AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte
na info@sk1.sk
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Baskická ETA sa údajne chystá definitívne zložiť zbrane
Baskická ETA sa údajne chystá definitívne zložiť zbrane
8.8.2011
V baskickej separatistickej organizácii ETA už údajne padlo rozhodnutie o definitívnom ukončení násilností, pričom toto rozhodnutie má byť verejne oznámené. Informoval o tom dnes španielsky denník El País s odvolaním sa na obsah odpočúvaných rozhovorov uväznených členov organizácie. "Rozhodnutie bolo prijaté, neviem, na čo ešte ETA čaká," povedal podľa agentúry DPA jeden z nich. Policajní vyšetrovatelia zatiaľ nepotvrdili, že ETA sa chystá zrieknuť ozbrojenej stratégie, aj keď viacero faktorov takúto možnosť podporuje. ETA naposledy pri útokoch zabila človeka v júli 2009, pričom od januára tohto roka už vyhlásila "trvalé" prímerie. EÚ a USA ju evidujú ako teroristickú organizáciu.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Manželka afrického diplomata pašovala 1 800 kartónov cigariet
Manželka afrického diplomata pašovala 1 800 kartónov cigariet
8.8.2011
Manželka diplomata Konžskej demokratickej republiky v Srbsku Marca Mariusa Itelu Elombolu sa v septembri postaví pred rumunský súd za pašovanie cigariet. Esther Pascaline prichytili s 1800 kartónmi cigariet z Čiernej Hory v aute. Zadržiavajú ju vo väzbe v západorumunskom meste Temešvár spolu s jej šoférom dvoma srbskými občanmi. Pri jej dolapení v júni nepomohol ani argument, že má diplomatickú imunitu a všetkým obvineným hrozí sedem rokov väzenia. V neprítomnosti odsúdili prokurátori stíhajúci organizovanú kriminalitu i jej manžela, ktorý pracuje ako druhý poradca veľvyslanectva KDR.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Pre silný vietor zachraňovali na Balatone 22 ľudí
Pre silný vietor zachraňovali na Balatone 22 ľudí
8.8.2011
Silný juhozápadný vietor spôsobil v nedeľu problémy na obľúbenom maďarskom jazere Balaton. Tamojší policajti museli dokopy zachraňovať 22 ľudí, ktorým sa prevrátila plachetnica, alebo ich vietor odvial na nafukovacích matracoch, surfoch, či dokonca na člnoch. Policajti museli zadržať aj dve opité osoby, ktoré kradli plachetnicu. Počas víkendu sa na Balatone konalo tiež niekoľko veľkých plaveckých pretekov. Ani jedny z nich však silný vietor neohrozil a uskutočnili sa bez väčších problémov. Podobné starosti spôsoboval silný vietor dovolenkárom na najväčšom maďarskom jazere aj koncom júla minulého roku.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Ázijské akcie padajú, vydesení investori skupujú zlato
Ázijské akcie padajú, vydesení investori skupujú zlato
8.8.2011
Cena zlata dnes na ázijských trhoch výrazne vzrástla a prvýkrát v histórii sa dostala nad 1 700 dolárov za trojskú uncu. Kov tak reaguje na zníženie ratingu Spojených štátov, ku ktorému na konci minulého týždňa pristúpila medzinárodná ratingová agentúra Standard&Poors. Naopak, na Novom Zélande, v Japonsku, Kórejskej republike a v Singapure dnes po otvorení búrz klesli ich hlavné indexy o jedno až 3,3 %. Pokles na čínskych burzách, vrátane Hongkongu, bol spočiatku mierny, ale predpoludním miestneho času zosilnel na takmer 4 %. Podľa obchodníkov vstúpila Európska centrálna banka na trh a začala intervenovať na obranu eurozóny - nakupuje talianske i španielske dlhopisy, so splatnosťou päť rokov. ECB však sama zatiaľ intervenciu nepotvrdila.
Médiá: 5
Komentáre:
1
Tymošenkovej žiadosť o prepustenie z väzby zamietli
Tymošenkovej žiadosť o prepustenie z väzby zamietli
8.8.2011
Bývalá ukrajinská premiérka Julia Tymošenková zostáva aj naďalej v policajnej väzbe, súdca jej žiadosť o prepustenie dnes zamietol. Politička bola zadržaná za pohŕdanie súdom po tom, čo opakovane odmietla spolupracovať so sudcom, ktorého označila za "bábku" jej politického oponenta a súčasného prezidenta Viktora Janukovyča. Jej uväznenie kritizujú Spojené štáty, Európska únia, Rusko i tisícky stúpencov, ktorí sa zhromaždili pred budovou súdu v Kyjeve a vyzývali na jej prepustenie. Tymošenková je obvinená z neoprávneného uzatvorenia údajne nevýhodného kontraktu o dodávkach ruského plynu. Vinu však popiera a proces je podľa nej politicky motivovaný.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Nepokoje v Londýne pokračovali aj druhú noc
Nepokoje v Londýne pokračovali aj druhú noc
8.8.2011
Policajné zložky britskej metropoly museli v noci na pondelok zasahovať v štvrti Enfield, do ktorej sa preniesli násilnosti z predchádzajúcej noci v mestskej časti Tottenham. Podľa britských médií spôsobovali problémy asi dve stovky mladých výtržníkov. Andrew Hough, redaktor denníka Daily Telegraph, na Twitteri zase informoval, že v Brixtone hádžu mladí výtržníci na policajtov fľaše. Zničených bolo niekoľko policajných áut a jeden zasahujúci príslušník utrpel zranenia. Redaktor denníka The Telegraph Matthew Holehouse na svojom twitterovom konte informoval o výtržnostiach v ďalšej londýnskej štvrtok Hackney. Svedkovia mu potvrdili, že približne 30-členný gang mladíkov vyraboval obchod so športovými potrebami v nákupnom centre na Kingsland Road.
Médiá: 6
Komentáre:
1
Čína: Búrka Muifa pretrhla hrádzu na ochranu chemickej továrne
Čína: Búrka Muifa pretrhla hrádzu na ochranu chemickej továrne
8.8.2011
Tropická búrka Muifa dnes na severovýchodnom pobreží Číny vyvolala vlny, ktoré pretrhli hrádzu chrániacu chemickú továreň Fu-ťia a donútili obyvateľov ujsť. Spolovice vystavaná hrádza mala chrániť priemyselnú zónu Ťin-čou neďaleko mesta. Na miesto okamžite prišli vojaci pohraničnej ochrany, aby zastavili prenikanie morskej vody k zariadeniam. Závažný únik chemikálií by bol novým problémom pre provinciu Liao-ning, ktorá len nedávno odstraňovala ropnú škvrnu spôsobenú dvoma ropnými plošinami v pobrežných vodách. V provincii Šan-tung na východe Číny dnes tiež museli pred tropickou búrkou evakuovať viac než 100 000 ľudí. Vyše 20 000 rybárskych člnov odvolali späť do prístavov v skorých ranných hodinách.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Sýria: Medzinárodný tlak na vládu sa stupňuje
Sýria: Medzinárodný tlak na vládu sa stupňuje
8.8.2011
Neutíchajúce násilnosti v Sýrii vyvolávajú za hranicami krajiny nepriaznivé reakcie. Saudská Arábia v nedeľu stiahla svojho veľvyslanca zo sýrskej metropoly Damask v reakcii na pokračujúce tvrdé zásahy tamojšej armády voči nepokojnému obyvateľstvu. Spojené štáty sa obrátili na Turecko, ktoré by sa podľa nich malo pokúsiť presvedčiť Damask o potrebe ukončenia násilia. Proti krvavým zásahom už protestoval výnimočne aj generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, ktorý prezidenta al-Asada telefonicky vyzval, aby okamžite prestal s útokmi na civilistov a umožnil vstup humanitárnych organizácií do krajiny. Okrem neho odsúdil víkendové zásahy, pri ktorých zahynulo viac než 80 ľudskoprávnych aktivistov, aj pápež Benedikt XVI.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Z kosovsko-srbských hraníc zmiznú barikády
Z kosovsko-srbských hraníc zmiznú barikády
8.8.2011
Barikády z ciest smerujúcich ku sporným priechodom Jarinje a Brnjak na kosovsko-srbských hraniciach zmiznú. Rozhodnutie prišlo po rokovaniach so srbským prezidentom Borisom Tadičom, pričom ide o reakciu na piatkovú dohodu medzi Kosovom, Srbskom a NATO. Tá označuje priechody Jarinje a Brnjak za ochrannú zónu pod kontrolou síl NATO v Kosove (KFOR). Misia NATO bude kontrolovať prúdenie tovaru a vozidiel cez priechody do polovice septembra a embargovaný srbský tovar pustí cez hranicu iba z humanitárnych dôvodov, nie pre obchodné účely. Práve obchodné embargo, ktoré Kosovčania uvalili na srbské výrobky, bolo dôvodom zablokovania ciest. Barikády postavili etnickí Srbi žijúci na severe Kosovo, ktorí neuznávajú vládu v Prištine.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Klaus: Amerika si neuťahuje opasok, urobila si na ňom ďalšiu dierku ‎
Klaus: Amerika si neuťahuje opasok, urobila si na ňom ďalšiu dierku
‎
8.8.2011
Spojené štáty jasne povedali, že si nechcú utiahnuť opasok, komentoval český prezident Václav Klaus rozhodnutie administratívy USA navýšiť limit rastu amerického štátneho dlhu. Komentár napísal pre pondelkové vydanie Hospodárskych novín. "Žiadny dôvod na jasanie nevidím. Amerika tým jasne povedala, že si nechce utiahnuť opasok, urobila si na ňom, naopak, o jednu dierku naviac. Ťažko dohodnutá dohoda medzi americkým Kongresom a prezidentom, znamená iba to, že aj po 5. auguste (na dva roky) môže vláda bez zmeny míňať na veci rozumné aj nerozumné, potrebné aj nepotrebné, produktívne aj úplne neproduktívne," uviedol Klaus.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Rímske Koloseum evakuovali, našli tam podozrivú plechovku
Rímske Koloseum evakuovali, našli tam podozrivú plechovku
8.8.2011
V nedeľu poobede evakuovali talianske bezpečnostné jednoty obľúbenú antickú pamiatku Koloseum. V starobylej rímskej stavbe mal neznámy páchateľ nahlásiť bombu, iné informácie však uvádzajú, že podozrivý balíček si všimli turisti na druhom poschodí arény a následne zalarmovali políciu. Domnelú výbušninu tvorila plechovka spolovice naplnená riedidlom na farby s dvoma elektrickými drôtmi vychádzajúcimi z deväťvoltovej batérie. Komando karabinierov určené na odstraňovanie bômb kontrolovane odpálilo zariadenie, to však neobsahovalo žiaden výbušný materiál. Po autorovi falošnej bomby polícia pátra.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Somálsko: Z hladomoru profitujú islamskí povstalci
Somálsko: Z hladomoru profitujú islamskí povstalci
8.8.2011
Boj s hladomorom v južnej časti Somálska komplikujú islamisti z organizácie aš-Šabáb, napojení na al-Káidu, ktorí ovládajú väčšinu tohto územia. K hladujúcim odmietajú vpustiť mnohé organizácie, medzi nimi aj Svetový potravinový program OSN. Dočasná vláda s podporou Západu kontroluje len zlomok územia Somálska a islamisti ešte minulý týždeň ovládali aj časť hlavného mesta. Cez víkend sa stiahli, sľúbili však odvetu. Skupina aš-Šabáb profituje z hladomoru vďaka tomu, že drží ľudí na svojich územiach nasilu a žije z ich "daní" alebo z toho, čo miestni vyprodukujú a z príspevkov zo zahraničia. V súčasnej kritickej situácii sa obyvatelia pridávajú k povstalcom aj za prísľub platu či aspoň jedla.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Z 30 mŕtvych vojakov bolo 22 súčasťou legendárneho Teamu Six
Z 30 mŕtvych vojakov bolo 22 súčasťou legendárneho Teamu Six
7.8.2011
Až 22 príslušníkov špeciálnej jednoty Team Six (SEAL Team Six) bolo medzi 30 americkými vojakmi, ktorí spolu so siedmimi afganskými kolegami v piatok zahynuli pri páde vrtuľníka v Afganistane. Práve príslušníci tejto jednotky vykonali začiatkom mája tohto roka utajenú operáciu v Pakistane, pri ktorej bol zabitý vodca teroristickej siete Al-Kaida Usáma bin Ládin. Podľa amerického ministerstva obrany však medzi mŕtvymi nie sú vojaci, ktorí sa tejto akcie priamo zúčastnili. K incidentu sa prihlásilo militantné hnutie Taliban, jeho príslušníci mali na helikoptéru typu Chinook vystreliť raketu. Pre Američanov ide o najtragickejší jednotlivý incident od začiatku invázie v roku 2001.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Izraelský exprezident stojí pred Najvyšším súdom
Izraelský exprezident stojí pred Najvyšším súdom
7.8.2011
Bývalý izraelský prezident Moše Kacav sa dnes postavil pred Najvyšší súd na odvolacom konaní v súvislosti s jeho sexuálnou aférou. Kacava už odsúdili na okresnom súde v Tel Avive a na výkon sedemročného trestu mal nastúpiť už 8. mája. Voči rozsudku sa odvolal ešte v apríli a súd povolil odklad až do odvolacieho konania, čo vyvolalo silnú kritiku izraelskej verejnosti. Kacav bol odsúdený za dvojnásobné znásilnenie zamestnankyne v druhej polovici 90. rokov, keď bol ministrom cestovného ruchu vo vláde Benjamina Netanjahua, a zo sexuálneho obťažovania podriadených v rokoch 2000-2007, keď pôsobil ako prezident. Práve sexuálne škandály boli neskôr dôvodom jeho odstúpenia z prezidentského kresla.
Médiá: 2
Komentáre:
0
V Rusku sa objavil africký mor ošípaných
V Rusku sa objavil africký mor ošípaných
7.8.2011
V Krasnodarskej oblasti v južnom Rusku vyhlásili úrady výnimočný stav pre epidémiu afrického moru ošípaných, ktorý zahŕňa územie, kde chovajú 12 000 prasiat. Päťdesiat z nich už kvôli vysoko nákazlivému ochoreniu uhynulo. Choroba sa pritom rozšírila na súkromnej farme. Na africký mor sú citlivé domáce prasatá i diviaky a ochorenie ša ľahko prenáša pri styku s nakazenými jedincami alebo prostredníctvom kliešťov. Očkovanie proti africkému moru nie je veľmi účinné,vírus však nie je nebezpečný pre ľudské zdravie.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Analytik: Reakcia trhov na zníženie ratingu USA nebude dramatická
Analytik: Reakcia trhov na zníženie ratingu USA nebude dramatická
7.8.2011
Spojené štáty po prvýkrát v histórii prišli o svoj špičkový dlhodobý úverový rating. Agentúra Standard&Poors im ho totiž znížila z najvyššej úrovne AAA o jeden stupeň na AA+ s negatívnym výhľadom. Podľa hlavného analytika Volksbank Slovensko Vladimíra Vaňa sú však USA v špecifickej situácii. Americké štátne dlhopisy sú totiž pre svetové centrálne banky rezervným aktívom číslo jeden, ktoré nemá porovnateľnú adekvátnu konkurenciu. Absencia alternatív voči doláru tak pomôže zmierniť negatívny vplyv zhoršeného ratingu na zámorské úroky. Vaňo si tiež myslí, že keďže bolo zníženie ratingu už dlhšie avizované a oznámené pred víkendom, reakcia finančných trhov nemusí byť taká dramatická.
Médiá: 6
Komentáre:
0
V Londýne prepukli nepokoje: Horeli policajné autá aj autobus
V Londýne prepukli nepokoje: Horeli policajné autá aj autobus
7.8.2011
V londýnskej štvrti Tottenham došlo v noci nadnes k rozsiahlym výtržnostiam. Dav asi 500 ľudí podpálil viacero smetných nádob, policajných áut, poschodový autobus a niekoľko budov. Výtržníci hádzali na policajtov zápalné fľaše a tehly. Pri incidentoch utrpeli zranenia ôsmi policajti. Dav protestoval proti policajnej akcii, pri ktorej vo štvrtok zastrelili 29-ročného Marka Duggana. Podľa vyhlásenia polície otec štyroch detí na nich strieľal ako prvý. Jeden policajt pritom prežil len s obrovským šťastím - strelec trafil jeho vysielačku. Polícia vtedy informovala, že išlo o plánovaný zásah proti organizovaným gangom. Medzi zranenými z dnešnej noci je aj fotograf periodika Mail on Sunday, ktorého demonštranti zasiahli do hlavy kameňom.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Bayer hrozí sťahovaním z Nemecka pre jadrové elektrárne
Bayer hrozí sťahovaním z Nemecka pre jadrové elektrárne
7.8.2011
Nemecký výrobca liekov Bayer uvažuje nad presťahovaním svojej výroby chemikálií do zahraničia. Príčinou je očakávané zvyšovanie cien elektriny, ku ktorému má dôjsť po zatvorení všetkých jadrových elektrárni v krajine do roku 2022. Podľa šéfa koncernu Marijna Dekkersa je pre firmu je dôležité, aby si udržala schopnosť konkurovať a pohrozil, že v opačnom prípade globálne koncerny zvážia presun do krajín, kde budú mať nižšie náklady. "Nemecko sa stáva menej atraktívne ako miesto výroby pre také odvetvia, ktoré sú veľkými odberateľmi energie, napríklad chemický priemysel," uviedol Dekkers. Koncern Bayer so sídlom v Leverkusene je známy výrobou aspirínu, liečiv, pesticídov a plastov.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Šéf OSN Pan Ki-mun odsúdil násilnosti v Sýrii
Šéf OSN Pan Ki-mun odsúdil násilnosti v Sýrii
7.8.2011
Generálny tajomník Organizácie Spojených národov Pan Ki-mun vo včerajšom telefonickom rozhovore so sýrskym prezidentom Bašárom Asadom požiadal, aby ozbrojené sily prestali útočiť na civilistov. Rovnako vyjadril silné znepokojenie nad stupňujúcimi sa násilnosťami v krajine a žiadal, aby do krajiny mohli prísť misie medzinárodných humanitárnych organizácií a Úrad vysokého komisára pre ľudské práva. Asad informoval Pana o "vysokom počte strát na životoch u bezpečnostných zložiek a polície". Išlo o prvý rozhovor Asada s predstaviteľom OSN od mája, od kedy sýrsky prezident nereagoval na telefonické kontakty. Zároveň je to prvý výrazný prejav Bezpečnostnej rady OSN po piatich mesiacoch povstania v krajine. Rada pritom pred niekoľkými dňami prekonala hlboké názorové rozdiely a odsúdila krvavé potlačenie demonštrácií v Sýrii.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Tymošenkovej priaznivci si v Kyjeve rozložili stany. Súd ich demonštráciu zakázal
Tymošenkovej priaznivci si v Kyjeve rozložili stany. Súd ich demonštráciu zakázal
7.8.2011
Ukrajinský súd zakázal v noci na nedeľu demonštrácie v centre Kyjeva s platnosťou od nedeľe do konca augusta. Niekoľko stoviek stúpencov bývalej ukrajinskej premiérky Julie Tymošenkovej, ktorú súd v piatok umiestnil do väzby, tam totiž demonštruje od piatkového večera za jej prepustenie. Improvizovaný stanový tábor na kyjevskej hlavnej triede nechcú opustiť, kým nebude vodkyňa opozície prepustená na slobodu. Na západe krajiny, ktorý je baštou stúpencov expremiérky, medzitým opozícia mobilizuje svoje sily k odporu proti vláde. V kyjevskom parlamente chce opozícia zvolať mimoriadnu schôdzu, ktorá by prediskutovala "bezpríkladne nezákonný a nedemokratický postup" úradov proti Tymošenkovej.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Somálske Mogadišo je slobodné, povstalci sa stiahli
Somálske Mogadišo je slobodné, povstalci sa stiahli
7.8.2011
Povstalci z islamistickej skupiny aš-Šabáb sa stiahli z kľúčových pozícií somálskeho hlavného mesta Mogadišo. Prezident africkej krajiny, ktorá stále nemá fungujúce centrálne inštitúcie, medzitým vyhlásil, že metropola je "oslobodená". "Mogadišo bolo plne oslobodené od nepriateľov a zvyšok krajiny bude takisto oslobodený už čoskoro!" vyhlásil Šaríf Šajch Ahmed. Cieľom moslimských extrémistov hlásiacich sa k aš-Šabábu je zosadiť Západom podporovanú vládu v Mogadiše a vyhnať z krajiny vojakov Misie Africkej únie v Somálsku (AMISOM). V uplynulých mesiacoch však stratili kontrolu nad viacerými časťami krajiny, kde postupne získavajú prevahu provládne sily. Krajina však v týchto mesiacoch nebojuje len s militantmi, ale aj s hladomorom, ktorý tam pred niekoľkými dňami vyhlásila Organizácia Spojených národov (OSN).
Médiá: 3
Komentáre:
0
Čína žiada medzinárodný dohľad nad stabilitou amerického dolára
Čína žiada medzinárodný dohľad nad stabilitou amerického dolára
6.8.2011
Vo svojom dnešnom vyhlásení Peking ostro kritizoval "dlhovú závislosť" USA a vyzval Washington, aby riešením svojich problémov s dlhmi zaistil bezpečnosť čínskych dolárových investícií. Čína tak reagovala na dnešné historicky prvé zníženie úverového ratingu zo strany agentúry Standard&Poors. Podľa oficiálnej tlačovej agentúry Čína tiež spochybnila pozíciu dolára ako rezervnej meny a vyzvala na vytvorenie medzinárodného dohľadu nad stabilitou americkej meny. "Čína ako najväčší veriteľ jedinej svetovej superveľmoci má výsostné právo požadovať, aby Spojené štáty riešili svoje štrukturálne problémy s dlhom a zaistili bezpečnosť čínskych dolárových aktív. USA sa musia vyrovnať s bolestným faktom, že staré dobré dni, kedy mohla svoje vlastné problémy riešiť pôžičkami, sú konečne preč," uviedla agentúra.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Pád zostreleného vrtuľníka neprežilo 31 amerických vojakov
Pád zostreleného vrtuľníka neprežilo 31 amerických vojakov
6.8.2011
Zrútenie americkej helikoptéry v noci nadnes v Afganistane si vyžiadalo životy až 31 amerických a siedmich afganských vojakov. Oznámil to dnes úrad afganského prezidenta Hamída Karzaja. Vojaci boli príslušníkmi špeciálnych síl, ktorí sa po operácii vracali na základňu. Pre armádu USA ide o najväčší počet obetí pri jednotlivom incidente od začiatku invázie v roku 2001. K incidentu sa prihlásilo hnutie Taliban, ktoré na helikoptéru vystrelilo raketu a stroj typu Chinook celkom zničilo. Helikoptéra sa zrútila v provincii Vardak. Prezident Karzaj vyjadril sústrasť americkému kolegovi Barackovi Obamovi a rodinám obetí.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Severná Kórea: Záplavy na juhu krajiny zničili tisícky domov
Severná Kórea: Záplavy na juhu krajiny zničili tisícky domov
6.8.2011
V jednej z južných provincií Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) bolo po prudkých lejakoch a nasledovných záplavách úplne zničených alebo vážne poškodených okolo 4 700 domov. S odvolaním sa na správu Medzinárodného výboru Červeného kríža o tom informovala agentúra AP. Severokórejská štátna agentúra KCNA v piatok oznámila, že si záplavy vyžiadali asi 30 mŕtvych a takmer 16 000 ľudí pripravili o prístrešie. Silné dažde a záplavy však môžu mať pre KĽDR ešte katastrofálnejšie následky, a to kvôli zlému odvodňovaniu, odlesňovaniu a chabej infraštruktúre. Pri záplavách v roku 2007 zahynulo alebo zmizlo bez stopy viac ako 600 ľudí a asi 100 000 ich zostalo bez strechy nad hlavou.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Predseda európskeho parlamentu spochybnil proces s Tymošenkovou
Predseda európskeho parlamentu spochybnil proces s Tymošenkovou
6.8.2011
Predseda Európskeho parlamentu Jerzy Buzek nalieha na Ukrajinu, aby sa držala princípov a spoločných hodnôt, ktoré definujú vzájomné vzťahy vo Východnom partnerstve. Reagoval tak na zatknutie bývalej ukrajinskej premiérky Julije Tymošenkovej za narúšanie procesu, v ktorom vystupuje ako obvinená. Tamojšie súdne orgány dokonca nepriamo obvinil z "politicky motivovaného" postupu voči Tymošenkovej. "Kontext a okolnosti vyvolávajú obavy o politicky motivovanom charaktere tohto rozhodnutia a o zavádzaní vlády zákona na Ukrajine," povedal Buzek. Bývalej premiérke v prípade odsúdenia hrozí, že vo väzení strávi nasledujúcich desať rokov a už nikdy nebude môcť kandidovať na verejné politické funkcie.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Grécko a Turecko bude oddeľovať ostnatý drôt
Grécko a Turecko bude oddeľovať ostnatý drôt
6.8.2011
Na hraniciach s tureckom postaví Grécko minimálne dva a pol metra vysoký a desať kilometrov dlhý plot z dvoch paralelných línii ostaného drôtu. Na výstavbu zábrany neďaleko najvyužívanejšieho hraničného priechodu Kastanies prispeje aj Európska únia prostredníctvom eurofondov. Plot má slúžiť na zastavenie ilegálnych migrantov z moslimských krajín do Európy. Grécko chce takto reagovať na výzvu Bruselu potlačiť nelegálnej migráciu a zároveň nezvláda prílev utečencov z Afganistanu, Pakistanu či Iraku. Európska únia sa však obáva, že výstavbu bariéry môžu Turci vnímať ako symbol odporu voči ich úsiliu vstúpiť do bloku či ako postoj kresťanskej únie k moslimom vo všeobecnosti.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Spojené štáty prišli o najlepší rating. Dopady môže pocítiť i eurozóna
Spojené štáty prišli o najlepší rating. Dopady môže pocítiť i eurozóna
6.8.2011
Spojené štáty americké prišli prvýkrát v histórii o najvyšší možný úverový rating. Agentúra Standard&Poors im po nervóznom piatku na trhoch zobrala známku AAA a znížila im ju o stupeň na AA +. USA mali rating AAA od roku 1941 a nikdy nemali iný. Ďalšie dve významné agentúry Moodys a Fitch naopak Spojeným štátom najvyššie hodnotenie ich schopnosti splácať dlhy tento týždeň ponechali. Začiatkom týždňa pritom vyslovil obavy pri znížení ratingu USA šéf euroskupiny Jean-Claude Juncker. Podľa jeho slov by dopady pocítil celý svet a predovšetkým eurozóna. Juncker v rozhovore s denníkom Le Figaro povedal, že by bolo prekvapivé, keby sa zvyšok sveta vyhol negatívnym vplyvom, ktoré by strata najvyššieho ratingu priniesla.
Médiá: 6
Komentáre:
1
Vrah Jiří Kajínek sa na slobodu nedostane
Vrah Jiří Kajínek sa na slobodu nedostane
6.8.2011
Najznámejší český väzeň Jiří Kajínek si odsedí aj zvyšok svojho doživotného trestu za dvojnásobnú nájomnú vraždu a pokus o vraždu od roku 1998. Odvolací Vrchný súd v Prahe zamietol jeho žiadosť na obnovu procesu a stotožnil sa tak s verdiktom Krajského súdu v Plzni z marca tohto roku. Rozhodnutie súdu už potvrdil Kajínkov advokát Tomáš Zejda. Hlavným argumentom obhajoby boli chýbajúce odtlačky prstov, ktoré polícia podľa nich buď nezaistila, alebo patrili niekomu inému a boli zničené. Žiadosti Kajínka o obnovu procesu pritom v minulosti podporilo hneď niekoľko ministrov spravodlivosti. České médiá v minulosti tiež opakovane naznačovali, že skutočnými páchateľmi vraždy mohli byť dvaja plzenskí policajti, a Kajínek je obeťou justičného omylu.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Video: Prvé zábery interiérov z vraku potopenej Bulgarie
6.8.2011
Ruský portál lifenew.ru zverejnil exkluzívne zábery z interiéru vraku výletnej lode Bulgaria, ktorá sa 10. júla potopila na rieke Volga. Pri tragédii vtedy zahynulo 122 ľudí. Technicky zastaraná loď s približne 200 cestujúcimi, ktorú vyrobili v roku 1955 v Komárne, sa prevrátila v zlom počasí. Išlo o najhoršiu riečnu nehodu v Rusku za uplynulé tri desaťročia. Za porušenie bezpečnostných predpisov obžalovali riaditeľku prevádzkovej firmy, ako aj jedného pracovníka miestneho lodného úradu v Tatárskej republike, kde k nehode došlo. Ruské ministerstvo uvažuje o zákaze používania typu lodí, do ktorého patrí aj Bulgaria.
Komentáre:  0
Hirošima si pripomenula 66. výročie zhodenia atómovej bomby
Hirošima si pripomenula 66. výročie zhodenia atómovej bomby
6.8.2011
Japonsko si dnes pripomenulo 66. výročie zhodenia americkej atómovej bomby na Hirošimu, ktorá zničila väčšinu mesta a zabila 140 000 ľudí. Jej obete si Japonci uctili minútou ticha o 8:15 miestneho času. Krajina už v minulosti prisľúbila, že nikdy nebude vlastniť jadrové zbrane, a ani ich nevyrobí. Napriek tomu však v tomto roku zápasí s jadrovou krízou spôsobenou poškodením atómovej elektrárne Fukušima zemetrasením a cunami. O tri dni neskôr si Japonci pripomenú zhodenie druhej atómovej bomby, ktorá dopadla na mesto Nagasaki 9. augusta 1945 a viedla ku kapitulácii krajiny a koncu Druhej svetovej vojny.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
141912345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, info[at]sk1.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk