AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte.
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Švajčiarska strana použila fotku speváčky Winehouseovej na protidrogovom plagáte
Švajčiarska strana použila fotku speváčky Winehouseovej na protidrogovom plagáte
8.8.2011
Junge SVP, mládežnícka odnož Švajčiarskej ľudovej strany (SVP), čelí kritike po tom, čo vo svojej novej protidrogovej kampani použila fotografiu nedávno zosnulej Amy Winehouseovej, na ktorej je britská speváčka pravdepodobne pod vplyvom drog. Pod fotkou je vo francúzštine nápis "nie dekriminalizácii drog". "Úmrtie Amy Winehouse nám pred oči postavilo smutnú realitu, na ktorú iné strany často zabúdajú - a tou sú škodlivé následky konzumácie drog. Nie sú to naše metódy, ktoré sú šokujúce, to je realita. Ukazujeme fotografiu, ktorú pozná už celý svet. Winehouse nebola známa iba svojimi skladbami, ale predovšetkým svojimi drogovými výstrednosťami," uviedol na obhajobu plagátu prezident Junge SVP v kantóne Valais Grégory Logean.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Štyridsaťročný Brit si nosí umelé srdce v taške
Štyridsaťročný Brit si nosí umelé srdce v taške
3.8.2011
Štyridsaťročný Matthew Green sa stal prvým Britom, ktorého choré srdce úplne nahradilo umelé (Total Artificial Heart). Zariadenie v jeho hrudi je pripojené na prenosnú pumpu v taške. V nej sa nachádza pumpa a batéria. Podobné umelé srdcia dostalo na svete už asi 900 pacientov. Lekári predpokladajú, že ich pacienti budú používať približne 3 roky, kým sa nenájde vhodný darca na transplantáciu srdca. Podľa lekára Stevena Tsui pripadá na jeden srdcový transplantát až tridsať ľudí. "Cítim sa úžasne, táto fantastická technológia mi vrátila môj život naspäť," uviedol Green na tlačovej konferencii.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Mobily deťom rakovinu nespôsobujú, tvrdí štúdia financovaná operátormi
Mobily deťom rakovinu nespôsobujú, tvrdí štúdia financovaná operátormi
3.8.2011
Deti a tínedžeri, ktorí používajú mobilné telefóny, nie sú vystavení vyššiemu riziku vzniku nádorov na mozgu ako deti, ktoré mobily nepoužívajú. Tvrdí to najnovšia štúdia publikovaná v Journal of the National Cancer Institute. Časť finančných prostriedkov na výskum však poskytla Švajčiarska výskumná nadácia pre mobilnú komunikáciu, ktorá je podporovaná aj švajčiarskymi mobilnými operátormi. Podľa autorov ale operátori nezasahovali do návrhu štúdie, do zberu, analýzy ani interpretácie získaných dát. Len pred dvoma mesiacmi bola pritom zverejnené správa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), podľa ktorej používanie mobilných telefónov môže zvyšovať riziko vzniku niektorých druhov rakoviny mozgu u ľudí, t.j. možno ich označiť za "potenciálne karicinogénne".
Médiá: 2
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Dvadsaťročného mladíka zabilo dlhé hranie na Xboxe
Dvadsaťročného mladíka zabilo dlhé hranie na Xboxe
1.8.2011
Nebohý 20-ročný Chris Staniforth z Veľkej Británie zvykol stráviť 12 hodín denne hraním počítačových hier na Xboxe. Pitva ukázala, že príčinou jeho smrti bola krvná zrazenina (hlboká žilová trombóza), ktorá sa v jeho pľúcach vytvorila v priamej súvislosti s jeho hráčskou závislosťou. V tej istej polohe totiž sedával desiatky hodín bez akéhokoľvek pohybu. Aby zrazenina zavinila smrť, musí sa stať súčasťou krvného obehu, čím by mohla zapríčiniť aj upchatie pľúcnych tepien. Hovorca Microsoftu v reakcii na medializovaný prípad vyhlásil: "Odporúčame hráčom aby robili pri hraní prestávky na cvičenie a taktiež si našli čas na iné činnosti."
Médiá: 4
Komentáre:
0
Vedci sú o krok bližšie k trvalému očkovaniu proti chrípke
Vedci sú o krok bližšie k trvalému očkovaniu proti chrípke
30.7.2011
Švajčiarsky imunológ Antonio Lanzavecchia z Inštitútu biochemických výskumov v meste Bellinzona objavil protilátku, ktorá pôsobí voči všetkým známym druhom chrípky typu A. Protilátka s označením FI6 tak reaguje na všetkých 16 druhov chrípky. Táto "univerzálna protilátka" by sa v budúcnosti mohla stať základom pre vývoj trvalo účinného očkovania proti tejto chorobe. Samotná protilátka zatiaľ nie je použiteľnou vakcínou, dostupný je však manuál na jej výrobu. Lanzavecchia dúfa, že ešte predtým, než sa podarí vakcínu vyvinúť, i samotná znalosť protilátky môže pomôcť v liečbe.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Lekár: Uši sa správne čistia prstom
Lekár: Uši sa správne čistia prstom
28.7.2011
Výsledkom nedostatočnej hygieny vonkajšieho ucha môže byť nahromadenie ušného mazu. To môže viesť aj k množenie mikroorganizmov a následne k závažným zdravotným ťažkostiam. Podľa otorinolaryngológa Juraja Klačanského by sa v prípade mechanického čistenia nemal používať žiaden cudzí predmet. Uši sa majú čistiť krátko po osprchovaní, a to končekom malíčka. "Pri každom strkaní akéhokoľvek predmetu do ucha sa vystavujeme nebezpečenstvu, že si doň zavedieme bakteriálnu infekciu. Uši môžu potom nepríjemne svrbieť, bolieť, hrozí aj zapáchajúci výtok. Maž si tiež môžete zatlačiť hlbšie, čím si v uchu vytvoríte zátku," dodal lekár.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Vo veku 107 rokov zomrela najstaršia Češka
Vo veku 107 rokov zomrela najstaršia Češka
26.7.2011
Vo veku 107 rokov zomrela v meste Jirkov v okrese Chomutov Marie Třešňáková, ktorá bola považovaná za najstaršieho občana Českej republiky. Bezdetná žena, ktorá roky pracovala ako predavačka, žila v domove pre seniorov od roku 1994. Podľa vyjadrenia hovorcu jirkovskej radnice Luboša Mizuna žena zomrela minulý piatok v spánku. V Česku pritom žijú ešte ďalšie dve ženy narodené v roku 1904. Rok narodenia 1905 má v rodnom liste v Českej republike ďalších sedem žien a jeden muž. Storočných ľudí žilo v Česku na konci apríla vyše 700. Pomer medzi storočnými mužmi a ženami je asi 1:6.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Zuby Slovákov sú v čoraz horšom stave
Zuby Slovákov sú v čoraz horšom stave
22.7.2011
Dnešné deti majú zuby viac pokazené ako ich rodičia, slovenské deti majú pritom najhoršie zuby v únii. "Žiaľ, je to pravda. Navyše najviac k tomuto stavu prispieva malý záujem a možno aj malá informovanosť zo strany rodičov. Mnohí dnešní rodičia majú veľa povinností a nevládzu alebo nechcú riešiť, či a ako si ich deti umyli zuby. Mnoho detí si navyše už od útleho detstva osvojilo nesprávne stravovacie a hygienické návyky," hovorí stomatologička Vladimíra Balogová-Kasajová z bratislavskej ambulancie vkDent, podľa ktorej tiež treba minimálne dvakrát ročne absolvovať preventívnu prehliadku, k tomu aj profesionálne čistenie zubov a pravidelnú fluoridáciu.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Pasívne fajčenie zvyšuje riziko poruchy sluchu
Pasívne fajčenie zvyšuje riziko poruchy sluchu
21.7.2011
Tínedžerom, ktorí sú vystavení pasívnemu fajčeniu, môže hroziť vyššie riziko poruchy sluchu. Vyplýva to z výskumu amerických vedcov z University Langone Medical Center. Vedci analyzovali záznamy z celoamerického prieskumu, do ktorého sa zapojilo 1 500 tínedžerov vo veku od 12 do 19 rokov. Okolo 12 percent z tínedžerov vystavovaných pasívnemu fajčeniu, malo miernu alebo ťažkú poruchu sluchu v jednom uchu. U mladých z prostredia bez cigariet sa táto hodnota pohybovala pod ôsmimi percentami. Tabakový dym môže podľa expertov u detí negatívne ovplyvniť prúdenie krvi vo vnútornom uchu, čo je dôležité pre zdravý sluch.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Vedci: O budúcej profesii dieťaťa sa rozhoduje už v maternici
Vedci: O budúcej profesii dieťaťa sa rozhoduje už v maternici
21.7.2011
Bude sa človek viac zaujímať o technické alebo humanitné odbory? Nemeckí vedci najnovšie priniesli dôkazy o tom, že existuje súvis medzi hladinou hormónov pred pôrodom a neskorším rozhodovaním mužov a žien o svojej budúcej profesionálnej dráhe. Tvrdí to výskum, ktorý vykonali psychológovia z univerzity v Konstanzi. Vyššia hladina testosterónu v maternici má tak podľa nich priamy vplyv na zvýšený záujem o technické odbory. Naopak, nižšia hladina testosterónu spôsobuje záujem o odbory, v ktorých hrajú rozhodujúcu úlohu sociálne kontakty.
Médiá: 1
Komentáre:
0
V Košiciach skolabovalo pre teplo 10 ľudí
V Košiciach skolabovalo pre teplo 10 ľudí
11.7.2011
Desať kolapsov pre teplo zaznamenali počas víkendu v košickej univerzitnej nemocnici L. Pasteura. Skoro všetky stavy boli do istej miery dôsledkom vplyvu vysokých vonkajších teplôt a zlyhávania termoregulácie organizmu a nedostatku tekutín, uviedol primár internista centrálneho príjmu Zoltán Sidor. „Treba sa vyhýbať priamemu slnku. Najmä starší ľudia by sa mali vyhýbať zbytočnej fyzickej námahe ako sú napríklad nákupy cez najväčšie horúčavy," odporúčal Sidor. Rovnako by sa podľa neho mali ľudia vyhýbať fyzickej námahe, okrem kúpania, nie však v príliš studenej vode, lebo rýchle ochladenie je rovnako nebezpečné ako úpal. Doložil, že v týchto dňoch by mal človek vypiť v priebehu dňa namiesto dvoch až štyri litre tekutín.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Minerálka Aquila Aqualinea je v poriadku
Minerálka Aquila Aqualinea je v poriadku
6.7.2011
Výsledky laboratórnych rozborov potvrdili, že baktérie, ktoré sa našli v balenej vode Aquila Aqualinea, nie sú choroboplodné. Podľa hovorcu Štátneho zdravotného ústavu v Prahe Michala Spáčila zistené kmene E. coli nepredstavujú akútne riziko a nepotvrdil sa ani výskyt nebezpečného sérotypu E. coli 0104:H4, ktorý stojí za nákazou v Nemecku. Aj ďalej sa však odporúča nepiť chybnú šaržu neperlivej vody Aquila Aqualinea, s trvanlivosťou do 20. mája 2012, nakoľko sa podľa platných noriem v balenej vode nesmú baktérie vyskytovať.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Nákazu E.coli zavinili semená z Egypta
Nákazu E.coli zavinili semená z Egypta
6.7.2011
Nákazu črevnou baktériou EHEC, ktorá si v Európe vyžiadala okolo 50 životov, pravdepodobne zapríčinili semená pískavice z Egypta. Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín mohlo byť kontaminovaných hneď niekoľko dodávok semien z ​​rokov 2009 až 2011. Európska únia na toto zistenie zareagovala dočasným zákazom dovozu určitých typov semien z Egypta a ich stiahnutím z trhu. Blokovanie importu semien a fazule zo severoafrickej krajiny potrvá až do 31. októbra 2011. Úrad spotrebiteľom tiež odporučil, aby nepestovali výhonky pre svoju vlastnú potrebu a ak tak urobia, aby ich konzumovali až po dôkladnom prevarení.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Česi stiahli z predaja neperlivú vodu Aquila, našli v nej baktériu
Česi stiahli z predaja neperlivú vodu Aquila, našli v nej baktériu
3.7.2011
Česká štátna potravinárska inšpekcia našla v predávanej minerálnej vode Aquila Aqualinea s dátumom minimálnej trvanlivosti 20. mája 2012 koliformnú baktériu. Vzorku vody poslali do Národného referenčného laboratória pre vylúčenie možnosti nákazy jedným z kmeňov baktérie E. coli - STEC. Spotrebiteľom, ktorí by mohli mať uvedený výrobok doma, ho neodporúčajú konzumovať. Spoločnosť Karlovarské minerálne vody preto po upozornení stiahla z predaja v Česku vyše 33 000 fliaš neperlivej vody tejto značky. Iný kmeň baktérie E coli - EHEC, ktorý sa nedávno objavil v Nemecku vyvoláva krvavé hnačky vedúce k zlyhaniu obličiek, pričom zabil už 48 ľudí.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Pre E.coli zatvorili v Nemecku školu
Pre E.coli zatvorili v Nemecku školu
29.6.2011
V meste Altenbeken na západe Nemecka zatvorili úrady v utorok základnú školu po tom, čo u niekoľkých žiakov diagnostikovali baktériu E. coli. Škola by mala byť uzavretá minimálne týždeň, teda na približnú inkubačnú dobu ochorenia. Cieľom je zabrániť možnému šíreniu nákazy. Prvý prípad črevnej nákazy, ktorý však nie je nijako spojený so smrteľných kmeňom v Nemecku, zaznamenali vo Švédsku. Nakazený muž stredného veku nemá podľa Inštitútu na kontrolu prenosných chorôb žiadne väzby ani kontakty s Nemeckom a vôbec nebol v zahraničí. Inštitút momentálne zisťuje, ako a kde sa muž nakazil.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Francúzov nakazili semienka klíčkov z Veľkej Británie
Francúzov nakazili semienka klíčkov z Veľkej Británie
25.6.2011
V uplynulých dňoch sa v okolí juhofrancúzskeho Bordeaux prejavili najmenej u desiatich pacientov zdravotné ťažkosti, ktoré silne pripomínajú nebezpečnú črevnú nákazu z Nemecka. Všetci nakazení konzumovali klíčky horčice, rukoly a senovky belasej. Dodávateľom podozrivých semienok je britská firma Thompson & Morgan, ktorá zásobuje francúzsku sieť Jardilland. Štátny tajomník rezortu pre ochranu spotrebiteľov Frédéric Lefebvre už požiadal o okamžitý zákaz predaja týchto produktov. Klíčky sa potvrdili ako zdroj infekcie aj v Nemecku, medzi najpodozrivejšie patrili brokolicové, cesnakové a klíčky senovky gréckej.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Video: Žena s najväčším prirodzeným poprsím poskytla interview
25.6.2011
Päťdesiatdvaročná Annie Hawkins Turnerová z Atlanty je v Guinessovej knihe rekordov zapísaná ako žena s najväčšími prsníkmi, ktoré nikdy neboli zväčšené žiadnym kozmetickým zákrokom. Američanka nosí podprsenku veľkosti 102ZZZ a jej hruď váži takmer 51 kilogramov. „Nevedela som, že som odlišná, až kým som neprišla do školy. Nezmestila som sa do lavice,“ spomína matka dvoch detí. "Niekedy ma irituje, keď sa ma ľudia pýtajú - Ako môžeš chodiť? - Nie som hendikepovaná, mám len veľké prsia, s ktorými som sa už zmierila," dodala Turnerová.
Komentáre:  0
Vo Francúzsku hospitalizovali už ôsme dieťa s príznakmi E.coli
Vo Francúzsku hospitalizovali už ôsme dieťa s príznakmi E.coli
19.6.2011
Hospitalizované sedemročné dievča bolo privezené do nemocnice po čiastočnom zlyhaní obličiek. Na rozdiel od predchádzajúcich siedmich detí však nekonzumovalo karbonátky z nakazeného hovädzieho mäsa, ktoré predával nemecký obchodný reťazec Lidl. Deti postihla infekcia spojená s variantom baktérie E.coli. Ten je však odlišný od kmeňa v Nemecku, ktorý nakazil viac ako 3 000 ľudí, z ktorých 38 zomrelo. Podľa informácií sa stav prvých siedmich detí vo veku od 18 mesiacov do ôsmich rokov pomaly zlepšuje, rovnako ako u dvojročného pacienta, ktorý upadol do kómy.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Aktivisti chcú, aby otec mohol zabrániť matke podstúpiť interrupciu
Aktivisti chcú, aby otec mohol zabrániť matke podstúpiť interrupciu
18.6.2011
Občianske združenie Právo detí na oboch rodičov žiada podpredsedu vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolfa Chmela (Most-Híd) o iniciovanie takého návrhu, ktorý umožní otcom rozhodovať o ich ešte nenarodenom dieťati. "Ak sa matka ešte nenarodeného dieťaťa rozhodne podstúpiť interrupciu, otca sa na súhlas nikto nepýta," uvádza predseda združenia Samuel Krušinský v otvorenom liste. Podľa neho ak aj otec deklaruje, že má záujem získať svoje dieťa po pôrode do svojej výhradnej starostlivosti, reálne nemá možnosť rozhodnutiu matky dieťaťa podstúpiť interrupciu nijako zabrániť.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Baktériu E.coli preniesla na potraviny nakazená osoba
Baktériu E.coli preniesla na potraviny nakazená osoba
18.6.2011
Nemeckým expertom sa podarilo jednoznačne preukázať, že pracovníčka istej cateringovej firmy v spolkovej krajine Hesensko kontaminovala potraviny, z ktorých sa potom nakazilo ďalších 20 osôb. Infikovaná pracovníčka pripravovala jedlá pre účastníkov oslavy v Dolnom Sasku a v danom čase nemala ani najmenšie príznaky nákazy. Neskôr ochorela a prejavil sa u nej aj hemolyticko-uremický syndróm (HUS). Ďalší výskum teraz preukáže, či môže za prenos baktérie z človeka na potraviny nerešpektovanie hygienických predpisov alebo či k prenosu došlo z iných dôvodov. Nebezpečné baktérie experti objavili aj vo vode potoka Erlenbach vo Frankfurte nad Mohanom.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Črevná nákaza E. coli je podľa Európskej únie už pod kontrolou
Črevná nákaza E. coli je podľa Európskej únie už pod kontrolou
14.6.2011
Európsky komisár pre zdravie a spotrebiteľskú politiku John Dalli uviedol, že bakteriálnu črevnú nákazu v Európe sa pravdepodobne podarilo dostať pod kontrolu. Podľa komisára je nutné dôkladne preveriť, ako došlo k vypuknutiu nákazy, keďže nemecká biofarma na klíčky v dolnosaskom okrese zrejme dodržiavala platné predpisy EÚ. Nemeckým odborníkom sa zároveň podarilo zistiť, že chorí konzumovali v prvom rade klíčky brokolicové, cesnakové a klíčky senovky gréckej. Črevná infekcia si doposiaľ vyžiadala 35 životov a 3 228 nakazených. U približne stovky hospitalizovaných pacientov došlo k poškodeniu obličiek, pričom budú potrebovať transplantáciu alebo budú do konca života odkázaní na dialýzu.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Radičová: Ceny liekov budú druhé najnižšie v EÚ
Radičová: Ceny liekov budú druhé najnižšie v EÚ
14.6.2011
Premiérka Iveta Radičová včera odpovedala veľvyslancom siedmich krajín na ich list, v ktorom žiadali o zmeny v pripravovanom zákone o liekoch. Ešte minulý týždeň označila tento list za "čistý lobing, nad rámec diplomacie a politickej slušnosti“. Cieľom pripravenej reformy je podľa premiérky znížiť ceny liekov pre pacientov a ušetrené peniaze použiť na zvyšovanie kvality zdravotnej starostlivosti. Ceny liekov by mali po schválení reformy klesnúť na druhú najnižšiu úroveň v únii. Návrhy zákonov majú zároveň pomôcť odstrániť plytvanie s verejnými zdrojmi, znížiť riziká klientelizmu a konfliktov záujmov pri regulácii a predpisovaní liekov. Premiérka tiež upozornila, že návrhy zákonov prešli štandardným legislatívnym procesom.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Video: Ako odstrániť kliešťa
13.6.2011
Očkovanie, repelent a dôkladná prehliadka tela po každom výlete v lese, na lúke či v okolí riek. To sú najdôležitejšie preventívne opatrenia, ktorými sa možno chrániť pred nákazami prenášanými kliešťami. Ako odstrániť kliešťa nájdeného na pokožke? Pred odstránením ho postriekajte dezinfekciou, najlepšie s obsahom alkoholu. Ak nemáte dezinfekčný prostriedok (Septonex, Dettol, lieh, jódová tinktúra, Alpa), použite alkoholický nápoj, parfum či kolínsku. Kliešťa uchopte pinzetou alebo klieštikmi na vyberanie kliešťov z lekárne čo najbližšie pri koži a pokúste sa ho doslova vykývať. Neponáhľajte sa, snažte sa ho nerozpučiť. Následne ranku opäť dezinfikujte.
Komentáre:  0
Čína: Olovom sa priotrávilo viac ako 600 ľudí
Čína: Olovom sa priotrávilo viac ako 600 ľudí
13.6.2011
Vo východočínskej provincii Če-ťiang sa priotrávilo olovom z rodinných dielní na výrobu fólií vyše 600 ľudí vrátane 103 detí. Ťažkú otravu testy preukázali u všetkých zasiahnutých detí a 26 dospelých. V prípade zvyšných 494 osôb lekári konštatovali miernu otravu. Dielne, v ktorých pracovníci a ich rodiny prichádzali do styku s materiálmi obsahujúcimi olovo, museli zastaviť ďalšiu výrobu. Rozsiahle úniky ťažkých kovov v krajine nie sú ojedinelé. V máji úrady v provincii Če-ťiang zadržali 74 osôb a zastavili prevádzku stoviek tovární na výrobu batérií po tom, čo sa desiatky ľudí priotrávili olovom a kadmiom.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Radičová píše pre lieky list ambasádam
Radičová píše pre lieky list ambasádam
11.6.2011
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) pripravuje odpoveď veľvyslancom siedmich krajín, ktorí v jej adresovanom liste vyjadrili znepokojenie, že pri tvorbe zákona o určovaní cien liekov neboli zohľadnené pripomienky všetkých dotknutých strán. Radičová v tom vidí lobing za farmaceutické spoločnosti nad rámec diplomacie a politickej slušnosti. Diplomati a analytici sa líšia v názoroch, či bol postup veľvyslancov štandardný. Niektorí tvrdia, že k diplomacii lobing vlastnej krajiny za jej hospodárske záujmy patrí. Miroslav Lajčák, bývalý minister zahraničných vecí vo vláde Roberta Fica, tiež považuje list za nezvyčajný.
Médiá: 2
Komentáre:
1
Lipšičovi nevadia kanabisové lieky, ďalej však ísť nechce
Lipšičovi nevadia kanabisové lieky, ďalej však ísť nechce
11.6.2011
Ministrovi vnútra Danielovi Lipšicovi (KDH) nevadí používanie liekov s výťažkom z konopy siatej na lekárske účely, pokiaľ sa na tom zhodujú odborníci. Legalizovať marihuanu by však určite nechcel. "Problém pri marihuane je ten, že časť užívateľov marihuany prechádza postupne na tvrdé drogy," vyhlásil a dodal, že súčasný systém je nastavený správne. "Čistí užívatelia sú trestaní naozaj symbolicky, sú trestaní alternatívnymi trestami a díleri sú trestaní mimoriadne prísne." Odstrašujúcim príkladom je pre ministra Holandsko, ktoré legalizácii mäkkých drog stalo cieľom drogového turizmu.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Zdrojom črevného ochorenia sú pravdepodobne zeleninové klíčky
Zdrojom črevného ochorenia sú pravdepodobne zeleninové klíčky
10.6.2011
Riaditeľ Kochovho inštitútu Reinhard Burger informoval o tom, že zeleninové klíčky sú s vysokou pravdepodobnosťou zdrojom bakteriálnej črevnej nákazy, ktorá už zabila najmenej 30 ľudí. Už ráno sa objavili neoficiálne správy, že posledný vývoj toto podozrenie posinil. Stále viac dôkazov naznačuje súvislosť medzi baktériou EHEC a nemenovaným pestovateľom klíčkov v Dolnom Sasku. Nemecké úrady zároveň rušia varovanie pred konzumáciou uhoriek, paradajok a šalátov, vydané v súvislosti so smrtiacou črevnou epidémiou EHEC.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Zdroj baktérie E.coli sa možno nikdy nepodarí odhaliť
Zdroj baktérie E.coli sa možno nikdy nepodarí odhaliť
10.6.2011
Nemeckí vedci vyhlásili, že zdroj epidémie nebezpečnej črevnej nákazy EHEC, ktorá si doposiaľ vyžiadala už 30 mŕtvych, sa možno nikdy nepodarí vypátrať. Tri štvrtiny minulých epidémií EHEC sa skončili bez odhalenia zdroja nákazy. Dôvodom je skutočnosť, že nakazené potraviny sa zjedli alebo vyhodili ešte pred nástupom chorobných príznakov. V Nemecku ochorelo už približne 2 800 ľudí a vyšetrovatelia sa zameriavajú hlavne na tých, ktorí pred prepuknutím nákazy jedli spoločne. Najnovším prípadom skupinového ochorenia sú piati pacienti, ktorí v nemocnici skončili po tom, čo na veľkej rodinnej oslave zjedli jedlo pripravené cateringovou firmou.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Uhliarik: Farmaceutické firmy myslia len na svoje zisky
Uhliarik: Farmaceutické firmy myslia len na svoje zisky
9.6.2011
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) vyzval farmaceutické firmy, aby v súvislosti s reformou liekovej politiky prestali zavádzať verejnosť a začali myslieť viac na pacientov, ako na svoje zisky. Zároveň vyjadril vieru, že poslanci pri schvaľovaní reformných zákonov nepodľahnú lobingu a tlaku farmafiriem, ktorý mal byť počas prípravy reformy vyvíjaný na neho, ako aj na premiérku Ivetu Radičovú. Ten bol podľa jej slov najväčší, aký za posledné obdobie zažila. Argumenty farmaceutických spoločností proti navrhovaným zmenám označil minister za mýty. Odmietol pritom názor, že generická preskripcia, teda predpisovanie účinnej látky namiesto obchodného názvu lieku, prinesie zmätok, lebo lekári nebudú vedieť, aký liek napokon pacient užíva.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Baktériu E.coli objavili v Thajsku v avokádach z Európy
Baktériu E.coli objavili v Thajsku v avokádach z Európy
9.6.2011
Thajsko oznámilo, že objavilo baktériu E. coli v avokádach dovezených z Európy. Krajina teraz zisťuje, či sa jedná o rovnaký kmeň, ktorý si vyžiadal už 27 životov. Podľa informácii thajského ministerstva zdravotníctva nie je známe, z ktorej európskej krajiny avokáda doviezli. Ministerstvo tiež uviedlo, že bude potrebovať tri až päť dní na zistenie, či ide o smrtiaci kmeň baktérie E.coli. Thajská vláda vyzvala obyvateľov, aby nepodliehali panike a naďalej konzumovali dôkladne umytú alebo tepelne upravenú čerstvú zeleninu.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
87123

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, sk1[at]m5.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk