AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte
na info@sk1.sk
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Rusko žiada časť Arktídy
Rusko žiada časť Arktídy
6.7.2011
Rusko chce na budúci rok predložiť OSN žiadosť o rozšírenie jeho hraníc v Arktíde. Tvrdí, že že veľká časť oblasti je pokračovaním jeho kontinentálneho šelfu. "Očakávam, že na budúci rok predložíme dobre vedecky podložené dôvody na rozšírenie našich hraníc v Arktíde," uviedol vicepremiér Sergej Ivanov. Ten už navštívil mesto Narjan-Mar na Ďalekom východe, odkiaľ odchádza ďalšia vedecká expedícia, ktorá má dokázať, že Rusko má nárok na časť Arktídy. Oblasť v okolí polárneho kruhu je atraktívna pre bohaté náleziská nerastných surovín. Zaujímajú sa o ňu viaceré krajiny vrátane Kanady, Spojených štátov či Dánska.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Japonsko: Všetky jadrové elektrárne prejdú záťažovými testami
Japonsko: Všetky jadrové elektrárne prejdú záťažovými testami
6.7.2011
V súvislosti s marcovou katastrofou, ktorá po silnom zemetrasení a ničivých vlnách tsunami zasiahla elektráreň Fukušima, sa všetky japonské jadrové elektrárne budú musieť podrobiť záťažovým testom. O pláne informoval minister hospodárstva a priemyslu Banri Kaieda, nepovedal však, kedy sa testy uskutočnia, ani čo všetko budú zahŕňať. Minister zároveň sľúbil, že v nasledujúcich letných mesiacoch vláda zabezpečí dostatočné dodávky elektrickej energie. Cieľom testov je obnoviť dôveru obyvateľstva v atómovú energiu a ubezpečiť ich, že jadrové elektrárne sú bezpečné. Po marcovej katastrofe zlyhali elektrárni chladiace systémy, čo malo za následok únik rádioaktivity do prostredia.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Pri požiari lode v Červenom mori zahynulo 197 afrických utečencov
Pri požiari lode v Červenom mori zahynulo 197 afrických utečencov
6.7.2011
Loď, ktorá začala horieť v Červenom mori v sudánskych teritoriálnych vodách, smerovala zo Sudánu do Saudskej Arábie. Podľa informácií agentúry Sudan Media Center sa zatiaľ podarilo zachrániť len troch ľudí. Pátranie po ďalších imigrantoch pokračuje, ale existuje len malá nádej, že prežili. Správu potvrdili už aj sudánske úrady, nezverejnili však ďalšie detaily. Polícia už údajne zadržala aj štyroch Jemenčanov, ktorí vlastnili spomínanú loď plaviacu sa pod kubánskou vlajkou. Na lodi sa nachádzali utečenci zo Sudánu, Eritrei, Somálska, Nigérie a ďalších afrických krajín.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Spisovateľka podala žalobu na Straussa-Kahna
Spisovateľka podala žalobu na  Straussa-Kahna
6.7.2011
Francúzska spisovateľka a novinárka Tristane Banonová zažalovala v utorok bývalého šéfa Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominiqua Straussa-Kahna z pokusu o znásilnenie. Banonová zároveň pre francúzsky spravodajský magazín L'Express dramaticky opísala ako sa jej podarilo ujsť po tom, čo z nej Kahn strhol šaty pri zápase na dlážke jeho bytu. Incident sa údajne konal v čase, keď mala robiť so Straussom-Kahnom rozhovor pre pripravovanú knihu. Banonová dodala, že časť útoku už opísala v autobiografickom románe, ktorý vydala v roku 2006 pod názvom Trapéziste. Žaloba prichádza po škandále v USA, kde však prokuratúra už spochybnila dôveryhodnosť hotelovej chyžnej z Guiney.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Minerálka Aquila Aqualinea je v poriadku
Minerálka Aquila Aqualinea je v poriadku
6.7.2011
Výsledky laboratórnych rozborov potvrdili, že baktérie, ktoré sa našli v balenej vode Aquila Aqualinea, nie sú choroboplodné. Podľa hovorcu Štátneho zdravotného ústavu v Prahe Michala Spáčila zistené kmene E. coli nepredstavujú akútne riziko a nepotvrdil sa ani výskyt nebezpečného sérotypu E. coli 0104:H4, ktorý stojí za nákazou v Nemecku. Aj ďalej sa však odporúča nepiť chybnú šaržu neperlivej vody Aquila Aqualinea, s trvanlivosťou do 20. mája 2012, nakoľko sa podľa platných noriem v balenej vode nesmú baktérie vyskytovať.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Tymošenková čelí ďalšiemu obvineniu
Tymošenková čelí ďalšiemu obvineniu
6.7.2011
Bývalá ukrajinská premiérka Julia Tymošenková čelí ďalšiemu trestnému stíhaniu v súvislosti so záležitosťami spoločnosti Zjednotené energetické systémy Ukrajiny, ktorú kedysi riadila. Podľa Štátnej bezpečnostnej služby sa uvedený podnik spoločne s niekoľkými bývalými vládnymi predstaviteľmi pokúsil odcudziť zo štátneho rozpočtu financie v objeme 405 miliónov dolárov. Tymošenková v súčasnosti čelí inému obvineniu zo zneužitia právomocí a mrhania verejnými financiami za zmluvu o dovoze plynu z Ruska z roku 2009.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Nákazu E.coli zavinili semená z Egypta
Nákazu E.coli zavinili semená z Egypta
6.7.2011
Nákazu črevnou baktériou EHEC, ktorá si v Európe vyžiadala okolo 50 životov, pravdepodobne zapríčinili semená pískavice z Egypta. Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín mohlo byť kontaminovaných hneď niekoľko dodávok semien z ​​rokov 2009 až 2011. Európska únia na toto zistenie zareagovala dočasným zákazom dovozu určitých typov semien z Egypta a ich stiahnutím z trhu. Blokovanie importu semien a fazule zo severoafrickej krajiny potrvá až do 31. októbra 2011. Úrad spotrebiteľom tiež odporučil, aby nepestovali výhonky pre svoju vlastnú potrebu a ak tak urobia, aby ich konzumovali až po dôkladnom prevarení.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Holandsko je zodpovedné za smrť troch mužov zo Srebrenice
Holandsko je zodpovedné za smrť troch mužov zo Srebrenice
5.7.2011
Holandský odvolací súd rozhodol, že holandská vláda je zodpovedná za smrť troch bosnianskych Moslimov zo Srebrenice. Zvrátil tak rozhodnutie Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) z 10. septembra 2008, že holandské jednotky nemôžu byť za túto udalosť zodpovedné. Obvinenia z vojnových zločinov proti krajine opätovne vzniesli pred rokom príbuzní obetí. Podľa rozsudku nemal holandský prápor modrých prilieb vydávať mužov Srbom. Odvolací súd nariadil holandskej vláde, aby ich rodinám zaplatila odškodné. V Bosne súd kvôli masakre v Srebrenici poslal do väzenia už najmenej 12 bosnianskych Srbov.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Nemecko poskytne Grécku viac ako 5 miliárd eur
Nemecko poskytne Grécku viac ako 5 miliárd eur
5.7.2011
Na ďalšej časti záchrannej pôžičky Grécku v hodnote 12 miliárd eur sa bude podieľať hlavne Nemecko, ktorého príspevok dosiahne 5,05 miliardy eur. Členské štáty eurozóny vrátane Nemecka poskytnú Aténam v rámci nadchádzajúcej tranže celkovo 8,7 mld. eur. Rozhodujúcu časť finančných prostriedkov tak v rámci ďalšej tranže z úverového programu poskytne Berlín. Príspevok Berlína má byť tentoraz výraznejší vzhľadom na nedoplatky z predchádzajúcich tranží. Ministri financií členských štátov Európskej menovej únie (EMÚ) schválili po pritají gréckych úsporných opatrení uvoľnenie ďalšej časti záchrannej pôžičky v hodnote 12 miliárd eur. Atény by tak peniaze mali dostať už 15. júla.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Japonský minister pre rekonštrukciu vydržal vo funkcii len týždeň
Japonský minister pre rekonštrukciu vydržal vo funkcii len týždeň
5.7.2011
Japonský minister pre rekonštrukciu Ryu Macumoto v pondelok rezignoval na svoju funkciu. Urobil tak v reakcii na veľkú vlnu kritiky pre jeho správanie počas návštevy oblastí zničených marcovým zemetrasením a vlnou tsunami. Počas nej sa dopustil hneď niekoľkých prešľapov, ktoré zachytili aj televízne kamery. Macumoto si odmietol podať ruku s jedným s guvernérov prefektúry, ktorý niekoľko minút meškal. Minister mu následne dal lekciu z dobrého správania. Vrcholom boli jeho vyhrážky novinárom, ktorých rázne varoval pred zverejním týchto materiálov. Dôvod svojho rozhodnutia odísť nepomenoval, vyjadril však ospravedlnenie za svoje slová. Odchod z funkcie môže mať pritom fatálny dopad na už teraz nepopulárnu vládu premiéra Naota Kana.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Dánsko začalo obnovovať hraničné kontroly, EÚ hromží
Dánsko začalo obnovovať hraničné kontroly, EÚ hromží
5.7.2011
Dánsko v utorok začne obnovovať stále kontroly na svojich hraniciach, ktorými chce vláda bojovať proti nekontrolovanému prílevu imigrantov. Podľa plánu, ktorý predstavil minister pre dane a clá Peter Christensen, by malo na hraniciach so Švédskom a Nemeckom kontrolovať 50 príslušníkov pohraničnej stráže. Európska komisia (EK) v reakcii na tento krok vyhlásila, že preverí zlučiteľnosť opatrení s ustanoveniami Schengenskej zmluvy, ktorá zaručuje voľný pohyb osôb a tovaru v rámci signatárskych krajín. Predseda EK José Manuel Barroso už dávnejšie varoval, že v prípade potreby Brusel "nebude váhať" a proti Kodani zakročí.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Američania oslavovali svoju nezávislosť
Američania oslavovali svoju nezávislosť
5.7.2011
Spojené štáty americké si včera pripomenuli 235. výročie podpísania Deklarácie nezávislosti. Súčasťou programu bol aj slávnostný príhovor prezidenta Baracka Obamu, hudobné a iné kultúrne predstavenia a napokon tradičný ohňostroj v každom väčšom meste. Americký prezident v rámci osláv Dňa nezávislosti privítal v Bielom dome vojakov a poďakoval im za ich oddanú službu vlasti. Na trávniku prezidentskej rezidencie sa ich zišlo vyše 1 200, vrátane rodinných príslušníkov. "Ste na čele dlhého radu hrdinov, ktorí priniesli neuveriteľné obete na ochranu našich slobôd," zdôraznil v príhovore Obama.
Médiá: 4
Komentáre:
0
V Maďarsku schválili kontroverznú novelu trestného zákonníka
V Maďarsku schválili kontroverznú novelu trestného zákonníka
5.7.2011
Maďarský parlament schválil v pondelok večer sériu dodatkov k trestnému zákonníku, ktorú presadila vláda konzervatívneho premiéra Viktora Orbána. Kontroverzné ustanovenie umožňuje väzbu podozrivých až do päť dní bez rozhodnutia súdu a až do 48 hodín bez prístupu k právnemu zástupcovi. Legislatíva sa však údajne týka len niektorých kategórií závažných trestných činov ako sú vraždy, únosy či korupcia vo verejnom živote. Opoziční politici pred hlasovaním uviedli, že plánujú zákon napadnúť na maďarskom ústavnom súde. Zmeny nedávno kritizoval aj Maďarský Helsinský výbor. Ten varoval, že zmeny sú v rozpore s Európskym dohovorom o ochrane ľudských práv aj s pravidlami EÚ.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Strauss-Kahn bude čeliť ďalšej žalobe za znásilnenie
Strauss-Kahn bude čeliť ďalšej žalobe za znásilnenie
5.7.2011
Právnik Tristan Banonovej oznámil, že jeho klientka - žurnalistka a autorka románov - podá na bývalého šéfa Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominiqua Straussa-Kahna žalobu. V nej ho obviní z pokusu o znásilnenie z roku 2002. K incidentu údajne došlo, keď robila interview so Straussom-Kahnom v parížskom byte. Od okamžitého podania žaloby ju vraj vtedy odradila jej matka, ktorá bola poslankyňou za socialistickú stranu. Správa o podaní žaloby v Paríži prišla krátko po tom, ako sa začala rúcať žaloba proti Straussovi-Kahnovi v USA. Francúz po informáciách o zámere Banonovej poveril svojich právnikov, aby proti nej podali žalobu pre ohováranie.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Rada Európy posiela do Maďarska kontrolu
Rada Európy posiela do Maďarska kontrolu
5.7.2011
Do Budapešti pricestujú v stredu dve pozorovateľky Parlamentného zhromaždenia Rady Európy. Švédska pozorovateľka Kerstin Lundgrenová a jej česká kolegyňa Jana Fischerová budú musieť posúdiť, či sa má v Maďarsku začať proces monitorovania. Ten iniciovalo ešte v januári 24 členov zhromaždenia, ktorí si myslia, že udalosti uplynulého obdobia v Maďarsku sú dôvodom na vážne obavy v oblasti ľudských práv, fungovania demokratických inštitúcií a právneho štátu. Obe spravodajkyne sa stretnú s predsedom maďarského parlamentu, vicepremiérom a predsedom ústavného súdu. Rokovať budú tiež s členmi parlamentných frakcií a výborov, so zástupcami občianskych organizácií a s predstaviteľmi diplomatických misií v Maďarsku.
Médiá: 1
Komentáre:
1
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Tuniského exprezidenta odsúdili na ďalších 15 rokov
Tuniského exprezidenta odsúdili na ďalších 15 rokov
5.7.2011
Tuniský súd v pondelok odsúdil zosadeného prezidenta Zajna bin Alího za prechovávanie drog, zbraní a vzácnych archeologických pamiatok, ktoré našli v jeho luxusnej rezidencii. Okrem 15-ročného trestu odňatia slobody mu súd udelil aj peňažný trest vo výške 54-tisíc eur. Zosadeného tuniského prezidenta s jeho manželkou Lajlou pritom už v júni odsúdili na 35 rokov väzenia za zneužívanie verejných prostriedkov. Obaja manželia sú obvinení z 93 trestných činov vrátane vrážd, prania špinavých peňazí a zneužívania svojho postavenia. Exprezident všetky obvinenia odmietol. Bývalý prezidentský pár sa v súčasnosti nachádza v Saudskej Arábii, kde utiekol hneď po zvrhnutí 23-ročného autokratického režimu.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Bielorusko: Počas Dňa nezávislosti zatkli okolo 300 odporcov režimu
Bielorusko: Počas Dňa nezávislosti zatkli okolo 300 odporcov režimu
4.7.2011
Podľa ľudskoprávnych organizácií zatkli bieloruské orgány počas Dňa nezávislosti najmenej 300 ľudí protestujúcich proti režimu Alexandra Lukašenka. Dvesto ľudí zatkli v hlavnom meste Minsk a 80 v ďalších častiach krajiny vrátane regionálnych centier Grodno, Gomel and Mogilev. Protestujúci prezentovali nespokojnosť s Lukašenkom tlieskaním rúk, pričom polícia zatkla každého, kto sa na tlieskaní zúčastnil. Polícia údajne aktivistov bila a použila proti nim slzotvorný plyn. Medzi zatknutými sa nachádzalo aj 17 novinárov, niektorých z nich už prepustili. Podľa miestnych médií sa musí približne 140 osôb zodpovedať pred súdom pre obvinenie z výtržníctva počas protestov.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Zomrel Otto von Habsburg, posledný korunný princ Rakúsko-Uhorska
Zomrel Otto von Habsburg, posledný korunný princ Rakúsko-Uhorska
4.7.2011
V bavorskom Pöckingu dnes zomrel vo veku 98 rokov najstarší syn posledného rakúsko-uhorského panovníka Otto von Habsburg. Dlhoročný poslanec Európskeho parlamentu sa narodil 20. novembra 1912 ešte ako syn arcivojvodu Karola, ktorý sa o dva roky neskôr po smrti Františka Jozefa I. stal rakúskym cisárom a uhorským kráľom. V roku 1918 zbavili Habsburgovcov trónu a rodina odišla do emigrácie. Po smrti svojho otca v roku 1922 sa stal hlavou Habsbursko-lotrinskej dynastie. Počas druhej svetovej vojny otvorene vystupoval proti nacizmu a za oslobodenie Rakúska. Neskôr bojoval aj za záujmy sudetských Nemcov vysídlených po vojne z Československa, bol tiež čestným prezidentom Paneurópskej únie. Okrem angažovanosti v politike bol publicistom, novinárom a spisovateľom.
Médiá: 4
Komentáre:
0
EÚ poskytne KĽDR potravinovú pomoc vo výške 10 miliónov eur
EÚ poskytne KĽDR potravinovú pomoc vo výške 10 miliónov eur
4.7.2011
Pomoc pre 650-tisíc ľudí trpiacich vážnou podvýživou je určená predovšetkým pre deti do piatich rokov hospitalizované pre podvýživu, tehotné a kojace ženy, pacientov a starších ľudí. Podľa Európskej komisie zažíva Kórejská ľudovodemokratická republika najhorší rok v produkcii potravín za posledné obdobie. Situácia je podľa jej údajov taká extrémna, že sa stále väčší počet ľudí musí uchyľovať k jedeniu trávy. Na to, aby sa pomoc dostala na určené miesta má dohliadať prísny monitoring. V prípade, že pomoc nepríde k stanoveným cieľom, komisia humanitárnu intervenciu zastaví. "Jednoducho nemôžeme dovoliť, aby ľudia umierali od hladu a z tohto dôvodu sme odhodlaní monitorovať dodávky v každej fáze," povedala komisárka pre humanitárnu pomoc Kristalina Georgievová.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Sudca vykázal Mladiča zo súdnej siene
Sudca vykázal Mladiča zo súdnej siene
4.7.2011
V haagskom sídle Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) dnes pokračuje proces s bývalým bosnianskosrbským generálom Ratkom Mladičom. Ten sa pojednávania zúčastnil i napriek predchádzajúcim hrozbám, že bude tribunál bojkotovať. Mladič vstúpil do súdnej siene krátko po desiatej hodine, kde ho mal zastupovať obhajca Aleksandar Aleksič. Exgenerál neprestajne trval na tom, aby do súdnej siene prišiel jeho advokát Miloš Šaljič. Sudca Alphonse Orie ho musel preto viackrát upozorňovať, nech hovorí iba vtedy, keď dostane slovo. Mladič však neprestal hovoriť ani počas čítania bodov obžaloby. Sudca ho následne vykázal zo súdnej siene a nariadil prestávku v pojednávaní.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Líbya: Povstalci odmietli mierový plán Africkej únie
Líbya: Povstalci odmietli mierový plán Africkej únie
4.7.2011
Líbyjskí povstalci odmietli plán Africkej únie, ktorý mal krajine pomôcť opäť nastoliť mier. "Plán odmietame, pretože nepočíta s odchodom Kaddáfího, jeho synov a najbližších spolupracovníkov," vyjadril sa hovorca povstalcov Abdal Háfiz Ghoga. Únia nechala otázku budúcej Kaddáfího roly otvorenú, čo jeho režim privítal. Plán neobsahuje priamu kritiku vodcu, žiada amnestiu za zločiny počas konfliktu a uvoľnenie zablokovaného líbyjského majetku v zahraničí. Kaddáfí už súhlasil, že nebude zasahovať do rokovaní. Únia tiež vyzvala svoje členské štáty, aby ignorovali zatykač na Kaddáfího vydaný Medzinárodným trestným súdom. Ten podľa nich "vážne komplikuje" snahy o nájdenie mierového riešenia konfliktu medzi Kaddáfím a líbyjskými povstalcami.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Explózia zasiahla plynovod vedúci do Izraela a Jordánska
Explózia  zasiahla plynovod vedúci do Izraela a Jordánska
4.7.2011
Dnešný výbuch v regióne Bír al-Abd na severe Sinajského polostrova zasiahol plynovod vedúci z Egypta do Izraela a Jordánska. Informácie o pôvode explózie sa však rôznia. Nemenovaný bezpečnostný zdroj obvinil z útoku sabotérov. Tí mali k čerpacej stanici prísť na malom nákladnom aute, guľometmi prinútiť ochranku odísť a následne rozmiestniť nálože. Bol by to už tretí útok sabotérov na tento plynovod za posledné mesiace. Prvýkrát dodávky plynu prerušila explózia z 5. februára počas povstania proti egyptskému prezidentovi Husnímu Mubarakovi, druhýkrát sa tak stalo 27. apríla. Prevádzkovateľ plynovod po výbuchu odstavil.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Turecko sľúbilo líbyjským povstalcom 138 miliónov eur
Turecko sľúbilo líbyjským povstalcom 138 miliónov eur
4.7.2011
Turecký minister zahraničných vecí Ahmet Davutoglu pricestoval do líbyjského mesta Benghází, kde po stretnutí s predstaviteľmi povstalcov vyhlásil, že je najvyšší čas, aby líder Muammar Kaddáfí opustil Líbyu. Turecko zároveň prisľúbilo líbyjským povstalcom pomoc vo výške 200 miliónov dolárov (zhruba 138 miliónov eur). "Treba vyhovieť požiadavkám verejnosti a vykonať reformy. Kaddáfí by mal odísť a Líbya by nemala byť rozdelená," vyhlásil Davutoglu. Turecko malo pred začiatokom povstania tesné hospodárske vzťahy s Líbyou a už v minulosti vyzvalo Kaddáfího, aby odstúpil.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Dánsko: Na festivale Roskilde zahynula žena po páde z veže
Dánsko: Na festivale Roskilde zahynula žena po páde z veže
4.7.2011
Na najväčšom rockovom festivale Roskilde v Dánsku včera zahynula po páde z veže mladá žena, ďalšia osoba takto utrpela zranenia. Podľa hovorcu polície žena vo veku 25-30 rokov zomrela po páde z 30-metrovej veže v areáli festivalu. Veža bola východiskovým bodom pre lanovkovú dráhu, ktorú prevádzkoval jeden zo sponzorov festivalu. Hovorca festivalu Mads Mikkelsen povedal, že nehoda je veľkou tragédiou. Bližšie vyjadrenia odmietol, pokiaľ nedostane podrobnejšie informácie od polície. Smrteľná nehoda je prvá od tragédie z roku 2000, keď v tlačenici počas vystúpenia skupiny Pearl Jam zahynulo 9 ľudí a 43 ďalších sa zranilo.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Predsedom Fideszu zostáva aj naďalej Viktor Orbán
Predsedom Fideszu zostáva aj naďalej Viktor Orbán
4.7.2011
Najsilnejšia maďarská strana Fidesz si v nedeľu na celoštátnom kongrese podľa očakávania opätovne zvolila za svojho predsedu súčasného premiéra Viktora Orbána. Ten sa v prejave po svojom zvolení venoval okrem iného aj kritike opozičných socialistov. Predstaviteľov Maďarskej socialistickej strany (MSZP) nepriamo obvinil z ekonomickej a dlhovej krízy, s ktorou Maďarsko v uplynulých rokoch bojuje. "Niektorí ľudia chcú presmerovať Maďarsko na cestu Grécka, Fidesz je však odhodlaný vydať sa na cestu budúcnosti," vyhlásil Orbán. Premiér zároveň podčiarkol, že nestrpí od nikoho, aby zasahoval do záležitostí Maďarska a aby poúčal Maďarov.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Experti sa boja prvého kubánskeho ropného vrtu
Experti sa boja prvého kubánskeho ropného vrtu
3.7.2011
Analytici a ropní experti varujú pred prvým prieskumným vrtom, ktorý plánuje Kuba začať hĺbiť na jeseň. Jeho lokalita sa nachádza necelých 100 kilometrov od pobrežia Floridy a Kuba predpokladá, že ložiská v jej vodách by mohli obsahovať okolo 20 miliárd barelov ropy. Podľa odborníkov by však komplikované vzťahy medzi USA a Kubou mohli sťažiť riešenie prípadnej nehody k akej došlo na plošine Deepwater Horizon v Mexickom zálive. Americkej administratíve odporúčajú urobiť všetko preto, aby americké firmy dokázali urýchlene mobilizovať bezpečnostné systémy, ak by došlo k výbuchu. Americký prezident Barack Obama sa snaží k problému nevyjadrovať a medzi krajinami sa neuskutočnili ani priame rokovania o bezpečnostných otázkach.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Thajsko bude mať pravdepodobne prvú premiérku
Thajsko bude mať pravdepodobne prvú premiérku
3.7.2011
Jednoznačným víťazom dnešných predčasných parlamentných volieb v Thajsku sa s najväčšou pravdepodobnosťou stala opozičná Strana za Thajsko. Na jej čele stojí 44-ročná Jingluk Šinawatrová, ktorá je sestra zvrhnutého premiéra Thaksina Šinavatru. Ak sa výsledky potvrdia, Šinawatrová sa stane prvou premiérkou v novodobých dejinách tejto ázijskej krajiny. Podľa odhadov volebných výsledkov jej strana obsadí 313 z 500 dostupných parlamentných kresiel, čo znamená, že bude môcť vládnuť sama, bez koaličných partnerov. Expremiér už svojej sestre telefonicky zablahoželal k víťazstvu.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Česi stiahli z predaja neperlivú vodu Aquila, našli v nej baktériu
Česi stiahli z predaja neperlivú vodu Aquila, našli v nej baktériu
3.7.2011
Česká štátna potravinárska inšpekcia našla v predávanej minerálnej vode Aquila Aqualinea s dátumom minimálnej trvanlivosti 20. mája 2012 koliformnú baktériu. Vzorku vody poslali do Národného referenčného laboratória pre vylúčenie možnosti nákazy jedným z kmeňov baktérie E. coli - STEC. Spotrebiteľom, ktorí by mohli mať uvedený výrobok doma, ho neodporúčajú konzumovať. Spoločnosť Karlovarské minerálne vody preto po upozornení stiahla z predaja v Česku vyše 33 000 fliaš neperlivej vody tejto značky. Iný kmeň baktérie E coli - EHEC, ktorý sa nedávno objavil v Nemecku vyvoláva krvavé hnačky vedúce k zlyhaniu obličiek, pričom zabil už 48 ľudí.
Médiá: 6
Komentáre:
0
V Thajsku sa konajú predčasné parlamentné voľby
V Thajsku sa konajú predčasné parlamentné voľby
3.7.2011
V parlamentných voľbách dnes rozhodne 47,3 milióna voličov o budúcnosti svojej krajiny. Mnohí dúfajú, že voľby ukončia politickú krízu, ktorá krajinu sužuje od vojenského prevratu v roku 2006, pri ktorom bol zvrhnutý premiér Thaksin Šinavatra. Voľby sú považované za súboj medzi vládnucou stranou Demokrati premiéra Abhisita Vedždžadžívu a opozičnou stranou Pre Thajsko na čele s Jingluk Šinavatrou, sestrou zvrhnutého premiéra. Ak by vo voľbách zvíťazila strana Pre Thajsko a k moci sa dostali stúpenci Taksina, armáda by mohla uskutočniť ďalší prevrat. Štátna volebná komisia má totiž rozsiahle právomoci vyhlásiť volebný výsledok za neplatný. Krajinu by tak mohli opäť zasiahnuť nepokoje, pri ktorých prišlo minulý rok o život 92 ľudí.
Médiá: 5
Komentáre:
0
USA: Na Obamovu ochranu musela vzlietnuť stíhačka
USA: Na Obamovu ochranu musela vzlietnuť stíhačka
3.7.2011
Americká stíhačka prinútila pristáť malé dvojmiestne lietadlo, ktoré narušilo bezletovú zónu nad víkendovým sídlom prezidenta Baracka Obamu v Camp David v štáte Maryland. Po tom, ako sa úradom nepodarilo skontaktovať s posádkou lietadla, bola na miesto vyslaná stíhačka F15. Tá dostihla lietadlo asi 10 kilometrov od Camp David a prinútila ho pristáť v meste Hagerstown. Podľa hovorkyne severoamerického veliteľstva vzdušnej obrany NORAD kapitánky Angely Youngovej, lietadlo priletelo zo Salisbury v štáte Maryland. Po pristátí si pilota prevzala polícia.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
141912345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, info[at]sk1.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk