AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte
na info@sk1.sk
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Amsterdam: Budovu súdu poškodila explózia
Amsterdam: Budovu súdu poškodila explózia
21.9.2011
V centrálnej obchodnej štvrti holandského hlavného mesta Amsterdam dnes došlo v skorých ranných hodinách k výbuchu, ktorý vážne poškodil komplex súdnych budov. "Nevieme, o aký druh explózie išlo. Prebieha vyšetrovanie," povedala policajná hovorkyňa. Výbuch poškodil niekoľko poschodí s kanceláriami na jednej z veží, ktoré tvoria komplex súdu. Holandská rozhlasová stanica už skôr uviedla, že zrejme vybuchol granát. Pri explózii nikto neutrpel zranenia. Súdne pojednávania výbuch nenarušil a už dnes budú pokračovať podľa plánu. Podľa štátnej televídzie bola na budovu zrejme vypálená strela a zasiahla schodiskovú šachtu.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Záplavy v Číne si vyžiadali už 70 životov
Záplavy v Číne si vyžiadali už 70 životov
21.9.2011
Vláda v Číne informovala, že záplavy a zosuvy pôdy zapríčinené hustými lejakmi usmrtili v krajine už sedemdesiat ľudí vo viacerých provinciách Číny, 32 osôb je pritom stále nezvestných. Lejaky, ktoré sa začali tento mesiac, spôsobili škody za 26 miliárd juanov (2,99 miliardy eur). Takmer jeden milión ľudí museli úrady evakuovať z domovov. Záplavy sú najhoršie v severozápadnej provincii Ša-an-si a v juhozápadnej provincii S'-čchuan. Štátna rozhlasová stanica priniesla správy, že hrozí vyliatie takmer 40 riek v rôznych častiach krajiny.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Rusko podporí žiadosť Palestíny o prijatie do OSN
Rusko podporí žiadosť Palestíny o prijatie do OSN
21.9.2011
Námestník ruského ministra zahraničia Michail Bogdanov oznámíl, že krajina podporí žiadosť Palestínčanov o prijatie ich štátu do OSN. Palestínčania potrebujú v 15-člennej BR OSN získať deväť hlasov, aby bola ich žiadosť schválená. Uznanie palestínskeho štátu však v takomto prípade nesmie vetovať ani jeden z piatich stálych členov rady. Spojené štáty sa už vyjadrili, že žiadosť Palestínčanov nepodporia. Zároveň však uviedli, že by sa chceli vyhnúť použitiu práva veta. Spojené štáty preto dúfajú, že uznanie palestínskeho štátu deväť členov nepodporí. Ruský vyslanec pri OSN Vitalij Čurkin však už tiež vyhlásil, že Moskva palestínsku žiadosť podporí.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Tokio dnes zasiahne tajfún Roke, 4 ľudia už zahynuli
Tokio dnes zasiahne tajfún Roke, 4 ľudia už zahynuli
21.9.2011
V priebehu dnešného dňa má centrálne Japonsko zasiahnuť tajfún Roke, pre ktorý už zahynuli štyria ľudia a dvaja sú nezvestní. Kvôli počasiu zrušili v Japonsku aj 278 letov. Firma Toyota Motor zatvorila jedenásť tovární. V centrálnom Japonsku vyzvali na evakuáciu vyše milión ľudí, v noci však mesto zrušilo všetky evakuačné nariadenia a odporúčania. Možnosť záplav kvôli stúpajúcej hladine rieky sa totiž znížila. Koncern Electric Power oznámil, že podniká kroky, aby zabránil preniknutiu dažďa do reaktora a budov s turbínami v jadrovej elektrárni vo Fukušime.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Exprezident Afganistanu sa stal obeťou samovražedného útočníka
Exprezident Afganistanu sa stal obeťou samovražedného útočníka
21.9.2011
Bývalý afganský prezident a šéf mierovej rady súčasného prezidenta Hámida Karzaja zahynul v utorok pri samovražednom útoku vo svojom dome, v prísne stráženej diplomatickej štvrti v Kábule. "Burhánuddín Rabbání zahynul mučeníckou smrťou," povedal vedúci kábulskej polície. Samovražedný atentátnik počas rokovaní s predstaviteľmi Talibanu údajne odpálil v jeho dome bombu, ktorú mal ukrytú v turbane. Britská spravodajská stanica BBC uviedla, že pri výbuchu prišlo o život aj ďalších päť ľudí. Útok, ktorý sa odohral neďaleko amerického veľvyslanectva, bol už druhým v priebehu jedného týždňa v diplomatickej zóne hlavného mesta.
Médiá: 4
Komentáre:
0
V Slovinsku padla vláda, krajinu pravdepodobne čakajú nové voľby
V Slovinsku padla vláda, krajinu pravdepodobne čakajú nové voľby
21.9.2011
Slovinský parlament včera nevyslovil dôveru menšinovej vláde premiéra Boruta Pahora. V 90-člennom parlamente hlasovalo proti vláde 56 poslancov, čím spôsobili jej pád. Ak sa parlamentu nepodarí zvoliť nového premiéra do jedného mesiaca, prezident Danilo Turk bude musieť vypísať predčasné voľby. Tie by sa potom mali konať na konci roka alebo začiatkom januára. "Všetky rozhodnutia ako premiér som prijímal podľa svojho svedomia a s presvedčením, že čo najlepšie slúžim svojej vlasti," vyhlásil Pahor. Hlasovanie o dôvere bolo spojené s vymenovaním nových ministrov. Opozícia však jasne deklarovala, že nominácie nepodporí.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Tuniskí imigranti podpálili tábor na ostrove Lampedusa
Tuniskí imigranti podpálili tábor na ostrove Lampedusa
21.9.2011
Migranti z Tuniska podpálili záchytný tábor pre ilegálnych prisťahovalcov, ktorý momentálne obýva približne 1 300 osôb. Plamene sa začali rozširovať z kuchynských priestorov a zo skladu s potravinami, pričom zničili značnú časť vybavenia. Privolaní hasiči dostali požiar pod kontrolu až po niekoľkých hodinách. Viacerým migrantom museli poskytnúť lekársku pomoc, pretože sa nadýchli silného dymu. Približne 800 migrantov využilo chaotickú situáciu na útek, mnohých však zadržali neďaleko miestneho prístavu. "Sú to kriminálnici, nie ľudia, ktorí potrebujú pomoc," citovali médiá viacerých občanov, ktorých udalosti v tábore veľmi znepokojili.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Kaddáfí: Systém mojej vlády nie je možné odstrániť
Kaddáfí: Systém mojej vlády nie je možné odstrániť
20.9.2011
Bývalý líbyjský líder Muammar Kaddáfí, ktorý je momentálne nezvestný, nahral nový audioodkaz, podľa ktorého je systém jeho vlády založený na vôli ľudu a nemôže byť odstránený. Jedná sa tak o prvú jeho audionahrávku od 8. septembra, kedy poprel správy, že je v Nigeri. V zázname odvysielanom sýrskou televíziou tvrdí, že lietadlá Severoatlantickej aliancie nebudú schopné pokračovať vo svojich operáciách v Líbyi. "To, čo sa deje v Líbyi, je fraška, ktorá sa môže uskutočňovať len vďaka náletom (NATO), ktoré nebudú trvať večne," zdôraznil Kaddáfí. Televízia ar-Ráí je v súčasnosti jediné médium komunikujúce s Kaddáfím.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Turecko: Pri výbuchu bomby v Ankare sa zranilo 15 ľudí
Turecko: Pri výbuchu bomby v Ankare sa zranilo 15 ľudí
20.9.2011
Podľa vyjadrenia vicepremiéra Bülenta Arinca dnes výbuch bomby umiestnenej v jednom zo zaparkovaných automobilov zranil najmenej 15 ľudí. Štátna spravodajská televízia TRT v Turecku hovorila o 27 zranených, z toho štyroch vážne. Objavili sa aj nepotvrdené správy o dvoch mŕtvych. Výbuch nastal v centrálnej mestskej časti Kizilay, ktorú po náleze podozrivého balíčka evakuovali. Tlak vybil okná na okolitých obchodoch a kanceláriách, pričom začalo horieť tiež niekoľko áut. K zodpovednosti za útok sa zatiaľ nik neprihlásil. K predchádzajúcim bombovým útokom v tureckých mestách sa hlásili Kurdi, ľavičiari a islamskí militanti.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Belgická cirkev plánuje zaviesť psychologické testy pre kňazov
Belgická cirkev plánuje zaviesť psychologické testy pre kňazov
20.9.2011
Arcibiskup André-Joseph Leonard v pondelok večer v televízii oznámil, že cirkev v Belgicku chce zaviesť psychologické testy pre kandidátov na kňazské povolanie. Tie majú pomôcť odhaliť prípadné pedofilné sklony budúcich kňazov. Podľa Leonarda budú musieť muži nastupujúci do seminára podstúpiť psychologické testy a budú v kontakte s psychológmi. Cirkev tiež údajne pripravuje kódex, ktorý má zabrániť zneužívaniu detí. Po odhalení prípadov zneužívania detí kňazmi v USA, Írsku a Nemecku otriasol Belgickom prípad biskupa Rogera Vangheluwa, ktorý trinásť rokov sexuálne zneužíval svojho synovca. Katolícka cirkev potom vytvoria komisiu, ktorá odhalila ďalších 500 prípadov zneužívania.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Brusel trápia ďalší Rómovia zo strednej Európy
Brusel trápia ďalší Rómovia zo strednej Európy
20.9.2011
Bruselské úrady sa musia znovu zaoberať rómskymi prisťahovalcami zo strednej Európy. V lete museli päťkrát sťahovať skupinu Rómov zo Slovenska a Českej republiky z jedného miesta na druhé. V septembri však už musia riešiť ešte početnejšiu rómsku skupinu. Spolu 72 členov niekoľkých rómskych rodín, spomedzi ktorých je 22 detí, obývalo železničnú stanicu. Za asistencie polície museli rodiny v pondelok ráno priestory opustiť. Následne však obsadili neďaleký park a začali postávať pred budovou Federálnej agentúry pre príjem žiadateľov o azyl. Keďže jedno dievčatko bolo podchladené, delegát organizácie Detské práva zariadil, aby bol Rómom poskytnutý prázdny autobus.
Médiá: 2
Komentáre:
0
USA: Stiahli poslednú žalobu za 11. september
USA: Stiahli poslednú žalobu za 11. september
20.9.2011
Rodina Marka Bavisa, ktorý prišiel o život pri útoku z 11. septembra, stiahla svoju žalobu. Tá bola poslednou zo strany pozostalých obetí spred desiatich rokov. Mark sedel v čase útoku v jednom z lietadiel, ktoré narazilo do WTC. Jeho príbuzní sa tak s leteckou spoločnosťou United Airlines a bezpečnostnou agentúrou dohodli na finančnom odškodnení. Markov brat uviedol, že ich k tomuto kroku prinútil právny systém USA. Podľa Bavisovej rodiny letecká spoločnosť zanedbala bezpečnostné predpisy na letisku a umožnila členom al-Kájdy nastúpiť na palubu lietadla s nožmi a sprejmi. Podľa slov Markovho brata mala rodina dôkazy o ľahostajnom prístupe technikov pri skeneri.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Amnesty International nalieha na krajiny EÚ, aby prijali utečencov
Amnesty International nalieha na krajiny EÚ, aby prijali utečencov
20.9.2011
Svoje útočisko hľadajú tisíce afrických utečencov, ktorí uviazli na hraniciach Líbye pre občiansku vojnu. Ľudskoprávna organizácia obviňuje krajiny EÚ, že neposkytli útočisko asi 5000 utečencom, žijúcich vo veľmi zlých podmienkach. Organizácia uvádza, že utečenci, ktorí sa nachádzajú v utečeneckých táboroch v Tunise a v Egypte sa nemôžu vrátiť domov. Čelili by tak reálnej hrozbe z prenasledovania a násilia v dôsledku pokračujúcich konfliktov. USA, Austrália a Kanada ponúkli útočisko pre časť z utečencov, ale z európskych krajín ponúklo svoju pomoc len osem štátov, a to pre menej než 700 ľudí.
Médiá: 3
Komentáre:
0
New York: Demonštrácie na Wall Street pokračujú už tretí deň
New York: Demonštrácie na Wall Street pokračujú už tretí deň
20.9.2011
Nespokojní ľudia sa zišli na newyorskej Wall Street, kde už tretí deň hlučne protestujú voči moci finančného priemyslu. Demonštranti sú údajne odhodlaní pokračovať v protestných zhromaždeniach, až pokým si nevynútia naplnenie svojich len všeobecne formulovaných požiadaviek. Do akcie sa postupne zapojilo asi 350 ľudí, pričom blokujú chodníky, skandujú heslá vyzývajúce na ukončenie "tyranie" korporácií a požadujú zastavenie ďalšieho zadlžovania USA. Polícia zatkla šesť osôb, väčšinu z nich za maskovanie tváre, ktoré je v USA vo väčších skupinách nelegálne. Demonštranti tvrdia, že sú pripravení pokračovať v protestoch aj niekoľko mesiacov.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Murdoch vyplatí rodine odpočúvanej školáčky dva milióny libier
Murdoch vyplatí rodine odpočúvanej školáčky dva milióny libier
20.9.2011
Spoločnosť News International patriaca mediálnemu magnátovi Rupertovi Murdochovi zaplatí odškodné dva milióny libier rodine zavraždenej školáčky Milly Dowlerovej. Tá sa stala ústrednou postavou škandálu s odpočúvaním redaktormi novín News of the World, ktoré medzičasom už zanikli. Okrem odškodného firma daruje aj milión libier na charitatívne účely. Odhalenie, že redaktori novín sa nabúrali do odkazovej schránky školáčky, po tom ako sa v roku 2002 stratila, vyvolalo jeden z najväčších novinárskych škandálov v britskej histórii. Kvôli nemu museli svoje funkcie opustiť niektorí poprední členovia polície a predstavitelia mediálneho impéria Ruperta Murdocha.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Súd predĺžil Breivikovi väzbu aj úplnú izoláciu
Súd predĺžil Breivikovi väzbu aj úplnú izoláciu
20.9.2011
Súd v Osle včera rozhodol, že Andres Behring Breivik ostane v úplnej izolácii do 17. októbra a vo väzbe so zákazom návštev a korešpondencie s vonkajším svetom do 14. novembra. Obvinený, ktorý sa priznal k dvojitému júlovému útoku so 77 obeťami, tak zostane vo väzbe ďalšie dva mesiace. "Súd nepovažuje za nerozumné, aby bol v úplnej izolácii. Dôvodom je riziko, že by mohol prostredníctvom spoluväzňov kontaktovať možných spolupáchateľov a mariť vyšetrovanie," uviedla sudkyňa. Nové pojednávanie sa bude konať po uplynutí tejto doby, pričom väzba ako aj izolačka budú pravdepodobne znovu predĺžené. Samotný proces s Breivikom sa však začne až na budúci rok.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Zemetrasenie v Himalájach si vyžiadalo už najmenej 63 životov
Zemetrasenie v Himalájach si vyžiadalo už najmenej 63 životov
20.9.2011
Počet obetí silného zemetrasenie, ktoré v nedeľu zasiahlo himalájsku oblasť Indie, Nepálu a Číny stúpol na 63 a pravdepodobne ďalej porastie. Odľahlé mestá a dediny totiž zostávajú odrezané od sveta pre zosuvy pôdy a prerušené telefónne vedenia. Situáciu záchranárom sťažujú aj neprejazdné cesty spolu s oblačnosťou a silným dažďom. Zemetrasenie so silou 6,9 stupňa bolo cítiť až v Naí Dillí vzdialenom od epicentra vyše tisíc kilometrov. Zosuvy bahna a padajúce trosky budov v Gangtoku zranili vyše 100 ľudí a tisíce obyvateľov v strachu pred ďalšími otrasmi strávili noc v uliciach. Pri sprejazdňovaní ciest pomáha aj vyše 5000 vojakov indickej armády.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Bangladéš dostane od Európskej únie pomoc 5 miliónov eur
Bangladéš dostane od Európskej únie pomoc 5 miliónov eur
19.9.2011
Suma päť miliónov eur, ktorú pre Bangladéš vyčlenila Európskou komisia, má slúžiť ako humanitárna pomoc po monzúnových dažďov a následných ničivých záplav. Peniaze majú byť použité najmä na nákup potravín, pitnej vody, sanitárne zariadenia a na zabezpečenie základnej lekárskej starostlivosti pre ľudí, ktorí prišli o svoje domovy. "Humanitárna situácia v Bangladéši je zlá. Státisíce ľudí žijú v nepredstaviteľných podmienkach v narýchlo zbitých chatrčiach alebo pod holým nebom," uviedla Kristalina Georgievová, komisárka EÚ. Záplavy postihli oblasť s odhadom okolo jedného milióna ľudí a podľa domácich úradov asi 200-tisíc ľudí je bez strechy nad hlavou.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Turecko pohrozilo Grékom odvetou v prípade ťažby ropy na Cypre
Turecko pohrozilo Grékom odvetou v prípade ťažby ropy na Cypre
19.9.2011
Turecko sľubuje cyperským Grékom, že podnikne odvetné kroky, ak začnú s prieskumnými prácami na náleziskách plynu a ropy na území rozdeleného ostrova Cyprus. Gréci totiž nereagovali na žiadosť Turecka, aby posunuli termín začiatku prác pri hľadaní surovín do momentu, kým sa nepodarí zjednotiť takmer 40 rokov rozdelený ostrov. Turecký minister pre energetiku Taner Yildiz oznámil, že Ankara v rámci odvety začne budúci týždeň s výskumnými prácami vo východnom Stredomorí. Medzinárodne uznávaná cyperská vláda sa však už dohovorila s americkou firmou na začatí prieskumných prác, ktoré sú naplánované na október.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Iránske úrady zadržali päť ľudí pracujúcich pre BBC
Iránske úrady zadržali päť ľudí pracujúcich pre BBC
19.9.2011
Skupina piatich ľudí údajne poskytovala britskej spravodajskej televízii BBC, ktorá vysiela v jazyku fársí, videá a negatívne správy o Iráne. "Členom tejto tajnej bunky BBC fársí platili za každý program desaťtisíce dolárov, ktoré si potom rozdelili," povedal nemenovaný iránsky zdroj. Irán uvedený kanál BBC spolu s britskou vládou obvinil z podnecovania masových protestov, ktoré vypukli v Iráne po sporných prezidentských voľbách z roku 2009. BBC aj britská vláda však obvinenia odmietajú. Irán v posledných rokoch zadržal už viacerých novinárov a zakazuje spoluprácu s médiami vysielajúcimi v jazyku fársí. Medzi ne patrí aj BBC a Voice of America, ktoré sú v Iráne veľmi populárne.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Británia: Konzervatívci žiadajú referendum o vystúpení z Únie
Británia: Konzervatívci žiadajú referendum o vystúpení z Únie
19.9.2011
Poslanci vládnej Konzervatívnej strany premiéra Davida Camerona chcú vypísať referendum, v ktorom by mali Briti rozhodnúť o zmene vzťahu ich krajiny k Európskej únii z aktuálneho politického na čisto obchodný. Poslanec Mark Pritchard dokonca označil členstvo v únii za "ťaživé jarmo", ktoré ohrozuje britskú nezávislosť. Odvolávajú sa pritom na verejnú mienku, podľa ktorej väčšina Britov údajne EÚ vníma ako "istý druh okupačnej sily". Nespokojných poslancov poburuje aj rezervovaný postoj premiéra Camerona k vráteniu niektorých právomocí z Bruselu do Londýna. Konzervatívcom tak prekáža predovšetkým odovzdanie právomocí Bruselu a finančná pomoc pre zadlžené krajiny.
Médiá: 2
Komentáre:
0
K júnovej havárii lietadla so 44 obetami prispel podnapitý navigátor
K júnovej havárii lietadla so 44 obetami prispel podnapitý navigátor
19.9.2011
Haváriu lietadla Tu-134, ktorá sa odohrala 21. júna pri ruskom Petrozavodsku, sčasti zapríčinil "podnapitý navigátor". Informáciu zverejnil vo vyšetrovacej správe ruský Medzištátny letecký výbor (MAK). Hlavným dôvodom katastrofy bolo chybné rozhodnutie posádky pristáť za zlej viditeľnosti. Za hustej hmly sa pilot do poslednej minúty snažil vizuálne nájsť pristávaciu dráhu, čo sa mu však nepodarilo. Piloti údajne klesli pod minimálnu bezpečnú výšku napriek tomu, že nemali vizuálny kontakt s približovacími svetlami a pozemným označením. Kapitán sa pritom podriadil navigátorovi, u ktorého sa podľa vyšetrovacieho spisu prejavila zvýšená aktivita a nachádzal sa v stave ľahkého alkoholického opojenia.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Pri zrážke električiek v Prahe prišiel o život jeden z vodičov
Pri zrážke električiek v Prahe prišiel o život jeden z vodičov
19.9.2011
Hovorkyňa pražského Dopravného podniku Ilona Vysoudilová oznámila, že zrážku električiek v Prahe neprežil 36-ročný vodič jednej z nich. Nehoda sa stala dnes, krátko po šiestej hodine rannej. Cestujúci oboch električiek vyviazli bez zranenia. Náraz, ku ktorému došlo na Plzenskej ulici mezi zastávkami MHD Kotlářka a Kavalírka, zdemoloval kabínu a uväznil v nej vodiča, ktorý na mieste podľahol vážnym zraneniam. Hovorkyňa pražskej polície uviedla, že vodič električky číslo 20 s najväčšou pravdepodobnosťou nedobrzdil a narazil do stojacej električky. Spôsobená škoda údajne presahuje päť miliónov Kč (vyše 204.000 eur).
Médiá: 5
Komentáre:
0
Strauss-Kahn sa verejne priznal k styku s chyžnou
Strauss-Kahn sa verejne priznal k styku s chyžnou
19.9.2011
Bývalý šéf Medzinárodného menového fondu (MMF) sa počas prvého rozhovoru pre médiá priznal k morálnemu zlyhaniu a "nemiestnemu" sexuálnemu styku s newyorskou chyžnou Nafissatou Diallovou. Podľa neho však k avantúre došlo za obojstranného súhlasu. Kahn vyhlásil, že hlboko ľutuje, čo sa stalo a poprel, že by sa bol dopustil akéhokoľvek násilia alebo zločinu. "V tom, čo sa stalo, nebolo žiadne násilie, donucovanie, agresia ani kriminálny čin," povedal Strauss-Kahn. Zároveň dodal, že sa dopustil morálneho zlyhania nielen voči svojej manželke a deťom, ale aj voči Francúzom, ktorí do neho vkladali nádeje. Počas rozhovoru odmietol aj druhé obvinenie zo znásilnenia, ktoré vzniesla spisovateľka Tristane Banonová.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Lichtenštajnsko v referende odmietlo legalizovanie interrupcií
Lichtenštajnsko v referende odmietlo legalizovanie interrupcií
19.9.2011
Voliči v referende odmietli návrh o zavedení možnosti umelého prerušenia tehotenstva do dvanásteho týždňa alebo pre prípad, že sa dieťa môže narodiť s ťažkým postihnutím. Proti návrhu hlasovalo 52,3 percenta voličov. V Lichtenštajnskom kniežactve v súčasnosti platí, že žena môže byť odsúdená na jeden rok odňatia slobody v prípade, ak sa rozhodne pre interrupciu. Lekárom, ktorý zákrok uskutočnili, hrozí trest vo výške troch rokov. Aktivisti žiadajúci zmenu zákona argumentujú, že z obavy z trestného stíhania musia ženy tajne odchádzať do susedných krajín. Odporcovia zas upozorňujú, že takáto zmena by mohla viesť k interrupciám vo vysokom štádiu tehotenstva.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Video: V Zürichu vypukli cez víkend výtržnosti
19.9.2011
Cez víkend museli bezpečnostné sily vo švajčiarskom Zürichu zasahovať proti skupinám mladých výtržníkov, ktorí ničili výklady a vozidlá. Napáchané škody sa pritom odhadujú na 100- až 200-tisíc frankov (83- až 166-tisíc eur). Polícia sa násilníkov pokúšala rozohnať pomocou gumových projektilov a slzotvorného plynu. Bezpečnostné sily napokon zadržali okolo 90 osôb. Na základe vyhlásenia polície sa jedná o ľudí mladších ako 25 rokov s bydliskom mimo Zürichu. Predstaviteľ polície sa o nich vyjadril ako o "výtržníckych turistoch". Približne 50 zadržaných ponechali vo vyšetrovacej väzbe a mali by byť predvedení pred prokurátora.
Komentáre:  0
Nemecko: Merkelovej sa nepodarilo získať Berlín
Nemecko: Merkelovej sa nepodarilo získať Berlín
19.9.2011
Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) zvíťazila so ziskom 28,3 percenta hlasov v nedeľných krajinských voľbách, ktoré sa konali v nemeckom hlavnom meste. Pri moci sa tak zrejme súčasný primátor Berlína a nominant SPD Klaus Wowereit. Na druhom mieste skončila Kresťanskodemokratická únia (CDU) kancelárky Angely Merkelovej, ktorej odovzdalo hlas 23,4 percenta voličov, čo je o 2 percentá menej ako pri posledných voľbách. Ďalšia volebná porážka CDU tak podľa analytikov prakticky zmarila šance strany na vstup do krajinskej vlády. Zlou správou je pre CDU aj výsledok jej koaličného partnera Slobodnej demokratickej strany (FDP), ktorá nedosiahla päťpercentnú hranicu zvoliteľnosti.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Vo voľbách v Lotyšsku zvíťazila opozičná proruská strana
Vo voľbách v Lotyšsku zvíťazila opozičná proruská strana
18.9.2011
Prvýkrát od vyhlásenia nezávislosti Lotyšska od Sovietskeho zväzu v roku 1991 vyhrala parlamentné voľby proruská opozičná strana. Podľa predbežných výsledkov, po zrátaní 95 percent odovzdaných hlasov, získala strana Centrum harmónie 28,54 percenta hlasov. O vytvorenie vládnucej koalície však začali viesť rokovania dve ďalšie najsilnejšie strany. Reformná strana bývalého prezidenta Valdisa Zatlersa získala 20,78 percenta hlasov a tretí sa umiestnil blok Jednota súčasného premiéra Valdisa Dombrovskisa s 18,81 percentami. Predčasné voľby v krajine sa konali len rok po prechádzajúcich parlamentných voľbách, pretože v celoštátnom referende občania rozhodli o rozpustení parlamentu.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Turecko zmrazí vzťahy s EÚ, ak jej bude predsedať Cyprus
Turecko zmrazí vzťahy s EÚ, ak jej bude predsedať Cyprus
18.9.2011
Turecký vicepremiér Besir Atalay upozorňuje, že ak sa Cyprus ujme v roku 2012 rotujúcej funkcie predsedníckej krajiny bez vyriešenia otázky rozdeleného ostrova, zmrazí svoje vzťahy s Európskou úniou (EÚ). Rozhodnutie vlády predniesol v rozhovore pre rozhlas a televíziu medzinárodnej neuznanej Severocyperskej tureckej republiky. "Ak mierové rokovania nebudú mať výsledky a EÚ dá funkciu rotujúceho predsedu južnému Cypru, medzi Tureckom a EÚ vypukne skutočná kríza," oznámil vicepremiér. Medzinárodne uznaná vláda Cyperskej republiky v južnej časti rozdeleného ostrova by sa mala ujať polročného predsedníctva EÚ od júla 2012.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Opozícia v Grécku žiada predčasné voľby
Opozícia v Grécku žiada predčasné voľby
18.9.2011
Vodca opozičnej pravicovej Novej demokracie (ND) Antonis Samaras vyzval na vyhlásenie predčasných volieb, ktoré sú podľa neho jedinou cestou, ako dostať zadĺženú krajinu z ekonomickej krízy. "Jediným riešením sú voľby, aby ľudia vyjadrili svoju vôľu," vyhlásil Samaras. Opozičná strana v súčasnosti vedie v prieskumoch verejnej mienky pred vládnucimi socialistami. Zároveň sa stavia proti medzinárodným záchranným balíkom finančnej pomoci Grécku, pričom reštriktívne opatrenia podľa nej dusia hospodársky rast. Posledné, predčasné parlamentné voľby sa v Grécku konali na jeseň 2009 a jasne v nich zvíťazilo dovtedy opozičné Panhelénske socialistické hnutie (PASOK).
Médiá: 2
Komentáre:
0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
141912345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, info[at]sk1.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk