AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte
na info@sk1.sk
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Video: Prvé zábery z ostrova Utøya
23.7.2011
Piatková streľba na ostrove Utöja sa začala krátko po tom, čo vo vládnej štvrti v Osle vybuchla nálož, ktorá zabila najmenej sedem ľudí. Svedkovia vypovedali, že sa strelec pohyboval táborom sociálnodemokratickej mládeže a strieľal okolo seba na mladých ľudí, ktorí sa v hrôze rozutekali do všetkých strán. Niektorí sa snažili zachrániť skokom do vody a plávať k pevnine. "Videla som ľudí skákať do vody, okolo päťdesiat ľudí sa snažilo plávať k pobrežiu. Ľudia kričali, triasli sa strachom, boli vydesení. Boli takí mladí, bolo im 14 až 19 rokov," povedala 42-ročná Anita Lienová, ktorá žije kúsok od ostrova. Podľa posledných údajov nórskej polície zahynulo aspoň 80 mladých ľudí.
Komentáre:  0
Somálčania utekajú pred hladom
Somálčania utekajú pred hladom
23.7.2011
Jedno z najhorších období sucha za posledných 60 rokov prinútilo od mája utiecť zo Somálska viac ako 100 000 obyvateľov. Organizácia Spojených národov už oficiálne vyhlásila v južnej časti krajiny stav hladu, v krízovej situácii je tam asi 2,8 milióna obyvateľov. Celkovo hladomor ohrozuje 3,7 milióna ľudí, čo predstavuje takmer polovicu populácie Somálska. Nedostatok potravín spôsobený suchom zhoršuje aj šírenie infekčných chorôb. Krajinám Afrického rohu chce pomôcť Európska únia, na tento účel okamžite uvoľní 27,8 miliónov eur. Je to dodatok k sume 70 miliónov eur, ktoré Únia už venovala na zmiernenie zhoršujúcej sa humanitárnej krízy. Suchom trpí v Džibuti, Etiópii, Keni a Somálsku podľa odhadov až 11 miliónov ľudí.
Médiá: 4
Komentáre:
0
V Belgicku oddnes zakázali burky
V Belgicku oddnes zakázali burky
23.7.2011
Od dnešného dňa platí pre ženy v Belgicku zákaz nosenia buriek a za jeho porušenie im hrozí pokuta vo výške 137,50 eur a až sedemdňový pobyt vo väzení. Zákon schválili v apríli jednohlasne poslanci parlamentu, podľa odhadov však v krajine nosí nikáb (šatka odhaľujúca na tvári len oči) a burku (šatka zahaľujúca celú tvár) iba okolo 270 žien. Belgicko sa tak stalo druhou krajinou Európskej únie, ktoré zakázalo kontroverzné moslimské súčasti odevov. Vo Francúzsku platí od 11. apríla a za jeho porušenie ženy musia zaplatiť 150-eurovú pokutu a zúčastniť sa na reedukačných kurzoch.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Video: Situácia v centre Osla krátko po výbuchu
23.7.2011
Piatkový výbuch v centrálnej časti Osla vyrazil okná na 17-poschodovej budove, kde sa nachádza aj úrad premiéra, ako aj na blízkych ministerstvách, medzi nimi i na ministerstve ropného priemyslu. V objekte vypukol požiar. Boli poškodené celé fasády budov a na uliciach sú trosky a sklo. Poškodené bolo podľa novinára televízie NRK aj sídlo bulvárneho denníka VG. Všetky ulice v centre boli podľa NRK uzavreté. Polícia potvrdila, že príčinou výbuchu je bomba. Podľa očitých svedkov bol v blízkosti jednej z budov zničený vrak auta.
Komentáre:  0
Taliansko: Štrajk dopravcov zastavil vlaky a autobusy
Taliansko: Štrajk dopravcov zastavil vlaky a autobusy
22.7.2011
Taliani dochádzajúci do práce museli dnes čeliť komplikáciám, ktoré spôsobil jednodňový štrajk zamestnancov dopravy. Do práce nenastúpili mnohí vodiči autobusov, vlakov a metra po celej krajine. Zastavenie práce iniciovali celoštátne aj lokálne odborové zväzy na protest proti zablokovaniu rozhovorov o nových kolektívnych zmluvách. Podľa odborárov zamestnávatelia neboli ochotní začať seriózne rokovania od vypršania predchádzajúcich zmlúv pred štyrmi rokmi, čo viedlo k poklesu reálnych miezd. V Ríme, Miláne a v ďalších veľkých mestách dopravné spoločnosti garantovali, že v čase dopravných špičiek zabezpečia aspoň minimálne služby na prepravu obyvateľstva.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Hadžič navštívi chorú matku a potom ho prevezú do Haagu
22.7.2011
Bývalého lídra chorvátskych Srbov Gorana Hadžiča previezli dnes z väzenia súdu v Belehrade na návštevu smrteľne chorej matky do Nového Sadu. Podľa neoficiálnych informácií ho po návšteve Hadžič vydajú do Haagu. Jeho advokát dnes totiž podpísal dokument, podľa ktorého sa neodvolá voči rozhodnutiu súdu o extradícii pred Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu. Hadžiča zatkli v stredu po siedmich rokoch na úteku. V rokoch 1991 až 1993 pôsobil ako premiér a prezident samozvanej srbskej republiky, ktorú po rozpade Juhoslávie vyhlásili na tretine územia Chorvátska.
Komentáre:  0
Ruskú loď smrti vytiahli z dna Volgy
Ruskú loď smrti vytiahli z dna Volgy
22.7.2011
Vrak lode Bulgaria, ktorá sa pred takmer dvoma týždňami potopila na rieke Volga, sa podarilo dostať na hladinu. Náročnú operáciu dlho komplikovala zlá viditeľnosť pod hladinou rieky, ako aj problémy s upevnením zdvižného zariadenia ku trupu lode a so stabilizáciou jeho polohy. Vrak ležiaci na boku uviazol v nánose naplavenín v asi 20-metrovej hĺbke. Pri najhoršej riečnej nehode v Rusku za uplynulé tri desaťročia, ku ktorej došlo 10. júla, zahynulo minimálne 114 cestujúcich a členov posádky. Zachrániť sa podarilo 79 osôb. K nešťastiu zrejme prispelo zlé počasie, preťaženie a nevyhovujúci technický stav lode, ktorú vyrobili v roku 1955 v slovenskom Komárne.
Médiá: 2
Komentáre:
0
OSN: Zmeny klímy môžu vyvolať vojny
OSN: Zmeny klímy môžu vyvolať vojny
22.7.2011
Bezpečnostná rada OSN odmietla rezolúciu, v ktorej by formálne uznala klimatickú zmenu za hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť. Namiesto toho prijala vyhlásenie, podľa ktorého "vyjadruje obavy, že dlhodobé následky globálneho otepľovania by mohli zvýrazniť existujúce hrozby pre medzinárodný mier a bezpečnosť". Organizácia upozorňuje, že v budúcnosti môžu vznikať pohraničné konflikty, pretože 145 krajín sveta sa spolieha na vodu z riek, ktoré prechádzajú cez hranice. Mnohé krajiny by sa zároveň kvôli globálnemu otepľovaniu mohli stať neobývateľnými. Riaditeľ programu OSN pre životné prostredie Achim Steiner varuje, že katastrof, podobným hladomoru vo východnej Afrike a vlaňajším záplavám v Pakistane, bude v budúcnosť čoraz viac.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Severná a Južná Kórea majú viesť neoficiálne rozhovory
Severná a Južná Kórea majú viesť neoficiálne rozhovory
22.7.2011
Popri ázijskom bezpečnostnom fóre, ktoré sa koná na indonézskom ostrove Bali sa stretnú zástupcovia Severnej a Južnej Kórey na neoficiálnych rozhovoroch o jadrovom programe Pchjongjangu. Stretnutie bude prvou bilaterálnou schôdzkou na vysokej úrovni od vlaňajšieho nárastu napätia medzi oboma Kóreami. Pravdepodobne je výsledkom ochoty Pchjongjangu vrátiť sa k rokovaniam, pretože krajina by tak mohla získať veľmi potrebnú humanitárnu pomoc a ďalšie ústupky. Medzinárodné rokovania o ukončení severokórejského jadrového zbrojného programu sú zastavené už viac ako dva roky po tom, čo ich KĽDR opustila na protest proti medzinárodnej kritike svojej raketovej skúšky.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Grécko dostane ďalších 109 miliárd eur
Grécko dostane ďalších 109 miliárd eur
22.7.2011
Lídri eurozóny sa vo štvrtok na mimoriadnom summite dohodli na ďalšej podpore pre Grécko vo výške 109 miliárd eur. Do novej pomoci bude tentoraz zapojený aj súkromný sektor, teda banky a ďalšie finančné inštitúcie. Gréci si budú požičiavať lacnejšie ako Španieli, Íri alebo Portugalci - ich úroky sa budú pohybovať medzi 3,5 až štyrmi percentami. "To, čo teraz robíme pre Grécko, už nebudeme robiť pre žiadnu inú krajinu eurozóny," povedal francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. V rámci stabilizácie európskej menovej únie chce spolu s nemeckou kancelárkou Angelou Merklovou navrhnúť vznik európskej ratingovej agentúry a uvažuje tiež nad európskym menovým fondom. Dlh Grécka momentálne činí 350 miliárd eur a platobná schopnosť krajiny sa pohybuje na kritickej úrovni.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Kanada začala hon na vojnových zločincov
Kanada začala hon na vojnových zločincov
22.7.2011
Kanadský premiér Stephen Harper vo štvrtok vyhlásil, že na území jeho krajiny sa ukrýva 30 osôb hľadaných pre spáchanie vojnových zločincov. Mali by medzi nimi byť zločinci z Afganistanu, Iraku, Somálska, Peru, bývalej Juhoslávie a ďalších krajín. Ich mená boli uvedené na stránke agentúry pre kontrolu hraníc a imigrácie. Minister pre verejnú bezpečnosť Vic Toews verí, že tento postup pomôže prostredníctvom horúcich liniek získať informácie o mieste ich pobytu. "Všetci sa musíme podieľať na bezpečnosti našej komunity a dnes vás preto žiadam o pomoc", vyhlásil Toews. Len nedávno ohlásila kanadská vláda plán odobrať občianstvo asi 1800 osobám, ktoré ho získali podvodom.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Štrasburg žiada Bielorusko o zrušenie trestu smrti
Štrasburg žiada Bielorusko o zrušenie trestu smrti
22.7.2011
Rada Európy reagovala na správy o poprave dvoch Bielorusov odsúdených za trojnásobnú vraždu z roku 2009 tým, že vyzvala Bielorusko, aby pozastavilo výkon trestu smrti. "Opakovane vyzývame bieloruské úrady, aby s okamžitou platnosťou prestali s uplatňovaním trestov smrti," uviedol vo svojom stanovisku generálny tajomník Thorbjörng Jagland. Bielorusko je jedinou európskou krajinou, v ktorej sa stále takýto trest vykonáva. Podľa Jaglanda sú však zásahy voči pokojným demonštrantom, väznenie opozičných politikov a najnovšie popravy dôkazom toho, že bieloruské úrady nemajú v úmysle naplniť snahy tamojšieho ľudu stať sa rovnoprávnym členom európskej rodiny.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Šéf al-Kájdy na Arabskom polostrove je mŕtvy
Šéf al-Kájdy na Arabskom polostrove je mŕtvy
22.7.2011
Líder al-Kájdy na Arabskom polostrove Ajád al-Šabwání zahynul pri bojoch medzi militantmi a jemenskou armádou. Malo sa tak stať v utorok v blízkosti prístavného mesta Zindžibár na nepokojnom juhozápade Jemenu, nad ktorým ústredná vláda v Saná takmer úplne stratila kontrolu. Silnúca pozícia al-Kájdy na Arabskom polostrove vyvoláva obavy Spojených štátov a bohatých štátov z oblasti Perzského zálivu. Teroristická organizácia už ovládla veľkú časť provincie Abján a vyhlásila Zindžibar za hlavné mesto svojho islamského emirátu. Zároveň patrí k najaktívnejším odnožiam teroristickej siete na svete.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Izrael sa odmieta ospravedlniť za masaker deviatich tureckých aktivistov
21.7.2011
Izrael sa stále odmieta ospravedlniť za smrť deviatich Turkov počas minuloročnej razie voči ich flotile, ktorá napriek izraelskej blokáde viezla humanitárnu pomoc do palestínskeho pásma Gazy. Vo štvrtok to vyhlásil izraelský minister pre strategické záležitosti Moše Jaalon. "Nie sme pripravení ospravedlniť sa, keďže ospravedlnenie by znamenalo priznanie zodpovednosti," povedal člen vlády premiéra Benjamina Netanjahua reportérom v Jeruzaleme. Ako dodal, jeho kabinet je pripravený "oľutovať stratu životov". Ankare to však nestačí.
Komentáre:  0
Hackeri zo skupiny Anonymous sa dostali k tajným materiálom NATO
Hackeri zo skupiny Anonymous sa dostali k tajným materiálom NATO
21.7.2011
Skupina hackerov známych pod názvom Anonymous dnes oznámila, že prenikla cez bezpečnostné systémy Severoatlantickej aliancie (NATO) a dostala sa k množstvu materiálov označených ako "Restricted" (S obmedzeným prístupom). Hackeri z Anonymous zverejnili súbor vo formáte PDF na svojom profile na sociálnej sieti Twitter. Má označenie "NATO Restricted". "V najbližších dňoch očakávajte zaujímavé fakty," naznačila skupina v ďalšej odkaze. NATO sa k údajnému preniknutiu do svojej siete zatiaľ nevyjadrilo. Anonymous je voľne organizovaná skupina hackerov, sympatizujúcich so stránkou WikiLeaks.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Chorvátski colníci popreli, že od Sloveniek žiadali orálny sex
Chorvátski colníci popreli, že od Sloveniek žiadali orálny sex
21.7.2011
Colníci, ktorí v pondelok na slovinsko-chorvátskej hranici údajne žiadali od mladých Sloveniek orálny sex a ich priateľov vyzliekli donaha, popierajú, že by sa niečo také stalo. "Hraničná polícia Chorvátska vylúčila akékoľvek neprimerané konanie," povedal hovorca Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky Ľuboš Schwarzbacher. Partia mladých slovenských dovolenkárov sa momentálne nachádza na policajnom výsluchu v Chorvátsku. "My sme im odporučili, nech sa obrátia na políciu," uviedol Schwarzbacher. Dovolenkárom na výsluchu asistuje aj jeden z ôsmich slovenských policajtov, ktorí v prímorskom štáte pôsobia počas letnej sezóny.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Nemci exhumovali telo Hitlerovho zástupcu Rudolfa Hessa
Nemci exhumovali telo Hitlerovho zástupcu Rudolfa Hessa
21.7.2011
V noci nadnes nemecké úrady exhumovali telo Rudolfa Hessa (1894-1987), niekdajšieho zástupcu nacistického vodcu Adolfa Hitlera. Jeho pozostatky budú so súhlasom jeho rodiny spopolnené a rozprášené do mora. K exhumácii došlo v súvislosti s plánovanou likvidáciou hrobu v mestečku Wunsiedel na severovýchode Bavorska, ktorý sa stal miestom demonštrácií pravicových extrémistov. Rudolf Hess v rokoch 1933-41 zastával post Hitlerovho zástupcu v nacistickej strane. V roku 1941 tajne odletel do Škótska, aby sa pokúsil sprostredkovať mierovú dohodu medzi Nemeckom a Britániou. Tamojšie úrady ho však zatkli a väznili až do konca druhej svetovej vojny. V roku 1946 ho norimberský tribunál pre vojnové zločiny odsúdil na doživotie.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Video: Éru raketoplánov definitívne ukončil Atlantis
21.7.2011
Raketoplán Atlantis dnes o 5:56 miestneho času EDT (11:56 SELČ) pristál v Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride, čím ukončil svoju záverečnú, v poradí 33. misiu. Išlo zároveň o 135. let amerických raketoplánov, ktorý uzavrel 30 rokov trvajúci program raketoplánov NASA. Raketoplán Atlantis zostane aj naďalej v Kennedyho vesmírnom stredisku, kde bude vystavený pre turistov. Atlantis na svojej poslednej 13-dňovej vesmírnej misii priviezol na ISS vyše štyri tony nákladu a náhradných dielov, ktoré by mali orbitálnej stanici vystačiť na rok. Ruské, európske a japonské vesmírne lode môžu priviezť na stanicu menšie náklady.
Komentáre:  0
Opera v Sydney sa objavila na zozname džihádistov
Opera v Sydney sa objavila na zozname džihádistov
21.7.2011
Budova opery v austrálskej metropole Sydney sa objavila na zozname islamských teroristov. Minister spravodlivosti Robert McClelland však vo štvrtok napriek tomu vyhlásil, že vláda neuvažuje o zvýšení teroristickej hrozby v krajine. O tom, že Opera House je jedným z potenciálnych terčov džihádistov informoval internetový magazín Inspire napojený na teroristickú sieť al-Kájda, ktorý v rubrike Otvorený džihád zverejnil fotografiu populárneho kultúrneho stánku. Jeden z veliteľov protiteroristického úradu Peter Dein však informácie zverejnené v magazíne nechce preceňovať: "Treba zdôrazniť, že tam nie je žiadny text, žiadny komentár, ktorý by súvisel s Opera House."
Médiá: 2
Komentáre:
0
Francúzska pravica: Valónska sa nesmieme vzdať
Francúzska pravica: Valónska sa nesmieme vzdať
21.7.2011
Predsedníčka francúzskeho pravicového Národného frontu Marine Le Penová využila dnešný štátny sviatok Belgicka na úvahy o scenároch, ktoré by nastali po možnom rozbití Belgicka. V komuniké vydanom v stredu večer vyhlásila, že Francúzsko by malo držať ochrannú ruku nad Valónskom, a že pre Francúzov by to bola česť prijať do svojho náručia bratov z Valónska. "Historické a bratské väzby, ktoré spájajú oba naše národy, sú príliš silné na to, aby sa Francúzsko vzdalo Valónska," vyhlásila francúzska pravicová politička a dodala, že takéto rozhodnutie by pravdaže mohlo nasledovať iba po úspešnom referende vo Valónsku ako aj vo Francúzsku.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Krajiny Ázie chcú obnoviť rokovania o jadrovom programe KĽDR
Krajiny Ázie chcú obnoviť rokovania o jadrovom programe KĽDR
21.7.2011
Indonézsky minister zahraničných vecí Marty Natalegawa oznámil, že Združenie krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) vyzvalo na skoré obnovenie prerušených rokovaní o zastavení jadrového programu KĽDR. Predstavitelia členských štátov ASEAN sa stretli na summite na indonézskom ostrove Bali. Rokovaní sa zúčastnili aj ministri z Japonska, Južnej Kórey a Číny. "Želáme si, aby sa šesťstranné rokovania obnovili a krajiny rozdeleného Kórejského polostrova obnovili vzájomný dialóg," povedal Natalegawa. Rokovania za účasti Južnej Kórey, KĽDR, Japonska, Číny, USA a Ruska sa zastavili bez výsledku v decembri 2008. Severná Kórea čelí medzinárodnej kritike za svoj jadrový program, ktorý pre Západ predstavuje hrozbu zneužitia na výrobu jadrových zbraní.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Keňa spálila päť ton slonoviny, upozorňuje na dopad pašeráctva
Keňa spálila päť ton slonoviny, upozorňuje na dopad pašeráctva
21.7.2011
Kenský prezident Mwai Kibaki podpálil vyše päť ton pašovanej slonoviny v hodnote 16 miliónov dolárov (11,26 milióna eur). Na hranici zhorelo 335 sloních klov a 41 000 ozdôb zo slonoviny. "Zničením pašovanej slonoviny chceme ukázať svetu svoje odhodlanie skončiť so všetkými formami ilegálneho obchodu so slonovinou," povedal prezident. Slonovinu, ktorú spálili, zhabali v roku 2002 v Singapure. Poslali ju do Kene, keď analýza DNA preukázala, že slonie kly pochádzajú z Malawi a Zambie. I keď je východoafrická slonia populácia ešte relatívne početná, zo západnej Afriky už slony prakticky zmizli. V Senegale majú už iba osem kusov, Libéria prišla o svojho posledného slona vlani a Nigéria je celkom bez slonov od roku 2005.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Merkelová a Sarkozy rokovali o budúcnosti eurozóny
Merkelová a Sarkozy rokovali o budúcnosti eurozóny
21.7.2011
Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sa v noci nadnes dohodli na spoločnej pozícii na dnešný summit o budúcnosti eurozóny a o dlhovej kríze. Spoločné stanovisko zaujali hlavne pri záchrane vysoko zadlženého Grécka. Na stretnutí sa totiž členovia eurozóny budú snažiť nájsť zhodu nad ďalším záchranným balíkom pre Grécko. Na rokovania prišiel nečakane aj prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet. Výsledky viac ako šesťhodinových rozhovorov v Berlíne však zatiaľ nie sú známe. Na dnešnom mimoriadnom summite predstaviteľov eurozóny v Bruseli, ktorý zvolal stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, sa tak bude rokovať hlavne o pomoci Aténam. Otázkou, ktorá zatiaľ stále vyvoláva rozpory, ostáva ja naďalej to, ako do novej pomoci zapojiť súkromný sektor.
Médiá: 3
Komentáre:
2
Extrémne počasie zasiahlo aj Maďarsko a Poľsko
Extrémne počasie zasiahlo aj Maďarsko a Poľsko
21.7.2011
Silné búrky zasiahli okrem Slovenska aj viaceré oblasti Maďarska a značnú časť územia Poľska. Odbor Maďarských štátnych železníc uviedol, že vyvrátené stromy narušili dopravu na viacerých miestach. Búrky tiež vyradili z prevádzky dva z piatich blokov uhoľnej elektrárne pohorí Mátra. Stredné Maďarsko postihol niekoľkohodinový výpadok mobilných sietí a v západomaďarskom Balatonmádi vytopil rozvodnený potok vyše 20 domov. Veľké materiálne škody napáchali búrky i v Poľsku, kde museli hasiči zasahovať takmer tisíckrát. Prudký nárazový vietor tam strhával strechy objektov, vyvracal stromy a poškodil elektrické vedenie. Pre priveľa vody na pristávacích dráhach museli uzavrieť i varšavské letisko. Po náraze vozidla do vyvráteného stromu sa v obci Brok zranilo šesť ľudí.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Grécki taxikári vstúpili do časovo neobmedzeného štrajku
Grécki taxikári vstúpili do časovo neobmedzeného štrajku
21.7.2011
Grécki taxikári sa rozhodli zrušiť časové obmedzenie svojho štrajku, ktorý mal pôvodne trvať 48 hodín. Dôvodom je fakt, že rokovania s ministerstvom dopravy nepriniesli žiadny výsledok a nepodarilo sa im ani osobne stretnúť s jeho predstaviteľmi. Správu potvrdili aj grécke taxikárske odbory. Tie nesúhlasia s rozhodnutím vlády, ktorá zjednodušila prístup k získaniu taxikárskej licencie. Prostredníctvom tejto zmeny sa tak snaží zvýšiť konkurenciu na trhu práce a na konkrétnych pozíciách. Štrajk taxikárov má tvrdé dopady na turistický ruch, ktorý je hlavným zdrojom príjmov juhoeurópskej krajiny. V pondelok boli napríklad úplné neprejazdné cesty smerujúce na aténske letisko.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Bielorusko: Polícia zbila a zatkla približne 40 demonštrantov
Bielorusko: Polícia zbila a zatkla približne 40 demonštrantov
21.7.2011
Desiatky demonštrantov, ktorí sa zhromaždili na proteste proti politike autoritárskeho prezidenta Alexandra Lukašenka včera zbila a zatkla polícia. Asi 200 protestujúcich tlieskalo a dupalo v rámci "tichých" protestov. Tie sa konajú v bieloruskom hlavnom meste Minsk každú stredu deväť týždňov po sebe napriek oficiálnemu zákazu. Reportér údajne videl policajtov v civile, ako kopali a bili demonštrantov, potom ich natlačili do neoznačených vozidiel... V Bielorusku včera popravili dvoch mužov za trojnásobnú vraždu z roku 2009. Páchatelia požiadali Lukašenka o milosť, ich žiadosť však bola zamietnutá. Bielorusko tak zostáva aj naďalej jedinou európskou krajinou realizujúcou tresty smrti.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Nemci prepustili lietadlo thajského korunného princa
Nemci prepustili lietadlo thajského korunného princa
20.7.2011
Nemecký súd v stredu rozhodol o prepustení lietadla thajského korunného princa Mahu Vadžiralongkorna, ktoré nemecké úrady zadržiavajú na letisku v Mníchove. Lietadlo môže opustiť územie Nemecka po zložení kaucie vo výške 20 miliónov eur. Garancia sa musí zaplatiť aj napriek potvrdeniu, v ktorej thajské letecké úrady prisahajú, že lietadlo nie je majetkom thajskej vlády ale kráľovskej rodiny. Tento diplomatický spor je dôsledkom dlhotrvajúceho sporu o 30 miliónov eur, ktoré thajská vláda dlhuje nemeckej stavebnej firme Walter Bau. Vláda odmieta firme zaplatiť za podiel na výstavbe 26 kilometrov dlhej diaľnice v thajskej metropoly Bangkok.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Podľa kráľa Alberta II. belgická kríza ohrozuje EÚ
Podľa kráľa Alberta II. belgická kríza ohrozuje EÚ
20.7.2011
Belgický kráľ Albert II. varoval v stredu, že dlhotrvajúca politická kríza v krajine už ohrozuje rozvoj európskej integrácie. "Naša dnešná situácia je dôvodom na obavy našich partnerov a mohla by zničiť našu pozíciu v Európe a dokonca rozvoj európskej integrácie podkopávanej populizmom a euroskepticizmom," povedal Albert II. v televíznom príhovore. Albert II. v poslednom čase čoraz častejšie vyzýva tamojších politikov, aby nepoľavovali v úsilí o vyriešenie politickej krízy, ktorá v krajine trvá už vyše roka. Belgicko už od minuloročných volieb vedie dočasná vláda na čele s Yvom Letermom.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Česká vláda chce pozastaviť činnosť KSČM
Česká vláda chce pozastaviť činnosť KSČM
20.7.2011
Česká vláda Petra Nečasa svojím rozhodnutím poverila ministra vnútra Jana Kubiceho, aby pripravil návrh na pozastavenie činnosti Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM). Vláda je podľa českého práva jediným oprávneným subjektom, ktorý môže podať návrh na rozpustenie alebo pozastavenie činnosti politickej strany. Kabinet tak urobil i napriek tomu, že podľa analýzy rezortu vnútra by tento návrh na súde neuspel a činnosť KSČM nevybočuje z českého právneho poriadku. Ministerstvo analyzovalo rokovania, názory a verejné prejavy komunistických predstaviteľov a snažilo sa zistiť, či sa tézy uvedené v programe nesnažia zrušiť niektoré ľudská práva a slobody.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Alkohol v Rusku prestáva byť potravinou
Alkohol v Rusku prestáva byť potravinou
20.7.2011
Ruský prezident Dmitrij Medvedev podpísal zákon, ktorý zaraďuje pivo medzi alkoholické nápoje, čo umožní obmedzenie jeho predaja. V súlade s novou legislatívou sa alkoholické nápoje, vrátane piva, budú môcť predávať len v špecializovaných, úradne povolených obchodoch. Pivo bolo v Rusku doteraz klasifikované ako potravina. Zákon vstupuje do platnosti od 1. januára 2013. Rusko má jednu z najvyšších úrovní konzumácie alkoholu na svete. Podľa štatistík ruského ministerstva zdravotníctva až okolo 40% Rusov pravidelne požíva nadmerné dávky liehovín. Ochorenia súvisiace s pitím sú v Rusku jednou z najčastejších príčin úmrtí.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
141912345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, info[at]sk1.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk