AKTUÁLNE TÉMY : Euroval  |  Líbya  |  Pavol Demitra  |  Založenie firmy  |  Zdravotníctvo  |  Radičová  |  Fico
Projekt sk1.sk je pozastavený a hľadá investora.
V prípade Vášho záujmu o bližšie informácie nás kontaktujte.
Zahraničné Domáce Zaujímavé Ekonomika Politika Šport Krimi Veda a technika Zaujímavosti Zdravie Kultúra Video
Nová stopa: Baktérie E.coli sa našli na uhorke v smetnom koši
Nová stopa: Baktérie E.coli sa našli na uhorke v smetnom koši
9.6.2011
Pri hľadaní zdroja epidémie črevnej nákazy majú nemecké úrady novú stopu. V smetnom koši v Magdeburgu našli nemecké úrady na zvyškoch uhorky epidemický kmeň baktérií E. coli. Kôš patrí rodine, ktorej členovia ochoreli na EHEC. Podľa hovorkyne Spolkového úradu pre ochranu spotrebiteľov nemôžu byť z tohto nálezu vyvodené žiadne závery. Nevedno totiž, či sa baktérie na uhorke nachádzali už pred jej vyhodením, alebo sa na ňu dostali až medzi odpadkami. Podľa najnovších zistení počet prípadov nových infekcií v Nemecku klesá, no varovanie pred konzumáciou surových uhoriek, paradajok, šalátu a klíčkov platí aj naďalej. Nákaze baktériami EHEC dosiaľ v Nemecku podľahlo 25 ľudí.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Vláda dala zelenú marihuane na lekárske účely
Vláda dala zelenú marihuane na lekárske účely
8.6.2011
Slovenskí pacienti by sa už od novembra mohli liečiť aj s liekmi obsahujúcimi výťažky z konopy siatej. Vláda totiž dnes schválila návrh zákona o liekoch, ktorým sa novelizuje aj zákon o omamných a psychotropných látkach. Návrh zákona však ešte musí prijať Národná rada SR. Ako ozrejmila Michaela Gajdošová z ministerstva zdravotníctva, povolené budú dve molekuly, ktoré majú "celosvetovo dokázaný medicínsky a terapeutický efekt". V praxi by to mohlo vyzerať tak, že si farmaceutická firma podá žiadosť o registráciu lieku s obsahom týchto dvoch účinných látok, Štátny ústav pre kontrolu liečiv žiadosť posúdi, a ak bude v poriadku, liek zaregistruje a bude sa môcť predpisovať.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Nemecko: Počet nakazených baktériou E. coli klesá
Nemecko: Počet nakazených baktériou E. coli klesá
8.6.2011
Nemecký minister zdravotníctva Daniel Bahr oznámil, že počet nových infekcií zapríčinených nebezpečným kmeňom baktérie E. coli, ktorá pripravila o život 25 ľudí, začína klesať. Podľa ministra má už krajina to najhoršie za sebou. Bahr však dodal, že v Nemecku sa pravdepodobne objavia ďalšie prípady a krajina musí rátať aj s ďalšími úmrtiami. Nebezpečná baktéria nakazila už vyše 2300 ľudí, z toho 1600 v Nemecku. Po šalátových uhorkách boli za zdroj nákazy považované fazuľové výhonky, čo už však na základe najnovších testov nie je isté.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Poľsko potvrdilo prvý prípad črevného ochorenia
Poľsko potvrdilo prvý prípad črevného ochorenia
7.6.2011
Nebezpečnú nákazu lekári potvrdili u 29-ročnej ženy, ktorá pricestovala z Nemecka. Jej život údajne nie je v ohrození. Podozrenie nákazy sa prejavilo u ďalších dvoch ľudí, ktorí boli nedávno v Nemecku. Výsledky testov by mali byť známe v nadchádzajúcich dňoch. Črevné ochorenie si dohromady vyžiadalo už 23 obetí a hospitalizáciu viac než 2 000 ľudí. Predbežné testy zatiaľ nepotvrdili ako zdroj nákazy fazuľové výhonky. Na začiatku sa predpokladalo, že ochorenie zapríčinili šalátové uhorky zo Španielska, čo spôsobilo miestnym agrárnikom značné finančné škody.
Médiá: 6
Komentáre:
0
Našli farmu, ktorá je zrejme zdrojom črevnej nákazy
Našli farmu, ktorá je zrejme zdrojom črevnej nákazy
6.6.2011
Pravdepodobným zdrojom črevnej nákazy spôsobenej baktériou E. coli je farma v nemeckom Uelzene, asi 100 km od Hamburgu. "Objavili sa ďalšie dôkazy, ktoré poukazujú na farmu v Uelzene ako na zdroj, alebo prinajmenšom ako na jeden zo zdrojov nákazy," vyhlásil minister poľnohospodárstva Dolného Saska Gert Lindemann. Na spomínanej farme sa okrem iného pestujú aj fazuľové výhonky, ktoré boli označené za pravdepodobný zdroj infekcie. Zariadenie už zatvorili, zároveň bolo vydané varovanie vyvarovať sa konzumácie výhonkov.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Uhliarik: Neviem si predstaviť, že by pacient fajčil marihuanu
Uhliarik: Neviem si predstaviť, že by pacient fajčil marihuanu
5.6.2011
Používanie marihuany na lekárske účely, ktoré presadzuje strana SaS, si podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) vyžaduje veľkú odbornú diskusiu. V medicíne podľa neho existujú látky, ktoré sa môžu používať ako náhrada marihuany. Uhliarik vidí problém najmä v spôsobe použitia. „Určite si neviem predstaviť, že by pacient, ktorý by to teoreticky potreboval, že by si napríklad zapálil cigaretu.“ Ak by Slovensko použitie marihuany na medicínske účely schválilo, pridalo by sa ku krajinám ako Kanada, Česko či Rakúsko.
Médiá: 3
Komentáre:
2
Nemecko: Nové prípady črevného ochorenia pribúdajú pomalšie
Nemecko: Nové prípady črevného ochorenia pribúdajú pomalšie
4.6.2011
Tempo nárastu počtu potvrdených alebo podozrivých prípadov v Nemecku sa spomalilo. V súčasnosti v krajine registrujú viac ako 2000 prípadov črevného ochorenia. Počet obetí sa zvýšil v krajine už na 18. Vedci aj naďalej nevedia, čo je zdrojom nákazy. Nová baktéria podľa odborníkov produkuje veľmi jedovatý toxín spolu s nezvyčajným biologickým "lepidlom", ktoré jej umožňuje dobre sa uchytiť v ľudských črevách. Strach Európanov z konzumácie domácej zeleniny je podľa vedcov neopodstatnený. Dovoz zeleniny z EÚ však už po Rusku zakázal aj Libanon.
Médiá: 6
Komentáre:
0
V Nemecku zabíja doposiaľ neobjavený kmeň baktérie E. coli
V Nemecku zabíja doposiaľ neobjavený kmeň baktérie E. coli
2.6.2011
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyvoláva epidémiu bakteriálnej nákazy EHEC doteraz neobjavený zmutovaný kmeň baktérie E. coli. Predbežná analýza podľa organizácie naznačuje, že kmeň je zmutovanou formou dvoch rôznych baktérií E. coli so smrtiacimi genómami. Podľa expertov ide o jedinečný kmeň s rozličnými charakteristikami, ktoré ho robia nákazlivejším a toxickejším. Ochorenie si doposiaľ vyžiadalo 17 mŕtvych a viac ako 1500 nakazených. Španielsky premiér už potvrdil, že krajina bude žiadať od EÚ odškodnenie za krivé obvinenia. Nemecké úrady tvrdili, že zdrojom epidémie boli práve španielske uhorky.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Poplatky za nadštandard vyberá čoraz viac nemocníc
Poplatky za nadštandard vyberá čoraz viac nemocníc
2.6.2011
Od. 1. júna opäť vzrástlo riziko, že pacienti budú v nemocniciach platiť. K výzve Asociácie nemocníc Slovenska zaviesť od júna poplatky za nadštandard sa postupne pridávajú aj ďalšie zdravotnícke zariadenia. Fakultná nemocnica v Nitre napríklad spoplatnila tzv. hodinové zákroky, čiže úkony, ktoré trvajú celú hodinu. Aj keď mnohé nemocnice už peniaze za nadštandard vyberajú, bez požehnania ministerstva zdravotníctva má väčšina zdravotníckych zariadení s vyberaním peňazí za istý druh služieb od pacientov problém. Zákonne totiž stále nie je dané, za čo nemocnice peniaze môžu pýtať, a zo čo už nie.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Celoštátny štrajk zdravotníkov môže byť už 15. júna
Celoštátny štrajk zdravotníkov môže byť už 15. júna
1.6.2011
Pokiaľ vláda do 15. júna negarantuje, že do zadlženého zdravotníctva pôjde viac peňazí, zdravotníci spustia celoštátny štrajk. "Ak sa nesplnia naše požiadavky, pristúpi sa k nátlakovým akciám. To znamená, že všetci na dve hodiny prerušíme prácu," povedal predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay. Po štrajku by podľa jeho slov mali nasledovať hromadné výpovede. Na spoločných krokoch sa tak dohodli zástupcovia lekárov, sestier, zubárov, lekárnikov a ďalších viac než desiatich profesijných organizácií. Do svojich akcií plánujú zapojiť aj občanov. "Ak nebudú splnené naše požiadavky, všetky organizácie začneme informačnú kampaň na zmenu systému zdravotného poistenia," vyjadril sa prezident Lekárskeho odborového združenia Michal Polician.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Črevná nákaza má 16 obetí. Prvý prípad sa objavil už aj v Česku
Črevná nákaza má 16 obetí. Prvý prípad sa objavil už aj v Česku
31.5.2011
Črevná infekcia vyvolávaná enterohemoragickými baktériami EHEC si dnes vyžiadala ďalšie dve obete, vrátane prvého úmrtia mimo Nemecka. Nemocnica vo švédskom meste Boras oznámila smrť päťdesiatničky, ktorú hospitalizovali po návrate z Nemecka. Nemecké spolkové úrady stále varujú pred konzumáciou uhoriek, šalátu a surových paradajok, aj keď presný zdroj nákazy odborníci stále jednoznačne neidentifikovali. Nebezpečnou črevnou infekciou sa zrejme nakazil už aj prvý Čech, ktorý sa vrátil zo služobnej cesty v Nemecku. Definitívne však bude výsledok jasný až po vyhodnotení testov.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Nebezpečná črevná nákaza má už 14 obetí
Nebezpečná črevná nákaza má už 14 obetí
31.5.2011
Počet obetí hemolyticko-uremického syndrómu sa v Nemecku zvýšil na 14, viac ako 1200 ľudí je nakazených. Lekári začínajú mať čoraz viac práce s neurologickými ťažkosťami hospitalizovaných. Tie sprevádzajú stavy nepokoja, poruchy reči, epileptické záchvaty a iné dôsledky toxínov, ktoré baktérie vypúšťajú do organizmu. U niektorých pacientov dokonca zaregistrovali i menšie mozgové príhody. Antibiotiká sú v súboji s baktériami neúčinné a jedinou možnosťou aj naďalej ostáva výmena krvi. Ochorenie, ktorého nosičom sú španielske šalátové uhorky sa medzičasom rozšírilo do ďalších štátov Európy. Ako posledné oznámilo prípady ochorenia Francúzsko.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Črevná nákaza zabila v Nemecku už 11 ľudí, ďalších 30 je v kritickom stave
Črevná nákaza zabila v Nemecku už 11 ľudí, ďalších 30 je v kritickom stave
30.5.2011
S nákazou baktérie Escherichia coli, ktorá spôsobuje hemolyticko-uremický syndróm (HUS) leží v nemeckých nemocniciach v kritickom stave 30 ľudí. Tým úplne prestali fungovať obličky. U ďalších viac ako 1 200 ľudí sa infekcia potvrdila alebo na ňu majú zdravotníci podozrenie. Nákaze v nedeľu podľahla ďalšia žena a počet obetí sa tak zvýšil už na 11. Lekári predpokladajú, že infekcia si vyžiada aj ďalšie obete. Ochorenie sa v posledných dňoch objavilo aj vo Veľkej Británii, Švédsku, Dánsku alebo Holandsku. Za zdroj nákazy úrady označujú šalátové uhorky zo Španielska.
Médiá: 2
Komentáre:
0
Kontaminované uhorky sa dostali aj do Česka
Kontaminované uhorky sa dostali aj do Česka
29.5.2011
Už aj v Českej republike sa objavili kontaminované uhorky zo Španielska, ktoré sú s najväčšou pravdepodobnosťou zdrojom nebezpečného črevného ochorenia. Podľa hovorcu českej potravinovej inšpekcie Michala Spáčila ide o zásielku šalátových biouhoriek, ktoré boli v priebehu uplynulých dní privezené do krajiny. Česká inšpekcia zatiaľ nevie, či uhorky už boli v predaji. Podľa iných zdrojov sa na trh mohlo dostať až 120 kusov tejto zeleniny, časť údajne išla do predajní firmy Country Life a časť aj ďalším odberateľom. V Nemecku už na črevnú infekciu zomrelo už desať ľudí, ďalší sú v ohrození života, infikovaných je vyše 1000 ľudí.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Črevná epidémia si vyžiadala ďalšie dve obete
Črevná epidémia si vyžiadala ďalšie dve obete
29.5.2011
Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) so sídlom v Štokholme informovalo, že črevná nákaza vyvolaná baktériou EHEC je jedna z najväčších svojho druhu na svete. V Nemecku ide dokonca o najhorší prípad, aký kedy zaznamenali. Nemecká tlačová agentúra uviedla, že chorobe včera podľahli ďalšie dve ženy a počet obetí v krajine tak stúpol na deväť. Ochorenie sa v posledných dňoch objavilo aj u ďalších 300 osôb. Prípady nákazy sú hlásené tiež z Dánska, Švédska, Británie, Rakúska, Švajčiarska, Holandska, ale aj Českej republiky. Nemecké úrady uvádzajú ako zdroj nákazy sú šalátové uhorky zo Španielska.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Multihosting pre 10 domén už od 9 Eur od WebSupport.sk
Uhliarik odvolal riaditeľa najväčšej štátnej nemocnice
Uhliarik odvolal riaditeľa najväčšej štátnej nemocnice
29.5.2011
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) odvolal riaditeľa Univerzitnej nemocnice v Bratislave Jozefa Sabola, ktorého vlani do funkcie sám vymenoval. Dôvodom má byť bližšie nešpecifikovaná strata dôvery. Najväčšia štátna nemocnica tento rok očakáva 62-miliónový dlh. Podľa jej hovorkyne bolo príčinou riaditeľovho odvolania neinformovanie ministra o začatí výberového konania k pripravovanej zmene na akciovú spoločnosť. Sabol nedávno v rozhovore pre denník Sme kritizoval viaceré Uhliarikove rozhodnutia. Jeho možný nástupca zatiaľ nie je známy.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Črevná epidémia sa rozniesla po Európe, môžu za ňu uhorky
Črevná epidémia sa rozniesla po Európe, môžu za ňu uhorky
27.5.2011
Podozrivé prípady črevnej nákazy, ktorá si v Nemecku vyžiadala už 3 životy nahlásili aj v Británii, Švédsku, Holandsku a Dánsku. Ide o pacientov, ktorí boli v Nemecku. Spolkový inštitút hygieny identifikoval ako nosiča nebezpečných enterohemoragických črevných baktérií (EHEC), šalátové uhorky zo Španielska. Zatiaľ sa však nedá vylúčiť, že zdrojom nákazy by mohli byť aj iné potraviny. Lekári považujú baktériu sa veľmi agresívnu a s podobným prípadom sa doposiaľ nestretli. V celej Európskej únii preto môže byť čoskoro vyhlásený stupeň pohotovosti 1, pri ktorom sa budú pre obyvateľov členských štátov zavádzať ochranné opatrenia.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Simon nariadil stiahnutie nebezpečných uhoriek zo Španielska
Simon nariadil stiahnutie nebezpečných uhoriek zo Španielska
26.5.2011
Slovenská republika začala prostredníctvom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) sťahovať z predaja šalátové uhorky pochádzajúce od dvoch španielskych producentov. Nemeckí hygienici totiž na nich identifikovali nebezpečné enterohemoragické črevné baktérie EHEC, ktoré v krajine spôsobili už stovky ochorení a niekoľko úmrtí. Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon zároveň nariadil aj zvýšený monitoring na všetku zeleninu, ktorá môže pochádzať od podozrivých výrobcov a distribútora.
Médiá: 5
Komentáre:
2
Nemecko: Črevné baktérie si vyžiadali prvé obete
Nemecko: Črevné baktérie si vyžiadali prvé obete
25.5.2011
Už tretiu obeť si zrejme v Nemecku vyžiadali agresívne, enterohemoragické črevné baktérie EHEC, ktoré spôsobujú hemolyticko-uremický syndróm (HUS). Pri ochorení dochádza k zlyhaniu obličiek a k málokrvnosti. Celkový počet potvrdených alebo podozrivých prípadov sa zvýšil už na 460. Osobitne alarmujúci je fakt, že počet pacientov vo vážnom stave stúpol na vyše 80. Podľa špecializovaného pracoviska takýto masívny výskyt spomínaného ochorenia ešte v Nemecku nezaznamenali. Odborníci predpokladajú, že ochorenie si vyžiada aj ďalšie obete.
Médiá: 4
Komentáre:
1
Neplatičov VšZP neošetria
Neplatičov VšZP neošetria
13.5.2011
Neplatiči Všeobecnej zdravotnej poisťovne si pri návšteve lekára budú musieť ošetrenie zaplatiť sami alebo im môže byť odmietnuté. VšZP totiž zriadila portál, kde si lekár i pacient môžu overiť či existuje nárok na poskytnutie zdravotnej starostlivosti. Neplatiči majú nárok len na neodkladnú zdravotnú starostlivosť. V prípade, že odvody neplatil zamestnávateľ, VšZP bude lekárske služby uhrádzať naďalej a poisťovňa si následne uplatní sankcie voči zamestnávateľovi.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Video: Muž s transplantovanou tvárou poskytol prvé interview
10.5.2011
Američan Dallas Wiens je prvým Američanom, ktorý podstúpil úplnú transplantáciu tváre. V pondelok prvýkrát predstúpil spolu s hlavným chirurgom, Čechom Bohdanom Pomahačom, pred novinárov a sám informoval o svojom príbehu: "Tvár už vnímam prirodzene a stala sa mojou vlastnou. Nikdy nebudem schopný úplne popísať, čo mi celá táto operácia priniesla. Som dlžníkom do konca života. Keby som mohol vrátiť čas pred nehodou, neurobil by som to."
Komentáre:  0
Prevádzka pohotovostí bude možno kratšia
Prevádzka pohotovostí bude možno kratšia
30.4.2011
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) navrhne skrátiť prevádzku pohotovostí do 22.00h. Problematiku Lekárskej služby prvej pomoci chce riešiť v komplexnej koncepcii zdravotnej starostlivosti. Asociácia súkromných lekárov považuje pripravovaný návrh za prijateľný. Lekári sa na porušovanie ich práv v súvislosti s fungovaním pohotovostí sťažovali už v januári 2009. Systém kritizovala aj Generálna prokuratúra.
Médiá: 1
Komentáre:
0
Napätie v zdravotníctve sa stupňuje
Napätie v zdravotníctve sa stupňuje
20.4.2011
Pacientom reálne hrozí, že budú dlhšie čakať na odkladnú zdravotnú starostlivosť, napr. na plánované operácie. Zástupcovia zdravotníckych stavovských a odborových organizácií totiž vyzvali lekárov, aby poskytovali len toľko zdravotnej starostlivosti, koľko im preplatia poisťovne. O situácii v zdravotníctve chce s ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom hovoriť aj prezident Ivan Gašparovič, ktorý sa v utorok stretol so zástupcami zdravotníckych organizácií.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Zdravotníci chcú rokovať s premiérkou, hrozia výpoveďami
Zdravotníci chcú rokovať s premiérkou, hrozia výpoveďami
13.4.2011
Lekári poslali premiérke Ivete Radičovej (SDKÚ) otvorený list, v ktorom ju naliehavo žiadajú o stretnutie najneskôr do konca apríla. Odborári chcú dosiahnuť dodržiavanie Zákonníka práce, dofinancovanie zdravotníckych zariadení, zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti a zvýšenie platov zdravotníkov. Ak rokovania s premiérkou neprinesú výsledok, lekári sú pripravení nasledovať svojich českých kolegov.
Médiá: 3
Komentáre:
0
Zdravotníci hrozia pre nedostatok peňazí štrajkom
Zdravotníci hrozia pre nedostatok peňazí štrajkom
2.4.2011
Asi 300 lekárov a sestier protestovalo pred ministerstvom zdravotníctva proti zlej situácii v rezorte. Žiadajú ministra Ivana Uhliarika (KDH), aby vyriešil dofinancovanie slovenského zdravotníctva. Odborári zároveň vstúpili do štrajkovej pohotovosti. Pacientov by sa však zatiaľ dotknúť nemala.
Médiá: 5
Komentáre:
0
Rádioaktivita v Japonsku: Nekončiaci problém
Rádioaktivita v Japonsku: Nekončiaci problém
2.4.2011
Voda v okolí poškodenej jadrovej elektrárne bola poškodená rádioaktivitou, avšak, namerané hodnoty boli v skutočnosti výrazne nižšie ako údaje prezentované verejnosti. Japonská vláda po prvýkrát priznala, že návrat evakuovaných obyvateľov do vlastných domov môže trvať niekoľko mesiacov.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Výmenné lístky sú minulosťou, čakanie u lekára bude kratšie
Výmenné lístky sú minulosťou, čakanie u lekára bude kratšie
2.4.2011
Od piatka vás špecialista vyšetrí aj bez odporúčania od obvodného lekára. Novela zákona o zdravotných poisťovniach ruší povinnosť výmenných lístkov. Zmena by mala priniesť kratšie čakacie doby pred ambulanciami.
Médiá: 4
Komentáre:
0
Hosting podľa vašich potrieb od WebSupport.sk
87123

EID s.r.o., Grosslingova 17, 811 09 Bratislava, sk1[at]m5.sk, Tel.: + 421 2 5273 1124, Fax: +421 2 5273 1211. Inzercia na sk1.sk   
Publikovanie alebo ďalšie šírenie fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Všetky práva vyhradené © SK1.sk