AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte.
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Vedci: Ľudia, ktorí poznajú pointu, si príbeh užijú oveľa viac
Vedci: Ľudia, ktorí poznajú pointu, si príbeh užijú oveľa viac
30.8.2011
Z výsledkov novej štúdie tímu amerických psychológov z Kalifornskej univerzity v San Diegu vyplýva, že priemerný čitateľ si užije príbeh oveľa viac, ak už vopred pozná jeho pointu. Výskum prebiehal nasledovne: Dvanásť krátkych príbehov od autorov, ako napríklad Agatha Christie, Roald Dahl a John Updike boli rozdané čitateľom. Niektoré vo svojej originálnej podobe a niektoré upravené tak, aby čitatelia už na od začiatku vedeli pointu príbehu. Každý príbeh pritom čítalo minimálne 30 ľudí. "Subjekty výrazne preferovali verzie s prezradenou pointou. Čitateľom rozhodne nevadilo, keď vedeli vopred, že Poirot odhalí obeť pokusu o vraždu ako skutočného páchateľa. V skutočnosti im to dokonca pomohlo užiť si príbeh ešte viac," uvádza sa v štúdii.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Jobsov biologický otec túži stretnúť sa so synom, sýrska hrdosť mu však nedovolí ozvať sa ako prvý
Jobsov biologický otec túži stretnúť sa so synom, sýrska hrdosť mu však nedovolí ozvať sa ako prvý
30.8.2011
Bývalý šéf technologického gigantu Steve Jobs sa narodil v roku 1955 Američanke Joanne Schiebleovej a sýrskemu imigrantovi Abdulfattahovi Jandaliovi. Týždeň po narodení bol však Steve poskytnutý na adopciu a adoptovaný manželmi Jobsovcami z Kalifornie. Abdulfattah sa len pred niekoľkými rokmi dozvedel, že miliardár Jobs je syn, ktorého sa vzdal pred vyše 50 rokmi. Teraz sa so svojím chorým synom túži stretnúť. Hoci mu poslal pár emailov, nedovolí si mu zatelefonovať alebo ho navštíviť. "Musí to urobiť Steve, moja sýrska hrdosť nechce, aby si myslel, že idem po jeho bohatstve," priznal sa Abdulfattah, ktorý tvrdí, že sa vtedy Steva nechceli vzdať. Jobsova biologická matka to však nakoniec urobila preto, lebo jej otec zakázal svadbu so Sýrčanom.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Dvoch mladíkov zatkli pre "nedostatok zdravého rozumu"
30.8.2011
Dvaja muži z amerického mesta Filadelfia boli v nedeľu dopoludnia zatknutí za "nedostatok zdravého rozumu". Tohto skutku sa mali dopustiť tým, že v štvrti Manayunk splavovali zatopené ulice na nafukovacom člne. Polícia mladíkov zadržala krátko po tom, čo ich v priamom prenose vyspovedal reportér lokálnej televízie, ktorý nakrúcal reportáž o následkoch hurikánu Irene. "Mysleli sme, že to bude zábava," povedal jeden z nich. Proti mužom však nakoniec nebolo vznesené žiadne obvinenie, nedostali ani pokutu. Krátke zadržanie má podľa úradov slúžiť ako varovanie pre miestnych obyvateľov, že situácia je vážna.
Komentáre:  1
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Tučniak, ktorý omylom doplával na Nový Zéland, sa vracia domov
29.8.2011
Tučniak obrovský, ktorý nechtiac doplával na novozélandskú pláž 3 200 kilometrov od jeho domova vo vodách Antarktídy, sa dnes na palube lode Tangaroa vydal na cestu domov. Cestuje v špeciálne navrhnutej debne, ktorá mu má počas plavby zaistiť potrebný chlad. Do mora ho plánujú vypustiť asi o štyri dni, približne 630 kilometrov od Nového Zélandu. V zoologickej záhrade muselo zviera podstúpiť operáciu žalúdka, ktorý bol plný piesku, keďže si ho zviera pomýlilo so snehom. Veterinárka priznala, že budúcnosť mladého tučniaka je neistá, môže ho zjesť veľryba alebo hladný tuleň. Pripustila tiež, že tučniak sa môže opäť pomýliť a znova zamieriť na sever k Novému Zélandu.
Komentáre:  0
Čudovali ste sa niekedy, či je lúka z Windows XP reálna?
Čudovali ste sa niekedy, či je lúka z Windows XP reálna?
29.8.2011
Ale áno, zelený svah pod jasne modrou oblohou, ktorý spozná asi každý, kto v posledných desiatich rokoch používal operačný systém Windows XP od spoločnosti Microsoft, reálne existuje. Americkému internetovému portálu TNW sa podarilo zistiť, že toto legendárne pozadie je založené na fotografii z roku 1996 od Charlesa O’Reara. Kopec sa v skutočnosti nachádza v Kalifornii. No dnes už tento kopček vyzerá výrazne odlišne ako koncom 20. storočia. Svah totiž pokrývajú vinice vysadené pred niekoľkými rokmi. O’Rear tvrdí, že Microsoft scenériu počítačovo neupravil a hoci nemôže povedať koľko peňazí za snímku dostal, podľa jeho slov bola odmena "výnimočná".
Médiá: 2
Komentáre:
0
Video: Číňan vyšľachtil najmenšiu žabu na svete, chce z nej urobiť domáce zvieratko
29.8.2011
Na svete je viacero druhov veľmi malých žiab, no čínsky vedec Hu Gansheng z Vedecko-technologickej univerzity v meste Nan-čchang tvrdí, že sa mu podarilo vyšľachtiť vôbec najmenší druh. Ten v priemere meria len asi 5 milimetrov, Hu preto skrížil niekoľko lokálnych druho miniatúrnych žiab. Napriek svojmu malému vzrastu dokáže tento druh doskočiť až do vzdialenosti 10 centimetrov. "Sú veľmi malé, no zato veľmi aktívne," vysvetlil Hu, ktorý chce v šľachtení pokračovať aj naďalej. Dúfa totiž, že by malé žaby mohol predávať aj ako domáce zvieratká.
Komentáre:  0
Japonská firma šetrí energiu, prikázala "úsporné účesy"
Japonská firma šetrí energiu, prikázala
28.8.2011
Viac ako 2 700 zamestnancov japonskej stavebnej spoločnosti Maeda bude musieť chodiť do práce v identických účesoch. Cieľom nezvyčajnej firemnej kampane je podporiť myšlienku úspornejšieho využívania elektrickej energie, ktorá sa v krajine stala dominantnou témou po havárii v jadrovej elektrárni Fukušima. "Naša spoločnosť má úprimný záujem o životné prostredie a preto podporujeme našich zamestnancov pri viacerých environmentálnych akciách," uviedol hovorca Chizuru Inoue, podľa ktorého ma týmto krokom klesnúť najmä používanie sušičov na vlasy. Ďalšou výhodou má byť aj to, že tieto účesy sa "nezničia" ani keď zamestnanci nosia ochranné prilby.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Ste na tom lepšie ako vidiecka rodina z Číny?
Ste na tom lepšie ako vidiecka rodina z Číny?
28.8.2011
Čínski fotografi Huang Qingjun a Ma Hongjie začali unikátny projekt s názvom "Rodinný majetok" realizovať už v roku 2005. Ich cieľom bolo vytvoriť fotodokumentáciu vecí, ktoré najmä vidiecke rodiny používajú na dennodennej báze. Tieto predmety dokumentaristi pred vytvorením fotografie naaranžovali pred obydlia rodín. Podľa vlastných slov sa počas nasledujúcich rokov stretli s mnohými problémami. Rodiny z nižších a stredných vrstiev čínskej spoločnosti totiž nechápali zmysel tohto projektu a dokumentaristi si len postupne získavali ich dôveru. Prvé fotografie zverejnili až v roku 2010 a do konca roka 2011 plánujú vydať aj predajný album, ktorý by mohol obsahovať asi 50 snímok.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Video: Ženil sa prapravnuk posledného nemeckého cisára
28.8.2011
Záujem o bývalú cisársku rodinu oživila v Nemecku sobotňajšia svadba Georga Friedricha Pruského, ktorý je prapravnukom posledného nemeckého cisára Wilhelma II. Ten sa oženil so šľachtičnou Sophie Isenburskou. Na svadbe priamo v kostole zámku Sanssouci v Postupime sa zúčastnilo približne 650 hostí. Sobáš protestantsko-katolíckeho páru sa rozhodla naživo prenášať aj verejnoprávna televízia rbb (Rundfunk Berlin-Brandenburg), čo vyvolalo protesty niektorých najmä ľavicových skupín. Georg Friedrich je v súčasnosti hlavou dynastie Hohenzollernovcov, z ktorej pochádzali pruskí králi a teda aj nemeckí cisári do zrušenia monarchie v roku 1918.
Komentáre:  0
Video: Čilská polícia napadla hudobníka s vodným delom
27.8.2011
Už viac ako tri mesiace prežíva Čile najväčšiu vlnu demonštrácií od konca vojenskej diktatúry v tejto juhoamerickej krajine v roku 1990. Desaťtisíce študentov požadujú reformu verejného školského vzdelávania. Mladí ľudia sú nahnevaní, že vzdelávanie nie je pre všetkých. Školy v Čile sú väčšinou súkromné a platia sa za ne značné sumy. Viaceré protesty prerástli do potýčok s bezpečnostnými zložkami. Tak tomu bolo aj pri demonštrácii z polovice augusta, ktorú zachytáva toto video. Polícia použila proti študentom vodné delá, ktorých "obeťou" sa stal aj demonštrant hrajúci na gitare. Mladý muž sa hraním na gitare snažil blokovať konvoj bezpečnostných jednotiek.
Komentáre:  0
Video: Zájazd do Ríma Vás už nemusí vyjsť ani euro
27.8.2011
V novej verzii aplikácie Google Earth si môžete "zalietať" už aj ponad trojrozmerný model hlavného mesta Talianska. Rím sa tak pridal k mestám ako napríklad Paríž, Madrid či New York, ktorých najnavštevovanejšie turistické časti sú plne digitalizované. Užívateľ tak môže virtuálne navštíviť Koloseum, Fontánu di Trevi, Španielske schody, Pantheon či vatikánske Námestie svätého Petra. Aplikáciu Google Earth si je možné zo stránky spoločnosti stiahnuť zadarmo. V tomto prípade však nejde o prvú 3D verziu Ríma, ktorú Google vytvoril. V roku 2008 predstavil trojrozmerný model antického Ríma.
Komentáre:  0
Video: Putin sa pred kamerami nehanbí
26.8.2011
Zdá sa, že televízne kamery sledujú takmer každý krok ruského premiéra Vladimira Putina. Len prednedávnom sa napríklad potápal vo vodách Čierneho mora, kde sa mu podarilo nájsť dve antické grécke amfory zo 6. storočia pred Kristom. Jeho "náhodný" objav, samozrejme, zachytili aj videokamery. Ruskej i svetovej verejnosti sa Putin najnovšie ukázal bez košele. Počas jeho návštevy nemocnice v meste Smolensk sa totiž na video podarilo zaznamenať lekárske vyšetrenie premiérovho boľavého ramena. Takéto verejné "vystúpenia" zvyšujú podľa analytikov predpoklady, že sa bude Putin opätovne uchádzať o prezidentské kreslo v blížiacich sa voľbách.
Komentáre:  0
Líbyjský vodca Kaddáfí bol "posadnutý" Condoleezzou Riceovou
Líbyjský vodca Kaddáfí bol
26.8.2011
Medzi predmetmi, ktoré líbyjskí povstalci našli pri rabovaní sídla Muammara Kaddáfího v Tripolise, bol aj album s množstvom fotografií bývalej americkej ministerky zahraničných vecí Condoleezzy Riceovej. Nález však nemusí byť až taký prekvapujúci, líbyjský vodca sa totiž v minulosti netajil svojím obdivom k Riceovej. "Obdivujem ju a som veľmi hrdý, ako sa oprie a dáva príkazy arabským lídrom. ... Leezza, Leezza, Leezza. ... Veľmi ju milujem. Obdivujem ju a som na ňu hrdý, lebo je čierna žena pochádzajúca z Afriky," uviedol Kaddáfí v rozhovore pre televíziu al-Džazíra v roku 2007. Keď sa s ňou o rok neskôr stretol, okrem iného jej podaroval aj diamantový prsteň.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Číňanka drží svojho syna už 23 rokov v reťaziach
Číňanka drží svojho syna už 23 rokov v reťaziach
26.8.2011
Dnes už 40-ročný Číňan Tang Zuhu je mentálne postihnutý, matka ho preto "pre jeho vlastné dobro" drží už 23 rokov v tmavej stodole - nahého a priviazaného ku kolíku. Žena, ktorá žije z penzie v prepočte 18 eur mesačne, tvrdí, že po odchode jej ďalších dvoch detí z domu zostala na synovu opateru sama. "Mám tri deti. Tangov brat a sestra sú normálni, no on nikdy nebol v poriadku. Keď mal 17, začal byť násilný a rozbíjal všetko, čo sa mu dostalo do rúk. Zamkli sme ho do stajne a museli sme ho priviazať, aby odtiaľ neušiel. Pretože šaty vždy celkom dotrhal, nechávame ho nahého," povedala Číňanka, ktorá sa teraz podľa vlastných slov obáva, čo bude so synom po jej smrti.
Médiá: 1
Komentáre:
0
O niekoľko desaťročí by sme do New Yorku mohli cestovať aj vlakom
O niekoľko desaťročí by sme do New Yorku mohli cestovať aj vlakom
26.8.2011
Chcete navštíviť Spojené štáty, no bojíte sa lietania? Po roku 2030 by ste sa do New Yorku, Los Angeles, Chicaga alebo Washingtonu mohli dostať aj vlakom. Umožniť to má nový podmorský tunel križujúci Beringov prieliv, ktorý oddeľuje ruskú Sibír od americkej Aljašky. Projekt, ktorý by podľa odhadov mohol stáť asi 100 miliárd dolárov, na nedávnej konferencii podporil aj splnomocnenec ruskej vlády pre Ďaleký východ Alexander Levinthal. Do roku 2030 by malo Rusko vybudovať k predpokladanému tunela celkom asi 4-tisíc kilometrov železničnej trate. Stavba samotného tunela by po roku 2030 mohla odhadom trvať ďalších 15 rokov.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Žena hrala paintball, praskol jej silikónový implantát
Žena hrala paintball, praskol jej silikónový implantát
26.8.2011
Paintballové centrum neďaleko anglického mesta Croydon muselo po bizarnom incidente nečakane meniť obsah zmlúv, ktoré uzatvára so svojimi zákazníkmi. Zbavuje sa v nich totiž zodpovednosti za zranenia silikónových pŕs. Práve to sa minulý týždeň počas hrania paintballu stalo 26-ročnej žene s prsníkovými implantátmi. Hráčku zasiahla gulička s rýchlosťou 305 kilometrov za hodinu priamo do hrude a spôsobila pretrhnutie jedného silikónového implantátu. Podľa hovorcu britskej spoločnosti UK Paintball sa takýto incident stal vôbec prvýkrát. "Prosíme dámy so silikónovými implantátmi, aby nám túto skutočnosť oznámili počas objednávania hry v našich priestoroch," uvádza sa na webstránke spoločnosti.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Verný až do konca, Pes strážil rakvu svojho pána - padlého vojaka
25.8.2011
Jedným z 31 amerických vojakov, ktorí začiatkom augusta zahynuli pri zrútení helikoptéry v Afganistane, bol aj 35-ročný príslušník špeciálnej jednotky námorníctva "Navy SEAL" Jon Tumilson. Jeho pohrebu sa v piatok 19. augusta zúčastnilo takmer 1 500 ľudí. Na obrade v mieste jeho bydliska Rockford v štáte Iowa sa zúčastnil aj jeho pes - labradorský retríver s menom Hawkeye. Ten dojemným spôsobom prejavil svojmu pánovi úctu aj na jeho poslednej ceste, Hawkeye počas obradu prišiel k Tumilsonovej truhle, ľahol si a niekoľkokrát žalostne zavýjal.
Komentáre:  0
Video: Padali ako hrušky. Hinduistický festival si vyžiadal 205 zranených
25.8.2011
Počas tohtoročných hinduistických osláv sviatku Krišna Džanmaštami v indickom meste Bombaj utrpelo zranenia až 205 osôb. Ide vôbec o najvyšší počet v histórii, no v porovnaní napríklad s vlaňajškom tentokrát nikto neprišiel o život. Účastníci festivalu, ktorým sa pripomína narodenia boha Krišnu, sa totiž už tradične pokúšali vytvoriť ľudskú pyramídu. Najvyššie položená osoba potom musela rozbiť hlinenú nádobu, ktorá bola naplnená cmarom. Ak sa im toto podarilo, na celú skupina sa vylial cmar, čo má symbolizovať dosiahnutie spoločného úspechu.
Komentáre:  0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
5061234567891011121314151617181920212223242526272829

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, sk1[at]m5.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk