AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte
na info@sk1.sk
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Egyptský generál: Mubarak nedal polícii rozkazy strieľať do demonštrantov
Egyptský generál: Mubarak nedal polícii rozkazy strieľať do demonštrantov
6.9.2011
Policajný generál Husajn Músa na procese s bývalým egyptským prezidentom Husním Mubarakom vyhlásil, že počas rozsiahlych protivládnych demonštrácií polícia nedostala rozkazy strieľať do demonštrantov. Obžaloba však od Músu očakávala, že ako svedok prokuratúry oznámi, kto dal príkaz na spustenie paľby do demonštrantov na káhirskom námestí Tahrír. Podľa generála dostala polícia rozkazy použiť len slzotvorný plyn a gumové projektily. Muníciu mohla polícia použiť len v prípade, ak budú ohrozené policajné stanice. Prokuratúra však tvrdí, že Mubarak a bývalý minister vnútra Habíb Ádilí nesú zodpovednosť za rozkazy, ktoré viedli k zabitiu demonštrantov.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Prezident Zimbabwe Robert Mugabe má rakovinu, tvrdí Wikileaks
Prezident Zimbabwe Robert Mugabe má rakovinu, tvrdí Wikileaks
5.9.2011
Z utajených depeší americkej diplomacie, ktoré nedávno zverejnil server Wikileaks, vyplýva, že kontroverzný prezident Zimbabwe Robert Mugabe môže mať rakovinu prostaty. V depeši z júna 2008 to tvrdí vtedajší americký veľvyslanec v Harare James D. McGee. Odvoláva sa pritom na informácie od guvernéra zimbabwianskej centrálnej banky Gideona Gona. O Mugabeho zdravotnom stave sa špekuluje už roky, prezidentova kancelária však oficiálne nepriznala žiadne vážne ochorenie, k tvrdenia portálu Wikileaks sa zatiaľ tiež nevyjadrili. Vo februári tohto roka absolvoval Mugabe v Singapure operáciu sivého zákalu.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Čína poprela správy o tom, že dodávala zbrane Kaddáfímu
Čína poprela správy o tom, že dodávala zbrane Kaddáfímu
5.9.2011
K obchodnej dohode, prostredníctvom ktorej chceli predstavitelia režimu líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího v júli nakúpiť zbrane od Číny, údajne nedošlo. Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničia v pondelok uistila, že Čína sa striktne drží zákazu OSN dodávať zbrane zvrhnutému režimu. Krajina však priznala, že Kaddáfího zástupcovia kontaktovali čínske zbrojárske firmy, aj keď podľa Pekingu bez vedomia čínskej vlády. "Čínske spoločnosti nepodpísali nijaké kontrakty na vojenský obchod alebo export vojenského materiálu do Líbye," dodala hovorkyňa. Informácie o nákupe zbraní sa objavili po tom, ako Peking odmietol uznať povstalecké hnutie, ktoré zvrhlo Muammara Kaddáfího.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Súdny proces s Mubarakom sprevádzajú demonštrácie
Súdny proces s Mubarakom sprevádzajú demonštrácie
5.9.2011
V Káhire sa dnes začalo tretie pojednávanie súdneho procesu s bývalým prezidentom Husním Mubarakom. Na pojednávaní budú proti nemu vypovedať štyria policajti ako vôbec prví svedkovia. Exprezidenta priviezli krátko pred začiatkom pojednávania vrtuľníkom k budove súdu. Neďaleko budovy demonštrovalo asi 150 Mubarakových stúpencov, ktorí sa stretli s odporcami zvrhnutého prezidenta a zasiahnuť musela poriadková polícia. Odporcovia údajne hádzali na políciu kamene. Mubarak čelí obvineniu z podielu na smrti viac ako 800 demonštrantov pri januárových a februárových protestoch, pričom je od apríla hospitalizovaný. Na súd prišli aj Mubarakovi dvaja synovia obžalovaní z korupcie.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Pád eurozóny by znamenal recesiu horšiu ako v 30. rokoch
Pád eurozóny by znamenal recesiu horšiu ako v 30. rokoch
5.9.2011
Holandský exminister financií Gerrit Zalm predpokladá, že v prípade rozpadu eurozóny by mohla Európa upadnúť do horšej recesie ako v tridsiatych rokoch minulého storočia. "Celá Európa sa rozdrobí a zasiahne to aj Švajčiarsko. Švajčiarsko má totiž veľmi silnú menu a pre silný frank stratí konkurencieschopnosť," uviedol Zalm. Podľa exministra nie je riešenie ani vylúčenie Grécka z eurozóny, pretože sa objavia ďalšie hlasy, volajúce po vylúčení Talianska, Írska a potom Portugalska. Bývalý minister tak nesúhlasí s holandským politikom Fritsom Bolkesteinom, podľa ktorého by malo Grécko opustiť eurozónu a opäť zaviesť drachmu.
Médiá: 2
Komentáre:
0
OSN: Hladomor v Somálsku zasiahol už šesť regiónov
OSN: Hladomor v Somálsku zasiahol už šesť regiónov
5.9.2011
Akútnym nedostatkom potravín najnovšie trpí aj juhosomálsky región Bay. Ten zahŕňa aj mesto Baidoa, ktoré je baštou islamských extrémistov zo skupiny Šebáb. Islamisti pritom zakazujú distribúciu humanitárnej pomoci v oblastiach, ktoré kontrolujú. Analytické stredisko OSN pre potravinovú bezpečnosť uviedlo, že v prípade, ak sa humanitárna pomoc nezvýši, hladomor bude v ďalších štyroch mesiacoch postupovať. Pomoc v krajine už potrebujú štyri milióny ľudí a 750 000 Somálčanom bezprostredne hrozí smrť hladom. "Desaťtisíce ľudí už zomreli, viac ako polovica boli deti," píše sa vo vyhlásení OSN. Oblasť Afrického rohu zároveň zasiahlo najhoršie sucho za posledných 60 rokov.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Vietnam zasiahlo vírusové ochorenie, nakazilo sa už 40-tisíc ľudí
Vietnam zasiahlo vírusové ochorenie, nakazilo sa už 40-tisíc ľudí
5.9.2011
Vietnamské médiá dnes informovali, že od začiatku roka sa epidémiou choroby rúk, nôh a úst nakazilo už takmer 40 000 ľudí a 86 z nich zomrelo. Aj keď ochorenie nepoľavuje a vyžiadalo si mnoho mŕtvych, podľa ministerstva zdravotníctva ho majú pod kontrolou. Dominantným kmeňom vírusového ochorenia, ktoré sa objavilo zväčša u detí do 5 rokov, je enterovírus 71. Ten môže spôsobiť vážnejšiu formu tejto detskej choroby a viesť k paralýze, opuchnutiu mozgu až smrti. Podľa lekárov môže k ďalšiemu nárastu dôjsť od septembra, kedy sa začne nový školský rok. Vírus sa totiž ľahko šíri kýchaním a kašľaním. Ochorenie je zväčša mierne a spôsobuje ranky na ústach a pľuzgiere na rukách a nohách.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Tajfún v Japonsku si vyžiadal už 25 obetí, desiatky ľudí sú nezvestné
Tajfún v Japonsku si vyžiadal už 25 obetí, desiatky ľudí sú nezvestné
5.9.2011
Japonsko po marcovom zemetrasení a vlne cunami zasiahla ďalšia katastrofa. Tajfún Talas sprevádzaný výdatnými zrážkami a silným vetrom prvýkrát zasiahol Japonsko v sobotu. Na západe krajiny už spôsobil rozsiahle záplavy a zosuvy pôdy. Silný tajfún po sebe zanechal najmenej 25 mŕtvych a vyše 50 nezvestných. Podľa úradov sa však tento počet môže zvýšiť, keďže prácu záchranárov sťažujú poškodené komunikácie a pretrváva hrozba zosuvov. Podľa japonskej televízie NHK zosuvy v prefektúre Wakajama pochovali tri domy. Tajfún zaplavil okolo 1 900 domov a vyše 38-tisíc domácností v siedmich krajoch pocítilo výpadky prúdu.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Schröder vyzýva na vytvorenie "Spojených štátov európskych"
Schröder vyzýva na vytvorenie
5.9.2011
Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder predpokladá, že európsky blok potrebuje spoločnú vládu, aby sa vyhol budúcim ekonomickým krízam. Podľa Schrödera sa európski lídri mýlia, ak očakávajú, že euro samotné bude poháňať EÚ. "Z Európskej komisie by sme mali urobiť vládu, na ktorú by dohliadal Európsky parlament. A to znamená Spojené štáty európske," konštatoval. Podľa neho by sa tak mala každá členská krajina EÚ vzdať národnej suverenity. V záujme iniciovať zmeny by sa členské štáty EÚ podľa Schrödera mali vrátiť k rokovaciemu stolu a vypracovať novú zmluvu, ktorá by nahradila Lisabonskú zmluvu.
Médiá: 3
Komentáre:
2
Kaddáfího syn Chamís je podľa prechodnej vlády mŕtvy
Kaddáfího syn Chamís je podľa prechodnej vlády mŕtvy
5.9.2011
Líbyjská Prechodná národná rada uviedla, že jeden zo synov zvrhnutého líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, 28-ročný Chamís, bol zabitý pri Tripolise počas bojov s povstalcami. Chamís ako vojak velil jednej z najprofesionálnejších a najlojálnejších jednotiek Kaddáfího režimu. Podľa oznámenia zomrel Chamís na predmestí Tarhúny a jeho telo pochovali blízko mesta Baní Walíd. Mesto je posledná Kaddádího bašta v Líbyi, na ktorú však rebeli cez víkend zaútočili. Povstalci už viackrát informovali o smrti Chámisa, tá sa však v minulosti nepotvrdila. Táto správa je podľa hovorcu ministerstva obrany prechodnej vlády overená.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Merkelovej CDU utrpela v regionálnych voľbách ďalšiu porážku
Merkelovej CDU utrpela v regionálnych voľbách ďalšiu porážku
5.9.2011
Včerajšie voľby v najchudobnejšej spolkovej krajine Meklenbursko-Predpomoransko priniesli stredopravému bloku nemeckej kancelárky Angely Merkelovej ďalšiu porážku. Značnú podporu stratili aj jej konzervatívci a rovnako tak jej koaličný partner na federálnej úrovni Slobodná demokratická strana (FDP). Podľa povolebných odhadov televízie ARD Merkelovej kresťanskí demokrati (CDU) získali 24 percent, pričom v roku 2006 to bolo 28,8 percenta. Sociálni demokrati (SPD) si naopak prilepšili a získali 37 percent hlasov, čo je sedempercentný nárast. V kampani rezonovala najmä kríza v eurozóne a prijímanie záchranných balíčkov.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Povstalci údajne lokalizovali miesto úkrytu Muammara Kaddáfího
Povstalci údajne lokalizovali miesto úkrytu Muammara Kaddáfího
4.9.2011
"Ideme po Kaddáfí a nájdeme ho," povedal v nedeľu pre agentúru AP vojenský veliteľ rebelov generál Umar al-Harírí. Podľa jeho slov sa rebelom podarilo identifikovať miesto, kde sa v súčasnosti nachádza zvrhnutý vodca Muammar Kaddáfí, malo by ísť o niektoré predmestie Tripolisu alebo mesto Baní Walíd. Konkrétnu lokalitu však nezverejnil. Baní Walíd je jedno z posledných miest, ktoré sú pod kontrolou Kaddáfího verných. Mesto cez víkend obkľúčili tisícky povstaleckých bojovníkov a podľa dostupných informácií sa na neho chystali zaútočiť ešte v nedeľu. Medzitým sa objavili špekulácie, že Kaddáfí by sa mohol zdržovať vo svojom rodnom meste Syrta alebo v púštnom meste Sabhá.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Státisíce Izraelčanov opäť protestovali proti vysokým cenám
Státisíce Izraelčanov opäť protestovali proti vysokým cenám
4.9.2011
Na protestných demonštráciách proti vysokým cenám za bývanie, ktoré sa včera konali vo veľkých mestách po celej krajine, sa zúčastnilo vyše 400-tisíc nespokojných Izraelčanov. Ide zatiaľ o najväčšiu zo série demonštrácií za sociálnu spravodlivosť od polovice júla. Odvtedy sa podobné protestné zhromaždenia konajú každý týždeň po celej krajine. Hlavná demonštrácia sa uskutočnila v Tel Avive, kde sa na Námestí štátu zhromaždilo až 300-tisíc ľudí. Medzi hlavné požiadavky protestujúcich patrí znižovanie daní, rozšírenie prístupu k bezplatnému vzdelaniu a zvýšenie rozpočtu pre výstavbu štátnych bytov. Premiér Benjamin Netanjahu už avizoval, že vláda nebude môcť vyhovieť všetkým požiadavkám demonštrantov.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Rebeli dnes zaútočia na Kaddáfího baštu Baní Walíd
Rebeli dnes zaútočia na Kaddáfího baštu Baní Walíd
4.9.2011
Líbyjskí povstalci oznámili, že rokovania o kapitulácii mesta zvrhnutého vodcu Muammara Kaddáfího zlyhali a v priebehu dnešného dňa na mesto zaútočia. Poslednú Kaddáfího baštu tak už obkľúčili tisícky povstaleckých bojovníkov, ktorí sa nachádzajú približne 15 kilometrov od jeho centra. Povstalci sa zo začiatku pokúšali vyjednávať o pokojnom odovzdaní mesta, no miestne kmene to odmietli. Kaddáfí a jeho najoddanejší stúpenci sú na úteku od pádu hlavného mesta Tripolis, pričom mnohí z nich sa zabarikádovali v niekoľkých mestách vrátane Baní Walídu. Vzbúrenci, ktorí ovládajú väčšinu územia Líbye preto plánujú zaútočiť na mesto ešte dnes.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Vatikán: Kňazov zneužívajúcich deti sme nekryli
Vatikán: Kňazov zneužívajúcich deti sme nekryli
4.9.2011
Svätá stolica vo svojom sobotňajšom oficiálnom stanovisku priznala pochybenia v súvislosti s kauzou zneužívania detí kňazmi na juhu Írska. Spor vtedy vážne narušil vzťahy medzi Vatikánom a prísne katolíckym Írskom. "Svätá stolica je hlboko znepokojená závermi vyšetrovacej komisie ohľadom vážnych pochybení zo strany diecézy Cloyne," napísal Vatikán, ktorý zároveň odmietol obvinenia írskeho parlamentu, že zámerne zakrýval zneužívanie detí svojimi duchovnými. "Argumentácia Svätej stolice je priveľmi technická a právnická. Vláde nikdy nezáležalo na cirkevných dokumentoch, ale na blahu detí," reagoval šéf írskej diplomacie Eamon Gilmore.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
USA sprísňujú bezpečnostné opatrenia, al-Káida možno zaútočí
USA sprísňujú bezpečnostné opatrenia, al-Káida možno zaútočí
4.9.2011
Len niekoľko dní pred 10. výročím útokov z 11. septembra 2001 americké ministerstvo vnútornej bezpečnosti a FBI varujú pred teroristickou hrozbou malých lietadiel. V súvislosti s výročím sa údajne zatiaľ neobjavili konkrétne informácie o príprave útokov, bezpečnostné opatrenia však USA zvýšili v rámci prevencie. Podľa amerických bezpečnostných orgánov teroristi začiatkom tohto roka rozmýšľali o prenajatí si súkromných lietadiel a ich naplnení výbušninami. Al-Káida sa tiež údajne snaží získať sympatizujúcich obyvateľov západných krajín, aby absolvovali letecký kurz, a potom sa stali inštruktormi lietania.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Tajfún Talas priniesol do Japonska rekordné zrážky, osem ľudí zahynulo
Tajfún Talas priniesol do Japonska rekordné zrážky, osem ľudí zahynulo
4.9.2011
Tajfún, ktorý v sobotu zasiahol japonský ostrov Šikoku, si v dôsledku rekordných zrážok vyžiadal už osem životov a 33 nezvestných. V niektorých oblastiach tajfún zaplavil približne 1900 domov. Vyše 38 800 domácností v siedmich prefektúrach pocítilo výpadky prúdu. Meteorológovia predpokladajú, že v regiónoch Kinki a Tokaj počas dnešného dňa napadne za hodinu 50 až 70 milimetrov zrážok. V mnohých oblastiach Japonska už preto evakuovali desaťtisíce domácností. Tajfún Talas, ktorý je 12. tajfúnom sezóny, tiež sprevádza silný vietor. Ten si udržiaval rýchlosť 72 kilometrov za hodinu a v nárazoch 108 kilometrov za hodinu.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Spojené štáty zasiahla ďalšia tropická búrka
Spojené štáty zasiahla ďalšia tropická búrka
4.9.2011
Prudký dážď a silný vietor priniesla blížiaca sa tropická búrka Lee na pobrežia niektorých štátov USA. Vytrvalé búrkové dažde tak majú otestovať protipovodňové systémy v New Orleans, ktoré v roku 2005 zasiahol hurikán Katrina. Búrka si už stihla vyžiadať evakuáciu prvých obyvateľov a zasiahla ťažbu ropy a zemného plynu. Guvernéri amerických štátov Louisiana a Mississippi, ako aj starostovia miest New Orleans a Biloxi, vyhlásili stav ohrozenia. Najviac sa však búrka doteraz prejavila v Mexickom zálive, kde evakuovali 169 zo 617 ropných plošín s obsluhou. Tropická búrka Lee prichádza skoro týždeň po tom, ako pri hurikáne Irene zahynulo v Spojených štátoch viac ako 40 ľudí.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Líbyjskí povstalci sa sťahujú z Benghází do Tripolisu
Líbyjskí povstalci sa sťahujú z Benghází do Tripolisu
4.9.2011
Líbyjskí rebeli oznámili, že sa budúci týždeň presunú z doterajšej povstaleckej bašty Benghází do Tripolisu. Noví predstavitelia zároveň plánujú v Tripolise vybudovať novú národnú armádu, a to aj napriek tomu, že zvrhnutý vodca Muammar Kaddáfí zostáva stále na úteku. Prechodná národná rada vyzvala povstalcov k návratu domov, lebo metropola je podľa nich schopná sa ubrániť. Podľa povstaleckej vlády je líbyjská armáda rekonštruovaná a bude tvoriť hlavnú záruku bezpečnosti krajiny. Povstalci tiež včera informovali o postupe z prístavnej Misuráty smerom na vnútrozemské mesto Bani Valid, kde by sa mohol skrývať Kaddáfí a jeho synovia.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Goldman Sachs: Svet sa rúti do pekiel, musíme to využiť
Goldman Sachs: Svet sa rúti do pekiel, musíme to využiť
3.9.2011
"Áno, vieme, že sa teraz všetko rúti do pekiel, tak to využite a zarobte na tom," uvádza analytik banky Goldman Sachs Alan Brazil v správe, ktorú sa tento týždeň podarilo získať americkému denníku The Wall Street Journal. V utajenom dokumente, ktorý bol určený významným klientom banky, Brazil odporúča staviť proti euru a nakupovať švajčiarsky frank. Za potenciálne výhodné tiež považuje možnosť staviť si na bankrot niektorých európskych firiem. Denník The New York Times zase prišiel s informáciou, že americký Federálny úrad pre financovanie bývania podal žalobu na viac ako dvanásť najväčších bánk v krajine, ktoré mali do roku 2008 skresľovať informácie o kvalite hypoték.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Americké tajné služby kedysi s Kaddáfím úzko spolupracovali
Americké tajné služby kedysi s Kaddáfím úzko spolupracovali
3.9.2011
Podľa denníka The Wall Street Journal americká CIA a tajné služby zvrhnutého líbyjského diktátora Muammara Kaddáfíhho v minulosti intenzívne spolupracovali. Malo k tomu dochádzať za úradovania prezidenta Georgea W. Busha, kedy sa Líbya snažila vystúpiť z diplomatickej izolácie voči západným krajinám. Spolupráca sa podľa denníka týkala predovšetkým boja proti terorizmu. V určitom období dokonca Washington posielal podozrivých z terorizmu do Líbye na vypočúvanie a navrhoval otázky, ktoré im mali Líbyjčania dávať. Tvrdenia pochádzajú z vládnych dokumentov, ktoré sa podarilo získať ľudskoprávnej organizácii Human Rights Watch.
Médiá: 5
Komentáre:
0
V Mexiku zastrelili jedného z najbrutálnejších drogových bosov
V Mexiku zastrelili jedného z najbrutálnejších drogových bosov
3.9.2011
Telo Samuela Floresa Borrega, ktorý patril k drogovému kartelu Gulf, našli zastreleného na diaľnici, neďaleko hranice s USA. Jeho telo sa nachádzalo v dodávke spolu s telom miestneho predstaviteľa polície. Mexickí vyšetrovatelia na základe predbežných dôkazov predpokladajú, že zabitie Floresa bolo vyrovnávaním si účtov v rámci jeho vlastného gangu. Kartel Gulf bojuje s kartelom Zetas, ktorý je jeho bývalým polovojenským krídlom. Oba kartely sa snažia získať kontrolu drogových ciest v regióne, vedúcich do USA. Americké ministerstvo zahraničných vecí ponúklo odmenu päť miliónov dolárov za informácie, vedúce k vypátraniu a zadržaniu Floresa.
Médiá: 3
Komentáre:
0
V Čile havarovalo vojenské lietadlo, zatiaľ ho nenašli
V Čile havarovalo vojenské lietadlo, zatiaľ ho nenašli
3.9.2011
Pri ostrovoch Juana Fernándeza v Tichom oceáne, asi 670 kilometov od čílskeho pobrežia, včera havarovalo lietadlo s 21 ľuďmi na palube. Vojenské lietadlo CASA 212 sa snažilo dvakrát pristáť na ostrovoch, odvtedy je nezvestné. Po lietadle a ľuďoch už pátrajú člny i prieskumné lietadlá. Medzi cestujúcimi sa nachádzal aj päťčlenný štáb s moderátorom Felipem Camiroagom. Tí cestovali na ostrovy, aby urobili reportáž o obnove po ničivom februárovom zemetrasení s magnitúdou 8,8, ktoré celkom zničilo hlavné mesto ostrovov. Starosta ostrovov oznámil, že v mori, neďaleko pristávacej dráhy, sa našla časť zariadenia z lietadla a osobné veci cestujúcich.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Japonsko zasiahol tajfún Talas, hrozia záplavy
Japonsko zasiahol tajfún Talas, hrozia záplavy
3.9.2011
Tajfún Talas, ktorý dnes ráno zasiahol južné Japonsko, je sprevádzaný intenzívnymi dažďami a silným vetrom. Tajfún je už dvanásty v sezóne a pomaly sa posúva na sever krajiny. Sprevádza ho silný vietor o rýchlosti 108 km/h, ktorý v nárazoch dosahuje až 144 km/h. Pre pomalý postup búrky hrozia v centrálnej časti Japonska záplavy a zosuvy pôdy. Evakuovaných už bolo 2200 ľudí. Úrady však vyzvali asi 30-tisíc domácností, aby opustili svoje domovy. Na ostrove Šikoku sa v rozvodnenej rieke utopila 75-ročná žena, traja ľudia sú nezvestní. Zaplavených je už 454 domov a bolo zrušených vyše 300 letov. Meteorológovia predpovedajú zrážky v niektorých miestach až do 700 milimetrov.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Nemecko sa nezúčastní konferencie o rasizme, obáva sa antisemitizmu
Nemecko sa nezúčastní konferencie o rasizme, obáva sa antisemitizmu
3.9.2011
Nadchádzajúca konferencia Organizácie Spojených národov (OSN) v americkom New Yorku sa bude konať opäť bez účasti Nemecka. Pôjde tak už o tretie podobné podujatie, ktoré je podľa juhoafrického mesta neformálne nazývané Durban III. Tam sa akcia v roku 2001 odohrala prvýkrát. Berlín sa totiž stále obáva, že konferencia povedie k propagácii antisemitských názorov. "Nemôžeme vylúčiť, že durbanská konferencia v New Yorku bude poznačená antisemitskými poznámkami, ako tomu bolo aj v predošlých prípadoch," uviedol v piatkovom stanovisku nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle. Na Durbane III sa nezúčastnia ani Spojené štáty, Izrael, Česká republika alebo Taliansko.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Česko: Kvôli bombe polícia evakuovala všetky predajne Ikea
Česko: Kvôli bombe polícia evakuovala všetky predajne Ikea
3.9.2011
Pri pražskom obchodnom dome Ikea v Prahe v Zličíne bol včera popoludní nahlásený nález bomby. Podozrivý balík uvideli zamestnanci, keď išli vysypať koše. Pracovník bezpečnostnej služby bombu preniesol do kontajnera a údajne prestrihol aj drôty. Výbušninu, ktorá bola funkčná, potom zlikvidoval pyrotechnik. Polícia ihneď uzavrela pražské predajne Ikea v Zličíne a v Čiernom Moste a ďalšie dve v Ostrave a v Brne. Hovorkyňa českého policajného prezídia Pavla Kopecká uviedla, že polícia vzala do úvahy aj poznatky zo zahraničia, kde bola Ikea tiež terčom podobných útokov. Tie sa odohrali už v Belgicku, Holandsku a Francúzsku.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Briti ani Nemci nechcú žiť v Spojených štátoch európskych
Briti ani Nemci nechcú žiť v Spojených štátoch európskych
2.9.2011
Až 64 percent obyvateľov Veľkej Británie odmieta myšlienku, aby Európska únia (EÚ) nadobudla podobu federálneho štátu. Vyplýva to z výsledkov prieskumu v troch najväčších krajinách EÚ, ktorý zverejnil nemecký spravodajský portál Zeit-Online. Naopak, projekt európskej federácie má najväčšiu podporu vo Francúzsku, kde si ho vie predstaviť 44 percent respondentov. Proti je 35 percent Francúzov. V Nemecku je pomer opačný, za je 35 percent Nemcov, 43 percent takúto myšlienku odmieta. Väčšina zo všetkých opýtaných však požaduje, aby v prípadnej federácii zostali právomoci vo finančnej, daňovej a hospodárskej oblasti členským štátom.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Grécke médiá: Klaus je rasista a protieurópsky prezident
Grécke médiá: Klaus je rasista a protieurópsky prezident
2.9.2011
Po urážlivom výroku českého prezidenta, ktorý Grékov nepriamo označil za lenivých pijanov obľúbeného tradičného nápoja ouzzo, sa grécke média vyjadrujú o Klausovi výrazne negatívne. Spravodajský webový portál kentrinews.gr o Klausovi napríklad písal ako o rasistovi a protieurópskom prezidentovi. "Je to veľmi egocentrický človek a rád provokuje," povedal o českom prezidentovi profesor aténskej univerzity Lukas Tsoukalis. Médiá zároveň Klausovi neváhali pripomenúť jeho aféru s "prisvojeným" perom v Čile a označili ho za "tak trochu zlodeja". Klaus však už v minulosti pripustil, že nekorektné výrazy používa zámerne, pretože korektnosť ničí serióznu politickú diskusiu.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Americké elektrárne nie sú zabezpečené proti zemetraseniu
Americké elektrárne nie sú zabezpečené proti zemetraseniu
2.9.2011
Predbežná analýza bezpečnosti jadrových reaktorov v USA ukázala, že riziko vážnych incidentov je oveľa vyššie, než sa predpokladalo - v jednom prípade dokonca 24-krát. Podľa výsledkov tak nie sú viac ako dve desiatky jadrových elektrární v USA dostatočne pripravené na zemetrasenie. Jadroví experti uvádzajú, že je potrebné dodatočne vybaviť 27 jadrových elektrární na východe a v strednej časti krajiny. Predstavitelia amerického jadrového priemyslu však tvrdia, že zemetrasenie v minulom týždni ukázalo, že reaktory sú zabezpečené. Počas výpadku prúdu vo Virgínii totiž hneď naskočili generátory, reaktory sa automaticky vypli a začali chladiť.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Polícia zadržala podnikateľa, ktorý údajne vydieral Berlusconiho
Polícia zadržala podnikateľa, ktorý údajne vydieral Berlusconiho
2.9.2011
Polícia včera zadržala podnikateľa Giampaola Tarantiniho, ktorý je obvinený z vydierania talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho. Obvinený údajne za peniaze pomáhal premiérovi v súvislosti s vyšetrovaním kauzy týkajúcej sa náboru dievčat na "divoké večierky" v Berlusconiho dome. Tarantini priznal že zaplatil ženám za to, že prídu na párty do Berlusconiho rezidencie. Premiér údajne o tejto skutočnosti nič nevedel. Podľa talianskeho časopisu Panorama mal Tarantini prijať od Berlusconiho asi 505 540 eur a ďalšie mesačné platby. Berlusconi je tak v kauze považovaný za obeť aj keď sa on podľa vlastných vyjadrení za obeť nepovažuje.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
141912345678910111213141516171819202122232425262728293031323334353637383940

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, info[at]sk1.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk