AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte
na info@sk1.sk
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Európska únia uvalila na Sýriu ďalšie sankcie
Európska únia uvalila na Sýriu ďalšie sankcie
24.8.2011
Poprední predstavitelia Európskej únie (EÚ) sa dohodli na rozšírení sankcií proti sýrskemu režimu. Sankcie sa týkajú zmrazenia majetku piatich firiem a ďalších pätnástich jednotlivcov, ktorým zakázali vstup do krajín únie. Tento krok sa očakával už od piatku po tom, ako sa EÚ dohodla na zvýšení politického a ekonomického tlaku na sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Sankcie zahŕňajú aj ropné embargo, ktoré má byť prijaté v najbližších dňoch. Opatrenia boli uplatnené na základe obvinení z podnecovania násilných represálií, keď sa zástancovia Asadovho režimu snažili potlačiť povstanie. V súčasnosti sa sankcie týkajú 35 ľudí a štyroch spoločností.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Povstalci dobyli Kaddáfího sídlo v Tripolise
Povstalci dobyli Kaddáfího sídlo v Tripolise
23.8.2011
Povstalci sú považovaní za víťazov bitky o Tripolis. Veliteľ Abd al-Hakím Bilhadž víťazstvo oznámil v rozhovore pre arabskú televíziu al-Džazíra priamo z obsadenej centrály Kaddáfího režimu v Tripolise. Samotný Kaddáfí a jeho spoločníci podľa neho "utiekli ako krysy". Podľa pozorovateľov povstaleckí bojovníci však v komplexe stále narážajú na odpor. Bilhadž napriek tomu tvrdí, že "boje sa už skončili a povstalci majú pod kontrolou takmer celý objekt." Hovorca povstaleckého velenia v Bengází Ahmad Umar Bání medzitým potvrdil, že bojovníci po obsadení základne a rezidencie nenašli nič, čo by nasvedčovalo prítomnosti Kaddáfího alebo jeho synov.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Povstalci zaútočili na Kaddáfího sídlo v Tripolise
Povstalci zaútočili na Kaddáfího sídlo v Tripolise
23.8.2011
Líbyjskí povstalci bojujúci so silami Muammara Kaddáfího zaútočili dnes na vstupy do jeho opevneného komplexu Báb al-Azízíja v Tripolise a niektorí z nich prenikli cez jednu z vonkajších brán. Vnútri komplexu bolo podľa televízie Al-Arabíja počuť výbuchy. Podľa britskej televízie Sky sa nad komplexom po nálete Severoatlantickej aliancie vznáša dym. NATO však v súčasnosti nevie, kde sa nachádza vodca Muammar Kaddáfí. "Už nie je kľúčovým hráčom," uviedol hovorca aliancie plukovník Roland Lavoie v odpovedi na otázku, či NATO vie, kde je Kaddáfí. Aliancia dnes potvrdila prítomnosť svojich lietadiel nad Tripolisom, ale nepotvrdila ich účasť na útoku na Kaddáfího komplex.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Kaddáfí je pripravený odísť, tvrdí chorvátsky exprezident
Kaddáfí je pripravený odísť, tvrdí chorvátsky exprezident
23.8.2011
Bývalý chorvátsky prezident Stipe Mesič, ktorý má blízke vzťahy s Muammarom Kaddáfím, v utorok uviedol, že líbyjský líder je pripravený odísť z politického života, ak NATO zastaví letecké útoky. Mesič tiež povedal, že "osobné slovné posolstvo" mu dal minulý týždeň samotný Muammar Kaddáfí, a on ho odovzdal v pondelok veľvyslancom Číny, Ruska a USA v Chorvátsku. Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) musela dnes prerušiť evakuáciu asi 300 zahraničných občanov z líbyjského hlavného mesta Tripolis pre pokračujúce boje. Organizácia vyzvala obe strany konfliktu, aby ľuďom umožnili voľný a bezpečný prístup k prístavu.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Budapeštianske ulice kropia vodou, v Chorvátsku hlásia vyše 40 stupňov
Budapeštianske ulice kropia vodou, v Chorvátsku hlásia vyše 40 stupňov
23.8.2011
Strednú Európu a Balkán zachvátila vlna horúčav. Ulice Budapešti chladia v týchto horúcich dňoch polievaním počas celého dňa. Na rušnejších križovatkách rozdávajú pitnú vodu a kúpaliská sú otvorené dlhšie. Hlavné mesto zverejnilo na svojej internetovej stránke budapeštianske budovy, kam sa môžu občania schovať pred horúčavou. Vlna horúčav sužuje aj Čiernu Horu i Macedónsko, kde ortuť teplomera presahuje hranicu 40 stupňov. V prímorskom chorvátskom Dubrovníku dnes o piatej hodine ráno namerali až 31 stupňov Celzia. Rekord zatiaľ drží chorvátske mesto Čakovec, kde v pondelok namerali 43 stupňov Celzia.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Situácia v Tripolise je pokojnejšia, ale neprehľadná
Situácia v Tripolise je pokojnejšia, ale neprehľadná
23.8.2011
V porovnaní s pondelkovými udalosťami je utorok v Tripolise podstatne pokojnejší. V meste sa síce stále bojuje, ale menej intenzívne. Bližšie informácie o rozložení síl, ani o mieste pobytu a osude vodcu Muammara Kaddáfího nie sú zatiaľ známe. Hovorca NATO Roland Lavoie pre BBC konštatoval, že situácia v Tripolise je neprehľadná a zložitá. "Obe strany si pripisujú víťazstvo, sme bombardovaní množstvom rôznych informácií. Všeobecne by som ale povedal, že Kaddáfího režim prišiel o kontrolu nad metropolou," pripustil Lavoie. Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) plánuje na dnes evakuáciu stoviek zahraničných občanov z Tripolisu prostredníctvom lodí poslaných do prístavu.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Prokuratúra požiadala o stiahnutie obvinení voči Strauss-Kahnovi
Prokuratúra požiadala o stiahnutie obvinení voči Strauss-Kahnovi
23.8.2011
Newyorská prokuratúra včera požiadala sudcu o stiahnutie všetkých obvinení voči bývalému šéfovi Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominiquovi Strauss-Kahnovi v prípade sexuálneho zneužitia hotelovej chyžnej. Príčinou žiadosti je slabá vierohodnosť hlavného svedka Nafissaty Diallovej, ktorú mal Strauss-Kahn znásilniť. Obvinenia chyžnej sa podľa prokuratúry nedajú dokázať, pretože závisia len od jej slova. Obhajcovia obvineného William Taylor a Benjamin Brafman postup prokuratúry privítali. "Od začiatku sme tvrdili, že náš klient je nevinný," povedali. Právny zástupca Diallovej naopak rozhodnutie kritizoval. Podľa neho jej nebola dopriata spravodlivosť.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Kaddáfího syn Sajf al-Islám je na slobode. Tvrdí, že Tripolis je pod kontrolou režimu
Kaddáfího syn Sajf al-Islám je na slobode. Tvrdí, že Tripolis je pod kontrolou režimu
23.8.2011
Tripolis je stále pod kontrolou režimu Muammara Kaddáfího. V utorok ráno to novinárom povedal jeho syn Sajf al-Islám len krátko po tom, čo povstalci, ale aj Medzinárodný trestný súd oznámili, že Sajf bol v pondelok zadržaný povstalcami. Sajf sa v noci nadnes objavil v hoteli Rixos v hlavnom meste a stretol sa so zahraničnými novinármi. Televízia BBC priniesla zábery, na ktorých bolo Sajfa vidieť v obkľúčení priaznivcov, ako ukazuje víťazné gestá a usmieva sa. Ujsť sa však podarilo ďalšiemu zadržanému synovi Muammara Kaddáfího - Muhamedovi. Sajf Islám je vo všeobecnosti považovaný za Kaddáfího nástupcu. Doposiaľ stále nie je jasné, kde sa líbyjský vodca nachádza. Vládne jednotky naďalej chránili jeho sídlo v centre Tripolisu a odolávali útokom povstalcov.
Médiá: 10
Komentáre:
0
Ukrajina tvrdí, že zmarila plánovaný bombový útok
Ukrajina tvrdí, že zmarila plánovaný bombový útok
23.8.2011
Ukrajinská Štátna bezpečnostná služba (SBU) uviedla, že prekazila teroristický útok v hlavnom meste Kyjev po zatknutí troch ľudí. Bezpečnostná služba vo vyhlásení uviedla, že pri prehľadávaní priestorov prenajatých podozrivými páchateľmi našli podomácky vyrobenú nálož naplnenú klincami. Zadržaní páchatelia sa mali na sprisahaní podieľať v stredu 24. augusta, keď Ukrajina oslavuje Deň nezávislosti. SBU zároveň objavila 100 "extrémistických" propagačných letákov. Vyhlásenie SBU tak pravdepodobne zvýši politické napätie v krajine, kde je už aj tak zhoršená situácia v súvislosti s procesom proti expremiérke Julie Tymošenkovej. Organizácia nazývaná "Patriot Ukrajiny", ktorej členov zatkla SBU, však takéto zámery odmieta.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Kontaktná skupina bude rokovať o pomoci líbyjským povstalcom
Kontaktná skupina bude rokovať o pomoci líbyjským povstalcom
23.8.2011
Po úspešnom vstupe povstalcov do Tripolisu, sa Francúzsko rozhodlo hosťovať summit medzinárodnej kontaktnej skupiny koordinujúcej operáciu v Líbyi. "Stretnutie na najvyššej úrovni by malo pripraviť akčný plán spolu s líbyjskými úradmi," povedal francúzsky minister zahraničia Alain Juppe. Kontaktná skupiny tak pomôže podľa neho naplánovať ďalší postup medzinárodného spoločenstva vo vojnou zmietanej krajine. Zároveň vyzval Kaddáfího ostávajúcich stúpencov, aby zložili zbrane, a varoval ich, že dni režimu sú zrátané. Britský diplomat Alistair Brut zdôraznil, že NATO bude aj po páde Tripolisu naďalej ochraňovať líbyjských civilistov pred útokmi Kaddáfího jednotiek.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Z Gazy večer opäť odpálili dve rakety na Izrael
Z Gazy večer opäť odpálili dve rakety na Izrael
23.8.2011
Dohodu o prímerí medzi Izraelom a radikálnym palestínskym hnutím Hamas, ktorú uzavreli po piatich dňoch násilností, včera ohrozilo odpálenie ďalších dvoch rakiet na Izrael. Obe rakety údajne dopadli v oblasti asi 14 km južne od mesta Aškelon, pričom nespôsobili žiadne zranenia, ani materiálne škody. Hnutie Hamas pritom súhlasilo so zabezpečením uznania prímeria zo strany menších militantných skupín zodpovedných za väčšinu raketových útokov. Predbežne sa ešte nevie, ktorá z militantných formácií v pásme Gazy nesie zodpovednosť za večerné odpálenie dvoch rakiet. Napätie v pásme Gazy je mimoriadne vysoké aj kvôli štvrtkovým útokom na vozidlá v púšti Negev, ktoré neprežilo osem Izraelčanov.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Merkelová začala návštevu Balkánu rozhovormi v Záhrebe
Merkelová začala návštevu Balkánu rozhovormi v Záhrebe
23.8.2011
Nemecká kancelárka Angela Merkelová začala svoju pracovnú cestu na Balkáne rokovaniami s chorvátskou premiérkou Jadrankou Kosorovou. V priebehu 24 hodín plánuje okrem Chorvátska navštíviť aj Srbsko. Kancelárka ešte pred rozhovormi avizovala snahu o prehĺbenie bilaterálnej hospodárskej spolupráce. Merkelová zároveň ocenila úsilie Chorvátska o reformy na ceste do EÚ. Po prijatí chorvátskym prezidentom Ivom Josipovičom by mala kancelárka letecky odísť zo Záhrebu do Belehradu. Tam by mali byť hlavnou témou predovšetkým rozhovory o riešení srbsko-kosovského konfliktu. Diskusia sa však určite bude týkať aj spolupráce, ktorá súvisí s úsilím srbskej strany o integráciu krajiny do európskych štruktúr.
Médiá: 3
Komentáre:
0
V noci podpálili v Berlíne ďalších päť luxusných áut
V noci podpálili v Berlíne ďalších päť luxusných áut
22.8.2011
V pondelok ráno zapálili neznámi podpaľači v Berlíne päť luxusných áut. Autá horeli vo štvrtiach Mitte, Wedding a Charlottenburg. Páchatelia sa zameriavajú najmä na autá drahších značiek, ako sú Mercedes, Audi a BMW, čo by mohlo poukazovať na ich politické pohnútky. Podľa denníka Berliner Morgenpost berlínski kriminalisti vychádzajú z predpokladu, že útoky sú dielom ľavicových extrémistov. Šance na dolapenie a potrestanie podpaľačov sú však nízke, keďže útoky spravidla trvajú len niekoľko sekúnd a vyšetrovatelia sú odkázaní na výpovede svedkov alebo videozáznamy z bezpečnostných kamier.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Pál Schmitt vyzýval rumunských Maďarov, aby prijali maďarské občianstvo
Pál Schmitt vyzýval rumunských Maďarov, aby prijali maďarské občianstvo
22.8.2011
Maďarská hlava štátu Pál Schmitt zároveň na hlavnom námestí v rumunskom Kluži pred tisíckami obyvateľov vyjadril vďaku tým príslušníkom maďarskej menšiny v Rumunsku, ktorí už využili príležitosť prijať maďarské občianstvo, čím "vyjadrili aj právne svoj vzťah k materskej krajine, posilňujú maďarský národ a národnú spolupatričnosť". Schmitt vyjadril radosť, že mohol hovoriť na jednom z najkrajších námestí v Európe po maďarsky, pritom však označil za dôležité tlmočenie do rumunského jazyka, pretože "popri hrdosti na vlastný materinský jazyk je potrebné vážiť si podobné pocity každého národa a každého človeka".
Médiá: 4
Komentáre:
1
Olli Rehn nebude kvôli kríze kandidovať za fínskeho prezidenta
Olli Rehn nebude kvôli kríze kandidovať za fínskeho prezidenta
22.8.2011
Eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn v nedeľu vyhlásil, že nebude v budúcoročných voľbách kandidovať na prezidenta rodného Fínska. Rozhodol sa tak kvôli dlhovej kríze, ktorá zachvátila Európu. "Úloha zvíťaziť nad európskou dlhovou krízou bude odo mňa naďalej vyžadovať moju plnú pozornosť," Rehn sa vyjadril pre fínske média s tým, že preňho nebolo ľahké k tomuto rozhodnutiu dospieť. Prezidentské voľby sa vo Fínsku konajú na budúci rok. Súčasnou hlavou štátu je Tarja Halonenová, ktorá sa stala prvou fínskou prezidentkou v roku 2000. Podľa ústavy sa nemôže uchádzať o ďalšie funkčné obdobie, keďže bola do funkcie zvolená už dvakrát.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
KĽDR zhabala juhokórejský majetok v spoločnom turistickom rezorte
KĽDR zhabala juhokórejský majetok v spoločnom turistickom rezorte
22.8.2011
Severná Kórea skonfiškovala všetok majetok patriaci Južnej Kórei v spoločnom turistickom stredisku Kum-gang, pričom Juhokórejčanov vyzvala, aby rezort do 72 hodín opustili. Stredisko sa nepoužívalo od roku 2008, keď tam severokórejský vojak zastrelil turistu z Južnej Kórey, čo viedlo k ďalšej kríze vo vzájomných vzťahoch. "Všetok majetok patriaci juhokórejským spoločnostiam na Kum-gangu nesmie opustiť rezort," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré priniesla agentúra KCNA. Soul už reagoval na najnovšie opatrenia vyhlásením, že KĽDR ponesie všetky dôsledky zhabania či likvidácie juhokórejského majetku.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Pietny akt v Nórsku oficiálne ukončil mesačné obdobie smútku
Pietny akt v Nórsku oficiálne ukončil mesačné obdobie smútku
22.8.2011
V Nórsku sa včera uskutočnil národný pietny akt na pamiatku 77 obetí, ktoré prišli o život pri vyčíňaní pravicového radikála Andersa Breivika z 22. júla. Oficiálna ceremónia sa konala v Spektrum aréne v Oslo, kde sa pravidelne uskutočňuje aj koncert pri príležitosti odovzdania Nobelovej ceny za mier. Celá krajina tak oficiálne ukončila mesačné obdobie smútku po útokoch v hlavnom meste a masakre na ostrove Utöya. Medzi 6 700 hosťami sa nachádzali aj najvyšší štátni predstavitelia na čele s kráľom Haraldom, príbuzní obetí i ľudia, ktorí jeho útok prežili. Nórsky kráľ Harold vyjadril presvedčenie, že Nóri svoju bolesť prekonajú a udržia si schopnosť žiť voľne a slobodne vo svojej krajine. V priamom prenose rozlúčku prenášala nórska televízia.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Kaddáfí vyzval svojich stúpencov z celej krajiny na pomoc Tripolisu
Kaddáfí vyzval svojich stúpencov z celej krajiny na pomoc Tripolisu
22.8.2011
Líbyjský diktátor Muammar Kaddáfí včera vyhlásil, že zostane v hlavnom meste Tripolis "až do konca". Zároveň vyzval Líbyjčanov, aby mu prišli pomôcť oslobodiť Tripolis od povstalcov, ktorí voči nemu bojujú. Vo zvukovej nahrávke Kaddáfí vyjadril strach, že Tripolis zhorí. Svojim stúpencom tiež ponúkol zbrane, aby mohli bojovať s povstalcami. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy vzdal včera hold líbyjským povstalcom bojujúcim s vládnymi vojakmi, pričom ich ubezpečil, že majú plnú podporu Francúzska v boji za oslobodenie svojej krajiny. Povstalci sa v nedeľu dostali do vzdialenosti 25 kilometrov od západného okraja Tripolisu a vyhlásili, že nadišiel deň D.
Médiá: 2
Komentáre:
0
V Hamburgu napodobňovali tínedžeri londýnske výtržnosti
V Hamburgu napodobňovali tínedžeri londýnske výtržnosti
21.8.2011
Tínedžeri v severonemeckom meste Hamburg sa inšpirovali vlnou výtržností vo Veľkej Británii a v noci nadnes s kapucňami na hlavách rozbíjali výklady obchodov, zapaľovali ohne a pokúsili sa vniknúť do sídla banky. Protestujúcich musela polícia rozohnať vodnými delami. O ich zámere svedčia nápisy, ktoré po sebe výtržníci nechali na múroch a stenách budov, jeden z nich znel: "Londýn je všade". V Nemecku pritom nejde o prvé útoky inšpirované britskými protestmi. V metropole Berlín zaznamenali vlnu nočných podpaľačských útokov, pri ktorých bolo tento mesiac zničených viac ako 70 aut. Vláda však varovala, že nedopustí, aby sa v krajine opakovali londýnske udalosti.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Pravdepodobnosť príchodu ďalšej globálnej recesie sa zvyšuje
Pravdepodobnosť príchodu ďalšej globálnej recesie sa zvyšuje
21.8.2011
Šéf spoločnosti Pimco, ktorá obchoduje so štátnymi dlhopismi, Bill Gross predpovedá blížiacu sa globálnu recesiu. Jeho tvrdenie majú podporovať najnižšie výnosy amerických štátnych dlhopisov za posledných 60 rokov. Čoraz výraznejšie obavy z globálnej hospodárskej krízy sa prejavujú aj na poklese indexov na burzách. Wall Street skončil v piatok už štvrtý týždeň po sebe poklesom. Spolušéf Pimca Mohamed El-Erian zároveň žiada Európsku úniu, aby sa zbavila takých zadlžených štátov, ako je v eurozóne Grécko. To má podľa neho priveľa dlhov a nie je konkurencieschopné. "Ťažko si možno predstaviť, že Grécko ako člen eurozóny môže tieto problémy zvládnuť," uviedol a dodal, že takýto krok by ochránil jadro eurozóny.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Líbya: Občianska vojna sa dostala do poslednej fázy, vypukol boj o Tripolis
Líbya: Občianska vojna sa dostala do poslednej fázy, vypukol boj o Tripolis
21.8.2011
Občianska vojna v Líbyi sa v sobotu večer dostala do záverečnej fázy, keď povstalci prvýkrát zaútočili priamo na Tripolis, ktorý zostáva poslednou baštou režimu na čele s Muammarom Kaddáfím. "Nadišla hodina H. Rebeli v Tripolise povstali," povedal podpredseda Dočasnej národnej rady Abdel Ghoga. Podľa podpredsedu bol tento plán vopred pripravený. Lietadlá NATO zároveň spúšťajú nálety, aby zamestnali Kaddáfího jednotky. "Nasledujúce hodiny budú rozhodujúce. Mnohí z Kaddáfího oddielov a ich velitelia zutekali," dodal Ghoga. Začiatok útoku predznamenala v sobotu aj správa poľského ministerstva zahraničných vecí. To ponúklo poľským občanom, ktorí chcú opustiť líbyjskú metropolu, že môžu odísť v nedeľu na maltskej lodi.
Médiá: 6
Komentáre:
0
V Brazílii protestujú proti stavbe tretej najväčšej hydroelektrárne sveta
V Brazílii protestujú proti stavbe tretej najväčšej hydroelektrárne sveta
21.8.2011
Proti gigantickej hydroelektrárni Belo Monte, ktorá sa stavia v Amazonskom pralese protestuje v Sao Paolo približne tisíc ľudí. Protesty proti elektrárni v hodnote 11 miliárd dolárov a výkonom 11-tisíc megawattov sa konajú aj v ďalších desiatich mestách. Podľa vlády elektráreň zabezpečí čistú, obnoviteľnú energiu. Tá je podľa nej nevyhnutná pre zásobovanie rastúcej brazílskej ekonomiky. Environmentalisti sa naopak obávajú, že projekt bude viesť k ešte rýchlejšiemu odlesňovaniu. Elektráreň v provincii Pará by sa tak po jej dokončení stala treťou najväčšou elektrárňou sveta.
Médiá: 2
Komentáre:
0
V severnej Kanade sa zrútil Boeing 737, o život prišlo 12 ľudí
V severnej Kanade sa zrútil Boeing 737, o život prišlo 12 ľudí
21.8.2011
Charterové lietadlo Boeing 737 kanadskej spoločnosti First Air havarovalo v arktickej časti Kanady pri Resolute Bay. Kanadská polícia oznámila, že pád lietadla nastal v teritóriu Nunavut. Z 15 ľudí na palube 12 zahynulo a traja utrpeli zranenia. Major Gerald Favre zo severného pátracieho a záchranného strediska kanadského vojenského letectva v Trentone uviedol, že jeho lietadlo bolo práve v oblasti na cvičení a na miesto nešťastia tak prišiel veľmi skoro. Po príchode ihneď poskytol zraneným potrebnú pomoc. Príčina nehody sa ešte len bude vyšetrovať. Teritórium Nunavut je jedným z najsevernejších usadlostí so zimnými mesiacmi bez denného svetla a letom s 24-hodinovou viditeľnosťou.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Poľsko: Vládnuca strana si pred voľbami udržiava vysoký náskok
Poľsko: Vládnuca strana si pred voľbami udržiava vysoký náskok
21.8.2011
Poľská strana Občianska platforma (PO) premiéra Donalda Tuska si pred svojím hlavným súperom, konzervatívnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS), udržiava 11-percentný náskok. Výsledky predvolebného prieskumu v piatok večer zverejnila spravodajská televízia TVN 24. Pätina Poliakov však ešte nie je rozhodnutá, koho bude voliť vo voľbách 9. októbra. Občiansku platformu podporuje 38 percent opýtaných, zatiaľ čo podpora pravicovej PiS klesla na 27 percent. Menší koaličný partner PO, Poľská ľudová strana (PSL), by vo voľbách získala tri percentá hlasov. To je pod hranicou potrebnou pre vstup do parlamentu. Žiadnu konkrétnu stranu nepreferuje 19 percent opýtaných.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Počas leteckej šou v Anglicku sa zrútilo lietadlo, pilot zahynul
21.8.2011
Lietadlo patriace k akrobatickej letke vzdušných síl Spojeného kráľovstva (RAF) Red Arrows spadlo krátko po úspešnom absolvovaní svojho predstavenia. To sa konalo na leteckom festivale pri meste Bournemouth v južnom Anglicku. Podľa očitých svedkov lietadlo kleslo k zemi a dopadlo na pole neďaleko rieky. Pri páde sa stroj rozlomil na kusy a explodoval. Pilota vymrštilo z kabíny, bol na mieste mŕtvy. Letecký festival potvrdil, že podujatie pokračuje podľa plánu. Ide o prvého pilota Červených šípov, ktorý od roku 1971 zahynul v službe. Akrobatická letka kráľovského letectva sa preslávila svojimi nebezpečnými prvkami leteckej akrobacie i povestnou diamantovou zostavou.
Komentáre:  0
Merkelová vyzvala Srbsko, aby obnovilo rokovania s Kosovom
Merkelová vyzvala Srbsko, aby obnovilo rokovania s Kosovom
21.8.2011
Nemecká kancelárka Angela Merkelová tak apeluje na Srbsko len niekoľko dní pred jej plánovanou oficiálnou návštevou tejto balkánskej krajiny. Merkelová uviedla, že presvedčiť Srbsko, aby sa vrátilo k rokovaniam bude patriť medzi jednu z jej úloh. "Nielen z rešpektu voči princípom Európskej únie potrebujeme vidieť vôľu každej jednej krajiny pracovať v záujme zhody so svojimi susedmi s cieľom vyriešiť vzájomné konflikty mierovou cestou a preukázaním vzájomného rešpektu," uviedla Merkelová. Kancelárka zároveň vládu v Belehrade pochválila za dolapenie hľadaných vojnových zločincov Ratka Mladiča a Gorana Hadžiča.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Egyptský denník: Mubarak nemá rakovinu
Egyptský denník: Mubarak nemá rakovinu
20.8.2011
Egyptský denník al-Ahrám vo svojom sobotňajšom vydaní tvrdí, že zosadený egyptský prezident Husní Mubarak nemá rakovinu. Odvoláva sa pritom na zdroje z káhirskej nemocnice, v ktorej sa má exprezident v súčasnosti podrobovať liečbe. Podľa denníka síce Mubarak trpí srdcovými problémami a zlyhávajú mu obličky, no žiadne zhubné nádory v jeho tele lekári nenašli. Článok tak vážne spochybňuje júnové tvrdenie Mubarakovho právnika, ktorý oficiálne vyhlásil, že exprezident má rakovinu a jeho stav sa prudko zhoršuje. Káhirskí lekári však pre istotu podrobia 83-ročného bývalého prezidenta ďalším testom a medzitým si vyžiadali lekársku správu z Nemecka, kde sa Mubarak v marci 2010 liečil.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Pápež vyhlási sv. Jána z Ávily za Učiteľa cirkvi
Pápež vyhlási sv. Jána z Ávily za Učiteľa cirkvi
20.8.2011
Pápež Benedikt XVI. vyhlási vplyvného španielskeho svätca zo 16. storočia, Jána z Ávily, za Učiteľa cirkvi, čo je jedno z najvyšších vyznamenaní katolíckej cirkvi. Titul Učiteľ cirkvi udeľuje pápež veľkým katolíkom za ich písomné dielo, ktoré sa významným spôsobom pričinilo o šírenie univerzálnych hodnôt cirkvi. Medzi takto vyznamenané osobnosti katolicizmu patrí 33 svätcov, medzi nimi napríklad sv. Augustín, sv. František Saleský, sv. Terézia z Ávily či sv. Tomáš Akvinský. Naposledy na Učiteľku cirkvi povýšil v roku 1997 pápež Ján Pavol II. francúzsku karmelitánku sv. Teréziu od Dieťaťa Ježiša (sv. Terézia z Lisieux).
Médiá: 3
Komentáre:
0
Veľká Británia plánuje deportáciu výtržníkov
Veľká Británia plánuje deportáciu výtržníkov
20.8.2011
Britský minister pre imigráciu Damian Green oznámil, že britské orgány plánujú deportáciu účastníkov minulotýždňových výtržností v anglických mestách. Osoby, ktoré nemajú ako miesto narodenia uvedené Britské ostrovy, budú pri "najbližšej príležitosti" vyhostené z krajiny, povedal Green. Podľa neho hrozí takéto opatrenie asi 150 osobám z celkového počtu 2800 zadržaných. Britský minister je tak presvedčený, že porušovatelia práva pochádzajúci zo zahraničia by mali byť vyhostení. Vláda tiež môže podľa neho zrušiť víza cudzincom, ktorých uznajú vinnými z kriminálnej činnosti. Nepokoje, ktoré nedávno zasiahli mnohé anglické mestá si vyžiadali päť životov.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Pittsburgh zasiahli silné búrky, traja ľudia prišli o život
Pittsburgh zasiahli silné búrky, traja ľudia prišli o život
20.8.2011
Americké mesto Pittsburgh v štáte Pensylvánia zasiahlo niekoľko silných búrok. Povodňová voda z prudkých dažďov dosahovala v niektorých lokalitách v blízkosti rieky Allegheny výšku viac ako 2,7 metra. Podľa informácií miestnych úradov prišla o život žena a jej dve deti, keď uviazli v aute zakliesnenom pri strome a nedokázali včas uniknúť pred prívalom vody. Záchranné tímy stále pátrajú po nezvestnej staršej žene. Na zaplavených uliciach uviazlo minimálne 18 áut, ktorých vodičov a posádky museli evakuovať na nafukovacích člnoch. Približne 8400 odberateľov zostalo bez dodávok elektrickej energie. Tá na niekoľko hodín chýbala aj v nemocniciach.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
141912345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, info[at]sk1.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk