AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte.
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Na Facebooku sa zabavíte už aj bez priateľov
Na Facebooku sa zabavíte už aj bez priateľov
15.9.2011
Vyostrená konkurencia medzi Facebookom a začínajúcou sociálnou sieťou Google+ núti doterajšieho lídra, aby aj on pristúpil k inováciám. Ďalšou výraznou zmenou na Facebooku sa tak stala možnosť sledovať verejné príspevky ostatných užívateľov bez potvrdenia priateľstva. Tlačidlo "Subscribe" však bude mať svoje miesto aj v profile priateľov. Bude slúžiť na výber množstva obsahu, ktorý chce používateľ sledovať. Môže ísť napríklad o fotografie, životné udalosti atď. K ďalším zmenám na Facebooku patria inteligentné zoznamy priateľov. Tie automaticky roztriedia kontakty do skupín podľa údajov v profiloch. Samostatne tak napríklad vytvorí skupiny rodina, práca či škola.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Vedci: Otcom výrazne klesá hladina testosterónu v krvi
Vedci: Otcom výrazne klesá hladina testosterónu v krvi
14.9.2011
Starostlivosť o potomkov má u mužov biologický základ. Po narodení dieťaťa klesne hladina testosterónu v krvi muža priemerne až o 34 percent. Tvrdí to nová štúdia amerických vedcov z Northwestern University v Evantsone v štáte Illinois. "Výchova ľudského potomka je taká náročná, že spolupráca je nevyhnutná, a naša štúdia dokazuje, že otcovia sú biologicky nastavení tak, aby pomáhali," povedal antropológ Christopher W. Kuzawa. Experti testovali krv viac ako 600 filipínskych bezdetných mužov, časť z nich sa neskôr stala oteckami, časť ostala bezdetná. Najvyšší úbytok testosterónu vedci zaznamenali u otcov, ktorí svoje deti kŕmili, prebaľovali či inak sa o ne fyzicky starali.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Vedci objavili "Superzem", môže na nej byť život
14.9.2011
Tímu astronómov sa podarilo objaviť 50 ďalších doteraz neznámych exoplanét. Jedna sa má podľa niech nachádzať na okraji tzv. obývateľnej zóny, čo znamená, že by na nej mohli byť vhodné podmienky na život. Konkrétne ide o planétu HD 85512 b s objemom približne 3,6-násobku Zeme. Jej prítomnosť v obývateľnej zóne znamená, že sa nachádza v úzkej oblasti v okolí svojej hviezdy, kde by sa na povrchu planéty mohla nachádzať voda v tekutom skupenstve. Ak by sa tento objav potvrdil, išlo by len o druhú známu exoplanétu, na ktorej by mohol existovať život.
Komentáre:  0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Amazon si chce vybudovať vlastnú knižnicu
Amazon si chce vybudovať vlastnú knižnicu
13.9.2011
Celosvetový internetový predajca Amazon.com rokuje podľa denníka denník The Wall Street Journal s vydavateľmi o spustení služby digitálnej knižnice pre tablety a iné elektronické knihy. Užívateľ by tak získal prístup k vybraným knižným titulom za paušálny poplatok. Po novom by sa tak dali knihy aj zapožičať. Viacerí nemenovaní riaditelia vydavateľstiev sa však podľa denníka vyjadrili, že nápadom nie sú nadšení. Obávajú sa zníženia hodnoty kníh. Podľa analytikov by mohla byť obojstranne zaujímavá len v prípade, že by sa Amazon rozhodol obmedziť množstvo titulov v obehu v rámci predplatného.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Kompaktná práčka zo Slovenska vyhrala prestížnu dizajnérsku súťaž
12.9.2011
Študent Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave (VŠVU) Adrian Mankovecký sa stal víťazom 9. ročníka medzinárodnej dizajnérskej súťaže Electrolux Design Lab. Cenu získal jeho koncept prenosnej kompaktnej práčky (Portable Spot Cleaner). Tá je určená pre dovolenkárov alebo ľudí, čo veľa cestujú. Má štyri predvolené programy a čistí pomocou kombinácie pary a záporných iónov. Mankovecký sa presadil v konkurencii 1 300 prác z celého sveta. Okrem najvyššieho uznania si z londýnskeho finále odniesol aj výhru 5 000 eur a polročnú stáž v jednom z dizajnových centier Electroluxu.
Komentáre:  0
Google ročne spotrebuje toľko energie ako 170-tisícové mesto
Google ročne spotrebuje toľko energie ako 170-tisícové mesto
10.9.2011
Internetový gigant prvýkrát v histórii zverejnil koľko elektrickej energie spotrebujú jeho dátové centrá. Spoločnosť ročne pohltí 2,3 miliónov megawatthodín. Približne rovnaké množstvo za rok spotrebuje asi 200-tisíc amerických domácností alebo celé 170-tisícové mesto. Podľa Google je však spotreba prepočítaná na jedného užívateľa relatívne malá, a to hlavne v porovnaní so spotrebou najväčších svetových ropných, oceliarskych či automobilových spoločností. Odborníci si tiež všimli jeden zaujímavý fakt. A to, že na hlavný zdroj príjmov Google - internetový vyhľadávač - pripadá len päť percent celkovej spotreby. Zvyšok slúži na zabezpečenie prevádzky ďalších služieb firmy.
Médiá: 1
Komentáre:
0
NASA rieši neočakávaný problém. Má nedostatok astronautov
NASA rieši neočakávaný problém. Má nedostatok astronautov
10.9.2011
Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) má nedostatok astronautov a mala by začať s ich náborom. Informovala o tom odborná správa, ktorú zverejnili vo štvrtok. V súčasnosti má vesmírny program k dispozícii len 60 astronautov, pred desiatimi rokmi bol pritom ich počet minimálne dvojnásobný - takmer 150. Výrazný pokles má na svedomí aj tohtoročné ukončenie používania raketoplánov. Mnohí astronauti preto odišli do výsluhy. "Astronautov treba hlavne pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) a na nový výskum," uvádza sa v správe. Američania sú momentálne odkázaní na ruské rakety. Keďže však lety Sojuz zastavili, ISS hrozí, že ostane od novembra prázdna.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Koniec dlhého čakania: Windows 8 sa naštartuje za pár sekúnd
9.9.2011
Spoločnosť Microsoft zverejnila krátke ukážkové video, v ktorom predstavila urýchlený štart pripravovaného operačného systému Windows 8. Jeho zapnutie by tak nemalo trvať dlhšie ako desať sekúnd. Základný princíp tzv. "fast startup mode" spočíva v inovatívnej kombinácii hibernácie a úplného vypnutia počítača. Pri vypnutí sa tak ukončia všetky užívateľské služby a aplikácie, no základné nastavenia systému sa uložia na disk, podobne ako pri hibernácii. Súčasťou osmičky však ostane aj možnosť úplného vypnutia prístroja, ktorú bude možné aktivovať príkazom mimo grafického rozhrania.
Komentáre:  4
Video: Dedinčania počuli z močiara zvuk gitár. Boli to žaby
9.9.2011
Obyvatelia malej obce Gaolugai v juhozápadnej čínskej provincii Čchung-čching si už zvykli, že z vysokého trávnatého porastu pri neďalekom horskom močiari počujú netradičné zvuky. Tie im však s najväčšou pravdepodobnosťou nevadia, žije tam totiž unikátny druh žiab (hylarana daunchina), ktorý namiesto tradičného kvákania predvádza "gitarovú symfóniu". V tamojších pralesoch ich žije asi 100, sú 4 až 5 centimetrov dlhé a majú hnedú až sivú pokožku. "Príjmeme opatrenia, aby sme ich ekosystém ochránili," uviedol Man Yiju z provinciálneho úradu na ochranu životného prostredia.
Komentáre:  0
Video: Najodolnejší telefón na svete prežil pád z výšky 25 metrov
9.9.2011
Výrobca odolných telefónov Sonim prednedávnom uviedol na trh svoju novinku XP3300 Force, ktorej bol udelený najvyšší certifikát odolnosti IP68. Sonin to však nestačilo. Spoločnosť bola presvedčená, že ich nový model je najodolnejší telefón na celom svete. Zorganizovala preto akciu, na ktorej zhodili XP3300 z výšky 25 metrov priamo na betón. Telefón pád prežil bez viditeľnej ujmy, organizátori naň následne zavolali. Hovor prijala komisárka Lucia Sinigagliesiová z Guinessovej knihy rekordov, čím oficiálne potvrdila, že Sonim XP3300 Force je naozaj najpevnejší telefón zo všetkých.
Komentáre:  0
Súťaž: Nový európsky satelit môže byť pomenovaný aj po vašom dieťati
Súťaž: Nový európsky satelit môže byť pomenovaný aj po vašom dieťati
9.9.2011
Európska únia v súčasnosti vytvára vlastný systém satelitnej navigácie – program Galileo. Po úplnom dokončení bude jeho súčasťou až 30 nových vesmírnych družíc. EÚ očakáva, že v priebehu 20 rokov fungovania systému, prispeje projekt do európskej ekonomiky sumou 90 miliárd eur. Vypustenie prvých dvoch satelitov na obežnú dráhu je naplánované na tretí štvrťrok 2011. Satelity však zatiaľ nemajú meno. EÚ preto vo všetkých členských krajinách vyhlásila súťaž, ktorej výherca bude mať tú česť pomenovať jeden zo satelitov. Súťažiť môžu deti vo veku deväť až jedenásť rokov. Musia nakresliť obrázok na tému Vesmír a kozmonautika a svoj výtvor do 15. novembra nahrať na stránku www.galileocontest.eu/sk/competition.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Koniec konšpiračným teóriám? NASA ukázala stopy ľudí na Mesiaci
7.9.2011
Už niekoľko desaťročí sa medzi americkou i svetovou verejnosťou šíri konšpiračná teória, podľa ktorej boli niektoré alebo všetky aspekty mesačného programu Apollo sfalšované NASA a americkou vládou. Posledným klincom do rakvy pre takéto tvrdenia by mali byť zatiaľ najostrejšie fotografie ľudských stôp na Mesiaci, ktoré nedávno urobila sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Na snímkach tak napríklad vidieť pristávacie moduly kozmických misií, ale aj stopy po lunárnom vozidle, ktoré si astronauti na Mesiac priviezli.
Komentáre:  0
Kanadská firma získala 2-tisíc patentov od Nokie, nezaplatila ani cent
Kanadská firma získala 2-tisíc patentov od Nokie, nezaplatila ani cent
5.9.2011
Kanadská spoločnosť Mosaid Technologies Inc. vo štvrtok zverejnila, že od fínskej Nokie získala asi 2 000 patentov, ktoré sa týkajú predovšetkým mobilnej bezdrôtovej technológie. Prevod patentov sa pritom uskutočnil bezplatne. Hlavným dôvodom pre takýto netradičný krok je viera Nokie, že bude takýmto spôsobom profitovať z patentov efektívnejšie, ako keby ich spravovala sama. Mosaid je špecializovaná firma v oblasti autorského práva, ktorá získava peniaze z udeľovania licencií na používanie spravovaných technológií alebo vedie súdne spory s údajnými porušovateľmi patentov. Mosaid si tak bude môcť ponechať 33 percent zo ziskov súvisiacich s touto transakciou.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Facebook začal rúcať jazykové bariéry
Facebook začal rúcať jazykové bariéry
5.9.2011
Najväčšia sociálna sieť Facebook zahájila testovaciu prevádzku novej funkcionality prekladu príspevkov. Tá je zatiaľ dostupná len na fanúšikovských stránkach, a to výlučne pri komentároch. Po jej aktivovaní Facebook preloží text do jazyka, ktorý má užívateľ nastavený vo svojom profile. Používa pritom automatický - počítačový preklad, ktorý sa spravidla dá použiť len orientačne. Nová funkcionalita je s najväčšou pravdepodobnosťou založená na službe Bing Translator od spoločnosti Microsoft. Analytici si všímajú načasovanie tohto kroku, keďže najväčší rival Facebooku, sieť Google+, začala testovať preklady textov len pred niekoľkými dňami.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Vedci objavili vírus, ktorý dokáže zabíjať rakovinové bunky
Vedci objavili vírus, ktorý dokáže zabíjať rakovinové bunky
3.9.2011
Aplikovanie vírusov na likvidáciu rakovinových buniek nie je nová myšlienka. Doteraz však bolo nevyhnutné vstreknúť vírusy priamo do tumoru. Expertom z University of Ottawa sa však prvýkrát v histórii medicíny podarilo dosiahnuť, aby sa vnútrožilovo podané vírusy účelovo rozmnožovali v rakovinovom tkanive. Zdravé tkanivo pritom zostalo vírusom nezranené. Vírus testovali na 23 pacientoch, u šiestich vírusová infekcia zastavila ďalší nárast nádoru, rakovinu však nevyliečila. Títo pacienti však dostali iba jednu dávku vírusu. "Intravenózne podávanie vírusov je pre liečbu rakoviny mimoriadne dôležité," uviedol vedec John Bell.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Do Európy sa vráti populácia divých koní
Do Európy sa vráti populácia divých koní
2.9.2011
Viaceré holandské nadácie prejavili záujem obnoviť v bulharských horách Rodopy populáciu tarpanov - divých koní, ktoré boli v Európe vyhubené koncom 19. storočia. Holanďania už za týmto účelom dodali 12 kusov týchto zvierat z umelo obnoveného chovu do mesta Krumovgrad. Tu by mali byť zo začiatku držané vo zvernici, aby sa adaptovali na podmienky bulharského pohoria. Odtiaľ budú potom vypustené do voľnej prírody. Posledného divého tarpana ulovili v roku 1879 v západnom Rusku. Dovtedy tento druh žil predovšetkým v poľských, bieloruských a ukrajinských stepiach a lesoch.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Zemská orbita je plná odpadu, hrozia zrážky
Zemská orbita je plná odpadu, hrozia zrážky
2.9.2011
Kozmického odpadu obiehajúceho okolo Zeme je tak veľa, že situácia na planetárnej orbite je kritická. Americká Národná rada pre výskum preto varovala pred možnými kolíziami odpadu s vesmírnymi loďami a satelitmi. Vedci zároveň vyzývajú na na medzinárodnú reguláciu množstva odpadu v kozme a výskum možného využitia veľkých magnetických sietí či obrovských dáždnikov v kozme. Množstvo kozmického odpadu v nedávnej dobe výrazne zvýšili aj dva incidenty. Pri jednom z nich došlo v roku 2007 k rozbitiu meteorologického satelitu na 150-tisíc kúskov väčších než jeden centimeter. Túto družicu rozbila čínska armáda, ktorá skúšala vlastnú protisatelitnú zbraň.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Zamestnanec Apple opäť stratil v bare prototyp iPhonu
Zamestnanec Apple opäť stratil v bare prototyp iPhonu
1.9.2011
V jednom z barov v kalifornskom San Franciscu malo opäť dôjsť k strate prototypu populárneho mobilného telefónu iPhone. K podobnému incidentu pritom došlo pred rokom a pol, keď iný zamestnanec technologického gigantu prišiel v bare o testovací model súčasnej generácie iPhonu. K najnovšej strate došlo ešte v júli a Apple sa po jej zistení pokúsil zariadenia vyhľadať cez GPS. Stopa údajne viedla do istého domu v štvrti Bernal Heights v San Franciscu. Miesto zástupcovia firmy navštívili spoločne s políciou, ale muž, ktorý dom obýval, tvrdil, že o telefóne nič nevie. Spoločnosť odmietla záležitosť komentovať.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Lovci chýb už dostali od Facebooku tisíce dolárov
Lovci chýb už dostali od Facebooku tisíce dolárov
30.8.2011
Len pred tromi týždňami Facebook oznámil, že bude udeľovať peňažné odmeny ľuďom, ktorí v bezpečnostnom systéme stránky nájdu chyby. Najväčšia sociálna sieť stihla za túto krátku dobu vyplatiť viac ako 40-tisíc dolárov (takmer 28-tisíc eur). Minimálnu odmenu programu predstavovala čiastka 500 dolárov, maximálnu desaťnásobok tejto sumy. Z dobrovoľníkov, ktorí pomohli identifikovať problémy, napríklad dostal jeden až 7 000 dolárov za ohlásenie šiestich rôznych chýb. Iný expert dostal 5 000 dolárov za jedinú. "Spolupracujeme s množstvom bezpečnostných expertov, avšak vďaka tomuto programu sme sa dostali do kontaktu s úplne novými ľuďmi zo 16 krajín sveta od Turecka až po Poľsko," napísal v blogu vedúci pracovník bezpečnosti Facebooku, Joe Sullivan.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Ekologické Škody Octavie budú do 40 km/h vrčať
Ekologické Škody Octavie budú do 40 km/h vrčať
30.8.2011
Automobilka Škoda zahájila výrobu desiatich testovacích vozidiel - Octavia Green E Line - s výlučne elektrickým pohonom. Autá budú dokončené na jeseň. Vodiči ich na cestách rozoznajú podľa špeciálnych nálepiek a nového bezpečnostného prvku - zvukového generátoru, ktorý do rýchlosti 40 kilometrov za hodinu simuluje zvuk motora. Elektrickú energiu čerpá Octavia Green E Line z lithium-iontového akumulátora s dojazdom 150 kilometrov. "Naším cieľom do budúcnosti je mobilita bez emisií. Myslím, že práve elektromobily sú odpoveďou na neustále prísnejšie emisné limity a potrebu trvalo udržateľné rozvoja automobilového priemyslu," uviedol Eckhard Scholz, člen predstavenstva Škoda Auto zodpovedný za technický vývoj.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Čudovali ste sa niekedy, či je lúka z Windows XP reálna?
Čudovali ste sa niekedy, či je lúka z Windows XP reálna?
29.8.2011
Ale áno, zelený svah pod jasne modrou oblohou, ktorý spozná asi každý, kto v posledných desiatich rokoch používal operačný systém Windows XP od spoločnosti Microsoft, reálne existuje. Americkému internetovému portálu TNW sa podarilo zistiť, že toto legendárne pozadie je založené na fotografii z roku 1996 od Charlesa O’Reara. Kopec sa v skutočnosti nachádza v Kalifornii. No dnes už tento kopček vyzerá výrazne odlišne ako koncom 20. storočia. Svah totiž pokrývajú vinice vysadené pred niekoľkými rokmi. O’Rear tvrdí, že Microsoft scenériu počítačovo neupravil a hoci nemôže povedať koľko peňazí za snímku dostal, podľa jeho slov bola odmena "výnimočná".
Médiá: 2
Komentáre:
0
Video: Spoločnosť LG predstaví prvý "myšoskener"
28.8.2011
Počas nadchádzajúceho veľtrhu spotrebnej elektroniky IFA, ktorý sa bude konať začiatkom septembra v nemeckom Berlíne, chce juhokórejská spoločnosť LG predstaviť hybridnú kombináciu myšky a skenera. O novom zariadení s modelovým označením LSM-100 je zatiaľ známych len veľmi málo informácií. Skenovanie by malo byť oproti iným ručným skenerom nadštandardne rýchle, jednoduché a myš zvládne dokumenty až do formátu A3. Navyše dokáže konvertovať skenovaný text priamo do formátu DOC (Microsoft Word), v ktorom je ďalej editovateľný.
Komentáre:  1
Google spustí v Európe vlastnú televíznu službu
Google spustí v Európe vlastnú televíznu službu
27.8.2011
Americký internetový gigant Google spustí začiatkom budúceho roka v Európe televíznu službu Google TV, ktorú začal vlani v októbri ponúkať v Spojených štátoch. Uviedol to výkonný predseda spoločnosti Eric Schmidt. Google TV umožňuje používateľom kombinovať na televíznej obrazovke sledovanie televízie sa surfovaním po internete. "Niektorí v ​​USA sa obávali, že chceme konkurovať televíznym spoločnostiam a tvorcom televíznych programov. Náš zámer je v skutočnosti opačný," povedal Schmidt, podľa ktorého chce Google podporiť tvorcov televíznych programov vytvorením otvorenej platformy pre rozvoj novej generácie televízie.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Video: Kyborg má namiesto oka malú videokameru
27.8.2011
Pojem kyborg preslávil americký film z roku 1989 v hlavnej úlohe so Jean Claude Van Dammeom. Ide o skratku, ktorá vznikla spojením slov kybernetický organizmus a vo svojej podstate je to hybrid človeka a počítača, resp. človek doplnený umelými súčasťami. Presne tieto predpoklady spĺňa kanadský tvorca dokumentárnych filmov Rob Spence, ktorý má namiesto pravého oka malú videokameru. Tá však nie je žiadnym spôsobom napojená na jeho mozog a preto mu neumožňuje znova vidieť. Kameru chce využiť aj pri tvorbe nového dokumentu, v ktorom chce filmovať rozhovory s nič netušiacimi ľudmi.
Komentáre:  0
Rieka Amazonka má pod zemou rovnako dlhú sestru
Rieka Amazonka má pod zemou rovnako dlhú sestru
27.8.2011
Pod najdlhšou riekou sveta Amazonkou sa nachádza "jej dvojča". Existujú totiž dôkazy, že v hĺbke asi 4-tisíc metrov pod morom tečie podzemná rieka, ktorá je dlhá zhruba 6-tisíc kilometrov. Objavenie podzemnej rieky oznámili vedci minulý týždeň v brazílskom Riu de Janeiro na stretnutí Brazílskej geofyzikálnej spoločnosti. Rieku pomenovali Rio Hamza po vedcovi, ktorý našiel stopy tečúcej vody v podzemí. Doktor Valiya Hamza skúmal teplotu v 241 neaktívnych vrtoch z rokov 1970-1980, ktoré vyhĺbila brazílska štátna ropná spoločnosť Petrobras. Hamza zdôraznil, že výskum je ešte len v počiatočnej fáze. Podrobnosti a prípadné definitívne potvrdenie existencie dvojčaťa Amazonky očakáva do konca roku 2013.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Za mesiac sa na Facebooku zobrazí bilión stránok
Za mesiac sa na Facebooku zobrazí bilión stránok
27.8.2011
Najväčšia sociálna sieť Facebook zaznamenala podľa nedávno zverejnených výsledkov návštevnosti za jún rekordnú návštevnosť. V tomto mesiaci bol vôbec najnavštevovanejším webom, keďže sa jeho stránky zobrazili jeden biliónkrát (milión miliónov-krát). Údaje pochádzajú z verejne dostupnej štatistiky plánovača reklám Google Doubleclick. Facebook tiež podľa tejto štatistiky zaznamenal 870 miliónov unikátnych návštevníkov. Druhý najnavštevovanejší portál je YouTube. Ten má desaťkrát menej zobrazených stránok. Chodí naň ale 790 miliónov unikátnych návštevníkov, čo je len o desať percent menej ako na Facebook.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Astronómovia objavili diamant väčší ako planéta Zem
Astronómovia objavili diamant väčší ako planéta Zem
26.8.2011
Diamanty v ďalekej budúcnosti pravdepodobne prídu o svoje výnimočné postavenie, ktoré si získali aj vďaka svojmu zriedkavému výskytu. Medzinárodný tím astronómov pod vedením Matthewa Bailesa zo Swinburne University v Melbourne totiž vyhlásil, že asi 4-tisíc svetelných rokov od nás leží "diamantová planéta". Vesmírne teleso je približne 5-krát väčšia než naša Zem a podľa expertov je uhlík, ktorý ju prevažne tvorí, kryštalický. Ide teda vlastne o diamant. O diamantových planétach sa špekuluje už od začiatku tohto tisícročia. Vedci si aj vďaka tomuto objavu myslia, že vo vesmíre by mohlo existovať relatívne veľké množstvo telies, ktorých vnútro, alebo aj kilometre hrubú vrstvu plášťa tvorí diamant.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Nový šéf Apple nechce meniť smerovanie spoločnosti, čaká ho "vojna" so Samsungom
Nový šéf Apple nechce meniť smerovanie spoločnosti, čaká ho
26.8.2011
Technologický guru, ako Steva Jobsa volajú komentátori, opustil vedenie spoločnosti Apple. Na poste výkonného riaditeľa ho s okamžitou platnosťou nahradil doterajší prevádzkový riaditeľ Tim Cook. Ten smerovanie spoločnosti meniť nechce. Zdôraznil, že ich cieľom bude i naďalej prinášať najlepšie produkty na svete. Podľa odborníkov Jobsov odchod podnieti hlavného rivala firmy Apple - juhokórejský Samsung Electronics - k zintenzívneniu konkurenčného boja o nadvládu nad svetovými trhmi chytrých telefónov a počítačových tabletov. Na trhu tabletov má však Apple stále značný náskok. Firma v prvom polroku predala 134 miliónov týchto prístrojov, zatiaľ čo analytici pre Samsung odhadujú za celý tento rok len 7,5 milióna.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Počas javu El Niňo sa riziko vzniku vojen zvyšuje dvojnásobne
Počas javu El Niňo sa riziko vzniku vojen zvyšuje dvojnásobne
26.8.2011
Tím vedcov pod vedením Solomona Hsianga z Kolumbijskej univerzity sa domnieva, že prvýkrát objavili priamu súvislosť medzi celosvetovou klímou a násilnými ľudskými konfliktmi či vojnami. Známe klimatický jav El Niňo, ku ktorému dochádza zhruba každých päť rokov, totiž podľa nich zvyšuje riziko vzniku konfliktov na dvojnásobok. K takémuto záveru experti došli tým, že štatisticky porovnali výskyt konfliktov od polovice 20. storočia s obdobím pozorovania javu El Niňo. Existencia súvislosti medzi kolísaním klímy a množstvom vojen nie je však ani pre laika nič prekvapivého. Zaujímavé je podľa vedcov predovšetkým to, že vplyv týchto zmien je taký silný.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Česi majú svoj prvý vlastný smartfón
Česi majú svoj prvý vlastný smartfón
25.8.2011
Na trh s mobilnými telefónmi prichádza prvý český smartfón s názvom Verzo Kinzo. Spoločnosť Verzo ho vyvinula spolu s domácim dizajnovým štúdiom Novague. Kinzo príde na trh s vlastnou grafickou interpretáciou populárneho mobilného operačného systému Android. Zástupcovia značky Verzo vedia, že ich smartfón nie je najtenší, najľahší ani najrýchlejší na trhu. Osloviť záujemcov má inými aspektmi. O telefóne tvrdia, že je iný, originálny a neopozeraný, ale aj spoľahlivý a funkčný. Technické detaily zatiaľ chýbajú. Predaj zariadenia bude prebiehať cez webovú stránku Verzo.com. Spoločnosť oznámila, že chce smartphone predávať v Európe aj v USA.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
2071234567

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, sk1[at]m5.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk