AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte
na info@sk1.sk
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
V Číne objavili najväčšiu hubu na svete. Plodnica váži takmer pol tony
V Číne objavili najväčšiu hubu na svete. Plodnica váži takmer pol tony
2.8.2011
Na juhočínskom ostrove Chaj-nan objavili zatiaľ najväčšiu plodnicu zo všetkých popísaných druhov húb. Rekordná plodnica dosahuje dĺžku desať metrov, šírku 80 centimetrov a hmotnosť takmer 500 kilogramov. Plodnica patrí druhu Fomitiporia ellipsoidea a objavil ju Ju-Čcheng Taj z Čínskej akadémie vied. Huba, ktorá rastie na spodnej strane spadnutého stromu, je podľa jeho slov minimálne dvadsať rokov stará. Nový objav prekonal doterajší rekord, ktorý držala huba druhu Rigidoporus ulmarius rastúca v Kráľovských botanických záhradách v Kew v Londýne. Tam v roku 2003 objavili plodnicu s priemerom 150 centimetrov a obvodom 425 centimetrov.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Na dne Baltského mora našla expedícia záhadný kruhový objekt
Na dne Baltského mora našla expedícia záhadný kruhový objekt
2.8.2011
Výskumná expedícia pod vedením Švéda Petera Lindberga pátrala na dne Botnického zálivu medzi Fínskom a Švédskom po starých lodných vrakoch. Namiesto toho sa im prostredníctvom sonarových snímok podarilo objaviť v hĺbke 90 metrov záhadný kruhový objekt s priemerom 18 metrov, ktorý podľa Lindberga nevznikol pôsobením prírodných síl. "Je to dokonalý kruh. Navyše sú okolo objektu badateľné stopy v dne, čo by mohlo naznačovať, že sa tento objekt pohyboval nejakým spôsobom po morskom dne," myslí si objaviteľ. Lindberg však neverí na UFO. Podľa neho ide o tajnú vojenskú technológiu alebo o akési podmorský Stonehenge, čiže pozostatok zaniknutej starej civilizácie.
Médiá: 2
Komentáre:
0
V poľskom Lubline vyhodili do vzduchu 60-metrový komín
1.8.2011
Vo východopoľskom meste Lublin došlo v sobotu k riadenému odstrelu 60 metrov vysokého komína, ktorý sa nachádzal v bývalej továrni na výrobu nákladných automobilov. Dôvodom na likvidáciu komína bola skutočnosť, že podľa statikov hrozil nepoužívanej chladiarenskej veži kolaps. Pyrotechnici pripevnili na spodnú časť stavby 200 kilogramov výbušnín v podobe viac ako 2 200 tyčiniek, ktoré boli v pásoch rozmiestnené len na jednej strane. Tým umožnili, aby sa veža po výbuchu zrútila na požadované miesto. Deštrukcii komína pochádzajúceho z 50. rokov minulého storočia sa prizerali stovky zvedavých obyvateľov mesta.
Komentáre:  0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Dvadsaťročného mladíka zabilo dlhé hranie na Xboxe
Dvadsaťročného mladíka zabilo dlhé hranie na Xboxe
1.8.2011
Nebohý 20-ročný Chris Staniforth z Veľkej Británie zvykol stráviť 12 hodín denne hraním počítačových hier na Xboxe. Pitva ukázala, že príčinou jeho smrti bola krvná zrazenina (hlboká žilová trombóza), ktorá sa v jeho pľúcach vytvorila v priamej súvislosti s jeho hráčskou závislosťou. V tej istej polohe totiž sedával desiatky hodín bez akéhokoľvek pohybu. Aby zrazenina zavinila smrť, musí sa stať súčasťou krvného obehu, čím by mohla zapríčiniť aj upchatie pľúcnych tepien. Hovorca Microsoftu v reakcii na medializovaný prípad vyhlásil: "Odporúčame hráčom aby robili pri hraní prestávky na cvičenie a taktiež si našli čas na iné činnosti."
Médiá: 4
Komentáre:
0
Podvodná stránka sľubuje zistenie polohy človeka podľa čísla mobilu
Podvodná stránka sľubuje zistenie polohy človeka podľa čísla mobilu
1.8.2011
Internetoví podvodníci sa opäť snažia zarobiť na ľudskej zvedavosti. Český internetový portál www.gsmlocator.net sľubuje identifikovania polohy akejkoľvek osoby prostredníctvom čísla jej mobilného telefónu. Za túto "službu" požadujú zaslanie SMS správy spoplatnenej vo výške 79 českých korún (zhruba 3,2 eura). Podľa vyjadrení spoločnosti T-Mobile však žiadna takáto verejná služba neexistuje, ide teda o jasný podvod. Táto služba sa navyše šíri pomocou emailového spamu. Ten príjemcov v texte upozorňuje na "modernú verziu obľúbenej aplikácie Locator pre siete GSM tretej generácie".
Médiá: 3
Komentáre:
0
Na počiatku všetkého bola obrovská čierna diera, tvrdí nová teória
Na počiatku všetkého bola obrovská čierna diera, tvrdí nová teória
1.8.2011
S novou teóriou o vzniku nášho vesmíru prišiel fyzik Dragan Slavkov Hajdukovič, ktorý pracuje v laboratóriách CERN-u v Ženeve. Na úplnom počiatku všetkého by mala podľa neho byť super-masívna čierna diera. Hajdukovičová teória rozvíja myšlienku o cyklickom charaktere vesmíru. V určitom okamihu náš vesmír prestane expandovať, začne sa zmršťovať a môže skolabovať do čiernej diery. To by bolo schopné premeniť hmotu na antihmotu v obrovskom výbuchu, ktorý by mohol byť práve veľkým treskom a teda momentom zrodenia nového vesmíru. Hajdukovič popísal mechanizmus konverzie hmoty na antihmotu a naopak. Takýmto spôsobom by mohol cyklicky vznikať vesmír, ktorému by raz dominovala hmota a následne antihmota. A tento cyklus by mohol byť nekonečný.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Belgičan pred 20 rokmi prekabátil NASA polystyrénovým UFO
Belgičan pred 20 rokmi prekabátil NASA polystyrénovým UFO
31.7.2011
Slávna nočná fotografia Neidentifikovateľného lietajúceho objektu (UFO), ktorá roky zamestnávala i odborníkov z NASA, je podvrh. Priznal sa k nemu dnes 40-ročný Belgičan Patrick, ktorý pre tamojšie médiá potvrdil, že fotografiu vyrobil spolu so svojimi kamarátmi. Model v tvare trojuholníka bol z polystyrénu, naň pripevnili štyri svetlá. Údajne chceli takto ukázať, aké "jednoduché je poblázniť ľudí a to aj s lacným modelom". Niekoľko dní po zverejnení fotografie dokonca dostalo belgické letectvo príkaz, aby prenasledovalo UFO, kdekoľvek sa objaví.
Médiá: 2
Komentáre:
0
K Zemi sa blíži kométa objavená na Skalnatom plese v roku 1948
K Zemi sa blíži kométa objavená na Skalnatom plese v roku 1948
30.7.2011
K Zemi sa približuje kométa 45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova, ktorá bola v roku 1948 objavená v observatóriu na Skalnatom plese vo Vysokých Tatrách Antonínom Mrkosom a Ľudmilou Pajdušákovou. Tohto roku sa kométa priblíži najviac k dráhe Zeme, ale aj k Zemi samotnej. "Tá vzdialenosť bude našťastie taká, že k žiadnemu ohrozeniu alebo dokonca stretu so Zemou nedôjde," uviedol Marek Husárik z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici. Minimálna vzdialenosť kométy od Zeme bude okolo deväť miliónov kilometrov, čo je viac než 23 vzdialeností Mesiaca od Zeme. Okamih tohto priblíženia nastane 15. augusta.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Vedci sú o krok bližšie k trvalému očkovaniu proti chrípke
Vedci sú o krok bližšie k trvalému očkovaniu proti chrípke
30.7.2011
Švajčiarsky imunológ Antonio Lanzavecchia z Inštitútu biochemických výskumov v meste Bellinzona objavil protilátku, ktorá pôsobí voči všetkým známym druhom chrípky typu A. Protilátka s označením FI6 tak reaguje na všetkých 16 druhov chrípky. Táto "univerzálna protilátka" by sa v budúcnosti mohla stať základom pre vývoj trvalo účinného očkovania proti tejto chorobe. Samotná protilátka zatiaľ nie je použiteľnou vakcínou, dostupný je však manuál na jej výrobu. Lanzavecchia dúfa, že ešte predtým, než sa podarí vakcínu vyvinúť, i samotná znalosť protilátky môže pomôcť v liečbe.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Česká pirátska strana spustila web na sťahovanie filmov
Česká pirátska strana spustila web na sťahovanie filmov
30.7.2011
Česká pirátska strana (ČPS) spustila vo štvrtok ďalšiu internetovú stránku, ktorá obsahuje linky na bezplatné stiahnutie filmov. Projekt tipnafilm.cz je komunitného charakteru a má heslo "Odkaz nie je zločin". Tipnafilm však nie je prvým podobným projektom, ktorý Pirátska Strana spustila. Tým bol server piratskefilmy.cz. Ním chcela strana vyjadriť protest proti šikanovaniu 16-ročného študenta z Liberca Českou protipirátskou úniou. "Projekty ako tipnafilm.cz alebo pirátskefilmy.cz ukazujú filmovému priemyslu cestu k fanúšikom a v konečnom dôsledku aj k financiám. Nahrávací priemysel ale namiesto hľadania nových obchodných modelov aj naďalej pokračuje v perzekúcií a zastrašovaniu svojich vlastných zákazníkov," uviedol podpredseda ČPS Mikuláš Ferjenčík.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Video: Slon, ktorého pytliaci pripravili o nohu, dostal protézu
30.7.2011
Sloníča s menom Chhouk našli v roku 2007 uväznené v pasci, ktorú pytliaci nastražili v kambodžskej džungli. V snahe vyslobodiť sa prišlo zviera o svoju ľavú prednú končatinu. Tamojšia vláda preto požiadala zverolekára Nicka Marxa z organizácie Wildlife Alliance, aby sa mu pokúsil zachrániť život, ktorý ohrozovala šíriaca sa infekcia. To sa Marxovi podarilo, no Chhouk ostal bez časti jednej končatiny imobilný. Situácia sa však zmenila v roku 2009, keď Marx spolu s odborníkmi z Kambodžskej školy protetiky vyvinuli pre slona protézu. Vďaka nej sa teraz môže bez väčších problémov pohybovať, i keď podľa zverolekárov už nebude nikdy pripravený na návrat do divočiny.
Komentáre:  0
Zem predsa nie je sama: Objavili asteroid, ktorý s ňou zdieľa rovnakú obežnú dráhu
Zem predsa nie je sama: Objavili asteroid, ktorý s ňou zdieľa rovnakú obežnú dráhu
29.7.2011
Americkí astronómovia objavili prvý asteroid, ktorý zdieľa so Zemou obežnú dráhu okolo Slnka. Vesmírne teleso s priemerom asi 300 metrov sa v súčasnosti pohybuje asi 80 miliónov kilometrov od našej planéty a nikdy sa k nej nepriblíži viac ako na 20 miliónov kilometrov. Asteroid známy ako 2010 TK7 objavil vesmírny teleskop WISE, ktorý preskúmava oblohu v infračervenej časti spektra. Vesmírne teleso ale nie je na obežnej dráhe pevne zakotvené, takže pravidelne stúpa nad rovinu obehu Zeme či klesá pod ňu. Rovnako sa od Zeme striedavo vzďaľuje a približuje, takže sa niekedy môže dostať až takmer do opačnej pozície voči Slnku, než je naša planéta.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Hackeri dokážu v niektorých notebookoch napadnúť už i batériu
Hackeri dokážu v niektorých notebookoch napadnúť už i batériu
28.7.2011
Bezpečnostný výskumník Charlie Miller, ktorý v minulosti pomohol pri odhalení viacerých zraniteľností produktov spoločnosti Apple, upozorňuje, že obeťou hackerského útoku v notebookoch Apple MacBook sa môžu stať aj batérie. V moderných notebookoch totiž batérie obsahujú mikroovládač, ktorý monitoruje výkon jednotky a umožňuje tak operačnému systému kontrolovať, či je batéria nabitá a podľa toho reagovať. Miller pri skúmaní MacBookov prišiel na to, že čipy v batériách sú dodávané s predvoleným heslom. Ak útočník toto heslo získa, môže získať nad nimi kontrolu. Týmto spôsobom môže útočník batériu zničiť, prípadne do čipu skryť malware.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Medzinárodná vesmírna stanica spadne po roku 2020 do oceánu
28.7.2011
Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) po ukončení jej činnosti po roku 2020 potopia do oceánu. V stredu o tom informovala Federálna vesmírna agentúra Ruska. "Po tom, ako nám doslúži, budeme musieť ISS potopiť. Nemôžeme ju nechať na orbite, ide o príliš veľký a ťažký komplex," uviedol zástupca riaditeľa Federálnej vesmírnej agentúry Ruska Vitalij Davydov. "Spolu s našimi partnermi sme sa zhodli, že stanica bude v prevádzke približne do roku 2020," dodal Davydov. ISS vybudovalo a spravuje konzorcium piatich vesmírnych agentúr z USA, Kanady, Ruska, Japonska a Európy. Na orbite vo výške 350 kilometrov je od roku 1998.
Komentáre:  2
Zlaté rybky uväznené po zemetrasení v akváriu prežili 134 dní bez kŕmenia
Zlaté rybky uväznené po zemetrasení v akváriu prežili 134 dní bez kŕmenia
28.7.2011
Zemetrasenie v novozélandskom meste Christchurch, ku ktorému došlo 22. februára 2011, si vyžiadalo až 181 obetí. Po dlhých mesiacoch vyšiel najavo jeden pozoruhodný príbeh prežitia. Ten sa však netýka ľudí, ale dvoch zlatých rybiek, ktoré v akváriu prežili celých 134 dní bez toho, aby ich ktokoľvek nakŕmil. Ich vodná nádrž bola umiestnená vo výrazne poškodenom dome v centre mesta. Aspoň minimálnej potravy sa im tu dostalo z rias, ktoré medzitým vyrástli na stenách akvária. "Je to každopádne neuveriteľný príbeh. Rozhodne by som netipoval, že ryby môžu samy v akváriu prežiť celé štyri mesiace. Zlaté rybky sú ale veľmi odolné stvorenia," uviedol Paul Clarkson z kalifornského akvária Monterey Bay
Médiá: 1
Komentáre:
1
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Archeológovia: V Turecku sme našli hrob apoštola Filipa
Archeológovia: V Turecku sme našli hrob apoštola Filipa
27.7.2011
Tím archeológov na čele s Talianom Franceskom D'Andriom oznámil, že v troskách jedného kostola pri svahu Pamukkale v západnom Turecku našli hrob svätého Filipa, jedného z dvanástich Kristových učeníkov. "Hrob svätého Filipa sme sa snažili objaviť roky. Teraz sme ho konečne našli v pozostatkoch kostola, ktoré sme objavili pred mesiacom," povedal D'Andria, ktorý pracuje v Turecku už niekoľko rokov. Dodal, že hrob ešte nebol otvorený, a objav označil za významný pre archeológiu aj pre kresťanský svet. Apoštol Filip, ktorý podľa biblie pochádzal z Galilejí, bol údajne vyslaný evanjelizovať najprv Grécko a potom Frígiu v Malej Ázii. Tam vraj tiež v Hierapoli podstúpil mučenícku smrť z rúk Rimanov.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Mozilla vraj pripravuje vlastný operačný systém
Mozilla vraj pripravuje vlastný operačný systém
27.7.2011
Tvorcovia rozšíreného internetového prehliadača Firefox majú pracovať na vlastnom webovom, resp. "odľahčenom" operačnom systéme, ktorého základom by mal byť práve prehliadač Firefox. Oficiálne informácie sú zatiaľ veľmi stručné, hovorí sa však, že za projektom by mal stáť aj Brendan Eich, tvorca skriptovacieho programovacieho jazyka JavaScript. Mozilla predbežne naznačila, o čom by mohol nový systém byť. Svoju platformu prezentuje ako "samostatný operačný systém určený pre otvorený web". Inak povedané, za projektom môžeme vidieť operačný systém určený na beh webových aplikácií. Podobne ako pri Chrome OS by teda nemalo ísť o komplexný operačný systém.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Vedci odkazujú milovníkom sci-fi: Na cestovanie časom môžete zabudnúť
Vedci odkazujú milovníkom sci-fi: Na cestovanie časom môžete zabudnúť
27.7.2011
Podľa najnovších vedeckých poznatkov ostane cestovanie časom navždy výhradnou doménou fantázie. Experti z Hongkonskej univerzity totiž vo svojom výskume dokázali, že aj fotóny, t.j. elementárne častice svetla, sa riadia Einsteinovým zákonom. Podľa neho nemôže žiadna častica prekročiť rýchlosť svetla. O cestovaní v čase do budúcnosti preto podľa odborníkov nemá zmysel hovoriť. O možnosti cestovať v čase sa začalo hovoriť pred desiatimi rokmi, keď vedci pozorovali šírenie optických informácií v špecifickom médiu vyššou rýchlosťou ako svetlo. Neskôr sa síce ukázalo, že išlo len o vizuálny efekt, ale niektorí vedci si stále mysleli, že jednotlivý fotón môže prekonať rýchlosť svetla.
Médiá: 2
Komentáre:
0
V Japonsku si môžete kúpiť klimatizované oblečenie
27.7.2011
S nápadom vyrábať oblečenie so zabudovanými ventilátormi prišla japonská firma Kuchofuku ešte v roku 2004, no masovú obľubu aj medzi bežnými obyvateľmi si vynález začal získavať až v súčasnosti. Odevy zahŕňajú dva elektrické ventilátory poháňané lítiovo-iónovými batériami, ktoré na jedno nabitie vydržia až 11 hodín. Za jednu sekundu vtiahne až 20 litrov vzduchu, ktorý potom cirkuluje cez oblečenie, vysúša pot a chladí telo, kým neunikne cez rukávy a golier. "Kým pred niekoľkými rokmi oblečenie pútalo len pozornosť stavbárov a zamestnancov tovární, dnes si ho objednávajú i úradníci a ženy v domácnosti," tvrdí riaditeľ spoločnosti Hiroshi Ichigaya.
Komentáre:  0
Video: Kamera zachytila dopad meteoritu vo Francúzsku
26.7.2011
Viacerí svedkovia vo francúzskom Bretónsku zahliadlo na oblohe ohnivú guľu, ktorá padala k zemi. Ich výpovede potvrdzuje aj videozáznam kamery umiestnenej na kultúrnom centre v meste Rennes, ktorá zachytáva dopad žiarivého objektu 19. júla pár sekúnd pred 05.21 h ráno. Podľa vyjadrení astronómov sa v tomto prípade jedná o meteorit. I napriek tomu, že vesmírne teleso dopadlo do obývanej oblasti, neboli hlásené žiadne škody či zranenia. Ročne na Zem dopadá niekoľko sto meteoritov, ale vedeckého výskumu sa dostáva len nepatrnému množstvu, približne jednému percentu.
Komentáre:  0
Video: Interiér falošnej predajne Apple, ktorú cez víkend zatvorili
26.7.2011
Po tom, čo sa na internete objavili fotografie a videá falošných predajní Apple v juhočínskom meste Kchun-ming, pristúpili čínske úrady k zatvoreniu dvoch z piatich obchodov. Neurobili tak však z dôvodu porušovania autorských práv, ako by sa očakávalo, ale len preto, lebo obchody nemali potrebné povolenie na podnikanie. Na celý prípad pred týždňom upozornila americká blogerka, ktorá v meste pracuje. Všetky priestory boli upravené tak, aby vyvolávali dojem, že sa zákazník pohybuje v autorizovanej predajni Apple.
Komentáre:  0
Družici sa podarilo zachytiť tri cyklóny na jedinej snímke
Družici sa podarilo zachytiť tri cyklóny na jedinej snímke
26.7.2011
Kamera meteorologického satelitu NOAA GOES-13 získala 22. júla 2011 nezvyčajnú infračervenú snímku, na ktorej je súčasne vidieť až tri tropické cyklóny v dvoch oceánskych panvách. Snímka zobrazuje tropickú níž Bret necelých 500 kilometrov severozápadne od Bermúd a tropickú búrku Cindy necelých 1 500 kilometrov západne od Azor, a to spolu s oblasťou nízkeho tlaku, ktorá súvisí s tropickou vlnou v Karibiku. Hurikán Dora sa zase nachádza pri tichomorskom pobreží Mexika, 415 kilometrov južne od Mysu sv. Lukáša (Cabo San Lucas).
Médiá: 3
Komentáre:
0
V Spojených štátoch postavia 800 metrov vysokú solárnu vežu
V Spojených štátoch postavia 800 metrov vysokú solárnu vežu
25.7.2011
Spoločnosť EnviroMission už niekoľko rokov pracuje na pláne postaviť 800 metrov vysokú solárnu vežu na výrobu elektrickej energie. Pred časom postavila plne funkčný menší koncept a momentálne už začala v Arizone hľadať vhodné pozemky na stavbu tejto ekologickej superelektrárne, ktorej cena by sa mala pohybovať okolo 750 miliónov dolárov. Veža bude približne dvakrát vyššia než newyorský mrakodrap Empire State Building a len o necelých 30 metrov nižšia ako Burdž Chalífa - najvyššia budova sveta. Vysoká stavba bude obkolesená obrovským skleníkom, ktorý bude zahrievať vzduch pod ňou. Stúpajúci vzduch bude následne roztáčať vo veži umiestnené turbíny.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Google+ vo veľkom vymazáva profily. Vadí mu vraj anonymita
Google+ vo veľkom vymazáva profily. Vadí mu vraj anonymita
25.7.2011
Niekoľko zahraničných médií informovalo o viacerých zmazaných užívateľských profiloch na novej sociálnej sieti Google+, ktorá je zatiaľ prístupná len na pozvánky. Na vine sú údajne nesprávne zvolené názvy kont. Veľa užívateľov sa totiž zaregistrovala pod nepravými, resp. anonymnými menami. Práve preto sa tak ich profily mohli stať "obeťou" automatického blokovania zo strany Google. I keď sa v podmienkach služby uvádza, že "anonymné či pseudonymné účty sú podporované", zároveň sociálna sieť upozorňuje na to, aby každý užívateľ vystupoval pod svojím "bežne používaným menom".
Médiá: 2
Komentáre:
0
Video: Nemec zostrojil unikátneho robota, ktorý lieta ako vták
25.7.2011
K najstarších ľudským snom odjakživa patrila túžba lietať ako vták. Vedeckí priekupníci medzitým zostrojili veľa prístrojov či robotov, ktoré to dokážu. Doteraz však žiaden nedokázal "mávať krídlami" rovnako ako naozajstný vták. Nemecký vedec Markus Fischer predstavil na konferencii TEDGlobal 2011 "robotickú čajku" s názvom SmartBird, ktorá váži len 450 gramov. Robot je vyrobený zo špeciálnej uhlíkovej vlákniny, rozmery jeho krídel sú 2 metre. "Od vtákov sme sa naučili, ako hýbať krídlami, ale aj to, ako byť pritom energicky efektívny," povedal Fisher.
Komentáre:  0
Vedci objavili zatiaľ najväčší mimozemský rezervoár vody
Vedci objavili zatiaľ najväčší mimozemský rezervoár vody
24.7.2011
Americkí vedci z Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) odhalili dosiaľ najväčšie a najvzdialenejšie množstvo vody vo vesmíre. Zoskupenia vody je 140 biliónov ráz väčšie než všetka voda na planéte Zem. "Jedná sa o nový dôkaz, že voda sa nachádza všade vo vesmíre, dokonca už aj v skorších dobách to tak bolo," uviedol Matt Bradford z NASA. Voda vo forme pary obklopuje kvazar (na obr.), čiže vesmírny objekt s vysokou alebo kolísavou svietivosťou, ktorého základnou časťou je pravdepodobne supermasívna čierna diera. Vedcom sa podarilo útvar nájsť v piatok vo vzdialenosti 12 miliárd svetelných rokov od Zeme.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Google+ dosiahol za 2 týždne to, čo Facebooku a Twitteru trvalo 2 roky
Google+ dosiahol za 2 týždne to, čo Facebooku a Twitteru trvalo 2 roky
23.7.2011
Nedávno sa spoločnosť Google pochválila, že do jej nového projektu Google+ sa za prvých 16 dní zapojilo 10 miliónov účastníkov. Dnes je, samozrejme, toto číslo podstatne vyššie - momentálne sa blíži k 20 miliónom účastníkov. Server The NextWeb s odvolaním sa na Leona Hålanda zverejnil ním vytvorený graf, ukazujúci, za aký čas dosiahol podobný počet účastníkov Twitter a Facebook. Obom to trvalo vyše dvoch rokov. Treba však povedať, že obe sociálne siete boli budované takpovediac z nuly, zatiaľčo projekt Google+ stavia na renomé Googlu, ktorý je pod týmto menom na trhu prakticky od roku 1997.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Najväčší teleskop v histórii začal "rozkvitať"
23.7.2011
Medzinárodný rádioďalekohľad Spectrum-R začal v piatok zložitý proces roztvárania dielov svojej antény, ktorý možno obrazne pripodobniť k rozkvitaniu kvetov. Bude to vôbec najväčší teleskop, aký ľudstvo kedy vybudovalo. Takmer štvortonové observatórium, ktoré sa na obežnú dráhu Zeme dostalo v pondelok, nesie pritom na palube aj prístroj, ktorý vytvorili slovenskí vedci v Košiciach. Ich spektrometer MEP-­2 bude vďaka detektorom skúmať a analyzovať kozmické energetické častice. Samotný kozmický teleskop by mal skúmať neutrónové hviezdy, pulzary, medzihviezdnu plazmu či ozrutné čierne diery, ktoré sa ukrývajú v strede galaxií.
Komentáre:  0
OSN: Zmeny klímy môžu vyvolať vojny
OSN: Zmeny klímy môžu vyvolať vojny
22.7.2011
Bezpečnostná rada OSN odmietla rezolúciu, v ktorej by formálne uznala klimatickú zmenu za hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť. Namiesto toho prijala vyhlásenie, podľa ktorého "vyjadruje obavy, že dlhodobé následky globálneho otepľovania by mohli zvýrazniť existujúce hrozby pre medzinárodný mier a bezpečnosť". Organizácia upozorňuje, že v budúcnosti môžu vznikať pohraničné konflikty, pretože 145 krajín sveta sa spolieha na vodu z riek, ktoré prechádzajú cez hranice. Mnohé krajiny by sa zároveň kvôli globálnemu otepľovaniu mohli stať neobývateľnými. Riaditeľ programu OSN pre životné prostredie Achim Steiner varuje, že katastrof, podobným hladomoru vo východnej Afrike a vlaňajším záplavám v Pakistane, bude v budúcnosť čoraz viac.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Video: Veterinári vymenili korytnačke nohu za koliesko
22.7.2011
Veterinárnym lekárom zo Štátnej univerzitnej veterinárnej nemocnici v americkom meste Pullman sa podaril unikátny zákrok na korytnačke ostrohatej. Veterinári jej totiž museli amputovať nohu a následne pre ňu našli protézu - koliesko. Náhradná končatina však nestála stovky dolárov, ako to často býva pri obdobných operáciách. Za sedem amerických dolárov kúpili v obchode s domácimi potrebami náhradné koliesko na pohyblivú stoličku. Podľa slov veterinárok Nicol Finchovej and Courtney Watkinsovej sa korytnačka s novou protézou naučila okamžite pohybovať bez väčších problémov.
Komentáre:  0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
2071234567

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, info[at]sk1.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk