázke plánovanej deregulácie tohto sektora. Protestná akcia by mala trvať 24 hodín, pričom nasleduje len niekoľko dní po tom, ako taxikári súhlasili s prerušením predošlého štrajku trvajúceho takmer tri týždne. Posledný štrajk pritom zasiahol hlavne zahraničných turistov, ktorí sú v súčasnosti pre krajinu jedným z hlavných zdrojom príjmov. Majitelia taxíkov chcú dosiahnuť, aby vláda neuskutočnila svoj plán zjednodušiť prístup k taxikárskym licenciám. V protestoch tak chcú pokračovať i napriek upozorneniam predstaviteľov vlády a turistického sektora, že tým poškodzujú vlastnú krajinu.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Klaus: Česi nepatria do jednej menovej únie s Nemeckom
Klaus: Česi nepatria do jednej menovej únie s Nemeckom
8.9.2011
Český prezident Václav Klaus nesúhlasí s tým, že označil Grékov za lenivcov, pričom omyl podľa neho spôsobil zlý preklad, ktorý sa dostal ku gréckemu premiérovi. Na druhej strane si však stojí za svojím tvrdením, že Gréci, a rovnako tak Česi, nepatria do jednej menovej únie s Nemeckom. "Pri každej úrovni ekonomickej výkonnosti nie je možné vstúpiť do menovej únie s Nemeckom, ktoré má ekonomickú výkonnosť relatívne vysokú. Nikdy by som si netrúfol povedať, že Gréci pracujú málo a Česi veľa," uviedol Klaus. Česko zároveň podľa neho nemá ekonomickú výkonnosť ako Nemecko a ľudia v Česku tiež nepracujú tak tvrdo.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Belgicku robia čoraz väčšie starosti Rómovia zo Slovenska a Česka
Belgicku robia čoraz väčšie starosti Rómovia zo Slovenska a Česka
8.9.2011
Slovenskí a českí Rómovia, ktorí prišli toto leto do Bruselu, robia Belgicku čoraz väčšie problémy. Imigranti tamojším úradom zvyčajne tvrdia, že vo svojich krajinách sú obeťami prenasledovania. Po viacerých sťahovaniach našlo približne 60 Rómov, z toho 43 detí, svoj dočasný pobyt vo štvrti Ixelles, v bývalej budove televíznych štúdií. Tam údajne žijú vo veľmi nedôstojných podmienkach. Do Bruselu v posledných dňoch pricestovali aj nové rómske rodiny s malými deťmi, ktoré momentálne prespávajú na železničnej stanici Gare du Nord. Aktivisti tvrdia, že rómske deti sú chorľavé, majú často vysoké horúčky a sú unavené z presunov. Oficiálne môžu v Belgicku zostať ešte najviac dva mesiace.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Kongo: Z väznice ušlo takmer tisíc väzňov
Kongo: Z väznice ušlo takmer tisíc väzňov
8.9.2011
Z väznice na juhu Konžskej demokratickej republiky (KDR) sa včera podarilo utiecť 967 väzňom. Osem ozbrojencov najskôr zaútočilo na väzenských dozorcov, ktorých premohli. Polícii sa zatiaľ podarilo chytiť 152 z nich. Ozbrojenci sa podľa úradov snažili oslobodiť jedného z miestnych militantov odsúdeného na smrť. Incident si vyžiadal dve obete. Okrem policajta prišiel o život aj mladík, ktorý bol v čase incidentu navštíviť svojho väzneného brata. K úteku väzňov zrejme prispeli i preplnené väznice v krajine, čo niektorí pozorovatelia dávajú do súvislosti i s tým, že od roku 2001, keď sa k moci dostal prezident Joseph Kabila, nebol vykonaný žiadny trest smrti.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Tragédia v Rusku: Medzi mŕtvymi je aj Pavol Demitra
Tragédia v Rusku: Medzi mŕtvymi je aj Pavol Demitra
7.9.2011
Krátko po štarte sa dnes v Rusku zrútilo lietadlo s hráčmi hokejového klubu Lokomotiv Jaroslavľ. Podľa posledných informácií tragédiu neprežilo 43 cestujúcich. Prežili iba ruský hokejista Alexander Galimov a člen posádky Alexander Sizov. Medzi obeťami je aj 36-ročný bývalý slovenský reprezentant Pavol Demitra. Jeho smrť potvrdili predstavitelia Dukly Trenčín na základe výpovede Demitrovej manželky. Tragédiu neprežila ani trojica českých hráčov Josef Vašíček, Jan Marek a Karel Rachůnek. Lietadlo smerovalo do bieloruského Minsku, kde sa mal vo štvrtok odohrať zápas Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL). Stroj sovietskej výroby Jak-42 zo zatiaľ neznámych príčin havaroval v blízkosti mesta Jaroslavľ, zhruba 250 kilometrov severovýchodne od Moskvy.
Médiá: 7
Komentáre:
2
Tragédia v Rusku: Dramatické zábery lietadla krátko po zrútení
7.9.2011
Stroj sovietskej výroby Jak-42 havaroval v blízkosti mesta Jaroslavľ, zhruba 250 kilometrov severovýchodne od Moskvy. Pri nehode zahynul aj bývalý slovenský reprezentant Pavol Demitra. Po vzlietnutí malo lietadlo okamžite problémy a krídlom vraj zachytilo riadiacu vežu. K pádu došlo necelých 1000 metrov od dráhy. Podľa agentúry RIA Novosti sa lietadlo zrútilo a začalo horieť, časť trupu skončila v rieke Volga. Premiér Vladimir Putin vyslal na miesto havárie, nachádzajúce sa asi 15 kilometrov východne od mesta Jaroslavľ, ministra dopravy.
Komentáre:  0
Líbya: Povstalci zase tvrdia, že obkľúčili Kaddáfího
Líbya: Povstalci zase tvrdia, že obkľúčili Kaddáfího
7.9.2011
Miesto úkrytu zvrhnutého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího ostáva i naďalej záhadou. Hovorca povstaleckej vojenskej rady Anís Šaríf dnes uviedol, že Kaddáfí je stále v Líbyi a je iba otázkou času, kedy bude chytený a zabitý. Podľa jeho slov je bývalý diktátor na neidentifikovanom mieste obkľúčený a nemôže odtiaľ ujsť. Francúzske armádne zdroje zase prišli s informáciou, podľa ktorej môže byť Kaddáfí na ceste do afrického štátu Burkina Faso. Svedčať o tom má aj konvoj asi 250 vojenských vozidiel, ktorý v pondelok prekročil líbyjsko-nigerské hranice. Povstalci sa medzitým priblížili ku Kaddáfího rodnému mestu Syrta.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Wikileaks: Nemci nechcú Srbov v EÚ skôr ako v roku 2019
Wikileaks: Nemci nechcú Srbov v EÚ skôr ako v roku 2019
7.9.2011
Z utajovaných depeší amerického veľvyslanectva v Berlíne, ktoré zverejnil server Wikileaks, vyplýva, že Nemci nepodporujú vstup Srbska do Európskej únie skôr ako v roku 2019. Nemecká kancelárka Angela Merkelová o tomto postoji údajne v roku 2009 informovala aj srbského prezidenta Borisa Tadiča. Téma vstupu tejto balkánskej krajiny do EÚ bola hlavnou témou Merkelovej augustovej oficiálnej návštevy v Belehrade. "Pokiaľ chce Srbsko získať štatút kandidáta, malo by pokračovať v dialógu (s Kosovom) a dosiahnuť v ňom výsledky, umožniť misii EULEX pracovať vo všetkých regiónoch Kosova a zrušiť paralelné štruktúry a nevytvárať nové," zdôraznila vtedy kancelárka.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Bývalý agent: CIA sa zmenila na stroj na zabíjanie
Bývalý agent: CIA sa zmenila na stroj na zabíjanie
7.9.2011
Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) má od utorka nového šéfa. Stal sa ním bývalý veliteľ spojeneckých vojsk v Afganistane generál David Petraeus. Bývalý riaditeľ CIA Leon Panetta sa 1. júla tohto roka stal americkým ministrom obrany. Zmenu vedenia tajnej služby využili viacerí kritici na odsúdenie praktík CIA, ktoré začala hromadne využívať po útokoch z 11. septembra. "Agentúra sa zmenila na stroj na zabíjanie," uviedol pre denník Washington Post bývalý príslušník CIA. Poukazoval tým najmä na protiteroristické akcie, pri ktorých sa využívajú nepilotované stroje. Podľa denníka zabili "predátori" za desať rokov najmenej dvetisíc militantov a civilistov.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Dzurinda sa zastal Tymošenkovej i pred Janukovyčom
Dzurinda sa zastal Tymošenkovej i pred Janukovyčom
7.9.2011
Minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda (SDKÚ-DS) je znepokojený priebehom súdneho procesu s bývalou ukrajinskou premiérkou Juliou Tymošenkovou. Hovorca rezortu Ľuboš Schwarzbacher uviedol, že obavy u ministra vzbudzujú "nejasné obvinenia, krátkosť času na prípravu obhajoby a podozrenie, že celý proces vyznieva ako politický". Dzurinda preto počas oficiálnej návštevy Kyjeva tlmočil svoje znepokojenie v rozhovoroch s prezidentom Viktorom Janukovyčom, s predsedom parlamentu Volodymyrom Lytvynom či s rezortným kolegom Konstantynom Hryscenkom. Minister sa plánuje stretnúť i so zástupcami ukrajinskej opozície.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Litva potláča práva poľskej menšiny, tvrdí Walesa
Litva potláča práva poľskej menšiny, tvrdí Walesa
7.9.2011
"Som mimoriadne pobúrený aktuálnou situáciou v Litve a prístupom k právam krajanov v oblasti jazyka, tradícii a úcte k poľskej kultúre," napísal bývalý poľský prezident v liste určenom litovskej ambasáde vo Varšave. Vodca protikomunistického hnutia Solidarita v ňom vysvetľoval dôvody, prečo odmieta akceptovať najvyššie štátne ocenenie udeľované prezidentom Litovskej republiky - Rád Vitolda Veľkého. Slovnú roztržku medzi Varšavou a Vilniusom vyvolal nový školský zákon, podľa ktorého musia príslušníci národnostných menšín študovať litovskú históriu a geografiu v štátnom jazyku a následne zložiť štátnu skúšku.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Kaddáfí sa v konvoji, ktorý mieril do Nigeru, zrejme nenachádzal
Kaddáfí sa v konvoji, ktorý mieril do Nigeru, zrejme nenachádzal
7.9.2011
Zvrhnutý líbyjský vodca Muammar Kaddáfí sa podľa Spojených štátov a televízie al-Arabíja nenachádzal v konvoji vozidiel smerujúcich do Nigeru. Televízia sa odvoláva na nigerského ministra zahraničných vecí Bazouma Mohameda. Neprítomnosť Kaddáfího v konvoji potvrdila na brífingu aj hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí Victoria Nulandová. Predstavitelia líbyjskej Prechodnej národnej rady predtým uviedli, že Kaddáfího stúpenci prekročili hranice s Nigerom v konvoji desiatich vozidiel. So sebou mali údajne viesť aj finančnú hotovosť a zlato. Podľa iných zdrojov cez hranice s Nigerom prešlo aj približne 200 líbyjských armádnych vozidiel.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Únia nechce, aby o hraničných kontrolách rozhodovali členské štáty
Únia nechce, aby o hraničných kontrolách rozhodovali členské štáty
7.9.2011
Zavedenie hraničných kontrol medzi členskými krajinami EÚ má byť v budúcnosti podmienené súhlasu väčšiny členských štátov únie. Európska komisia tak chce obmedziť práva členských krajín v záležitosti dočasného zavádzania hraničných kontrol na vnútorných hraniciach schengenského priestoru. Podľa hovorcu eurokomisárky pre vnútorné záležitosti Cecilie Malmströmovej komisia svoj návrh predloží na budúci týždeň. "Sloboda cestovania je spoločným výdobytkom, ktorý chceme všetkými prostriedkami zachovať," uviedol hovorca. Tieto plány môžu vyvolať spor medzi Bruselom a vládami členských krajín únie, pričom rozhodovanie na národnej úrovni uprednostňujú hlavne Nemecko a Francúzsko.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Juhokórejčania chcú rozmiestniť rakety na pohraničných ostrovoch
Juhokórejčania chcú rozmiestniť rakety na pohraničných ostrovoch
7.9.2011
Juhokórejská vláda chce za účelom ochrany svojich hraníc s KĽDR nakúpiť riadené protitankové rakety z Izraela. Podľa spravodajskej agentúry Jonhap, ktorá sa odvoláva na miestne armádne zdroje, už vláda uzavrela dohodu s izraelským výrobcom Rafael Advanced Defence System na nákup rakiet Spike NLOS. Juhokórejčania tak chcú rozmiestniť približne 50 rakiet počas budúceho roka na svojich ostrovoch Pennjong a Jonpchjong v Žltom mori. Napätie medzi oboma krajinami sa zvýšilo po vlaňajšom delostreleckom útoku KĽDR na juhokórejský ostrov Jonpchjong, keď prišli o život štyria ľudia.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Španielsko: Zákaz nosenia buriek platí už aj v ďalšom meste
Španielsko: Zákaz nosenia buriek platí už aj v ďalšom meste
6.9.2011
V malom meste Sa Pobla, ktoré sa nachádza na španielskom ostrove Malorka, je od pondelka zakázané na verejnosti nosiť moslimské burky a iné kusy odevov zahaľujúce tvár. Radnica odmieta obvinenia z náboženskej diskriminácie, podľa starostu Biela Serra tým chcú dosiahnuť, aby sa mohol dať každý človek jednoducho identifikovať podľa tváre. Agentúra AP uvádza, že v mestečku v súčasnosti žijú len dve moslimky. Podobný zákaz platí napríklad v celom Francúzsku. Tamojší podnikateľ dokonca založil špeciálny fond, z ktorého plánuje platiť prípadné pokuty pre moslimské ženy prichytené na verejnosti so zahalenou tvárou.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Wikileaks: Česko je najviac skorumpovaný štát strednej Európy
Wikileaks: Česko je najviac skorumpovaný štát strednej Európy
6.9.2011
Portál WikiLeaks zverejnil utajované depeše amerických diplomatov, ktorí o Česku písali ako o netransparentnej krajine s korupciou prerastajúcou až do politiky. Diplomati v Prahe posielali do Washingtonu konkrétne správy o úplatkoch pre politikov a štátnych úradníkov, ako aj o iných aférach, ktoré zasiahli českú politiku. Jedná sa najmä o aféry okolo armádnych zákaziek, ktorých súčasťou boli americké firmy. Jedným z príkladov je aj nákup obrnených transportérov Pandur pre českú armádu v roku 2008 počas vlády premiéra Mirka Topolánka. Podľa veľvyslanectva USA súvisí s korupciou aj väčšina ďalších armádnych zákaziek počas Topolánkovej vlády. Pozornosti diplomatov neušli ani expremiéri Stanislav Gross a Jiří Paroubek, ktorých tiež spájajú s korupciou.
Médiá: 4
Komentáre:
2
Kaddáfího stúpenci odviezli do Nigeru zlato a peniaze
Kaddáfího stúpenci odviezli do Nigeru zlato a peniaze
6.9.2011
Líbyjská Prechodná národná rada informovala, že konvoj desiatich vozidiel vezúcich zlato a finančnú hotovosť prekročil včera hranicu do Nigeru. Zdrojom informácií je kmeň Tuarégov, žijúcich na púšti Sahara na oboch stranách hranice. Hotovosť údajne pochádzala z pobočky Centrálnej banky v líbyjskom meste Syrta. Podľa predstaviteľa líbyjskej Prechodnej národnej rady Fathíha Baadža konvoj pozostával z verných stúpencov Muammara Kaddáfího, ktorí utekajú z krajiny. Správy o tom, že hranicu do Nigeru prekročilo aj približne 200 líbyjských armádnych vozidiel a zvrhnutý vodca Muammar Kaddáfí zatiaľ nepotvrdili.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Bývalého šéfa juhoslovanskej armády odsúdili na 27 rokov
Bývalého šéfa juhoslovanskej armády odsúdili na 27 rokov
6.9.2011
Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) dnes vyniesol rozsudok nad bývalým náčelníkom generálneho štábu juhoslovanskej armády Momčilom Perišičom. Ten čelil obvineniu z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti pri masakre v Srebrenici v roku 1995 a pri obliehaní Sarajeva. "Za tieto zločiny vás súdna rada odsudzuje na 27 rokov väzenia," povedal sudca Bakone Moloto. Perišič poskytoval podľa súdu Bosnianskosrbským jednotkám a srbským jednotkám v Chorvátsku muníciu ako aj logistickú podporu. Súd zároveň Perišiča oslobodil spod obvinení, že ako vrchný veliteľ je priamo zodpovedný za zločiny spáchané srbskými vojakmi.
Médiá: 3
Komentáre:
0
V Taliansku sa dnes koná osemhodinový generálny štrajk
V Taliansku sa dnes koná osemhodinový generálny štrajk
6.9.2011
Od deviatej do sedemnástej hodiny sa dnes v Taliansku uskutoční generálny štrajk, počas ktorého nebude v krajine premávať hromadná doprava a ochromená môže byť aj železničná či letecká. Štrajk vyhlásila najväčšia odborová organizácia na protest proti úsporným opatreniam vlády Silvia Berlusconiho. Najväčšie protesty sa pritom očakávajú v Ríme. Talianska polícia sa obáva násilností, ktoré by mohli vyprovokovať extrémisti. Už včera večer totiž došlo ku konfliktu medzi políciou a demonštrantmi. Odborári vyhlásili štrajk 11 dní po tom, ako kabinet schválil kontroverzné úsporné opatrenia. Talianska vláda tak chce znížením výdajov a zvýšením niektorých daní usporiť 45 miliard eur.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Texas sužujú požiare, plamene zničili takmer 500 domov
Texas sužujú požiare, plamene zničili takmer 500 domov
6.9.2011
Americký štát Texas prežíva najhoršiu sezónu požiarov od svojho vzniku. Pre zničujúce požiare museli evakuovať najmenej 5000 ľudí v okrese Bastrop a približne 400 obyvateľov sa uchýlilo do núdzových prístreškov. Plamene si vyžiadali aj dve obete, keď v meste Gladewater zahynula 20-ročná žena s 18-mesačným dieťaťom. Rýchlo postupujúci oheň totiž zasiahol ich karaván. Oheň už zničil zhruba desaťtisíc hektárov a takmer 500 domov, pričom situáciu zhoršuje vietor a sucho. Pri hasení požiarov pomáhajú hasičom tiež vrtuľníky. Texaský guvernér Rick Perry považuje situáciu za vážnu a poskytol zdroje na záchranu života a majetku ľudí.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Kaddáfí je údajne v dobrom stave, nachádza sa v Líbyi
Kaddáfí je údajne v dobrom stave, nachádza sa v Líbyi
6.9.2011
Kaddáfího hovorca Músá Ibráhím včera oznámil, že zvrhnutý diktátor Muammar Kaddáfí sa teší dobrému zdraviu, je v dobrom duševnom rozpoložení a nachádza sa niekde v Líbyi. Na otázku o súčasnom pobyte plukovníka Kaddáfího odpovedal, že je na mieste, ktoré sa povstalcom nepodarí dosiahnuť, a je v Líbyi. Tam sa podľa hovorcu nachádza aj Kaddáfího syn Sajf Islám, ktorý sa v krajine presúva z jedného miesta na druhé. Po tom, ako sa povstalcom podarilo v auguste dobyť Tripolis, sa Kaddáfí ukrýva na neznámom mieste. Kaddáfího verní zároveň dostali ultimátum, aby bez boja odovzdali niekoľko posledných bášt. Ultimátum má vypršať v sobotu.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Chávez vyzval Muammara Kaddáfího, aby sa nevzdával
Chávez vyzval Muammara Kaddáfího, aby sa nevzdával
6.9.2011
Venezuelský prezident Hugo Chávez včera vyzval zvrhnutého líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího, aby sa nevzdával a zotrval vo svojom boji proti rebelom. Podľa prezidenta líbyjský vodca svoju vlasť neopustil a ani tak neplánuje urobiť. "Nikto nevie, kde Kaddáfí je. Myslím však, že má veľmi ďaleko k myšlienkam na odchod z Líbye. Čo však musí urobiť, je vydržať a veriť, že to umožní nájsť cestu k mieru a ukončeniu vojny," povedal Chávez. Ten zároveň vyzval ľavicové juhoamerické krajiny, africké štáty a zoskupenie BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Juhoafrická republika), aby sa pokúsili ukončiť akciu NATO v Líbyi.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Holandsko: Marihuanové kaviarne pri školách zrejme zatvoria
Holandsko: Marihuanové kaviarne pri školách zrejme zatvoria
6.9.2011
Holandská vláda plánuje zatvoriť kaviarne s voľným predajom marihuany, ktoré sa nachádzajú vo vzdialenosti do 350 metrov od stredných škôl. Tieto predpisy v súčasnosti nespĺňa 58 z celkového počtu 650 marihuanových kaviarní v Holandsku. Kaviarne majú licenciu predávať malé množstvá marihuany len osobám starším 18 rokov. Tretina z tzv. coffee shopo sa nachádza priamo v Amsterdame. K nim patrí aj medzinárodne známy coffe shop Bulldog café, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti prestížnej školy Barlaeaus. "Vláda si neželá mať vzdelávanie mládeže zahalené do sladkého dymu," vyhlásila holandská ministerka školstva Marja van Bijsterveldtová.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
141912345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, info[at]sk1.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk