AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte
na info@sk1.sk
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Vedci objavili v Tatrách stopy dinosaurov
Vedci objavili v Tatrách stopy dinosaurov
25.8.2011
Tím poľského paleontológa Grzegorza Niedźwiedzkého objavil na poľskej i slovenskej strane Tatier sedem typov fosílnych nálezov. Medzi nimi sa nachádzajú aj fosílne stopy dravých dvojnohých dinosaurov, príbuzných dinosaura Dilophosaurus, ktorého umelci stvárnili vo filme Jurský park, ale aj stopy drobnejších bylinožravých dinosaurov či stopy predkov veľkých bylinožravcov, ako bol napríklad Camarasaurus. Skameneliny pochádzajú spred zhruba dvesto miliónov rokov, keď ešte Tatry neexistovali. Pôvodné stopy, ktoré vznikli na brehu jazera na ostrove uprostred triasového mora, sa však vďaka vrásneniu ocitli v horách.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Až 90 percent biologických druhov na Zemi stále nepoznáme
Až 90 percent biologických druhov na Zemi stále nepoznáme
24.8.2011
Kanadskí vedci z Dalhousie University v Halifaxe s pomocou novej metodológie odhadli, že na Zemi žije asi 8,7 milióna biologických druhov. Svoje výsledky zverejnili v utorok v odbornom časopise PLoS Biology. Približne 90 percent živých druhov však podľa expertov ešte nie je vedecky zdokumentovaných. Nemáme tak poznatky o asi 86 percentách všetkých suchozemských druhov a 91 percentách morských druhov. V štúdii sa tiež uvádza, že iba sedem percent húb a 12 percent živočíchov bolo identifikovaných, v porovnaní so 72 percentami rastlín. "Sme prekvapivo neznalí toho, koľko druhov žije dnes na Zemi a ešte menej vieme o tom, o koľko ich môžeme prísť," uviedol univerzitný zoológ Robert May.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Google+ na tom nie je až tak zle, neaktívnych užívateľov je menej
Google+ na tom nie je až tak zle, neaktívnych užívateľov je menej
24.8.2011
Podľa nedávno zverejnenej analýzy portálu bimeanalytics.com je až 83 percent užívateľov sociálnej siete Google+ neaktívnych. Tieto informácie vyvolali vášnivé diskusie medzi odborníkmi, blogermi i samotnými užívateľmi Google+. Internetová stránka bimeanalytics.com preto zverejnila upresnenie, podľa ktorého bol v prieskume za "aktívneho užívateľa" považovaný ten človek, ktorý na Google+ napísal aspoň jeden verejný príspevok. Medzi neaktívnymi užívateľmi tak môže byť veľa tých, ktorí túto sociálnu sieť využívajú napríklad len na sledovanie zaujímavých osobností, alebo jednoducho svoje príspevky smerujú len svojim priateľom, ale nie verejne.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Nové USB nahradí napájacie káble
Nové USB nahradí napájacie káble
23.8.2011
Napájacie káble pre tlačiarne, monitory a ostatné počítačové periférie sa v najbližších rokoch môžu stať minulosťou. Vynovené USB porty budú schopné dodávať zariadeniam pre ich napájanie až 100 wattov energie. To je dvadsaťnásobne viac, ako zvláda nový štandard USB 3.0. Jediný kábel tak bude schopný zaistiť nielen rýchlu výmenu dát, ale aj dodávku energie potrebnú na prevádzku energeticky náročnejších zariadení. Na novej špecifikácii skupina USB 3.0 Promoter Group v súčasnosti pracuje. USB štandard sa v posledných rokoch presadil ako štandard pre nabíjanie menších mobilných zariadení.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Logitech uviedol hernú myš pre pravákov aj ľavákov
Logitech uviedol hernú myš pre pravákov aj ľavákov
23.8.2011
Spoločnosť Logitech predstavila "obojrukú" hernú myš (Gaming Mouse G300). Chce tak vyjsť v ústrety hráčom, pre ktorých je dominantná ľavá ruka hendikepom, keďže väčšina ergonomicky tvarovaných počítačových myší je prispôsobená len pre pravákov. Myš obsahuje deväť programovateľných ovládacích prvkov rozmiestnených po jej povrchu. Hráč si môže uložiť tri herné profily priamo do vstavanej pamäte, bez nutnosti neustálej konfigurácie profilov pri zmene systému, v ktorom bude myš používaná. Logitech Gaming Mouse G300 má byť dostupná v Európe od septembra za cenu vo výške okolo 40 eur.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Česi vynašli novú tkaninu na župany, ktorá saje vodu a drží teplo
Česi vynašli novú tkaninu na župany, ktorá saje vodu a drží teplo
23.8.2011
České firmy Texsr, Veba a Papillons v spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci (TUL) vyvinuli inovatívnu froté tkaninu s názvom Prowell. Tá je vhodná pre výrobu hotelového textilu, najmä županov, keďže dokáže účinne sať vodu a zároveň zachovávať teplo. Nový produkt, ktorý bol predstavený na veľtrhu Styl a Kabo na brnenskom výstavisku, sa začne predávať na jeseň. Prorektorka TUL Jana Drašarová uviedla, že nová tkanina vznikla kombináciou bavlny a syntetického vlákna. Podľa nej sa momentálne vyrábajú buď hrubé froté župany, ktoré sú teplé, ale nasajú čoskoro vodu a zostávajú mokré, alebo syntetické župany, ktoré zase nie sú dosť teplé.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Vedcom sa podarilo objaviť pozostatky "najstaršej formy života"
Vedcom sa podarilo objaviť pozostatky
22.8.2011
Drobné fosílie dokumentujúce históriu života na Zemi našli vedci na pláži Strelley Pool, v odľahlej oblasti Pilbara na západe Austrálie. Tím britských a austrálskych expertov ich objavil v baktérii, ktorá existovala pred 3,4 miliardami rokov. Žila v horúcom prostredí bez prítomnosti kyslíka a živila sa sírou, ktorá sa vytvára okolo sopečných kráterov. Tieto mikroorganizmy sa objavili na Zemi ešte v čase, keď tu nebol kyslík. Tento objav len potvrdzuje názor skupiny vedcov, ktorí na základe týchto zistení predpokladajú, že podobná forma života môže byť napríklad aj na Marse. "Schopnosť spracovávať zlúčeniny síry bola dlho považovaná za fázu prechodu zo sveta nebiologického do biologického," uviedol vedúci výskumného tímu David Wacey.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Až 83 percent užívateľov Google+ je neaktívnych
Až 83 percent užívateľov Google+ je neaktívnych
22.8.2011
Sociálna sieť Google+ zažila raketový nárast počtu užívateľov, keď bolo v priebehu prvých troch týždňov vytvorených asi 20 miliónov profilov. Podarilo sa to aj napriek tomu, že noví užívatelia stále potrebujú pre vstup pozvánku. Analytická spoločnosť Bime Analytics uskutočnila na vzorke 10 miliónov užívateľov prieskum s cieľom určiť niektoré základné charakteristiky bežného používateľa. Podarilo sa im napríklad zistiť, že až 83 percent registrovaných užívateľov je neaktívnych. Ide hlavne o ľudí, ktorí si zo zvedavosti vytvorili profil, ale už sa k nemu pravidelne nevracajú. Bime Analytics tiež zistil, že zo všetkých užívateľov je 30 percent žien a až 70 percent mužov.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Pravekí ľudia boli vyspelejší ako sa predpokladalo
Pravekí ľudia boli vyspelejší ako sa predpokladalo
21.8.2011
Najnovšie archeologické objavy ukazujú, že naši predkovia sa plavili zo severnej Afriky cez Stredozemné more smerom do Európy už pred 130 000 rokmi, čo je o približne 100 000 rokov skôr ako sa predpokladalo podľa tradičnej teórie. Poznatky sa odvolávajú na výskumy primitívnych nástrojov z Kréty, ktoré mal používať človek vzpriamený. "Sme schopní dokázať, že nájdené nástroje sú oveľa staršieho dáta, ako sa predpokladalo," tvrdí geológ Karl Wegmann z North Carolina State University. "Prechod z Afriky do Európy cez Stredozemné more je jasným dôkazom, že naši predkovia neboli takí hlúpi, ako ich vykresľujeme. Boli skutočne schopní komplexných vecí," doplnil Wegmann.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Vedci zvýšili účinok extázy, chcú ňou liečiť rakovinu
Vedci zvýšili účinok extázy, chcú ňou liečiť rakovinu
20.8.2011
Už v roku 2006 zistil výskumný tím na univerzite v Birminghame, že extáza a antidepresívum Prozac (fluoxetín) môžu zastaviť rast rakovinových buniek. Ukázalo sa ale, že by boli potrebné také vysoké dávky, že by mohli byť pre človeka smrteľné. V najnovšom výskume však experti našli riešenie. Zmenami v atómovej štruktúre totiž dokázali zvýšiť účinnosť až stonásobne. Navyše sa vedcom podarilo znížiť toxicitu pre mozog. "Výsledky testov účinku týchto nových zlúčenín proti rakovine, najmä proti leukémii, lymfómu a myelómu, ukázali, že v niektorých prípadoch sme schopní vyhubiť sto percent rakovinových buniek," uviedol John Gordon z vedeckého tímu.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Vedci chceli vytvoriť kurča s "dinosaurím" zobákom
Vedci chceli vytvoriť kurča s
20.8.2011
Tímu biológov z Harvardovej univerzity sa podarilo upraviť zárodok kurčaťa tak, aby jeho zobák zostal v "dinosaurej" podobe. Do 14 dní od začiatku experimentu sa tak vytvorila hlava, na ktorej bol namiesto zobáka ňufák podobný aligátorom. Zviera sa však nevyliahlo, keďže pokus bol z etických dôvodov zastavený. Vedci vychádzali z predpokladu, že vtáky majú svojich predkov v dinosauroch, a i teraz v procese vývoja jedinca prechádzajú hlavnými štádiami svojej evolúcie. Na Univerzite štátu Montana sa zase pokúšajú rovnakým spôsobom zvrátiť vývoj kurčaťa tak, aby si vytvoril chvost a končatiny. Takéto procesy by v budúcnosti mohli umožniť aj zasahovanie do vývoja ľudských embryí s cieľom zvrátiť vrodené defekty.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Apple má rovnakú trhovú hodnotu ako 32 najväčších bánk eurozóny dohromady
Apple má rovnakú trhovú hodnotu ako 32 najväčších bánk eurozóny dohromady
20.8.2011
Hodnota akciového indexu DJ STOXX (340 miliárd dolárov), ktorý zahŕňa akcie 32 najväčších verejne obchodovaných bánk eurozóny, sa takmer rovná trhovej hodnote technologickej spoločnosti Apple (337 miliárd dolárov). Akcie najväčších bankových domov eurozóny, ako napríklad španielskej banky Santander, francúzskej BNP Paribas, nemeckej Deutsche Bank alebo talianskej Unicredit vytrvale klesajú a od mája 2007 už stratili viac ako 75% svojej hodnoty. Naopak, akcie technologického giganta - spoločnosti Apple, zaznamenávajú výrazný rast. Dopomohli jej k tomu aj vo štvrtok zverejnené informácie o odstúpení spoločnosti HP z konkurenčného boja na trhu tabletov a smartfónov.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Video: Robot MABEL beží skoro tak rýchlo ako človek
20.8.2011
Humanoidný robot MABEL, ktorého vytvoril tím vedcov z Michiganskej univerzity, je najrýchlejšie bežiacim strojom na svete. Dokáže dosiahnuť rýchlosť až 10,9 kilometra za hodinu, čo je už tempo, ktorým bežne behávajú aj ľudskí rekreační bežci. MABEL tak prekonal doterajšieho rekordmana - japonského robota Asima od spoločnosti Honda. Otázkou však ostáva, načo by mal robot slúžiť. Podľa jeho tvorcov by po zdokonalení technológií, slúžiacich na jeho pohyb aj na nerovnom teréne, mohol nahradiť ľudí na nebezpečných miestach, kam sa automatické pásové roboty nedostanú.
Komentáre:  0
HP končí s výrobou tabletov, na rad prídu aj počítače
HP končí s výrobou tabletov, na rad prídu aj počítače
19.8.2011
Najväčší výrobca počítačov na svete, spoločnosť Hewlett-Packard, avizovala ukončenie výroby tabletov a smartfónov. V blízkej budúcnosti tiež plánuje osamostatniť hardvérovú divíziu vyrábajúcu počítače za účelom jej predaja. Spoločnosť sa chce totiž sústrediť najmä na vývoj softvéru. K tomutu radikálnemu kroku sa HP odhodlala iba niekoľko mesiacov po tom, čo odkúpila známeho výrobcu PDA a smartfónov - firmu Palm. Dôvodom týchto opatrení majú byť zlé predajné výsledky a neschopnosť konkurovať zariadeniam s operačným systémom Android od Google a iOS od Apple.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Nový Windows 8 bude mať vlastný App Store
Nový Windows 8 bude mať vlastný App Store
19.8.2011
Microsoft po mesiacoch špekulácií potvrdil, že nový Windows 8 bude mať vlastný online obchod s aplikáciami podľa vzoru App Store od spoločnosti Apple. Informáciu zverejnil pre­zi­dent Mic­ro­sof­tu Ste­ven Si­nof­sky na blo­gu Win­dows 8 s náz­vom Pred­sta­vu­jem tím. Me­dzi tí­ma­mi, kto­ré sa po­die­ľa­jú na vý­vo­ji bu­dú­ce­ho ope­rač­né­ho sys­té­mu, je na zoz­na­me uve­de­ný aj tím App Sto­re. Si­nof­sky ďa­lej na blo­gu na­pí­sal, že prá­ce na projekte sú or­ga­ni­zo­va­né do jed­not­li­vých tí­mov, kto­rých je prib­liž­ne 35, kaž­dý z nich za­hŕňa 25 až 40 vý­vo­já­rov. O Windows 8 sa zatiaľ vie to, že bude podporovať dotykové ovládanie a ponúkne nové užívateľské prostredie inšpirované vzhľadom a ovládaním telefónov s Windows Phone 7.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Pastier našiel zamrznuté ostatky pravekého mamuta
Pastier našiel zamrznuté ostatky pravekého mamuta
19.8.2011
Pastier sobov objavil v ruskej Arktíde dobre zachované pozostatky prehistorického mamutieho mláďaťa. Oznámili to dnes úrady v Jamalskoneneckom autonómnom okruhu, kde k vzácnemu nálezu došlo. Časť tela mladého mamuta vyčnievala z trvalo zamrznutej pôdy. Podľa svedectva pastiera sú pozostatky pravekého zvieraťa dokonale zachované. Na miesto nálezu sa už vydala expedícia, ktorá má pastierove tvrdenia overiť. "Ak sa potvrdí stupeň zachovanosti, pôjde o ďalšiu senzáciu celosvetového významu," uviedla vodkyňa výpravy Natalia Fjodorovová. V tej istej odľahlej oblasti ruskej Arktídy sa pred štyrmi rokmi našlo 40-tisíc rokov staré, tiež výborne zachované mláďa mamuta. Dostalo meno Ljuba podľa manželky lovca-objaviteľa.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Google mapy sa naučili predpovedať počasie
Google mapy sa naučili predpovedať počasie
19.8.2011
Služba Google mapy sa od piatka 19. augusta rozrástla o novú funkcionalitu. Vďaka novej vrstve s názvom Počasie, je možné na mapách zobraziť aktuálne počasie ako aj predpoveď pre stovky miest po celom svete. Funkcionalita sa aktivuje priamo v menu. Nová vrstva je dostupná aj v mobiloch. Vďaka novinke je možné na mapách nájsť informácie o aktuálnej teplote, poveternostných podmienkach a vlhkosti vzduchu na celom svete, spolu s orientačnou predpoveďou počasia pre vybrané mestá na štyri nasledujúce dni. Google v posledných mesiacoch aktívne rozširuje funkcie svojich máp, keď v júli umožnil sledovať aktuálnu dopravnú situáciu na hlavných cestných ťahoch vo vybraných krajinách vrátane Slovenska.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Ako z filmu: Nový program pomáha predpovedať spáchanie zločinov
Ako z filmu: Nový program pomáha predpovedať spáchanie zločinov
18.8.2011
Polícia v kalifornskom meste Santa Cruz testuje technológiu vzdialene pripomínajúcu americký sci-fi film Minority Report, v ktorom kriminalisti predvídali zločiny a zatýkali páchateľov ešte predtým, než svoj zámer uskutočnili. Unikátny počítačový program umožňuje predvídať pravdepodobnosť času a miesta spáchania najčastejších trestných činov, ako sú napríklad vlámania a krádeže áut. Podľa policajného analytika Zacha Frienda zatiaľ nová technológia pomohla predísť niekoľkým zločinom a viedla k piatim zatknutiam. "Prvé výsledky sú impozantné. V júli počet krádeží vlámaním klesol o 27 percent v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka, čo naznačuje, že cielený monitoring môže mať odstrašujúci účinok," povedal Friend.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Počuli ste už niekedy meteory?
18.8.2011
Radaru amerického letectva v Texase sa podarilo zachytiť zvukové ozveny perzeidov pri ich vstupe do atmosféry. Perzeidy sú kometárny meteorický roj súvisiaci s kométou Swift-Tuttle. Sú viditeľné každý rok od polovice júla, maximum majú 12. augusta a ich najväčšia aktivita je od 8. augusta do 14. augusta. Počas maxima je bežné vidieť za hodinu sto aj viac meteorov, ich frekvencia je však variabilná. Patrí medzi najobľúbenejšie roje jednak pre svoju výdatnosť (až 95 meteorov za hodinu) a jednak preto, že maximum má okolo 12. až 13. augusta, preto ich vďaka príjemnej teplote možno ľahko sledovať celú noc
Komentáre:  0
Až jednej pätine všetkých známych druhov cicavcov hrozí vyhynutie
Až jednej pätine všetkých známych druhov cicavcov hrozí vyhynutie
17.8.2011
Najmenej jedna pätina všetkých známych druhov cicavcov čelí hrozbe vyhynutia. Podľa novej štúdie, vypracovanej pod vedením Michaela Hoffmanna, sú hlavnými dôvodmi rozširujúce sa poľnohospodárske plochy a lov. Ľudstvo podľa Hoffmanna predstavuje pre cicavce najväčšie nebezpečenstvo v histórii. Jeho tím analyzoval údaje z rokov 1996 až 2008 a v prípade mnohých druhov zdokumentoval hroziace vyhynutie. Najväčšie nebezpečenstvo hrozí veľkým cicavcov, ako sú nosorožce, slony alebo rod lamantín. "Veľkosť bola u cicavcov vždy spájaná s vyšším rizikom vyhynutia, pretože veľké cicavce sa zvyčajne vyskytujú v menšom množstve, ich rozmnožovanie trvá dlhšiu dobu a sú častejšie terčom lovcov," uviedol Hoffmann.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Podnikateľ vraj dal Zuckerbergovi tisíc dolárov. Teraz chce polovicu Facebooku
Podnikateľ vraj dal Zuckerbergovi tisíc dolárov. Teraz chce polovicu Facebooku
16.8.2011
Americký podnikateľ Paul Ceglia vzniesol nárok na spoluvlastníctvo v najväčšej sociálnej sieti Facebook. Svojho podielu sa domáha súdnou cestou a opiera sa o údajnú zmluvu so zakladateľom Facebooku Markom Zuckerbergom z roku 2003. Z nej údajne vyplýva, že Ceglia projekt v jeho počiatkoch financoval s prísľubom polovičného majetkového podielu. Ceglia si údajne Zuckerberga najal, aby mu vytvoril mapovú digitálnu databázu. Zuckerberg vraj zároveň dostal od Cegliu tisíc dolárov na to, aby realizoval svoj nápad so študentskou sociálnou sieťou. Facebook však tvrdí, že údajná zmluva so zmienkou o investícii je výmysel. Dokazovať to má aj analýza dokumentov z Cegliových pamäťových nosičov, kde o Facebooku nenašli žiadnu zmienku.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Operátor umožní rodičom blokovať nevhodné stránky na internete
Operátor umožní rodičom blokovať nevhodné stránky na internete
16.8.2011
Spoločnosť Slovak Telekom oznámila zavedenie nového bezpečnostného filtra v celom portfóliu internetových služieb. Ten umožní rodičom neplnoletých detí blokovať internetové stránky podľa predvolených nastavení. Službu s názvom Rodičovská kontrola ponúka bezplatne v rámci pevného aj mobilného internetu. Nevhodné stránky budú môcť rodičia blokovať v štyroch úrovniach ochrany: do 6, do 12, do 18 a nad 18 rokov. Kým najmladšie deti napríklad nebudú mať prístup k stránkam o alkohole, drogách, financiách, politike, móde, náboženstve či zbraniach, pre tínedžerov sú zakázané stránky o ilegálnych drogách, phishingu a násilí, ale aj stránky umožňujúce P2P sťahovanie súborov.
Médiá: 2
Komentáre:
2
Google urobil najväčšiu akvizíciu v histórii - kúpil Motorolu
Google urobil najväčšiu akvizíciu v histórii - kúpil Motorolu
15.8.2011
Internetový gigant Google dnes oznámil kúpu americkej spoločnosti Motorola Mobility. Ide o hlavnú časť Motoroly, ktorá sa zaoberá výrobou mobilných zariadení. Google za spoločnosť zaplatí zhruba 12,5 miliardy amerických dolárov (8,77 miliardy eur). Ohlásená transakcia je najväčšou akvizíciou v histórii spoločnosti Google. Internetový gigant zaplatí za každú akciu Motorola Mobility 40 dolárov. Kúpa umožní Googlu rozvíjať svoj operačný systém Android, ktorý je určený pre mobilné telefóny a internetové zariadenie. "Spoločne budeme vytvárať atraktívne skúsenosti, ktoré budú na prospech našich zákazníkov, partnerov a vývojárov," povedal šéf a spoluzakladateľ Googlu Larry Page.
Médiá: 3
Komentáre:
2
Podvodník získaval na Facebooku súkromné údaje. Podarilo sa mu ukradnúť 40-tisíc eur
Podvodník získaval na Facebooku súkromné údaje. Podarilo sa mu ukradnúť 40-tisíc eur
15.8.2011
Tridsaťtriročný Iain Wood z britského mesta Newcastle sa v priebehu dvoch rokov podvodmi obohatil o takmer 40-tisíc eur. Jeho obeťami boli predovšetkým susedia z toho istého obytného domu. Woodovi sa podarilo získať prístup na ich online bankové účty, z ktorých vo viacerých prípadoch nechal previesť peniaze. Prístupové údaje k účtom zisťoval pritom aj z Facebooku. Po tom ako vložil do bankového systému nesprávne heslo, ten ho vyzval, aby zodpovedal na jednu z kontrolných otázok. Tie bývajú v mnohých prípadoch pomerne jednoduché - dátum narodenia, obľúbený futbalový tím či meno matky za slobodna. Práve tieto informácie získaval na sociálnych sieťach, pričom na internete strávil aj 18 hodín denne. Wood bol odsúdený na 15 mesiacov väzenia.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Vynálezca z IBM: Osobné počítače čaká rovnaký osud ako písacie stroje
Vynálezca z IBM: Osobné počítače čaká rovnaký osud ako písacie stroje
15.8.2011
Podľa Marka Deana, jedného z inžinierov, ktorí pred tridsiatimi rokmi zostrojili jeden z prvých PC počítačov IBM, sa éra stolových počítačov blíži k svojmu koncu. Počítač pritom podľa neho nebude nahradený jedným, ale viacerými počítačovými zariadeniami určenými pre rôzne činnosti - tablety, smartfóny a ďalšie prístroje. "Ja sám som už PC vymenil. Mojím hlavným počítačom je teraz tablet. Keď som pomáhal vytvárať PC, nemyslel som si, že sa dožijem doby jeho pádu," uviedol Dean pri príležitosti 30. vý­ro­čia uve­de­nia pr­vé­ho počítača IBM na trh. Ná­zor, že sme preš­li do tzv. post-PC éry, má nap­rík­lad aj šéf koncernu Apple Ste­ve Jobs, kto­rý za nás­tup­cov PC po­va­žu­je tab­le­ty.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Koniec chrípky? Vedci sú na stope univerzálneho lieku proti vírusom
Koniec chrípky? Vedci sú na stope univerzálneho lieku proti vírusom
15.8.2011
Americkí vedci z Massachusetts Institute of Technology zrejme objavili liek, ktorý dokáže proti vírusom bojovať rovnako efektívne ako si antibiotiká dokážu poradiť s baktériami. Ak dlhodobé testy preukážu jeho účinnosť a netoxickosť na ľudský organizmus, pôjde v medicíne o prevratný čin. Látka s názvom Draco (Double-stranded RNA Activated Caspase Oligomerizer) spoľahlivo likviduje bunky napadnuté vírusmi, pričom ponecháva zdravé bunky nedotknuté. "Teoreticky by to malo fungovať proti všetkým vírusom," uviedol vedec Todd Rider. Účinok látky bol úspešne testovaný na ľudských, opičích a myšacích bunkách. Prvé pokusy na myšiach napríklad úplne zlikvidovali chrípku H1N1 bez vedľajších účinkov.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Vedci objavili planétu "černejšiu ako uhlie"
Vedci objavili planétu
13.8.2011
Americkí astronómovia objavili v hviezdnej sústave, ktorá sa nachádza v súhvezdí Draka, doteraz najtemnejšiu exoplanétu, ktorú pomenovali TRES-2b. Vedci ju označili za "černejšiu ako uhlie", čo je spôsobené tým, že planéta neodráža takmer žiadne svetlo. Experti si zatiaľ nevedia vysvetliť, čím to môže byť spôsobené. "Je to skutočne úplne neznámy a cudzí svet," uviedol David Kipping z Harvardsko-Smithsonianského centra pre astrofyziku. "Napriek tomu planéta nie je studená a čierna ako noc. Je pomerne horúca a slabučko vyžaruje teplo ako rozžeravený uhlík," dodal spoluautor správy David Spiegel. Svetlosť ale kolísala iba v rozsahu 0,0006 percenta, čo je vôbec najmenšie kolísanie pozorované u exoplanéty.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Britská vláda odtajnila 9-tisíc strán dokumentov o UFO
Britská vláda odtajnila 9-tisíc strán dokumentov o UFO
12.8.2011
Britské ministerstvo obrany vo štvrtok zverejnilo svoje "Akty X", ktoré predstavujú asi 9-tisíc strán textu o UFO z rokov 1985 až 2007. Dokumenty obsahujú svedecké výpovede o pozorovaní nevysvetliteľných úkazov, nákresy i fotografie. Zložky obsahujú stovky príbehov, od tých relatívne bežných až po bizarné až bláznivé hlásenia. K takým patrí aj rozprávanie matky a dcéry z Londýna, ktoré vraj v roku 2003 uvideli na oblohe svetlá skrutkovitého tvaru. Nato ich navštívili dvaja muži v kozmických úboroch a čiernych okuliaroch, predstavili sa ako Mork a Mindy a povedali im, aby sa kvôli možnému ožiareniu na svetlá nepozerali, spýtali sa ich, v akom znamení sú narodené a zase zmizli. Mork a Mindy pritom boli postavy staršieho amerického seriálu o mimozemšťanoch.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Neúspech: Američania testovali superlietadlo. Falcon sa sám zničil
Neúspech: Američania testovali superlietadlo. Falcon sa sám zničil
12.8.2011
Americká armáda uskutočnila test nadzvukového bezpilotného lietadla Falcon HTV-2, ktoré je schopné letieť rýchlosťou 19 800 kilometrov za hodinu a viac. Let z Londýna do Sydney by tak zvládlo za necelú hodinu. Počas štvrtkového skúšobného letu však s ním armáda stratila kontakt. Počiatočná fáza letu prebehla úspešne. Problémy nastali, keď malo lietadlo preukázať schopnosť riadeného letu. Kontakt so strojom sa prerušil krátko po jeho oddelení od nosnej rakety Minotaur IV., ktorá ho vyniesla do vyšších vrstiev atmosféry. Ďalšie podrobnosti ohľadom letu nezverejnili. Neúspechom sa skončil aj prvý test v roku 2010, ktorý museli prerušiť po deviatich minútach.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Firefox predbehol Internet Explorer, aj na Slovensku
Firefox predbehol Internet Explorer, aj na Slovensku
12.8.2011
Prvý polrok priniesol na internetových trhoch prevahu prehliadača Mozilla Firefox nad Internet Explorerom. Firefox tak nahradil prehliadač od spoločnosti Microsoft na prvej priečke. Uvádza sa to v správe "Trendy internetových trhov v prvom polroku roku 2011" od spoločnosti Gemius, ktorá sa zameriava na regióny strednej a východnej Európy, Turecka, regiónu Blízkeho východu a severnej Afriky. Medzi sledovanými krajinami je aj Slovensko. Ako správa uvádza, už začiatkom roka sa tiež vymenili prehliadače na tretej a štvrtej priečke - Google Chrome predbehol Operu a počas šiestich mesiacov svoj náskok zvyšoval, zatiaľ čo podiel Opery klesal. Na piatom mieste ostal Safari, ktorý používajú zariadenia od Applu.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
2071234567

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, info[at]sk1.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk