AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte
na info@sk1.sk
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Slovenskí a českí Rómovia robia starosti bruselským úradom
Slovenskí a českí Rómovia robia starosti bruselským úradom
17.7.2011
Problémová skupina približne 60 Rómov pôvodom zo Slovenska a Českej republiky je rozdelená do 12 rodín, v ktorej je dokopy asi 41 detí. Po príchode do Bruselu sa ubytovali v mestskom parku, potom ich kvôli zhoršeniu počasia presťahovali do univerzitnej telocvične. V piatok večer však museli Rómom opäť meniť adresu, lebo úrady pre nich našli dočasné ubytovanie v prázdnom dome v bruselskej štvrti Etterbeek. Neobývaný dom slúži počas zimy ako útulok pre bezdomovcov. Podľa belgickej tlače si Rómovia zvolili Belgicko za svoju cieľovú krajinu preto, lebo doma boli ich obydlia terčom útokov skinheadov.
Médiá: 4
Komentáre:
2
Obama: USA považujú Tibet za súčasť Číny
Obama: USA považujú Tibet za súčasť Číny
17.7.2011
Americký prezident Barack Obama včera prijal v Bielom dome tibetského duchovného vodcu dalajlámu i napriek výhradám Číny, že tým zasahuje do jej vnútorných záležitostí. Schôdzka sa nekonala v Oválnej pracovni, ale v inej miestnosti za zatvorenými dverami bez prítomnosti médií. Prezident pri rokovaní vyzdvihol význam ochrany ľudských práv Tibeťanov v Číne. Zároveň však zdôraznil, že USA považujú Tibet za súčasť Číny a nepodporujú jeho nezávislosť. Dalajláma po schôdzke povedal, že Obama prirodzene prejavuje isté obavy o základné ľudské hodnoty, ľudské práva a náboženské slobody.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Česko: Nečas pripustil zvýšenie DPH na 19 percent
Česko: Nečas pripustil zvýšenie DPH na 19 percent
17.7.2011
Český premiér Petr Nečas povedal pre sobotné vydanie Mladej fronty DNES, že sadzba dane z pridanej hodnoty sa môže zvýšiť zo 17,5 % na 19 %. Podľa Nečasa by však existovala aj znížená sadzba na lieky, knihy a tlačoviny. Týmto krokom sa vláda snaží o nižšie zadlženie štátu v čase, keď sa zhoršuje situácia okolo verejných dlhov viacerých európskych krajín. Nečas zároveň obhajuje rozpočtové škrty v školstve, ktorých dôsledkom bude aj prepúšťanie učiteľov. Vraj to bude viesť k tomu, že učitelia, ktorí zostanú, by mohli mať vyššie platy. Tí ministri, ktorí s úsporami nesúhlasia môžu podľa Nečasa odísť. Zvyšovanie DPH a škrty odmieta práve najmenšia koaličná strana Veci verejné.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Japonsko má problém s ďalšou jadrovou elektrárňou
Japonsko má problém s ďalšou jadrovou elektrárňou
16.7.2011
Pre problém s núdzovým chladiacim systémom museli Japonci dočasne odstaviť jadrový reaktor elektrárne Ohi v prefektúre Fukui. Nový problém tak znamená ďalšiu komplikáciu pre japonskú energetickú sieť, keďže bolo po 11. marci kvôli inšpekciám potrebné pozastaviť prevádzku v 35 z dovedna 54 reaktorov v Japonsku. Spoločnosť Kansai Electric PowerReaktor uviedla, že reaktor v Ohi museli odstaviť, aby sa zistila príčina poklesu tlaku, ku ktorému došlo v noci z piatka na sobotu a trval zhruba hodinu. Podľa úradov nedošlo k úniku radiácie a ohrozeniu bezpečnosti obyvateľstva.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Požiar na ostrove Brač sa nedarí uhasiť, zachvátil už 4000 hektárov
Požiar na ostrove Brač sa nedarí uhasiť, zachvátil už 4000 hektárov
16.7.2011
Požiar na jadranskom ostrove Brač sužuje krajinu už tretí deň, pričom sa rozšíril na územie o rozlohe asi 4000 hektárov. V noci sa na boji s plameňmi podieľalo viac ako 250 hasičov a 60 vozidiel, predpoludním sa k nim pripojilo ďalších 50 záchranárov. Plamene pomáhajú hasiť aj posádky desiatich hasiacich lietadiel a vrtuľníkov, ako aj viacerých lodí. V noci na piatok preventívne evakuovali z tejto oblasti asi 250 ľudí, väčšinou turistov. Medzi evakuovanými sa pravdepodobne nenachádzajú žiadni občania Slovenska. Podľa chorvátskych médií ide o najväčší požiar v oblasti za uplynulé desaťročia a na svedomí ho majú nepozorní turisti. Na mieste, kde vypukol požiar predtým údajne návštevníci piekli mäso.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Chávez sa pre liečbu rakoviny vracia na Kubu
Chávez sa pre liečbu rakoviny vracia na Kubu
16.7.2011
Venezuelský prezident Hugo Chávez odchádza opäť na Kubu, aby začal ďalšiu fázu liečby rakoviny, vrátane chemoterapie. Prezident adresoval parlamentu list, v ktorom žiada o povolenie na cestu, tak ako si to vyžaduje ústava. Ako dlho bude v zahraniční však nepovedal. Spojenci bývalého vojaka tvrdia, že sa rýchlo zotavuje, no ochorenie vrhá pochybnosti ohľadom jeho dlhodobého zdravotného stavu a či je schopný v budúcom roku opätovne kandidovať. "Viem, že existujú ľudia, ktorí sú šťastní, pretože sa domnievajú, že zomieram, že zomriem čoskoro," povedal Chávez. Podľa neho však tieto zlomyseľné priania odstraňujú požehnania a modlitby národa.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Nepokoje v Sýrii neutíchajú, polícia zabila desiatky civilistov
Nepokoje v Sýrii neutíchajú, polícia zabila desiatky civilistov
16.7.2011
Koordinačný výbor miestnych skupín aktivistov informoval, že sýrske bezpečnostné sily zabili počas včerajších prodemokratických demonštrácií 32 civilistov. Od začiatku povstania, ktoré vypuklo pre štyrmi mesiacmi sa tak včera uskutočnili doposiaľ najmasovejšie demonštrácie proti autokratickej vláde prezidenta Bašára Asada. Do ulíc vyšli státisíce ľudí. Opozícia na protest zrušila konferenciu Národnej spásy, ktorá sa dnes mala konať v Damasku. Líder opozície Walid al-Bunní informoval, že pred budovou, kde mala byť konferencia, zabili bezpečnostné zložky 14 ľudí. Podľa údajov ľudskoprávnych skupín prišlo od začiatku protestov o život približne 1400 ľudí, pričom nepokoje neutíchajú, ale mohutnejú.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Čína varuje USA pred stretnutím Obamu s dalajlámom
Čína varuje USA pred stretnutím Obamu s dalajlámom
16.7.2011
Čína dnes vyzvala Spojené štáty, aby zrušili plánovanú schôdzku medzi prezidentom Barackom Obamom a dalajlámom. Podľa Číny by sa s dalajlámom nemal stretávať žiadny člen zahraničnej vlády, pretože by to mohlo zasahovať do vnútorných záležitostí krajiny. Rezort diplomacie v Pekingu uviedol, že dalajláma využíva svoje ilegálne zahraničné cesty na rozvracanie národnej jednoty Číny. Prezident Barack Obama plánuje vyjadriť na dnešnom stretnutí s dalajlámom podporu dialógu zameranému na riešenie sporov ohľadom Tibetu. Schôdzka bez prítomnosti novinárov sa uskutoční v Bielom dome a mala by trvať najmenej 30 minút.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Ak Kaddáfí neodstúpi NATO bude útočiť aj počas ramadánu
Ak Kaddáfí neodstúpi NATO bude útočiť aj počas ramadánu
16.7.2011
Francúzsky minister zahraničných vecí Alain Juppé oznámil na stretnutí v Istanbule, že v prípade, ak Kaddáfí neodstúpi a nevyhlási prímerie, bude vojenská operácia proti jeho režimu pokračovať aj počas moslimského posvätného mesiaca ramadán. Podľa Juppého moslimské krajiny naznačili, že v snahe chrániť civilné obyvateľstvo je prípustné pokračovať v útokoch aj počas tohto mesiaca. O budúcnosti Líbye v Istanbule diskutovala tzv. kontaktná skupina, pre ktorú už Kaddáfího režim nie je legitímnou autoritou. Účastníci schôdzky zároveň odsúhlasili cestovnú mapu pre Líbyu, v rámci ktorej by mal Kaddáfí odovzdať moc a vyhlásiť prímerie. Načrtli tiež plány na prechod Líbye k demokracii.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Egypt: Tisíce demonštrantov žiadajú splnenie porevolučných sľubov
Egypt: Tisíce demonštrantov žiadajú splnenie porevolučných sľubov
16.7.2011
Niekoľko miest v Egypte včera opäť zaplavili tisíce ľudí, ktorí žiadali, aby porevoluční vojenskí vládcovia splnili sľuby o reformách a urýchlili súdne procesy s predstaviteľmi režimu zvrhnutého prezidenta Husního Mubaraka. Niektorí sa pripojili k tým, ktorí už táborili na káhirskom námestí Tahrír, a mnoho ďalších sa zhromaždilo v mestách Alexandria a Suez. Demonštranti požadujú Najvyššiu radu ozbrojených síl, ktorá riadi krajinu od februára, aby nezasahovala do očakávanej reorganizácie vlády. Okrem zavedenia minimálne mzdy tiež žiadajú odvolanie generálneho prokurátora pre údajnú korupciu a aby armáda zastavila vojenské súdne procesy s civilistami.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Británia: Výkonná riaditeľka Murdochovej spoločnosti odstúpila
Británia: Výkonná riaditeľka Murdochovej spoločnosti odstúpila
15.7.2011
Ostro kritizovaná manažérka britskej časti spoločnosti News Corporation, Rebekah Brooks dnes odstúpila z funkcie. O Brooksovej rezignácii informovali redaktori britskej spoločnosti News International. Manažérka bola v čase, keď dochádzalo k najkritizovanejším odpočúvaniam mobilných telefónov a podplácaniu policajtov, šéfredaktorkou už zaniknutého týždenníka News of the World. Za nástupcu Brooksovej na čele televízie Sky vymenovali Toma Mockridga, súčasného výkonného riaditeľa Sky Italia. Murdochov syn zároveň oznámil, že News International zverejní vo veľkých britských novinách inzeráty s ospravedlnením sa ich spoločnosti národu.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Chávez vyjadril podporu líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu
Chávez vyjadril podporu líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu
15.7.2011
Venezuelský prezident Hugo Chávez vyjadril počas vládneho zasadnutia podporu Muammarovi Kaddáfímu v boji proti povstalcom, ktorým pomáha Západ. Európskym krajinám zároveň odkázal, aby sa namiesto zasahovania do konfliktu v Líbyi starali o vlastné problémy. Chávez opísal Líbyu ako krajinu slobodných a nespokojných ľudí, zodpovedajúcich sa len samy sebe. Prezident zdôraznil, že najvyšší predstavitelia Francúzska, Británie, Talianska a Španielska sa postavili proti Kaddáfího režimu i napriek tomu, že s ním ešte len pred rokom viedli obchody. "Buď odvážny, Kaddáfí! Buď odvážna, Líbya!," odkázal Chávez svojim spriaznencom. Venezuelská vláda odsudzuje zahraničnú intervenciu Západu v Líbyi ako pokus zmocniť sa tamojšieho ropného bohatstva.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Na chorvátskom ostrove Brač horí, evakuovali 200 ľudí
Na chorvátskom ostrove Brač horí, evakuovali 200 ľudí
15.7.2011
Na juhozápade chorvátskeho ostrova Brač zachvátil vo štvrtok neskoro večer píniové lesy požiar. Záchranári uviedli, že s ohňom bojovali celú noc, pričom zasiahol už vyše 930 hektárov lesných porastov a poľnohospodárskej pôdy. Hasiť pomáhal aj vrtuľník a z mora hasičská loď Florian a remorkér Brodospasa. Na pomoc privolali aj požiarne jednotky zo Splitu a ďalších oblastí. Približne 200 turistov a obyvateľov ohrozenej oblasti evakuovali v noci do iných častí ostrova. Chorvátsko v súčasnosti čelí vlne horúčav s dennými teplotami dosahujúcimi v niektorých oblastiach až 45 stupňov Celzia.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Indonézia: Ľudia utekajú pred sopkou chrliacou lávu a popol
Indonézia: Ľudia utekajú pred sopkou chrliacou lávu a popol
15.7.2011
Sopka Lokon na severe indonézskeho ostrova Sulawesi, ktorá začala vybuchovať vo štvrtok večer, vyvolala panický útek tisícov miestnych obyvateľov. Po prvej erupcii sopky chrliacej lávu a popol nasledovali krátko po polnoci ďalšie dva výbuchy. Pri úteky zomrela jedna žena na srdcový záchvat. Vytekajúca láva zapríčinila na západnom úbočí hory lesné požiare. Sopečná aktivita ostáva aj naďalej vysoká, pričom odborníci očakávajú ďalšie výbuchy. Vojaci a polícia pomáhali s evakuáciou viac ako 6000 ľudí. Tí zaplnili školy, kostoly a dočasné prístrešky. Úrady plánujú prepraviť do bezpečia aj 27-tisíc ľudí, ktorí žijú v okruhu 3,5 kilometra od krátera.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Mladič začne protestnú hladovku, ak mu súd neschváli obhajcov
Mladič začne protestnú hladovku, ak mu súd neschváli obhajcov
15.7.2011
Bývalý bosnianskosrbský veliteľ Ratko Mladič, ktorý je obvinený z vojnových zločinov, hrozí hladovkou, ak haagsky tribunál neschváli ním zvolený tím obhajcov. Mladič si vybral siedmich advokátov, ktorých mená poslal na sekretariát Medzinárodného trestného tribunálu OSN pre bývalú Juhosláviu (ICTY). Medzi advokátmi sa nachádza aj sudca juhoslovanského vojenského súdu Miloš Šaljič, rodinný priateľ obžalovaného a ruský expert na medzinárodné právo Alexander Mezajev. Šaljič však nehovorí plynule po anglicky ani francúzsky, ako to vyžadujú jazykové smernice ICTY, preto by sa jeho menovanie za hlavného obhajcu mohlo stať technickou prekážkou.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
USA plánujú stiahnuť jadrové zbrane z Európy
USA plánujú stiahnuť jadrové zbrane z Európy
15.7.2011
O pláne stiahnuť strategické nukleárne zbrane z Európy už údajne Washington rokuje s niektorými členskými krajinami Severoatlantickej aliancie (NATO). Definitívne rozhodnutie by malo padnúť na budúcoročnom summite NATO v Chicagu. Informácie prinieslo piatkové vydanie japonského denníka, ktorý cituje vysokopostaveného predstaviteľa amerického ministerstva obrany. Spojené štáty tak chcú naplniť agendu administratívy prezidenta Baracka Obamu. Ten s ruským prezidentom Dmitrijom Medvedevom minulý rok podpísal strategickú zmluvu o znížení jadrového arzenálu v oboch krajinách.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Murdochovu mediálnu spoločnosť začala vyšetrovať FBI
Murdochovu mediálnu spoločnosť začala vyšetrovať FBI
15.7.2011
Spoločnosť News Corporation, ktorá patrí mediálnemu magnátovi Rupertovi Murdochovi začal preverovať Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI). Spoločnosť sa údajne pokúšala preniknúť do telefónov obetí teroristických útokov z 11. septembra 2001. Republikánsky kongresman Peter King sa listom obrátil na riaditeľa FBI Roberta Muellera a inicioval tým vyšetrovanie. Po afére týždenníka News of the World v Británii, kde novinári ilegálne prenikli do odkazových schránok mobilných telefónov možno až 4 000 ľudí, sa tak škandál preniesol aj do Spojených štátov. Murdoch a jeho syn včera po počiatočnom odmietnutí súhlasili, že budú vypovedať pred výborom britského parlamentu.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Slovinský expremiér Janša sa postaví pred súd pre korupciu
Slovinský expremiér Janša sa postaví pred súd pre korupciu
15.7.2011
Bývalý slovinský premiér Janez Janša sa spolu s ďalšími štyrmi podozrivými postaví 5. septembra pred súd v Ľubľane pre podozrenia z korupcie. Prokurátori vzniesli proti nim obvinenia, na základe ktorých mali prijať úplatky počas rokovaní, ktoré viedli v roku 2006 k 278-miliónovej dohode s fínskou spoločnosťou Patria. Janša údajne podpísal zmluvu, na základe ktorej Slovinsko získalo 135 obrnených vozidiel, pričom išlo o najväčší vojenský kontrakt v histórii Slovinska. Podľa fínskej televízie však prijali vysokopostavení slovinskí predstavitelia od Patrie úplatky. Bývalý premiér všetky podozrenia odmieta a zažaloval televíznu spoločnosť za odvysielanú správu.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Líbya vyradila Taliansko zo svojho ropného sektora
Líbya vyradila Taliansko zo svojho ropného sektora
15.7.2011
"Talianska vláda musí úplne zabudnúť na líbyjskú ropu a akékoľvek dohody, ktoré sme v minulosti podpísali," povedal líbyjský premiér Bagdádí al-Mahmúdí. Taliansko tak už nebude môcť pre svoju účasť na leteckých útokoch NATO proti režimu Muammara Kaddáfiho investovať do ropného sektora v Líbyi. Ďalších členských krajín NATO sa zákaz netýka, no premiér zdôraznil, krajiny by mali prehodnotili svoju úlohu pri ďalších útokoch. Podľa premiéra je Taliansko prvou odstavenou krajinou preto, lebo Rím v minulosti podpísal s Tripolisom dohodu o priateľstve, ktorá vylučuje akékoľvek agresívne kroky vo vzájomných vzťahoch. Mahmúdy zároveň dodal, že Líbya už rokuje s ruskými, čínskymi a dokonca americkými firmami o prípadných budúcich kontraktoch.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Česko zasiahli búrky. Škody sa odhadujú na stovky miliónov korún
Česko zasiahli búrky. Škody sa odhadujú na stovky miliónov korún
14.7.2011
Českú republiky zasiahli v noci silné búrky, ktoré sprevádzal vysoký počet bleskov. Najviac škôd napáchal vietor a dážď na juhu Čiech, ale aj na západe krajiny a v Stredočeskom kraji. Vyvrátené stromy poškodili elektrické vedenie a pre poruchy trafostaníc zostalo bez elektriny asi 5000 domácností. Problémy zasiahli aj železničnú dopravu v Juhočeskom kraji, ktorú obnovili až na poludnie. Výška škôd sa pritom odhaduje na stovky miliónov českých korún. Najvážnejšia situácia bola v autokempingu v obci Radešov, kde spadlo počas búrky asi desať veľkých stromov na chatky a stany. Padajúce stromy našťastie nikoho nezranili. Nové varovanie meteorológov platí od dnešného dňa do piatku rána pre oblasť Moravy.
Médiá: 3
Komentáre:
0
V Belgicku vstúpi do platnosti úplný zákaz nosenia burky
V Belgicku vstúpi do platnosti úplný zákaz nosenia burky
14.7.2011
Zákaz nosiť na verejnosti šaty zahaľujúce ľudskú postavu a tvár, ktorí prijali belgickí poslanci v apríli tohto roku, vstúpi do platnosti koncom budúceho týždňa, 23. júla. Zákon prijali poslanci takmer jednohlasne, proti bol iba jeden poslanec a dvaja sa hlasovania zdržali. Po Francúzsku sa tak Belgické kráľovstvo stáva druhou krajinou v Európe, ktorá zavádza úplný zákaz nosenia burky. Podľa odhadov nosí v Belgicku nikáb alebo burku len 270 žien. Belgicko sa tento zákon snažilo zaviesť už v roku 2010 ako vôbec prvá krajina v Európe, no po páde vlády tieto snahy presunuli na neskôr.
Médiá: 3
Komentáre:
2
Kaddáfí vyhodí Tripolis do vzduchu, ak ho obsadia povstalci
Kaddáfí vyhodí Tripolis do vzduchu, ak ho obsadia povstalci
14.7.2011
Špeciálny ruský vyslanec v Líbyi Michail Margelov uviedol, že líbyjský líder Muammar Kaddáfí má samovražedný plán, ktorý uskutoční v prípade, že povstalci obsadia Tripolis. "Povedal mi to líbyjský premiér Bagdádí al-Mahmúdí," uviedol Margelov. Ten sa stretol s al-Mahmúdím 16. júna, no s Kaddáfím sa osobne nestretol. Podľa vyslanca má Kaddáfí stále dostatočné zásoby rakiet a výbušnín. Zapojenie západu do líbyjského konfliktu Rusko kritizuje aj naďalej a odmieta sa zúčastniť na tohtotýždňových rokovaniach o Líbyi. Do Tuniska zároveň odlieta delegácia poslancov Európskeho parlamentu, ktorí preskúmajú okrem iného aj životné podmienky líbyjských utečencov.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Česká vláda tvrdí, že pracuje normálne
Česká vláda tvrdí, že pracuje normálne
14.7.2011
V minulých dňoch ohodnotili analytici a denníky pôsobenie českej vlády za prvý rok jej pôsobenia trojkou. Samotná vláda však svoj výkon považuje za lepší. "Navzdory mediálnej atmosfére vláda pracovala a pracuje normálne, diskusia je na jej zasadaniach veľmi vecná," napísal premiér a predseda ODS Petr Nečas v úvodnom článku asi 40-stranovej brožúry o prvom roku pôsobenia vlády. Za úspech považuje, že kabinet presadil 61 zákonov a viac ako sto noriem je v Poslaneckej snemovni v štádiu schvaľovania. Analytici a komentátori však poukazujú na škandály, výmenu troch ministrov a hrozbu rozpadu koalície. Pri svojom vzniku mala česká vláda v 200-člennej Poslaneckej snemovni 118 poslancov, dnes ich má 115.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Južný Sudán sa stane 193. členom OSN
Južný Sudán sa stane 193. členom OSN
14.7.2011
Dnes oznámi Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov prijatie Južného Sudánu za svojho 193. člena. Bezpečnostná rada OSN v stredu jednohlasne podporila žiadosť najmladšieho štátu sveta a odporúčala jeho prijatie do organizácie. Rada zároveň vyslovila veľkú spokojnosť so záväzkom krajiny plniť "princípy a povinnosti vyplývajúce z Charty OSN". Pri tejto príležitosti bude v sídle organizácie v New Yorku vztýčená vlajka nového štátu, ktorý vznikol minulú sobotu.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Čína chce zabezpečiť väčšie ľudské práva
Čína chce zabezpečiť väčšie ľudské práva
14.7.2011
Čína pripravila štvorročný plán pre roky 2012-15, ktorý je zameraný na "zlepšenie demokracie, vymožiteľnosti práva, skvalitnenie životných podmienok obyvateľstva a zabezpečenie väčších ľudských práv". Podľa medzinárodných pozorovateľov však Peking zlepšením ľudských práv väčšinou myslí zvýšenie životnej úrovne a sociálneho zabezpečenia. Podobný plán predstavila vláda už v rokoch 2009-2010. Jeho výsledkom bolo zrušenie trestov smrti za 13 druhov nenásilných trestných činov hospodárskeho charakteru, ako i získavanie výpovedí donucovaním a zrušenie školného pre 130 miliónov študentov z chudobných rodín na vidieku.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Prvé zábery oceľovej rakvy: Potápači nafilmovali vrak potopenej výletnej lode
14.7.2011
Viac ako sto mŕtvych už vyslobodili ruskí potápači z vraku výletnej lode Bulgarija, ktorá sa v nedeľu potopila v rieke Volge. "Potápači našli vnútri potopenej lodi ďalšie telá žien a detí, a tak počet oficiálne potvrdených úmrtí stúpol na 104 ľudí," uviedol hovorca ministerstva pre mimoriadne situácie. Bilancia nešťastia stále nie je konečná a záchranári pokračujú v pátraní po nezvestných. Výletná loď, postavená v Československu v roku 1955, sa v nedeľu potopila neďaleko Kazane. Nešťastie, najväčšie svojho druhu za posledného štvrťstoročia, prežilo len 79 ľudí. Údaje o počte osôb na palube sa stále rozchádzajú a siahajú od 192 po 208.
Komentáre:  0
Francúzski socialisti uzavreli kandidátku bez Straussa-Kahna
Francúzski socialisti uzavreli kandidátku bez Straussa-Kahna
14.7.2011
Bývalý šéf Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn, ktorý bol pred sexuálnym škandálom veľkým favoritom budúcoročných prezidentských volieb vo Francúzsku, je tak po uzavretí kandidátky definitívne mimo hry. Aj keby sa nakoniec ukázala jeho nevina, jeho luxusný životný štýl, ale najmä dokázateľne nekonvenčný vzťah k ženám, mali výrazne poškodiť jeho imidž. Okrem súčasnej straníckej líderky Martine Aubryovej má veľké šance na víťazstvo aj jej predchodca Francois Hollande. O nomináciu sa uchádza aj bývalá kandidátka Ségoléne Royalová. O oficiálnom nominantovi socialistov rozhodnú v októbri stranícke primárky.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Vojenské útoky NATO proti Kaddáfího režimu budú pokračovať
Vojenské útoky NATO proti Kaddáfího režimu budú pokračovať
14.7.2011
Severoatlantická aliancia (NATO) v stredu ubezpečila vedenie líbyjských povstalcov, že bude pokračovať vo vojenských útokoch proti režimu diktátora Muammara Kaddáfího. Za hlavný dôvod považuje "neustále ohrozovanie nevinných ľudí vládnymi jednotkami". "Zásahy NATO na ochranu civilistov musia pokračovať," povedal generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen. Ten sa v Bruseli stretol s predsedom povstaleckej Prechodnej národnej rady Mahmúdom Džibrílom. Podľa Rasmussena je potrebné vyriešiť konflikt politicky, pričom riešenie musí vyjsť z Líbye. Generálny tajomník tiež zopakoval predchádzajúce vyhlásenia, že Kaddáfího režim stratil legitimitu.
Médiá: 2
Komentáre:
0
India: Tri výbuchy v Bombaji zabili najmenej 22 ľudí
India: Tri výbuchy v Bombaji zabili najmenej 22 ľudí
14.7.2011
V indickej finančnej metropole Bombaj explodovali tri podomácky vyrobené bomby v niekoľkominútovom odstupe. Jedna bomba bola umiestnená v aute, druhá na motocykle a tretia údajne pod dáždnikom. Všetky boli pritom rozložené v obchodných štvrtiach plných ľudí, kde si výbuchy vyžiadali najmenej 22 mŕtvych a desiatky zranených. Podľa indického ministra vnútra išlo o koordinovaný útok teroristov. Bombaj bol cieľom teroristických útokov aj v minulosti. V tomto prípade ide o najhorší útok od krvavých udalostí z roku 2008, keď islamistickí militanti, rovnako v južnej obchodnej časti mesta, zavraždili 166 ľudí a stovky ďalších zranili.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Katolícki výtržníci zranili v Belfaste štyridsať policajtov
13.7.2011
Štyridsať severoírskych policajtov utrpelo zranenia počas dvoch nocí katolíckych nepokojov v Belfaste. Násilnosti boli reakciou na slávnostné pochody väčšinových protestantov. Polícia dnes oznámila, že zatkla 26 osôb podozrivých z výtržníctva. Niektorí z nich sa dobrovoľne prihlásili, keďže utrpeli zranenia vyžadujúce hospitalizáciu. Viacerí boli zasiahnutí gumovými projektilmi. Polícia za pomoci projektilov a silných vodných diel zahnala militantných katolíkov z dôležitej hlavnej cesty v Belfaste. Každoročné protestantské pochody vyvolávajú v Severnom Írsku napätie a výbuchy násilností.
Komentáre:  0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
141912345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, info[at]sk1.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk