AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte
na info@sk1.sk
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
USA: Na leteckej šou vo Virgínii zahynul ďalší pilot
USA: Na leteckej šou vo Virgínii zahynul ďalší pilot
18.9.2011
Počas leteckej šou v meste Martinburg v americkom štáte Západná Virgínia zahynul pri havárii lietadla T-28 pilot, ktorý bol civilista. Jeho meno zatiaľ nezverejnili. Diváci pri včerajšej nehode našťastie neutrpeli žiadne zranenia. Havária lietadla sa stala len deň po tom, čo sa v meste Reno v štáte Nevada počas podobnej leteckej šou zrútilo bojové lietadlo P-51 Mustang. Lietadlo bolo taktiež z obdobia druhej svetovej vojny. Priamo na mieste prišlo o život sedem ľudí, ďalší dvaja zomreli v nemocnici. Zranené boli desiatky ľudí. Príčiny oboch nehôd už vyšetruje polícia.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Barack Obama chce zaviesť milionársku daň
Barack Obama chce zaviesť milionársku daň
18.9.2011
Americký prezident Barack Obama plánuje zaviesť pre ľudí zarábajúcich viac ako milión dolárov ročne (zhruba 727 000 eur) tzv. "Buffetovu daň". Tá je súčasťou vládnych návrhov na zníženie štátneho deficitu, o ktorých bude v pondelok informovať kongresový výbor. Podľa riaditeľa komunikačného odboru Bieleho domu Dana Pfeiffera bude daň fungovať ako druh určitej alternatívnej minimálne dane pre ľudí v danej príjmovej kategórii. Jej cieľom je zabezpečiť, aby bohatí ľudia platili najmenej také dane, ako rodiny so strednej triedy. Pomenovanie "Buffetova daň" dostala po americkom miliardárovi, investorovi Warrenovi Buffettovi.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Česko: Vo Varnsdorfe sa konal ďalší protirómsky protest
Česko: Vo Varnsdorfe sa konal ďalší protirómsky protest
18.9.2011
V severočeskom meste Varnsdorf sa na protirómskom proteste zúčastnilo okolo 500 ľudí. Demonštranti sa zišli na varnsdorfskom námestí, odkiaľ pochodovali k najväčšej rómskej ubytovni v meste. Cestu im však zablokovala polícia, ktorá nasadila do akcie asi 300 mužov. S postupom polície dav nesúhlasil a snažili sa vynútiť si ďalšie pokračovanie s tvrdením, že ide o náboženské zhromaždenie. Do svojho čela sa preto pokúsili postaviť miništranta. Polícia zadržala a predviedla 14 ľudí. Minulý týždeň sa v meste konal podobný, ale neohlásený protirómsky pochod s porovnateľným počtom demonštrantov, prevažne z radov miestnych obyvateľov.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Bulharsko hrozí odvetou v prípade neprijatia do Schengenu
Bulharsko hrozí odvetou v prípade neprijatia do Schengenu
18.9.2011
Bulharský minister zahraničia Nikolaj Mladenov v sobotu varoval, že ak krajina nebude prijatá do schengenského priestoru, tak prehodnotí svoju podporu zákonodarstva, ktoré bezvízový styk v EÚ umožňuje. Podľa ministra Bulhari nie sú nejakými druhoradými občanmi EÚ. Holandský minister Gerd Leers totiž v piatok oznámil, že jeho krajina plánuje zablokovať vstup Bulharska a Rumunska do Schengenu, pre nedostatočný boj s korupciou či organizovaný zločin. Rovnaký názor má podľa Leersa aj Fínsko. Z týchto dôvodov sa Holandsko, Francúzsko a Nemecko postavili proti vstupu oboch krajín už na jar. Panuje tiež obava, že pripustenie oboch krajín by viedlo k sťahovaniu tamojších Rómov do iných krajín únie.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Ekonómovia: Grécko do roka skrachuje
Ekonómovia: Grécko do roka skrachuje
17.9.2011
Prieskum agentúry Reuters medzi 50 európskymi ekonómami nedopadol pre zadlžené Grécko pozitívne. Až polovica odborníkov sa totiž domnieva, že krajina vyhlási platobnú neschopnosť už v priebehu nasledujúcich 12 mesiacov. Pravdepodobnosť bankrotu je podľa výsledkov prieskumu 65 percent. Naopak, odchod Grécka z eurozóny očakáva iba 20 percent oslovených expertov. Analytici oslovení v prieskume zároveň dávajú iba 40-percentnú šancu tomu, že sa zrealizuje myšlienka emisie spoločných dlhopisov eurozóny. Zámer Európskej komisie presadiť emisiu spoločných dlhopisov totiž podľa nich zablokuje rozhodný odpor Nemecka.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Stovky lodí uviazli na Dunaji pre nízku hladinu vody
Stovky lodí uviazli na Dunaji pre nízku hladinu vody
17.9.2011
Nízka hladina vody v Dunaji spôsobuje vážne problémy pre lodnú prepravu na rumunsko-bulharskom pomedzí. Na rumunskej strane uviazlo asi 260 plavidiel, kým v Bulharsku muselo ostať asi 100 lodí. V okolí hranice pri meste Ruse dosahuje vodný tok hĺbku len 31 centimetrov, pričom podľa odborníkov by mala vodná hladina ešte klesať. Priemerná hladina vody v oblasti dosahuje teraz v priemere menej ako 1,5 metra. Väčšie lode pritom potrebujú pre plavbu najmenej 2,5 metra. Hladina Dunaja v uplynulých týždňoch výrazne klesla pre nedostatok zrážok. Najkritickejšie oblasti sa nachádzajú pri bulharských ostrovoch Vardim, Belen a Batin.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Niger nevydá Kaddáfího syna. OSN zmiernila sankcie voči Líbyi
Niger nevydá Kaddáfího syna. OSN zmiernila sankcie voči Líbyi
17.9.2011
Africký štát Niger odmieta do Líbye vydať Sádí Kaddáfího, tretieho najstaršieho syna zvrhnutého vodcu Muammara Kaddáfího. Tamojšia vláda sa podľa arabskej spravodajskej televízie al-Arabíja obáva, že Sádí Kaddáfí by mohol byť po procese zabitý alebo popravený. Bezpečnostná rada OSN na svojom piatkovom zasadnutí podľa očakávania zmiernila sankcie voči Líbyi, aby umožnila niektorým dôležitým líbyjským inštitúciám obnoviť činnosť, ktorú narušila niekoľkomesačná občianska vojna. Okrem iného uvoľnila zmrazené aktíva dvoch líbyjských ropných spoločností a zmiernila reštrikcie voči líbyjskej centrálnej banke.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Strauss-Kahn pripustil, že novinárku chcel pobozkať
Strauss-Kahn pripustil, že novinárku chcel pobozkať
17.9.2011
Exšéf Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn čelí vo Francúzsku vyšetrovaniu v súvislosti s prípadom mladej novinárky z roku 2003, ktorá ho obvinila zo sexuálneho obťažovania. V nedávnom rozhovore pre francúzsky časopis L'Express 62-ročný Strauss-Kahn nečakane pripustil, že chcel mladú Tristane Banonovú pri rozhovore pobozkať a predpokladal, že s tým súhlasí. Novinárka tvrdí, že sa na ňu francúzsky politik vrhol. Ona sa však údajne ubránila kopancami a utiekla. Francúzska justícia začala predbežné vyšetrovanie prípadu a zatiaľ nie je rozhodnuté, či bude zahájený i samotný súdny proces.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Zadĺžený Grék sa v Solúne pokúsil upáliť
Zadĺžený Grék sa v Solúne pokúsil upáliť
17.9.2011
V severogréckom meste Solún museli hospitalizovať 55-ročného muža, ktorý sa na protest pokúsil upáliť. K incidentu došlo pred jednou z tamojších bánk, kde sa po krátkom príhovore polial benzínom a zapálil. Mužovi zachránili život príslušníci polície, ktorým sa to podarilo s pomocou hasiacich prístrojov. Grék utrpel popáleniny najmä v oblasti hrudníka, no podľa polície je mimo ohrozenia života. Úrady zároveň informovali, že nejde o prvý podobný incident, v ktorom figuroval tento muž. Grék sa už rak pokúšal upáliť pred 15 mesiacmi, keď si takisto sťažoval na neschopnosť splácať svoje dlhy z neúspešného podnikania.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Líbyu budú v OSN zastupovať povstalci
Líbyu budú v OSN zastupovať povstalci
17.9.2011
Členovia Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov (OSN) sa včera dohodli, že Líbyu budú v organizácii zastupovať delegáti tamojšej Dočasnej národnej rady. S návrhom súhlasilo 114 zo 193 členov, proti sa vyslovilo 17 z nich. Námietky proti tomu, aby Líbyu v OSN nezastupovali predstavitelia režimu zosadeného vodcu Muammara Kaddáfího, vyslovili najmä latinskoamerické krajiny ako Venezuela, Nikaragua alebo Kuba. Africké štáty navyše požadovali, aby hlasovanie odložili, pretože situácia v krajine nie je stále prehľadná. Venezuelský veľvyslanec pri OSN Jorge Valero nové vedenie Líbye označil za skupinu ovládanú Spojenými štátmi a NATO.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Fínska polícia zadržala dve osoby pre podozrenie z terorizmu
Fínska polícia zadržala dve osoby pre podozrenie z terorizmu
17.9.2011
Zatknuté osoby sú podozrivé z financovania terorizmu a náboru nových potenciálnych teroristov. Jedná sa tak o prvý známy prípad zatknutých osôb súvisiaci s terorizmom v tejto škandinávskej krajine. Podľa fínskeho Národného úradu pre vyšetrovanie došlo k zatknutiu 7. septembra a obaja podozriví sú vo väzbe. Príslušníci bezpečnosti vykonali pred zatýkaním zdĺhavé vyšetrovanie, uvádza sa vo vyhlásení úradu. Ten zároveň dodal, že polícia našla po vyšetrovaní na území hlavného mesta dôkazy. Hovorkyňa úradu informáciu potvrdila, ale odmietla sa k udalosti ďalej vyjadrovať.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Moslimovia vo Francúzsku sa už nemôžu modliť na ulici
Moslimovia vo Francúzsku sa už nemôžu modliť na ulici
16.9.2011
Po zákaze modlenia na uliciach, ktorý vo Francúzsku dnes vstúpil do platnosti, sa moslimovia musia počas denných modlitieb premiestniť do alternatívnych priestorov. Obedňajšie modlitby tak budú vykonávať v nepoužívaných barakoch či iných dočasných budovách. Varovanie o zákaze modlenia na ulici vyslovil už začiatkom týždňa minister vnútra Claude Gueant. "Modlenie na uliciach je neprijateľné," povedal v auguste Gueant a zdôraznil ciele vlády brániť sekulárne hodnoty republiky. Podľa Gueanta tak moslimom od Paríža po Marseille od 16. septembra už nebude povolené žiadne modlenie na uliciach.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Španielsko: Baskický líder dostal za terorizmus 10 rokov väzenia
Španielsko: Baskický líder dostal za terorizmus 10 rokov väzenia
16.9.2011
Národný súd v Španielsku dnes uznal Arnalda Otegiho, bývalého lídra baskickej strany Batasuna, vinným z terorizmu. Stranu zakázali v roku 2003 po usvedčení z financovania militantnej skupiny ETA. Obvinenia z terorizmu súviseli práve s jeho snahami o oživene Batasuny. Súd uznal vinnými aj ďalších dvoch obžalovaných, zatiaľ čo zvyšných dvoch oslobodili. Proti verdiktu je ešte možné sa odvolať. Bývalého vodcu baskickej strany prepustili z väzenia v roku 2008, keď si odpykal 15-mesačný väzenský trest. O rok neskôr ho znovu zatkli pre snahu o obnovenie Batasuny, strany považovanej za politické krídlo ETA.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Povstalci obsadili letisko v rodisku Muammara Kaddáfího
Povstalci obsadili letisko v rodisku Muammara Kaddáfího
16.9.2011
Letisko pobrežného mesta Syrta, ktoré je rodiskom a jednou z posledných bášt Muammara Kaddáfího, v piatok obsadili líbyjskí povstalci. Tí v obliehanej Syrte už vo štvrtok večer prelomili obranné línie na južných a západných predmestiach. Rebeli tiež vstúpili do púštneho mesta Baní Walíd, ktoré je vzdialené zhruba 180 kilometrov južne od Tripolisu. Prvý pokus o dobytie mesta sa začal 9. septembra. Po niekoľkých dňoch však museli vzbúrenci svoje útoky prerušiť. V meste sa totiž stretli s veľmi silným odporom stoviek najodhodlanejších Kaddáfího stúpencov. Dnes sa im údajne podarilo dobyť údolie vedúce do centra Baní Walíd.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Demonštrácie odborárov v Maďarsku sú ohrozené, polícia ich zakázala
Demonštrácie odborárov v Maďarsku sú ohrozené, polícia ich zakázala
16.9.2011
Viaceré maďarské odborárske konfederácie pripravujú sériu demonštrácií s názvom "D-Day", ktoré by sa mali začať 29. septembra. Odborári chcú protestovať proti plánovaným zmenám v zákonníku práce a v systéme výsluhových dôchodkov. Protestné akcie však nepovolila polícia, ktorá tvrdí, že by demonštrácie v "neopodstatnenej miere" obmedzovali dopravu na Námestí Ádáma Clarka, Kossuthovom námestí a na ulici Alkotmány. Odborári sa preto plánujú obrátiť na súd, keďže sa domnievajú, že polícia rozhodla pod politickým tlakom. "Slobodu zhromažďovania nemožno obmedzovať s odôvodnením, že by demonštrácia narušila pohodu občanov," uviedla konfederácia odborárskych zväzov.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Američania údajne zabili lídra al-Káidy v Pakistane
Američania údajne zabili lídra al-Káidy v Pakistane
16.9.2011
Saudskoarabský občan Abú Hafs Šahrí, operačný veliteľ al-Káidy v Pakistane, zahynul pri útoku amerického bezpilotného lietadla. Informácie zverejnila agentúra Reuters s odvolaním sa na dvoch nemenovaných predstaviteľov USA. Pakistanská armáda oznámila, že smrť militanta zatiaľ potvrdiť nemôže. "Nemáme o tom vedomosti," uviedol hovorca pakistanských ozbrojených síl. V prípade, že sa správa potvrdí, pôjde tak už o šiesteho popredného predstaviteľa al-Káidy, ktorého zabili v Pakistane od začiatku mája. Šahrí mal vysokú pozíciu v ústrednom velení al-Káidy, pričom koordinoval protiamerické útoky v regióne a úzko spolupracoval s pakistanským Talibanom.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Srbi opäť blokujú cesty k hraniciam s Kosovom
Srbi opäť blokujú cesty k hraniciam s Kosovom
16.9.2011
Kosovskí Srbi dnes zablokovali prístupové cesty v okolí priechodov Jarinje a Brnjak. Komunikácie sú blokované nákladnými autami s niekoľkými desiatkami Srbov. Pri priechode Jarinje sa nachádza aj ostnatý drôt s oznamom v srbskom a anglickom jazyku - Zastavte alebo budeme strieľať. Konflikt medzi Srbskom a Kosovom začal 21. júla, keď vláda v Prištine zakázala dovoz srbských výrobkov do Kosova, v reakcii na rovnaký krok Belehradu. Pri snahe Kosova získať kontrolu na priechodom, bol v srbskej časti krajiny zabitý kosovský policajt. Severoatlantická aliancia následne vyslala k obom priechodom svojich vojakov.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Voľby v Dánsku vyhrala opozícia, na čele vlády bude prvýkrát žena
Voľby v Dánsku vyhrala opozícia, na čele vlády bude prvýkrát žena
16.9.2011
Víťazom parlamentných volieb v Dánsku sa stal opozičný ľavicový blok s predsedníčkou Helle Thorningovou-Schmidtovou. Tá sa s veľkou pravdepodobnosťou stane prvou ženou na poste predsedu dánskej vlády v histórii. Jej Sociálni demokrati získali 89 kresiel v 179-člennom parlamente. Pravicové zoskupenie súčasného premiéra Larsa Loekkeho Rasmussena získalo o tri kreslá menej. Rasmussen priznal už včera večer porážku a Schmidtovej zablahoželal k víťazstvu. Dánska ľavica sa vrátila k moci po desiatich rokoch a očakáva sa od nej najmä zjemnenie pomerne tvrdej imigračnej politiky, vrátane zrušenia znovuzavedených kontrol na hraniciach s Nemeckom.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Súdny proces s masovým vrahom Breivikom bude neverejný
Súdny proces s masovým vrahom Breivikom bude neverejný
16.9.2011
Proces s 32-ročným Andersom Breivikom, ktorý zabil 77 ľudí v centre Osla a na ostrove Utöya, bude prebiehať bez účasti verejnosti. Odvolací súd v nórskej metropole tak zvrátil rozhodnutie súdu nižšieho stupňa o tom, že proces s Breivikom bude verejný. Polícia už dlhšie žiadala, aby Breivika súdili za zatvorenými dverami, pretože by údajne mohol týmto spôsobom komunikovať s potenciálnymi komplicmi. Začiatok procesu je stanovený na 19. septembra, pričom sa na ňom nebudú môcť zúčastniť ani príbuzní obetí. Breivikov útok na letný mládežnícky tábor sociálnych demokratov spolu s výbuchom v centre Osla, je považovaný za najhoršie krviprelievanie v Nórsku od skončenia druhej svetovej vojny.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Talianskeho premiéra mali podplácať prostitútkami
Talianskeho premiéra mali podplácať prostitútkami
16.9.2011
Prokuratúra v Taliansku vo štvrtok obvinila ôsmich ľudí, ktorí chceli premiérovi Silviovi Berlusconimu v nádeji na získanie výhod a lepšieho zamestnania zabezpečovať prostitútky. Obvinia boli vznesené po tom, ako polícia skončila vyšetrovanie Berlusconiho priateľov a spoločníkov vrátane prominentného podnikateľa Giampaola Tarantiniho a nemeckej herečky Sabiny Beganovej s prezývkou "Osia kráľovná". Tá sa mala postarať o zaistenie prostitútok pre neslávne známe Berlusconiho večierky. Berlusconi v prípade formálne nefiguruje, keďže platenie za sex nie je v Taliansku trestné. Stále však čelí obvineniam zo zneužívania právomocí a sexuálneho styku s neplnoletou osobou.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Sýria: Opoziční aktivisti vytvorili Sýrsku národnú radu
Sýria: Opoziční aktivisti vytvorili Sýrsku národnú radu
16.9.2011
V tureckom Istanbule vo štvrtok vyhlásili sýrsku Národnú radu, ktorá má zjednotiť opozičné sily proti režimu prezidenta Bašára Asada. Bude reprezentovať zástupcov sýrskych politických, náboženských a etnických skupín. Zjednotenie opozície tak prichádza po šiestich mesiacoch rozsiahlych protivládnych protestoch. Opozičná rada sa skladá z približne 140 osobností, vrátane exilových oponentov režimu a 70 disidentov v samotnej Sýrii. "Politická vízia rady poskytne podnet na vystupňovanie revolučnej práce, o ktorú sa snažíme," uviedla Basma Kadmaniová, Sýrčanka žijúca vo Francúzsku. Rada pritom podľa nej odmieta akúkoľvek zahraničnú vojenskú intervenciu.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Nórsko: Pri požiari na výletnej lodi zomreli dvaja ľudia
Nórsko: Pri požiari na výletnej lodi zomreli dvaja ľudia
15.9.2011
Požiar nórskej výletnej lode s 262 turistami vypukol dopoludnia v strojovni, keď sa nachádzala pri západnom pobreží Nórska, neďaleko prístavu Aalesund. Pred zakotvením v prístave záchranári evakuovali 106 cestujúcich. Nehodu neprežili dvaja ľudia a ďalší štyria sú údajne nezvestní. Hospitalizovaných bolo šesť ľudí, z ktorých najmenej dvaja mali vážne popáleniny. Ostatných pasažierov a väčšinu z 55 členov posádky evakuovali po zakotvení v prístave. Časť posádky zostala na lodi, aby bojovala s požiarom. Príčina požiaru zatiaľ nie je známa. Výletná loď MS Nordlys vozí turistov po obľúbenej trase z Bergenu k nórskym fjordom a za Polárny kruh.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Video: Le Pen označil Európsky parlament za spolok boľševikov
15.9.2011
Pokojná diskusia v Európskom parlamente (EP) v Štrasburgu sa zmenila na hádku po tom, ako líder európskych zelených Daniel Cohn-Bendit kritizoval krajne pravicového francúzskeho politika Jean-Marie Le Pena za jeho letné vyhlásenia na adresu "naivnej nórskej vlády" v súvislosti s bombovým útokom a streľbou na ostrove Utöya. Le Pen sa následne snažil o vysvetlenie svojich názorov. Po tom, ako zopakoval, že nórska vláda bola naivná, lebo neprijala potrebné bezpečnostné opatrenia, dal predseda EP Jerzy Buzek vypnúť jeho mikrofón. "Myslím si, že sme tu medzi boľševikmi!" snažil sa protestovať Le Pen potom ako mu znemožnili hovoriť.
Komentáre:  1
Rasmussen príde do Kosova upokojovať napätú situáciu
Rasmussen príde do Kosova upokojovať napätú situáciu
15.9.2011
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Anders Fogh Rasmussen dnes navštívi Kosovo. V krajine sa stretne s kosovským premiérom Hashimom Thacim, vicepremiérom Slobodanom Petrovom a ministrom obrany Agimom Cekuom. Návšteva sa tak uskutoční v čase pretrvávajúceho napätia medzi touto bývalou juhosrbskou provinciou a Belehradom pre vzájomné hraničné spory. Rasmusen tiež absolvuje schôdzku s nemeckým generálmajorom Erhardom Drewsom, novým šéfom 6000-člennej aliančnej misie KFOR. Práve vojaci KFOR prevzali kontrolu nad dvoma hraničnými prechodmi na severe krajiny po tom, ako tam prišlo ku konfliktu medzi miestnymi etnickými Srbmi a kosovskými strážnikmi.
Médiá: 2
Komentáre:
1
V Dánsku sa konajú parlamentné voľby, v prieskumoch vedie opozícia
V Dánsku sa konajú parlamentné voľby, v prieskumoch vedie opozícia
15.9.2011
V Dánsku sa dnes začali parlamentné voľby, ktoré by podľa prieskumov mohli skončiť víťazstvom sociálnodemokratickej opozície. O zotrvanie pri moci sa bude snažiť premiér Rasmussen, ktorého Liberálna strana Dánska (Venstre) vládne od roku 2001 s podporou protiimigračne zameraných konzervatívcov. Podľa posledných prieskumov zverejnených deň pred voľbami by mala opozícia v 179-člennom jednokomorovom parlamente získať najmenej 91 kresiel, zatiaľ čo Rasmussenov blok maximálne 84 kresiel. Po desaťročí by tak voľby mohli priniesť nielen zmenu vládnej garnitúry, ale aj prvú premiérku v histórii tejto krajiny. Tou by mohla byť líderka sociálnych demokratov Helle Thorningová-Schmidtová.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Pri páde strechy na hranici medzi USA a Mexikom sa zranilo 17 ľudí
Pri páde strechy na hranici medzi USA a Mexikom sa zranilo 17 ľudí
15.9.2011
Na hlavnom hraničnom prechode San Ysidoro medzi Mexikom a Spojenými štátmi sa zrútila strecha na stojace vozidlá. Najvyužívanejší cestný hraničný prechod na svete sa od februára rekonštruuje za 600 miliónov dolárov. Po tom by sa mala jeho kapacita viac ako zdvojnásobiť. Podľa informácií americkej colnej správy nehoda nastala včera o 10:45 h miestneho času, keď strecha spadla na vozidlá vo viacerých odbavovacích jazdných pruhoch na mexickej strane smerom do USA. Po incidente hraničný prechod v tomto smere ihneď zatvorili. Pri nehode sa zranilo 17 ľudí, pričom 11 z nich ošetrili v nemocnici vrátane tehotnej ženy a štyroch robotníkov. Jeden zranený sa nachádza vo vážnom stave.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Sarkozy a Cameron pricetujú na návštevu do Líbye
Sarkozy a Cameron pricetujú na návštevu do Líbye
15.9.2011
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy a britský premiér David Cameron dnes pricestujú do Líbye. O návšteve informoval aj zdroj zo súčasného líbyjského vládneho orgánu. Podľa francúzskeho denníka Le Monde navštívia hlavnú metropolu Tripolis a povstaleckú baštu Benghází. Spolu s nimi má do severoafrickej krajiny prísť aj francúzsky publicista a spisovateľ Bernard-Henri Lévy. Práve vďaka nemu sa uskutočnila prvá schôdzka Sarkozyho s líbyjskými povstalcami. Francúzsko potom oficiálne uznalo povstaleckú Prechodnú národnú radu ako zákonného predstaviteľa Líbye. Obaja politici tiež začiatkom septembra usporiadali konferenciu o povojnovej budúcnosti tejto krajiny.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Ukrajina pohrozila rozobratím svojich plynovodov
Ukrajina pohrozila rozobratím svojich plynovodov
15.9.2011
Hovorca ukrajinského premiéra Mykolu Azarova oznámil, že ak Rusko a Európska únia neposkytnú Ukrajine záruky o tom, že budú využívať jej plynovodnú sústavu, tak ju rozoberú. Kyjev takto reaguje na nedávne spustenie skúšobnej prevádzky plynovodu Nord Stream. Ten totiž pri dodávkach ruského plynu do Európy obchádza územie Ukrajiny. Keď Rusko sústavu využívať nebude podľa hovorcu nie je jej zachovanie pre Ukrajinu zaujímavé a musí ju demontovať alebo využiť iným spôsobom. "Ak však Ukrajina ukončí prevádzku svojho plynovodného systému, pre Európu to bude veľké riziko. Každopádne potrebujeme od nich počuť, aké majú plány," dodal.
Médiá: 3
Komentáre:
0
V Grécku havaroval autobus, o život prišli traja českí turisti
V Grécku havaroval autobus, o život prišli traja českí turisti
15.9.2011
Havária malého autobusu cestovnej kancelárie Nikolas Tours s českými turistami na severe Grécka si vyžiadala životy troch občanov Českej republiky. Ďalších deväť ľudí museli po nehode hospitalizovať so zraneniami v nemocnici v Grevene. O havárii informovala grécka polícia. Autobus s dvadsaťjeden českými turistami zišiel z cesty po tom, ako do neho zozadu narazilo iné vozidlo pri meste Grevena. To sa nachádza približne 420 kilometrov severozápadne od hlavného mesta. Autobus smeroval z mesta Ioánnina, hlavného mesta kraja Epirus na severe Grécka, do Solúnu, kde bola naplánovaná prehliadka tamojšieho kláštora. Za toto leto je to tretia podobná nehoda autobusu s českými občanmi v zahraničí.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Červený kríž objavil v okolí Tripolisu 13 masových hrobov
Červený kríž objavil v okolí Tripolisu 13 masových hrobov
15.9.2011
Humanitárni pracovníci našli neďaleko líbyjského hlavného mesta Tripolis za posledné tri týždne až 12 masových hrobov. V nich sa nachádzalo 125 tiel. Ďalších 34 ľudských ostatkov našli vo vysokohorskej dedine Galaa na západe krajiny. Hovorca Medzinárodného výboru Červeného kríža Steven Anderson potvrdil, že oblasť stále prehľadávajú. V súčasnosti sa snažia obete konfliktu identifikovať a riadne pochovať. Jediným cieľom organizácie v tomto smere je údajne len pomôcť rodinám nájsť telá ich príbuzných. Konflikt v Líbyi si podľa povstalcov vyžiadal najmenej 30-tisíc ľudských životov a ďalšie desaťtisíce zranených. Okrem mŕtvych povstalci evidujú aj okolo 4 000 nezvestných.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
141912345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, info[at]sk1.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk