AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte.
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Kaddáfí je údajne stále v Líbyi a zoskupuje sily
Kaddáfí je údajne stále v Líbyi a zoskupuje sily
14.9.2011
Kaddáfího hovorca Músá Ibráhím vyhlásil, že zosadený líbyjský vodca sa stále nachádza v Líbyi, kde ho podporuje silná armáda. "Líder je v dobrom zdravotnom stave, jeho morálka je vysoká a samozrejme je v Líbyi," povedal Ibráhím. Podľa neho sa boj ešte neskončil, pričom Kaddáfího armáda je veľmi silná. "Zoskupujeme naše sily," dodal hovorca. Povstalci, ktorí ovládajú väčšinu Líbye, odhadujú, že v Baní Walíd je 700 až 1 000 prokaddáfíovských bojovníkov. Rebeli ich obviňujú, že využívajú civilistov ako ľudské štíty. Najmenej polovica obyvateľov mesta Baní Walíd už ušla pred očakávanou veľkou ofenzívou síl Prechodnej národnej rady.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Náboženskú slobodu najviac porušujú Čína, Uzbekistan a Irán
Náboženskú slobodu najviac porušujú Čína, Uzbekistan a Irán
14.9.2011
Americké ministerstvo zahraničia vo svojej správe o náboženskej slobode za rok 2010 konštatuje, že medzi najväčších porušovateľov náboženskej slobody vo svete patrí Čína, Saudská Arábia, Barma (Mjanmarsko), Severná Kórea, Irán, Eritrea, Sudán a Uzbekistan. Zoznám krajín sa tak oproti roku 2009 nezmenil. Šéfka diplomacie USA Hillary Clintonová krajiny vyzvala, aby v záujme budovania stabilného štátu slobodu vierovyznania chránili. Clintonová zároveň pochválila Turecko, ktoré podľa nej prijalo dôležité opatrenia na zlepšenie náboženskej tolerancie. Ako najhorších porušovateľov spomínajú Irán, Uzbekistan a Čínu. Voči týmto krajinám tak môžu USA zaviesť sankcie.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Martin Schulz sa stal kandidátom na predsedu Európskeho parlamentu
Martin Schulz sa stal kandidátom na predsedu Európskeho parlamentu
14.9.2011
Poslanecká skupina sociálnych demokratov v Európskom parlamente (EP) včera jednomyseľne navrhla svojho lídra Martina Schulza za nového predsedu EP. Schulz bol od roku 2004 lídrom nemeckej socialistickej frakcie v EP a v roku 2009 sa stal lídrom európskych socialistov a demokratov. Po oznámení nominácie Schulz prisľúbil, že v prípade jeho zvolenia, bude úzko spolupracovať s lídrami všetkých politických frakcií. Spoluprácou tak plánuje posilniť pozíciu parlamentu a jeho dôležitosť pri kontrole rozhodovania Európskej rady. Súčasnému predsedovi parlamentu Jerzymu Buzekovi z Európskej ľudovej strany (EPP) uplynie dvojročné funkčné obdobie začiatkom roka 2012.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Expremiéra Villepina oslobodili v kauze očierňovania Sarkozyho
Expremiéra Villepina oslobodili v kauze očierňovania Sarkozyho
14.9.2011
"Chcem vzdať hold nezávislosti našej justície, ktorá odolala politickému tlaku," oznámil 57-ročný Villepin, ktorý privítal svoje oslobodenie v kauze očierňovacej kampane voči prezidentovi Nicolasovi Sarkozymu. Odvolací súd tak dnes dal bodku za dva roky trvajúcim súdnym procesom. Podľa pozorovateľov široko medializovaná kauza, nazývaná Clearstream, oslabila Villepinove šance na úspech v nasledujúcich prezidentských voľbách. Sarkózyho meno sa v roku 2004 objavilo na zozname francúzskych politikov a podnikateľov, ktorí údajne vlastnili tajné účty v Luxembursku, využívané na daňové úniky. Obvinenia sa však neskôr ukázali ako falošné a politici následne Villepina obvinili.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Belgický premiér Yves Leterme mieri z politiky do OECD
Belgický premiér Yves Leterme mieri z politiky do OECD
14.9.2011
Súčasný belgický premiér Yves Leterme pravdepodobne odíde z vrcholovej politiky, pričom by mal do konca roka zaujať post zástupcu generálneho tajomníka v Organizácii pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Leterme je predsedom úradníckej vlády, ktorá už vyše roka funguje vďaka tomu, že víťazi minuloročných parlamentných volieb sa nedohodli na zostavení vlády. Premiérovi sa tak podarilo i napriek rozhádanej politickej scéne vládnuť s rozvahou a zabezpečil normálny chod štátu. To mu vynieslo ocenenie nielen doma, ale aj na medzinárodnej politickej scéne. Podľa médií by sa mal presťahovať z Bruselu do Paríža najneskôr do konca tohto roka.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Útok Talibanu v Kábule sa skončil po 20 hodinách
Útok Talibanu v Kábule sa skončil po 20 hodinách
14.9.2011
Útok povstalcov na diplomatickú a armádnu štvrť v Kábule sa dnes skončil po zásahu bezpečnostných síl, keď zabili posledného zo šiestich útočníkov. Hovorca medzinárodných bezpečnostných síl ISAF Jimmie Cummings uviedol, že útok si vyžiadal životy 11 civilistov vrátane troch detí, 19 ľudí utrpelo zranenia. Zranených bolo aj šesť príslušníkov ISAF. Povstalci boli ukrytí v deväťposchodovej budove neďaleko štvrte, odkiaľ začali útočiť už včera popoludní. Boli vyzbrojení granátometmi, samopalmi a samovražednými vestami. Hlavným terčom bojovníkov bolo opevnené americké veľvyslanectvo a hlavný štáb NATO.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Kaddáfího syn Sádí pricestoval do Nigeru, požiada o azyl
Kaddáfího syn Sádí pricestoval do Nigeru, požiada o azyl
14.9.2011
Sádí Kaddáfí, syn zvrhnutého líbyjského vodcu, prekročil hranicu z Líbye a vstúpil na nigerské územie. Hovorca vlády Marou Amadou krátko po polnoci uviedol, že Sádí sa nachádza v nigerskom hlavnom meste Niamey. Tu údajne požiada krajinu o udelenie azylu. V Niamey sa tiež nachádzajú traja generáli Kaddáfího armády a pokúšajú sa pre seba a ďalších členov Kaddáfího režimu získať politický azyl. Povstalci v Líbyi chcú, aby im predstaviteľov zvrhnutého režimu poslali späť. Lídri rebelov zároveň poslali list generálnemu tajomníkovi OSN Pan Ki-munovi, v ktorom uviedli, že Prechodná národná rada (NTC) chce krajinu zastupovať v OSN.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Islamisti sa cez internet vyhrážajú Česku svätou vojnou
Islamisti sa cez internet vyhrážajú Česku svätou vojnou
14.9.2011
Vyhrážky proti Česku, ktoré sa objavili na islamistických internetových stránkach, údajne vyvolala výročná správa českého Vojenského spravodajstva. Podľa nej totiž českí agenti napomohli k vystopovaniu a zabitiu vodcu teroristickej siete al-Káida Usámu bin Ládina. Ako možný cieľ útoku boli spomínané české diplomatické misie v zahraničí, najmä v Pakistane a Afganistane. Bezpečnostná informačná služba (BIS) potvrdila, že vyhrážky na internetových diskusných fórach zaregistrovala. Podľa nej však aktuálne nebezpečenstvo krajine nehrozí. Z viacerých strán tak zaznelo, že hoci ide o nesporný úspech českej vojenskej rozviedky, nemal byť konkretizovaný v zverejnenej výročnej správe.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Pápež Benedikt XVI. čelí žalobe pre zločiny proti ľudskosti
Pápež Benedikt XVI. čelí žalobe pre zločiny proti ľudskosti
14.9.2011
Pápeža Benedikta XVI. a ďalších troch vysokých predstaviteľov Vatikánu žalujú na pôde haagskeho Medzinárodného trestného súdu (ICC) americké mimovládne organizácie, ktoré zastupujú obete sexuálneho zneužívania katolíckymi kňazmi. Cirkevní lídri sa tak podľa 80-stranovej žaloby dopustili vážnych zločinov, keď údajne kryli kňazov páchajúcich sexuálne útoky na deťoch. Hovorkyňa žalobcu ICC Florence Olarová uviedla, že súd musí najprv určiť, či uvedené obvinenia patria pod jeho jurisdikciu. Nemenovaní právnici však pochybujú, že Medzinárodný trestný súd sa bude žalobou proti Vatikánu ďalej zaoberať. Hovorca Vatikánu zatiaľ v tejto veci neposkytol stanovisko.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Piloti Jak-42 boli neskúsení, zabudli vypnúť parkovaciu brzdu
Piloti Jak-42 boli neskúsení, zabudli vypnúť parkovaciu brzdu
14.9.2011
Ruský spravodajský portál LifeNews s odvolaním sa na vyšetrovateľov informoval, že ani jeden z dvoch pilotov zrúteného lietadla, nemal dostatočné profesionálne skúsenosti. Pilotom chýbal dostatočný počet nalietaných hodín. Podľa skúseného skúšobného pilota Vadima Bazykina je 1 400 letových hodín u Solomenceva a 400 u Ževelova katastroficky málo pre lietanie s cestujúcimi. "Majiteľ leteckej spoločnosti nemal vôbec právo pripustiť ich k preprave pasažierov," uviedol Bazykin. Podľa nemenovaného zdroja blízkeho vyšetrovaniu, bola príčinou havárie "banálna" chyba pilotov, ktorí pri štarte zabudli vypnúť parkovaciu brzdu. Tá sa používa len počas státia lietadla.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Útok Breivika uškodil radikálnej pravici, vo voľbách prepadla
Útok Breivika uškodil radikálnej pravici, vo voľbách prepadla
13.9.2011
Nórska pravicová Strana pokroku utrpela v komunálnych voľbách jasnú porážku. Jej podpora sa prepadla o šesť percent na úroveň 11,5 percenta. Strana prepadla najmä v dôsledku júlového vyčíňania extrémistu Andersa Breivika, ktorý bol svojho času jej členom. Strana sa od neho po júlových útokoch dištancovala. Vo voľbách si na druhej strane polepšila Konzervatívna strana o takmer deväť percent a podporilo ju 28 percent voličov. Lepšie skončila Robotnícka strana premiéra Jensa Stoltenberga, ktorá získala takmer 32 percent odovzdaných hlasov. Hlavné politické strany pred voľbami vyzvali nórskych voličov, aby sa dištancovali od síl krajnej pravice.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Taliban zaútočil v Kábule na americké veľvyslanectvo
Taliban zaútočil v Kábule na americké veľvyslanectvo
13.9.2011
Skupina ozbrojených útočníkov dnes zaútočila raketami na americké veľvyslanectvo a sídlo koaličných síl NATO v diplomatickej štvrti v Kábule. Atentátnici vyzbrojení samopalmi a granátmi útočia z rozostavanej budovy, ktorá sa nachádza neďaleko americkej ambasády. V blízkosti zahraničných ambasád sa okrem streľby ozvalo aj najmenej sedem silnejších explózií. Polícia a bezpečnostné zložky už zablokovali cesty v okolí, kde sa útoky uskutočnili. Násilie tak prepuklo 3 týždne po samovražednom útoku na kancelárie Britskej rady v Kábule, kde prišlo o život desať afganských policajtov a jeden zahraničný bezpečnostný predstaviteľ.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Sýria: Zásahy proti demonštrantom pokračujú, zahynulo 22 ľudí
Sýria: Zásahy proti demonštrantom pokračujú, zahynulo 22 ľudí
13.9.2011
V Sýrskych mestách Homs a Hamá prišlo po zásahu provládnych jednotiek proti demonštrantom o život najmenej 22 ľudí. Podľa sýrskych ľudskoprávnych aktivistov sa v týchto mestách odohrali najväčšie útoky od vypuknutia povstania proti Asadovi. Neďaleko miest sa zhromaždilo niekoľko tisíc vojakov a stovky obrnených vozidiel. OSN hlási od začiatku konfliktu 2600 obetí na životoch. Rusko i napriek tomu odmietlo výzvu Západu na prijatie prísnejších sankcií proti Sýrii. Krajina je totiž presvedčené, že rezolúcia musí byť tvrdá, ale zároveň rovnocenná a adresovaná pre obe strany v Sýrii. Damask obviňuje z násilia ozbrojené skupiny a polovica obetí je údajne na strane provládnych jednotiek.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Člen posádky havarovaného lietadla pri Jaroslavli nadobudol vedomie
Člen posádky havarovaného lietadla pri Jaroslavli nadobudol vedomie
13.9.2011
Agentúra RIA Novosti dnes oznámila, že člen posádky Alexander Sizov, ktorý ako jediný prežil leteckú nehodu pri Jaroslavli, opäť nadobudol vedomie. "Prišiel k sebe. Jeho stav je vážny, ale stabilizovaný," uviedol nemenovaný zdroj z moskovskom inštitúte N.V. Sklifosovského. Sizov má popáleniny na 15 percentách povrchu tela a početné zlomeniny. Naďalej tak zostáva na jednotke intenzívnej starostlivosti. Leteckú katastrofu pôvodne prežil aj ruský hokejista Alexander Galimov, ktorý však včera i napriek úsiliu lekárov podľahol ťažkým zraneniam. Okrem iných zranení mal popáleniny na 90 percentách povrchu tela.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Povstalci v Líbyi vraj popravili 21 chorvátskych a srbských žoldnierov
Povstalci v Líbyi vraj popravili 21 chorvátskych a srbských žoldnierov
13.9.2011
Deviatich chorvátskych a dvanásť srbských žoldnierov, ktorí bojovali za jednotky zosadeného líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, včera líbyjskí povstalci popravili. Informáciu včera zverejnili záhrebské noviny Večernji List. Povstalci pre noviny uviedli, že zahraničných žoldnierov zadržali v budove poisťovne v meste Misuráta. Podľa správy tiež popravili ďalších žoldnierov z Bosny, Ukrajiny, Ruska a Kolumbie. S Kaddáfího silami tak bojovali mnohí skúsení vojaci z vojen v bývalej Juhoslávii. Boje v súčasnosti prebiehajú neďaleko mesta Syrta, rodiska Kaddáfího, ktorý je naďalej na úteku.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Al-Káida zverejnila videonahrávku k 11. septembru
Al-Káida zverejnila videonahrávku k 11. septembru
13.9.2011
Na džihádistických webových stránkach sa včera objavila hodinová videonahrávka, ktorú zverejnila teroristická organizácia al-Káida pri príležitosti 10. výročia útokov z 11. septembra 2001. Na videu sa nachádza prejav nového vodcu al-Káidy Ajmana az-Zawahrího. Nahrávka s názvom "Úsvit blízkeho víťazstva" je dlhá 62 minút. Okrem prejavu Zawahrího obsahuje video aj dosiaľ nezverejnené zábery jeho zabitého predchodcu Usámu bin Ládina. Po jeho smrti je tak Zawahrí mužom číslo jeden na zozname hľadaných osôb amerických spravodajských služieb. V USA panovala cez víkend vysoká pohotovosť pre informácie o hrozbe teroristického útoku vo Washingtone alebo New Yorku.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Maďarskí poslanci zbavili expremiéra Gyurcsánya imunity
Maďarskí poslanci zbavili expremiéra Gyurcsánya imunity
13.9.2011
Maďarský bývalý premiér Ferenc Gyurcsány, ktorý čelí obvineniu zo zneužitia právomocí v súvislosti s kontroverzným projektom kasína pri obci Sukoró, prišiel o svoju poslaneckú imunitu. Príslušný návrh schválil maďarský parlament v pondelok večer v pomere 306 ku 52 hlasom. K vládnej koalícii sa tak pridali aj opozičné strany Politika môže byť iná a Hnutie za lepšie Maďarsko (Jobbik). Podozrenia týkajúce sa projektu kasína už preveruje maďarská prokuratúra. Medzinárodné konzorcium údajne plánovalo v kasíne preinvestovať okolo 1,4 miliardy eur. Gyurcsány obvinenia odmieta a v jednom z rozhovorov uviedol, že obvinenie je politicky motivované.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Havarované lietadlo pri Jaroslavli nemalo technickú poruchu
Havarované lietadlo pri Jaroslavli nemalo technickú poruchu
13.9.2011
Podľa výsledkov analýzy oboch čiernych skriniek zrúteného lietadla Jak-42 bolo po technickej stránke všetko v poriadku. Podľa predsedníčky Medzištátneho výboru Ruskej federácie pre letectvo Tatiany Anodinovej nepresiahla vzletová hmotnosť lietadla prípustné hodnoty a ani riadenie nemalo žiadnu poruchu. "Motory pracovali až do okamihu zrážky so zemou. Stabilizátory aj vzletové klapky boli nastavené do polohy štart," skonštatovala predsedníčka. Anodinová zároveň dodala, že povely, ktoré by svedčili o poruche lietadla sa na zapisovači zatiaľ nenašli. Podľa predchádzajúcich správ mal pád lietadla zapríčiniť nepravidelný chod motorov.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Irán spustil svoju prvú jadrovú elektráreň
Irán spustil svoju prvú jadrovú elektráreň
13.9.2011
Prvú iránsku jadrovú elektráreň v južnom prístave Búšehr včera oficiálne uviedli po desaťročí odkladov do prevádzky. Elektráreň zatiaľ pracuje na 40 percent svojej kapacity, postupne by sa však mal jej výkon vyšplhať na 1 000 megawattov. Na slávnostnom otvorení sa zúčastnili vysokopostavení iránski a ruskí predstavitelia. Medzi nimi aj ruský minister pre energetiku Sergej Šmatko a šéf ruskej Federálnej agentúry pre atómovú energiu (Rosatom) Sergej Kirijenko. Moskva totiž pomáhala Iránu s projektom elektrárne už od polovice 90. rokov. USA už dlhšie obviňujú Irán zo snahy získať jadrové zbrane, čo predstavitelia islamskej republiky popierajú.
Médiá: 2
Komentáre:
0
V Taliansku vybuchla továreň na pyrotechniku, 6 mŕtvych
V Taliansku vybuchla továreň na pyrotechniku, 6 mŕtvych
13.9.2011
Juhovýchodne od Ríma včera nastal výbuch v továrni na výrobu zábavnej pyrotechniky. Podľa talianskej polície nešťastie neprežilo šesť ľudí. Medzi obeťami, ktoré výbuch neprežili, sa nachádzajú aj majitelia továrne. Na miesto nešťastia boli ihneď privolaní hasiči, ktorým sa požiar podarilo dostať pod kontrolu. Niekoľko hodín po explózii však ešte prehľadávali trosky, aby zistili, či sa v nich nenachádzajú ďalšie obete. Továreň na výrobu pyrotechniky sa nachádzala približne 115 kilometrov juhovýchodne od hlavného mesta. Talianske ministerstvo práce uviedlo vo vyhlásení, že pracuje na zistení príčiny tejto explózie.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Vo francúzskej jadrovej elektrárni došlo k výbuchu, jeden mŕtvy
Vo francúzskej jadrovej elektrárni došlo k výbuchu, jeden mŕtvy
12.9.2011
V priestoroch atómovej elektrárne pri juhofrancúzskom meste Marcoule došlo v pondelok okolo 11.45 h k explózii. Francúzske médiá informovali o jednej obeti. Ďalší traja sú ťažko zranení a jeden je v kritickom stave. Toho museli previesť vrtuľníkom do Fakultnej nemocnice Lapeyronnie v Montpellier. Podľa serveru Le Figaro došlo k požiaru v areáli na skladovanie a spracovanie jadrového odpadu, ktorý následne spôsobil výbuch. Úrady po výbuchu nezaznamenali bezprostredný únik rádioaktívneho materiálu. Úrad pre atómovú energiu potvrdil, že zatiaľ nehrozí žiadne nebezpečenstvo pre obyvateľstvo. "V súčasnosti odpad nepreniká von," povedal podľa Le Figaro hovorca francúzskeho výboru pre atómovú energiu (CEA).
Médiá: 4
Komentáre:
0
Polícia vypočula Straussa-Kahna v prípade obťažovania novinárky
Polícia vypočula Straussa-Kahna v prípade obťažovania novinárky
12.9.2011
Francúzska polícia vypočula bývalého šéfa Medzinárodného menového fondu v spojitosti s vyšetrovaním sexuálneho obťažovania 32-ročnej novinárky Tristane Banonovej. Tá ho obvinila z pokusu o znásilnenie v roku 2003, kedy ju údajne sexuálne obťažoval v parížskom byte, keď s ním chcela urobiť interview. Podľa právnika Frederique Baulieua chcel byť Strauss-Kahn vypočutý francúzskou políciou čo najskôr, ďalšie podrobnosti však neuviedol. Bývalý šéf MMF obvinenia odmieta. Koncom augusta stiahol americký súd všetky obvinenia voči bývalému šéfovi MMF v prípade sexuálneho zneužitia hotelovej chyžnej. Dôvodom bola nedostatočná vierohodnosť poškodenej Nafissaty Diallovej.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Cameron pricestoval do Moskvy, stretne sa s Medvedevom i Putinom
Cameron pricestoval do Moskvy, stretne sa s Medvedevom i Putinom
12.9.2011
Britský premiér David Cameron, ktorý navštívil Moskvu ako prvý britský líder po šiestich rokoch vyhlásil, že obe krajiny môžu prekonať rozpory vo vzájomných vzťahoch a dohodnúť sa na novej obchodnej spolupráci. Vzťahy medzi Londýnom a Moskvou sa zhoršili v roku 2006 po smrti kritika Kremľa Alexandra Litvinenka. Bývalý agenta ruskej tajnej služby bol otrávený v Londýne a už pred svojou smrťou obvinil Putina, že nariadil jeho vraždu. Podľa Camerona tak musia Rusko a Británia prekonať spory a názorové rozdiely spoluprácou v otázkach skutočnej dôležitosti. Cameron by sa mal počas návštevy stretnúť aj s prezidentom Dmitrijom Medvedevom a premiérom Vladimirom Putinom.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Tragédia v Rusku: Hokejista Galimov podľahol zraneniam
Tragédia v Rusku: Hokejista Galimov podľahol zraneniam
12.9.2011
Hráč ruského hokejového tímu Lokomotiv Jaroslavľ Alexander Galimov podľahol v pondelok ráno v moskovskej nemocnici svojim zraneniam. Dvadsaťšesťročný Rus bol jediným hokejistom, ktorý prežil stredajšie letecké nešťastie. Konečná bilancia obetí sa tak zvýšila na 44. Jediným preživším ostáva palubný inžinier Alexander Sizov. Galimovov stav bol od začiatku kritický, mal popáleniny na 90 percentách tela. V nedeľu pritom lekári informovali, že sa jeho stav podarilo stabilizovať. Podľa ruských médií sa stále nepodarilo so stopercentnou istotou identifikovať telá dvoch mŕtvych hráčov, ktorými sú pravdepodobne nemecký hokejista Robert Dietrich a Rus Pavel Trachanov.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Výbuch palivového potrubia v Keni zabil najmenej 100 ľudí
Výbuch palivového potrubia v Keni zabil najmenej 100 ľudí
12.9.2011
V priemyselnej štvrti Lunga Lunga v kenskej metropole Nairobi došlo k výbuchu palivového potrubia. S plameňmi na mieste činu ešte stále bojujú hasiči. Viac ako sto ľudí prišlo o život, pričom počet obetí ešte môže stúpnuť. Mnoho obyvateľov utrpelo vážne popáleniny tváre i rúk. Záchranárske vozidlá sa k postihnutej oblasti dostávali iba s ťažkosťami z obáv, že by sa oheň mohol rozšíriť. Príčinou explózie je pravdepodobne prasknuté potrubie. Hasiči sa požiar snažia uhasiť s pomocou špeciálnej peny, zatiaľ čo vojaci oblasť požiaru obkolesili a bránia obyvateľom, aby tam vstupovali. K podobnej tragickej udalosti došlo v krajine aj v roku 2009, keď o život prišlo až 122 ľudí.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Guatemala: Prvé kolo prezidentských volieb vyhral nacionalista Pérez
Guatemala: Prvé kolo prezidentských volieb vyhral nacionalista Pérez
12.9.2011
Bývalý generál a kandidát nacionalistickej Národnej strany (PN) Otto Pérez Molina sa stal víťazom prvého kola prezidentských volieb v Guatemale, kde získal 32,8 percenta hlasov. Konzervatívec Manuel Baldizón sa umiestnil na druhom mieste s 19,9 percentami. O prezidentský úrad po odstupujúcom sociálnom demokratovi Álvarovi Colomovi sa uchádzalo celkovo desať kandidátov. Pérezove hnutie spustilo pred voľbami masívnu kampaň v celej krajine a jeho heslá o skoncovaní so zločinom s pomocou "tvrdej ruky" zapôsobili. Pérez kandidoval už aj pred štyrmi rokmi, no súboj tesne prehral so súčasným prezidentom Álvarom Colomom.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Obama dnes predloží Kongresu plán na boj proti nezamestnanosti
Obama dnes predloží Kongresu plán na boj proti nezamestnanosti
12.9.2011
Americký prezident Barack Obama predstavil pred niekoľkými dňami plán na podporu malých podnikov, boj proti nezamestnanosti a stimulovanie národného hospodárstva. Po vystúpení v Ružovej záhrade Bieleho domu tak vyzve Kongres, aby jeho plán schválil. Balík opatrení vo výške 447 miliárd dolárov (321 miliárd eur) má za cieľ znížiť daňové zaťaženie malých podnikov, stimulovať vytváranie nových miest v tejto hospodárskej sfére a zabezpečiť financovanie modernizácie infraštruktúry. Ešte nie je jasné, či zákon podporia republikáni, a to najmä vo svetle klesajúcej Obamovej obľúbenosti a pred kampaňou budúcoročných prezidentských volieb.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Jeden z Kaddáfího synov utiekol v konvoji smerujúcom do Nigeru
Jeden z Kaddáfího synov utiekol v konvoji smerujúcom do Nigeru
12.9.2011
Nigerský minister spravodlivosti uviedol, že syn zvrhnutého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího sa nachádzal v konvoji smerujúcom do hlavného mesta Niamey. Saadi Kaddáfí je tretím z Kaddáfího siedmich synov, pričom bol známy najmä svojím extravagantným životným štýlom. V minulosti sa profesionálne venoval futbalu a v roku 2004 vstúpil do armády, kde viedol špeciálne elitné jednotky. Informácie o tom, že predstavitelia Kaddáfího režimu opúšťajú krajinu s obrovským množstvom zlata, sa objavili už dávnejšie. Líbyjskí povstalci s podporou Severoatlantickej aliancie (NATO) stále bojujú o mesto Baní Valíd. Boje sú však intenzívne aj napriek tomu, že prakticky celá krajina je už v rukách povstalcov.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Do Egypta sa bude aj naďalej cestovať podľa doterajších predpisov
Do Egypta sa bude aj naďalej cestovať podľa doterajších predpisov
12.9.2011
Turisti smerujúci na egyptské územie dostanú aj naďalej vízum pri vstupe a nebudú oň musieť žiadať na príslušnom egyptskom konzuláte. K avizovanému zrušeniu bezvízového styku pre individuálne cestujúcich občanov krajín Európskej únie a ďalších západných štátov do tejto severoafrickej krajiny, tak napokon nedošlo. Egyptská dočasná vláda sa rozhodla predmetné rozhodnutie zmraziť a ponechať v platnosti doterajšie predpisy. Pôvodné rozhodnutie vládneho kabinetu vyvolalo v egyptskej oblasti cestovného ruchu ostrú kritiku. Už po revolučných zmenách totiž v Egypte výrazne poklesla návštevnosť. Podľa odborníkov predstavujú straty cestovného ruchu až do 40 percent.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Chorvátsko: Vládna strana je podozrivá z ilegálneho financovania
Chorvátsko: Vládna strana je podozrivá z ilegálneho financovania
12.9.2011
Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ) a súčasná premiérka Jadranka Kosorová čelia podozreniam z ilegálneho financovania predvolebnej kampane pred prezidentskými voľbami v roku 2005. Niekdajšia pokladníčka HDZ totiž uviedla, že zakopala v záhrade potvrdenky o vyplatení prostriedkov pre umelcov a iné osobnosti. Protikorupčná prokuratúra USKOK ich teraz nechala vykopať. Pokladníčka, ktorá údajne konala na pokyn vtedajšieho premiéra Iva Sanadera, zároveň uviedla, že ilegálne transakcie využívali viacerí predstavitelia strany. Chorvátske médiá už skôr informovali, že kampaň Kosorovej musela stáť najmenej trojnásobok stranou uvádzanej sumy.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
141912345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, sk1[at]m5.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk