AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte.
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Ukrajina pohrozila rozobratím svojich plynovodov
Ukrajina pohrozila rozobratím svojich plynovodov
15.9.2011
Hovorca ukrajinského premiéra Mykolu Azarova oznámil, že ak Rusko a Európska únia neposkytnú Ukrajine záruky o tom, že budú využívať jej plynovodnú sústavu, tak ju rozoberú. Kyjev takto reaguje na nedávne spustenie skúšobnej prevádzky plynovodu Nord Stream. Ten totiž pri dodávkach ruského plynu do Európy obchádza územie Ukrajiny. Keď Rusko sústavu využívať nebude podľa hovorcu nie je jej zachovanie pre Ukrajinu zaujímavé a musí ju demontovať alebo využiť iným spôsobom. "Ak však Ukrajina ukončí prevádzku svojho plynovodného systému, pre Európu to bude veľké riziko. Každopádne potrebujeme od nich počuť, aké majú plány," dodal.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Ministerstvo pripravuje register diskvalifikovaných podnikateľov
Ministerstvo pripravuje register diskvalifikovaných podnikateľov
14.9.2011
Do konca vládneho obdobia plánuje Ministerstvo spravodlivosti SR zriadenie "registra diskvalifikovaných osôb". Návrh je v súčasnosti v podobe legislatívneho zámeru a rezort ho predložil do medzirezortného pripomienkového konania. Register by mal evidovať diskvalifikovaných štatutárnych zástupcov obchodných spoločností a členov štatutárnych orgánov. Ide o osoby, ktorým bola uložená obmedzujúca sankcia v podnikateľskej činnosti. Zápisom do registra by následne boli obmedzení aj vo vykonávaní činnosti v kontrolných orgánoch spoločností. Obmedzenie by sa ďalej malo napríklad vzťahovať aj na ľudí, ktorí priviedli spoločnosť do konkurzu.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Poslanci zmenili druhý pilier, sporenie môže byť rizikovejšie
Poslanci zmenili druhý pilier, sporenie môže byť rizikovejšie
14.9.2011
Poslanci Národnej rady (NR) SR hlasmi 78 koaličných poslancov schválili výrazné zmeny v druhom kapitalizačnom dôchodkovom pilieri. Tie by mali platiť od apríla budúceho roka. Nová právna norma zruší garancie zavedené vládou Roberta Fica, čím by sa penzijným firmám mali uvoľniť ruky pri investovaní. DSS-kám tak odpadne povinnosť raz polročne dokazovať, že úspory občanov neznehodnotili. V prípade, že by sa tak stalo, v súčasnosti musia straty dorovnávať zo svojho. Garancie od budúceho roka ostanú len v konzervatívnom fonde. K ďalším zmenám patrí možnosť sporiť v dvoch fondoch naraz a postupne presúvať aktíva, ako bude rásť vek sporiteľa.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Prieskum: Druhý euroval podporuje 42 percent Slovákov
Prieskum: Druhý euroval podporuje 42 percent Slovákov
13.9.2011
Z prieskumu agentúry Polis Slovakia vyplýva, že 42,2 percenta opýtaných súhlasí s tým, aby parlament schválila tzv. druhý euroval (trvalý euroval). Naopak s jeho vznikom nesúhlasí 35,6 percenta respondentov. Asi 22 percent opýtaných na túto otázku nevedelo odpovedať. Telefonický prieskum sa uskutočnil v čase od 9. do 11. septembra na vzorke 917 respondentov z rôznych častí Slovenska. Podľa 23,7 percenta opýtaných by euroval mohol viesť k pádu vlády a k vypísaniu predčasných volieb. Spojenie hlasovania o druhom eurovale s hlasovaním o dôvere vláde považuje za dobré riešenie takmer 41 percent Slovákov.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Dlhový strop plánuje do ústavy zakotviť už aj Taliansko
Dlhový strop plánuje do ústavy zakotviť už aj Taliansko
8.9.2011
Vláda Silvia Berlusconiho dnes odsúhlasila zámer zakotviť strop rozpočtových schodkov do ústavy. Podobné opatrenie včera definitívne schválil španielsky parlament. Taliansky rozpočtový deficit dosiahol vlani úroveň 4,6 percenta HDP, pričom už v roku 2013 chce vláda vykázať vyrovnaný rozpočet. Návrh tak prichádza len deň po tom, čo talianska vláda napriek odporu verejnosti pretlačila Senátom druhý úsporný balíček, ktorý má priniesť úspory v celkovej výške 54,2 miliardy eur. Súčasťou opatrení je okrem iného zvýšenie základnej sadzby DPH o jedno percento a väčšie zdanenie bohatých. Verejnosť úsporné plány odmieta a snahy o ich presadenie sprevádzajú demonštrácie.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Šéfka Yahoo dostala telefonickú výpoveď, akcie firmy hneď stúpli
Šéfka Yahoo dostala telefonickú výpoveď, akcie firmy hneď stúpli
8.9.2011
Dva a pol roka stála na čele internetovej firmy Yahoo ostrieľaná manažérka Carol Bartzová, ktorá bola včera z funkcie generálnej riaditeľky nečakane odvolaná. Bartzová sa údajne o svojom vyhodení dozvedela telefonicky. "Je mi veľmi ľúto, že vám musím oznámiť, že ma práve predseda správnej rady telefonicky vyhodil," mala napísať zamestnancom firmy v e-maile po telefonáte s predsedom Royom Bostockom. Bartzovej sa podľa analytikov nepodarilo pozdvihnúť kredit firmy a zvýšiť jej konkurencieschopnosť v súboji s hlavným rivalom Google. Akcie Yahoo reagovali na túto správu pozitívne - vzostupom o šesť percent. Novým dočasným šéfom sa stal doterajší finančný riaditeľ Tim Morse.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Klaus: Česi nepatria do jednej menovej únie s Nemeckom
Klaus: Česi nepatria do jednej menovej únie s Nemeckom
8.9.2011
Český prezident Václav Klaus nesúhlasí s tým, že označil Grékov za lenivcov, pričom omyl podľa neho spôsobil zlý preklad, ktorý sa dostal ku gréckemu premiérovi. Na druhej strane si však stojí za svojím tvrdením, že Gréci, a rovnako tak Česi, nepatria do jednej menovej únie s Nemeckom. "Pri každej úrovni ekonomickej výkonnosti nie je možné vstúpiť do menovej únie s Nemeckom, ktoré má ekonomickú výkonnosť relatívne vysokú. Nikdy by som si netrúfol povedať, že Gréci pracujú málo a Česi veľa," uviedol Klaus. Česko zároveň podľa neho nemá ekonomickú výkonnosť ako Nemecko a ľudia v Česku tiež nepracujú tak tvrdo.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Slovensko nevie konkurovať, v rebríčku kleslo o 9 miest
Slovensko nevie konkurovať, v rebríčku kleslo o 9 miest
7.9.2011
Až o deväť miest sa oproti vlaňajšku zhoršila pozícia Slovenska v hodnotení konkurencieschopnosti. Umiestnili sme sa na 69. priečke v rebríčku 142 krajín. Vyplýva to zo Správy o globálnej konkurencieschopnosti 2011 - 2012, ktorú vypracovalo Svetové ekonomické fórum (WEF). Slovensko zaznamenalo pokles už piaty rok po sebe. Naopak, ďalšie krajiny Vyšehradskej štvorky si tento rok pozíciu udržali alebo si polepšili. Podľa Róberta Kičinu z Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) hlavnými bariérami pre Slovensko naďalej ostávajú "neefektívne fungujúce verejné inštitúcie, nízka miera inovácií a infraštruktúry, zaostávajúce školstvo, byrokracia a korupcia".
Médiá: 6
Komentáre:
0
Odborári na protest opustili rokovanie tripartity
Odborári na protest opustili rokovanie tripartity
6.9.2011
Zástupcovia zamestnancov opustili rokovanie tripartity, na ktorom mali prediskutovať viacero tém vrátane budúcoročného rozpočtu, zmeny v poskytovaní hmotnej núdze či príspevok na bývanie. Hlavným dôvodom ich odchodu je podľa viceprezidenta KOZ Vladimíra Mojša (na obr.) ignorovanie dohodnutých záverov z rokovania zo strany vlády. Vyčítajú jej aj zavádzanie experimentov, ktoré vraj poznačujú celý sociálny systém a ktorých ťarcha dopadne na plecia občanov. Ich partneri z Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) to vnímajú ako snahu vyvolať nepokoj a zabrániť prijatiu reformných zákonov. Minister práce Jozef Mihál (SaS) po rokovaní povedal, že na odchod odborárov nevidí dôvod a navrhol náhradný termín stretnutia.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Global Finance: Najbezpečnejšou bankou v regióne je VÚB
Global Finance: Najbezpečnejšou bankou v regióne je VÚB
5.9.2011
Americký finančný časopis Global Finance vyhlásil Všeobecnú úverovú banku (VÚB) za najbezpečnejšiu banku v regióne strednej a východnej Európy. V rebríčku za rok 2011 tak VÚB predbehla minuloročného držiteľa tohto titulu Českú spořitelnu. Hlavnými kritériami hodnotenia boli dlhodobé úverové ratingy a celkový objem aktív. "Uznanie nezávislých odborníkov len potvrdilo, že kvalitnými službami a zodpovedným prístupom k riadeniu rizík je možné dosiahnuť špičkovú pozíciu na trhu," uviedol generálny riaditeľ VÚB Ignacio Jaquotot. V celosvetovom meradle sa na prvom mieste umiestnila nemecká banka KfW, ktorá predstihla francúzsku banku CDC a holandskú Bank Nederlandse Gemeenten (BNG).
Médiá: 2
Komentáre:
1
Pád eurozóny by znamenal recesiu horšiu ako v 30. rokoch
Pád eurozóny by znamenal recesiu horšiu ako v 30. rokoch
5.9.2011
Holandský exminister financií Gerrit Zalm predpokladá, že v prípade rozpadu eurozóny by mohla Európa upadnúť do horšej recesie ako v tridsiatych rokoch minulého storočia. "Celá Európa sa rozdrobí a zasiahne to aj Švajčiarsko. Švajčiarsko má totiž veľmi silnú menu a pre silný frank stratí konkurencieschopnosť," uviedol Zalm. Podľa exministra nie je riešenie ani vylúčenie Grécka z eurozóny, pretože sa objavia ďalšie hlasy, volajúce po vylúčení Talianska, Írska a potom Portugalska. Bývalý minister tak nesúhlasí s holandským politikom Fritsom Bolkesteinom, podľa ktorého by malo Grécko opustiť eurozónu a opäť zaviesť drachmu.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Radičovej sa nepáči Mihálov návrh zákona o dávkach v hmotnej núdzi
Radičovej sa nepáči Mihálov návrh zákona o dávkach v hmotnej núdzi
5.9.2011
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) požiadala ministerstvo práce, aby prepracovalo návrh zákona o dávkach v hmotnej núdzi. Nepáči sa jej, že neaktívni občania by dostali minimálnu dávku vo výške asi 38 eur. Dnes je to o tretinu viac. "Je nevyhnutné brať do úvahy aj to, či osoby v hmotnej núdzi majú vôbec dostatok príležitostí na aktiváciu," povedal premiérkin hovorca. Rezort tvrdí, že problém s umiestnením poberateľov dávky vie vyriešiť. Aktivačné pracovné miesta vytvoria ministerstvá dopravy, pôdohospodárstva či obrany. Premiérke prekáža aj to, že minister Jozef Mihál (SaS) chce siahnuť na dávky dôchodcom. Napokon však ustúpil a pri posudzovaní hmotnej núdze sa bude prihliadať na 50 percent dôchodkových dávok.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Slovensko bude na jeseň bojovať o eurofondy
Slovensko bude na jeseň bojovať o eurofondy
4.9.2011
Rokovania o eurofondoch, ktoré bude mať Slovensko k dispozícii po roku 2014, sa začnú na jeseň. Minister dopravy Ján Figeľ (KDH) po stretnutí s eurokomisárom pre regionálnu politiku Johannesom Hahnom povedal, že na roky 2014 až 2020 by sme mohli dostať z eurofondov približne rovnakú sumu, ako na roky 2007 až 2013, teda vyše 11 miliárd eur. "Slovensko by si mohlo udržať ten istý objem finančných prostriedkov," potvrdil Hahn. V budúcnosti by sme mali znížiť počet operačných programov, ktorých je v súčasnosti jedenásť, a zamerať sa na "podporu skutočných priorít". Jednou z nich je podľa Figeľa dopravná infraštruktúra. Slovensko zatiaľ vyčerpalo len 20 percent prostriedkov z celkového objemu napriek tomu, že za posledný rok vzrástla miera čerpania dvojnásobne.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Sestry rokujú s ministrom o platoch
Sestry rokujú s ministrom o platoch
4.9.2011
Zdravotné sestry nie sú spokojné s výhodami, ktoré im priniesol Zákonník práce. Nadčasy a prácu v noci podmieňuje ich súhlasom. Túto možnosť však podľa prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Márie Lévyovej využívať nebudú, lebo by prišli o príplatky a pri dnešných platoch si to nemôžu dovoliť. Plat zdravotnej sestry sa pohybuje od 300 do 900 eur mesačne. Ministerstvo zdravotníctva súhlasí, že je to málo. Sestry tvrdia, že šéf rezortu Ivan Uhliarik (KDH) je ústretovejší a rokovania sa zintenzívnili. Ako sa budú mzdy zvyšovať, na tom sa ešte nedohodli. Komora žiada, aby sa na platoch sestier prejavilo aj dosiahnuté vzdelanie a dĺžka praxe. Sestry dávajú ministrovi čas do konca septembra.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Goldman Sachs: Svet sa rúti do pekiel, musíme to využiť
Goldman Sachs: Svet sa rúti do pekiel, musíme to využiť
3.9.2011
"Áno, vieme, že sa teraz všetko rúti do pekiel, tak to využite a zarobte na tom," uvádza analytik banky Goldman Sachs Alan Brazil v správe, ktorú sa tento týždeň podarilo získať americkému denníku The Wall Street Journal. V utajenom dokumente, ktorý bol určený významným klientom banky, Brazil odporúča staviť proti euru a nakupovať švajčiarsky frank. Za potenciálne výhodné tiež považuje možnosť staviť si na bankrot niektorých európskych firiem. Denník The New York Times zase prišiel s informáciou, že americký Federálny úrad pre financovanie bývania podal žalobu na viac ako dvanásť najväčších bánk v krajine, ktoré mali do roku 2008 skresľovať informácie o kvalite hypoték.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Viac ako 180-tisíc ľudí si nemôže nájsť prácu dlhšie ako rok
Viac ako 180-tisíc ľudí si nemôže nájsť prácu dlhšie ako rok
2.9.2011
Na Slovensku bolo v júli 386 307 nepracujúcich, ktorí boli evidovaní na úradoch práce. Z toho takmer polovica - 184 139 ľudí sa nedokáže zamestnať dlhšie ako jeden rok. Vyplýva to z najnovších údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR). Miera evidovanej nezamestnanosti pre mesiac júl tak predstavuje 13,15 percenta. Najviac ľudí, ktorí si nedokážu nájsť prácu dlhšie ako rok, je v Prešovskom kraji (42 978). V Košickom a Banskobystrickom kraji je takýchto ľudí viac ako 38-tisíc. Naopak, najmenej ich je podľa júlových údajov ÚPSVaR tradične v Bratislavskom kraji, a to 4 671.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Zákonník práce: Firmy môžu prepúšťať jednoduchšie a lacnejšie
Zákonník práce: Firmy môžu prepúšťať jednoduchšie a lacnejšie
2.9.2011
Rozsiahla novela Zákonníka práce nadobudla od septembra účinnosť. Zamestnanec, ktorý dostal výpoveď, nemá podľa nej nárok na súbeh odstupného a výpovednej lehoty. Ak sa jeho pracovný pomer neskončí dohodou, začne mu plynúť výpovedná lehota. V prípade dohody si môže vybrať odstupné, alebo si zvolí možnosť, že časť výpovednej lehoty využije a zvyšok mu firma vyplatí vo forme odstupného. Výpovede tak budú pre firmy jednoduchšie a najmä lacnejšie. Odborári predpokladajú, že ich počet v dôsledku toho stúpne. Ministerstvo práce to popiera a tvrdí, že opatrenie bude viac motivovať firmy, aby vytvárali nové miesta. Pre malé spoločnosti bol vraj súbeh odstupného a výpovednej lehoty existenčným problémom.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Grécky dlh sa podľa expertov vymkol spod kontroly
Grécky dlh sa podľa expertov vymkol spod kontroly
1.9.2011
Expertný parlamentný výbor vo svojej správe, ktorú včera zverejnil, uviedol, že štátny dlh Grécka sa vymkol spod kontroly, pričom vládne opatrenia na ozdravenie verejných financií zlyhávajú. "Prudký nárast dlhu, vysoký primárny deficit zhoršili na maximum dynamiku dlhu, ktorý je mimo kontroly," uviedol expertný výbor. Ten zostavilo grécke ministerstvo financií ako nezávislý orgán pre kontrolu rozpočtu. V správe sa tiež uvádza, že problémom krajiny nie je len výška verejného dlhu, ale aj neschopnosť skonsolidovať terajší fiškálny manažment. Podľa expertov sa tak primárny deficit v Grécku prehĺbil a krajina by mala zvýšiť úsilie na boj s daňovými únikmi.
Médiá: 3
Komentáre:
1
Štát ušetrí na mýte desiatky miliónov eur
Štát ušetrí na mýte desiatky miliónov eur
1.9.2011
Slovensko v najbližších rokoch ušetrí na prevádzke mýtneho systému desiatky miliónov eur. Vyplýva to z dohody, ktorú v utorok podpísala Národná diaľničná spoločnosť (NDS) s poskytovateľom systému SkyToll. "Je to veľmi dôležitý výsledok niekoľkomesačných rokovaní, ktorý dostáva do férovejšej pozície štát a občanov," zdôraznil minister dopravy Ján Figeľ (KDH). Celková úspora 77,3 milióna eur má vzniknúť najmä odpustením platieb navyše. Platby sa zvýšili kvôli rozširovaniu počtu mýtnych úsekov z 1 000 na 1 631. Ročne tak štát ušetrí 6,7 milióna eur. Ďalších 2,5 milióna by sa malo usporiť na nižšom vybavení mýtnej polície, počíta sa aj so znížením splátok za vybudovanie a prevádzku systému na roky 2012 a 2013.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Klaus: Česko by malo natrvalo zostať mimo eurozóny
Klaus: Česko by malo natrvalo zostať mimo eurozóny
31.8.2011
Podľa českého prezidenta Václava Klausa by si jeho krajina mala vyjednať možnosť neprijať spoločnú európsku menu. Zavedenie eura je totiž v súčasnosti zmluvná povinnosť všetkých nových členských krajín Európskej únie. Klaus ďalej uviedol, že by nebolo tragédiou, ak by nejaká členská krajina eurozóny z menovej únie odišla. "Tvrdenia, že by to spôsobilo paniku, sú nepravdivé. Naopak, ukázalo by to, že EÚ je odhodlaná niečo robiť," povedal Klaus v narážke na zadlžené Grécko. Klaus už skôr uviedol, že projekt eura je riskantným politickým a až následne ekonomickým projektom, pri vzniku ktorého neboli brané do úvahy jednoduché ekonomické argumenty a teórie.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Portál dotácií v športe a kultúre má pomôcť odhaľovať korupciu
Portál dotácií v športe a kultúre má pomôcť odhaľovať korupciu
31.8.2011
Transparency International Slovensko (TIS) dnes oficiálne uviedla do prevádzky nový internetový portál o dotáciách v športe a kultúre: "Štátna podpora kultúry a športu". Podľa TIS vynaloží ministerstvo školstva na takého dotácie ročne približne 60 miliónov eur. Informácie o dotáciách sú však nedostatočné. Aplikácia preto na jednom mieste umožňuje prehliadať viac ako 30-tisíc grantov alebo príspevkov pridelených v rokoch 2004 až 2010 ministerstvami školstva, kultúry, Audiovizuálnym fondom alebo Úradom vlády SR za takmer 350 miliónov eur. Sprístupnenie dát je podľa TIS prvým krokom ku skvalitneniu odberných diskusii o cieľoch a sledovaní efektivity vynaložených prostriedkov.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Matovič odovzdal dôkazy o korupcii v politike. OĽ euroval nepodporia
Matovič odovzdal dôkazy o korupcii v politike. OĽ euroval nepodporia
31.8.2011
Dôkazy o korupcii politických strán, ktoré poslanec a líder skupiny Obyčajných ľudí (OĽ) Igor Matovič odovzdal Úradu boja proti korupcii, sa majú týkať strany Smer-SD a dvoch koaličných strán (KDH a SDKÚ-DS) v nitrianskom vyššom územnom celku. Dôkazy podľa Matoviča vypovedajú o "zvrhlom spôsobe rozdeľovania straníckych miest vo verejnej správe". Matovič sa včera vyjadril aj k téme euroval. Po stretnutí s premiérkou Radičovou vyhlásil, že OĽ euroval v dnešnej podobe nepodporia. "Pripadá do úvahy len taká možnosť, že Gréci nám založia 150 percent pôžičky, ktorú by sme im mali dať. Keď nám dajú ostrov a my im dáme nejaké peniažky, môžeme si kúpiť aj sto ostrovov," poznamenal nezávislý poslanec.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Slovenskí hydinári upozorňujú na nekvalitné vajcia z Poľska
Slovenskí hydinári upozorňujú na nekvalitné vajcia z Poľska
30.8.2011
V slovenských obchodných reťazcoch sa predávajú lacné poľské hydinové vajcia nižšej hmotnostnej kategórie, ktoré sú častokrát tesne pred dátumom spotreby. Na dnešnej tlačovej konferencii Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) to uviedol riaditeľ spoločnosti Novogal, a.s. Ladislav Birčák. Podľa jeho slov sa vlani doviezlo 160 mil. vajec, z čoho takmer 80 percent pochádzalo z Poľska. Slovensko je pritom vo výrobe vajec sebestačné, keďže sa u nás ročne vyrobí asi 1,1 mld. vajec. ÚHS preto podporuje novelu zákona o potravinách z dielne ministerstva pôdohospodárstva, ktorá za účelom lepšej kontroly zavádza povinnosť nahlasovať dovozy potravín na slovenský trh 24 hodín vopred.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Agentúra S&P: Európa sa vyhne dvojitej recesii
Agentúra S&P: Európa sa vyhne dvojitej recesii
30.8.2011
Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's predpokladá, že Európa sa vyhne dvojitej recesii, a to i napriek spomaleniu rastu HDP vo väčšine európskych krajín v druhom kvartáli tohto roka. "Dvojitá recesia nenastane, pretože vidíme niekoľko zdrojov pokračovania rastu v najbližších 18 mesiacoch vrátane stále silného dopytu zo strany nových trhových ekonomík a vrátane zotavovania podnikových kapitálových výdavkov, hoci je slabé," uvádza sa v dnes zverejnenej správe. Nálada v slovenskej ekonomike sa však zhoršila aj v auguste. Indikátor ekonomického sentimentu tak naďalej klesá, keď v auguste sa medzimesačne hodnota znížila o 2,4 bodu na 91,8 bodu. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu SR.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Štát málo využíva elektronické aukcie
Štát málo využíva elektronické aukcie
30.8.2011
Ak by štátne inštitúcie obstarávali telekomunikačné služby cez elektronické aukcie, mohli by pri tom ušetriť aj takmer tri štvrtiny ceny. Okrem úspory predstavujú e-aukcie najtransparentnejšiu formu verejného obstarávania. Od roku 2009 bolo u nás podľa údajov Transparency International len desať súťaží na služby mobilných operátorov, celkovo za dva milióny eur. Iba dve z nich sa urobili elektronickou aukciou, pričom v jednej sa ušetrilo 56 percent a v druhej až 73 percent. V prípade použitia e-aukcie aj pri ostatných súťažiach by aj po odrátaní nákladov na aukciu štát zaplatil minimálne o pol milióna menej. Oslovené ministerstvá, vyššie územné celky i mnohé štátne organizácie elektronickú aukciu pri službách operátorov zväčša nevyužívajú. V čase ich obstarávania totiž platil ešte starý zákon.
Médiá: 2
Komentáre:
2
Schäuble: Svet čaká 7 chudobných rokov
Schäuble: Svet čaká 7 chudobných rokov
28.8.2011
Radikálne úsporné opatrenia na konsolidáciu verejných financií môžu spôsobiť, že svetovú ekonomiku čaká "sedem chudobných rokov". Vyhlásil to nemecký minister financií Wolfgang Schäuble na stretnutí laureátov Nobelovej ceny vo Švajčiarsku. Podľa ministra potrvá niekoľko rokov, kým úsporné opatrenia prinesú ovocie, ale táto "krátkodobá bolesť prinesie dlhodobý zisk". Niektorí poprední ekonómovia však efektívnosť takýchto opatrení spochybňujú. Joseph Stiglitz, laureát Nobelovej ceny za ekonómiu v roku 2001 pripomenul, že úsporné opatrenia zavádzali v roku 1929 aj USA pred Veľkou hospodárskou krízou a aj Argentína, či východná Ázia pred krízami. "Úsporné opatrenia to len zhoršujú," tvrdí aj Eric Maskin, ktorý Nobelovu cenu získal v roku 2007.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Menový fond neočakáva novú svetovú krízu ‎
Menový fond neočakáva novú svetovú krízu ‎
27.8.2011
Z nedávneho prieskumu agentúry AP medzi poprednými ekonómami vyplýva, že hospodárska recesia v Spojených štátoch nie je v najbližších 12 mesiacoch pravdepodobná. Recesiu svetovej ekonomiky nepredpovedá ani Medzinárodný menový fond (MMF). Uvádza sa to v aktualizovanej prognóze MMF, ktorá bude zverejnená na budúci mesiac. John Lipsky, prvý námestník výkonnej riaditeľky MMF Christine Lagardeovej, však v rozhovore pre televíziu CNBC uviedol, že hospodárske riziká rastú. Lipsky vyzval Spojené štáty a Európu, aby prišli s vierohodnými rozpočtovými plánmi pre strednodobé obdobie a posilnili tak dôveru vo svoje schopnosti znížiť zadlženie.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Pomalší rast ekonomiky spôsobí výpadok príjmov 200 mil. eur
Pomalší rast ekonomiky spôsobí výpadok príjmov 200 mil. eur
27.8.2011
Ministerstvo financií SR v piatok zverejnilo mimoriadnu revíziu svojej makroekonomickej prognózy. Slovenská ekonomika by tak mala rásť pomalšie ako sa predpokladalo, a to o 1 percento. Budúcoročné tempo rastu hospodárstva by preto mohlo dosahovať úroveň 3,4 percenta. Pomalší rast ekonomiky by mal podľa materiálu v roku 2012 spôsobiť výpadok príjmov na úrovni 202 mil. eur. Výdavky by sa to však dotknúť nemalo. Ministerstvo súčasne pristúpilo k zmenám prognóz na nasledovné roky. Na rok 2013 o 0,5 percentuálneho bodu na 3,7 percenta a na rok 2014 o 0,3 percenta na 3,9 percenta. Pre rok 2011 rezort financií zrevidovalo odhady z júnových 3,6 percenta na aktuálnych 3,3 percenta.
Médiá: 4
Komentáre:
3
Slovenskí milionári o vyšších daniach neuvažujú
Slovenskí milionári o vyšších daniach neuvažujú
26.8.2011
Americký miliardár Warren Buffett (na obr.) navrhol vyššie zdanenie najmajetnejších ľudí ako jedno z opatrení na záchranu ekonomiky. Vyšší príjem z daní by mal podľa neho pomôcť USA znížiť obrovské zadlženie krajiny, pre ktoré hrozil začiatkom mesiaca bankrot. Jeho myšlienky našli silný ohlas aj v Európe. U nás podnikatelia s vyššími príjmami podobnú iniciatívu neplánujú. Bohaté firmy by uvítali zmeny vo vzťahu štátu k podnikateľom, väčšiu ústretovosť úradov či znižovanie byrokracie. Nútiť ich k tomu neplánuje ani ministerstvo financií, solidarite bohatých sa však nebráni. Šéf finančného výboru parlamentu Jozef Kollár (SaS) to nepovažuje za „ultrasystémový krok, ktorý by spasil ekonomiku akejkoľvek krajiny“.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Na jednu pracovnú ponuku pripadá 41 záujemcov
Na jednu pracovnú ponuku pripadá 41 záujemcov
26.8.2011
Na jednu pracovnú ponuku sa dnes hlási v priemere 41 ľudí. Sú však aj pozície, o ktoré má záujem vyše sto ľudí. Najviac, až 148 uchádzačov, reaguje na ponuku hostesky. Vychytené sú aj miesta asistentov, recepčných či sekretárok. Vyplýva to z údajov portálu Profesia.sk. Nezamestnanosť v júli dosiahla 13,15 percenta. Minulý rok sa o jednu pozíciu uchádzalo v priemere 46 ľudí, v predkrízovom roku 2008 pripadalo na jednu ponuku iba deväť uchádzačov. Ľudí láka najmä logistika a administratíva. Naopak, firmám chýbajú špecialisti na IT a telekomunikácie, kde evidujú len deväť či trinásť uchádzačov na ponuku. Aj napriek veľkému množstvu záujemcov je však často problém obsadiť voľné miesto. Ľudia nemajú potrebnú kvalifikáciu a prax.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
269123456789

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, sk1[at]m5.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk