AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte.
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Poslanci Smeru chcú odškodniť vojnové siroty
Poslanci Smeru chcú odškodniť vojnové siroty
22.8.2011
Poslanci Národnej rady SR za stranu Smer-SD Dušan Čaplovič, Viliam Jasaň a Branislav Ondruš predložili do parlamentu návrh zákona, na základe ktorého by štát priznal odškodenie tzv. vojnovým sirotám. Ide o ľudí, ktorí prišli pre účasť v odboji o jedného či o oboch rodičov. Príspevok by sa mal vzťahovať na potomkov príslušníkov československých zahraničných a spojeneckých armád, ako aj domáceho protifašistického a protinacistického odboja v rokoch 1939-1945. Odškodné má byť 2 655,52 eura, respektíve až 3 983,27 eura, ak počas vojny prišli o oboch rodičov. O zákone bude parlament rokovať na svojej najbližšej, septembrovej schôdzi.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Sulík hovorí Dzurindovi jasné "nie"
Sulík hovorí Dzurindovi jasné
22.8.2011
Šéf SaS Richard Sulík odkazuje lídrovi SDKÚ-DS Mikulášovi Dzurindovi, že od odmietavého postoja pri zmenách v eurovale ustúpiť nemieni. "Tak ako partneri veria, že presvedčia nás, my veríme, že presvedčíme ich," uviedol Sulík. Dzurinda chcel Sulíka prehovárať, aby strana zmenila názor a zahlasovala za euroval. Témou sa budú koaliční partneri zaoberať aj na dnešnom stretnutí. Proti eurovalu nie je len vedenie SaS, ale aj jednotliví poslanci. Odpovede všetkých oslovených členov poslaneckého klubu boli odmietavé. Juraj Droba by považoval zmenu názoru za skratové gesto. Slovenskí politici by mali podľa Martina Chrena s hlasovaním počkať, či celý projekt eurovalu nepadne najskôr v inej krajine. Politológovia sa zhodujú, že ak by sulíkovci predsa zmenili postoj, hrozí im výrazný pád preferencií.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Obyčajní ľudia už majú tretinu podpisov na založenie strany
Obyčajní ľudia už majú tretinu podpisov na založenie strany
22.8.2011
Štyria poslanci z hnutia Obyčajní ľudia doteraz vyzbierali už asi tretinu z 10-tisíc podpisov potrebných na založenie novej politickej strany. Všetky by chceli mať do začiatku septembrovej parlamentnej schôdze. Igor Matovič (nezávislý), Jozef Viskupič (SaS), Erika Jurinová (SaS) a Martin Fecko (SaS) v týchto dňoch cestujú po Slovensku a stretávajú sa s ľuďmi. "Od stredy sme obehli stredné Slovensko. Cez deň sme boli v mestách a večer sme robili besedy vždy po dvoch," povedal Viskupič. V sobotu mohli záujemcovia s Obyčajnými ľuďmi diskutovať v Dolnom Kubíne, Námestove a Tvrdošíne, budúcu stredu sa presunú na západ do Trenčína, Piešťan, Nitry, Trnavy a Malaciek.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Poslanci rokujú s farmafirmami o liekoch
Poslanci rokujú s farmafirmami o liekoch
22.8.2011
O novele zákona o liekoch, ktorá obmedzí zisk farmaceutických firiem a cenu lieku stlačí na úroveň druhej najlacnejšej krajiny v Európskej únii, bude parlament hlasovať na septembrovej schôdzi. Farmaceutický priemysel varuje, že dôsledkom zmeny môže byť nedostatok liekov v lekárňach. Slovenská asociácia farmaceutických spoločností (SAFS) preto v týchto dňoch aktívne rokuje s poslancami. Predseda výboru pre zdravotníctvo Viliam Novotný z SDKÚ potvrdil, že bol opakovane kontaktovaný Asociáciou dodávateľov liekov i združením Genas. Účasť na rokovaniach potvrdil aj podpredseda výboru Richard Raši (Smer). Hovorí, že debatovali „o pripravovaných zmenách a ich rizikách.“ Oslovení poslanci odmietli, že by ich asociácie usmerňovali, ako majú hlasovať. V prípade schválenia by mohla novela platiť už od októbra.
Médiá: 1
Komentáre:
1
Radičová si uctila obete augustových udalostí
Radičová si uctila obete augustových udalostí
22.8.2011
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) si uctila pamiatku obetí totalitného režimu položením venca k pamätníku na Ružinovskom cintoríne v Bratislave, urobila tak pri príležitosti 43. výročia invázie vojsk Varšavskej zmluvy. "Výročie augustových udalostí je výzvou nezabúdať a zároveň citlivo vnímať každý prejav nespravodlivosti, zneužitia vplyvu a postavenia, každý prejav radikalizmu a netolerancie," uviedla vo svojom vyhlásení. Bez živej historickej pamäti vraj riskujeme, že budeme opakovať staré chyby a omyly v nových podmienkach a súvislostiach. Normalizácia podľa Radičovej potvrdila zločinecký charakter komunistického režimu, ktorého výsledkom bolo množstvo nevinných obetí, pustošenie ducha, ničenie hodnôt európskej civilizácie, devastácia hospodárstva a rozdvojená morálka.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Belousovová a Pučík žiadajú pre starostov minimálne strednú školu
Belousovová a Pučík žiadajú pre starostov minimálne strednú školu
21.8.2011
Starostom či primátorom sa má od najbližších komunálnych volieb stať len ten kandidát, ktorý má ukončené úplné stredoškolské vzdelanie. Navrhujú to bývalí poslanci za SNS Anna Belousovová a Rudolf Pučík (obaja nezávislí) v novele zákona o voľbách do orgánov samosprávy obcí, ktorou sa bude parlament zaoberať na septembrovej schôdzi. Starosta má podľa poslancov množstvo kompetencií a úloh, a tak považujú súčasný stav, keď ním môže byť aj osoba s nižším vzdelaním, za neprijateľný. Dochádza vraj k situáciám, že za starostu obce sú zvolení negramotní občania. Riziko vidia najmä v obciach, kde väčšinu tvoria neprispôsobiví občania. Predkladatelia novely sú presvedčení, že nová požiadavka nie je diskriminačná.
Médiá: 3
Komentáre:
2
Slota: U Mečiara sa prejavuje senilita, nevraživosť a paranoja
Slota: U Mečiara sa prejavuje senilita, nevraživosť a paranoja
20.8.2011
Predseda SNS Ján Slota nechcel priamo reagovať na výroky šéfa HZDS Vladimíra Mečiara, podľa ktorého je líder národniarov „veľkým omylom a chybou“ slovenskej politiky. „Neznížim sa k takým výpadom, aké v poslednej dobe robí pán Mečiar voči mojej osobe. Je mi to skutočne ľúto, pretože už sa asi prejavuje starecká senilita a tá jeho nevraživosť, nenávisť a paranoja, ktorú v sebe asi nosí celý život,“ povedal Slota. „Ja by som mu doprial, aby už konečne prestal šíriť to zlo okolo seba, aby sa staral o svoju rodinku. Nech si užívajú tie výdobytky, ktoré dosiahli počas vládnutia. Prajem mu príjemný zvyšok života v blahobyte,“ dodal. Slota zároveň odmietol názor, že práve Mečiar bol „motorom“ vzniku Slovenskej republiky.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Janukovyč: Ukrajina vstúpi do Únie v priebehu desiatich rokov
Janukovyč: Ukrajina vstúpi do Únie v priebehu desiatich rokov
20.8.2011
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč je presvedčený, že jeho krajine sa podarí vyriešiť problémy vo vzťahoch s Európskou úniou a v priebehu nasledujúcich 10 rokov sa stane sa jej členom. "Prijali sme pevné rozhodnutie o našej budúcnosti. Európska voľba sa stala základom identity ukrajinskej zahraničnej politiky," uviedol Janukovyč, ktorý tak vôbec prvýkrát spomenul termín možného vstupu Ukrajiny do európskeho bloku. Analytici však varujú, že trestné stíhanie Tymošenkovej by mohlo odsunúť schválenie Stabilizačnej a asociačnej dohody medzi Ukrajinou a EÚ považovanej za prvý krok k samotnému členstvu. Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí označilo možné zablokovanie dohody s Bruselom za vydieranie.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Fico: Radičová má z budovy pre daniarov províziu
Fico: Radičová má z budovy pre daniarov províziu
20.8.2011
Uzatvorením zmluvy o prenájme budovy pre košické daňové úrady so spoločnosťou Nitra Invest sa podľa šéfa strany Smer-SD Roberta Fica dokončil mimoriadne závažný prípad straníckeho klientelizmu, ktorý už toleruje aj premiérka. "Od siláckych vyjadrení o položení vlády Iveta Radičová postupne prechádzala k tichému tolerovaniu arogancie a drzosti SDKÚ-DS." Líder opozície jej vyčíta, že nekonala ani na základe výsledkov skúmaní neziskových organizácií, ktoré odporučili zmluvu s firmou okresného predsedu SDKÚ-DS nepodpísať. Fico si myslí, že premiérka môže byť v kauze finančne zainteresovaná a dostať časť provízie, alebo je len figúrkou bez akejkoľvek schopnosti a možnosti o čomkoľvek rozhodnúť.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Predstavitelia koaličných strán sa k eurovláde stavajú skepticky
Predstavitelia koaličných strán sa k eurovláde stavajú skepticky
19.8.2011
Slovenských vládnych politikov nenadchol zámer Nemecka a Francúzska vytvoriť spoločnú európsku vládu. Zhodujú sa na tom, že problémy netreba riešiť väčšou centralizáciou, ale dodržiavaním pravidiel v jednotlivých krajinách. Zavedenie európskej vlády je podľa politológa Miroslava Kusého nevyhnutnosť. Za logický krok to považuje aj poslanec KDH Anton Marcinčin. Predseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár si myslí, že na zásadné úsudky existuje príliš málo informácií. Bývalý minister financií Ján Počiatek (Smer) tvrdí, že nejaká forma centrálnej koordinácie v eurozóne je potrebná. S väčším nadšením prijali vládni politici zámer, aby krajiny eurozóny viac šetrili prijatím zákonov na dosiahnutie vyrovnaných rozpočtov.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Procházka chce trestať verejných činiteľov za škody
Procházka chce trestať verejných činiteľov za škody
19.8.2011
Poslanec KDH Radoslav Procházka predložil návrh novely zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci, ktorá zavádza možnosť finančných sankcií voči verejným funkcionárom za škody spôsobené pri výkone funkcie. „Môj návrh je iný, nejde po trestnoprávnej zodpovednosti verejných funkcionárov, ale po ich peňaženke.“ Pri spôsobení škody vedomým konaním alebo vedomou nedbanlivosťou ju budú musieť uhradiť, voči tomuto riziku sa však bude možné poistiť. Ak vznikne škoda, ktorú konštatoval niektorý kontrolný orgán alebo súd, a neuhradí ju poisťovňa, generálna prokuratúra bude vymáhať náhradu škody občiansko-právnou cestou. Ak právny úkon vykonalo viacero verejných funkcionárov spoločne, za škodu by mali zodpovedať spoločne.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Dzurinda ide do boja o euroval
Dzurinda ide do boja o euroval
18.8.2011
Mikuláš Dzurinda chce dokázať takmer nemožné. SaS chce presvedčiť, aby zahlasovala za navýšenie peňazí do eurovalu. Predseda SDKÚ totiž stále verí, že by koalícia mohla spolu hlasovať za euroval. Napriek tomu, že SaS ani raz nenaznačila, že by mohla podporiť zvýšenie záruk pre zadlžené krajiny či zmeny pravidiel pre euroval. „Ani zosnulý poľský prezident Lech Kaczynski, ani český prezident Václav Klaus nechceli ratifikovať Lisabonskú zmluvu. Pán prezident Klaus nikdy nepovie, že je to dobrý dokument. Prečo ho podpísal? Nezmenil názor. Nikdy nepovedal, že to je dobrý dokument a ani to nikdy nepovie,“ hovoril o možnosti, ako by sa mohla zachovať SaS. Strana podľa neho nemôže byť 51 týždňov z roka v koalícii a na týždeň si odbehnúť do opozície.
Médiá: 3
Komentáre:
2
Premiérka dotovala najmä obce so starostami za SDKÚ
Premiérka dotovala najmä obce so starostami za SDKÚ
19.8.2011
Peniaze z rezervy Úradu vlády SR išli podľa televízie Markíza najmä do obcí, kde sú starostovia za SDKÚ-DS alebo za strany koalície. Dôkazom má byť najnovší zoznam dotácií, ktoré úrad poskytol. Financie sa využili najmä na rôzne rekonštrukcie, zateplenia či domy smútku. Úrad vlády poprel, že by sa rozhodoval podľa straníckeho trička. "Nie sú to jediné dotácie, ktoré Úrad vlády dáva, napríklad dáva obciam na protipovodňový program, kde je 190 obcí a môžete si naozaj pokojne skontrolovať politické zafarbenie jednotlivých obcí," povedal hovorca premiérky Rado Baťo. Radičová dala tiež napríklad tritisíc eur na občerstvenie počas maratónu, ktorého sa zúčastnil i Mikuláš Dzurinda či Ondrej Ščurka, exprezident Michal Kováč dostal zase 20-tisíc eur na opatrovateľku.
Médiá: 2
Komentáre:
2
Slovensko by nemalo byť spúšťačom rozpadu eurozóny, tvrdí Gašparovič
Slovensko by nemalo byť spúšťačom rozpadu eurozóny, tvrdí Gašparovič
18.8.2011
Slovensko by nemalo byť podľa prezidenta Ivana Gašparoviča krajinou, ktorá bude spúšťačom rozpadu eurozóny. Aj kvôli tomu začal rokovania o rozšírení eurovalu o ďalšie zdroje s lídrami parlamentných strán. Hlava štátu tvrdí, že SR ako člen Európskej únie a eurozóny aj vďaka fungovaniu a ekonomickému rastu týchto zoskupení samé hospodársky rástlo: "Preto musíme urobiť všetko pre to, aby sme zastavili prepad ekonomík krajín EÚ a eurozóny." S doterajším priebehom rokovaní je Gašparovič spokojný. Na budúci týždeň ho čakajú diskusie s Mostom-Híd a SNS. Po uzavretí individuálnych stretnutí plánuje hovoriť i s premiérkou Ivetou Radičovou. Nevylučuje ani formát okrúhleho stola, za ktorým budú okrem Radičovej aj predsedovia koaličných a opozičných strán.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Smer oficiálne pozval lídrov strán na rokovanie o eurovale
Smer oficiálne pozval lídrov strán na rokovanie o eurovale
18.8.2011
Najsilnejšia opozičná strana Smer dnes rozposlala politickým lídrom pozvánky na rokovania o návrhoch na stabilizáciu dlhovej krízy v eurozóne. „Keďže individuálne rokovania iniciované predsedníčkou vlády Ivetou Radičovou neviedli k žiadnym výsledkom a potvrdili, že vládna koalícia napriek dostatočnému počtu hlasov v Národnej rade SR nie je schopná tieto rozhodnutia prijať, je nevyhnutný širší politický dialóg medzi politickými stranami vládnej koalície a opozíciou,“ napísal v liste šéf strany Robert Fico. Hoci hlasovanie o eurovale označil za najvýznamnejšie politické rozhodnutie od vzniku republiky, on sám ho podporí až vtedy, keď bude v parlamente zabezpečených 79 koaličných hlasov.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Vláda schválila environmentálny zákon desaťročia, tvrdí minister Nagy
Vláda schválila environmentálny zákon desaťročia, tvrdí minister Nagy
18.8.2011
Minister životného prostredia József Nagy (Most-Híd) označil vládou schválený zákon o identifikácii environmentálnych záťaží za "environmentálny zákon desaťročia". Podľa šéfa envirorezortu sa týmto zákonom začne dlhá cesta k odstráneniu znečistenia z minulosti. Ak právnu normu príjme aj Národná rada SR, Slovensko bude môcť na odstraňovanie environmentálnych záťaží využívať aj eurofondy, čo doteraz možné nebolo. Účelom navrhovaného zákona je najmä vymedziť pôvodcu environmentálnej záťaže v súlade s princípom "znečisťovateľ platí". Pokiaľ nie je pôvodca známy alebo zanikol, zákon stanovuje mechanizmus, ktorý určí povinnú osobu a tá bude musieť danú environmentálnu záťaž riešiť.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Prezident pripustil spoločné rokovanie lídrov o eurovale
Prezident pripustil spoločné rokovanie lídrov o eurovale
18.8.2011
Prezident Ivan Gašparovič nevylučuje, že sa na rokovaniach o postoji Slovenska k rozšíreniu eurovalu stretne za jedným stolom spolu so všetkými lídrami politických strán a premiérkou Ivetou Radičovou. Najskôr však chce s každým hovoriť medzi štyrmi očami. Sériu bilaterálnych stretnutí s predsedami strán začal už minulý týždeň a po ich skončení plánuje rokovanie s premiérkou. Formát stretnutia je podľa prezidentovho hovorcu Mareka Trubača ešte otvorený: "Toto rozhodnutie si necháme na budúci týždeň. Pravdepodobný je aj okrúhly stôl so všetkými predsedami parlamentných strán." S nápadom, aby rokovanie politických strán o eurovale zorganizoval a moderoval prezident, prišiel šéf KDH Ján Figeľ.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Poslanci by sa mohli dobrovoľne vzdať imunity
Poslanci by sa mohli dobrovoľne vzdať imunity
18.8.2011
Parlament bude v septembri rokovať o novele poslancov Andreja Ďurkovského (nezávislý) a Mariána Kvasničku (KDH). Tá navrhuje, aby sa poslanci Národnej rady SR mohli od 1. novembra vzdať svojej imunity dobrovoľne. "Dobrovoľným vzdaním sa imunity by tak došlo k zrovnoprávneniu poslanca NR SR s ostatnými občanmi štátu s tým, že si zákonodarca ponechá len historicky overenú indemnitu za hlasovanie a za výroky prednesené v pléne," tvrdia Ďurkovský a Kvasnička. Obom poslancom prekáža, že imunita v súčasnosti chráni aj pred trestným stíhaním a vzatím do väzby aj vo veciach, ktoré s poslaneckou činnosťou nijako nesúvisia. Imunity by sa poslanec mohol vzdať buď osobným vyhlásením na schôdzi NR SR alebo písomne do rúk predsedu parlamentu.
Médiá: 2
Komentáre:
2
Za popolčekovú kauzu má zaplatiť štát
Za popolčekovú kauzu má zaplatiť štát
18.8.2011
Súd na prvom stupni prikázal Slovenskému vodohospodárskemu podniku (SVP) vyplatiť firme Esco Krupina 1,35 milióna eur plus úroky. Firma tieto peniaze žiada ako náhradu za nezaplatenú faktúru za likvidáciu zhruba 10-tisíc ton popolčeka. Ten stihlo Esco odviezť zo zvolenskej teplárne ešte pred vypuknutím škandálu. Informuje o tom porátl hnonline.sk. SVP podal odvolanie, o ktorom sa bude rozhodovať 29. septembra. Tzv. popolčeková kauza patrila k najväčších škandálov minulej vlády. Neznáma firma mala počas štyroch rokov zlikvidovať z teplární v Žiline, Martine a vo Zvolene 756-tisíc ton popolčeka za 85 miliónov eur. Súťaž zorganizovanú na pokyn ministra Jána Chrbeta (SNS) vyhrala, i keď jej ponuka prevyšovala konkurenciu o 27 miliónov eur.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Sulík sa chce s Ficom rozprávať ako šéf parlamentu, nie SaS
Sulík sa chce s Ficom rozprávať ako šéf parlamentu, nie SaS
18.8.2011
Hoci SaS v stredu vyhlásila, že za spoločný rokovací stôl si s lídrom Smeru Robertom Ficom nesadne, predseda strany a predseda parlamentu Richard Sulík ho pozval diskutovať o riešení krízy eurozóny. Smer takéto pozvanie kritizuje. "Je nešťastím pre Slovensko, ak takáto pokrytecká politická strana je súčasťou politického systému a vládnej koalície," povedal Fico s tým, že v SaS pravá ruka nevie, čo robí ľavá. Sulíkova osobná tajomníčka Tatiana Tóthová zdôraznila, že jej šéf Fica na rokovanie pozval z titulu svojej ústavnej funkcie, nie ako straník. Stranícke vyhlásenie vraj platí. Odmietnutie liberálov bolo reakciou na Ficove slová o tom, že premiérka Iveta Radičová je slabou premiérkou a stretnúť sa chce už len s predsedami strán.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Radičová: Ficove výroky o korupcii sú hystéria jedného muža
Radičová: Ficove výroky o korupcii sú hystéria jedného muža
17.8.2011
Dnešné vyjadrenia predsedu strany Smer-SD Roberta Fica o tom, že premiérka je podozrivá z korupcie a vyskytla sa priamo v jej kancelárii, považuje Iveta Radičová (SDKÚ-DS) za prejav hystérie jedného muža. "Dobrý herecký výkon a musím podotknúť, že rozumieme aj prečo," reagovala Radičová. Historicky najbližšie k premiérovi bola podľa nej korupcia, keď médiá zverejnili nahrávku s hlasom podobným Robertovi Ficovi. Šéfka kabinetu ozrejmila, že verejnosť o kauze Osrblie informovala okamžite, ako to dovolil vyšetrovateľ. Táto vláda nezametá kauzy pod koberec, ale o nich otvorene informuje," zdôraznila. Ako v tejto súvislosti poukázal minister vnútra Daniel Lipšic, prvá premiérkina reakcia na tento prípad znela: "Obviňujte a zatýkajte, kohokoľvek".
Médiá: 2
Komentáre:
1
Fico: Radičová je klamárka a podozrivá z korupcie
Fico: Radičová je klamárka a podozrivá z korupcie
17.8.2011
Predseda najsilnejšej opozičnej strany Smer-SD Robert Fico podozrieva premiérku Ivetu Radičovú (SDKÚ-DS), že o korupcii v kauze dostavby a rekonštrukcii biatlonového areálu v Osrblí vedela. "Neverím, že Radičová nevedela o tejto korupcii, že nevedela o vyberaní desiatku. Všetky okolnosti nasvedčujú tomu, že vedela, čo sa dialo, a zbytočne hovorí o tom, že je svätá," povedal Fico. Ficovi sa tiež nepozdáva dlhá doba, ktorú predsedníčka vlády potrebovala na uverejnenie kauzy. "Prečo vystúpili pred verejnosť až desať dní po vzatí prvého človeka do väzby?," pýtal sa na tlačovej konferencií líder opozície. Expremiér tiež nerozumie, prečo Radičová podpísala nadštandardnú dotáciu vo výške 300-tisíc eur, keď vedela, že dostavbu športového areálu má realizovať človek, ktorý bol v minulosti odsúdený za machinácie pri verejnom obstarávaní.
Médiá: 5
Komentáre:
3
KDH žiada titul PhD. aj pre doktorov teológie
KDH žiada titul PhD. aj pre doktorov teológie
17.8.2011
Kresťanským demokratom sa nepáči, že absolventi doktorandského štúdia v odbore katolícka teológia nedostávajú po obhajobe dizertačnej práce titul PhD. tak ako v iných študijných programoch, ale titul ThDr. Poslanci za KDH Martin Fronc, Pavol Hrušovský a Pavol Abrhan preto žiadajú nápravu súčasného znenia vysokoškolského zákona. „S výnimkou umelcov je tento odbor jediným, ktorého absolventi doktorandského štúdia nezískavajú titul PhD.,“ povedal Fronc. Titul ThDr. podľa neho katolíckych teológov diskriminuje a obmedzuje ich možnosti akademickej aktivity. Zaviedol ho bývalý minister školstva Ján Mikolaj (SNS) v roku 2007. Akademická hodnosť vraj sťažuje pozíciu slovenských absolventov pri medzinárodnej spolupráci. Rezort nemá voči návrhu námietky.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Galko pre nespokojnosť s rozpočtom neodstúpi
Galko pre nespokojnosť s rozpočtom neodstúpi
17.8.2011
Minister obrany Ľubomír Galko (SaS) priznal, že s návrhom rozpočtu na budúci rok nie je spokojný. Demisiou však preto hroziť nebude. „Určite nezvažujem podanie demisie, lebo to považujem za určitú formu vydierania. Mne sú takéto spôsoby cudzie.“ Aj keď je návrh obranných výdavkov v rozpočte na budúci rok napokon vyšší oproti pôvodnému plánu, 1,03 percenta HDP namiesto 0,99 percenta, Galko to považuje za nedostatočné. Dôležité je podľa neho to, aby obranný rozpočet už v nasledujúcich rokoch neklesal. Šéf rezortu je presvedčený, že existuje priestor na to, aby jeho ministerstvo dostalo viac peňazí. Argumentuje aj pripravovanými „bolestivými“ opatreniami, ktoré majú v ďalších rokoch priniesť úsporu. Ide najmä o redukovanie dôstojníckych miest, prepúšťanie civilných zamestnancov či odpredaj zbytočných budov.
Médiá: 2
Komentáre:
2
SaS so Smerom o eurovale rokovať nebude
SaS so Smerom o eurovale rokovať nebude
17.8.2011
Koaličná SaS neprijme pozvanie opozičného Smeru na spoločné rokovanie o eurovale. Lídrovi Smeru Robertovi Ficovi nejde podľa hovorkyne šéfa SaS a predsedu parlamentu Richarda Sulíka Tatiany Tóthovej o riešenie situácie v eurozóne. „Jeho jedinou snahou je rozbiť vládu a získať moc, aby mohol pokračovať v rabovaní krajiny tak, ako to robil počas celého svojho funkčného obdobia. Jeho grobianstvo voči premiérke už prekročilo všetky medze a vypovedá o tom, aký je to muž,“ uviedla. Spoločné rokovanie so Smerom si na rozdiel od liberálov vie predstaviť predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Poslanec KDH Martin Fronc považuje Ficovu ponuku na rozhovory za protirečivú a ultimatívnu, napriek tomu ju však neodmieta. Líder Smeru zvolil podľa poslanca za SDKÚ Tomáša Galbavého zlú taktiku.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Samosprávy sa obávajú zmeny spôsobu ich financovania
Samosprávy sa obávajú zmeny spôsobu ich financovania
17.8.2011
Zástupcovia Združenia miest a obcí aj Únie miest Slovenska v utorok rokovali s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS). Samosprávy sa obávajú najmä zámeru ministerstva financií, ktoré chce zmeniť spôsob ich financovania. Dnes rozdeľuje štát medzi mestá, obce a župy takmer celý výnos z dane z príjmu fyzických osôb. Po novom by od januára dostávali podiel z viacerých daní, nie iba z vysoko výnosnej dane z príjmu. Spolu by mali dostávať 13 percent z príjmov verejnej správy. Šéf rezortu Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) tvrdí, že šetriť musí okrem štátu aj samospráva. Mestá však výhodám nového financovania neveria. Premiérka sa ich o výhodnosti a spravodlivosti zmeny snažila presvedčiť. Samosprávy sa sťažovali aj na zámer vlády opätovne centralizovať zariadenia sociálnych služieb.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Čentéš stále nedostal od Matoviča dôkazy o korupcii
Čentéš stále nedostal od Matoviča dôkazy o korupcii
17.8.2011
Nezávislý poslanec Igor Matovič zatiaľ nedal zvolenému generálnemu prokurátorovi Jozefovi Čentéšovi písomné dôkazy o korupcii medzi politikmi, hoci sľúbil, že tak urobí po Čentéšovej dovolenke. Prokurátor sa z nej vrátil v pondelok a informácie z výpovede včera posunul Úradu boja proti korupcii na ďalšie konanie. Matovič to víta. "Dúfam, že sa týmto niečo pohne a vyrieši." Dôkazy vraj má, len ich nestihol dať dohromady. "Zatiaľ sa mi ich nepodarilo skompletizovať, hneď, ako to urobím, doručím ich." Matovičovu výpoveď na Generálnej prokuratúre inicioval námestník GP Dobroslav Trnka. Dôvodom bol rozhovor v denníku SME, kde sa Matovič zmienil o úplatkoch.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Slota s Jureňom poslali Mečiara do dôchodku
Slota s Jureňom poslali Mečiara do dôchodku
17.8.2011
Predseda SNS Ján Slota včera na tlačovej konferencii predstavil nového šéfa Sekcie pôdohospodárstva Odborného kabinetu SNS. Stal sa ním minister pôdohospodárstva za HZDS Miroslav Jureňa. O lídrovi hnutia Vladimírovi Mečiarovi obaja povedali, že by už mal odísť na "zaslúžený odpočinok". "Má 69 rokov pán predseda, želám mu, aby sa dožil 109 rokov," uviedol Slota s tým, že Mečiar má opustiť politiku najmä vzhľadom na svoj zdravotný stav. Šéf HZDS zareagoval vyhlásením, že Slota v politike je veľký omyl a vyjadrovať sa k jeho názorom je pod jeho dôstojnosť. Dramatizovanie Jureňovho odchodu zo strany je podľa neho úplne zbytočné. Dôvodom sú vraj jeho nenaplnené ambície byť predsedom HZDS.
Médiá: 4
Komentáre:
2
Fico neustúpi: Premiérka totiž nevie už nič garantovať
Fico neustúpi: Premiérka totiž nevie už nič garantovať
16.8.2011
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) dnes ukončila prvé kolo rokovaní s lídrami parlamentných strán o navýšení a zmenách v eurovale stretnutím s predsedom Smeru Robertom Ficom. Stretnutie však podľa neho nemalo žiadny význam a zopakoval svoje predchádzajúce stanovisko. "Náš postoj je nemenný. Euroval podporíme, ak bude zabezpečených 79 hlasov koaličných strán," vyhlásil expremiér. Fico zároveň uviedol, že jeho strana bude rokovať už iba s predsedami ostatných strán. "Premiérka totiž nevie garantovať už nič, reálnu moc majú predsedovia politických strán," uviedol. Fico zopakoval, že euroval nie je o Grécku: "Euroval je o tom, či prežije euro a ako sa bude vyvíjať život na Slovensku. Sme za ochranu eura, za to, aby sme euro stále používali."
Médiá: 5
Komentáre:
0
Prieskum: Bugárovcom výrazne stúpli preferencie
Prieskum: Bugárovcom výrazne stúpli preferencie
16.8.2011
Ak by sa voľby do Národnej rady konali na prelome júna a júla, s výrazným náskokom by ich vyhral Smer Roberta Fica. Svoj hlas by mu odovzdalo 42,7 percenta opýtaných. Prieskum uskutočnila spoločnosť Median SK. Preferencie najsilnejšej opozičnej strane oproti poslednému prieskumu mierne klesli, v júni jej Median nameral cez 45 percent hlasov. Druhé miesto patrí SDKÚ so ziskom 16,6 percenta. Najvýraznejší posun zaznamenala strana Bélu Bugára Most-Híd. Volilo by ju 8,6 percenta ľudí, kým v júni len 4,9 percenta. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH s 9,8 percenta, SaS by dostala 8,2 percenta hlasov a SNS 6,5 percenta. Pod hranicou zvoliteľnosti skončila SMK (2,5 percenta) a HZDS (2,2 percenta). K urnám by prišlo necelých 62 percent opýtaných.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
5841234567891011121314151617181920

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, sk1[at]m5.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk