AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte
na info@sk1.sk
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Ľudia zlí v matematike sa už takí narodili
Ľudia zlí v matematike sa už takí narodili
12.8.2011
Štúdia vypracovaná tímom psychológov z americkej univerzity Johna Hopkinsa tvrdí, že "zmysel pre čísla" nie je pri narodení u všetkých rovnaký. Výskum sa totiž prvýkrát zameral na také mladé deti, ktoré nikdy neabsolvovali žiadne hodiny matematiky. Konkrétne išlo o 200-člennú vzorku detí vo veku štyroch rokov. "Naša štúdia ukázala, že spojitosť medzi zmyslom pre čísla a matematickými schopnosťami je u niektorých detí prítomná ešte pred začiatkom formálnej matematickej výučby. Vzťah týchto dvoch premenných je pritom veľmi podstatný," uviedla vedúca projektu Melissa Libertusová. Doteraz sa vo všeobecnosti predpokladalo, že matematické schopnosti sú výrazne závislé od kultúry a jazyka, pričom ich osvojenie môže trvať pomerne dlho.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Video: Unikátne zábery kolapsu vulkanického krátera
11.8.2011
Vulkán s názvom Pu`u `O`o na americkom ostrovnom štáte Havaj sa v priebehu posledných niekoľkých týždňov prejavuje zvýšenou aktivitou. V stredu 3. augusta zaznamenalo Havajské vulkanologické observatórium výrazný prepad sopečného krátera. Viac ako dve hodiny trvajúci kolaps sa podarilo zachytiť aj na kameru. Pod kráterom sa nachádzalo veľké množstvo tekutej lávy, ktorá následne začala prenikať na povrch. Podľa vedcov nebol prepad až taký neočakávaný, keďže sa v priebehu posledného mesiaca úroveň lávy zvyšovala a tým aj výška krátera. "Čakali sme, že sa niečo stane," uviedla geologička Janet Babbová z tamojšieho observatória.
Komentáre:  0
Sony predstaví displeje, ktoré budú čitateľné na priamom slnku
Sony predstaví displeje, ktoré budú čitateľné na priamom slnku
11.8.2011
Ešte pred koncom tohto roka uvedie japonská spoločnosť Sony na trh novú technológiu, ktorá výrazne zlepší čitateľnosť displejov na priamom slnku. Spočiatku bude určená pre mobilné telefóny, digitálne fotoaparáty a kamery. Do notebookov sa zatiaľ nedostane. Inovácia spočíva v rozšírení RGB bodov displeja a ďalší, biely doplnkový subpixel, ktorý zaistí dvojnásobný jas zobrazenia. Namiesto farebnej informácie bude niesť doplnkový jas. Rovnaká technológia umožní znížiť spotrebu displejov na polovicu, ak budú prevádzkované v interiéri v úspornom režime.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Video: Na Slnku došlo k najsilnejšej erupcii za posledné roky
11.8.2011
V utorok 9. augusta zaznamenal satelit na Slnku silnú erupciu. Podľa meraní amerického Národného úradu pre oceán a ovzdušie (NOAA) dosiahla stupňa X6,9 a zaradila sa tak medzi najsilnejšie erupcie za posledných päť rokov. Obrovské množstvo uvoľnenej energie by Zem nemalo ohroziť. Erupcia navyše prebehla na odvrátenej strane Slnka. V posledných mesiacoch a najmä dňoch sú erupcie na Slnku čoraz častejšie. Podľa odborníkov totiž Slnka vchádza do obdobia zvýšenej aktivity, ktorá vraj môže trvať až päť rokov. Vrchol aktivity sa očakáva v nasledujúcich dvoch rokoch.
Komentáre:  0
Americké noviny rozdajú predplatiteľom bezplatné tablety
Americké noviny rozdajú predplatiteľom bezplatné tablety
10.8.2011
Americký mediálny konglomerát Tribune Co., prevádzkujúci napríklad denníky Chicago Tribune alebo Los Angeles Times, chystá pre svojich predplatiteľov novinku - tablet zdarma. So spoločnosťou Samsung sa totiž s veľkou pravdepodobnosťou chystá vyvinúť vlastné dotykové čítacie zariadenie. Spoločnosť je pritom od roku 2008 v insolvencii. Informácie priniesla televízia CNN s odvolaním sa na nemenované zdroje vnútri spoločnosti. Hovorcovia oboch spoločností sa k údajnému projektu zatiaľ nevyjadrili. Tribune Co. však nie je prvým tradičným novinovým vydavateľstvom v USA, ktoré má takéto plány. Prvenstvo v tejto oblasti zrejme najskôr uloví firma The Philadelphia Media Network, ktorá vydáva noviny Inquirer a Daily News.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Z jazera vytiahli zachované telo potápača, ktorý sa utopil pred sedemnástimi rokmi
Z jazera vytiahli zachované telo potápača, ktorý sa utopil pred sedemnástimi rokmi
10.8.2011
Prekvapujúco dobre zachované telesné pozostatky potápača, ktorý sa utopil 10. júla 1994, vyzdvihli z hlbočiny po viac ako 17 rokoch. Donald Christopher Widecker zomrel v hĺbke 82 metrov vo vodách jazera Tahoe ležiacom na hraniciach amerických štátov Kalifornia a Nevada. Zachovalosť telesných pozostatkov vtedy 44-ročného muža odborníci vysvetľujú ich zakonzervovaním vo vode, ktorej teplota sa pohybuje v rozmedzí od 2,2 do 3,3 stupňa Celzia, ako aj faktom, že sa nachádzali v potápačskom odeve a v hĺbke, kde na ne pôsobil veľký tlak. Kuriozitou je, že mužovo telo "objavili" už po druhý raz. Prvýkrát sa tak stalo ešte pred desiatimi rokmi, vtedy sa však pri pokuse vyzdvihnúť ho z hlbín pretrhlo lano.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Krvný test odhalí pohlavie dieťaťa už v 7 týždni tehotenstva
Krvný test odhalí pohlavie dieťaťa už v 7 týždni tehotenstva
10.8.2011
Rozbor krvi tehotnej ženy dokáže určiť pohlavie dieťaťa už v siedmom týždni tehotenstva. V utorok to prvýkrát oficiálne potvrdil tím amerických vedcov a lekárov z Tufts University. Test krvnej vzorky hľadá stopy po mužskom chromozóme. Jeho absencia znamená, že matka čaká dievčatko. Podľa expertov je krvná analýza spoľahlivá na 98,8 percenta v prípade chlapcov a na 94,8 percent v prípade dievčat. Význam takýchto testov spočíva v tom, že môžu matku ušetriť prípadných invazívnych procedúr pre zistenie genetických porúch, ktoré sú typické len pre jedno pohlavie. Podľa niektorých odborníkov však môže také skoré určenie pohlavia predstavovať etický problém. "Pohlavie nie je choroba; ak matka podstúpi kvôli tomu interrupciu, tak je to problém," tvrdí doktorka Mary Rosserová.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Facebook v novembri nezanikne. Hrozba na YouTube je zrejme falošná
10.8.2011
Hackerská skupina s názvom Anonymous údajne ohlásila svoj zámer 5. novembra 2011 prostredníctvom rozsiahleho útoku "zničiť" najväčšiu sociálnu sieť Facebook. Mala tak urobiť vo videu na YouTube, v ktorom skupina okrem iného otvorene obviňuje Facebook z predávania dôverných informácii o svojich užívateľoch vládam. Portál zive.sk však informuje o tom, že zverejnená hrozba je s vysokou pravdepodobnosťou falošná. Video bolo publikované na nedávno založenom YouTube kanále. Anonymous ale majú vlastný kanál, na ktorom však žiadne podobné video nie je. Oficiálny blog skupiny taktiež nič nehovorí o videu spojenom s útokom na Facebook.
Komentáre:  0
Súd zakázal predaj tabletu od Samsungu. Jeho dizajn je plagiát
Súd zakázal predaj tabletu od Samsungu. Jeho dizajn je plagiát
10.8.2011
Nemecký súd vyhovel žiadosti Apple a zakázal predaj tabletu Galaxy Tab 10.1 od Samsungu vo všetkých krajinách Európskej únie s výnimkou Holandska. Tam prebieha osobitné súdne konanie, v ktorom chce americký koncern dosiahnuť rovnaký výsledok. Súd rozhodol o zákaze predaja Galaxy Tabu na základe porušenia autorských práv Applu na dizajn zariadenia. Spor sa teda týka iba dizajnu (porušenie registrovaného priemyselného vzoru), nie však softvérových či hardvérových patentov. Apple v právnych sporoch so Samsungom už zaznamenal úspech v Austrálii, kde súd tiež zakázal distribúciu tabletov. Paradoxné ale ostáva, že Samsung je pravdepodobne najväčší a najdôležitejší dodávateľ súčiastok pre produkty Apple.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Vedci objasnili záhadu záhadnej oranžovej hmoty na Aljaške
10.8.2011
Americkí experti zistili, že mastná oranžová hmota v mori pri Aljaške bola vlastne zhlukom miliónov mikroskopických vajíčok. Predstavitelia amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru (NOAA) však stále nevedia s určitosťou povedať o vajíčka akého druhu živočíchov ide. Nevie sa ani, či sú jedovaté. To vzbudzuje obavy mnohých obyvateľov neďalekej inuitskej osady Kivalina, v ktorej žije 374 ľudí. Oranžová hmota sa objavila pri brehoch minulý týždeň, tamojší obyvatelia sa s takým fenoménom ešte nestretli. Oranžová hmota už medzitým nie je viditeľná, nedá sa však s určitosťou povedať, či mikroskopické vajíčka nie sú ešte vo vode.
Komentáre:  0
Vedci: Život mohol prísť na Zem z kozmu
Vedci: Život mohol prísť na Zem z kozmu
9.8.2011
Všetci na našej planéte môžeme byť mimozemšťania. Naznačuje to nový výskum, ktorý budúci týždeň zverejnia v odbornom magazíne Proceedings of the National Academy of Sciences. Tím Michaela Callahana preskúmal pomocou prístrojov niekoľko meteoritov a zameral sa najmä na hľadanie a analýzu zložiek potrebných na vytvorenie DNA. Pri preskúmaní dvanástich pozostatkov vesmírnych telies takéto zložky objavili. Dokonca v niektorých meteoritoch našli aj také zlúčeniny, ktoré sa na Zemi bežne nevyskytujú. "Objavenie zložiek nukleových báz, ktoré sa v biochémii našej planéty bežne nevyskytujú, silne podporuje domnienku o mimozemskom pôvode," hovorí Jim Cleaves, ktorý sa na výskume podieľal.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Takmer storočná starenka hraje každý deň tú istú hru už 26 rokov
9.8.2011
Japonka Umeji Narisawová určite nespĺňa profil bežného hráča počítačových hier. Starenka má totiž 99 rokov a počítačové hry sú na jej voľnočasovom programe takmer každý deň už počas 26 rokov. Narisawová navyše stále hraje tú istú hru - Bomberman. Babička začala s hraním vo veku 73 rokov, na začiatku jej vtedy pomáhali vnúčence. Podľa vlastných slov jej táto aktivita pomáha udržať jasnú myseľ a stláčanie gombíkov na konzole považuje za "určitú formu cvičenia". Narisawová prešla všetkých 50 úrovní už nespočetne veľakrát. Niekedy je dokonca schopná prejsť celú hru dva razy za jeden deň.
Komentáre:  1
Najstarším obyvateľom planéty je 178-ročný Jonathan
Najstarším obyvateľom planéty je 178-ročný Jonathan
9.8.2011
Keď sa korytnačka Jonathan nechala v roku 1900 vyfotografovať (na obr.) na ostrove Svätá Helena, mala takmer sedemdesiat rokov. Dnes má podľa odborníkov minimálne 178 rokov, čo ju údajne robí najstarším živočíchom na planéte. Jonathan stále žije na tomto ostrove a vlastní ho tamojšia vláda. "Jonathan je jediný, ktorý z troch korytnačiek dovezených na ostrov v 1882 ešte stále žije. Už vtedy mal okolo päťdesiat rokov. Preto má teraz minimálne 178 rokov," povedal hovorca svätohelenskej vlády. Britský "poddaný" Jonathan tak zažil vládu ôsmich britských monarchov od Juraja IV. až po Alžbetu II. a päťdesiatich predsedov vlády.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Vedci zistili, že Zem má prstenec z antihmoty
Vedci zistili, že Zem má prstenec z antihmoty
8.8.2011
Okolo Zeme sa nachádza tenká vrstva antihmoty zložená z antiprotónov. V časopise Astrophysical Journal Letters to vyhlásili vedci na základe údajov získaných zo satelitu Pamela, ktorý obieha okolo našej planéty. Potvrdili sa tak existujúce teórie, podľa ktorých zemské magnetické pole môže zachytiť antihmotu. Výskumný tím uviedol, že malý počet antiprotónov leží medzi tzv. Van Allenovými radiačnými pásmi, ktoré sa nachádzajú vo vzdialenosti od 100 po 60-tisíc kilometrov nad Zemou. Vedci budú skúmať aj to, či by sa tento objav mohol využiť na revolučný projekt využitia antihmoty na pohon budúcich vesmírnych lodí.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Losie samice manipulujú samcov k vzájomným súbojom
Losie samice manipulujú samcov k vzájomným súbojom
7.8.2011
Samice losov mokraďových (Alces alces) dokážu manipulovať so samcami - bučaním ich vedia vyprovokovať k vzájomnému súboju. Americkým výskumníkom z Idaho State University sa totiž podarilo zistiť, že losie samice bučia najmä vtedy, keď sa k nim v období párenia priblíži malý samec. Ich bučanie naštartuje vo väčších samcoch agresivitu a tí potom menšieho samca odoženú od samice preč. Už predtým sa vedelo, že samice vydávajú "protestné bučanie," keď sa im nepáči samec, ktorý im dvorí. Experti však až teraz odhalili a zdokumentovali presný spúšťací mechanizmus takéhoto bučania a jeho následky.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Tablety vyrábajú už aj módne domy. Pierre Cardin predstavil svoj prvý dizajnový tablet
Tablety vyrábajú už aj módne domy. Pierre Cardin predstavil svoj prvý dizajnový tablet
7.8.2011
Známy módny dom Pierre Cardin najnovšie rozšíril svoju tradičnú ponuku luxusného oblečenia a nábytku aj o elektroniku. Dizajnový tablet je možné zakúpiť priamo cez špeciálnu internetovú stránku módnej spoločnosti. Stojí 275 britských libier, čo je v prepočte zhruba 315 eur. I keď zvuk značky a dizajn sú v tomto prípade hlavnými faktormi predaja, IT odborníci si všimli, že pod koženým poťahom sa nachádza pomerne zastaralý softvér i ďalšie technické špecifikácie. Využíva Android 2.2 (Froyo), v kombinácii s procesorom Samsung S5PV210 Cortex-A8 (1.0 GHz). Má uhlopriečku 7 palcov a 4 GB užívateľskej pamäte. Displej má rozlíšenie 800 x 480, operačná pamäť je 512 MB a 3G modul tiež absentuje.
Médiá: 3
Komentáre:
0
K planéte Jupiter cestuje aj Galileo, boh Jupiter a bohyňa Juno
K planéte Jupiter cestuje aj Galileo, boh Jupiter a bohyňa Juno
6.8.2011
V piatok večer odštartovala z amerického Mysu Canaveral vesmírna sonda Juno. Jej cieľom je dostať sa k planéte Jupiter, kam by mala doraziť v auguste 2016 a následne zaháji ročný prieskum Jupitera a jeho vyše šesťdesiatich mesiacov. Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) sa na misiu k Jupiteru rozhodla vyslať i tri figúrky skladačky LEGO - Galileo Galilei, rímsky boh Jupiter a jeho manželka Juno. Hovorca NASA to vysvetlil, že postavičkami zo známej skladačky chcú zvýšiť záujem detí o vedu a vesmír. Galileo objavil štyri najväčšie mesiace Jupitera, ktoré sa na jeho počesť volajú Galileove mesiace. K nemu sa pridajú i figúrky rímskych bohov Jupitera a Juno, ktoré sú nositeľmi tých istých mien ako sonda a planéta, ku ktorej mieri.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Zatkli "kráľa nevyžiadanej pošty". Poslal 27 miliónov spamových emailov
Zatkli
6.8.2011
V Spojených štátoch zatkli 43-ročného Sanforda Wallacea, ktorý zvykne byť označovaný aj ako "kráľ spamu". Nevyžiadané emaily rozposielal už od roku 1997, no až teraz mu za túto činnosť hrozí väzenie. Súd v kalifornskom San Jose ho totiž obvinil z niekoľkých trestných činov, medzi nimi aj rozposlanie približne 27 miliónov spamových správ cez Facebook. Wallace vytvoril počítačový program, ktorý obišiel bezpečnostné opatrenia Facebooku a posielal používateľom požiadavku na vloženie emailovej adresy a prístupového hesla k pošte. Tí, ktorí údaje vyplnili, boli presmerovaní na stránku s reklamami, ktorá bola zdrojom mužovho príjmu. Program zároveň vykradol adresár postihnutých a začal rozosielať spam im aj ich známym.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Video: Geneticky modifikovaný pes svieti v tme
6.8.2011
Juhokórejskí vedci naklonovali bígla, ktorý žiari pod ultrafialovým svetlom. Šteniatko s menom Tegon má expertom pomôcť identifikovať možné vedľajšie efekty nových liečebných postupov pre choroby ako je Parkinsonova či Alzheimerova choroba. Podľa ByeongChuna Leeho, jedného z členov vedeckého tímu, však možno jemné žltkasté svetlo vidieť aj bez ultrafialového svetelného zdroja. "Podstatou celého projektu je to, že gény spôsobujúce žiarenie môžu byť nahradené génmi smrteľných chorôb. To nám umožňuje oveľa lepšie sledovať priebeh choroby a reakcie na liečbu," dodal ByeongChun.
Komentáre:  0
NASA: Na planéte Mars pravdepodobne stále tečie voda
NASA: Na planéte Mars pravdepodobne stále tečie voda
5.8.2011
Na základe údajov zo sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) americká NASA tvrdí, že na planéte Mars pravdepodobne stále tečie voda. Zvláštne štruktúry na snímkach, ktoré sonda objavila, sú široké zhruba pol až päť metrov. Dlhé môžu byť až stovky metrov. Stopy po tečúcej vode sa na planéte majú objavovať v teplejších ročných obdobiach, najmä na svahoch, ktoré zohrieva Slnko. Mohlo by ísť o vodu pochádzajúcu z topiaceho sa ľadu. Podľa vedcov však s najväčšou pravdepodobnosťou nejde o čistú vodu tak, ako ju poznáme zo Zeme. Zrejme sa jedná o kvapalinu bohatú na rôzne soli, ktoré umožňujú, aby mohla zostať tekutou aj pri relatívne nízkych teplotách.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Mesiac mal pôvodne menšieho brata. Po zrážke s ním splynul
Mesiac mal pôvodne menšieho brata. Po zrážke s ním splynul
4.8.2011
Pred približne 4,4 miliardami rokov krúžili okolo Zeme až dva mesiace. Po vzájomnej zrážke však bolo menšie vesmírne teleso pohltené väčším, čím vznikol Mesiac v takej podobe, v akej ho poznáme dnes. Tvrdí to nová obdobrná štúdia medzinárodného tímu vedcov, ktorá bola v stredu zverejnená v časopise Nature. Teória podľa nich vysvetľuje nielen trochu pokrivený tvar Mesiaca, ale tiež to, prečo je jeho odvrátená strana hornatejšia než tá, ktorá je trvalo obrátená k Zemi. "Boli odsúdení ku konfliktu. Nebolo úniku ... tento "Veľký plesk" bol zrážkou v nízkej rýchlosti," tvrdí spoluautor štúdie Erik Asphaug, planetárny vedec z Kalifornskej univerzity.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Švéd sa pokúšal na sporáku štiepiť atómy. Zadržala ho polícia
Švéd sa pokúšal na sporáku štiepiť atómy. Zadržala ho polícia
4.8.2011
Švédska polícia zadržala koncom júla 31-ročného Richarda Handla, ktorý doma uchovával rádioaktívny materiál a v kuchyni sa snažil dosiahnuť štiepenie atómov. O pokusoch informoval Švéd na svojom blogu, v ktorom píše, že sa mu rádioaktívne látky začali v pokusnom reaktore taviť. Po čase si Handl uvedomil, že jeho konanie by mohlo byť protizákonné, obrátil sa preto s otázkou na tamojší úrad pre jadrovú bezpečnosť. Ten obratom vyslal do jeho domu policajtov, ktorý jadrového nadšenca zadržali. Po vypočutí ho prepustili. Za nedovolené prechovávanie jadrového materiálu mu však hrozí pokuta alebo až dva roky za mrežami. Podľa vlastných slov sa Handl vždy zaujímal o fyziku a chémiu a chcel "iba zistiť, či je možné doma štiepiť atómy".
Médiá: 3
Komentáre:
0
Vedci: Aj včely môžu mať emócie
Vedci: Aj včely môžu mať emócie
4.8.2011
Nová vedecká štúdia vypracovaná pod vedením Geraldine Wrightovej z britskej Newcastle University tvrdí, že aj včely môžu vykazovať obdobu ľudských emócií, ako napríklad stres či depresie. Vedkyňa vychádzala z predpokladu, že deprimovaní jedinci majú tendenciu očakávať horšiu alternatívu. V rámci pokusu im pripravila dve zmesi hexanolu a oktanónu. Ak boli v pomere 9:1, ich zápach prilákal včely k cukru. Ten im chutil. Ak bol pomer opačný, včely ochutnali chinín, pre nich nepríjemne horký. Wrightová potom polovicu z nich dala do mixéra, aby im vytvorila stresujúce prostredie. Potom ich pustila von. Pri predošlých zmesiach sa správanie nezmenilo. Inak to bolo, keď vytvorili zmes v pomere 1:1. „Vystresované“ včely váhali a radšej neochutnávali. Tie ostatné naopak.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Štúdia, podľa ktorej majú užívatelia Internet Exploreru nízke IQ, je podvrh
Štúdia, podľa ktorej majú užívatelia Internet Exploreru nízke IQ, je podvrh
4.8.2011
Britská BBC a americká CNN pred pár dňami zverejnili správu o údajnej štúdii spoločnosti Aptiquant, ktorá porovnávala výšku IQ používateľov jednotlivých internetových prehliadačov. Psychotesty tak mali ukázať, že najnižšie IQ majú používatelia Internet Exploreru 6 a najvyššie užívatelia Opery a Chromu. I keď je dokument plný dát a pôsobí profesionálne, jedná sa o podvrh. V stredu to priznali i samotní tvorcovia. Na svojej stránke uviedli, že im išlo "len o dobre mienený vtip" a falošnými výsledkami sa nechceli nikoho dotknúť. Dodávajú, že ich hlavným cieľom bolo upozorniť užívateľov prehliadača Internet Explorer 6, aby si už konečne nainštalovali novšiu verziu.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Lacné volania cez Google sú dostupné už aj na Slovensku
Lacné volania cez Google sú dostupné už aj na Slovensku
4.8.2011
Google v utorok rozšíril možnosti využívania služby Voice, ktorá umožňuje telefonovať z webového rozhrania Gmailu. Doteraz bola dostupná len v USA a Kanade, teraz expanduje do ďalších viac ako 150 krajín, vrátane Slovenska. Cez Google Voice sa dá telefonovať z počítača na pevné a mobilné čísla. Služba je dostupná pre užívateľov Gmailu i pre firemných používateľov s Google Apps účtom na adrese www.google.com/chat/voice. Volanie na slovenskú pevnú linku stojí tri centy za minútu, na mobilné číslo 14 centov (bez DPH). Služba podporuje nákup kreditu v eurách cez Google Checkout alebo klasicky platobnou kartou MasterCard či Visa.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Štyridsaťročný Brit si nosí umelé srdce v taške
Štyridsaťročný Brit si nosí umelé srdce v taške
3.8.2011
Štyridsaťročný Matthew Green sa stal prvým Britom, ktorého choré srdce úplne nahradilo umelé (Total Artificial Heart). Zariadenie v jeho hrudi je pripojené na prenosnú pumpu v taške. V nej sa nachádza pumpa a batéria. Podobné umelé srdcia dostalo na svete už asi 900 pacientov. Lekári predpokladajú, že ich pacienti budú používať približne 3 roky, kým sa nenájde vhodný darca na transplantáciu srdca. Podľa lekára Stevena Tsui pripadá na jeden srdcový transplantát až tridsať ľudí. "Cítim sa úžasne, táto fantastická technológia mi vrátila môj život naspäť," uviedol Green na tlačovej konferencii.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Firma, ktorá sľubuje 100-tisíc násobné zlepšenie grafiky, vraj klame
Firma, ktorá sľubuje 100-tisíc násobné zlepšenie grafiky, vraj klame
3.8.2011
Austrálska spoločnosť Euclideon zverejnila na YouTube video, v ktorom tvrdí, že dokáže zlepšiť grafiku počítačových hier 100 000-krát. Klasické polygóny tu majú byť nahradené tvz. atómami, pričom 1 milimeter kubický by ich mal obsahovať 64. Riaditeľ spoločnosti Bruce Robert Dell dokonca uviedol, že by malo ísť o zatiaľ najväčší pokrok v 3D grafike. Nesúhlasí s ním však programátor Markus Persson, tvorca populárnej hry Minecraft. Ten na svojom blogu označil firmu za podvod, cieľom zverejneného videa je podľa neho len získavanie peňazí od potenciálnych sponzorov. Persson tvrdí, že spomínaná technológia nie je nová, no na tvorbu počítačových hier v súčasnosti nepoužiteľná.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Mobily deťom rakovinu nespôsobujú, tvrdí štúdia financovaná operátormi
Mobily deťom rakovinu nespôsobujú, tvrdí štúdia financovaná operátormi
3.8.2011
Deti a tínedžeri, ktorí používajú mobilné telefóny, nie sú vystavení vyššiemu riziku vzniku nádorov na mozgu ako deti, ktoré mobily nepoužívajú. Tvrdí to najnovšia štúdia publikovaná v Journal of the National Cancer Institute. Časť finančných prostriedkov na výskum však poskytla Švajčiarska výskumná nadácia pre mobilnú komunikáciu, ktorá je podporovaná aj švajčiarskymi mobilnými operátormi. Podľa autorov ale operátori nezasahovali do návrhu štúdie, do zberu, analýzy ani interpretácie získaných dát. Len pred dvoma mesiacmi bola pritom zverejnené správa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), podľa ktorej používanie mobilných telefónov môže zvyšovať riziko vzniku niektorých druhov rakoviny mozgu u ľudí, t.j. možno ich označiť za "potenciálne karicinogénne".
Médiá: 2
Komentáre:
0
V Saudskej Arábii postavia 1 kilometer vysoký mrakodrap
2.8.2011
V saudskoarabskom meste Džidda postavia mrakodrap vysoký jeden kilometer, ktorý sa po dokončení stane najvyššou budovou sveta. Oznámila to spoločnosť Kingdom Holding, ktorú vlastní princ Al-Walíd bin Talal. V mrakodrape sa bude nachádzať hotel, luxusné apartmány a kancelárske priestory. V najvyšších poschodiach sa budú nachádzať veterné turbíny na výrobu elektrickej energie. Projekt s názvom Kingdom Tower bude súčasťou rozsiahleho developerského komplexu Kingdom City. Výška investície sa odhaduje na približne 830 miliónov eur. V súčasnosti je najvyššou budovou sveta 828 metrov vysoký mrakodrap Burdž Chalífa v Dubaji v Spojených arabských emirátoch.
Komentáre:  0
Nokia zjednoduší označovanie telefónov. Aj takto chce zastaviť pokles záujmu o svoje produkty
Nokia zjednoduší označovanie telefónov. Aj takto chce zastaviť pokles záujmu o svoje produkty
2.8.2011
Jednou z foriem, ako sa fínska spoločnosť Nokia snaží zastaviť pokles záujmu o svoje telefóny, je aj zmena v označovaní svojich mobilov. Z alfanumerického kódu prejde na výlučne numerický systém. Označenie bude pozostávať z troch čísel. Prvé bude pritom označovať kvalitatívnu vyspelosť a cenovú úroveň ponúkaného telefónu. Každý by tak mal ľahko pochopiť, že ak chce špičkový model, tak bude určite lepšou voľbou Nokia 890 než Nokia 790. Podľa predstaviteľov Nokie by už nemalo dochádzať k terajším nedorozumeniam, keď si niektorí klienti mysleli, že modely Nokia C7 a Nokia X7 sú príbuzné modely s minimálnymi funkčnými rozdielmi.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
2071234567

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, info[at]sk1.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk